Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-08, 10:22
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Exclamation Θέματα σχετικά με συγκατοίκους Amano.

Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 03-04-16 στις 10:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-09, 09:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Caridina japonica, apple snails και σκληρότητα νερού

Στο ενυδρείο μου δεν έχω πλέον ψάρια παρά μόνο δυο διάφανα γατόψαρα. Είναι 100 λίτρων φυτεμένο κι έβαλα 6 γαρίδες caridina japonica. Έχω και δυο apple snails τα οποία γέννησαν και γέμισε το ενυδρείο σαλιγκαράκια.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά 3 γέννες το ένα σαλιγκάρι μεγάλωσε το κέλυφός του αλλά έχει κακό χάλι και υπάρχει και μια τρύπα. Μετρήσεις για σκληρότητα δεν κάνω και πίστευα πως θα έχω πάντα ανεβασμένη σκληρότητα λόγο του σκληρού νερού που έχει η Δράμα.

Μήπως έπεσε η σκληρότητα με την εμφάνηση (μεγάλωμα ) των μικρών που θέλουν κι αυτά για να κάνουν κέλυφος; Αν ανεβάσω την σκληρότητα θα έχουν πρόβλημα οι γαριδες; Ξέρω ότι δεν θέλουν πολύ σκληρό νερό.

Και κάτι ακόμα. Οι γαρίδες είναι συνέχεια γεμάτες αυγά εδώ και πολύ καιρό. Δεν πιστεύω να μην γέννησαν τόσους μήνες! Απλά ξαναγεννάνε. Φυσικά μωρά δεν είδα ποτέ γιατί θα τα τράβηξε το φίλτρο, αλλά μήπως κι αυτές με τις γέννες τους μειώνουν την σκληρότητα του νερού;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-09, 12:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Αν δεν κάνεις μετρήσεις μόνο υποθέσεις θα συνεχίσεις να κάνεις
Οι γόνοι της caridina japonica χρειάζονται υφάλμυρο νερό απ΄ότι θυμάμαι, άρα μωρά δύσκολα να δεις, αν θέλεις να δεις γαριδάκια θα σου πρότεινα να πας σε red cherry

Y.Γ. Αν αγοράσεις τεστ προτήμεισε υγρά τεστ της API
καλές μετρήσεις
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-09, 14:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Lucy, αφου εχεις σκληρο νερο στην περιοχη σου, και εφ οσον κανεις αλλαγες νερου, δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν προβλημα τα σαλιγκαρια. Ισως η δυσμορφια στο κελυφος ενος σαλιγκαριου να οφειλεται σε κατι αλλο.
Οσο για τις amano παλι κανενα προβλημα, ζουν ανετα και σε σκληρο νερο.
Για παραδειγμα οι πιο ευαισθητες red cherry...εριξα λιγο μπολι στο νεο μου υφαλμυρο και μεσα στη μουργα ειχε 1 μικρη cherry που ειχε μπει στο εξωτερικο φιλτρο .Της εριξα αλλη μια για παρεα. Φαντασου την εκπληξη μου οταν μετα απο μερικες μερες ειδα τις γαριδουλες να ειναι μια χαρα και να ζουνε στο υφαλμυρο !!! Εχουν κλεισει 10 μερες στο ενυδρειο αυτο με αλατοτητα 1004 και η μια ειναι και εγκυος.
Οσο για την αναπαραγωγη των αμανο ,οπως τα ειπε ο Αlex παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-09, 20:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Alex_Salonica δεν είναι η αναπαραγωγή των γαρίδων το πρόβλημά μου!

Αλέξανδρε δεν μ' ενδιαφέρει η αναπαραγωγή των αμάνο και φυσικά ξέρω ότι θέλουν υφάλμυρο. Δεν "μιλάω" πλέον πολύ, αλλά συνεχίζω να διαβάζω!

Για τα σαλιγκάρια νοιάζομαι, και στεναχωριέμαι που το νέο τμήμα του κέλυφούς του είναι χάλια.
Τι μπορεί να φταίει αφού η σκληρότητα είναι εντάξει, που πιστεύω να είναι γιατί τα δεκάδες μωρά μεγαλώνουν μια χαρά! Μήπως φταίει που ξεπατώθηκε στη γέννα απότομα εδώ και λίγο καιρό; Μέτρησα 6 γέννες, σε 3 μήνες, βρήκα σήμερα άλλα 3 "τσαμπιά".

