Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-10, 23:42
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή Προβλημα με alternanthera

Μετα απο 2μηνες που υπαρχει κ ομορφαινει το ενυδρειο μου κ ενω ολα πηγαιναν μια χαρα εδω κ μια εβδομαδα εχω προβλημα.εχει αρχισει κ κανει τρυπες στα φυλλα της κ χαλανε.πριν λιγο την κλαδεψα κ ειδα οτι εχει χασει παρα πολλα φυλλα.τι συμβαινει κ μπορει να σωθει το φυτο;λιπαινω με seachem flourish 2 φορες την εβδομαδα κ υπαρχει diy co2.αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 30λιτρα(ενυδρειο 140λ),εξαιρουμενου του τελευταιου διαστηματος που εχω να κανω αλλαγη 2εβδομαδες.σημειωση οτι οι νεες alternantheres απο κλαδεματα εχουν πιασει κ μεγαλωνουν κανονικα,η ''μαμα'' χαλαει.
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-10, 01:06
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Συνηθισμένο φαινόμενο....Μήπως έβαλες κοντά της τελευταία κάποιο φυτό τύπου λιμνοφίλα, κερατόπτερη, χαϊγκροφίλα ντιφόρμις, ετζέρια....που όλα αυτά ρουφάνε νιτρικά? Αν ναι, τότε πιθανά να σου αφαιρούν τελείως τα νιτρικά που ορισμένα φυτά έχουν ανάγκη. Μέτρα τα επίπεδα. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε βάλε και λίγο σίδηρο, και κλάδεψε όλα τα άρρωστα φύλλα. Ενίσχυσε την με ταμπλέτα βυθού και τσέκαρε το φωτισμό σου. Να τη χτυπάει το φώς απευθείας. Εν ανάγκη ξερίζωσε τη και κόψε τις ρίζες τελείως και ξαναφύτεψε τα κλαδέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-10, 01:16
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνηθισμένο φαινόμενο....Μήπως έβαλες κοντά της τελευταία κάποιο φυτό τύπου λιμνοφίλα, κερατόπτερη, χαϊγκροφίλα ντιφόρμις, ετζέρια....που όλα αυτά ρουφάνε νιτρικά? Αν ναι, τότε πιθανά να σου αφαιρούν τελείως τα νιτρικά που ορισμένα φυτά έχουν ανάγκη. Μέτρα τα επίπεδα. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε βάλε και λίγο σίδηρο, και κλάδεψε όλα τα άρρωστα φύλλα. Ενίσχυσε την με ταμπλέτα βυθού και τσέκαρε το φωτισμό σου. Να τη χτυπάει το φώς απευθείας. Εν ανάγκη ξερίζωσε τη και κόψε τις ρίζες τελείως και ξαναφύτεψε τα κλαδέματα.
+1 Να προσθέσω μόνο ότι και το πύκνωμα των αλλαγών μπορεί να βοηθήσει (στην περίπτωση που δεν λείπουν νιτρικά), προσθέτει ιχνοστοιχεία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-10, 01:19
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι διπλα της υπαρχει μια ντοματια που μεγαλωνει σαν τρελη κ εχει κανει κ παρακλαδια!λες να επιρρεαζεται απο αυτο;Σε μετρησεις τα No3 ειναι μεταξυ 10-20,απο φωτισμο οι λαμπες ειναι ολες καινουργιες,ταμπλετα της εβαλα χθες,τα αρρωστα φυλλα τα κλαδεψα ολα κ μαλλον θα την μετακινησω λιγο προς το πιο πολυ φως μιας κ εκει δεν την πολυβλεπει παρα πολυ.την εχω σε trigon κ οπως καταλαβαινεις ειναι λιγο περιεργη η θεση του φωτισμου.εκτος αν ειναι σαν τις κρυπτοκορινες που δεν θελουν μετακινηση.αυτο δεν ξερω
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-10, 01:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
...μαλλον θα την μετακινησω λιγο προς το πιο πολυ φως μιας κ εκει δεν την πολυβλεπει παρα πολυ.την εχω σε trigon κ οπως καταλαβαινεις ειναι λιγο περιεργη η θεση του φωτισμου.εκτος αν ειναι σαν τις κρυπτοκορινες που δεν θελουν μετακινηση.αυτο δεν ξερω
Πήγαινέ την στο πιο φωτεινό σημείο, δεν την πειράζει η μεταφορά, είναι και τα trigon ψηλά και δεν φτάνει πολύ φως κάτω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-10, 01:33
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Talking

