Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-12, 17:14
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή Ξυλινο καπακι (στηριξη)

Καλησπερα σε ολους,
Φτιανω ενα ξυλινο καπακι για το ενυδρειο το οποιο θα ειναι κρεμμαστο.
Η ερωτηση ειναι αν μπορω να κρεμμασω το καπακι απο 2 σιδερα που θα πατανε στο εδαφος και θα ειναι δεμενα στο πισω μερος της βασης του ενυδρειου,θα κανουν μια γωνια που ερχεται πανω απο το ενυδρειο και εκει να κρεμμαστει το καπακι.
Το καπακι θα ειναι 120*40 με παχος 10mm κοντρα πλακε θαλλασης.

ειπα να αγορασω μασιφ σιδερο 20*20 αλλα μου ειπαν οτι θα λυγισει και να αγορασω 40*40 στρατζο.

Τι ειναι καλυτερο να γινει?
Υ.Γ:για να μην κανω νεο ποστ,βρηκα μετασχηματιστες 2*54 περιπου 16 ευρω.καλα ειναι ή να το ψαξω?
Σας ευχαριστω.
__________________
Πες μου ενα ψεμα ν'αποκοιμηθω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-12, 18:24
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά σε αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-12, 00:04
sifos Ο χρήστης sifos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

γιατι δεν το κανεις ακουμπιστο??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-12, 04:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οσον αφορα τους μετασχηματιστες, εγω πηρα 10 ευρω ηλεκτρονικο μπαλαστ τ5 (non dimmable) και το 2x54 εκανε 20. Οποτε νομιζω καλα εισαι. Οσον αφορα το φωτιστικο, να λυγισει 20χ20 ειναι λιιιγο πιθανο σε μηκοσ 1,20, αναλογα το παχος του μεταλλου και το τι θα βαλεις που, αν βαλεισ τα μπαλαστ στισ ακρεσ θασαι πιο ασφαλησ πχ και τα ρεφλεκτορσ να τα πιασεις οσο πιο μακρια απτο κεντρο.Το 40αρι απτην αλλη παραειναι μεγαλο, οπτικα νομιζω θα χτυπαει ασχημα, εκτος αν το επενδυσεις με 2-3μμ ξυλο (ειτε το 20αρι ειτε το 40αρι). Τελος μια ξυλινη κατασκευη σε ομορφια δεν μπορει να συγκριθει αν γινει προσεγμενα. Θεμα προτιμησης ειναι κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-12, 17:22
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά σε αυτό
Ετσι ακριβως το σκεφτομαι απλα το link ειναι με αλουμινιο,οποτε χαλκισωληνες δυσκολο να κρατησουν το βαρος του ξυλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifos Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν το κανεις ακουμπιστο??
Το σκεφτηκα να ακουμπαει αλλα μου αρεσει ποιο πολυ κρεμαστο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τους μετασχηματιστες, εγω πηρα 10 ευρω ηλεκτρονικο μπαλαστ τ5 (non dimmable) και το 2x54 εκανε 20. Οποτε νομιζω καλα εισαι. Οσον αφορα το φωτιστικο, να λυγισει 20χ20 ειναι λιιιγο πιθανο σε μηκοσ 1,20, αναλογα το παχος του μεταλλου και το τι θα βαλεις που, αν βαλεισ τα μπαλαστ στισ ακρεσ θασαι πιο ασφαλησ πχ και τα ρεφλεκτορσ να τα πιασεις οσο πιο μακρια απτο κεντρο.Το 40αρι απτην αλλη παραειναι μεγαλο, οπτικα νομιζω θα χτυπαει ασχημα, εκτος αν το επενδυσεις με 2-3μμ ξυλο (ειτε το 20αρι ειτε το 40αρι). Τελος μια ξυλινη κατασκευη σε ομορφια δεν μπορει να συγκριθει αν γινει προσεγμενα. Θεμα προτιμησης ειναι κατα τη γνωμη μου.
ΘΑ λυγισει πιστευεις?σκεψου οτι θα ειναι 2 σιδερα ειτε μασιφ 20*20 ειτε στρατζο 40*40 σε αποσταση 30 ποντους δεξια-αριστερα απο τις ακρες του κοντρα πλακε.
Αν δεις το λινκ ποιο πανω ακριβως ετσι θελω να το κανω.Αλλα φοβαμε το βαρος και να μην γυρισει προς το πισω τζαμι.


