Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή Μπουκαλακια η οχι μπουκαλακια?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas epam Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβουλή προς όλους τους συναδέλφους ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ:
Καλό το μπόλι παιδιά, αλλά αν δεν μάθεις με τον αργό τρόπο τον κύκλο του αζώτου, δεν μπορείς να μάθεις χημεία νερού και έτσι δεν μπαίνουν σε μια σειρά τα πράγματα στο μυαλό σου.
Γιατί δεν θέλω απλώς να επιζούν τα ψάρια μου, αλλά να ζουν καλά...

Δε μπορω να συμφωνισω περισσοτερο. Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι η 100% ασφαλεστερη μεθοδος και η βιολογια που θα παραχθει σιγουρα ειναι υπεραρκετη για να εισαι βεβαιος πως θα βαλεις τα ψαρια σου σε ασφαλες περιβαλλον και επιπλεον ειναι σιγουρο οτι βοηθαει στο να κατανοησει καποιος τον κυκλο του αζωτου και δινει στον αρχαριο πολυ χρονο για μελετη.
Το μπολι ειναι η καλυτερη λυση για περιπτωσεις αναγγης οπου τα ψαρια εχουν αγοραστει και ζουν ηδη μεσα στο ακαταλληλο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-12, 16:35
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Εγω παντος θεωρω ξεπερασμενη την μεθοδο με αμμωνια,αφου υπαρχουν τα ομορφα μπουκαλακια
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-12, 16:42
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντος θεωρω ξεπερασμενη την μεθοδο με αμμωνια,αφου υπαρχουν τα ομορφα μπουκαλακια
δεν ξέρω αν είναι ξεπερασμένη .... πάντως και στο cichlid-forum.com αυτήν προτείνουν http://www.cichlid-forum.com/article...less_cycle.php
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-12, 17:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπουκαλακια? αυτο δεν ειναι μεθοδος για στρωσιμο αλλα κοκκινο πανι για ξεκινημα ενος φαυλου κυκλου (ξανα και ξανα) μποκαλολατρων και μπουκαλομαχων...
Τεσπα, εγω για να μην ειμαι αδικος, ακομα και προκατελειμενος που ημουν το πειραμα μου το εκανα, και τα σκασα για δυο τετοια σκευασματα (ενα της api κι ενα της serra) και εβαλα σε ενα κουβαδακι ενα εσωτερικο φιλτραι, εριξα ολοκληρη την ποσοτητα που περιειχαν μεσα (ενα τη μια βδομαδα κι ενα την αλλη) και εριξα μερικες σταγονες αμμωνια, και στις δυο περιπτωσεις επι μια βδομαδα (οκ, 4 μερες... δεν ειναι αρκετες αν ηταν πραγματικα βακτηρια? το αληθινο μπολι ποιανει σε 24 ωρες το πολυ) ειχα μετρησεις μονο αμμωνια, οποτε πλεον δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο αλλα για αντικειμενικοτατη μπαρουφα...
Οποιος θελει να πειστει ας κανει πειραμα σε ενυδρειο αλλα χωρις ψαρια φυσικα γιατι αλλιως θα στρωσει το ενυδρειο του με ψαρια και θα νομιζει πως το στρωσαν τα μπουκαλακια...


ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΙΤΡΙΚΑ! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. οχι να λεμε, "εχει λιγο αμμωνια αλλα δεν πειραζει γιατι δεν ειναι σε τοξικα επιπεδα" και λοιπα περιεργα, (οκ υπαρχουν σκευασματα που αποτοξικοποιουν καπως την αμμωνια αλλα αυτα δε θα τα βαφτισουμε βακτηρια ουτε θα τα πουμε τροπο στρωσιματος) απλα να ριχνεις αμμωνια μεσα και να μετρας νιτρικα.
Το χει πετυχει κανεις με μπουκαλοβακτηρια αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-12, 17:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αψογος εισαι φιλε μου η καλυτερη συμβουλη για νεους ηταν μπραβο σου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουκαλακια? αυτο δεν ειναι μεθοδος για στρωσιμο αλλα κοκκινο πανι για ξεκινημα ενος φαυλου κυκλου (ξανα και ξανα) μποκαλολατρων και μπουκαλομαχων...
Τεσπα, εγω για να μην ειμαι αδικος, ακομα και προκατελειμενος που ημουν το πειραμα μου το εκανα, και τα σκασα για δυο τετοια σκευασματα (ενα της api κι ενα της serra) και εβαλα σε ενα κουβαδακι ενα εσωτερικο φιλτραι, εριξα ολοκληρη την ποσοτητα που περιειχαν μεσα (ενα τη μια βδομαδα κι ενα την αλλη) και εριξα μερικες σταγονες αμμωνια, και στις δυο περιπτωσεις επι μια βδομαδα (οκ, 4 μερες... δεν ειναι αρκετες αν ηταν πραγματικα βακτηρια? το αληθινο μπολι ποιανει σε 24 ωρες το πολυ) ειχα μετρησεις μονο αμμωνια, οποτε πλεον δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο αλλα για αντικειμενικοτατη μπαρουφα...
Οποιος θελει να πειστει ας κανει πειραμα σε ενυδρειο αλλα χωρις ψαρια φυσικα γιατι αλλιως θα στρωσει το ενυδρειο του με ψαρια και θα νομιζει πως το στρωσαν τα μπουκαλακια...
+1000

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 04-07-12 στις 17:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-12, 18:13
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουκαλακια? αυτο δεν ειναι μεθοδος για στρωσιμο αλλα κοκκινο πανι για ξεκινημα ενος φαυλου κυκλου (ξανα και ξανα) μποκαλολατρων και μπουκαλομαχων...
Τεσπα, εγω για να μην ειμαι αδικος, ακομα και προκατελειμενος που ημουν το πειραμα μου το εκανα, και τα σκασα για δυο τετοια σκευασματα (ενα της api κι ενα της serra) και εβαλα σε ενα κουβαδακι ενα εσωτερικο φιλτραι, εριξα ολοκληρη την ποσοτητα που περιειχαν μεσα (ενα τη μια βδομαδα κι ενα την αλλη) και εριξα μερικες σταγονες αμμωνια, και στις δυο περιπτωσεις επι μια βδομαδα (οκ, 4 μερες... δεν ειναι αρκετες αν ηταν πραγματικα βακτηρια? το αληθινο μπολι ποιανει σε 24 ωρες το πολυ) ειχα μετρησεις μονο αμμωνια, οποτε πλεον δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο αλλα για αντικειμενικοτατη μπαρουφα...
Οποιος θελει να πειστει ας κανει πειραμα σε ενυδρειο αλλα χωρις ψαρια φυσικα γιατι αλλιως θα στρωσει το ενυδρειο του με ψαρια και θα νομιζει πως το στρωσαν τα μπουκαλακια...


ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΙΤΡΙΚΑ! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. οχι να λεμε, "εχει λιγο αμμωνια αλλα δεν πειραζει γιατι δεν ειναι σε τοξικα επιπεδα" και λοιπα περιεργα, (οκ υπαρχουν σκευασματα που αποτοξικοποιουν καπως την αμμωνια αλλα αυτα δε θα τα βαφτισουμε βακτηρια ουτε θα τα πουμε τροπο στρωσιματος) απλα να ριχνεις αμμωνια μεσα και να μετρας νιτρικα.
Το χει πετυχει κανεις με μπουκαλοβακτηρια αυτο?
Θα σε παρακαλεσω ,να εισαι ποιο ευγενικος.
Στο χομπι μας η νοοτροπιες τελεια και παυλα,κατα κανονα δεν βγαζουν σε καλο,γιατι ειναι ενα χομπι που εξελισετε.Εγω οσα ενυδρεια εστρωσα με μουκαλακια,ηταν μια χαρα.Μπορω να σου παραθεσω πολλα παιδια απο εδω, που ειχαν ταλαιπωρια και καθυστερησεις με την αμμωνια,αλλα δεν θα βρεις κανενα να ειχε αυτα τα προβληματα ,που εκανε χρηση αυτων των μπουκαλιων.

Και εν πασει περιπτωσει,αυτη ειναι η δικη μου και οχι μονο αποψη,οποτε ολοι οσοι την θεωρουν σωστη,δεν λενε Μπαρουφες,απλα εκφραζουν την αποψη τους,και εσυ εισαι υποχρεωμενος να την σεβαστεις φιλε μου.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-12, 18:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σε παρακαλεσω ,να εισαι ποιο ευγενικος.
συγνωμη? που ημουν δηλαδη αγενης?
Επειδη μου τη λες εχω καθε δικαιωμα να ΑΠΑΙΤΗΣΩ να μου υποδειξεις λεξη προς λεξη που υπηρξα αγενης απεναντι σου -η απεναντι σε οποιονδηποτε τεσπα- (οι εταιριες και τα μπουκαλακια τους δεν ειναι φυσικα προσωπα και δεν ποιανονται και χω καθε δικαιωμα να λεω οτι θελω, στην τελικη ας μου κανουν μυνηση για δυσφημηση)


Παράθεση:
Στο χομπι μας η νοοτροπιες τελεια και παυλα,κατα κανονα δεν βγαζουν σε καλο,γιατι ειναι ενα χομπι που εξελισετε.
Ο κυκλος του αζωτου παραμενει ο ιδιος απο τοτε που δημιουργηθηκε εδω και μερικα δισεκατομμυρια χρονια.
Τωρα αν θεωρεις πως οι εταιριες με τα μπουκαλοβακτηρια τον αλλαξαν κι αυτον τι να πω?
Εγω προσωπικα δε θα "εξελιχθω" και θα επιμεινω στην αποψη οτι στρωμενο ενυδρειο θεωρειται αυτο που ολοκληρωνεται ο κυκλος του αζωτου -εστω μεχρι την παραγωγη νιτρικων, φυσικα ακομα καλυτερα κι αν συμβει και η αποιτροποιηση αλλα δεν εχουμε ακομα φτασει σε τετοια επιπεδα-
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!
Αν τωρα ερθει καποιος με υψηλοτερα στανταρ και πει οτι στρωμενο ειναι αφου πετυχουμε ΚΑΙ την ολοκληρωτικη απονιτροποιηση, αν δω πως ο τυπος το εχει κανει και εχει αποτελεσματα τοτε θα κανω τουμπεκι και θα δεχτω την αποψη του, αλλα δε θα δεχτω σε καμια περιπτωση τα πιο αλλοιωμενα χαμηλα στανταρς που λενε "ας εχει λιγη αμμωνια, δεν πειραζει στρωμενο ειναι" γιατι απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! placebo ειναι...

