Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-04, 21:47
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή τι να κανω με αυτο το ψαρι?

Γεια και χαρα .. χαρικα πολυ που υπαρχει ενα forum για τους φιλους του ενυδρειου ..καλη συνεχεια..
στο ζουμι τωρα..
εχω μια δεξαμενη 100χ40χ45
μεσα εχει 6 εκ χαλικι 2 ξυλα που δινουν χρωμα στο νερο περιπου 3-4 λιτρα ογκος
η μια μικρη πλευρα εκει που ειναι το εσωτερικο φιλτρο ειναι χτισμενη με βραχακια 17λιτρα περιπου σε ογκο
φωτιζεται με <65w
το νερο προερχεται απο στηλη αποσκληρυνσης (IONEL) με νερο βρυσης και ειναι παλιο ,προσφατα εβαλα 30λιτρα φρεσκο
εχει 27,5c GH6 KH3 PH6.5 NO2 0.05ppm NO3 δεν ξερω
το νερο περναει απο ενα εσωτερικο φιλτρο που εχει εκτος απο υαλο/κα κατι σαν μακαρονακι και κατι που κανει οτι και ο ανθρακας αλλα πιο συχρονο κατα το προμηθευτη μου .Τωρα εχει μεσα εναν δισκο 6-7 εκ που μου εχει κανει τη ζωη δυσκολη ..στρεσαρεται ευκολα ,δεν τρωει παρα μονο οταν δεν τον βλεπει κανεις εχει μοναδικη ικανοτητα να βλεπει εξω απο το ενυδρειο μακρια 5-6 μετρα και ενοχλειται οταν περπαταμε στο σπιτι
εχει καβατζες να κρυφτει και αυτο κανει συνεχεια(δεν μπορουμε να μην περπαταμε στο σπιτι..)
Θελω την συμβουλη σας τι να κανω ..δεν ειναι ζωη αυτη.. σκεφτηκα να του παρω ενα παραβαν μια και ειναι τοσο ντροπαλος..
Ευτυχως τρωει το TETRABITS ..του πηρα και κατεψυγμενες παστιλιες με καλο φαγητο.. αλλα το φοβηθηκε οταν επεσε στο νερο και το παρατηρουσε απο μακρια και δεν το πλησιαζε...θα με τρελανει αυτο το ψαρι... βοηθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-04, 22:06
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Καλώς τον…
Μάλλον το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι αυτό που γράφεις στο κάτω μέρος….
ena enydreio enas diskos
Τα πιο πολλά ψάρια όταν είναι μόνα σε ένα ενυδρείο αντιδρούν έτσι.
Αν τον κρατήσεις μόνο, θα αντιδράει έτσι. Αν βάλεις και άλλους δίσκους, θα πρέπει να αλλάξεις ενυδρείο και να πάρεις πιο μεγάλο….
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-04, 22:37
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Πρωτα απ` ολα καλωσορισες.Συμφωνω οτι φταιει οτι υπαρχει μονο ενας δισκος.Γιατι ομως τοση φροντιδα?Θεωρω οτι το ενυδρειο σου ειναι λιγο μπουκωμενο με πετρες.Τα φιλτρα σου γιατι δεν τα καλυπτεις με καποια φυτα?
Δεν αναφερεις τι αλλα ψαρια εχεις?Τους δισκους μου τους εχω σε ιδιο ενυδρειο και τους εχω με νερο βρυσης (σχετικα σκληρο).
Η μικρη εμπειρια μου, μου εχει δειξει οτι οταν το ψαχνεις πολυ το πραγμα ανακαλυπτεις καινουργια προβληματα.Ο καθενας με τις εμπειριες του!
Καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-04, 22:39
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Eυχαριστω για την απαντηση σου
πρεπει να σου πω ομως οτι οταν μπηκε αυτος ο δισκος στο ενυδρειο υπηρχε ακομα ενας δισκος( του ιδιου μεγεθους λιγοτερο στεσαρισμενος αλλα αυτος δεν ετρωγε το ΤΕΤΡΑ και δεν ειχα κατι αλλο να του δωσω )και ενα μεγαλο σκαλαρι.. το σκαλαρι το εδωσα σε φιλο για να ηρεμισουν οι δισκοι αλλα τιποτα .. ο νεος κυνηγισε τον παλιο (!?) μαλλον τον βρηκε αδυναμο και πηρε τις καλες καβατζες ετρωγε το ΤΕΤΡΑ και μετα απο μια εβδομαδα απομεινε μονος, κατα τη διαρκεια της συμβιωσης τους δεν κανανε καθολου καλη παρεα .. τωρα ειναι μονος.. νομιζω οτι το νερο ειναι αρκετο για αλλον ενα.. τι λες? υπο κανονικες συνθηκες ποσο χρονο θελει ενας δισκος να προσαρμοστει στο νεο περιβαλον? και παλι ευχαριστω...
Τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει αρκετά η συμπεριφορά του προς το καλύτερο ,ίσος να βοήθησε και η αύξηση της θερμοκρασίας 28,5
Σήμερα μάλιστα ήρθε μπροστά μου όταν του έριχνα τροφή ,με κοίταζε καλά για 5-6 δευτερόλεπτα και μετά ασχολήθηκε με τη μασά .. νομίζω ότι έχει μεγαλώσει λίγο.., και όταν κρύβεται δεν το κάνει σε κατάσταση πανικού απλά πάει προς τη καβατζα γρήγορα με το ραχιαίο πτερύγιο όρθιο..
Ελπίζω να είναι καλά μέχρι να είναι έτοιμο το μεγάλο που ετοιμάζω..
Να περνάτε καλά
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-04, 23:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχάς καλωσόρισες.

