Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-10, 19:16
DARISTOS Ο χρήστης DARISTOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ΔΕΞΑΜΕΝΗ... ΒΟΗΘΕΙΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΚΡΕΟΠΩΛΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΩ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ...
ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΕΡΟΥ, 4 ΤΟΝΟΥΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΑ ΝΑ ΣΤΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ... Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΛΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΡΟΔΙΑ).
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ (ΕΙΧΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ) ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΙΚ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕ ΚΑΙ ΑΠΟ 10 ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ...
ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΥΠΑΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ...
Ο ΥΔΡΑΒΛΗΚΟΣ ΜΟΥ (25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ) ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.(Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΕΠΙΜΕΝΕΙ...)
ΠΗΓΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ 4,6 ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ (ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΕΩΠΟΝΟ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΠΟΗΛΕΡ" ΤΟΥ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...(?) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΜΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΛΟΓΟ ΝΕΡΟΥ....
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ...

* Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΕΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ.
* ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ
* ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΟΔΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΥΔΡΕΥΣΗ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-10, 19:54
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

1ον. οι δεξαμενες σκουριαζουν με το νερο οταν δεν ειναι ανοξειδωτες.
2ον. δωσ' τη πισω και παρε τα λεφτα σου.
3ον. πως σου ηρθε να ρωτησεις εδω(GAB)????
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-10, 20:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρισκόμαστε σε ένα καθόλα ενυδρειακό φόρουμ όπου οι συζητήσεις που αναπτύσσονται περιορίζονται γύρω από θέματα διατήρησης υδρόβιας ζωής.

Από τα όσα έχεις πει όμως, προκύπτει ότι θέλεις άμεσα καινούριο μάστορα, γιατί δεν πρόκειται ποτέ να καταλίξεις σε θετικό αποτέλεσμα με τέτοιες αιτιολογήσεις των απωλειών που σου αναφέρει. Δεν είμαι ειδικός για μεταλλικές κατασκευές και δεν γνωρίζω αν κάποιος από εδώ μέσα μπορεί να σε βοηθήσει, όσο τουλάχιστον στο επίπεδο βοηθείας που θα ήθελες εσύ για την περίπτωση σου. Μάλλον εδώ θα ήθελες περισσότερη βοήθεια από κάποιο πολιτικό μηχανικό που μελετούν και προνοούν για τέτοιες κατασκευές σε διάφορες εφαρμογές σε κτήρια και όχι μόνο.

Όμως, μια τέτοια κατασκευή, θα ήθελε πολύ γερό σκελετό (με μελέτη και όχι στο πι και φι και όπως λάχει), γιατί οι πιέσεις θα είναι πολύ μεγάλες προς τις ενώσεις των πλαϊνών και της βάσης στην περίπτωση τετράγωνου σχήματος. Οι μεγάλες δεξαμένες υγρών πάντως θα πρόσεξες ότι είναι φτιαγμένες σε κυλινδρικό σχήμα και αυτό σημαίνει κάτι...

Η δεξαμένη είναι θαμένη στο έδαφος? Πόσο ύψος έχει? Πόσο πάχος έχουν τα μεταλλικά πλευρά? ...και έχει τοποθετήσει κάποια ενίσχυση στις ενώσεις ή απλά ηλεκτροκόλληση?

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα όπως το συγκεκριμένο ποστ μεταφερθεί στην κατηγορία των επί παντός επιστητού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-10, 20:03
pan0s78 Ο χρήστης pan0s78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: marousi
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

4 τόνους !!! γαριδάδικο να φτιάξεις !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-10, 20:08
Το avatar του χρήστη spiros06
spiros06 Ο χρήστης spiros06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Αθήνα(Κυψέλη)
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

να τος!!!!
__________________
Κι όμως κινείται!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-10, 20:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

αν μπορεις να την δωσεις πισω και να παρεις τα λεφτα σου καλος!!!!
αν δεν μπορεις να την δωσεις πισω μπορεις να την στεγανωσεις με

