Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-11, 15:08
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Νεροχελώνα - Πρόγραμμα διατροφής

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά ,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την διατροφή της νεροχελώνας μου.Έχω διαβάσει πολλές απόψεις σχετικά με την ποσότητα και την συχνότητα που πρέπει να τις ταίζουμε ,απλά θα ήθελα να τις μαζέψουμε εδώ γιατί έχω ψιλομπερδευτεί.

1.Πόσες φορές την ημέρα συνιστάται να ταίζουμε μια νεροχελώνα?
2.Ποια η ποσότητα που πρέπει να της παρέχουμε ανά φορά?

Να τονίσω ότι την ταίζω τα πέλλετς της Raptomin ,μαρούλι ,καρότο ,γαριδούλες αποξηραμένες και καμια φορά μήλο και μπανάνα.Συνήθως της τα δίνω σε διάφορους συνδυασμούς.
Να προσθέσω ότι το χελωνάκι μου έχει περίπου 3 εκατοστά καβούκι!

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-11, 19:27
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

υπαρχει διαχωρισμος αναμεσα σε χελωνες ανηλικες δηλαδη κατω του 1 ετους κ ενηλικες.τις πρωτες καλο ειναι να τις ταιζεις καθε μερα τροφη ιση με τον ογκο του κεφαλιου τους χωρις τον λαιμο πλουσια κυριως σε πρωτεινες ζωικης προελευσης οπως γαριδες αποξηραμενες αλλα κ φρεσκιες ,ψαρι ομοιως, κρεας κ κοτοπουλο αν θες αλλα συμβουλη μου ειναι απο μια φορα την εβδομαδα κ πολυ καλα βρασμενο(κυριως το κοτοπουλο για τον κινδυνο σαλμονελας).τα πελλετς που δινεις ειναι πολυ καλη επιλογη.αν κ τα λαχανικα η μικρη χελωνα θα τα αποφευγει καλο ειναι να της τα προσφερεις απο τωρα για να τα συνηθισει αλλα περιορισου στο μαρουλι κυριως κ στα διαφορα ομοια του κ ισως καροτο βρασμενο.φρουτα να της δινεις σπανιως 1-2 φορες την εβδομαδα γιατι εννιοτε προκαλουν δυσκοιλιοτητα.
καλο ειναι να ταιζεις 1 φορα την ημερα κ σημαντικο ειναι να την ταιζεις αφου εχει λιαστει κ ανεβασει θερμοκρασιες γιατι ετσι λειτουργει καλυτερα ο μεταβολισμος της κ χωνευει πιο ευκολα κ σωστα.κ οπως ειπες κανε κ συνδιασμους τροφων αρκει να μην ξεπερνας την ημερισια ποσοτητα σε ογκο.απαραιτητο ειναι επισης τωρα που ειναι μικρη να εμπλουτιζεις την τροφη της με πολυβιταμινες κ ασβεστιο ειτε σε υγρη μορφη ειτε σε σκονη.(το ασβεστιο κ τα αλλα ιχνοστοιχεια που βρισκονται στα συμπληρωματα ειναι απαραιτητα για την σωστη αναπτυξη του καβουκιου της).
οταν η χελωνα σου κλεισει χρονο τοτε αλλαζει κ η ποιοτητα τροφης αλλα κ η συχνοτητα.η ποσοτητα μενει ιδια(ισχυει παντα ο "νομος" του ογκου του κεφαλιου της).
πρεπει να μειωσεις τις πρωτεινες κ να αυξησεις την ποσοτητα λαχανικων σε αναλογια 30% πρωτεινες κ 70% σαλατα.επισης καλο ειναι να ταιζεις μερα παρα μερα αν κ μερικοι συμβουλευουν καθε δευτερη μερα αλλα εγω το θεωρω λιγο υπερβολικο 2 φορες ταισμα την εβδομαδα κυριως το καλοκαιρι.η χελωνα σου εσενα βεβαια ειναι μικρη ακομα αλλα καλο ειναι να παρεις μια ιδεα.
αυτα πανω κατω παιζουν με την διατροφη αλλα να θυμασαι να μην της δινεις φαι παραπανω απτο κανονικο γιατι μπορει να την λυπασαι κ να νομιζεις οτι πειναει αλλα με την υπερβολικη τροφη μονο κακο της κανεις προκαλωντας δυσμορφιες στο καβουκι κ μακροχρονια μεχρι κ ανεπαρκεια οργανων απτο πολυ αποθηκευμενο λιπος.ειναι βεβαια οι νεροχελωνες γνωστοι ικετες κ ζητιανοι φαγητου ακομα κ αν εχουν φαει υπερβολικα αλλα δεν πρεπει να ενδιδουμε στα παρακαλια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-11, 10:28
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Φίλε glacius σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δίνεις κάθε φορά!
Κάτι τελευταίο που ήθελα να ρωτήσω είναι για πέτρες ως διακόσμηση του ενυδρείου.Αν πάω να μαζέψω καμία πέτρα από παραλία είναι λάθος?Θα πρέπει να της βράσω πρώτα ή δεν χρειάζεται?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-11, 11:25
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

