Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-12, 19:40
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή flashing guppy, γκαπι που "ξύνεται"

Λοιπόν συνέχεια στο θέμα που είχα ανοίξει (που ξέφυγε από την πορεία του γι αυτό το ξανανοίγω)http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65959
(για όσους βαριούνται να διαβάσουν τι συμβαίνει, τα γκάπι μου έχουν τάση να ξύνονται στην άμμο ή στα φύλλα των φυτών, το ενυδρείο λειτουργεί 2 μήνες, ph 7,3 gh 15, nh4 0 no2 0 no3 10)
οι εξελίξεις έχουν ως εξής.
1) τα γκάπι ξύνονται μόνο μόλις ανοίξει το φως το μεσημέρι (το ενυδρείο βρίσκεται σε σκοτεινή μεριά του σπιτιού και για αυτά ξημερώνει στις 4 το απόγευμα και σβήνει ο ήλιος στις 12 το βράδυ) και πριν ρίξω το πρωίνό τους.
2) στη συνέχεια αφού εξαφανίσουν λαίμαργα την τροφή τους, τα μεγαλύτερα που είναι 3 βρίσκονται ακίνητα στο βυθό και που και που ξύνονται. μετά από 2 ώρες σταματάνε το ξύσιμο και όλα επιστρέφουν στα κανονικά τους.

Τώρα, αν ξύνονται κατά τη διάρκεια της νύχτας τους δεν ξέρω γιατί δεν καλοβλέπω, αλλά όσο έχω δει δε μου φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Λέτε να φταίει το φαγητό τους??? Πήρα μία τροφή μάρκα friskies από του μαρινόπουλου και τους ρίχνω (τυχαία όχι κατ επιλογή, την αλλάζω και σήμερα άμα λάχει) Να τονίσω ότι η τροφή δείχνει απ έξω πλάτι, σκαλάρι και ένα ψάρι που δεν ξέρω, παίζει να είναι ακατάλληλη για γκάπι???

Διάβαζα ότι αυτή η συμπεριφορά είναι μάλλον παράσιτο, αλλά ποιο και τι, τρέχα γύρευε... Πρέπει λέει να πάρω δείγμα από τα βράχειά τους και να το δω στο μικροσκόπιο κτλ... για να βρω και το κατάλληλο φάρμακο.

Επειδή αυτό προτοπαρατηρήθηκε πριν περίπου μία εβδομάδα, τους έριξα αλάτι ενυδρείου της api και αρχικά ένοιωσα ότι έφτιαξε, αλλά μετά από μερικές μέρες, ξανά τα ίδια. Χθες, τα έβλεπα να ξύνονται, και έκανα αλλαγή νερού 25% και αρχικά πάλι έφτιαξε το πράμα, αλλά σήμερα πάλι τα ίδια...

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι τα κόπρανά τους είναι πολύ μεγάλα και πορτοκαλί είναι φυσιολογικό το χρώμα αυτό??? πείτε καμιά άποψη γιατί δεν τα βλέπω και πολυ καλά τα γκαπάκια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-12, 20:45
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

κοιτα φιλε μου,δεν διαβασα το προηγουμενο θεμα,αλλα κι εγω για παρασιτο θα σου πω!

πρεπει ομως να μου πεις:

ποσες μερες εκανες θεραπεια με το αλατι;
ποσες ηταν οι αλλαγες νερου για την αφαιρεση του αλατιου;

θερμοκρασια ανεβασες;


τα κοπρανα προερχονται ή απο υπερβολικο ταισμα ή απο δυσκοιλοιοτητα.
δεν υπαρχει λογος ανυσυχιας!
τα αφηνεις μια μερα νηστικα και την επομενη τα ταιζεις ελαφρως βρασμενο αρακα (χωρις την φλουδα)!
γενικα να το κανεις καθε εβομαδα αυτο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-12, 20:59
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το αλάτι το έβαλα πριν 7 μέρες (έβαλα περίπου 40 γρ σε 120λίτρα) και οι αλλαγές νερού ήταν 1 από τότε 25% (περίπου 30 λίτρα) θερμοκρασία έχω 27, να ανεβάσω κι άλλο??? παίζει να πάρω άλλη τροφή??? μήπως αυτή που έχω είναι ότι νάναι???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-12, 21:46
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

η δοση του αλατιου ειναι πολυ μικρη εγω οταν τους βαζω αλατι το παιρνω απο μπακαλη.
αλατι τυροκομιας το διαλυω παρα πολυ καλα με το μιξερακι του φραπε και βαζω 1 γραμμαριο για καθε λιτρο.αλλα αν το κανεις αυτο θα στειλεις τα κορυ αδιαβαστα...............
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-12, 22:29
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

ναι το ξέρω γι αυτό δεν έβαλα μεγάλη δόση... Πόσο να βάλω??? λογικά υπάρχει 30γρ αλάτι στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-12, 22:30
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

απο τη στιγμη που εχεις κορυ μεσα δεν μπορω να παρω την ευθυνη να σου πω ποσο να βαλεις...........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-12, 07:12
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

λογικό, γι αυτό δεν εχω βάλει ακόμα τη συνιστώμενη δόση (120γρ)!!! Αν είχα ένα δεύτερο ενυδρειάκι, θα τα μετέφερα εκεί τα γκάπι, και θα έκανα αγωγή με αλάτι, και μετά θα τα επέστρεφα... Αλλά δεν έχω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-12, 09:21
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

τι δουλεια εχουν τα κορυ με τα γκαπυ;;


φιλε μου,θελουν εντελως διαφορετικες παραμετρους νερου!
δωστα αμεσως και κρατα τα γκαπυ!!