ISOMAT-AQUAMAT και θα το αρεωσεις με με την προσθηκη ελαστικοποιητη κονιασματος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-10, 20:15
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Φιλε μου θελω το τηλεφωνο του μαστορα να τον στειλω στον γειτονα να κανει κανα μερεμετι γιατι ειμαστε τσακωμενοι...Εψαξες πολυ να τον βρεις?Στειλτον γιατι σε βλεπω αντι για σφουγγαρισμα να μαθαινεις surf
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-10, 20:29
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΚΡΕΟΠΩΛΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΩ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ...
ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΕΡΟΥ, 4 ΤΟΝΟΥΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΑ ΝΑ ΣΤΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ... Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΛΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΡΟΔΙΑ).
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ (ΕΙΧΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ) ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΙΚ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕ ΚΑΙ ΑΠΟ 10 ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ...
ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΥΠΑΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ...
Ο ΥΔΡΑΒΛΗΚΟΣ ΜΟΥ (25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ) ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.(Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΕΠΙΜΕΝΕΙ...) συφωνω απολητος
ΠΗΓΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ 4,6 ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ (ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΕΩΠΟΝΟ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΠΟΗΛΕΡ" ΤΟΥ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...(?) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΜΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΛΟΓΟ ΝΕΡΟΥ.... οχι
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ...

* Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΕΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ.γιατι δεν μπενουν πλαστικες?
* ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ
* ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΟΔΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΥΔΡΕΥΣΗ τσεκαρε μια το ανοδιο αν ειναι σαν κενουριο αν ναι δεν υσχιει οτι σου ειπε.
μιας και λογο των σπουδων μου τα εκανα προσφατα δεν παιζει να τρυπιση τοσο γρηγωρα μια δεξαμενη εκτος και αν ειναι απο πολυ λεπτη λαμαρινα αρα το ποιο πιθανον ειναι οτι ο τυπος σε δουλεβει.
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-10, 20:32
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Μα τί σχέση έχει αυτό με το gab;;;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-10, 20:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τί σχέση έχει αυτό με το gab;;;
ψαχνει βοηθεια στο πως να την στεγανωσει....
και καλα κανει... οταν εχεις προβλημα ψαχνεις βοηθεια παντου...
κι εμεις εχουμε σχεση με νερα και σταγανες δεξαμενες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-10, 20:38
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Δεν εχει σχεση και δεν εχει σχεση..... Δειχτε φιλοξενοι. Αν ξερει καποιος κατι ας πει του ανθρωπου.Εγω φιλε μου δεν γνωριζω κατι για το προβλημα σου.ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-10, 17:17
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Φιλος μιλησα με εναν φιλο σιδερα ο οποιος φτιαχνει δεξαμενες ανοξειδωτες πετρελαιου.Το ανοξειδωτο κολλαει και με ηλεκτροκολληση αλλα θελει ηλεκτροδιο αλουμινιου(κοκκινο) οπως λοιπον καταλαβες ο τυπος δεν ξερει να κολλαει και απλως βρισκει δικαιολογιες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-10, 18:36
DARISTOS Ο χρήστης DARISTOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρισκόμαστε σε ένα καθόλα ενυδρειακό φόρουμ όπου οι συζητήσεις που αναπτύσσονται περιορίζονται γύρω από θέματα διατήρησης υδρόβιας ζωής.

Από τα όσα έχεις πει όμως, προκύπτει ότι θέλεις άμεσα καινούριο μάστορα, γιατί δεν πρόκειται ποτέ να καταλίξεις σε θετικό αποτέλεσμα με τέτοιες αιτιολογήσεις των απωλειών που σου αναφέρει. Δεν είμαι ειδικός για μεταλλικές κατασκευές και δεν γνωρίζω αν κάποιος από εδώ μέσα μπορεί να σε βοηθήσει, όσο τουλάχιστον στο επίπεδο βοηθείας που θα ήθελες εσύ για την περίπτωση σου. Μάλλον εδώ θα ήθελες περισσότερη βοήθεια από κάποιο πολιτικό μηχανικό που μελετούν και προνοούν για τέτοιες κατασκευές σε διάφορες εφαρμογές σε κτήρια και όχι μόνο.