Παράθεση:
Εγω οσα ενυδρεια εστρωσα με μουκαλακια,ηταν μια χαρα.
εβαλες μπουκαλακια και αμμωνια και εγινε παραγωγη νιτρικων?
Αν η απαντηση ειναι ΟΧΙ τοτε να μου επιτρεψεις να εχω αμφιβολιες περι του "μια χαρα", απλα επιβιωσαν τα ψαρια (το πιο πιθανο ηταν εξ αλλου)

Παράθεση:
Μπορω να σου παραθεσω πολλα παιδια απο εδω, που ειχαν ταλαιπωρια και καθυστερησεις με την αμμωνια,αλλα δεν θα βρεις κανενα να ειχε αυτα τα προβληματα ,που εκανε χρηση αυτων των μπουκαλιων.


Παράθεση:
Και εν πασει περιπτωσει,αυτη ειναι η δικη μου και οχι μονο αποψη,οποτε ολοι οσοι την θεωρουν σωστη,δεν λενε Μπαρουφες,απλα εκφραζουν την αποψη τους,και εσυ εισαι υποχρεωμενος να την σεβαστεις φιλε μου.
Δεν ειμαι υποχρεωμενος να σεβαστω σε καμια περιπτωση μια αποψη οταν δεν τεκμηριωνεται με τον επιστημονικο τροπο (δηλαδη ιδια θετικα αποτελεσματα μετα απο επαναλαμβανομενα πειραματα)
Τα θετικα αποτελεσματα που πρεπει να δουμε οταν λεμε οτι το ταδε μπουκαλακι στρωνει ενυδρεια ειναι το να ριξουμε αυτο το θαυματουργο υγρο, να ριξουμε μετα και αμμωνια, να παρουμε μετρησεις σε 24 ωρες και να δουμε νιτρικα ή ΕΣΤΩ λιγα νιτρωδη. Αν μετα απο 4 μερες το μονο που μετραμε ειναι αμμωνια τοτε μιλαμε για ΑΠΑΤΗ ΑΓΥΡΤΩΝ (οπως αυτων που πουλουσαν την κοκα κολα σα φαρμακο και το νερο καματερου και χιλια δυο παραξενα φαρμακα του καρκινου κτλ κτλ κτλ) και δε νομιζω πως πρεπει να σεβαστω και τις αποψεις των θυματων τους.

Ει πλεον δε νομιζω οτι δεν ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση, φτανει να ΔΩ αποτελεσματα, και στα δικα μου πειραματα τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα (υγρα που βοηθουν στο ξεματιασμα δηλαδη).
Αν ΕΣΥ ή οποιος αλλος τεσπα εχει δει αποτελεσματα απο τετοια μπουκαλακια, δεν εχει παρα να μας κανει μια επειδηξη ριχνοντας τα ζουμια του σε ενα κουβαδακι με ενα φιλτρο με παρθενο βιολογικο υλικο, και αμμωνια, και να μας παρουσιασει τις μετρησεις του.
Αν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο αμμωνια, τοτε να δεχτω την αποτελεσματικοτητα αυτων των ζουμιων. Αν το μονο που θα βλεπει θα ειναι αμμωνια, αμμωνια και μονο αμμωνια, ε τοτε τι το κουραζουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-12, 19:02
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη? που ημουν δηλαδη αγενης?
Επειδη μου τη λες εχω καθε δικαιωμα να ΑΠΑΙΤΗΣΩ να μου υποδειξεις λεξη προς λεξη που υπηρξα αγενης απεναντι σου -η απεναντι σε οποιονδηποτε τεσπα- (οι εταιριες και τα μπουκαλακια τους δεν ειναι φυσικα προσωπα και δεν ποιανονται και χω καθε δικαιωμα να λεω οτι θελω, στην τελικη ας μου κανουν μυνηση για δυσφημηση)




Ο κυκλος του αζωτου παραμενει ο ιδιος απο τοτε που δημιουργηθηκε εδω και μερικα δισεκατομμυρια χρονια.
Τωρα αν θεωρεις πως οι εταιριες με τα μπουκαλοβακτηρια τον αλλαξαν κι αυτον τι να πω?
Εγω προσωπικα δε θα "εξελιχθω" και θα επιμεινω στην αποψη οτι στρωμενο ενυδρειο θεωρειται αυτο που ολοκληρωνεται ο κυκλος του αζωτου -εστω μεχρι την παραγωγη νιτρικων, φυσικα ακομα καλυτερα κι αν συμβει και η αποιτροποιηση αλλα δεν εχουμε ακομα φτασει σε τετοια επιπεδα-
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!
Αν τωρα ερθει καποιος με υψηλοτερα στανταρ και πει οτι στρωμενο ειναι αφου πετυχουμε ΚΑΙ την ολοκληρωτικη απονιτροποιηση, αν δω πως ο τυπος το εχει κανει και εχει αποτελεσματα τοτε θα κανω τουμπεκι και θα δεχτω την αποψη του, αλλα δε θα δεχτω σε καμια περιπτωση τα πιο αλλοιωμενα χαμηλα στανταρς που λενε "ας εχει λιγη αμμωνια, δεν πειραζει στρωμενο ειναι" γιατι απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! placebo ειναι...



εβαλες μπουκαλακια και αμμωνια και εγινε παραγωγη νιτρικων?
Αν η απαντηση ειναι ΟΧΙ τοτε να μου επιτρεψεις να εχω αμφιβολιες περι του "μια χαρα", απλα επιβιωσαν τα ψαρια (το πιο πιθανο ηταν εξ αλλου)







Δεν ειμαι υποχρεωμενος να σεβαστω σε καμια περιπτωση μια αποψη οταν δεν τεκμηριωνεται με τον επιστημονικο τροπο (δηλαδη ιδια θετικα αποτελεσματα μετα απο επαναλαμβανομενα πειραματα)
Τα θετικα αποτελεσματα που πρεπει να δουμε οταν λεμε οτι το ταδε μπουκαλακι στρωνει ενυδρεια ειναι το να ριξουμε αυτο το θαυματουργο υγρο, να ριξουμε μετα και αμμωνια, να παρουμε μετρησεις σε 24 ωρες και να δουμε νιτρικα ή ΕΣΤΩ λιγα νιτρωδη. Αν μετα απο 4 μερες το μονο που μετραμε ειναι αμμωνια τοτε μιλαμε για ΑΠΑΤΗ ΑΓΥΡΤΩΝ (οπως αυτων που πουλουσαν την κοκα κολα σα φαρμακο και το νερο καματερου και χιλια δυο παραξενα φαρμακα του καρκινου κτλ κτλ κτλ) και δε νομιζω πως πρεπει να σεβαστω και τις αποψεις των θυματων τους.

Ει πλεον δε νομιζω οτι δεν ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση, φτανει να ΔΩ αποτελεσματα, και στα δικα μου πειραματα τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα (υγρα που βοηθουν στο ξεματιασμα δηλαδη).
Αν ΕΣΥ ή οποιος αλλος τεσπα εχει δει αποτελεσματα απο τετοια μπουκαλακια, δεν εχει παρα να μας κανει μια επειδηξη ριχνοντας τα ζουμια του σε ενα κουβαδακι με ενα φιλτρο με παρθενο βιολογικο υλικο, και αμμωνια, και να μας παρουσιασει τις μετρησεις του.
Αν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο αμμωνια, τοτε να δεχτω την αποτελεσματικοτητα αυτων των ζουμιων. Αν το μονο που θα βλεπει θα ειναι αμμωνια, αμμωνια και μονο αμμωνια, ε τοτε τι το κουραζουμε?
Ολα αυτα τα υπερτονισμενα και με κεφαλαια γραμματα,για μενα ειναι ενας αγενεστατος δημοσιος διαλογος.Αν ειμασταν στο καφενειο,θα μπορουσα να πω και εγω τα ψυρριοτικα μου.

Εχεις δικιο,μην το κουραζουμε αλλο,εμεις διαλογο οπως τον θελω εγω,και τον θεωρω σωστο,δεν μπορουμε να κανουμε,οποτε παω να πιω το κρασακι μου.

Καλο σου βραδυ
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-12, 19:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ αν αυτα ηταν αγενεστατα τοτε μαλλον εχουμε διαβασει διαφορετικες εκδοσεις savoir vivre, αλλα επειδη εγω διαβασα την εκδοση του Σωκρατη θα επιμεινω στην ΑΠΙΑΤΗΣΗ μου να μου επισημανεις τα σημεια τα οποια υπηρξα προσβλητικος απεναντι σου η σε οποιοδηποτε φυσικο προσωπο.
Φυσικα ολα οσα αναφερθηκαν επι του θεματος μειναν αναπαντητα και μενουν μονο οι εντυπωσεις...

forum = αγορα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-12, 19:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουκαλακια? αυτο δεν ειναι μεθοδος για στρωσιμο αλλα κοκκινο πανι για ξεκινημα ενος φαυλου κυκλου (ξανα και ξανα) μποκαλολατρων και μπουκαλομαχων...
Τεσπα, εγω για να μην ειμαι αδικος, ακομα και προκατελειμενος που ημουν το πειραμα μου το εκανα, και τα σκασα για δυο τετοια σκευασματα (ενα της api κι ενα της serra) και εβαλα σε ενα κουβαδακι ενα εσωτερικο φιλτραι, εριξα ολοκληρη την ποσοτητα που περιειχαν μεσα (ενα τη μια βδομαδα κι ενα την αλλη) και εριξα μερικες σταγονες αμμωνια, και στις δυο περιπτωσεις επι μια βδομαδα (οκ, 4 μερες... δεν ειναι αρκετες αν ηταν πραγματικα βακτηρια? το αληθινο μπολι ποιανει σε 24 ωρες το πολυ) ειχα μετρησεις μονο αμμωνια, οποτε πλεον δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο αλλα για αντικειμενικοτατη μπαρουφα...
Οποιος θελει να πειστει ας κανει πειραμα σε ενυδρειο αλλα χωρις ψαρια φυσικα γιατι αλλιως θα στρωσει το ενυδρειο του με ψαρια και θα νομιζει πως το στρωσαν τα μπουκαλακια...


ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΙΤΡΙΚΑ! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. οχι να λεμε, "εχει λιγο αμμωνια αλλα δεν πειραζει γιατι δεν ειναι σε τοξικα επιπεδα" και λοιπα περιεργα, (οκ υπαρχουν σκευασματα που αποτοξικοποιουν καπως την αμμωνια αλλα αυτα δε θα τα βαφτισουμε βακτηρια ουτε θα τα πουμε τροπο στρωσιματος) απλα να ριχνεις αμμωνια μεσα και να μετρας νιτρικα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορω να συμφωνισω περισσοτερο. Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι η 100% ασφαλεστερη μεθοδος και η βιολογια που θα παραχθει σιγουρα ειναι υπεραρκετη για να εισαι βεβαιος πως θα βαλεις τα ψαρια σου σε ασφαλες περιβαλλον και επιπλεον ειναι σιγουρο οτι βοηθαει στο να κατανοησει καποιος τον κυκλο του αζωτου και δινει στον αρχαριο πολυ χρονο για μελετη.
Το μπολι ειναι η καλυτερη λυση για περιπτωσεις αναγγης οπου τα ψαρια εχουν αγοραστει και ζουν ηδη μεσα στο ακαταλληλο ενυδρειο
Συμφωνώ ...

Παρολα αυτα θα πρεπει να ηρεμησουν ολοι λιγακι ... Δεν υπαρχει λογος για ολο αυτο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-12, 23:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω δεν εχω στρωσει με αμμωνια και δεν ξερω, (αν και δεν μου αρεσει γιατι ειναι μονο με αμμωνια) για να το λετε ομως θα σας εχουν παει ολα καλα, αλλα κι αλλες μεθοδοι που χρησιμοποιησα, μια χαρα ηταν και δεν εχασα ουτε ενα ψαρι.
Το πρωτο μου ενυδρειο στρωθηκε με βακτηρια εμποριου και ψαρια αμεσως, τα αλλα με μπολιασμα και ψαρια αμεσως ή με ψαροτροφη και αναμονη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-12, 00:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν εχω στρωσει με αμμωνια και δεν ξερω, (αν και δεν μου αρεσει γιατι ειναι μονο με αμμωνια) για να το λετε ομως θα σας εχουν παει ολα καλα, αλλα κι αλλες μεθοδοι που χρησιμοποιησα, μια χαρα ηταν και δεν εχασα ουτε ενα ψαρι.
Το πρωτο μου ενυδρειο στρωθηκε με βακτηρια εμποριου και ψαρια αμεσως, τα αλλα με μπολιασμα και ψαρια αμεσως ή με ψαροτροφη και αναμονη.


Σπυρο, πρεπει να ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα, στα χερια σου -και στα χερια οποιουδηποτε ανθρωπου που γνωριζει πεντε πραγματα απο το αθλημα- ΔΕ θα ηταν ευκολο να χαθει ψαρι λογο του οτι εστρωσε το ενυδρειο με αυτο, αυτο ομως δε σημαινει πως δε θα ταλαιπωρηθει αφανταστα.
Βαζω στοιχημα πως ναι μεν εβαζες μπουκαλοβακτηρια, αλλα εκανες σωστες αλλαγες με τα αντιχλωρια σου (δεν αποκλειεται να χρησιμοποιουσες και prime που ουσιαστικα απο μονο του εγγυαται οτι δε θα πεθανουν τα ψαρια) κρατουσες σωστα θερμοκρασιες κτλ κτλ...
Επι πλεον η αντοχη καθε ψαριου ειναι αναλογη με την αντοχη καθε ανθρωπου, δεν εχουν ολοι τις ιδιες (εχω ενα neon που ιυοθετησα το οποιο επεζησε απο ενα φιλο "κακοποιο" ο οποιος με ειχε ακουσει να λεω για στρωσιμο με αμμωνια και τα καταλαβε διαφορετικα και εστρωνε με ψαρια + αμωνια! τα υπολοιπα 19 νεον φυσικα πεθαναν, αλλα ενα του εζησε, και οταν εμαθα τι ακριβως εχει κανει του πηρα το επιζων και το εβαλα στην καραντινα μου... τελικα ζει εδω και 3-4 χρονια μια χαρα και -αν και δεν ειχα σκοπο να μπλεξω neon στο κοινωνικο μου μια και το ηθελα αποκλειστικα Ασιατικο- για χαρη του του πηρα και παρεα μερικα ακομα)

Το θεμα ειναι ΣΤΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΕΝΥΔΡΙΑ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΟΒΑΚΤΗΡΙΑ?
Αν μου φερει καποιος απτα αποτελεσματα υπαρξης ΝΙΤΡΙΚΩΝ τοτε ναι, θα παραδεχτω πως αυτα τα μπουκαλακια εχουν οντως μεσα κατι.
Αν αρχισουμε να λεμε για αποτοξικοποιηση της αμμωνιας και διαφορα τετοια, τοτε δε μιλαμε ουτε για βακτηρια ουτε για στρωσιμο, αλλα για μια προσωρινη λυση οπως αυτη που προσφερει και το TOXIVEC η και το PRIME, τα οποια ναι μεν θα αποτοξικοποιησουν την αμμωνια μεχρι καποιο βαθμο ωστε να μην πεθανουν τα ψαρια, αλλα δεν ειναι μεθοδος στρωσιματος.
Σε αυτη την περιπτωση οι εταιριες που πουλανε αυτα τα θαυματουργα ζουμια ως βακτηρια δε διαφερουν απο τους αγυρτες του 19ου αιωνα που πουλουσαν οποιαδηποτε αηδια ως φαρμακο.

Απο κει και περα, η αμμωνια πιστευω ειναι ο ιδανικος τροπος στρωσιματος του ενυδρειου. Πιθανων με τη μεθοδο παρασκευης της με αλοιωση τροφων να βοηθησουμε και την μεγαλυτερη αποικηση ετεροτροφων οργανισμων, ομως ειναι πιο "βρωμικη" μεθοδος και μαζι με τα ετεροτροφα δε γνωριζουμε και τι αλλους μικρο-οργανισμους μπορει να παραγουμε (+ τα πλαναρια κι ολα τα σχετικα). Οποτε κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο να επιταχυνουμε ολους τους κυκλους ταυτοχρονα (γι αυτο και μετα το στρωσιμο εξ αλλου δε φορτωνουμε με τη μια 100 ψαρια στο ενυδρειο) και καποια πραγματα δεν πειραζει να ωριμασουν με καποια ψαρια μεσα, αλλα ο σημαντικος κυκλος της μετατροπης της αμμωνιας πρεπει ηδη να εχει ολοκληρωθει πριν μπουν μεσα.



ΥΓ Επαναλαμβανω: ΑΝ βαλεις μπουκαλοζουμο σε ενα φιλτρο σε ενα κουβα να τρεχει, ριξεις λιγο αμμωνια και μετα απο ενα ευλογο διαστημα μετρας κατι διαφορετικο απο αμμωνια (εστω και νιτρωδη), τοτε ναι, κατι υπαρχει εκει μεσα.
Αν μετρας αμωνια και μονο αμμωνια τοτε μιλαμε για φαινομενο placebo και τελος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-07-12, 01:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο, πρεπει να ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα, στα χερια σου -και στα χερια οποιουδηποτε ανθρωπου που γνωριζει πεντε πραγματα απο το αθλημα- ΔΕ θα ηταν ευκολο να χαθει ψαρι
Τα χερια μου, ηταν οπως τα χερια ενος οποιουδηποτε αρχαριου, προσεξε τι εγραψα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρωτο μου ενυδρειο στρωθηκε με βακτηρια εμποριου και ψαρια αμεσως
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
λογο του οτι εστρωσε το ενυδρειο με αυτο, αυτο ομως δε σημαινει πως δε θα ταλαιπωρηθει αφανταστα.
Δεν ταλαιπωρηθηκε κανενα ψαρι. Το εδειξαν με την υγεια και τη μακροζωια τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζω στοιχημα πως ναι μεν εβαζες μπουκαλοβακτηρια, αλλα εκανες σωστες αλλαγες με τα αντιχλωρια σου (δεν αποκλειεται να χρησιμοποιουσες και prime που ουσιαστικα απο μονο του εγγυαται οτι δε θα πεθανουν τα ψαρια) κρατουσες σωστα θερμοκρασιες κτλ κτλ...
Εκανα συχνες αλλαγες, γιατι εκανα λαθος κι εβαλα πολλα ψαρια μαζι και οχι λιγα λιγα οπως επρεπε και εγραφαν οι οδηγιες, και οχι μονο τα εβαλα αποτομα ηταν και πολλα για το ενυδρειο ακομα και στρωμμενο να ηταν. (μονομαχος, χρυσοψαρο, πλεκο, κλοουν, 12 σμηνοψαρα, σε 45 λιτρα με εσωτερικο φιλτρακι με σφουγγαρακια )
Αντιχλωριο και ελεγχος θερμοκρασιας ειναι αυτονοητα, δεν φταινει τα μπουκαλοβακτηρια σε πιθανη αποτυχια, αν καποιος δεν ελεγχει θερμοκρασια ή δεν βαλει αντιχλωριο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επι πλεον η αντοχη καθε ψαριου ειναι αναλογη με την αντοχη καθε ανθρωπου, δεν εχουν ολοι τις ιδιες (εχω ενα neon που ιυοθετησα το οποιο επεζησε απο ενα φιλο "κακοποιο" ο οποιος με ειχε ακουσει να λεω για στρωσιμο με αμμωνια και τα καταλαβε διαφορετικα και εστρωνε με ψαρια + αμωνια! τα υπολοιπα 19 νεον φυσικα πεθαναν
Τα neon δεν τα εχω διατηρησει αλλα δεν πρεπει να ειναι διαφορετικα απο τα cardinal που ηταν τα πρωτα ψαρια μου, που εστρωσε με αυτα και το ενυδρειο με τα μπουκαλοβακτηρια.
Ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια για ενυδρειο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι ΣΤΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΕΝΥΔΡΙΑ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΟΒΑΚΤΗΡΙΑ?
Αν μου φερει καποιος απτα αποτελεσματα υπαρξης ΝΙΤΡΙΚΩΝ τοτε ναι, θα παραδεχτω πως αυτα τα μπουκαλακια εχουν οντως μεσα κατι.
Αν αρχισουμε να λεμε για αποτοξικοποιηση της αμμωνιας και διαφορα τετοια, τοτε δε μιλαμε ουτε για βακτηρια ουτε για στρωσιμο, αλλα για μια προσωρινη λυση οπως αυτη που προσφερει και το TOXIVEC η και το PRIME, τα οποια ναι μεν θα αποτοξικοποιησουν την αμμωνια μεχρι καποιο βαθμο ωστε να μην πεθανουν τα ψαρια, αλλα δεν ειναι μεθοδος στρωσιματος.
Γιατι δεν ειναι μεθοδος στρωσιματος?
Το ζητουμενο ειναι να αναπτυχθει βιολογια ικανη να υποστηριξει τα ψαρια μας, χωρις να χαθει κανενα μεχρι τοτε.
Στις λεξεις θα κολλαμε? Αν εβγαλε νιτρικα αμεσως ή οχι?
Κι αυτο στρωσιμο ειναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτη την περιπτωση οι εταιριες που πουλανε αυτα τα θαυματουργα ζουμια ως βακτηρια δε διαφερουν απο τους αγυρτες του 19ου αιωνα που πουλουσαν οποιαδηποτε αηδια ως φαρμακο.
Απο κει και περα, η αμμωνια πιστευω ειναι ο ιδανικος τροπος στρωσιματος του ενυδρειου. Πιθανων με τη μεθοδο παρασκευης της με αλοιωση τροφων να βοηθησουμε και την μεγαλυτερη αποικηση ετεροτροφων οργανισμων, ομως ειναι πιο "βρωμικη" μεθοδος και μαζι με τα ετεροτροφα δε γνωριζουμε και τι αλλους μικρο-οργανισμους μπορει να παραγουμε (+ τα πλαναρια κι ολα τα σχετικα). Οποτε κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο να επιταχυνουμε ολους τους κυκλους ταυτοχρονα (γι αυτο και μετα το στρωσιμο εξ αλλου δε φορτωνουμε με τη μια 100 ψαρια στο ενυδρειο) και καποια πραγματα δεν πειραζει να ωριμασουν με καποια ψαρια μεσα, αλλα ο σημαντικος κυκλος της μετατροπης της αμμωνιας πρεπει ηδη να εχει ολοκληρωθει πριν μπουν μεσα.

