Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 07-04-17, 23:39
Το avatar του χρήστη Baggelhs.
Baggelhs. Ο χρήστης Baggelhs. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή .Καλώς ήρθες!

Καλώς ήρθες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 08-04-17, 11:53
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

γεια σου βαγγελη καλως σε βρηκα!!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 10-04-17, 09:03
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο έγινε με το ντύσιμο της πέτρας. Το skimmer το έκρυψε πάρα πολύ καλά.

Με το σκιμερ γιατί είχες επιτυχία / αποτυχία? Το μόνο που έχω παρατηρήσει στο δικό μου είναι ότι το χειμώνα που η στάθμη του νερού παραμένει σταθερή, δουλεύει άψογα. Το καλοκαίρι λόγο εξάτμισης θέλει ρύθμισμα ή αυτόματο γέμισμα. (προσωπικά το σκιμερ δεν θα το έβαζα στην μεση).
Τον χώρο των φίλτρων τον βλέπω. Τον τρόπου που τα αδειάζεις όταν τα καθαρίζεις θέλω να δω
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 10-04-17, 11:27
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

μπραβο φιλε παναγιωτη κοβει το ματι σου,και οι ερωτησεις σου ηταν πολυ στο στοχευμενες.1ον παμε στο σκιμερ.πισινας σκιμερ δεν ηθελα να βαλω γιατι εχω δει οτι τα συνδεουν με εξωτερικεσ αντλιες με προφιλτρα,που εγω τετοια αντλια δεν εχω αυτες που εχω ειναι βυθιζωμενες ,γραφουν οτι μπορουν να λειτουργησουν και εξωτερικες αλλα το ψιλοφοβομουν για την ψυξη τους και επιπλεον θα χρειαζομουν και προφιλτρο να βρω.παλιοτερα ειχα βαλει ενα no niche skimmer και περναγαν σκουπιδακια απο το καλαθακι του σκιμερ και βουλωνε η αντλια.η ιδεα για αυτο τον τυπο του σκιμερ που εφτιαξα μου ηρθε απο οταν εκανα αλλαγη νερου στη λιμνη,αφηνα το λαστιχο του νερου που γεμιζα τη λιμνη να υπερχιλυσει και παρατιρουσα οτι απο το σημειο τησ υπερχηλησεις διμιουργωταν ενας μικρος καταρακτης που σαν και η βαρυτητα του τραβαγε το νερο τησ επιφανειας και λειτουργουσε σαν σκιμμερ και καθαριζε την επιφανεια απο τα σκουπιδια.ετσι αποφασισα να βαλω ενα καδο εξω και μπροστα απο τη λιμνη με ενα ελεγχομενο σημειο υπερχηλυσεις να πεφτη μεσα στον καδο και βαζοντας μια αντλια που εχω 3,500λιτρα μεσα στον πατο του καδου να ξαναστελνει το νερο πισω στη λιμνη.το νερο στον καδο ηθελα να ειναι μια με δυο παλαμεσ πιο κατω απο το σημειο που θα υπερχυλιζε για να γινετε και το φαινομενο του καταρακτη,τη σταθμη θα την ελενχα με ενα φλοτερ μεσα στον καδο.οποτε οσο νερο θα εβγαζε η αντλια μεσα απο τον καδο τοσο θα επεφτε στην λιμνη και θα ξεχυλιζε παρασυρωντας τα σκουπιδια και τα φυλλα που με απασχολουσαν πιο πολυ για αυτο το λογο ηθελα μεγαλο σκιμερ.ολο αυτο δουλεψε φοβερα.ειχα φτιαξει και μια σιτα πανω πανω που κρατουσε τα σκουπιδια.παναγιωτη πες μου σε παρακαλω αν αυτη η κατασκευη με αυτο το σκεπτικο εχει καμια αστοχια.και το ξαναλεω δουλεψε φανταστικα.πες μου τη γνωμη σου να σου πω μετα τι εγινε,εχω παει να τρελαθω,να φανταστεις τωρα το εχω καταργηση.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 10-04-17, 14:58
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μακάρι να ήταν η λίμνη κάπου ποιο κοντά να πεταγόμασταν να τα λέγαμε εκεί.