Όμως, μια τέτοια κατασκευή, θα ήθελε πολύ γερό σκελετό (με μελέτη και όχι στο πι και φι και όπως λάχει), γιατί οι πιέσεις θα είναι πολύ μεγάλες προς τις ενώσεις των πλαϊνών και της βάσης στην περίπτωση τετράγωνου σχήματος. Οι μεγάλες δεξαμένες υγρών πάντως θα πρόσεξες ότι είναι φτιαγμένες σε κυλινδρικό σχήμα και αυτό σημαίνει κάτι...

Η δεξαμένη είναι θαμένη στο έδαφος? Πόσο ύψος έχει? Πόσο πάχος έχουν τα μεταλλικά πλευρά? ...και έχει τοποθετήσει κάποια ενίσχυση στις ενώσεις ή απλά ηλεκτροκόλληση?

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα όπως το συγκεκριμένο ποστ μεταφερθεί στην κατηγορία των επί παντός επιστητού.
Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... ΥΨΟΣ 1,20 Χ 2,50 Χ 1,25

ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-10, 18:39
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... ΥΨΟΣ 1,20 Χ 2,50 Χ 1,25

ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ....
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-10, 18:46
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... ΥΨΟΣ 1,20 Χ 2,50 Χ 1,25

ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ....
Για 3600 λιτρα που χωραει απο τι παχος λαμαρινα φτιαχτηκε?Μιλαμε για τεραστιες πιεσεις οποτε αν ειναι απο 2-3-4 χιλιοστα λαμαρινα φτιαγμενη πιθανον να μην αντεχουν οι κολλησεις η αν ειναι χοντρη λαμαρινα τοτε δεν εγινε σωστη *ραφη* με την κολληση και εχεις κενα..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-10, 19:29
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

κανονικά δεν πρέπει να πληρώσεις για την δεξαμενή και να του την δώσεις να την φάει.Αν αυτό δεν γίνεται κάνε του μία μύνηση και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να περάσεις όλες τις γωνίες με μια παχιά στρώση σιλικόνης από την μέσα μεριά αν έχεις την δυνατότητα να μπείς μέσα βέβαια. κι αυτό βέβαιθ δεν ξέρω αν θα δουλέψει .ασ πουν την γνώμη τους και οι άλλοι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-10, 19:53
DARISTOS Ο χρήστης DARISTOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για 3600 λιτρα που χωραει απο τι παχος λαμαρινα φτιαχτηκε?Μιλαμε για τεραστιες πιεσεις οποτε αν ειναι απο 2-3-4 χιλιοστα λαμαρινα φτιαγμενη πιθανον να μην αντεχουν οι κολλησεις η αν ειναι χοντρη λαμαρινα τοτε δεν εγινε σωστη *ραφη* με την κολληση και εχεις κενα..
Η λαμαρίνα είναι 2 χιλιοστά...!!!(?)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-11-10, 19:58
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λαμαρίνα είναι 2 χιλιοστά...!!!(?)
ΠΟΣΑ??
Φιλε μου για μια κατασκευη για να αντεχει 3.6 ΤΟΝΟΥΣ νερο τα 2 χιλιοστα ειναι τσιγαροχαρτο.....2 χιλιοστα λαμαρινα με το χερι τη λυγιζουμε,απορω με 3600 κιλα πως δεν εχει ανοιξει σαν γαρυφαλλο ακομα!
Γνωμη μου αδειασε τη πριν γινει πισινα ο χωρος..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-10, 20:19
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΟΣΑ??
Φιλε μου για μια κατασκευη για να αντεχει 3.6 ΤΟΝΟΥΣ νερο τα 2 χιλιοστα ειναι τσιγαροχαρτο.....2 χιλιοστα λαμαρινα με το χερι τη λυγιζουμε,απορω με 3600 κιλα πως δεν εχει ανοιξει σαν γαρυφαλλο ακομα!
Γνωμη μου αδειασε τη πριν γινει πισινα ο χωρος..
+1000
θελει πανω απο 5 mm θα τρελαθουμε...
πες του ''μαστορα'' που σου τν εφτιαξε να σου δωσει τα λεφτα σου πισω και την δεξαμενη να την να την κανει οτι θελει και βρες εναν καλο μαστορα να σου φτιαξει μια σωστη δεξαμενη....
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-11-10, 20:22
DARISTOS Ο χρήστης DARISTOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΟΣΑ??
Φιλε μου για μια κατασκευη για να αντεχει 3.6 ΤΟΝΟΥΣ νερο τα 2 χιλιοστα ειναι τσιγαροχαρτο.....2 χιλιοστα λαμαρινα με το χερι τη λυγιζουμε,απορω με 3600 κιλα πως δεν εχει ανοιξει σαν γαρυφαλλο ακομα!
Γνωμη μου αδειασε τη πριν γινει πισινα ο χωρος..
Φίλε georgis4 δέν ειμαι ειδικος και δεν ξερω αλλα το νερο το χανει απο τις κολλησεις και οχι απο την λαμαρινα.