Θα την κανω αυριο την μετακινηση κ ελπιζω να σωθει.παντως σχετικα με το υψος του ενυδρειου,ενω το φοβομουν αυτο,αντιθετως τα δυο κλαδεματα που τις ειχα κανει κ ειναι πολυ κατω,πανε περιφημα κ μεγαλωνουν καλα.η ''μαμα'' μας τα χαλασε τελευταια!Οποτε,εχουμε κ λεμε,αφου κλαδευτηκε απο χαλασμενα φυλλα,μετακινητε προς το φως,ξαναβαζω ταμπλετα στο νεο σημειο κ προσευχομαι να πανε ολα καλα!!!οσων αφορα τους γειτονες της;;;εδω δεν βλεπω να υπαρχει λυση!αν πιασει με αυτες τις διορθωσεις ολα οκ,αλλιως... ξεχασα να αναφερω πως το τελευταιο κλαδεμα τοκανα γιατι πια τα φυλλα απο το ενα κλαδι εβγαιναν απτο νερο!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-10, 01:40
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Κάνε όλα αυτά που είπες και περιμένεις. Πάντως την ντοματιά να την φοβάσαι!!! Η κυρία αυτή είναι ύποπτη στο σκοτεινό μυστήριο της αλτερναθέρας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-10, 01:48
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η Alternanthera ειναι ενα απο τα πιο ιδιοτροπα φυτα που ειχα, και ποτε δεν πηγε καλα στα high tech υψηλου φωτισμου ενυδρεια μου.
Αντιθετως τα πηγαινε περιφημα σε ενυδρεια με μετριο φωτισμο, χωρις λιπανση ή θρεπτ.υποστρωμα και χωρις διοξειδιο !!
Εχω καταληξει οτι το φυτο αυτο οταν βρισκεται κατω απο δυνατο φωτισμο, απαιτει τεραστια ποσα λιπασματων και δεν συγχωρει ουτε την παραμικρη ελλειψη.
Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια απο την Alternathera reineckii.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-10, 01:56
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Χαχαχαχα!!!!καλο!Ναι,αλλα κ μεις σαν καλοι ντεντεκτιβ θα το λυσουμε το μυστηριο κ θα πιαστει ο ενοχος!σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Alternanthera ειναι ενα απο τα πιο ιδιοτροπα φυτα που ειχα, και ποτε δεν πηγε καλα στα high tech υψηλου φωτισμου ενυδρεια μου.
Αντιθετως τα πηγαινε περιφημα σε ενυδρεια με μετριο φωτισμο, χωρις λιπανση ή θρεπτ.υποστρωμα και χωρις διοξειδιο !!
Εχω καταληξει οτι το φυτο αυτο οταν βρισκεται κατω απο δυνατο φωτισμο, απαιτει τεραστια ποσα λιπασματων και δεν συγχωρει ουτε την παραμικρη ελλειψη.
Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια απο την Alternathera reineckii.
Απλως το θεμα φιλε raven ειναι οτι το ενυδρειο μου ειναι μεσαιου φωτισμου,υπαρχει co2 κ η προγραμματισμενη λιπανση κ μετα απο δυο μηνες τωρα μου τα ψιλοχαλασε κ εψαχνα το γιατι.σιγουρα ειναι αυτα που ειπαν τα παιδια κ σε αυτο που λες μαλλον φταιει οτι μεγαλωσε αρκετα κ σε υψος κ σε νεα κλαδια,οποτε λογικα μεγαλωσαν οι απαιτησεις της.γιαυτο λεω να την ενισχυσω με περισσοτερο φως κ να την περιορισω λιγο.
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnbaz : 27-12-10 στις 01:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-10, 02:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Aν καταλαβα καλα, οταν κλαδευεις, τα νεα φυτα (οι κορυφες) πανε καλα , ενω τα κοτσανια του μητρικου φυτου ειναι που ριχνουν τα φυλλα τους.
Αυτο ειναι φυσιολογικο, εφοσον το φυτο χρειαζεται δυναμη για να πεταξει νεους βλαστους και ξεφορτωνεται τα γερικα φυλλα.
Αν δεν ριχνεις καλιο και ιχνοστοιχεια, ειναι η ωρα να αρχισεις να συμπληρωνεις την λιπανση σου και με αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-10, 02:12
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-10, 08:34
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν ριχνεις καλιο και ιχνοστοιχεια, ειναι η ωρα να αρχισεις να συμπληρωνεις την λιπανση σου και με αυτα.