Το φλοτέρ με μπέρδεψε λίγο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv Εμφάνιση μηνυμάτων
τη σταθμη θα την ελενχα με ενα φλοτερ μεσα στον καδο.οποτε οσο νερο θα εβγαζε η αντλια μεσα απο τον καδο τοσο θα επεφτε στην λιμνη και θα ξεχυλιζε παρασυρωντας τα σκουπιδια και τα φυλλα που με απασχολουσαν πιο πολυ για αυτο το λογο ηθελα μεγαλο σκιμερ.
Φαντάζομαι ότι το φλοτέρ θα λειτουργούσε όταν η στάθμη του νερού μέσα στον κουβά ήταν χαμηλή. Τότε θα αναπλήρωνε νερό στην λίμνη μέχρι να επανέρθει στο σημείο που του έχεις θέσει.

Πάντως με μια μικρή συντήρηση θα πόνταρα ότι θα λειτουργούσε απροβλημάτιστα.
  • Βέβαια μπορεί κάποιο σκουπιδάκι (π.χ. φύλλο) ή τριχοειδή άλγη να κολλήσει στο φλοτέρ και να το κρατάει συνέχεια ανοιχτό ( ή κλειστό)...
  • Μπορεί μπόλικα φύλλα να έφραξαν την είσοδο του σκιμμερ. Να μην έμπαινε μπόλικο νερό στο δοχείο και να νόμιζε ότι ή λίμνη είναι άδεια. Έτσι το αυτόματο γέμισμα θα έστελνε συνέχεια νερό στην λίμνη.
  • Χωρίς προφίλτρο θα χρειάζεται να κάνεις σε μικρά χρονικά διαστήματα συντήρηση στην σίτα / αντλία, γιατί θα μπουκώνει. Αν είχες έναν μεγαλύτερο / βαθύτερο κουβά ίσως να μην χρειαζόταν τόσο συχνά καθάρισμα.
  • Το αποκλείω να μπήκε κάποιο ΚΟΙ μέσα στο σκιμμερ !!!
  • Προσωπικά έχω βάλει ένα δαχτυλίδι επιφανείας κάτω από την αυτόματη ταΐστρα για να μην παρασέρνεται το φαγητό μέσα στο σκιμμερ.

Πολύ ωραία κατασκευή είναι η παρακάτω.
BORKED

Περιμένω πως και πως να μάθω γιατί το κατάργησες, για να πάρουμε και οι υπόλοιποι τα μέτρα μας
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 11-04-17, 09:41
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