Αφού αντέχουν οι αμάνο στο σκληρό νερό, δεν ανησυχώ!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-09, 03:52
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ελα Lucy, το βρηκα ! θυμομουν οτι το ειχα διαβασει καπου. Βασικα λεει οτι ο συνδυασμος υψηλης θερμοκρασιας και αφθονου φαγητου κανει τα apple να καταναλωνουν ολη την ενεργεια τους στην αναπαραγωγη και τοτε εμφανιζονται παραμορφωσεις στο κελυφος τους.
Διαβασε εδω που λεει shell detoriation:
http://www.applesnail.net/
Παράθεση:
The most common cause for shell deformation is a temporary arrest in the shell growth. Due to circumstances (lack of food, lower temperatures) an apple snail can stop growing. This doesn't always mean that the snail is in bad condition or that one should change the environmental conditions. Once the snail reaches a certain size, depending on species and circumstances, it starts using its energy for reproduction efforts instead of growth.
Problems regarding shell growth often start when the temperature suddenly increases in combination with an abundance of food or when the water quality changes (after a large water change). The snail then switches back to the growth stadium and stops with the reproduction efforts. This should not necessarily be a problem, but when the growth line of the mantle edge (were new shell material is made) is damaged the situation changes. Damage in the growth line is often induced by the mating behaviour, when the snails mount each other and the borders of their shell clash. Once the shell grows again, the damaged parts stay behind in growth and an irregular shell border arises. In many occasions, the snail manages to overcome this problem (figure 1), but sometimes the damage can be lethal (figure 2). Besides growth problems due to a damage at the shell-forming tissue near the shell opening, some apple snail species can grow a large, expanding aperture when they reach adulthood, giving them a somewhat trumpet-like shell opening. Especially the male snails develop this appearance, probably as a result of their space occupying penial complex. Such growth should of course not be considered abnormal. To prevent shell grow problems; it's best to avoid sudden changes in the water/food conditions. Always try to keep these factors as constant as possible.
Once a growth problem occurs, it can be quite hard to help the snail. Probably the best thing to do is to slow the growth of the snail down by reducing the amount of food somewhat (don't starve the snail) and by lowering the temperature with a few degree. Once you see that the snail is able to solve the problem, you can choose to elevate the food supply and increase the temperature or you can choose to keep the current conditions. The latter option is attractive if the conditions are still within the optimal way to keep the snails healthy and when your snails have matured enough, so further growth is not desired.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-09, 08:55
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να είσαι καλά Αλέξανδρε! Ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι τα ξενόγλωσα δεν τα ψάχνω.

Ναι όντως ρίχνω αρκετό φαγητό για να έχουν τα μωρά apple snail γιατί δεν έχω άλγη.
Αύξησα λίγο την φωτοπερίοδο αλλά μου βγήκε λίγη τριχοειδής κι όχι η απλή στα τζάμια.
Λέω να βάλω πέτρες, σε μπολ με νερό, στον ήλιο για να γεμίζουν άλγη και να ταΐζω έτσι τα μωρά.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-09, 20:47
Το avatar του χρήστη chris@
chris@ Ο χρήστης chris@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή Απορια για ενυδρειο-γαριδαδικο (amano)

Για σε ολους.Θα ηθελα να ξερω αν θα μπορουσαν να υπαρχουν αρνητικες *επιπτωσεις στις γαριδες μου(10 amano περιπου) σε ενυδρειο 125 λιτρων (μονες τους).

*επιπτωσεις λογο του μεγεθους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-09, 01:09
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Λες να χαθουν????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-09, 14:56
Το avatar του χρήστη chris@
chris@ Ο χρήστης chris@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

το'πιασα το νοημα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-04-09, 15:18
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες να χαθουν????
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-09, 12:40
Το avatar του χρήστη DIMITRIS72
DIMITRIS72 Ο χρήστης DIMITRIS72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2009
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DIMITRIS72
Προεπιλογή Ερωτηση Συμβατοτητας (amano)

Σε ενυδρειο με 3 corydoras paleatus και 1 ancistrus μεταξυ αλλων, μπορω να βαλω caridina japonica για "καθαρισμο ακαθαρσιων του ancistrus και οχι μονο...? Πρεπει να ειναι σε ομαδα και αν ναι των ποσων ατομων?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-09, 12:43
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

το "μεταξύ άλλων" τι περιλαμβάνει;;;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-09, 12:44
Το avatar του χρήστη DIMITRIS72
DIMITRIS72 Ο χρήστης DIMITRIS72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2009
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DIMITRIS72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
το "μεταξύ άλλων" τι περιλαμβάνει;;;
guppy kai dwarf gourami απλα δεν τα ανεφερα γιατι λογικα αν υπαρχει προβλημα θα ειναι με οσα κινουνται στον βυθο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-04-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

