Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-03, 17:19
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή Δύο προβληματάκια

Καλησπερα σε όλους,

1) Χτές το βραδάκι παρατήρησα ένα δίσκο μου (Pigeon) με ελαφρώς θολό μάτι. Το άλλο μάτι φαινόταν καλύτερα. Το ψάρι δειχνει καλά και έχει όρεξη μεγάλη για τροφή. Επιπλέον το ραγχιαιο πτερύγιο του φαινεται ελαφρώς φαγομένο. Διαβασα το τευχάκι της JBL για αρρωστιες αλλά δεν με διαφώτισε.
2) Έχω και πάλι αυτη την άτιμη τριχωιδη άλγη. Οι μετρήσεις μοθ.
GH=8, KH=5, NO3=12,5 mgr/ml NH3=0, PH=6,7 Po4=0,2ppm. Έχω 4Χ58W της arcadia (2 ροζ και 2 daylight) co2 φιάλη με διχυτήρα aquamedic με 2bubbles/sec.
Ερώτηση: Mήπως φταιει που εχω 12 μηνες τους λαμπτηρες μου χωρις αλλαγή και που δεν ριχνω υγρολιπάσματα?

Ευχαριστω amigos
P.s Το ενυδρέιο εχει 7 δισκους, 2 clown, 1 ζευγάρι agazizi, 2 αρσενικά και 4 θυληκα ραμς(micrigeophagous)6 corydaras,
Επιπλέον από φυτά έχω 1 Echinodorus osiris 1 Ceratophyllum demersum 1 Hygrophila difformis 3 Hygrophila polysperma 1 Vallisneria americana. Υπόστρωμα δεν έχω γιαυτο τα περισσότερα τα έχω σε γλαστράκια η κάποια δεμένα σε mopani
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-03, 18:02
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Με αυτα τα συμπτωματα το πρωτο που θα εκανα στην θεση σου θα ηταν να παρατηρησω λιγακι την συμπεριφορα των κατοικων του ενυδρειου μου μηπως υπαρχουν καποιες διαφορες μεταξυ τους και τις λυνουν τσιμπωντας ο ενας τον αλλον.Διαφορετικες ωρες τις ημερας.Μηπως τον βλεπεις να ξυνετε καθολου?
__________________
CPA
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-03, 21:34
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ερώτηση: Mήπως φταιει που εχω 12 μηνες τους λαμπτηρες μου χωρις αλλαγή και που δεν ριχνω υγρολιπάσματα?

Οχι δεν εχει να κανει με αυτο.
Συνεχιζει να συμβαινει αυτο?Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-03, 22:46
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

1,75X55X62 = 600 περίπου λίτρα. Σημερα μάλιστα η τριχοηδή μου άλγη μου θώλωσε το μπροστινο μου τζαμι. Πυκνωσε η άτιμη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-03, 01:11
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Τώρα βέβαια αυτό που θα σου πω δεν είναι λύση αλλά.. στην αναβροχιά. Εφόσον μιλάς για την ΜΑΥΡΗ τριχοειδή άλγη .. αυτόν τον δαίμονα.. Ο μόνος τρόπος (μετά από υπεροξείδια και διάφορα άλλα ματζούνια) που ξεφορτώθηκα την μαύρη άλγη οριστικά είναι (μη γελάς) η πράσινη άλγη. Ο,τι και νάκανα ξανάβγαινε η μαύρη και περίπτωση να το ξεστήσω ολόκληρο δεν υπήρχε. Μόλις έπιασε ένα μπόλι από πράσινη άλγη (ξέρεις αυτή την χνουδωτή - Τόλη, εσύ που την είδες πες τι είδος είναι) η μαύρη εξαφανίστηκε. Η πράσινη έχει κάτσει εδώ και 6 μήνες σε μιά μεριά του ενυδρείου, δεν εξαπλώνεται και είμαστε όλοι ήσυχοι. Κάθε βδομάδα αφαιρώ το 90% περίπου και αφήνω το 10% για "μαγιά". Μία φορά που νόμισα ότι τέλειωσα με το πρόβλημα και την έβγαλα σχεδόν όλη, σε 2 μέρες ξανάδα την μαύρη νάρχεται. Υποθέτω ότι η πράσινη εκκρίνει κάτι που αναστέλλει την αύξηση της μαύρης αλλά το σίγουρο είναι ότι εν δυνάμει είναι ακόμη μέσα στο ενυδρείο.