φιλε παναγιωτη το φλοτερ το ειχα ακριβως για το λογο που λες.μιας και η λιμνη πλεον με το σκιμερ θα υπερχιλιζε,η σταθμη της θα ηταν στανταρ, οποτε το νερο απο την εξατμιση θα ελειπε απο τον καδο του σκιμερ.για αυτο το λογο εβαλα το φλοτερ να κραταει τη σταθμη σε ενα σημειο συμπληρωνοντας νερο οταν χρειαζοταν.ο καδος ειναι πιο μεγαλος απο αυτο που φαινεται ειναι πιο ψηλος και εχω σκαψει και τον εχω θαψει στο χωμα.λοιπον το τρελο που συνεβαινε ειναι οταν δουλευε η αντλια που εχω στο τελευταιο θαλαμο του φιλτρου,στο πρωτο εχω να πηγενει το botom drain,ο κουβας του σκιμερ αδειαζε αρχιζοντας να ανεβαζει τη σταθμη της λιμνης.εγω συμπληρωνα νερο στον κουβα και οσο νερο εβαζα τοσο η σταθμη τησ λιμνης ανεβενε με αποτελεσμα να ξεχιλιζει απο παντου.με κλειστη την αντλια του φιλτρου.το σκιμερ δουλευε οκ.τοτε σκεφτικα οτι η χαραμαδα που ειχα κανει για να ξεχιλιζει η λιμνη στο σκιμερ ειναι μικρη και δεν προλαβαινει το νερο να φυγει απο εκει και να πεσει στο κουβα.τοτε παιρνω σφυρι και καλεμι και την μεγαλωνω και σε πλατος και σε βαθος και την κανω τεσερα δαχτυλα βαθος. βαθενωντας την υπερχειλιση μου σκεφτηκα οτι η λιμνη μου θα χασει σε υψος 4περιπου ποντους και ειχα μεγαλη στεναχωρια.βαζωντας λοιπον ολα σε λειτουργια να δω τι εφτιαξα,παλι ο κουβας αδειαζε,εγω εβαζα νερο,η σταθμη τις λιμνης ανεβαινε μεχρι που σταματισε σε καποιο σημειο χωρις η λιμνη να ξεχιλιζει απο παντου.το θεμα τωρα ηταν οτι τωρα οι 4ποντοι που ειχα σκαψει στην υπερχιλιση ειχαν καλυφθει με νερο και σκιμερ με λιμνη ειχαν γινει ενα χωρις να εχω το φαινομενο του καταρακτη μεσα στο σκιμερ.το σκιμερ το δουλεψα λιγο ετσι αλλα εφερνε σκουπιδακια σαν πριονιδια πολυ μικρα αλλα και μεγαλυτερα να εφερνε τωρα αναγκαστηκα επρεπε να βαλω ενα πλαστικο συρμα μπροστα του για να μην μπει μεσα κανενα ψαρι.πραγμα που εγινε εχασα και ενα ψαρι που τα καταφερε και περασε,και ετσι τωρα το καταργησα. αυτα παιδια και συγνωμη που σας κουρασα.
-------------------------
επισης εχω και προταση ανοιχτη οποιος θελει κανονιζουμε να παμε να δουμε τη λιμνη.και φιλε παναγιωτη στην ερωτηση σου πως καθαριζω το φιλτρο,πατησες τον καλο.εχω φωτο παρακατο να βαλω με το φιλτρο και θα εξηγησω και το αγκαθι του καθαρισματος.καμια γνωμη υπαρχει γιατι ομως συμβενει αυτο το φαινομενο με το σκιμερ μου να εχει αληλεπιδραση με την αντλια στο φιλτρο?σαν η αντλια του φιλτρου που παιρνει νερο απο το botom drain να προσπαθει να εξισοροπησει τη σταθμη στο σκιμερ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgostriv : 11-04-17 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 11-04-17, 12:23
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δυστυχώς είχες και εσύ απώλειες με το σκιμμερ!!! Είναι ο χειρότερος εφιάλτης όταν είναι ακόμα μικρά και χωράνε να περάσουν.

Όσο για το πρόβλημά σου.... Το μυαλό μου πάει σε μικρότερη αντλία ή μεγαλύτερη είσοδο κάτι το οποίο δοκίμασες. Εσύ που το βλέπεις και από κοντά έχεις μια καλύτερη άποψη επί του θέματος.

Σούπερ η ανοιχτή σου πρόταση !!!
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 11-04-17, 23:53
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