οι γαρίδες δεν κινούντε μόνο στο βυθό, πιστέυω θα έχεις πρόβλημα αν όχι με τις γαρίδες σίγουρα με τους γόνους τους από τα gurami και ίσως τα γκαπάκια, αυτό βέβαια εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτιση.
Τα xorys δεν πειράζουν τις γαρίδες ούτε τον γόνο τους
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-04-09, 13:14
Το avatar του χρήστη DIMITRIS72
DIMITRIS72 Ο χρήστης DIMITRIS72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2009
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DIMITRIS72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γαρίδες δεν κινούντε μόνο στο βυθό, πιστέυω θα έχεις πρόβλημα αν όχι με τις γαρίδες σίγουρα με τους γόνους τους από τα gurami και ίσως τα γκαπάκια, αυτό βέβαια εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτιση.
Τα xorys δεν πειράζουν τις γαρίδες ούτε τον γόνο τους
Αρα απλα ξεχναω την αναπαραγωγη απο οτι καταλαβαινω....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-04-09, 13:35
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οι Caridina multidentata (αμανο), δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο οποτε δεν υφισταται προσπαθεια αναπαραγωγης μεσα στο κοινωνικο σου.
Μπορεις να βαλεις μια ομαδα απο 5-6 ατομα ανετα, απλα οταν τις αγορασεις κοιτα να ειναι αρκετα ανεπτυγμενες γιατι το gurami δεν το εμπιστευομαι με μικροσωμες γαριδες. Οι ενηλικες αμανο ειναι αρκετα μεγαλες για να ειναι ασφαλεις.
Επισης δεν καθαριζουν τις ακαθαρσιες του Ancistrus και των αλλων ψαριων αλλα τρεφονται κυριως με αλγες και υπολειματα τροφων.
Τα Corydoras καλο ειναι να τα κανεις κοπαδι 5-6.
Δεν μας λες και τι μεγεθος εχει το ενυδρειο σου;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-04-09, 20:01
Το avatar του χρήστη DIMITRIS72
DIMITRIS72 Ο χρήστης DIMITRIS72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2009
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 53
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DIMITRIS72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Caridina multidentata (αμανο), δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο οποτε δεν υφισταται προσπαθεια αναπαραγωγης μεσα στο κοινωνικο σου.
Μπορεις να βαλεις μια ομαδα απο 5-6 ατομα ανετα, απλα οταν τις αγορασεις κοιτα να ειναι αρκετα ανεπτυγμενες γιατι το gurami δεν το εμπιστευομαι με μικροσωμες γαριδες. Οι ενηλικες αμανο ειναι αρκετα μεγαλες για να ειναι ασφαλεις.
Επισης δεν καθαριζουν τις ακαθαρσιες του Ancistrus και των αλλων ψαριων αλλα τρεφονται κυριως με αλγες και υπολειματα τροφων.
Τα Corydoras καλο ειναι να τα κανεις κοπαδι 5-6.
Δεν μας λες και τι μεγεθος εχει το ενυδρειο σου;
Το ενυδρειο ειναι 70 λιτρα και τα corydoras ειναι τα τελευταια ψαρακια που εβαλα. Επειδη ομως θεωρω οτι ηδη εχω μεγαλη ιχθυοφορτιση με τα 4 guppy, 2 dwarf gurami, 1 ancistrus, περιοριστηκα στα 3 cory.Νομιζω καλυτερα 3 cory παρα 6 και να βαλω και 4 caridina.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-04-10, 21:26
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή κρυμμενες αμανο

Γράφω εδώ σχετικά με ασπόνδυλα, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα εκεί ή να τα γράφω όλα εδώ..
Κάποια στιγμή πήρα 4 μεγάλες Αμάνο...
τις είδα 3-4 μέρες και μετά γιόκ....μετά απο 2-3 εβδομάδες κοιτούσα με "έχθρα" τα ραμιρέζι που μου φαίνονταν και οτι είχαν λιγο..φουσκωμένη κοιλιά!!!.
Στον μήνα κοντά είδα 2 γαρίδες σε τρύπα ενος ξύλου που ξέρω οτι απο κάω είναι όλο κούφιο και έχει ανοίγματα που μερικές φορές μπαίνουν και τα ραμιρέζι μέσα..
Δεν τισ ξαναείδα και πάλι κανα μηνα μετα πάνω που έπαιρνα απόφαση οτι τις έχασα, είδα γαρίδες στο ίδιο σημείο.....
Λογικό να φοβούνται τα ψάρια αλλα δε νομίζω να είμαι ο μόνος που τις έχω με ψάρια!!. Υπάρχει κανείς που σε ενυδρείο με πολλές κρυψώνες και ψάρια τις βλέπει ποτέ????
Μήπως έβαλα λίγες???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-04-10, 22:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λογικα τις κυνηγουν και κρυβονται να γλυτωσουν ... αν νιωσουν ασφαλεια θα σουλατσαρουν παντου ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-11-10, 17:12
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή SOS Αρχάριος-γαρίδα!