...η ελλειψη του ειναι που προκαλει τις τρυπες στο φυλλωμα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-10, 12:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κι εγώ θα σου έλεγα ότι αν βλέπεις τρύπες στα φύλα, αρχικά αυξάνεις το Κάλιο, και βλέπεις. Αν μετά από κανα-2 βδομάδες δεν έχει βελτίωση και τα παλιά φύλα συνεχίσουν να χαλάνε, δες μήπως χρειάζεται Μαγνήσιο - προκαλεί παρόμοια συμπτώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-10, 18:27
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν πρεπει να παρω καλιο η' να την βγαλω απτο ενυδρειο μου.ακομα κ τα ελαχιστα καλα φυλλα που εμειναν απο χθες σημερα προσβληθηκαν κ αυτα!εχω ξενερωσει!αν κοψω κ αυτα θα μεινουν μισο μετρο κοτσανια σκετα!!!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-10, 19:33
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Αν θέλεις να τη σώσεις οπωσδήποτε, μην τη βγάλεις. Κόψτα όλα τα φύλλα, ρίξε λίγο κάλιο, βάλτης μια ταμπλέτα και ο θεός βοηθός. Αν τα κλαδέματα σου όμως είναι καλά και πολλά και δεν σε νοιάζει, βγάλε τότε το μητρικό φυτό. Πάντως αξίζει να δοκιμάσεις να το σώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-10, 19:44
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Οχι,θα προσπαθησω να την σωσω.ειναι αμαρτια
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-10, 20:24
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς - θα τη βρεις την άκρη. Εγώ θα σου έλεγα άσε τον φωτισμό όπως είναι και άλλαξε 1 πράμα τη φορά, περίμενε 2 βδομάδες να δεις πως πάει, και μετά ψάχνεις τον επόμενο "ύποπτο".

Εγώ πριν 2 μήνες ήμουν έτοιμος να ξεστήσω το ενυδρείο - μαύρες άλγες, φύλα να διαλύονται και άλλα τέτοια καλά.
Τώρα έχει φουντώσει και δε προλαβαίνω να κλαδεύω, και ο ένοχος ήταν το Μαγκάνιο, αλλά μου πήρε καιρό να το βρω.

Ξεκίνα με το Κάλιο, και λογικά θα πρέπει να δεις σύντομα αποτελέσματα.
Από σκληρότητες νερού πως πας εκεί κάτω; Νιτρικά και φωσφορικά εχεις μετρήσει;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-10, 23:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς - θα τη βρεις την άκρη. Εγώ θα σου έλεγα άσε τον φωτισμό όπως είναι και άλλαξε 1 πράμα τη φορά, περίμενε 2 βδομάδες να δεις πως πάει, και μετά ψάχνεις τον επόμενο "ύποπτο".

Εγώ πριν 2 μήνες ήμουν έτοιμος να ξεστήσω το ενυδρείο - μαύρες άλγες, φύλα να διαλύονται και άλλα τέτοια καλά.
Τώρα έχει φουντώσει και δε προλαβαίνω να κλαδεύω, και ο ένοχος ήταν το Μαγκάνιο, αλλά μου πήρε καιρό να το βρω.

Ξεκίνα με το Κάλιο, και λογικά θα πρέπει να δεις σύντομα αποτελέσματα.
Από σκληρότητες νερού πως πας εκεί κάτω; Νιτρικά και φωσφορικά εχεις μετρήσει;

Συμφωνω με τον aquaman 1 πραγμα την φορα για να βγαλεις ακρη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-12-10, 17:36
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Εφυγα χθες το βραδυ κ πηγα κηφισια να παρω potassium.εριξα χθες τα πρωτα 6ml.τωρα ποτε ξαναριχνω;κ επισης επειδη μαλλον θα κανω σημερα αλλαγη νερου ξαναριχνω η' περιμενω να περασουν κανα δυο μερες;παντως προσεξα κ δεν νομιζω να μου φαινεται οτι τουλαχιστον η ''κατηφορα'' που ειχε παρει σαν να σταματησε!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-12-10, 19:56
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δύο μέρες είναι πολύ λίγος καιρός, αλλά συνέχισε με την προτεινόμενη δοσολογία (Seachem potassium ρίχνεις; ) και δες τι γίνεται σε 7-10 μέρες.

Μετά, αν ο ένοχος ήταν πράγματι το Κάλιο, αγοράζεις θεϊικό κάλιο σε σκόνη για να σου βγαίνει φτηνότερα.
-------------------------
Αν είναι Seachem Potassium, οι οδηγίες λένε:

"Use 1 capful (5 mL) for every 125 L (30 gallons*). This dose raises potassium by 2 mg/L. "

και σου λέει να ρίχνεις 2-3 φορές τη βδομάδα.