Αν αναφέρεσαι σε πράσινη τριχοειδή.. αναλαμβάνει άλλος.. εγώ την λατρεύω !!

Οσο για το μάτι του δίσκου ισχύουνε όσα είπε ο Cpagr - απλά δες αύριο αν είναι καλύτερα.. Αν το πρόβλημα είναι βακτηριακό θα είναι χειρότερα. Αν είναι χτύπημα ίσως είναι και καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση φρόντισε το νερό να είναι σε άριστη κατάσταση για 3-4 μέρες για να αποφύγεις επιμολύνσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-03, 07:26
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Τωρα γιατι μπλεξατε τις αλγες στο topic.
Συνεχιζει να συμβαινει αυτο?Την θολουρα την εχεις παρατηρησει και στα 2 ματια ή μονο στο ενα απο τα δυο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-03, 10:17
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ισως επειδή αναφέρθηκε και στην άλγη του...

Αν κάποιος κάνει δηλαδή τρεις ερωτήσεις σε ένα posting, θα απαντάμε σε 3 διαφορετικά topics ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-03, 12:20
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

To μονο συμπερασμα που βγαζω εγω απο αυτα που λες , ειναι οτι μου θυμιζουν καθε αδεια που περνω και φευγω , οταν γυρνω βλεπω αυτην την κατασταση .Θολα ή σκουρα ματια αλγουλα κτλ..... Αλλα μετα απο μια βδομαδουλα καθημερινων αλλαγων νερου ερχεται παλι στα ισα του και το νερο και τα ματακια και τα χρωματα αλλα και η αλγη την ¨κανει¨ Εκτος αν εχεις κανει διαφορετικο στο ενυδρειο σου απο οτι συνηθως και οφιλεται αλλου η ολη κατασταση.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-03, 16:11
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγραψει αλλα έχω μια μικρή δεξεμενη στο πισω μέρος του ενυδρειόυ μου και με καποια ηλεκτροδια (την πατεντα νομιζω την έιδα στο ww.dph.nl) κάνω αλλαγές νερου καθε μερα γυρω στο 80 λτ. Βεβαια έτσι δεν σιφωναρεται το νερο μου γιατι η έξοδος ειναι από μια γωνιακη υπεχειλιση οπότε το νερο που φεύγει ειναι επιφανειακο. Η αλγη που εχω ειναι πρασινη και τριχωιδη ενω επιπλεόν πάνω απο την λευκή αμμο που εχω στον πυθμένα (1cm περίπου για να κρύβονται οι ντρέσσες ) υπάρχει αλγη που σχηματίζει μια λεπτη κρουστα πανω απο την αμμο.
Το θολλο ματι φαινεται να υπάρχει ακομα στο ενα ματι του δισκου. Παρατηρώ περαιτέρω το ψαρι να δω τι γινεται.

P.S. H τριχωιδή άλγη στο μπροστινο τζαμι ειναι τεταια που αρχιζει να μου θωλωνει το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-03, 18:35
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Ισως επειδή αναφέρθηκε και στην άλγη του...

Αν κάποιος κάνει δηλαδή τρεις ερωτήσεις σε ένα posting, θα απαντάμε σε 3 διαφορετικά topics ?
Οχι δεν εννοουσα αυτο.
Απλα το ειπα για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα του δισκου και παμε μετα στα φυτεμενα και στις αλγες.
Αυτο ειναι σε αλλη κατηγορια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04340 seconds with 14 queries