ΥΓ Επαναλαμβανω: ΑΝ βαλεις μπουκαλοζουμο σε ενα φιλτρο σε ενα κουβα να τρεχει, ριξεις λιγο αμμωνια και μετα απο ενα ευλογο διαστημα μετρας κατι διαφορετικο απο αμμωνια (εστω και νιτρωδη), τοτε ναι, κατι υπαρχει εκει μεσα.
Αν μετρας αμωνια και μονο αμμωνια τοτε μιλαμε για φαινομενο placebo και τελος
Ναι μετρανε νιτρωδη και νιτρικα πιο γρηγορα απο οτι στο στρωσιμο με αμμωνια, ή με σκετη ψαροτροφη ή με τιποτα.
Μια χαρα εστρωσε εδω ο φιλος ο στρατηγος με τροφη και μπουκαλοβακτηρια σε 23 μερες παρολο που εκανε λαθη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
20-03-2012
Μετα απο 7 μερες στρωσιματος με τροφη, εχουν εμφανιστει και τα no2. 1mg/l.
H αμμωνια επεσε απο 1mg/l που ειχε φτασει, σε 0,5mg/l.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
22-03-2012
Moλις μετρησα και νο3 πρωτη φορα και εχουν εμφανιστει με 5mg/l.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
02-04-2012
20η μερα και τα νο2 στο 1mg/l απο 5 που ηταν. Αντε να τελειωνουμε....
No3 στο 10
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
05-04-2012
Τελειωσαν ολα, μολις μετρησα νο2 και μηδενισε...
Κανω και μετρησεις τωρα σε νο3 να δω που βρισκεται.
-------------------------
No3 εδειξε 5 προς 10.

Καθε σκευασμα εχει τις δικες του οδηγιες και αυτες ακολουθουμε.
Η μονη διαφοροποιηση που θα εκανα εγω, θα ηταν, σε οποιο γραφει την ταδε μερα να βαλω ψαρι εγω θα ταιζα σε αποχη με ψαροτροφη, γιατι δεν βιαζομαι να δω ψαρια στο ενυδρειο.
Στην αρχη ημουν ανυπομονος και δεν ηξερα τις επιπτωσεις, δεν ακολουθησα τις οδηγιες, εβαλα περισσοτερα ψαρια αποτομα και το πληρωσα με δικη μου ταλαιπωρια κανωντας συχνες αλλαγες νερου (κατι που καθυστερουσε την ολοκληρωση της αναπτυξης της απαραιτητης βιολογιας) και συχνες μετρησεις για ελεγχο.
Καποια σκευασματα, ισως δεν χρειαζονται καθολου ρυπους (πχ ψαροτροφη κλπ). Παρεχουν μονα τους.
Το μονο κακο με τα βακτηρια εμποριου ειναι οτι κοστιζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-07-12, 02:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εκανα συχνες αλλαγες, γιατι εκανα λαθος κι εβαλα πολλα ψαρια μαζι και οχι λιγα λιγα οπως επρεπε και εγραφαν οι οδηγιες, και οχι μονο τα εβαλα αποτομα ηταν και πολλα για το ενυδρειο ακομα και στρωμμενο να ηταν. (μονομαχος, χρυσοψαρο, πλεκο, κλοουν, 12 σμηνοψαρα, σε 45 λιτρα με εσωτερικο φιλτρακι με σφουγγαρακια )
Αντιχλωριο και ελεγχος θερμοκρασιας ειναι αυτονοητα, δεν φταινει τα μπουκαλοβακτηρια σε πιθανη αποτυχια, αν καποιος δεν ελεγχει θερμοκρασια ή δεν βαλει αντιχλωριο.

οκ, τηρουσες σωστες ρουτινες (αληθεια ρε θηριο που εμαθες να τα κανεις αυτα στο πρωτο σου? αποκλειεται να στα ειπε ο πετσοπας, εμενα μου ειχε πει να πλενω το φιλτρο με ava).
Ξερεις φανταζομαι τα "χρυσοψαρα στρωσιματος" που διατηρουν μερικα ελεηνα petshops τα οποια δανειζουν για να στρωσουν το ενυδρειο... ποσα αραγε ενυδρεια στρωνει το καθε απο αυτα μεχρι να τα κακαρωσει?
Αν κανεις αλλαγες, τηρεις θερμοκρασιες κτλ και σε ολα εισαι σωστος υπαρχουν πολλες πιθανοτητες τα ψαρια να μη δουν... τα κερατοφυλλα αναποδα, ομως αυτ δε σημαινει πως δε τρωνε τααιπωρια χωρις λογο...

Παράθεση:
Τα neon δεν τα εχω διατηρησει αλλα δεν πρεπει να ειναι διαφορετικα απο τα cardinal που ηταν τα πρωτα ψαρια μου, που εστρωσε με αυτα και το ενυδρειο με τα μπουκαλοβακτηρια.
Ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια για ενυδρειο.
Ναι ειναι πολυ δυσκολα, κι απο μια αποψη ισως δυσκολοτερα απο δισκους αναπαραγωγης μια και αν θες να πετυχεις αναπαραγωγη πρεπει να τηρησεις ευλαυικοτατα καποιες ρουτινες και συνθηκες που ειναι η σχεδον ακριβεις προσομοιωση του αμαζονιου. (κατι τρελα χαμηλα ph κατι θερμοκρασιες ζήτω, κατι μηδενικες σκληροτητες και δε συμαζευεται) ομως επαναλαμβανω η αντοχη καθε ψαρου εχει να κανει με το καθε ψαρι ξεχωριστα.
ΕΝΑ νεον στα εικοσι εζησε παρολο που ο τυπος τα ταιζε με αμμωνια επι τεσσερις μερες. Μπορει να ειχε χιλια και παλι ενα να ζουσε η δυο... ποιος ξερει?

Παράθεση:
Γιατι δεν ειναι μεθοδος στρωσιματος?
Το ζητουμενο ειναι να αναπτυχθει βιολογια ικανη να υποστηριξει τα ψαρια μας, χωρις να χαθει κανενα μεχρι τοτε.
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΖΟΥΜΙ,
Το θεμα ειναι να αναπτυχθει βιολογια και μετα να μπουν τα ψαρια, κι οχι να τη δημιουργησουν τα ιδια τα ψαρια, και απλα να επιβιωσουν.
Αν το ζητουμενο ηταν αυτο υπαρχουν πολυ πιο εντιμες λυσεις οπου κανεις δε λεει πως πουλαει βακτηρια (toxivec+ αλλαγες. prime + αλλαγες και πολλα φυτα, ζεολιθος σε ποσοτητα ωστε να μην υπαρχει μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας + χαμηλο ph, ολα τα παραπανω η καποια απο αυτα με χαμηη θερμοκρασια και χαμηλο ph κτλ κτλ κτλ) Ολα αυτα θα προστατεψουν τα ψαρια, αλλα αυτο λεγεται στρωσιμο?
Φυσικα και οχι, η μαλλον λεγεται ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ.
Οκ, τα ψαρια θα επιζησουν, αλλα λεγεται ζωοφιλια το να τα υποχρεωσουμε να φτιαξουν αυτα το περιβαλλον τους?
Τι πιο σωστο απο το να το εχουμε ηδη προετοιμασει εμεις?


Παράθεση:
Στις λεξεις θα κολλαμε? Αν εβγαλε νιτρικα αμεσως ή οχι?
Κι αυτο στρωσιμο ειναι.
ειναι στρωσιμο μεν, αλλα ειναι στρωσιμο με ψαρια.


