Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-01-09, 23:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μετα οι γυναικες παραπονιουνται....αφησατε το ψαρεμα γυναικων και πιασατε τα σκοινια και τα υποβρυχια αεροβολα...το "greek kamaki" αλλη εννοια ειχε καποτε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 29-01-09, 23:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μα γι αυτο τκανουμε ρε συ...απο τοτε που βγηκε το aids πεθανε και το greek καμακι.
Δεν εχεις ακουσει που λενε : " αφου δεν...που δεν..., δε πας κανα ψαρεμα";
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-01-09, 23:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Αλεξανδρε ειπες πως οταν ερθεις θα παμε για ψαρεμα......ηθελες να μου πεις κατι ευγενικα??

αχαχαχαχαχχχα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-01-09, 00:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φυλαγε τα...νωτα σου. Και κρυβε λεξεις..
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-01-09, 00:16
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

εμ δε σου αρεσε η κατηγορια ψαρεμα τωρα λεω να ανοιξουμε μια που θα λεγετε....
Αφροδίσια και σεξουαλικος μεταδιδομενα νοσηματα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-01-09, 00:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ααα εδω θα εχω ενεργητικη συμμετοχη λογω επαγγελματος....ο χαλβας θα εχει οπως παντα παθητικη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-01-09, 00:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φανταζεσαι σε φορουμ για ενυδρεια..κατηγορια "ψαρεμα"???
Ναι, εκει θα δινετε οδηγιες πως να πιανετε ενα ψαρι απο το ενυδρειο με καλαμι αντι παγιδα
και αντι για φακη, riccia, Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum θα εχετε στα ενυδρεια σας, φελους με αγκιστρια να επιπλεουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 30-01-09, 00:38
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Εγώ πάντως το gab το γνώρισα από forum για ψάρεμα Αλλά παράκτιο όχι ψαροτούφεκο...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 30-01-09, 00:51
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φανταζεσαι σε φορουμ για ενυδρεια..κατηγορια "ψαρεμα"???
Και από κάτω κατηγορία: "συνταγές με θαλασσινά"
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 30-01-09, 01:52
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Να ρωτησω και εγω τωρα κατι που το εχω απορια...Τα χταποδια οταν πεινασουν τρωνε τα πλοκαμια τους...Οταν το κανουν δεν πονανε??
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 30-01-09, 02:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Για τα ψαρια λεγαμε αν νοιωθουν πονο.Τα χταποδια ειναι μαλάκια (εβαλα τονο εδω..) και εχουν πρωτογονο νευρικο συστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-01-09, 02:34
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Δηλαδη αυτα δεν πονανε??
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-01-09, 02:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειλικρινα δεν γνωριζω, αλλα ισως εχουν αλλους μηχανισμους που εμεις δεν κατανοουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 30-01-09, 08:12
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Σύμφωνα με κάποιες μελέτες το χταπόδι έχει ιδιαίτερα έντονη την αίσθηση του πόνου , γι' αυτό σε περίπτωση σύλληψής του κάνουμε άμεσα ευθανασία.

Πάντως πιστεύω ότι απέχουμε πάρα πολύ από το να συναισθανθούμε τα Ζώα και μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε για το αν , πόσο και τι νιώθουν .

Ως ψαροντουφεκάς κι εγω , έχω κάνει πολλές συζητήσεις με την "ψαροπαρέα" επί του θέματος , προσπαθώντας να μειώσουμε τις τύψεις μας.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 01-02-09, 14:25
mariannos Ο χρήστης mariannos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: CYPRUS..LIMASSOL
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Για σας και παλι. Περιμένα αύτες τις αντιδράσεις από το Forum. Φυσικά αύτα διάβασα αυτά είπα [περιόδικο ψαρεμα τεύχος Νο-129 και σελίδα 86]. Φύσικα το άρθρό απότελείται από τέσσερεις σελίδες, και σκίτσα από τον εγκέφαλο και την σποντιλική στύλη ανθρώπου και ψάριου, και παραπόλες αποδείξεις γι αυτό το θέμα. Σίγουρα καμία μελέτη δεν είναι 100% απολύτη, όμως πολλοί εδώ μέσα θεοποίουν τα ψάρια και τα βάζουν ένα με τον άνθρωπο, και ας είναι αρκετά κάτω στην αλύσιδα της αξελίξεις των είδων. Οπως και να έχει, προσωπικά εμενα με σύμφέρει αυτή η θεωρεια, γιατί εκτός το ότι μου αρέσει να τα βλέπω μέσα στον ενυδρείο, θέλω και να τα νιώθω στην άκρη της μισινέζας μου ή να τα βλέπω να σπαρταράνε στην βέργα του ψαροτούφεκου μου. Και σε τελική ανάλυση ποτέ δεν θα μαθούμε την αλήθεια, γιατί? ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΑΡΙΑ αλλά ανθρώποι.

