Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 20-06-08, 19:38
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

ναι,αλλά μόνο για το τέταρτο
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 23-06-08, 14:11
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Σημερα θα κανω αλλαγη νερου. Εκανα μετρησεις και βλεπω ακομα τα νιτρικα 0. Μια εβδομαδα τωρα δεν θα επρεπε να ειχανε ανεβει? Αμμωνια νιτριτη ειναι 0 και αυτα. Μαλλον πρεπει να καταλωνουνε τα φυτα ολα τα νιτρικα, γιατι πιο παλαια εβλεπα και νιτρικα εως 5 !!! .... Α! Ειδα και μικρη αναπτυξη στο πογοστομον!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 24-06-08, 01:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
..Καταρχην να πω οτι ξαναπαρατηρησα το φαινομενο τα ψαρια και τα σαλιγκαρια στην επιφανεια να ανασαινουν κατα τη διαρκεια της νυχτας.....
Το βραδυ σταματα η παραγωγη οξυγονου απο τα φυτα.
Επισης, στο σκοταδι αρχιζει η παραγωγη διοξειδιου απο τα ιδια τα φυτα και η καταναλωση οξυγονου.
Μηπως αυτο το φαινομενο το παρατηρησες μετα απο αρκετη ωρα που ειχαν σβησει οι λαμπες? πχ αν σβησαν στι 11 να το ειδες το πρωι νωρις?
Αν ναι, τοτε νομιζω ειναι καλο να βαλεις μια αεραντλια με χρονοδιακοπτη που να ξεκιναει καποια στιγμη που αρχιζει να πλεοναζει το διοξειδιο στο νερο και υπαρχει ελλειψη οξυγονου, μεχρι την ωρα που αρχιζει να γινεται παλι φωτοσυνθεση και παραγωγη οξυγονου απο τα φυτα.

Αν λεω κατι λαθος παρακαλω διορθωστε με.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 25-06-08, 13:58
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Φωτο update. Συγχωρηστε με για τις αλγες στα τζαμια αλλα δεν ηθελα να στερησω απο τα σαλιγκαρακια τη τροφη τους.

Εχουμε και λεμε

Εδω μπορειτε να δειτε ποσο αναπτυχθηκαν τα φυτα. Η ludwigia perrenis αν και δυσκολο φυτο τελικα προσαρμοστηκε μια χαρα. Επισης βλεπω οτι τα φυλα της βγαινουν κατακοκκινα αρα καλο σημαδι και για το διοξειδιο και για το φωτισμο μου (ακομα 24χ2 βατ..). Επισης κατι σημαντικο ειναι οτι τα φυτα σιγα σιγα απαλλασονται απο τις αλγες που ειχαν στα φυλα τους και πλεον ολα τα νεα φυλα μενουν καθαρα. Δηλαδη η αλγη εχει παρει τα κατω της (προς το παρον ).



Εδω βλεπετε μια οψη του ενυδρειου και πως εχει εξελιχθει, πιστευω οτι εχει φουντωσει αρκετα.


Μην πειτε οτι εχετε δει πιο ωραια τιγρακια ετσι?


Μια καθαροτερη οψη της κορυφης



Εβαλα τη συγκεκριμηνη φωτο για να δειτε οτι η σαγκιταρια εχει σχεδον τριπλασιστει απο οταν την εβαλα. Στις ριζεις ειναι κανα 2 κουλι που σουλατσαρουν. Επισης φαινεται οτι δεν βαζω σκουπα βυθου ποτε, καθως το λιπασμα που θα δημιουργηθει στο βυθο ειναι αρκετα ευεργετικο στα φυτα.