Παράθεση:
Ναι μετρανε νιτρωδη και νιτρικα πιο γρηγορα απο οτι στο στρωσιμο με αμμωνια, ή με σκετη ψαροτροφη ή με τιποτα.
Μια χαρα εστρωσε εδω ο φιλος ο στρατηγος με τροφη και μπουκαλοβακτηρια σε 23 μερες παρολο που εκανε λαθη.
Το καθε ενυδρειο συμπεριφερεται διαφορετκα.
Εχει υπαρξει περιπτωση με αμμωνια να εστρωσε σε ενα μηνα και αλλο σε εναμισι


Παράθεση:
Καθε σκευασμα εχει τις δικες του οδηγιες και αυτες ακολουθουμε.
οκ, προφανως λοιπον μιλαμε για χημικα σκευασματα που αποτοξικοποιουν την αμμωνια γιατι αν ηταν κανονικο μπολι μια ειναι η οδηγια: βαλτο ολο στο φιλτρο και βαλε ψαρια

Παράθεση:
Το μονο κακο με τα βακτηρια εμποριου ειναι οτι κοστιζουν
Το μονο κακο ειναι πως δεν ξερουμε τι περιεχουν αλλα αφου ο κυκλος δε συμβαινει με τον τροπο που γνωριζουμε με το μπολι αρα το μονο σιγουρο ειναι πως δεν περιεχουν βακτηρια.
Τωρα αν εχουν κανενα κολλωδες υγρο για να βοηθησει την αποικηση των αληθινων βακτηριων στο βιολογικο υλικο, η αν περιεχουν απλα καποιο δεσμευτικο της αμμωνιας ή αν περιεχουν απλα ...θαυματουργο νερο απο την παναγιτσα τη βακτηριουσα, αυτο ειναι κατι που απλα δε θα το μαθουμε ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-07-12, 03:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Επαναλαμβανω: ΑΝ βαλεις μπουκαλοζουμο σε ενα φιλτρο σε ενα κουβα να τρεχει, ριξεις λιγο αμμωνια και μετα απο ενα ευλογο διαστημα μετρας κατι διαφορετικο απο αμμωνια (εστω και νιτρωδη), τοτε ναι, κατι υπαρχει εκει μεσα.
Αν μετρας αμωνια και μονο αμμωνια τοτε μιλαμε για φαινομενο placebo και τελος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο κακο με τα βακτηρια εμποριου ειναι οτι κοστιζουν
Το εχεις δοκιμασει Σπυρο αυτο? Δηλαδη αμμωνια σκετη χωρις οργανικα?
Τι σοι βακτηρια ειναι αυτα που δε μπορουν να διασπασουν αμμωνια και παρολα αυτα επιβιωνουν στο μπουκαλι? Γινεται στρωσιμο του φιλτρου? Γιατι αν βαλεις μπολι σε ενα κουβα με αμμωνια χωρις ψαρια θα τη "φαει" ολη!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μετρανε νιτρωδη και νιτρικα πιο γρηγορα απο οτι στο στρωσιμο με αμμωνια, ή με σκετη ψαροτροφη ή με τιποτα.
Μια χαρα εστρωσε εδω ο φιλος ο στρατηγος με τροφη και μπουκαλοβακτηρια σε 23 μερες παρολο που εκανε λαθη.
Μα με αμμωνια μπορει να στρωθει απο 2 εβδομαδες (14 ημερες) εως 4 Αποκλεεις να στρωθηκε "μονο" του χωρις "βοηθεια"?
Παράθεση:
3ος τρόπος:
Αντί να ρίχνουμε καθημερινά συγκεκριμένες ποσότητες αμμωνίας στο νερό και να μετράμε συνεχώς αποτελέσματα (πράγμα που καταντάει τρομερά βαρετό), εδώ ρίχνουμε απλώς μια φορά μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας και περιμένουμε. Είναι ο καλύτερος τρόπος γι' αυτούς που δεν έχουν τον χρόνο να περιμένουνε, να μετράνε, να ξαναρίχνουνε αμμωνία και να ξανά-μετράνε και φτου από την αρχή.
Αν δεν έχετε ξαναστρώσει κάποιο ενυδρείο με αμμωνία, θα σας συνιστούσα να μη δοκιμάσετε αυτήν τη μέθοδο.

Με αυτόν τον τρόπο ρίχνουμε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας (όχι ολόκληρο το μπουκάλι!) στο νερό του ενυδρείου και απλώς περιμένουμε περίπου 2 εβδομάδες κάνοντας τίποτα.
Μόλις περάσουν πάνω-κάτω 2 εβδομάδες κάνουμε ένα τεστ για νιτρικά άλατα. Αν στην ένδειξη του τεστ έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση νιτρικών αλάτων (να έχει βγει εκτός κλίμακος), τότε είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε μια αλλαγή νερού 95% (σχεδόν όλο το νερό για να απαλλαχτούμε από τα νιτρικά άλατα που μετρήσαμε όπως και την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα που θα υπάρχουν ακόμα), ρίχνουμε αντιχλώριο, ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ήμαστε έτοιμοι την επόμενη μέρα να βάλουμε ψάρια.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-07-12, 04:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, τηρουσες σωστες ρουτινες (αληθεια ρε θηριο που εμαθες να τα κανεις αυτα στο πρωτο σου? αποκλειεται να στα ειπε ο πετσοπας, εμενα μου ειχε πει να πλενω το φιλτρο με ava).
Ας ειναι καλα το ιντερνετ και η εγκαιρη μελετη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανεις αλλαγες, τηρεις θερμοκρασιες κτλ και σε ολα εισαι σωστος υπαρχουν πολλες πιθανοτητες τα ψαρια να μη δουν... τα κερατοφυλλα αναποδα, ομως αυτ δε σημαινει πως δε τρωνε τααιπωρια χωρις λογο...
Δεν ειναι απαραιτητο οτι τρωνε ταλαιπωρια τα ψαρια. Το εξηγησα πιο πανω. Εγω μονο ταλαιπωρηθηκα και καθυστερησα το στρωσιμο με τις αλλαγες νερου.
Οι τιμες ηταν παντα σε ατοξικα επιπεδα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΖΟΥΜΙ,
Το θεμα ειναι να αναπτυχθει βιολογια και μετα να μπουν τα ψαρια, κι οχι να τη δημιουργησουν τα ιδια τα ψαρια, και απλα να επιβιωσουν.
Οπως ειπα μπορει να δημιουργηθει βιολογια και τα ψαρια να μη ταλαιπωρηθουν καθολου.
Δεν εχει σημασια ποτε και πως θα δημιουργηθει η βιολογια.
Σημασια εχει τα ψαρια να μη φανε ποτε τοξικα, μεχρι να δημιουργηθει . Και δεν εφαγαν.
Αυτο ειναι το ζουμι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το ζητουμενο ηταν αυτο υπαρχουν πολυ πιο εντιμες λυσεις οπου κανεις δε λεει πως πουλαει βακτηρια (toxivec+ αλλαγες. prime + αλλαγες και πολλα φυτα, ζεολιθος σε ποσοτητα ωστε να μην υπαρχει μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας + χαμηλο ph, ολα τα παραπανω η καποια απο αυτα με χαμηη θερμοκρασια και χαμηλο ph κτλ κτλ κτλ) Ολα αυτα θα προστατεψουν τα ψαρια, αλλα αυτο λεγεται στρωσιμο?
Φυσικα και οχι, η μαλλον λεγεται ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ.
Οκ, τα ψαρια θα επιζησουν, αλλα λεγεται ζωοφιλια το να τα υποχρεωσουμε να φτιαξουν αυτα το περιβαλλον τους?
Τι πιο σωστο απο το να το εχουμε ηδη προετοιμασει εμεις?
Το ζουμι το ειπα πια πανω.
Δεν εφαγαν τα ψαρια τοξικα και το ενυδρειο εστρωσε.
Δεν κατεβασα θερμοκρασιες (ιουλιο το εστρωσα- ψυξη ενυδρειου δεν ειχα ιδεα τι ειναι) ουτε πεχα κατεβασα (νερακι βρυσης), ουτε toxivek ζεολιθους κλπ (αυτα νομιζω ειναι και ακαταληλλα για στρωσιμο γιατι δεσμευουν εντελως την αμμωνια και δεν την μετατρεπουν σε πιο ατοξικο αμμωνιο οπως το prime, αφηνωντας το διαθεσιμο ομως προς αναπτυξη της βιολογιας)
Δεν τα ηξερα αυτα. Μακαρι να τα ηξερα και γιατι οχι να μην τα εκανα κι αυτα?
Ελεγχο με μετρησεις και αλλαγες νερου εκανα,


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, προφανως λοιπον μιλαμε για χημικα σκευασματα που αποτοξικοποιουν την αμμωνια γιατι αν ηταν κανονικο μπολι μια ειναι η οδηγια: βαλτο ολο στο φιλτρο και βαλε ψαρια
Πεστο κι ετσι.
Χημικο σκευασμα δεν ειναι και η αμμωνια?
Τα σκευασματα που παρεχουν και ρυπους εκτος απο βακτηρια, ειναι προφανως για προετοιμασια του ενυδρειου χωρις ψαρια, οπως και με την αμμωνια.
Αν δεν ειχαν ρυπους θα ελεγαν "βαλε αμεσως ψαρια" (για δημιουργια ρυπων).



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο κακο ειναι πως δεν ξερουμε τι περιεχουν αλλα αφου ο κυκλος δε συμβαινει με τον τροπο που γνωριζουμε με το μπολι αρα το μονο σιγουρο ειναι πως δεν περιεχουν βακτηρια.

Τωρα αν εχουν κανενα κολλωδες υγρο για να βοηθησει την αποικηση των αληθινων βακτηριων στο βιολογικο υλικο, η αν περιεχουν απλα καποιο δεσμευτικο της αμμωνιας ή αν περιεχουν απλα ...θαυματουργο νερο απο την παναγιτσα τη βακτηριουσα, αυτο ειναι κατι που απλα δε θα το μαθουμε ποτε.
Γιατι ειναι σιγουρο οτι δεν περιεχουν βακτηρια και γιατι δεν συμβαινει ο κυκλος με τον τροπο που γνωριζουμε?
Πως εξηγεις στις 7 μερες να εχει ο στρατηγος νιτρωδη και στις 9 νιτρικα?
Κανονικα πηγε ο κυκλος του, απλα πηγε πιο γρηγορα απο οτι αν δεν εβαζε μπουκαλοβακτηρια και ταιζε μονο με ψαροτροφη.

Υπαρχει και "κολλωδες" υλικο στο εμποριο, αλλα δεν το εβαλε ο στρατηγος,
Αν το εβαζε, θα εκανε ακομα πιο γρηγορα το στρωσιμο.