φιλε ορεστη μπορεις να ρωτας ο,τι θελεις κ πιστεψε με ειναι χαρα μου να μπορω να μοιραζομαι αυτα τα λιγα που ξερω για τις νεροχελωνες μαζι σας.τωρα για τις πετρες που ρωτας πρεπει να εισαι σιγουρος οτι οι πετρουλες θα πρεπει να ειναι πολυ καθαρες χωρις χημικα πανω τους δηλαδη πισσες κολλες κ παρομοια κ απο καθαρη παραλια.η διαδικασια ειναι αυτη που περιγραφεται κ σε αλλες απαντησεις στο φορουμ κ οπως ειπες κ εσυ καλο πλυσιμο κ βρασιμο.ομως απο προσωπικη μου αποψη σου λεω να ΜΗΝ βαλεις στο υποστρωμα τιποτα ουτε πετρες ουτε αμμο ουτε χαλικακι γιατι θα το μετανιωσεις την ωρα του καθαρισματος.οι νεροχελωνες βρωμιζουν πολυ κ βρωμιζουν συχνα κ ειναι επιθυμητο οι ακαθαρισιες να απομακρυνονται αμεσα.το θεμα ειναι οτι με τις πετρες η διαδικασια δυσκολευει πολυ ειτε γιατι θα κρυβουν τις βρωμιες ειτε γιατι θα δυσκολευουν την απομακρυνση τους με αποτελεσμα να αυξανεται κατα πολυ η αμμωνεια με οτι αυτο συνεπαγεται για την υγεια του ζωου.οταν πρωτοξεκινησα κ εγω ειχα παρει ωραιοτατες μαυρες πετρες απο πετ σοπ τις οποιες απομακρυνα μετα απο μια εβδομαδα αφου με δυσκολεψαν αρκετα.αυτο που μπορεις να βαλεις κ αφου ειναι μικρη ακομα η χελωνιτσα σου ειναι καποιο σημειο για να κρυβεται το οποιο μπορεις να το πετυχεις ειτε με πλαστικες κρυψωνες του εμποριου ειτε με πλαστικα φυτακια.κ φυσικα μπορεις να βαλεις 2-3 μεγαλες πετρες για να φτιαξεις σημειο λιασματος αν δεν εχεις παρει τα πλαστικα νησακια του εμποριου που επιπλεουν με τιμη 10-12 ευρω.αυτο τελος που πρεπει να προσεξεις ειναι οτιδηποτε βαλεις τελικα στο ενυδρειο να μην εχει κοφτερες γωνιες η εξοχες που μπορει να τραυματισουν το μαλακο ακομα καβουκακι της χελωνας σου η τα ματια της.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-12, 21:18
dimi_tra Ο χρήστης dimi_tra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glacius80 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ορεστη μπορεις να ρωτας ο,τι θελεις κ πιστεψε με ειναι χαρα μου να μπορω να μοιραζομαι αυτα τα λιγα που ξερω για τις νεροχελωνες μαζι σας.τωρα για τις πετρες που ρωτας πρεπει να εισαι σιγουρος οτι οι πετρουλες θα πρεπει να ειναι πολυ καθαρες χωρις χημικα πανω τους δηλαδη πισσες κολλες κ παρομοια κ απο καθαρη παραλια.η διαδικασια ειναι αυτη που περιγραφεται κ σε αλλες απαντησεις στο φορουμ κ οπως ειπες κ εσυ καλο πλυσιμο κ βρασιμο.ομως απο προσωπικη μου αποψη σου λεω να ΜΗΝ βαλεις στο υποστρωμα τιποτα ουτε πετρες ουτε αμμο ουτε χαλικακι γιατι θα το μετανιωσεις την ωρα του καθαρισματος.οι νεροχελωνες βρωμιζουν πολυ κ βρωμιζουν συχνα κ ειναι επιθυμητο οι ακαθαρισιες να απομακρυνονται αμεσα.το θεμα ειναι οτι με τις πετρες η διαδικασια δυσκολευει πολυ ειτε γιατι θα κρυβουν τις βρωμιες ειτε γιατι θα δυσκολευουν την απομακρυνση τους με αποτελεσμα να αυξανεται κατα πολυ η αμμωνεια με οτι αυτο συνεπαγεται για την υγεια του ζωου.οταν πρωτοξεκινησα κ εγω ειχα παρει ωραιοτατες μαυρες πετρες απο πετ σοπ τις οποιες απομακρυνα μετα απο μια εβδομαδα αφου με δυσκολεψαν αρκετα.αυτο που μπορεις να βαλεις κ αφου ειναι μικρη ακομα η χελωνιτσα σου ειναι καποιο σημειο για να κρυβεται το οποιο μπορεις να το πετυχεις ειτε με πλαστικες κρυψωνες του εμποριου ειτε με πλαστικα φυτακια.κ φυσικα μπορεις να βαλεις 2-3 μεγαλες πετρες για να φτιαξεις σημειο λιασματος αν δεν εχεις παρει τα πλαστικα νησακια του εμποριου που επιπλεουν με τιμη 10-12 ευρω.αυτο τελος που πρεπει να προσεξεις ειναι οτιδηποτε βαλεις τελικα στο ενυδρειο να μην εχει κοφτερες γωνιες η εξοχες που μπορει να τραυματισουν το μαλακο ακομα καβουκακι της χελωνας σου η τα ματια της.
gia sas!!exw mia neroxelonitsa pou thn pira to kalokairi toy 2011........kai den xerw oute poso xronon einai.......otan thn peira den mou edwsan kamia plhroforia ..........tha eithela lipon na mou peite(arithmimena an ginete)to ti prepei na kanw h na agorasw..se thamata:enudreiou...(exw ena plastiko),kalopismou(an kanei na tis vourtsi to kavouki,na tis kobo ta nuxia..)trofhs(ektos apo garides....)pos tha katalavw poso eton einai....,kai alla ......euxaristw dimitra
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-12, 21:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Να γράφεις όμως με πεζά ελληνικά. Και πιο εύκολο είναι να τα διαβάζουμε και είναι πιο όμορφα και το λένε οι κανόνες του φόρουμ!

