Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-11-11, 01:12   #1
Παρά λίγο τραγωδία...
anko184
Member
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος 16-11-11, 01:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους,
σήμερα έβαλα μερικά ψαράκια στο ενυδρείο. Λόγω της πρόσφατης ανανέωσης και μετάβασης σε φυτεμένο το άφησα 12 μέρες χωρίς ψάρια για να συνέλθει λίγο η βιολογία μου.
Έβαλα λοιπόν 6 νέον κι 1 γατόψαρο που είχα ήδη, 1 μονομαχάκο κι αυτό:

(όποιος ξέρει ας μου πει πως λέγετε, μου το 'δώσαν για ινδιανάκι).
Τα νέον μπήκαν το πρωί στο ενυδρείο και μέχρι τώρα είναι μια χαρά ζωηρούλια και όλο περιέργεια για το νέο τους σπιτικό.
Τα άλλα 2 μπήκαν κατά τις 8 παρά και 8 η ώρα έσβησαν τα φώτα όπως κάθε βράδυ.
Κανά 2 ώρες αργότερα λέω δεν ρίχνω μια ματιά στους νέους κατοίκους να δω πως τα πάνε?
Και βλέπω λοιπόν το "ινδιανάκι" ανάσκελα, κανονικά, να χαροπαλεύει, όπως καταλαβαίνετε πανικοβλήθηκα (μην πω τίποτα χειρότερο).
Παρατηρώντας το για λίγο το βλέπω να ανασαίνει ασυνήθιστα γρήγορα για ψάρι και πάνω στην ταραχή μου και μην γνωρίζοντας τι συμβαίνει ανάβω τα φώτα και κάνω τεστ (stick).
Ευτυχώς το νερό ήταν οκ, όλα φυσιολογικάτα (διορθώστε με αν κάνω λάθος):
pH: 7
kH: 7
GH: 15
NO2: 0mg/l
NO3: 10mg/l
Κάνα 2 λεπτά μετά το άνοιγμα των φώτων λοιπόν βλέπω τον "ασθενή" να προσπαθεί να φτάσει στην επιφάνεια, πράγμα που κατάφερε και μετά 2-3 φουσκάλες οξυγόνου να βγαίνουν από το στόμα του.
Πριν προλάβω καλά καλά να το σκεφτώ και να τελειώσω και τις μετρήσεις βλέπω και το γατόψαρο να κάνει την ίδια κίνηση..
Αμέσως κατάλαβα ότι τα ψάρια υπέφεραν από έλλειψη οξυγόνου και έβαλα μια αεραντλία για παροχή οξυγόνου.
Εδώ και 3 ώρες που πέρασαν από εκείνη τη στιγμή το "ινδιανάκι" συνήλθε και σουλατσάρει αμέριμνο πέρα δώθε...

Και ερωτώ πως είναι δυνατόν με 1 βαλισνέρια και 2 ανούμπιες στο τέλος της φωτοπεριόδου να μην υπάρχει αρκετό οξυγόνο στο νερό για 3 (στην ουσία) ψάρια, μιας και τα νέον δεν έδειξαν κανένα περίεργο σημάδι.
2η ερώτηση τι κάνω από δω και πέρα για να μην έχω απώλειες είτε ψαριών είτε φυτών.
Εννοείτε ότι η αντλία όλο το βράδυ θα μείνει ανοικτή κι ας χαλάσουν τα φυτά, δεν με νοιάζει.
Εμφανίσεις: 3400
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-11, 01:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα στικακια σου εισαι σιγουρος οτι δειχνουνε σωστα?ποσο καιρο τα εχεις?ρωταω γιατι μου φαινεται λιγο περιεργο να εχεις ουδετερο Ph με τοσο σκληρο νερο.μπορει να κανω και λαθος βεβαια,απλα με βαση οτι θυμαμαι απτις δικες μου μετρησεις μιλαω.
ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος μη σου πω βλακειες.