Φιλικά,

Μαριάννος
__________________
Αρρωστος ,,,με τη μονη αρρωστια που σε κανει να εισαι.ΚΑΛΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 01-02-09, 14:46
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariannos Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως πολλοί εδώ μέσα θεοποίουν τα ψάρια και τα βάζουν ένα με τον άνθρωπο,

Μαριάννος
έτσι όπως το λες αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι θεός
Πολλοί πιστεύουν ότι ο άνθρωπος δεν είναι ζώο και διαχωρίζεται από αυτά. Η αλήθεια είναι όμως ότι πρόκειται για ζώο όπως όλα τα άλλα, απλά έχει τον υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, αυτή τη στιγμή. Κατά τα άλλα είμαστε το ίδιο ακριβώς πράγμα και ότι ισχύει για μας, ισχύει και για τα υπόλοιπα ζώα (αισθήσεις, συναισθήματα, ένστικτα, ανάγκες, θνησιμότητα, πόνοι, απολαύσεις κτλ...) Δεν είναι θεοποίηση, ούτε υπερβολή. ¶λλωστε μην ξεχνάμε ότι είμαστε η 11η και τελευταία ανθρωπίδα και οι προηγούμενες ήταν πολύ λιγότερο έξυπνες...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 01-02-09, 17:26
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariannos Εμφάνιση μηνυμάτων
...Και σε τελική ανάλυση ποτέ δεν θα μαθούμε την αλήθεια, γιατί? ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΑΡΙΑ αλλά ανθρώποι.
Μην είσαι τόσο σίγουρος (για το ότι δεν θα μάθουμε ποτέ την αλήθεια). Οι επιστήμες (βιολογία, νευρολογία, functional MRI και ένα σωρό άλλα) προχωρούν κάθε μέρα. Παλιά πίστευαν ότι ποτέ δε θα μπορούσε να πετάξει σώμα βαρύτερο από τον αέρα....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 02-02-09, 11:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariannos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας και παλι. Περιμένα αύτες τις αντιδράσεις από το Forum. Φυσικά αύτα διάβασα αυτά είπα [περιόδικο ψαρεμα τεύχος Νο-129 και σελίδα 86]. Φύσικα το άρθρό απότελείται από τέσσερεις σελίδες, και σκίτσα από τον εγκέφαλο και την σποντιλική στύλη ανθρώπου και ψάριου, και παραπόλες αποδείξεις γι αυτό το θέμα. Σίγουρα καμία μελέτη δεν είναι 100% απολύτη, όμως πολλοί εδώ μέσα θεοποίουν τα ψάρια και τα βάζουν ένα με τον άνθρωπο, και ας είναι αρκετά κάτω στην αλύσιδα της αξελίξεις των είδων. Οπως και να έχει, προσωπικά εμενα με σύμφέρει αυτή η θεωρεια, γιατί εκτός το ότι μου αρέσει να τα βλέπω μέσα στον ενυδρείο, θέλω και να τα νιώθω στην άκρη της μισινέζας μου ή να τα βλέπω να σπαρταράνε στην βέργα του ψαροτούφεκου μου. Και σε τελική ανάλυση ποτέ δεν θα μαθούμε την αλήθεια, γιατί? ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΑΡΙΑ αλλά ανθρώποι.

Φιλικά,

Μαριάννος
Φίλε,
Προσπάθεια μας δεν είναι σίγουρα να κάνουμε τους δικηγόρους των ψαριών, δεν τα εξισώνουμε με το ανθρώπινο είδος και ούτε απαιτούμε την απαγόρευση της αλιείας. Τα ψάρια είναι και αυτά μέρος της πυραμίδας των οικοσυστημάτων όπου ζουν άρα αναλώσημα. Έχεις το απόλυτο δικαίωμα να φας ψάρια. Εξάλλου, παρά να έχεις ένα ψάρι σε ενυδρείο με τις χειρότερες συνθήκες διαβίωσης και δεν ξέρω τι άλλο, καλύτερα θα ήταν να του κάνεις *"ευθανασία" και *"να το φας", παρά να το βασανίζεις σε καθημερινό επίπεδο ώσπου να αποδημήσει εις Κύριον. Αυτό ισχύει για όλα τα ζώα που φιλοξενούμε κάτω από τη δική μας στέγη.