λοιπον παναγιωτη μετα τισ γιορτες κανονιζουμε ενα σαββατακι και πεταγομαστε να δεις και απο κοντα.οσο για το σκιμερ μικροτερη αντλια να του εβαζα δεν θα ειχε νοημα γιατι με την αντλια του φιλτρου κλειστη δουλευε super εφερνε μεχρι φυλλα απο πλατανο και η σταθμη του ακλονητη ,την ειχα μια με δυο παλαμες πιο κατω απο την υπερχυλιση και το νερο τησ λιμνης επεφτε μεσα στο σκιμερ καταρακτακι διμιουργωντας ενα φιλμ νερου απο οπου εκει δεν μπορουσε να περασει και κανενα ψαρι(μαλλον).αυτα που σκεφτηκα να κανω αλλα δεν τα εκανα ηταν να ενωνα το σκιμερ με ενα pvc σωληνα με το φιλτρο,πραγμα που δεν ξερω τι θα γινοταν και αν θα εξυπηρετουσε σε κατι.και το 2ο που σκεφτηκα ηταν να ανοιγα στο σκιμερ μια μικρη τρυπα πιο κατω απο την υπερχυλιση με ενα τρυπανι και να του εκανα μια ενωση με τη λιμνη.αυτο το λεω γιατι το προηγουμενο σκιμερ που ειχα αυτο με το καλαθακι που ανεβοκατεβαινει αναλογα την σταθμη της λιμνης και κανει σαν μια δινη νερου απο πανω και τραβαει τα σκουπιδια,ειχε στο κυριος σωμα του που ηταν ολο μεσα στο νερο 2 μικρες τρυπες να το ενωνει με το νερο της λιμνης. αλλα θα επρεπε να τρυπησω το τοιχωμα της λιμνης για να το κανω αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα,οποτε δεν το εκανα,και τωρα εχω βαλει ενα pvc σωληνα φ63 με μια γωνια για να ρυθμιζω το υψος του εχω βαλλει και συρμα μπροστα του και το εχω στο πρωτο θαλαμο του φιλτρου οπου εκει καταληγη και το botom drain,και οτι τραβηξει. βασικα εκει σκεφτομουν να βαλω ενα μεγαλο no niche skimer αλλα δεν ξερω αν η αντλια μετα του φιλτρου μου θα ειχε την απαιτουμενη δυναμη να του κατεβασει το καλαθακι.με φαγανε τα ατιμα τα flow rate
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 12-04-17, 22:54
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

και συνεχιζουμε .αφου αδειασαμε απο τα νερα των βροχων τοποθετησα τα σποτακια ,και επρεπε να φτιαξω και γεφυρακι.λεω πως επρεπε γιατι εκτος τον διακοσμητικο του ρολο εχει μεγαλο χρηστικο μιας και με τισ λιμνες χωριστηκε ο κηπος σχεδον στη μεση.για τα πατηματα στο γεφυρακι αγορασα μαδερια,τα εκοψα,τα ετριψα και τα περασα συντηριτικο ξυλου και λουστρο. και παιδια παρακαλω πολυ αν σας ερθει καμια ιδεα η εχετε καποια αποψη για το σκιμερ μου παρακαλω βοηθηστε!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 277mikri.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  41,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 278mikri.jpg
Εμφανίσεις:  171
Μέγεθος:  34,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 279mikri.jpg
Εμφανίσεις:  169
Μέγεθος:  35,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 280mikri.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  51,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 282mikri.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  76,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 285mikri.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  71,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 12-04-17, 23:25
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

και φωτο απο τα πατηματα και το γεφυρακι ολοκληρωμενο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 295mikri.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  42,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 296mikri.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  63,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 297mikri.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  65,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 04-05-17, 14:46
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ποιο θα είναι το επόμενο ολοκληρωμένο κομμάτι της λίμνης που θα μας δείξεις?
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 05-05-17, 10:16
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