αντι να καις την αεραντλια συνεχεια μπορεις να γυρισεις την εξοδο του φιλτρου σου προς τα πανω να αναταρασει την επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-11, 01:22
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα στικακια σου εισαι σιγουρος οτι δειχνουνε σωστα?ποσο καιρο τα εχεις?
Κανένα 6μηνο... Σίγουρος δεν μπορώ να είμαι γιατί δεν έχω άλλη μάρκα/τρόπο να τσεκάρο το νερό αλλά μου τα έδωσαν για καλή μάρκα.. Τι να πω..
Η έλλειψη οξυγόνου δεν ευθύνεται για το όλο συμβάν ή κάνω λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-11, 01:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χωρις να ειμαστε σιγουροι για τις μετρησεις σου,ολα ειναι πιθανα.
-------------------------
παντως το νερο σου ειναι σκληρο για καποια απτα ψαρια (τουλαχιστον για τα νεον)σου και δεν ειναι και συμβατα.εγω τον μονομαχο θα τον εβγαζα αποκει.

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-11-11 στις 01:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-11, 01:33
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως το νερο σου ειναι σκληρο για καποια απτα ψαρια (τουλαχιστον για τα νεον)σου και δεν ειναι και συμβατα.εγω τον μονομαχο θα τον εβγαζα αποκει.
Μάλιστα, δεν το ήξερα αυτό γι' αυτό και τον αγόρασα. Μάλλον θα πάει πίσω.
Το άλλο μήπως ξέρεις πως λέγεται?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-11, 01:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι θα σε γελασω,ειναι αρκετα ψαρια σαυτο το στυλ(μοιαζουνε)και δεν ξερω τις διαφορες τους,ολα για SAE μου φαινονται
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-11, 02:49
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Το ψαρακι μοιαζει με το denison's barb
Puntius denisonii
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-11, 08:35
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

12 ημερες που ειχες το ενυδρειο χωρις ψαρια εριχνες λιγη τροφη
για να διατηρηθει η βιολογια;Αν οχι πρεπει να ανεβηκε η αμμωνια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-11, 09:08
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Έκανα και εγώ την ίδια σκέψη με τον stav αλλά μετά αναθεώρησα. Η αμμωνία δεν θα είχε ανεβεί τόσο μέσα σε λίγες ώρες. Αν αυτό που έλεγε ήταν μια δύο μέρες μετά θα είχε λογική.
Η αμμωνία από τα σκοτωμένα βκτύρια και τα 6 νεον (λίγες μόνο ώρες) σε 56λτρ ενυδρείο δεν νομίζω να κάνουν τόση ζημιά και τόσο άμεσα!

Εγώ πιστεύω είναι απλά το στρεσάρισμα από την αλλαγή. (έκανες προσαρμογή για να τους αλλάξεις ενυδρείο?) Δεν νομιζώ να είναι θέμα οξυγώνου (σε άδειο ενυδρείο με τα φίλτρα να δουλεύουν 12 μέρες και μάλιστα φυτεμένο).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-11, 09:47
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Προσαρμογή δεν έκανα κανονική, το άφησα σχετικά λίγη ώρα, κανένα 10λεπτο. Για αμμωνία κι εγώ δεν νομίζω να είναι μιας και το ψαράκι μόλις μπήκε η αεραντλία συνήλθε.. Δεν ξέρω τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-11-11, 10:07
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε ένας λόγος παραπάνω για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι θέμα οξυγόνου. Η αντλία δεν έχει άμεσα αποτελέσματα στην οξυγόνωση. Το ότι συνήλθε μόλις την έβαλες μάλλον για τυχαίο γεγονός το βλέπω.

...όπως είπα και πρην, μάλλον το ψαράκι ήθελε το χρόνο του. ¶λλο νερό, άλλες θερμοκρασίες, άλλο περιβάλλον.....είχε και ταξιδάκι....

...πάντος άμα σώθηκε, όλα καλά!