Το να έχεις δύο δίσκους σε ένα ενυδρείο πάλι δημιουργεί προβλήματα. Θα προκύψει ένας πιο δυνατός και θα βγάζει το "άχτι" του στον άλλον δίσκο. Το πιο σωστό είναι οι δίσκοι να κρατιούνται σε ομάδες των τριών και άνω. Με αυτόν τον τρόπο μοιράζεται η επιθετικότητα σε περισσότερα ψάρια και όχι μόνο σε ένα (όπως και έγινε και στην δικιά σου περίπτωση).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-04, 00:17
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Και παλι συμφωνω με τον Γιωργο.3 δισκοι χωρανε ανετα.
Γενικα μου αρεσει να μην ακολουθω την θεωρεια που λεει 1 δισκο σε 50 λιτρα.Συμφωνω οτι ισχυει αλλα στην Ελλαδα αν το ακολουθησουμε ολοι θα σταματησουν να εισαγωνται δισκοι διοτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν και τα τεραστια ενυδρεια στο κατω-κατω της γραφης.
Τα νερα σου ειναι καλα για Δισκους και μπραβο για την προσπαθεια.
Πιστεψε το αλλα εγω σε 170 λιτρα εχω 5 δισκους μεσαιου μεγαθους. Τους εχω 2 χρονια, δεν εχω χασει κανεναν και ζουν ολοι καλα. Καθε μερα τρωνε beafheart. Τα φυτα μου ειναι μετρημενα και στο ενυδρειο υπαρχουν τα καταλληλα μερη για να τρωνε οι δισκοι απο το εδαφος. Επισης υπαρχουν και καποιες μικρες aulonocares οι οποιες ειναι ξεχασμενες απο κατι γεννες που ειχα κανει. Μαλιστα χθες ζευγαρωσαν κιολας. Κανενας δεν ενοχλει κανεναν. Μαλιστα οι δικοι κυνηγουν τις aulonocares.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-04, 19:38
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επισης υπαρχουν και καποιες μικρες aulonocares οι οποιες ειναι ξεχασμενες απο κατι γεννες που ειχα κανει
Πω πω μολις το ειδα αυτο. Καποια στιγμη ομως φιλε μου θα σου σκασει το προβλημα. Η φυση δεν κανει λαθη φιλε red rubin
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-04, 00:39
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Μπα δεν φοβαμαι καθολου! Τωρα που ζευγαρωσαν κιολας.
Συμφωνω οτι η φυση δεν κανει λαθη απλως περιμενω να μεγαλωσει ο αρσενικος για να παει στο μεγαλο ενυδρειο.Φοβαμαι μην χασει τα χρωματα του γιατι θα ειναι ο μικροτερος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-04, 20:30
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Αλλαγή !!!!!!!!

Έχω ευχάριστα νέα από τον μοναχικό δίσκο
Χθες το βράδυ έγινε η μεταφορά του ενυδρείου στην άκρη του δωματίου για να κάνω χώρο για το καινούριο
Μόλις μπήκε στη νέα του θέση –κολλημένο στον τοίχο – έγινε το θαύμα !!!!
Η συμπεριφορά του ψαριού άλλαξε εντυπωσιακά προς το καλύτερο !!! δεν φοβάται τώρα , κάνει βόλτες χαλαρά και ψάχνει φαγητό χωρίς να ενοχλείται από την παρουσία μου – πριν για να φάει έπρεπε να κάνω ολόκληρη ιεροτελεστία , να μην κινείται κανείς μέσα στο σπίτι …και τέτοια , οι φίλοι μου δεν τον είχαν δει ποτέ.. -και χθες πάθαμε πλάκα όλοι.. επιτέλους έχει φυσιολογική συμπεριφορά … είμαστε ευτυχισμένοι!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-04, 22:31
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιον ρόλο, αλλά τι Backround έχει το ενυδρείο ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-04, 00:43
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

τοιχο.. μονο τοιχο ..ουτε φυτα...σημερα μαλιστα εβγαλα και πολλες πετρες που ειχε μεσα.. του χαλασα τη καβατζα . αλλα αυτος ηρεμος εψαχνε φαι μετα απο λιγο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04871 seconds with 12 queries