Δεν χρειαζεται να κανουμε ερευνες για το περιεχομενο.
Η συγκεκριμενη που χρησιμοποιησε ο στρατηγος το γραφει καθαρα και ειναι αυτο που μας ενδιαφερει.
Παράθεση:
Contains: Nitrosomonas, Nitrospira and Nitrobactor.
http://www.microbelift.com/products/...s/nite-out-ii/
Αυτα δεν γραφονται ανευθυνα. υπαρχει εταιρικος ανταγωνισμος.
Πιστευεις οτι θα φοβηθουν καθολου αυτα που γραφεις για την αξιοπιστια τους, οσο μια ανταγωνιστικη εταρεια που μπορει να κανει αναλυση?

-------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχεις δοκιμασει Σπυρο αυτο? Δηλαδη αμμωνια σκετη χωρις οργανικα?
Τι σοι βακτηρια ειναι αυτα που δε μπορουν να διασπασουν αμμωνια και παρολα αυτα επιβιωνουν στο μπουκαλι? Γινεται στρωσιμο του φιλτρου? Γιατι αν βαλεις μπολι σε ενα κουβα με αμμωνια χωρις ψαρια θα τη "φαει" ολη!!
Τι αν εχω δοικιμασει?
Ειναι απο καλο σοι.
Ποιος ειπε οτι δεν διασπουν αμμωνια (και νιτρωδη) και τι με νοιαζει εμενα πως ζουν στο μπουκαλι εντελει?
Το αντιθετο φανηκε στο στρωσιμο του στρατηγου. (αυτο αναφερω γιατι αυτο παρακολουθησα. Εχουν αναφερθει πολλα παρομοια, αλλα παιρνουν και αυτα τα αναλογα σχολια)
Και το μπολι εχει τις αποτυχεις του αν δεν γινει σωστα. Ακομα χθες εγραφε αλλος φιλος που μπολιασε δυο φορες και ακομα ειχε τοξικα,
Αν κατι δεν το κανεις καλα, και με βακτηρια και με αμμωνια και με μπολι και με ασπιρινες παλι αποτυχια θα εχεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα με αμμωνια μπορει να στρωθει απο 2 εβδομαδες (14 ημερες) εως 4 Αποκλεεις να στρωθηκε "μονο" του χωρις "βοηθεια"?
Και με βακτηρια μπορεις να γεμισεις ενα ενυδρειο με νερο και αντιχλωριο και να το γεμισεις δισκους ή τροφεους, χωρις κανενα προβλημα στα ψαρια. (ξερεις και εσυ μερικους νομιζω που το εκαναν)
Το θεμα ειναι να ξερεις τι κανεις και να εισαι ετοιμος να διοθωσεις την κατασταση αν κατι δεν παει καλα
Δεν μιλαμε για τα ακρα.
Για τις νορμαλ καταστασεις λεμε.
-------------------------
Να στρωθηκε ποιο μονο του? του στρατηγου?
Εβαζε βακτηρια και ψαροτροφη.
Με ψαροτροφη, να ειδες νιτρωδη σε 7 μερες και νιτρικα σε 9? χωρις να βοηθησαν τα βακτηρια?
Δυσκολουτσικο.

Αν εγινε ετσι, τοτε να προτεινουμε ως πρωτη επιλογη μετα το μπολιασμα, στρωσιμο με ψαροτροφη.
Σουπερ


ΥΓ με ξεχναμε οτι δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο. Οσο πιο σωστα κανεις μια διαδικασια τοσο πιο καλα αποτελεσματα εχεις. Μπορει να εχεις επιτυχια, αποτυχια αλλα και ενδιαμεσες καταστασεις.
-------------------------
Και για να μη παρεξηγηθω, δεν με νοιαζει με ποια μεθοδο θα στρωσει ενας νεος (ενας εμπειρος δεν χρειαζεται να συζηταμε, ξερει τι να κανει).
Υπαρχουν αρκετες αποδειξεις οτι ολοι οι τροποι εχουν επιτυχιες και αποτυχιες.
Δεν μπορω να αφορισω καμια μεθοδο (γιατι ετσι υποτιμω και προσβαλω κι αυτους που την ακολουθησαν και την πετυχαν).

Σημασια εχει για μενα, να ξερει τι κανει (δλδ κατανοηση του κυκλου του αζωτου και της λειτουργιας των βακτηριων νιτροποιησης) και πως να διορθωσει την κατασταση αν παει κατι στραβα (μετρησεις, σωστες αλλαγες νερου, αποτοξικοποιητες) γιατι σε ολα μπορει να παει κατι στραβα.
Αυτο γινεται ευκολα αν δεν εχει ψαρια μεσα στο ενυδρειο οσο στρωνει ή αν μπολιασει σωστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-07-12 στις 04:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-07-12, 04:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν ειναι απαραιτητο οτι τρωνε ταλαιπωρια τα ψαρια. Το εξηγησα πιο πανω. Εγω μονο ταλαιπωρηθηκα και καθυστερησα το στρωσιμο με τις αλλαγες νερου.
Οι τιμες ηταν παντα σε ατοξικα επιπεδα.
Νομιζω λεμε το ιδιο,
οποιοσδηποτε εχει γνωσεις και αντιληψη μπορει να κρατησει την αμμωνια σε ατοξικα επιπεδα ειτε χωρις να προσθεσει τιποτα, ειτε προθετοντας κι ενα placebo.


Παράθεση:
Οπως ειπα μπορει να δημιουργηθει βιολογια και τα ψαρια να μη ταλαιπωρηθουν καθολου.
Δεν εχει σημασια ποτε και πως θα δημιουργηθει η βιολογια.
Σημασια εχει τα ψαρια να μη φανε ποτε τοξικα. Και δεν εφαγαν.
Αυτο ειναι το ζουμι.
ΩΠΑ, εδω θα διαφωνισω, το πως θα δημιουργηθει η βιολογια εννωειται πως δε μας νοιαζει, ας δημιουργηθει και με μαγικα, ομως το ΠΟΤΕ νομιζω εχει μεγαλη σημασια.
Μπορει να ειμαστε τζιμανια και να κρατησουμε την αμμωνια σε ατοξικα επιπεδα, ομως ΓΙΑΤΙ να ρισκαρουμε? για να δουμε ψαρια γρηγορα στο ενυδρειο?



Παράθεση:
Δεν κατεβασα θερμοκρασιες ουτε πεχα, toxivek ζεολιθους (αυτα νομιζω ειναι και ακαταληλα για στρωσιμο γιατι δεσμευουν εντελως την αμμωνια και δεν την μετατρεπουν σε ατοξικο αμμωνιο οπως το prime, αφηνωντας το διαθεσιμο προς αναπτυξη της βιολογιας)
Το toxivec μετατρεπει την ελευθερη αμμωνια σε ατοξικο αμμωνιο, και ο ζεολιθος κατακρατα ενα μεγαλο μερος της αλλα οχι ολη.
Μπορει πολλοι να τον σνομπαρουν σαν υλικο αλλα προσωπικα πιστευω πως δεν πρεπει να λειπει απο το ντουλαπακι κανενος μας γιατι ειναι πολυ καλο υλικο για καποιες περιπτωσεις αναγκης.


Παράθεση:
Πεστο κι ετσι.
Χημικο σκευασμα δεν ειναι και η αμμωνια?
Τα σκευασματα που παρεχουν και ρυπους εκτος απο βακτηρια, ειναι προφανως για προετοιμασια του ενυδρειου χωρις ψαρια, οπως και με την αμμωνια.
Αν δεν ειχαν ρυπους θα ελεγαν "βαλε αμεσως ψαρια" (για δημιουργια ρυπων).

Μισο γιατι δεν ξερω τελικα σε ποια σκευασματα αναφερεσαι, αλλα αυτα τα οποια πειραματιστηκα εγω http://www.apifishcare.com/products/...x?ProductID=44 και http://www.sera.de/gr/pages/sera-pro...5e2e1c283.html αυτο ακριβως γραφουν, δηλαδη πως ριχνεις τα μαγικα ζουμια και την επομενη βαζεις ψαρια.
Το DVD της sera μαλιστα σου προτεινει με τη μια να βαλεις το 1/3 των ψαριων που θα κατοικησουν στο ενυδρειο!



Παράθεση:
Δεν χρειαζεται να κανουμε ερευνες για το περιεχομενο.
Η συγκεκριμενη που χρησιμοποιησε ο στρατηγος το γραφει καθαρα και ειναι αυτο που μας ενδιαφερει.
http://www.microbelift.com/products/...s/nite-out-ii/
Αυτα δεν γραφονται ανευθυνα. υπαρχει εταιρικος ανταγωνισμος.
Πιστευεις οτι θα φοβηθουν καθολου αυτα που γραφεις για την αξιοπιστια τους, οσο μια ανταγωνιστικη εταρεια που μπορει να κανει αναλυση?

κοιτα, ειναι σαν τον ψυχρο πολεμο των πατεντων στον τομεα της πληροφορικης που συμβαινει απο το 82. Αν καποιος κανει το λαθος να ανοιξει πυρ τοτε το ιδιο ακριβως θα κανουν κι οι αλλοι (αφου ολοι παραβιαζουν εκ των πραγματων ο ενας τις πατεντες του αλλου, και δε γινεται διαφορετικα αφου και το διπλο κλικ ειναι πατενταρισμενο), οποτε αν η μια εταιρια παει να δυσφημισει τα παραμυθοζυμα της αλλης το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου ειναι να της γινει μπουμερανγκ...
Το σκευασμα που δειχνεις παντως δεν εχει τυχει να το δω σε pet shop. Ερωτηση: πουλιεται σε θερμοκρασια περιβαλλοντος ή σε καμια καταψυξη?
Σε περιπτωση που θελει ειδικες θερμοκρασιες αλλαζει το πραγμα (και παλι δε βλεπω το λογο χρησης του... δηλαδη αν βγω και ζητησω λιγο μπολι δε θα μου δωσει κανεις?)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-07-12, 09:36
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Χαιρομαι που επιτελους γινετε ενας σωτος και ομορφος διαλογος,για ενα θεμα,που υπαρχουν διαφορετικες γνωμες και εμπειριες.Εδω δεν ειμαστε για να επιβαλουμε την δικη μας αποψη,αλλα να κουβεντιασουμε για αυτα που πιστευουμε που ειναι σωστα.Και εαν βγει καποιο αποτελεσμα ,τοσο το καλυτερο.