καλημερα σε ολη την παρεα,φιλε παναγιωτη τωρα εχει σειρα η φιλτρανση. ετσι χωρισα τη μια ακρη τησ λιμνης σε τρια σταδια ,στο πρωτο καταληγει το botom drain στο κατω μερος του και στο πανω ενωνει με την λιμνη με ενα σωληνα φ63 με γωνια να την γυρναω να ρυθμιζω την σταθμη,οπου λητουργει σαν σκιμερακι και προστασια να βοηθα σε περιπτωση που βουλωσουν τα μποτομ ντραιν. μετα με 4 σωληνες φ63 φευγει το νερο απο το πανω μερος του και παει στο 2 θαλαμο και απο το 2 θαλαμο παει στο 3 που ειναι και η αντλια.τωρα για τον καθαρισμο του εχω βαλει μια ταπα στην εξοδο του μποτομ ντραιν που ειναι μεσα στο φιλτρο να την βιδωνω οποτε θελω να το καθαρισω για να σταματαει η παροχη νερου στο φιλτρο.το θεμα ειναι ενω το ειχα ψαξει και ειχα δει παρα πολλα τετοια φιλτρα ολοι βαζανε ενα κομενο σωληνα pvc με αρσενικο στομιο να κουμπωνει στην εξοδο του μποτομ ντραιν που το στομιο του ηταν θηληκο,παρα πολυ σωστο.εγω τωρα κανω καταδυση στο 1,5μετρο λασπονερα να βρω να κουμπωσω την ταπα.επισεις μιας και η περισοτερη λιμνη σε βαθος ειναι κατω απο την επιφανεια τησ γης ετσι ειναι λοιπον και το φιλτρο χωρις να μπορω να βαλω βανα για να το αδειαζω . αυτο το προβλημα ειπα θα το ελυνα βαζωντας μια αντλια απο αυτεσ με το φλοτερ που ειναι 400βατ να το αδειαζω.το αποτελεσμα ηταν να καψω μια ,και να σπασω αλλη μια απο τα νευρα μου.η λυση ισωσ να ηταν μια αντλια ακαθαρτων αλλα οταν ρωτησα για τιμη το αφησα.τωρα το αδειαζω με κουβα ,και μπενοντας με το κεφαλι μεσα με ενα φαρασι τη λασπη,αλλα πολυ λασπη.ολλα αυτα σας τα λεω ανλυτικα επιδει εγω την επαθα μπασ και γλυτωσω κανεναν αλλο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 288mikri.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  45,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 289mikri.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  64,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 290mikri.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  40,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 292mikri.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  64,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 293nea.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  36,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 294mikri.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  39,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 05-05-17, 11:36
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv Εμφάνιση μηνυμάτων
... εγω τωρα κανω καταδυση στο 1,5μετρο λασπονερα να βρω να κουμπωσω την ταπα ...
Συγνώμη, αλλά πολύ γελάω με την εικόνα που φτιάχνω στο μυαλό μου. χεχε. Θα είναι όμως ένα βάσανο για σένα

Η αντλία σου κάηκε λόγο λάσπης? Για αυτό έσπασες και την 2η ? Η αντλία που έχεις στην 3η δεξαμενή δεν είναι ικανή να διώξει τα βρώμικα νερά?

Αυτό που βλέπω σε άλλους είναι ότι την έξοδο των φίλτρων την ενώνουν με την αποχέτευση του σπιτιού. Αρκεί βέβαια η αποχέτευση να είναι τόσο βαθιά Είμαι περίεργος αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 05-05-17, 12:16
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

η αντλια που εχω στο 3 θαλαμο του φιλτρου ειναι μια jebao 10000l και την εχω να γυρναει το νερο απο το φιλτρο στη λιμνη . τους θαλαμους τους εχω ενωσει ολουσ κατω με μια σωληνα για να καταληγη ολο το βρομικο νερο οταν καθαριζω στον πρωτο θαλαμο οπου θα εβαζα την αντλια να το αδειαζω αλλα αυτες οι αντλιες μπουκωνουν και θελει λυματων οι οποιες που ειχα ρωτησει μου εχαν πει 300ευρο.η αντλια στον τελευτεο θαλαμο ειναι ενταξει και πεντακαθαρη αλλα εκει δεν φτανει λασπη.τωρα το μονο που σκεφτομαι ειναι να μπαζωσω το κατω μερος στο φιλτρο που ειναι μεσα στη γη και να βαλω μια μεγαλη βανα να το αδειαζω.θα μικρινει σε λιτρα αλλα θα δουλευει καλυτερα μιασ και θα μπορω ανετα χωρις να βασανιζομαι να το καθαριζω συχνοτερα ,και να ανοιγω και την βανα να φευγουν τα πολλα πολλα ακομα και χωρις να βγαλω τα υλικα.γιατι τωρα το καθαριζω μια στο τοσο.βεβαια εχω αλλο ενα φιλτρο παλι με μια 10000λιτρα αντλια με ενα εξωτερικο μπλε βαρελι με ελαφροπετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 09-05-17, 19:18
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