Ελπιζω να ερθει ο ηλεκτρολογος επιτελους να βαλω και τις αλλες 2 λαμπες ωστε να κανω και τη πρωτη γενικη λιπανση (μιση απο τη προτεινομενη δοση).
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 25-06-08, 14:17
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

ωχ και ελεγα οτι εχω εγω αλγη. Πολλη αλγη φιλε μου.Παντως σαν στησιμο ωραιο ειναι. Αντε με το καλο και η καταπολεμηση της αλγης.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 25-06-08, 14:20
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωχ και ελεγα οτι εχω εγω αλγη. Πολλη αλγη φιλε μου.Παντως σαν στησιμο ωραιο ειναι. Αντε με το καλο και η καταπολεμηση της αλγης.
Σκεψου οτι τωρα εχει καθαρισει το μισο τζαμι ηδη. Εννοειται οχι απο εμενα αλλα απο τα σαλιγκαρια .
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-06-08, 14:24
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

πωπω τεο, με τα χίλια πάει η ζουγκλίτσα σουπανέμορφο, μπράβο. και τα ψαράκια σου τέλεια τα βλέπω. μάλλον δεν θές να βάζεις και πολύ χέρι μέσα, ή βαριέσαι τη φασίνα στα ξύλα πάνω η άλγη είναι τρέλα...πάνω στα τζάμια τώρα...ξες τι σημαίνει ξυραφάκι???
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-06-08, 14:29
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
πωπω τεο, με τα χίλια πάει η ζουγκλίτσα σουπανέμορφο, μπράβο. και τα ψαράκια σου τέλεια τα βλέπω. μάλλον δεν θές να βάζεις και πολύ χέρι μέσα, ή βαριέσαι τη φασίνα στα ξύλα πάνω η άλγη είναι τρέλα...πάνω στα τζάμια τώρα...ξες τι σημαίνει ξυραφάκι???
Μα σε λιγο καιρο θα ειναι πεντακαθαρα απο μονα τους ! Γιατι να στερησω φαγητο απο τους σαλιαγκουρες?

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Μου αρεσει να δειχνει φυσικο το ενυδρειο για αυτο και δεν με ενοχλει η μουργα στο χαλικι επανω. Αμα γεμισει με φυτα ουτε που θα κοιτας το χαλικι γιατι πολυ απλα δεν θα φαινεται πουθενα .
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 25-06-08, 14:46
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

πολυ ομορφο δειχνει......αντε μολις τελειωσεις με τις αλγες να το δουμε και πιο καθαρα.....
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 26-06-08, 14:19
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Καλα μιλαμε πωρωθηκα, αρχισαν σημερα τα φυτα το pearling. Καποια φυλα εχουν μουρλαθει στο οξυγονο. Η αλγη πανω απο τα φυλλα εχει αρχισει και ξεκολλαει, και οπου ξεκολλησε βγαινει οξυγονο απο το φυλλο! Πιστευω αρκετα καλο σημαδι αυτο. Το θεμα ειναι εγω δεν εχω ριξει ολο αυτο το καιρο λιπασμα, και δεν μου εχουν παρουσιαση τα φυτα αναγκη για κατι τετοιο. Ειναι λογικο ομως μετα απο τοσες βδομαδες (ισως και μηνας απο τοτε που φυτεψα?)