Εγω θα πω την δικη μου αποψη,δυχως να ειμαι χημικος,η να εχω κανει πειραματα,οποτε η αποψη μου δεν μπορει να τεκμηριωθει,αλλα θα την στηριξω σε μια προσωπικη μου εμπειρια,

Το μικροβιο του χομπι ,το κολλησα απο τον πατερα μου ,στις αρχες της δεκαετιας του 60..Πολλοι απο εσας ειστε νεα παιδια και δεν θα ξερετε οτι ,τοτε δεν ειχαμε ουτε σιλικονες,αλλα ουτε τις συγχρονες κολλες που υπαρχουν τωρα.Και τα ενυδρεια τα κολλουσαν με στοκο για τα τζαμια.

Τωρα εγω ,αν πω σε εναν απο εσας,κολλα το ενυδρειο σου με στοκο για τα τζαμια,τοτε δικαιως θα μου πειτε,τι μπουρδες μας λες τωρα.

Απο τοτε μεχρι τωρα,το χομπι μας εκανε πολλα χιλιομετρα εξελιξης,και θα κανει ακωμα πολλα.

Εχουν βγει ,συγχρονα φαρμακα,μηχανιματα,εργαλεια κτλ.που μας βοηθανε να συντηρουμε ,σε ενα κλειστο συστημα ,για παρα πολλα χρονια,ζωντανους οργανισμους,με πολυ μεγαλες απαιτησεις στην χημεια του νερου.
Ολη αυτη η εξελιξη,συναιβει γιατι σε ολο τον κοσμο αυξηθηκαν οι χομιστες και τα θελω μας,αλλιως θα παραμεναμε ακομα στην γυαλα με χρυσοψαρο,και στην καλυτερη,θα φτιαχναμε ενυδρεια με στοκο τζαμιων.

Εδω ηρθαν και μας καλυψαν τις αναγκες ,και θα ελεγα και τον ακρατο εγωισμο μας (αλλο θεμα) η παγκοσμιους φημης εταιριες,με επιστημονικο και υλικοτεχνικο οπλοστασιο,με ερευνες και μελετες.Καπου το αναφερει και ο Σπυρος,αν ηταν ματζουνια η γιατροσοφια αυτα τα προιοντα της εταιριας ταδε,θα εβγενε η ανταγωνιστρια να τα αποκαλυψει.

Γιατον τον λογο εγω παντα θα ακολουθω την συχρονες μεθοδους,που μου παρεχουν αυτες οι εταιριες.

Αυτα που λεω δεν ειναι μπουρδες και χαιρομαι που αποψεις διιστανται ,αλλα ετσι πρεπει να γινετε ενας εποικοδομητικος διαλογος,με σεβασμο στην αντιθετη αποψη,και ο καθε ενας απο μας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-07-12, 13:28
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Γενικά κι εγώ δεν έχω καταλήξει για την αποδοτικότητα των σκευασμάτων αυτών που κυκλοφορούν. Για μία ακόμα φορά όμως θα προτρέψω να μην είστε απόλυτοι για τίποτα (ούτε για τον κύκλο του αζώτου όπως τον ξέρουμε σήμερα). Πολύ απλά διότι είναι διαφορετικό πράγμα το φαινόμενο σαν φαινόμενο (που ούτε κι αυτό είναι απόλυτα στατικό μέσα στο χρόνο) και διαφορετικό η κατανόησή του από εμάς τους ανθρώπους. Και η Γη ήταν πάντα στρογγυλή (σχεδόν ) αλλά μέχρι πριν μερικούς αιώνες - από αυτά που βλέπαμε μέχρι τότε - νομίζαμε ότι είναι επίπεδη... Μπορεί να είναι υπερβολικό το παράδειγμα, όμως σκεφτείτε ότι μπορεί σε μερικά χρόνια να βρεθεί ότι στον κύκλο του αζώτου υπάρχουν περισσότερα στάδια και διαφορετικές διεργασίες από αυτά που μέχρι τώρα μπορούμε να ανιχνεύσουμε (τελείως υποθετικά μιλώντας). Προφανώς και θα πορευθούμε με την παρούσα γνώση και τα σημερινά δεδομένα, απλά να μην έχουμε και κλειστά τα μάτια σε άλλες απόψεις και ιδέες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσπα, εγω για να μην ειμαι αδικος, ακομα και προκατελειμενος που ημουν το πειραμα μου το εκανα, και τα σκασα για δυο τετοια σκευασματα (ενα της api κι ενα της serra) και εβαλα σε ενα κουβαδακι ενα εσωτερικο φιλτραι, εριξα ολοκληρη την ποσοτητα που περιειχαν μεσα (ενα τη μια βδομαδα κι ενα την αλλη) και εριξα μερικες σταγονες αμμωνια, και στις δυο περιπτωσεις επι μια βδομαδα (οκ, 4 μερες... δεν ειναι αρκετες αν ηταν πραγματικα βακτηρια? το αληθινο μπολι ποιανει σε 24 ωρες το πολυ) ειχα μετρησεις μονο αμμωνια, οποτε πλεον δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο αλλα για αντικειμενικοτατη μπαρουφα...
Ενδιαφέρουσα η προσέγγισή σου, αλλά και πάλι δεν μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένο πείραμα (που λες ότι χρειάζεται για να σε πείσει) πρώτον γιατί δεν έχει επαναλήψεις και δεύτερον επειδή η διαδικασία που ακολούθησες διαφέρει από αυτή που προτείνεται στις οδηγίες. Για παράδειγμα - επειδή κιολας δεν ξέρουμε ακριβώς τι περιέχουν τα μπουκαλάκια (foul των εταιριών κατά τη γνώμη μου) - το να ρίξεις ολόκληρο το σκεύασμα μέσα στον κουβά και όχι την προτεινόμενη δόση για τα λίτρα, μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο. Δηλαδή, άν το υγρό του μπουκαλιού περιέχει κάποιο είδους θρεπτικού μέσου για να διατηρεί τα βακτήρια μπορεί όταν το προσθέτεις σε τόσο μεγάλη συγκέντρωση στον κουβά, τα βακτήρια να καταναλώνουν πρώτα αυτό (αν είναι καλύτερη πηγή θρεπτικών για αυτά από την αμμωνία) και όταν αυτό τελειώσει να στραφούν στην κατανάλωση αμμωνίας. Ή, σε διαφορετική περίπτωση, αν το υγρό είναι κάποιο buffer που κρατά τα βακτήρια σε ανενεργή κατάσταση (για συντήρηση) μέχρι να μπούν στο ενυδρείο ή αποτρέπει την αναπαραγωγή τους για να μην peakαρει ο πληθυσμός μέσα στο μπουκαλάκι και μετά καταρρεύσει, τότε μπορεί να έκανε "ζημιά" και στον κουβά σου λόγω μεγάλης συγκέντρωσης. Όλα αυτά είναι υποθετικά βέβαια χάριν διαλόγου, απλά επισημαίνω ότι καλύτερα να ακολουθούσες ακριβώς τις οδηγίες για να κάνεις το πείραμά σου
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-07-12, 14:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χρειαζονται οργανικα για να επιζησουν ... για αυτο λενε να βαλεις ψαρια .. προκειται για ετεροτροφα βακτηρια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-07-12, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειαζονται οργανικα για να επιζησουν ... για αυτο λενε να βαλεις ψαρια .. προκειται για ετεροτροφα βακτηρια!!
Οπως ειπα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αμμωνια απο φαρμακειο στο ενυδρειο και δεν ξερω πως συμπεριφερεται ως ρυπος για τα βακτηρια εμποριου.
Αν προκειται για ετεροτροφα, και παλι δεν το ξερω και τιποτα δεν αποδεικνύει κατι τετοιο και για ολα τα σκευασματα.
Η εισαγωγη ψαριων δεν φερνει μονο οργανικα αλλα και αμμωνια και αλλα πολλα που ειναι χρησιμα για τα βακτηρια και ολο το ενυδρειο (βυθος κλπ), καθως στο ενυδρειο δεν τελειται μονο ενας κυκλος, αυτο του αζωτου.
Η ελεγξιμη εισαγωγη τροφης ειναι κατα την αποψη μου, οτι πιο κοντινο μετα τα ψαρια, για την τελεση αυτων των κυκλων.
-------------------------
Επισης μη ξεχναμε οτι οι ρυποι οπως η αμμωνια, νιτρωδη, οργανικα, απο ενα οριο και μετα, ειναι παραγοντας εξοντωσης της βιολογιας.
Ολα θελουν μια ισορροπια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-07-12 στις 14:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-07-12, 14:36
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Όταν ακούω για ζωντανά βακτήρια μέσα σε ένα κουμπωμένο αεροστεγές μπουκαλάκι εμένα το μυαλό μου πάει στα ενδοσπόρια.
Σε αντίξοες συνθήκες, όπως σε ακραίες θερμοκρασίες ή υπό τη δράση ακτινοβολιών, πολλά βακτήρια μετατρέπονται σε ανθεκτικές μορφές, τα ενδοσπόρια. Τα ενδοσπόρια είναι αφυδατωμένα κύτταρα με ανθεκτικά τοιχώματα και χαμηλούς μεταβολικούς ρυθμούς. Όταν οι συνθήκες του περιβάλλοντος ξαναγίνουν ευνοϊκές, τα ενδοσπόρια βλαστάνουν δίνοντας το καθένα ένα βακτήριο.
Στο γάλα τα ενδοσπόρια (τα οποία συνεχίζουν να υπάρχουν γιατί παστεριώνεται και δεν αποστειρώνεται) για να βλαστάνουν κάνουν 5-6 μέρες.... σε ένα ενυδρειο πόσες μέρες μπορούν να κανουν?
¶ρα κι εγώ προσωπικά δεν μπορώ να απορρίψω τα έτοιμα βακτήρια του εμπορίου θεωρώντας το νεράκι του θεούλη που στηρίζεται σε φαινόμενο placebo......