Όπως και να έχει όμως, αν δεν ταϊζες τις 12 μέρες, κάνε τακτικές μετρήσεις γιατί ίσως όντος να σκότωσες τη βιολογία σου και να ανεβεί σε 1-2 μέρες η αμμωνία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-11, 10:25
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ναι θα πάρω να κάνω τεστ για αμμωνία να δούμε τι γίνεται..
Σχετικά με την τροφή να σου πω την αλήθεια δεν τάιζα καθημερινά, 2 φορές έριξα λίγη
τροφή αλλά έριξα 3 φορές nitrivec, 1 την 1η μέρα, 1 την 2η μέρα και 1 μια στη βρομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-11, 10:39
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ισως λογο ταλαιπωριας, ισως λογο διαφορας θερμοκρασιας (ανεβασμενης συνηθως), ισως οτι μπορει να εβαλες ολα τα ψαρια κατευθειαν μεσα, ισως το Ph του νερου.. Σωστη σκεψη η αεραντλια παντως, μιας και το ενυδρειο σου με κλειστο το καπακι, ακομη και αν προκαλεσεις αναταραξη, δε παιζει να οξυγονονεται σωστα! αφου τη γλυτωσε μια χαρα, αλλα ψαξε την αιτια, ωστε να αποφυγεις το προβλημα την επομενη φορα!
Επισης απο προσωπικη αγνοια (ασχετοσυνη), καποτε ειχα τρελά ποσοστα αμμωνιας και ακομη κι ετσι, τα ψαρια αντεχαν αρκετο χρονικο διαστημα, μεχρι να αφησουν το ματαιο κοσμο τουτο! οποτε μαλλον για στρεσαρισμα μου κανει ολο το σκηνικο!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-11, 11:45
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ο φιλτρο σου κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-11-11, 16:35
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φιλτρο σου κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου?
Ανατάραξη ναι, αλλά μικρή. Έχω spray bar βυθισμένο που όμως κοιτάει λίγο προς τα πάνω και προκαλεί έτσι μικρή ανατάραξη.. Πολύ μικρή όμως.
Anyway η αεραντλία έκλεισε σήμερα κατά τις 10:30 κι από τότε δεν είδα καμία περίεργη συμπεριφορά.
Το μόνο ίσως που είναι λίγο περίεργο είναι ότι το γατόψαρο το πρωί ανεβοκατέβαινε πάνω κάτω στο ενυδρείο αλλά δεν έφτανε μέχρι την επιφάνεια...

@michael151: Μιχάλη θερμοκρασία έχω 26 βαθμούς και δεν έβαλα όλα τα ψάρια μαζί, το denisonii μπήκε 8 παρά μαζί με έναν μονομαχάκο. τα νέον μπήκαν το πρωί και το γατόψαρο Δευτέρα απόγευμα
Αν ήταν αμμωνία δεν θα συνέχιζαν τα περίεργα? Τεστ δεν πρόλαβα να βρω οπότε για σήμερα θα αρκεστώ σε μια αλλαγή του 50% του νερού μου για προληπτικούς λόγους.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-11, 16:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειναι πολυ πιθανο να ειναι η οξυγονοση του νερου μικρη χωρις την αεραντλια.αποτι περιγραφεις δηλαδη.τα κορυ το κανουν αυτο το γρηγορο πανω κατω,ειναι φυσιολογικο.να ανησυχησεις αν το δεις να στεκεται πανω.(μου εχει τυχει μια φορα παλιοτερα)

αν η αναταραξη του φιλτρου σου δε φτανει η ειναι λιγη δοκιμασε να την αυξησεις σηκωνοντας το λιγο παραπανω.η αφηνεις την αεραντλια να δουλευει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-11, 16:58
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μάλλον θα αφήσω την αεραντλία ειδικά το βράδυ γιατί με την ήδη υπάρχουσα ανατάραξη βλέπω τον μονομάχο να κάθετε πίσω από το φίλτρο και το spray bar που το νερό είναι στατικό. Μάλλον θέλει να συνηθήσει λίγο πριν αρχίσει τα σουλάτσα οπότε λέω να μην επιβαρύνω κι άλλο την επιφάνεια. Τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-11, 17:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτα τα προβληματα αναγκαστικα θα τα εχεις απτη στιγμη που εχεις τετοιες ασυμβατοτητες στα ψαρια.να ευχεσαι να ειναι μονο αυτα τα προβληματα που θα σου προκυψουν και τιποταλλο.

αναγκαστικα αεραντλια.αν και σου ειπα,η γνωμη μου ειναι να βγει ο μονομαχος αποκει.η να μεινει και να βγουνε τα υπολοιπα.