Υ.Γ. Εχουν μπει 5 "νευρα" στον πατο της δεξαμενης και δυο "νευρα" σε καθε της μεγαλη πλευρα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-11-10, 20:31
Το avatar του χρήστη medico
medico Ο χρήστης medico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Περιοχή: Αθήνα περιστέρι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Καλό θα είναι όσοι δεν έχουν γνώσεις στην κατασκευή δεξαμενών και συγκολήσεων να μην πέρνουν θέση... Πέντα χιλιοστά λαμαρίνα κάνει για να φτιάξουμε καράβι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-11-10, 20:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λαμαρίνα είναι 2 χιλιοστά...!!!(?)
θα σε στεναχωρισω αλλα ο μαστορας που στην εφτιαξε ηταν
ΜΑΣΤΟΡΑΣ
με 2 χιλ. λαμαρινα με τιποτα δεν θα κρατησει η δεξαμενη...
και να εισαι χαρουμενος που χανει μονο και δεν εκανε κανενα σκισιμο πανω στην κολληση...
δυστυχος ηθελε γυρο στα 3 χιλ. και με νευρα σε καποια σημεια η κοντινες κολλησεις....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-11-10, 20:57
Το avatar του χρήστη pavlos t
pavlos t Ο χρήστης pavlos t δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: kερατσινι
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Από εμπειρία σε κόλλημα ανοξείδωτου σε πληροφορώ οτι εάν δεν έχεις καλό ρεύμα δικτύου η γεννήτριας ποτέ δεν πρόκειται να κολησης σωστά το πάχος και η κατασκευή με τα νεύρα που έβαλες ακούγονται αποδεκτά όσο αφορά την αντοχή λύση να κοπούν τα κομμάτια που χάνουν να καθαριστούν καλά και να ξανακοληθουν με παροχή ρεύματος ικανή ώστε να δουλέψει σωστά το μηχάνημα προσεκτικό κορδόνι κατά την εφαρμογή και χτύπημα στην κόλληση για οπτική εξέταση της ραφής
__________________
http://yachtpeoplegr.freeforums.org/portal.php
all about yacht χώρος για τα πληρώματα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-11-10, 20:58
DARISTOS Ο χρήστης DARISTOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σε στεναχωρισω αλλα ο μαστορας που στην εφτιαξε ηταν
ΜΑΣΤΟΡΑΣ
με 2 χιλ. λαμαρινα με τιποτα δεν θα κρατησει η δεξαμενη...
και να εισαι χαρουμενος που χανει μονο και δεν εκανε κανενα σκισιμο πανω στην κολληση...
δυστυχος ηθελε γυρο στα 3 χιλ. και με νευρα σε καποια σημεια η κοντινες κολλησεις....
Εχουν μπει 5 "νευρα" στον πατο της δεξαμενης και δυο "νευρα" σε καθε της μεγαλη πλευρα...

Η κόλληση είναι με φλόγα (τικ)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-11-10, 21:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