πηγή:http://www.greek-language.gr/greekLa...l?c=4&t=3,5364
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-07-12, 14:37
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης μη ξεχναμε οτι οι ρυποι οπως η αμμωνια, νιτρωδη, οργανικα, απο ενα οριο και μετα, ειναι παραγοντας εξοντωσης της βιολογιας.
Ολα θελουν μια ισορροπια
Τα ορια αυτα τα ξερουμε? Δηλ. αν ενα ενυδρειο ,για καποιον λογο,τιναχτει στα υψη αμμωνια η νιτρωδη,πρεπει να το διαλισουμε ,και παλι απο την αρχη ?
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-07-12, 14:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ακούω για ζωντανά βακτήρια μέσα σε ένα κουμπωμένο αεροστεγές μπουκαλάκι εμένα το μυαλό μου πάει στα ενδοσπόρια.
Σε αντίξοες συνθήκες, όπως σε ακραίες θερμοκρασίες ή υπό τη δράση ακτινοβολιών, πολλά βακτήρια μετατρέπονται σε ανθεκτικές μορφές, τα ενδοσπόρια. Τα ενδοσπόρια είναι αφυδατωμένα κύτταρα με ανθεκτικά τοιχώματα και χαμηλούς μεταβολικούς ρυθμούς. Όταν οι συνθήκες του περιβάλλοντος ξαναγίνουν ευνοϊκές, τα ενδοσπόρια βλαστάνουν δίνοντας το καθένα ένα βακτήριο.
Στο γάλα τα ενδοσπόρια (τα οποία συνεχίζουν να υπάρχουν γιατί παστεριώνεται και δεν αποστειρώνεται) για να βλαστάνουν κάνουν 5-6 μέρες.... σε ένα ενυδρειο πόσες μέρες μπορούν να κανουν?
¶ρα κι εγώ προσωπικά δεν μπορώ να απορρίψω τα έτοιμα βακτήρια του εμπορίου θεωρώντας το νεράκι του θεούλη που στηρίζεται σε φαινόμενο placebo......


πηγή:http://www.greek-language.gr/greekLa...l?c=4&t=3,5364

Μόνο που τα βακτήρια που μας ενδιαφέρουν δε σχηματίζουν ενδοσπόρια.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-07-12, 14:43
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

οοοκ αυτό δεν το γνώριζα... αλλά και πάλι δεν μπορούν να βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με τον ίδιο μεταβολισμό που βρίσκονται στη φύση ή στο ενυδρείο μέσα....... Μου ακούγεται λίγο απίθανο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-07-12, 14:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ειπα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αμμωνια απο φαρμακειο στο ενυδρειο και δεν ξερω πως συμπεριφερεται ως ρυπος για τα βακτηρια εμποριου.
Μα πως γινεται τα βακτηρια που αναπτύσσονται απο στρωσιμο με αμμωνια να μπορουν να διασπασουν την αμμωνια απο το φαρμακειο αλλα και την αμμωνια απο τα ψαρια? Το εχω διαπιστωσει πολλες φορες!! Και το δισκοενυδρειο με αμμωνια το εστρωσα!! Οι μετρησεις ηταν σωστες και εχω αναλυτικο ημερολογιο μετρησεων και με αμμωνια φαρμακειου και με αμμωνια απο τα ιδια τα ψαρια!
Κανε το πειραμα με ενα στρωμενο φιλτρο και βαλε αμμωνια απο φαρμακειο
και σε αλλο ενυδρειο βαλε παλι αμμωνια απο φαρμακειο και προσθεσε βακτηρια εμποριου ...
μετρα και θα καταλαβεις τη διαφορα ενος στρωμενου φιλτρου!

Για τα δε ετεροτροφα τα εχουμε πει τι καταναλωνουν οταν ειναι σε αναεροβια φαση και τι οταν αναγκαζονται να γινουν αεροβια για λιγο!!

Τα μπουκαλια θα πουνε απλα ... ΔΕΝ ακολουθησες τις οδηγιες πιστα.
Μα τα ιδια βακτηρια δεν θα εχουν τις ιδιες διατροφικες προτιμησεις

φυσικα και τα ετεροτροφα παιζουν μεγαλο ρολο στο ενυδρειο ... αλλα η βιολογια του δε μπορει να στηριχτει μονο σε αυτα! Απλα δινουν χρονο να αναπτυχθουν τα "επιθυμητά"

Οι δε τροφες απελευθερωνουν οργανικα στο νερο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-07-12, 14:57
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

http://www.sciencedirect.com/science...4486091000049X Ενδιαφέρον άρθρο πάνω στο θέμα μας. Όσοι δεν έχουν πρόσβαση σε όλο το άρθρο μπορούν να δούν την περίληψη (ελπίζω).

Και μία εικόνα από τα αποτελέσματα. Γενικά καταλήγουν ότι το σκεύασμα που μελετάνε περιέχει συγκεκριμένα βακτήρια (που το έλεγξαν με PCR) και οδηγεί σε άμεση μείωση της αμμωνίας (η οποία όμως δε μηδενιίζει) και νιτρωδών.



από:
Kuhn et al., 2010. Evaluation of nitrifying bacteria product to improve nitrification efficacy in recirculating aquaculture systems. Aquacultural Engineering 43(2).

Πάντως έχει και κάποια περίεργα αποτελέσματα (διαφορετικά από αυτά που θα περίμενε κάποιος από στρωμένο σύστημα) αλλά δεν το μελέτησα αναλυτικά... Επίσης δεν αναφέρεται σε ενυδρεία αλλά σε κλειστά κυκλώματα υδατοκαλλιέργειας (δεξαμενές με συνεχή αναπλήρωση μάλλον).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-07-12, 14:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πολλά μας ακούγονται απίθανα, γιατί πολύ απλά δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις για να ξέρουμε με σιγουριά. Αν τις είχαμε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε 100%. Αν κάποιος μπορεί να πάρει καλλιέργεια σε εργαστήριο και να μας πει τι είδους μικροοργανισμοί υπάρχουν εκεί μέσα καλώς, αλλιώς απλά σκαλίζουμε την επιφάνεια από μία επιστήμη που δεν την κατέχουμε σε ικανό βαθμό και λέμε ό,τι πιστεύουμε βάσει αυτών των λίγων.

Όπως έχει ξαναειπωθεί, χύνουμε κάθε τόσο τόνους διαδικτυακού μελανιού, αλλά το μόνο που μπορούμε σε αυτό το σημείο να κάνουμε είναι να μιλήσουμε για τις εμπειρίες μας και τίποτα παραπάνω.

Η άποψή μου είναι ότι δε στρώνουν αυτόματα ενυδρείο σε καμία περίπτωση. Δε νομίζω ότι και οι ίδιες οι εταιρείες διαφημίζουν ανοιχτά κάτι τέτοιο, ακόμα κι να το αφήνουν να αιωρείται. Τα μαγαζιά κυρίως τα πουλάνε μαρκετάροντάς τα κατ' αυτό τον τρόπο. Το εάν βοηθάνε κάπου είναι κι αυτό από μόνο του μία μεγάλη κουβέντα και σίγουρα δεν είναι όλα ίδια.

Εγώ θα συνεχίσω με αργό στρώσιμο και μπόλι (και αυτά θα προτείνω). Εάν κάποια στιγμή πειστώ για τη χρησιμότητα κάποιου σκευάσματος δε θα ντραπώ να το χρησιμοποιήσω και να το προτείνω επίσης.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-07-12, 15:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ορια αυτα τα ξερουμε? Δηλ. αν ενα ενυδρειο ,για καποιον λογο,τιναχτει στα υψη αμμωνια η νιτρωδη,πρεπει να το διαλισουμε ,και παλι απο την αρχη ?
Δεν χρειαζεται να το διαλυσεις εσυ.
"Διαλυεται" και μονο του
Οχι, συνθηως το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να φερεις αμεσα τις παραμετρους σε ατοξικα επιπεδα (με αλλαγες νερου και αποτοξικοποιητες, οσο για τα οργανικα με καθαρισμα βυθου και φιλτρου αλλα και με βοηθεια απο σκευασματα αν θελεις) και μετα να ρυθμισεις τις ρουτινες σου και τον εξοπλισμο σου (διαστασεις ενυδρειου, φιλτρανση) για την υπαρχουσα ιχθυοφορτωση ή να μειωσεις αυτην.
Τα ορια σε ενα στρωμενο ενυδρειο ειναι γνωστα.
Μηδενικα αμμωνια και νιτρωδη και σε χαμηλα επιπεδα νιτρικα φωσφορικα κλπ, και λιγα οργανικα.
Σε ενα αστρωτο, φτανει να ειναι λιγο πιο ψηλα απο μηδεν (μεχρι να μηδενισουν μονα τους), αφου εξαλλου οι κυκλοι μπορουν να γινουν και τελειως "σωπηλα" (silent cycling).
Φυσικα σταδιακη εισαγωγη ιχθυοφορτωσης με silent cycling.
Σταδιακη αναλογως το ποσο "σιωπηλοι" ειναι. Ουτε περισσοτερο ουτε πολυ λιγοτερο σταδιακη
Θα μπορουσες να ορισεις το ποσο "σιωπηλοι" ειναι, αναλογως τα spikes που γινονται στις τιμες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-07-12, 15:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
οοοκ αυτό δεν το γνώριζα... αλλά και πάλι δεν μπορούν να βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με τον ίδιο μεταβολισμό που βρίσκονται στη φύση ή στο ενυδρείο μέσα....... Μου ακούγεται λίγο απίθανο...
Συγνωμη αλλα αν δεις μελετες για τα βακτηρια του φιλτρου μας αναφερονται σε βιομηχανικα υγρα αποβλητα, στο ιδιο το εδαφος κοιτα εδω στα περιεχομενα: http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui...iou%28m%29.pdf ενω στη σελιδα 20 που ειναι η ταξινομηση νομιζω οτι θα βοηθησει αρκετα!!
Σπυρο κοιτα στην ιδια σελιδα οτι τα χημοαυτοτροφα εχουν την δυνατοτητα να χρησιμοποιουν ανοργανα χημικα οπως NH3 h2 FE ... αν καταλαβεις τι μπορουν να "φανε" μπορεις να καταλαβεις και για ποιο ειδος μιλαμε
κοψτους τα οργανικα .. θα επιζησουν? Αν οχι δεν ειναι το ειδος που θελουμε να αποικίσει το φιλτρο μας! ΠΡΟΣΟΧΗ το φιλτρο μας γιατι οπως ειπα και αυτα ειναι χρησιμα αλλα οχι για την αρχικη δουλεια που τα θελουμε!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρηση βακτηριων απο ετοιμα μπουκαλακια. Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 60 11-09-10 15:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17594 seconds with 15 queries