Αν θες να συζητήσουμε κάτι παραπάνω άνοιξε ένα θέμα δικό σου καλύτερα.

Για αρχή κοίτα εδώ (πρόσφατη κουβέντα).

Ηλικία δύσκολο να πούμε, τουλάχιστον εγώ μόνο μια εκτίμηση και αν...
Πόσο είναι το μήκος του καβουκιού σε ευθεία, πόσο όταν στην έδωσαν και το βάρος της;

Τι θέμα έχεις με το καβούκι και σκέφτεσαι να το βουρτσίσεις; Και με τα νύχια ποιο είναι το πρόβλημα; Πόσο είναι το μήκος του καβουκιού σε ευθεία;

Βασικά άνοιξε ένα θέμα και βάλε μερικές φωτογραφίες και πες ακριβώς πως τη φροντίζεις να ξέρουμε τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με χελώνα emmy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 06-07-12 12:12
Λόλα η χελώνα.. NikolasR Άλλα ζώα 13 22-01-12 15:16
Δημιουργία νησιού απο πέτρες για τη νεροχελώνα μου giotiss Άλλα ζώα 2 02-02-10 16:50
είμαστε ότι τρώμε..!!..(?), περι διατροφής ο λόγος... noe Γλυκό νερό - Γενικά 7 30-10-08 12:10
Προτάσεις διατροφής. chriskousis Malawi 9 21-11-07 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04560 seconds with 15 queries