αν δεχεται μεγαλη πιεση στις κολλησεις και δεν ειναι σωστες λογο ρευματος, αν ταλαντευεται λογο ψιλης λαμαρινας, τοτε δεν θα στεγανωσει...
πρεπει οπως σου ειπε το παιδι απο πανω να ξανακολληθει με σωστο ρευμα και απο καποιον που ξερει να κολλαει καλα, αν μενει αερας μεσα στην κολληση τοτε θα εχεις τα ιδια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-11-10, 21:29
Το avatar του χρήστη medico
medico Ο χρήστης medico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Περιοχή: Αθήνα περιστέρι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos t Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εμπειρία σε κόλλημα ανοξείδωτου σε πληροφορώ οτι εάν δεν έχεις καλό ρεύμα δικτύου η γεννήτριας ποτέ δεν πρόκειται να κολησης σωστά το πάχος και η κατασκευή με τα νεύρα που έβαλες ακούγονται αποδεκτά όσο αφορά την αντοχή λύση να κοπούν τα κομμάτια που χάνουν να καθαριστούν καλά και να ξανακοληθουν με παροχή ρεύματος ικανή ώστε να δουλέψει σωστά το μηχάνημα προσεκτικό κορδόνι κατά την εφαρμογή και χτύπημα στην κόλληση για οπτική εξέταση της ραφής
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-11-10, 21:37
DARISTOS Ο χρήστης DARISTOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεχεται μεγαλη πιεση στις κολλησεις και δεν ειναι σωστες λογο ρευματος, αν ταλαντευεται λογο ψιλης λαμαρινας, τοτε δεν θα στεγανωσει...
πρεπει οπως σου ειπε το παιδι απο πανω να ξανακολληθει με σωστο ρευμα και απο καποιον που ξερει να κολλαει καλα, αν μενει αερας μεσα στην κολληση τοτε θα εχεις τα ιδια...
Δέν καταλαβένω γιατί μιλάτε για το ρεύμα...
Η δεύτερη δεξαμενή που μου έχει κάνει τώρα ειναι με ρεύμα και μάληστα τριφασικό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-11-10, 21:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέν καταλαβένω γιατί μιλάτε για το ρεύμα...
Η δεύτερη δεξαμενή που μου έχει κάνει τώρα ειναι με ρεύμα και μάληστα τριφασικό.
ενα βασικο στις κολλησεις ειναι το ρευμα... και το δευτερο ειναι να ξερει να κολλαει...
με τα νευρα που λες και το παχος της λαμαρινας, αν και οριακο, δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα, αρα κατι απο τα δυο συμβαινει που σου ειπα...
οταν κολλησε ξερεις αν χτυπησε τις κολλησεις για ελεγχο???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-11-10, 22:04
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλος μιλησα με εναν φιλο σιδερα ο οποιος φτιαχνει δεξαμενες ανοξειδωτες πετρελαιου.Το ανοξειδωτο κολλαει και με ηλεκτροκολληση αλλα θελει ηλεκτροδιο αλουμινιου(κοκκινο) οπως λοιπον καταλαβες ο τυπος δεν ξερει να κολλαει και απλως βρισκει δικαιολογιες.
θέλει για να κολλήσει καλά ηλεκτρόδιο για ανοξείδωτα που είναι και ποιο ακριβό από τα άλλα.
Δες εδώ:
http://www.safcohellas.gr/ilektrvolthramiou_gr.htm
http://www.greekdivers.com/forum/lof...hp/t11480.html
Για να έχει τρύπες μάλλον δεν θα ξέρει να κολλάει καλά, ή δεν θα έβαλε τα ανάλογα κόκκινα ηλεκτρόδια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-11-10, 22:48
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από medico Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα είναι όσοι δεν έχουν γνώσεις στην κατασκευή δεξαμενών και συγκολήσεων να μην πέρνουν θέση... Πέντα χιλιοστά λαμαρίνα κάνει για να φτιάξουμε καράβι!
Kαι 2 χιλιοστα για να φτιαξουμε καζανακι......3.6 τονοι νερο + 2χιλιοστα θελει μαθηματικα οτι θα στρεβλωνει κανει κοιλια?Ας αφησουμε το στρεβλωμα....σε 2 χιλιοστα επιφανεια ραφη που να αντεχει τετοια πιεση ΜΟΝΙΜΑ δεν μπορει να γινει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια nos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 19-05-10 13:40
βοηθεια!! filipposster Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 07-05-09 10:21
450 VISION Δεξαμενη-προτασεις kostasoyk Αρχάριοι γλυκού νερού 18 24-09-08 11:06
ΒΟΗΘΕΙΑ sersd ¶λλα ζώα 9 15-09-08 20:22
Ποιος την εχει μεγαλυτερη ...? (δεξαμενη εννοω) Tricky Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-03-05 02:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09810 seconds with 15 queries