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?δεν μας ειπες η τουλαχιστον δεν το προσεξα πουθενα.οι μονομαχοι ειναι δυσκολα ψαρια στη συγκατοικηση.θελει αρκετο ψαξιμο για να βρεις καταλληλα ψαρια με τα οποια δε θα εχει προβλημα και παλι δεν ειναι εγγυημενο γιατι καθε ψαρι εχει δικια του συμπεριφορα.θελει προσεκτικη επιλογη και παρατηρηση.και δε μιλαω μονο για τις συμπεριφορες,οταν λεμε για συμβατοτητα εννοουμε και τις διαφορες η ομοιοτητες που εχουν τα διαφορα ψαρια στο τι χρειαζονται απτο περιβαλον στο οποιο θα μεινουνε(τις συνθηκες δηλαδη).αλλιως εχουμε τα προβληματα που περιεγραψες παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-11-11, 18:04
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 54lt (60x30x30) το έχω αναφέρει κάπου αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς που..
Τέσπα μάλλον θα φύγει ο μονομάχος και θα πάω σε ένα ακόμα denisonii μαζί με το κοπαδάκι τέτρα που έχω.
Λογικά θα είμαι μια χαρά με 6-7 νεον και 2-3 denisonii σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-11-11, 19:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι αποκει και περα κοιτας τις παραμετρους του νερου σου,δεν τα ξερω τα denisonii τι θελουνε να σου πω.μια αναζητηση στο google θα βρεις πολλες πληροφοριες για τα ψαρια που εχεις.επισης κοιτα και εδω να παρεις ιδεες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-11-11, 19:39
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Βασικά ναι με αυτή τη λίστα κατά νου επιλέγω ψαράκια (με εξαίρεση το denisonii που μου άρεσε απίστευτα). Από κει όμως έπρεπε να απορρίψω τα guppy,endler κλπ ζωοτόκα μιας και με τα guppy που είχα μέχρι τώρα είχα βαρεθεί να βγάζω γέννες..
Επίσης απέρριψα τα dario που δεν υπάρχουν εδώ και κατέληξα σε ένα κοπαδάκι νέον κι ένα κοπαδάκι cherry barbs ή ένα κοπαδάκι White Cloud Mountain Minnow, ότι καταφέρω να βρω εδώ, αν και τα 2α τα θεωρώ απίθανο να βρεθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-11-11, 20:41
Το avatar του χρήστη jam
jam Ο χρήστης jam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες για τα denisonii...Από ότι βλέπω χρειάζονται αρκετά μεγάλο χώρο.Είναι ωραία ψάρια πάντως...
http://www.seriouslyfish.com/profile...nisonii&id=177
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-11, 20:58
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jam Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες για τα denisonii...Από ότι βλέπω χρειάζονται αρκετά μεγάλο χώρο.Είναι ωραία ψάρια πάντως...
http://www.seriouslyfish.com/profile...nisonii&id=177
Αυτό που φοβόμουν... minimum 250lt με 120cm φάτσα... κρίμα ρε γαμwτο...
Πάντως αυτοί οι petshopάδες δεν παλεύονται με τίποτα... Ακόμα και την μάνα τους πουλάνε. Θα το πάω πίσω αύριο μαζί με το μονομάχο και θα πάρω κάτι άλλο..
Thanks παίδες για όλες τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-11, 01:01
Το avatar του χρήστη jam
jam Ο χρήστης jam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Δυστυχώς και σε άλλες σελίδες που μπήκα βλέπω ότι θέλει τουλάχιστον 200 λίτρα.Δεν ξέρω αν θέλεις να περιμένεις και την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου με το είδος πριν το πας πίσω.Κρίμα γιατί κατάλαβα ότι σου άρεσε το συγκεκριμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-11-11, 02:13
anko184 Ο χρήστης anko184 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ναι ρε συ είναι απίστευτο, όλη μέρα σήμερα έκοβε βόλτες μέσα στο ενυδρείο και όλο περιέργεια κοιτούσε τους συγκατοίκους του.. Πολύ ωραίο ψάρι με ενδιαφέρον χαρακτήρα..
Το ότι μου άρεσε όμως δεν λέει κάτι αν είναι να τυραννιέται το καημένο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο, μετά από...τραγωδία PoisonedPrince Αρχάριοι γλυκού νερού 7 08-03-11 15:42
Καλύτερα να ρωτάς παρά να πονάς.. almost Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 04-02-10 22:20
Τραγωδία... πάνε όλα δυστυχώς Alex_Salonica Γαρίδες 23 27-12-09 17:45
Δοσολογία σιδήρου: όλο μαζί ή λίγο λίγο; aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 07-11-09 22:24
Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα..... vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 12-02-08 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07172 seconds with 15 queries