Έπεσε το Σάββατο στα χέρια μου,από έναν γνωστό μου πετ σοπά μια γαρίδα amano.
Έριξα ένα κομματάκι καρότο μήπως και φάει αλλά μόνο η γαρίδα δεν το άγγιξε.Τσίμπισαν τα guppies μου και ο γλύφτης το τίμησε ιδιαίτερα.

Η γαρίδα είναι κρυμμένη σε μια τρύπα μιας πέτρας και δεν βγαίνει.
Είμαι αρχάριος πάνω στις γαρίδες και δεν ξέρω τι να κάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-11-10, 17:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις και μην την ενοχλεις. Αστην να προσαρμοστει χωρις επειπλεον στρες. Θα φαει αλγες και οτι αλλο φαγητο ή υπολειμματα μεινουν απο την τροφη των ψαριων.
Σε τι ενυδρειο ποσα λιτρα και τι αλλα ψαρια εκτος απο τον πλεκοστομο και τα γκαπι ;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-11-10, 17:19
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Εχω μέσα τον πλεκόστομο,10 gyppies,5 ροδόστομους και ένα corydoras julii.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-11-10, 17:21
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποσο καιρο τρεχει;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-10, 17:23
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

100L το καρφουρίσιο και τρέχει περίπου 9 μήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-11-10, 17:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Oσον αφορα την γαριδα εισαι ενταξει, μαλιστα θα σου προτεινα να βαλεις 5-6 ακομα μιας και βοηθανε με τις αλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-11-10, 17:33
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Το ξέρω..είπα σε ενα παιδί μπας και μου έστελνε μερικές αλλά δεν με έχει ενοιμερώσει ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-10, 15:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Γαριδες amano και επιθετικοτητα προς αλλα ειδη.

Ημουν τις προαλλες μπροστα στο ενυδρειο και εγινα μαρτυρας μιας δολοφονιας. Μια μεγαλη αμανο 2μιση ετων σε μεγεθος 6-7εκ. αρπαξε εν ψυχρω μια ενηλικη blue pearl και αφου την πηρε μεσα στα φυτα αρχισε να την τρωει ζωντανη !
Δεν ξερω αν η γαριδα ητανα ασθενικη ή γερικη, αλλα εμενα παντως μου φαινοταν μια χαρα και εβοσκε αμεριμνη πριν την επιθεση.
Ξερω επισης και το εχω δει να συμβαινει συχνα οτι οι αμανο τρωνε τα μικρα σαλιγκαρια και κυριως τα Physa και τα Ramshorn.

Παντα ανρωτιομουν γιατι δεν βλεπει κανεις αμανο μαζι με CRS,blue /black Tiger, Bee και αλλες ακριβες γαριδες..
Ψαχνοντας το θεμα λιγο παραπανω και ρωτωντας βρηκα οτι οι αμανο σε τελικο μεγεθος αν πεινασουν μπορει να σκοτωσουν μικροτερες γαριδες και κυριως το γονο. Και δεδομενου οτι στα ειδη caridina που ανεφερα παραπανω, συνηθως το ταισμα γινεται φειδωλα και καθε 2-3 μερες, οι πεινασμενες αμανο μπορει να αποδειχθουν επικινδυνες.

Δυστυχως φωτογραφια με την επιθεση δεν προλαβα να βγαλω, βαζω ομως μερικες φωτογραφιες για να δειτε την διαφορα μεγεθους και μια με επιθεση σε σαλιγκαρι ramshorn.





Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-11-10, 15:33
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Προεπιλογή

+φωνώ και επαυξάνω.Έχω δει αμάνο να αρπάζει μισοπεθαμένο γκάπι και να το ξεσκίζει όσο αυτό μετρούσε αντίστροφα.
Αρπάζουν την κάθε ευκαιρεία που θα τους δοθεί.
Τι να πεις!Οι κανόνες τις φύσης.
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-11-10, 15:34
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Μα τί το ωραίο βρίσκετε σε αυτό το πλάσμα;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. yannis Γαρίδες του γένους Caridina 223 06-03-16 22:03
Θέματα σχετικά με γενικές πληροφορίες για Amano. steady Γαρίδες του γένους Caridina 334 26-08-15 11:43
Θέματα σχετικά με C.R.S.: Προβλήματα / συνθήκες el.stel Γαρίδες του γένους Caridina 61 17-03-13 02:12
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08691 seconds with 13 queries