η δοση αλατιου θα πρεπει να ειναι αυτη που σου λεει ο φιλος απο πανω,αλλα με τα κορυ μεσα,λυπαμαι που στο λεω,θα αναγκαστεις να τα χασεις ολα...
δεν μπορεις να κανεις σωστη θεραπεια στα γκαπυ και στην συνεχεια τα κορυ δεν θα τα καταφερουν...

με την ανοδο της θερμοκρασιας,"μικραινεις" την ζωη του παρασιτιου!
σε συνδιασμο δε,με την χρηση αλατιου νομιζω θα λυθει το προβλημα.
εγω οταν ειχα προβληματα στα γκαπυ,ανεβαζα θερμοκρασια στους 29-30!

φυσικα,απο την στιγμη που εχεις κορυ μεσα,μην κανεις ακομα τιποτα!!!

περιμενε κι αλλες γνωμες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-12, 10:17
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

πηγαινε παρε ενα μεγαλο πλαστικο ταπερ γυρο στα 60 λιτρα και μια μικρη αντλια μπολιασε τη με υλικο απο το αλλο φιλτρο και φτιαξε μια καραντινα.
και κανε εκει την αγωγη με αλατι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-12, 16:28
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Λοιπόν, έβαλα άνθρακα ανέβασα θερμοκρασία στους 29 και έβαλα και λίγο ακόμα αλάτι. Στο σύνολο το ενυδρείο έχει 0.06% αλάτι. Πήρα άλλη τροφή της σερα, και δεν έχω δει κάποιο σύμπτωμα από τότε. όλα τα ψάρια είναι σε καλή κατάσταση, ειδικά τα γκάπι σήμερα ήταν πολύ ενεργητικά σε σχέση με άλλες μέρες. Στα γατόψαρα δεν έχω δει κάποια διαφορά. Διάβασα για τα γατόψαρα, ότι αντέχουν άνετα μέχρι 0.1 % αλάτι, αλλά για 1 μήνα το πολύ, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει???
Τέλος να πω ότι αν είναι εξωπαράσιτο που μάλλον είναι, αν δεν έχει εκδηλώσει κάποιο εξωτερικό σύμπτωμα, δεν μπορείς να δώσεις κάποιο φάρμακο, γιατί δεν ξέρεις τι και αυτά είναι αρκετά εξειδικευμένα...
Θα σας πω περισσότερα εν καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-12, 17:38
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

βγαλε τον ανθρακα την περιοδο θεραπειας!


τα κορυ ετσι κ' αλλιως πρεπει να δωθουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-12, 18:24
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

απο τη στιγμη που εβαλες αλατι δεν μπορεις να βγαλεις κανενα ψαρι απο το ενυδρειο και να το βαλεις σε νερο χωρις αλατι αποτομα.θα πεθανουν ακαριαια.
θα αφησεις να φυγει το αλατι σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου.
παντως εχει παρει μεγαλο ρισκο με τα κορυ........
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-12, 19:01
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

οι απόψεις για το θέμα των γατόψαρων είναι πολύ διχασμένες στο ιντερνετ... δε θα βάλω άλλο αλάτι σε καμία περίπτωση, αν δε φτιάξουν τα γκάπι έτσι, τότε θα ρίξω κάποιο φάρμακο και αλλαγές νερού, για να φύγει το αλάτι. θα δείξει... μέχρι τώρα πάντως, κανένα ξύσιμο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-10-12, 19:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαζεις αλατι για πιθανο παρασιτο, η δοσολογια 0.06 δεν κανει τιποτα.
Τα παρασιτα εντωμεταξυ αντεχουν το αλατι πιο πολυ απο οτι τα κορυ.
Πρωτα θα τα παιξουν τα κορυ και μετα τα παρασιτα.

Δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που το παλευει και πιστευει οτι θα κανει οτι δεν καταφεραν ολοι οι προηγουμενοι. (αποπαρασιτωση με αλατι σε ενυδρειο με κορυ).
Αν δεν ειναι παρασιτο, μπορει να ειναι νιτρωδη (και σε αυτα βοηθαει το αλατι αφου ευνοει την οξυγονωση στο αιμα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-12, 20:06
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
οι απόψεις για το θέμα των γατόψαρων είναι πολύ διχασμένες στο ιντερνετ... δε θα βάλω άλλο αλάτι σε καμία περίπτωση, αν δε φτιάξουν τα γκάπι έτσι, τότε θα ρίξω κάποιο φάρμακο και αλλαγές νερού, για να φύγει το αλάτι. θα δείξει... μέχρι τώρα πάντως, κανένα ξύσιμο!!!
δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα αν ριξεις φαρμακο πιθανοτατα θα σκοτωσεις και τη βιολογια του φιλτρου.
για να δουμε τι μπορει να σου πει κανενας πιο παλιος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-12, 22:12
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Νιτρώδη δεν έχει το ενυδρείο, έκαναν μέτρηση όταν εμφανίστηκαν τα συμπτώματα, και ήταν 0. το ξέρω ότι το 0.06 είναι λίγο, αλλά από τη στιγμή που δεν έχουν εξωτερικά σημάδια μου είπαν ότι έχω χρόνο, αν δεν πιάσει αυτό, θα πρέπει να βάλω κάποιο φάρμακο...

Δεν ξέρω για το φάρμακο των παρασίτων, αλλά σίγουρα τα αντιβακτυριδιακά την καταστρέφουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fin Rot σε Guppy- θεραπεία με Omnipur σε ξεχωριστό ενυδρειάκι-"νοσοκομείο" Iren66 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 14-08-12 01:01
Τάισμα "γρήγορων" και "αργών" ψαριών filebox Αρχάριοι γλυκού νερού 8 25-11-11 21:39
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05576 seconds with 13 queries