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να ρίξεις αρκετό ώστε να έχεις τουλάχιστον 10mg/L. Σε τέτοιες συγκεντρώσεις δεν τίθεται θέμα υπερβολικής δόσης (εγώ στο φυτεμένο μου ρίχνω περίπου 20mg/L τη βδομάδα).

Αν είχες έλλειψη Κ, θα φανεί η διαφορά σχετικά γρήγορα - τουλάχιστον θα πρέπει να σταματήσει άμεσα το πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 28-12-10 στις 19:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-12-10, 20:07
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Ναι τις seachem πηρα μιας κ εχω κ το γενικο λιπασμα της ιδιας εταιριας.οποτε να ξαναριξω κ σημερα αν καταλαβα καλα.ναι αυτο με προβληματισε μηπως γινει τιποτα απο υπερδοσολογια.
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-12-10, 22:31
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

υπερδοσολογία Καλίου είναι δύσκολο να έχεις. Υπάρχουν κάποιες ισορροπίες μεταξύ Ασβεστίου/Μαγνησίου και Καλίου που πρέπει να τηρούνται, αλλά αυτά ψάξτα αργότερα. Αν ρίχνεις 10-15mg/L εβδομαδιαία δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν ρίξεις τόσο Κάλιο και μετά 2 βδομάδες δεν έχει λυθεί το πρόβλημα θα ψάξουμε παρακάτω.

Το μόνο θέμα είναι ότι τα ζουμιά της seachem είναι ακριβα - ψάξε σε μαγαζί με χημικά να βρεις K2SO4 - θειϊκό κάλιο, και ρίχνε από εκείνο. Θα σου βγεί πολύ φτηνότερο (Με μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλά για δοσολογίες, κλπ.)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-12-10, 18:19
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Σευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου!
-------------------------
Επειτα απο δυο μερες που στο ενυδρειο μου ριχνω καλιο βλεπω οτι εχει μειωθει αισθητα το χαλασμα των φυλλων.αλλα το πιο εντυπωσιακο ειναι το εξης:χθες μετα απο 2-3μηνες περιπου αφου χρησιμοποιω diy co2,χθες εβαλα στα 140λ που ειναι το ενυδρειο 15,5ml excel μιας κ λεει 5ml ανα 40λ για αρχη,το κουφο της υποθεσης ειναι οτι σημερα μολις ανοιξαν τα φωτα εμεινα εκπληκτος απο την εικονα του ενυδρειου μου!ειχαν εξαφανισθει ολες οι αλγες πανω απτα φυτα κ τα τζαμια!!!μιλαμε τουλαχιστον σε ενα ποσοστο της ταξεως του 95%!τωρα αυτο που ψαχνω ειναι οτι 1:ευθυνεται το excel,2:το καλιο,3: η' κ τα δυο μαζι;;;επισης αν ξερει καποιος να μου απαντηση,ναριξω κ σημερα excel κ καλιο,να κανω μια μερα παυση κ ποτε κ τι να ριξω,μηπως αν με συνεχιση του excel δεν θαχω αλγες αλλα θα χαλασουν οι βαλισνεριες;;;τι λετε;;;
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnbaz : 29-12-10 στις 18:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-12-10, 19:20
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το Εξέλ ευθύνεται. Ξαναρίξε μεθαύριο την μισή πσότητα από αυτήν που έριξες. Και κάλιο το ίδιο, μπορεί να βοήθησε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-01-11, 09:50
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Τελικά πως τα πάει η alternanthera σου μέχρι τώρα; Συνεχίζει να βελτιώνεται με το Κάλιο;

Ρωτάω γιατί τώρα άρχισε να τρυπάνε τα κάτω φύλα της δικιάς μου...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-01-11, 12:07
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Καλημερα κ καλη χρονια!!!πλακα κανεις;;;ξεκινησε κ η δικια σου τωρα;;;τι γινεται,περονοσπορος επεσε;;;η δικια μου μετα την εξαρση που ειχε πριν το καλιο εχει χαλαρωσει λιγο,βεβαια ειναι ακομα σχετικα νωρις για να δω κ βελτιωση.ελπιζω να την δω σιγα σιγα κ αυτη.
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Alternanthera reineckii 'Pink'??.. DIMITRIUS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 02-07-10 10:12
Alternanthera Lilacina εκτός νερού chrisx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 02-09-08 21:10
ALTERNANTHERA REINECKII MINA Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 18-12-07 07:53
Alternanthera, ρίζες κατα μήκος του βλαστού noe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 29-11-07 00:49
Προβλημα με Alternanthera reineckii Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 20-11-07 00:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07551 seconds with 15 queries