Αυτό που κάνουμε εδώ και σε κάθε ανάλογο φόρουμ, είναι να διεξαγάγουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο εκφράζοντας απόψεις με τεκμήρια, ώστε να παίρνουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα από τα διάφορα ερωτήματα που μας βασανίζουν.

Πολύ απλά όπως έχω αναφέρει και πριν, η έρευνα αυτή είναι για εμένα προσωπικά αναληθείς και μάλιστα εντελώς!!!

Πάμπολλες έρευνες έχουν γίνει γι' αυτό το θέμα, με την συντριπτική πλεοψηφία τους να υποστηρίζουν το αντίθετο από το συμπέρασμα αυτής του περιοδικού. Απλά να αναφέρω ένα μικρό απόσπασμα στη σελίδα: http://www.fishinghurts.com/fishfeelpain.asp
ότι: "While it may seem obvious that fish are able to feel pain, like every other animal, some people still think of fish as swimming vegetables". Πιστεύεις ότι όντως μιλάμε για λαχανικά που κολυμπούν?

Μπορείτε όλοι εύκολα να σερφάρετε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "fish pain" ώστε να διαπιστώσετε και μόνοι σας το ποσοστό των επιστημόνων που υποστηρίζουν την άποψη του περιοδικού.

*...που λέγει ο λόγος, μην παρεξηγηθώ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 02-02-09, 19:34
mariannos Ο χρήστης mariannos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: CYPRUS..LIMASSOL
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε,
Προσπάθεια μας δεν είναι σίγουρα να κάνουμε τους δικηγόρους των ψαριών, δεν τα εξισώνουμε με το ανθρώπινο είδος και ούτε απαιτούμε την απαγόρευση της αλιείας. Τα ψάρια είναι και αυτά μέρος της πυραμίδας των οικοσυστημάτων όπου ζουν άρα αναλώσημα. Έχεις το απόλυτο δικαίωμα να φας ψάρια. Εξάλλου, παρά να έχεις ένα ψάρι σε ενυδρείο με τις χειρότερες συνθήκες διαβίωσης και δεν ξέρω τι άλλο, καλύτερα θα ήταν να του κάνεις *"ευθανασία" και *"να το φας", παρά να το βασανίζεις σε καθημερινό επίπεδο ώσπου να αποδημήσει εις Κύριον. Αυτό ισχύει για όλα τα ζώα που φιλοξενούμε κάτω από τη δική μας στέγη.

Αυτό που κάνουμε εδώ και σε κάθε ανάλογο φόρουμ, είναι να διεξαγάγουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο εκφράζοντας απόψεις με τεκμήρια, ώστε να παίρνουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα από τα διάφορα ερωτήματα που μας βασανίζουν.

Πολύ απλά όπως έχω αναφέρει και πριν, η έρευνα αυτή είναι για εμένα προσωπικά αναληθείς και μάλιστα εντελώς!!!

Πάμπολλες έρευνες έχουν γίνει γι' αυτό το θέμα, με την συντριπτική πλεοψηφία τους να υποστηρίζουν το αντίθετο από το συμπέρασμα αυτής του περιοδικού. Απλά να αναφέρω ένα μικρό απόσπασμα στη σελίδα: http://www.fishinghurts.com/fishfeelpain.asp
ότι: "While it may seem obvious that fish are able to feel pain, like every other animal, some people still think of fish as swimming vegetables". Πιστεύεις ότι όντως μιλάμε για λαχανικά που κολυμπούν?

Μπορείτε όλοι εύκολα να σερφάρετε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "fish pain" ώστε να διαπιστώσετε και μόνοι σας το ποσοστό των επιστημόνων που υποστηρίζουν την άποψη του περιοδικού.

*...που λέγει ο λόγος, μην παρεξηγηθώ!