Α! Ηρθαν και τα καλωδια για το δευτερο ζευγαρι λαμπες.... εχω πολυ δουλεια για να τις προσαρμοσωσω να κοψω τρυπες για τα ανεμηστηρακια και να τα τοποθετησω ολα αυτα. Ισως αυριο πρωι να εχω φωτο το καπακι τελειωμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 26-06-08, 14:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Θεοφιλε, μπραβο ! μου αρεσει πολυ το στησιμο του νεου σου ενυδρειου. Επισης βρισκω την αντιμετωπιση σου κατα των αλγεων πολυ "επαγγελματικη". Οι περισσοτεροι σε νεα ενυδρεια με αλγες πανικοβαλλονται και ψαχνουν για "γλυφτες", ξυστρες κλπ Εσυ με μεγαλη ωριμοτητα και γνωση ξερεις οτι ειναι ενα φυσικο φαινομενο που με τις σωστες συνθηκες θα κλεισει τον κυκλο του.
Μπραβο και παλι και καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 26-06-08, 16:44
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεοφιλε, μπραβο ! μου αρεσει πολυ το στησιμο του νεου σου ενυδρειου. Επισης βρισκω την αντιμετωπιση σου κατα των αλγεων πολυ "επαγγελματικη". Οι περισσοτεροι σε νεα ενυδρεια με αλγες πανικοβαλλονται και ψαχνουν για "γλυφτες", ξυστρες κλπ Εσυ με μεγαλη ωριμοτητα και γνωση ξερεις οτι ειναι ενα φυσικο φαινομενο που με τις σωστες συνθηκες θα κλεισει τον κυκλο του.
Μπραβο και παλι και καλη συνεχεια!
Ευχαριστω .
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 26-06-08, 16:59
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν, το ενυδρείο εξελίσσεται πολύ όμορφα! Μπράβο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι εγω δεν εχω ριξει ολο αυτο το καιρο λιπασμα, και δεν μου εχουν παρουσιαση τα φυτα αναγκη για κατι τετοιο. Ειναι λογικο ομως μετα απο τοσες βδομαδες (ισως και μηνας απο τοτε που φυτεψα?)
Όσο γι'αυτό, αν έχεις βάλει υπόστρωμα είναι λογικό.. Υποτίθεται ότι τα υποστρώματα, πέραν των ριζών, απελευθερώνουν και στη στήλη νερού αρκετή ποσότητα θρεπτικών συστατικών (κυρίως σίδηρο) για τους πρώτους 1-2 μήνες (το γράφουν αν δεν κάνω λάθος και οι συσκευασίες-οδηγίες χρήσης), με αποτέλεσμα να μή χρειάζεται λίπασμα σε αυτήν την περίοδο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 26-06-08, 17:14
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν, το ενυδρείο εξελίσσεται πολύ όμορφα! Μπράβο!


Όσο γι'αυτό, αν έχεις βάλει υπόστρωμα είναι λογικό.. Υποτίθεται ότι τα υποστρώματα, πέραν των ριζών, απελευθερώνουν και στη στήλη νερού αρκετή ποσότητα θρεπτικών συστατικών (κυρίως σίδηρο) για τους πρώτους 1-2 μήνες (το γράφουν αν δεν κάνω λάθος και οι συσκευασίες-οδηγίες χρήσης), με αποτέλεσμα να μή χρειάζεται λίπασμα σε αυτήν την περίοδο..
To θεμα μου ειναι ακριβως οτι δεν εχω βαλει υποστρωμα.... Παντως το σημερινο pearling εγινε με μια γεναια αυξηση του διοξειδιου που την αποφευγα τοσο καιρο λογω οτι βαρυανασαιναν τα ψαρια τα πρωινα. Απλα πλεον οξυγονωνω την επιφανεια του νερου τα βραδια και το εχω γλυτωσει. Σιγουρα δεν θα επρεπε να γινται ετσι αλλα ΡΗ controller δεν μπορω να παρω αυτη τη στιγμη....
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 27-06-08, 21:25
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παει και αυτο.... Τελειωσε το καπακι!

Ημιτελες!



Αναμενες! 2 χ 6000Κ και 2 χ 4000Κ (οι 6αρες τους τελειωσανε....)



Οπως καθισε ! (θελει λιγο τακτοποιημα τα καλωδια ακομα για να κατσει τελεια)



Αναψα τα φωτο 1 στιγμη ισα για να δω πως φαινεται. Υπ'οψιν τα παντα κοιμονταν εκεινη την ωρα . Οπως βλεπετε η αλγη εχει υποχωρησει αρκετα .

Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 27-06-08, 21:41
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

μαστορα.........
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 28-06-08, 01:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι εβαλες το μπροστινο φλαπ πισω?
(.....και φυσικα γιατι τρυπησες το μπροστινο για τα ανεμιστηρακια?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 28-06-08, 06:04
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εβαλες το μπροστινο φλαπ πισω?
(.....και φυσικα γιατι τρυπησες το μπροστινο για τα ανεμιστηρακια?)

Γιατι για ταισμα χρησιμοποιω παντα το πισω μερος που ειναι η εξοδος του φιλτρου ωστε να απλωνεται η τροφη στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 28-06-08, 09:58
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

φοβερη δουλεια πολυ φυσικο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 28-06-08, 13:08
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

πάρα πολύ ωραίο, μπράβο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 28-06-08, 13:12
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εβγαλα μια φωτο το ενυδρειο σημερα για να δειτε τις διαφορες που προκαλεσε ο φωτισμος. Πρωτον δειτε χρωμα η Ludwigia. Δευτερο κοιταξτε τις φυσαλιδες που εχει πιασει η επιφανεια του νερου απο το pearling . Επισης φαινονται και παρα πολυ οξυγονο που ανεβαινει κυριως στην δεξια μερια. Εν τω μεταξυ τωρα παρατηρησα τη αναπτυξη εχει ο Εχινοδορος.... Εχει λυγισει ηδη 5-10 ποντους κατω απο την επιφανεια!


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blondi Εμφάνιση μηνυμάτων
πάρα πολύ ωραίο, μπράβο!!!
Ευχαριστω .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theofilos : 28-06-08 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 01-07-08, 14:26
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Σημερα ειχα ορεξουλα και καθισα και τραβηξα φωτο. Η αλγη εχει υποχωρησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, οπως θα δειτε και απο τις φωτο. Τα φυτα πλεον εχουν μουρλαθει στο pearling. Γενικως παμε καλα, λιπασμα δεν εχω ριξει ακομα..... Εφοσον τα φυτα δεν μου το ζητανε γιατι να το ριξω εφοσον δεν μου εχουν δειξει τη παραμικρη ενδειξη? Δεν ειναι σαν να ζηταω να βγουνε αλγες? Διορθωστε με αν ειναι λαθος αυτη η φιλοσοφια, απλα πιστευω σαν νεο ενυδρειο που δεν εχουν καθοριστει ακομα οι αναγκες του ειναι πιο σωστη επιλογη προς το παρον.

Το τζαμι δεν το εχω καθαρισει ακομα. Αλλα οπως βλεπετε εχει γινει αρκετα καλο απο μονο του. ( Θα γινει και πολυ καθαροτερο στο μελλον βεβαια ).



Pogostomon Helferi εχει παρει τα πανω του πλεον.



Το οξυγονο απο τα φυτα που καταληγει στην επιφανεια. Γινεται της Ποπης...





Η Ludwigia εχει καθαρισει παρα πολυ και πλεον ολα τα φυλλα της εχουν το υπεροχο κοκκινο χρωμα της.


Σαλιγκαρι Κοπριτης και Apple του Ανασταση ( βλεπεις πως τα εχω ετσι αρχοντοπουλα)






Οξυγονο


Μουργα, ο παραδεισος των Κουλι. Αν δεν κουρνιαζουν πανω στα κλαρια της Λουντβιγκια εδω παιρνουν την σιεστα τους. Τα εχω παρατηρησει οτι συνεχως μασουλανε τη μουργα. Αυτο σημαινει οτι ολο και κατι καλο εχει εκει μεσα για αυτα!



Οι διαδρομοι που εχουν ανοιξει τα κουλι μεσα απο τη μουργα. Να υποθεσω αυτο ειναι το σαλονι?
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 01-07-08, 14:29
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Zebra snail close up.


Τα τιγρακια εχουν δειξει τα χρωματα τους και αυτο το κοκκινο ειναι τρελα!