παμε τωρα να σας δειξω και τα υλικα φιλτραρισματος μου και τα καπακια που εφτιαξα για το φιλτρο μου.τα υλικα ειναι λιγο ρετρο που δουλευουν σχετικα μια χαρα,σιγα σιγα ομως θα αναβαθμιστουν με κ1. απο υλικα εχω βαλει χιλιομετρα απο τσερκια που ακομα θεωρειτε για τις λιμνες πολυ καλο υλικο,αλλα πρεπει για καλυτερα να εχει γραμωσεις-σκουπες-2 σακουλες σε ογκο σκουπιδιων με καπακια απο μπουκαλια νερου και αναψυκτικων -σπιραλ κομενο απο αυτο το ηλεκτρολογικο που σκεπαζουν τα καλωδια-πλαστικα ρολευ για τα μαλια και καμια 80αρια κιλα ζεολιθο,και ολα αυτα μεσα σε δυχτια σκιασης. αυτη τη στιγμη η λιμνη εχει αλλο ενα φιλτρο με βαρελι γεματο ελαφροπετρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 298nea.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  78,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 299mikri.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  92,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 301nea.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  67,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 302nea.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  59,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 303nea.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  75,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 304mikri.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  84,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 305nea.jpg
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  92,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 308nea.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 312nea.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  36,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 313nea.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  37,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 315nea.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  46,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 09-05-17, 23:11
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιώργο μου έχω ερωτήσεις
1. Απο τι πλαστικό αποτελούνται όλα αυτα τα υλικά ?
2. Τον ζεόλιθο που λές πόσο καιρό τον έχεις? Είναι η 7η φωτό ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-05-17, 07:49
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Γεια σου Αρτεμησια λοιπον καταλαβα τι θες να μαθεις και γιατι.εγω το δηλωσα απο την αρχη παρατηρησης και σχολια επιβαλοντε.τα τσερκια ειναι απο πολυπροπυλενιο και pet ,το ξερω γιατι τα παραγγελνουμε στη δουλεια μου.τα καπακια που εχω ειναι απο νερο και αναψυκτικα. οι σκουπες δεν εχω ιδεα .το ηλεκτρολογικο σπιραλ ειναι απο pvc . στην 7η φωτο ειναι απλες πετρες για λιγο βαρος να κατσουν τα υλικα, δεν ειναι ο ζεολιθος. τον ζεολιθο τον εχω περιπου 3 χρονια του εκανα αναζωγονηση 2 με 3 φορες,και δεν ξανασχοληθηκα. τωρα ειναι ανενεργος .αν εχεις κατι στο νου σου πες μου σε παρακαλω,να το βελτιωσω η να το αλαξω.επισης θελω να σε ρωτησω και κατι,επιδη θα βαλω αεραντλια, με 60λιτρα το λεπτο θα ειμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 10-05-17, 16:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιώργο μου, έχω την εντύπωση ότι έχεις πολλά πλαστικά δεν το λέω για να αλλάξεις κάτι απαραίτητα, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο ....
Είχε γραψει ο Κώστας http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=82
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=84
Εγω θα χρησιμοποιούσα πιο πολλά βιολογικά, για το Κ1 δεν έχω και την καλύτερη των εντυπώσεων.
Πόσα λίτρα είναι η λίμνη, για να δούμε για αεραντλία ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 10-05-17, 18:44
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Αρτεμησια καταλαβαινω τι λες.Το φιλτρο μου ειναι βαρυτητας και τροφοδοτητε απο το βοτομ ντρειν, οποτε θελω υλικα να μην μπουκονουν,γι αυτο το λογο σκεφτηκα και το κ1.η λιμνη μου ειναι περιπου στα 10000λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 11-05-17, 18:45
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιώργο για την αεραντλία ιδανικά θέλεις 80 με 100 λίτρα το λεπτό, απο εκει και πέρα αν έχεις ικανοποιητική ανατάραξη και η 60αρα είναι σίγουρα πιο φθηνή πάρε εκείνη .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 11-06-17, 21:46
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