Φιλε μου,
Αφτα τα οποια λες σε καμια περιπτωση δεν ειναι τεκμηριωμενα,απλα το υποστηρίζουν μια μεριδα επιστημονων.ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ.
Μαθε και εσυ να σεβεσαι τις αντιθετες γνωμες.
Επισης δεν εχω κανενα ψαρι με τις χειροτερες συνθηκες διαβιωσης στο ενυδρειο για να χρειαστει να το φαω.
Και σιγουρα δεν ειναι λαχανικα ,γιατι δεν ειναι πρασινα.....
__________________
Αρρωστος ,,,με τη μονη αρρωστια που σε κανει να εισαι.ΚΑΛΑ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 02-02-09 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 04-02-09, 10:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"Αφτα τα οποια λες σε καμια περιπτωση δεν ειναι τεκμηριωμενα,απλα το υποστηρίζουν μια μεριδα επιστημονων.ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ."
Είμαι ας πούμε της απόλυτα αντίθετης άποψης. Δεν μιλάμε για απλή μερίδα επιστημόνων, αλλά μαζική και συντριπτική.

"Μαθε και εσυ να σεβεσαι τις αντιθετες γνωμες."
Ναι ΣΕΒΟΜΑΙ, δεν υιοθετώ και απλά εξέφρασα και εγώ την αντίθετη μου γνώμη.

"Επισης δεν εχω κανενα ψαρι με τις χειροτερες συνθηκες διαβιωσης στο ενυδρειο για να χρειαστει να το φαω."
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος της ύπαρξης του φόρουμ και άλλων παρομοίων του διεθνώς.

"Και σιγουρα δεν ειναι λαχανικα ,γιατι δεν ειναι πρασινα....."
Καλά, υπάρχουν σίγουρα και πράσινα ψάρια, αλλά τώρα πια και λογής-λογής χρωματιστά λαχανικά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 08-02-09, 00:21
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Αφου δεν υπάρχει μηχανημα μετρησης του πονου αυτος που εκανε την ερευνα καλο θα ηταν να μην υποθετει με βαση τις απαραιτητες εγκεφαλικες χωρητικοτητες...

Εκανα αλλωστε ενα επιστημονικο πείραμα με ενα φιλο μου , τον Μπάμπη μπορώ να σας πιστοποιησω λοιπον οτι εχει εγκεφαλικη χωρητικοτητα=μηδεν και οταν του εχωσα μια μπουνια σημερα για να το τσεκαρω σφαδαξε ο ανθρωπος απο τον πονο.

Ειμαι σιγουρος οτι ολοι σας μπορειτε να κανετε το παραπανω πειραμα εχουμε πληθώρα υποψήφιων που συνανταμε καθε μερα , στον δρομο να οδηγουν , στα γηπεδα , στην δουλεια μας κτλ

απλα να θυμαστε 3 βασικα πραγματα

α.Το πειραματοζωον να μην ειναι Μποξέρ
β.Το πειραματοζωον να μην ειναι δικηγορος
γ.Αφου τον χτυπησετε να του πειτε οτι το κανατε για το καλο του ...θα το πιστεψει ....

__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 08-02-09, 03:07
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

το οτι απολαμβανεις να βλεπεις το ψαρι να σπαρταραει στη βεργα του ψαροτουφεκου σου...προσωπικα με ανατριχιαζει εστω και σαν σκεψη.
ειναι σαν να χαιρεσαι με τον πονο του αλλου.
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-02-09, 16:10
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Η απόλαυση είναι στο κυνήγι (βλέπε επιστροφή στις ρίζες) , με τα παρελκόμενα της εκδρομής , της παρέας , του χαβαλέ και της επαφής με την φύση . Η ικανοποίηση που νοιώθεις από μία βολή που σκοτώνει το ψάρι ακαριαία είναι είναι πολύ μεγαλύτερη .

Το θέμα είναι μεγάλο και κατανοώ ότι το GAB δεν είναι το κατάλληλο μέρος για περαιτέρω ανάλυση .


ΥΓ καταλαβαίνω και το βρίσκω φυσιολογικό να φαίνεται βάρβαρη η όλη φάση στους φίλους που έχουν αντίθετη άποψη επί του θέματος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαρια.! MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-01-09 19:54
ΨΑΡΙΑ MEGADOM Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-07-08 13:39
ΨΑΡΙΑ kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 24 20-02-08 00:29
Ψαρια rockxk Αρχάριοι γλυκού νερού 11 05-02-07 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07699 seconds with 15 queries