Σας ευχαριστω ολους...
__________________
Πες μου ενα ψεμα ν'αποκοιμηθω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-12, 18:57
Το avatar του χρήστη gsklaven
gsklaven Ο χρήστης gsklaven δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: ΛΕΥΚΑΔΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν μένεις σε δικό σου σπίτι αλλά θα μπορούσες να το κρεμάσεις απο το ταβάνι.
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1180205061
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-12, 20:44
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mασιφ 20x20?!?!? Χαχα, ξερεις για τι βαρος μιλαμε?? Θα σου βγει χωρις λογο ακριβο, δευτερον 150x20x20 σιδερο γεματο (μασιφ δηλαδη) ζυγιζει τουλαχιστον 5κιλα η καθε δοκος, και το μασιφ λυγιζει για πλακα απτο ιδιο του το βαρος, γενικα να ξερεις, περιεργο κιομως, τρυπα ισον νευρο. Το αλουμινιο εχει μεγαλυτερη ανοχη με την εννοια οτι ειναι παναλαφρο απο μονο του. Τωρα ειδα και το λινκ....εγω καταλαβα οτι θελεις με το 20χ20 να κανεις κατα μηκος τετραγωνο και να μπουν μεσα στο τετραγωνο τα φωτιστικα. Εσυ μιλας για τα δυο σιδερα που θα πατανε στο εδαφος και κρατανε το φωτιστικο??? Αν ναι, τοτε το 20χ20 η οτιδηπωτε κανεις, θα το κανεις ηλεκτροκοληση στο σημειο που κανει το Γ και ερχεται πανω απτο ενυδρειο? Αν ναι καντο με 20χ20 πιστευω θαναι οκ, αλλα για 1,50μετρο το 40χ40 σε εκεινα τα σιδερα δεν θα φαινεται ασχημο, προτιμησε το, απλα στο σημειο κολησης του Γ βαλε κοντρα απο κατω, σε τριγωνικο σχημα. Για να ενισχυσεις το σημειο που γινεται το Γ και δεν τρωει ζορι η κοληση και η γωνια γενικοτερα. Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω αν το εξηγω καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-12, 23:05
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsklaven Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν μένεις σε δικό σου σπίτι αλλά θα μπορούσες να το κρεμάσεις απο το ταβάνι.
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1180205061
Σε δικο μου μενω.Απλα το ταβανι εχει γυψοσανιδα και μαλλον δεν γινετε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mασιφ 20x20?!?!? Χαχα, ξερεις για τι βαρος μιλαμε?? Θα σου βγει χωρις λογο ακριβο, δευτερον 150x20x20 σιδερο γεματο (μασιφ δηλαδη) ζυγιζει τουλαχιστον 5κιλα η καθε δοκος, και το μασιφ λυγιζει για πλακα απτο ιδιο του το βαρος, γενικα να ξερεις, περιεργο κιομως, τρυπα ισον νευρο. Το αλουμινιο εχει μεγαλυτερη ανοχη με την εννοια οτι ειναι παναλαφρο απο μονο του. Τωρα ειδα και το λινκ....εγω καταλαβα οτι θελεις με το 20χ20 να κανεις κατα μηκος τετραγωνο και να μπουν μεσα στο τετραγωνο τα φωτιστικα. Εσυ μιλας για τα δυο σιδερα που θα πατανε στο εδαφος και κρατανε το φωτιστικο??? Αν ναι, τοτε το 20χ20 η οτιδηπωτε κανεις, θα το κανεις ηλεκτροκοληση στο σημειο που κανει το Γ και ερχεται πανω απτο ενυδρειο? Αν ναι καντο με 20χ20 πιστευω θαναι οκ, αλλα για 1,50μετρο το 40χ40 σε εκεινα τα σιδερα δεν θα φαινεται ασχημο, προτιμησε το, απλα στο σημειο κολησης του Γ βαλε κοντρα απο κατω, σε τριγωνικο σχημα. Για να ενισχυσεις το σημειο που γινεται το Γ και δεν τρωει ζορι η κοληση και η γωνια γενικοτερα. Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω αν το εξηγω καλα.
Το καπακι θα ειναι ολο κοντρα πλακε,αυτο που θελω ειναι 2 Γ απλα να το κρατησουν.
και στις 2 περιπτωσεις θα κοπει σε 45 μοιρες το σιδερο στο σημειο του Γ και θα γινει ηλεκτροκολληση.
Απλα στο 20*20 φοβαμαι να μην παρει καμια κληση και ακουμησει και πιεζει το πισω τζαμι.
__________________
Πες μου ενα ψεμα ν'αποκοιμηθω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-12, 02:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν κανεις καλες τις βασεις που θα πατανε στο πατωμα δεν εχει θεμα για τετοιο βαρος. Το σημειο της ηλεκτροκολησης να προσεξεις. Να βαλεις κοντρα εκει και να γινει καλο γαζι, κατα προτιμηση με αργκον/κοργκον οχι με ηλεκτροδιο. Χαμηλα αμπερ αν ειναι λεπτο το σιδερο ομως γιατι θα το τρυπησει. Παρολαυτα σαυτα ισχυει το better safe than sorry, εγω θα πηγαινα για το γαμωτο σε 40αρι. Υπαρχουν και ορθογωνια τυπου 20x40.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy καπακι ξυλινο ενυδρειου ραφαηλ10 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 06-12-11 23:19
DIY Ξυλινο καπακι! tsoum DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 12-05-11 15:07
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ posidwnas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 06-05-10 17:12
ξυλινο ενυδρειο!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 17-12-09 15:50
diy ξυλινο 390 λιτρα meas3467 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 24-11-09 17:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04774 seconds with 15 queries