Μολις συνειδητοποιησα οτι εχει πεσει το μαυρο φοντο .
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 01-07-08, 23:12
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

θεόφιλε το ότι βγάζουν φυσαλίδες τα φυτά τί σημαίνει???γιατί και εμένα έχουν γεμίσει τα φυτά τον τόπο με φυσαλίδες τελευταία. ακόμη και οι ανούμπιες βγάζουν φυσαλίδες που ανεβαίνουν στην επιφάνεια σαν φιδάκι... επίσης τί είναι το pearling???
-------------------------
επίσης και εγώ το τρέχω εδώ και καιρό χωρίς λιπάσματα, γιατί είχα πρόβλημα άλγης, αλλά τα φυτά μου είναι υγειέστατα, απλά δεν παρουσιάζουν πολύ γρήγορη ανάπτυξη..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 01-07-08 στις 23:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 01-07-08, 23:48
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Pearling λεμε αυτο που περιγραφεις οτι κανουν τα φυτα σου. Ειναι η παραγωγη του οξυγονου σε φυσαλιδες απο τα φυλα. Οσο πιο εντονο μαλιστα τοσο το καλυτερο. Αυτο εμφανιζει οτι το φυτο αποδιδει μπουνια που λεμε .
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 01-07-08, 23:53
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

ενταξει,τοτε είμαι σε καλό δρόμο δλδ...και σε κανα 2 μηνο θα μεγαλώσω και θα γίνω και 160λτ...
άντε,ανυπομονω να το δω με ποιο φουντωμενο γρασιδάκι και φυτά... την άλγη που έχεις πιάσει πάντως τη βρίσκω πολύ "γοητευτική"!!!την ιδέα των puffer την εγκατέλειψες τελικά???
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 02-07-08, 00:01
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει,τοτε είμαι σε καλό δρόμο δλδ...και σε κανα 2 μηνο θα μεγαλώσω και θα γίνω και 160λτ...
άντε,ανυπομονω να το δω με ποιο φουντωμενο γρασιδάκι και φυτά... την άλγη που έχεις πιάσει πάντως τη βρίσκω πολύ "γοητευτική"!!!την ιδέα των puffer την εγκατέλειψες τελικά???
Την επεξεργαζομαι... σκεφτηκα να παιξω με ενα πολυ δυσκολο ψαρακι που θελει μονο ζωντανες τροφες το...



Οταν γινει εισαγωγη στην Ελλαδα με το καλο ποτε..... πιθανοτατα θα βαλω εναν αριθμο απο αυτα με σκοπο την αναπαραγωγη. Ειμαι στην φαση που εχω διπλες καλλιεργειες γκρινταλ και δαφνιες και προσπαθω να εχω αρκετη ποσοτητα. Μαλλον εχω μανια με τα μικροσκοπικα ψαρια γιατι μου αρεσει και το



Πιθανοτατα το επομενο μου ενυδρειο θα ειναι ενα τριγωνικο φυτεμενο ELITE 400 λ περιπου. Θελω να το κανω απιστευτη ζουγκλα και να βαλω μικροσκοπικα ψαρακια. Αχχχχχχχ προς το παρον εχουμε πολυ χωρο να κλεισουμε στο 120λ ακομα χεχεεχχε
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 02-07-08, 00:13
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

μη μιλάς για χώρο,με πληγώνεις
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 02-07-08, 00:14
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εννοουσα οτι πρεπει να πυκνωσω το ενυδρειο! Εσενα που πηγε το μυαλο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 02-07-08, 00:30
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

στο ότι δεν έχω καθόλου χώρο στο σπίτι μου που να μπορώ να βάλω πάνω από 60cm μήκος ενυδρείο!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ενυδρειο ANEMOS Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 03-01-08 18:55
Το 120λ. ενυδρειο μου AXEL Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 06-07-07 14:46
νεο ενυδρειο petros Bettas 1 27-04-06 12:14
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 22 19-07-04 18:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09449 seconds with 16 queries