γεια και χαρα σε ολους σας, θα συνεχισω να σας δειξω λιγες ακομα φωτος απο την λιμνη μου γεματη πλεον με νερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 309mikri.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  147,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 320nea.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  25,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 428nea.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  80,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kinito gio 429nea.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  85,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 12-06-17, 11:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γειά σου βρε Γιώργο πήγες να δεις και το Κόι πώς τα πάει ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 12-06-17, 16:05
gecasgr Ο χρήστης gecasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γιώργο καλησπέρα, πολύ όμορφες όλες οι λίμνες , με παρά πολύ χρήσιμα σε πληροφορίες.
Θα ήθελα να μου γράψεις περισσότερα για την στεγανωσες τους. Για την πρώτη που την είχες επαλείψεις μεένα απλό τσιμέντοειδες, έγραψες ότι σου άνοιξε και αναγκάσθηκε να την περάσεις πολεστερα, με δεύτερο χέρι ελαστομερες για να στεγανοποιηθει. Στην δεύτερη όμως παραβτα προβλήματα της πρώτης, κατεληξες πάλι μονο σε επάλειψη με τσιμέντοειδες! Γιατί κατεληξες σε αυτήν την λύση, που σε "πούλησε" την πρώτη φορά; Ποσό καιρό έχεις την μεγάλη γεμάτη; Δεν την φοβάσαι σε βάθος χρόνου μήπως έχει πάλι διαρροή? Ευχαριστώ προκαταβολικά, και σου εύχομαι εσύ αλλά και η οικογένειά σου να τις χαρείτε πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 12-06-17, 17:33
Το avatar του χρήστη petersea
petersea Ο χρήστης petersea δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2017
Περιοχή: Aρτεμιδα Αττικης
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη Γιώργο!!!!Να την χαίρεσαι και να σου χαρίζει όμορφες στιγμές χαλάρωσης!!!
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 13-06-17, 06:31
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ Πετρο μου,και εσυ να χαιρεσαι και να ευχαριστιεσαι τη δικια σου πολυ ομορφη λιμνη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 03-07-17, 00:06
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

γεια και χαρα σας πριν λιγο γυρισα απο τις λιμνες μου στο εξοχικο.ολα τελεια.ειμαι και απαραδεκτος τωρα ειδα και την ερωτηση της Αρτεμησιας και του φιλου gecasgr .Αρτεμησια μου το κοι ειναι μια χαρα χωρις να του κανω απολυτος τιποτα,και η αλγη εχει εξαφανιστει εντελως. φιλε gecasgr τη μεγαλη λιμνη μου την εχω περασει μονο με τσιμεντοιδες μονοτικο γιατι ειναι φτιαγμενη απο μονομπλοκ τσιμεντο με σκληριντικο. ενω η μικρη ηταν χτιστη με τσιμεντολιθους και πετρες και σε ορισμενα σημεια στις ενωσεις εκανε ραγισματα και εχανε νερο. η αλγη μου εκανε εντυπωση ομως που εξαφανιστικε που πιστευω λογω ζεστης το μονο που εκανα εγω καθαρισα 3 φορες τα φιλτρα ανα εβδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 03-07-17, 21:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mπράβο βρε Γιώργο !! Ευχάριστα νέα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 21-07-17, 09:51
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

προσφατες φωτο, και απο τις δικιες μου λιμνουλες, τωρα πρασινιζουν και ανθιζουν
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  k2 028 nea.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  76,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  k2 040nea.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  66,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  k2 042nea.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  81,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  k2 054 mikri.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  67,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  k2 058 new.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  77,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  k2 060 new.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  62,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  k2 069new.jpg
Εμφανίσεις:  165
Μέγεθος:  74,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 21-07-17, 10:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Απλά, υπέροχες !!
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 21-07-17, 16:50
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Τακη ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαιρετω την παρεα απο malawi lefterisafrica Malawi 21 27-01-11 04:04
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Apostolos Θαλασσινό νερό - Γενικά 26 19-02-04 00:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10631 seconds with 14 queries