Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-05, 00:49
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Αλλη περιμενα και αλλη γεννησε!

Εχω 3 θυληκα γκαπυ το ενα πρισμενο σαν μπαλονι μονο το κορδονακι του ελειπε για να πεταξει και το περιμενα και πριν μιση ωρα βλεπω ενα απο τα αλλα μου γκαπυ το οποιο δεν ειχε καν μαυρη κοιλιτσα στο πισω μερος του και ηταν πλακα να αμολαει μικρα επιασα 2 τα εβαλα σε μια γεννηστρα και εβαλα και την μανα η οποια καθε ενα λεπτο εβγαζε απο 2 ταυτοχρονα την ταιζα με τριμμενη τροφη δεν εφαγε κανενα απ τα παιδια τις και εκανε 20 μικρα την εβγαλα απ την γεννηστρα αφου περασαν 10 λεπτα και δεν ξαναγεννησε και αφησα εκει τα μικρα μονα τους,παντως τα μικρα ειναι πολυ ευκινητα δυσκολα τα πιανει ενα μεγαλο γιατι και τα δυο που βρηκα στο ενυδρειο τα κυνηγουσαν τα μεγαλα αλλα τα εχαναν,επεισης το θυληκο που γεννουσε ηταν κρυμμενο σε σκοτεινο μερος και ακινητο μες στα φυλλα εκει το ειδα.......επιτελους τα πρωτα μικρα.....καλη επιτυχια και σε εσας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-05, 13:04
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Wink

καλός ήρθες στο club ...

απο εδώ και πέρα .. ενυδρεία να έχεις να τα βάζεις μέσα ...
άμα ξεκινήσουν να γενάνε δεν σταματάνε !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-05, 00:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η τριμμενη τροφη που την ταιζες εμεινε μεσα στην γεννηστρα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-05, 09:04
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απαντηση

Στην γεννηστρα εμεινε η μανα μονο για την γεννα μετα τα μικρα μπηκαν σε αλλο ενυδρειο και η μανα γυρισε στο ενυδρειο αμεσως και η γεννηστρα εφυγε οποτε απομακρυνθηκε με την γεννηστρα και οτι ειχε μεινει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-05, 09:59
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
maiktr :

Καλημερα και σε ευχαριστο για την απαντηση σου στο board πρεπει να σε ρωτησω ειναι γεγονος οτι οταν γεννησαν τα ψαρια μου μεχρι να βαλω τα μωρα σε αλλο ενυδρειο ταισα πολυ και ψαρακια και μανες και τωρα τα No2 και No3 ειναι στα υψη τα τεστ που εκανα χτες ηταν τρομακτικα τα ψαρια βεβαια τα γκαπυς και οι 2 γλυφτες δειχνουν δραστηρια και ζωηρα εχτες αλλαξα και τα 2/3 του νερου μετα τα τεστ αλλα σημερα που ξανακανα τεστ παλι τα ιδια τι αλλο να κανω λες να ψοφισουν τα ψαρια.Παντως τα ταισα πολυ και πολλες φορεσ ειδικα τα μικρα πανω απο 6 φορες σε μια μερα.

Ενυδρειο =40 λιτρα
Φυτα=φυσικα
Θερμοκρασια=27
GH=5
KH=9
NO3=20
NO2=30
PH=8.0
Ψαρια 3 θυληκα και 2 αρσενικα γκαπυ
Ψαρια 1 ζευγαρι πλατυς


lsourtzo :

katarxas kalotha htan oti thes na to rotas sto forum giati afenos tha mporousan na fanoun xrisima kai se alous afeterou tha mporousan na sou poun kai aloi thn gnomi tous ..
sto thema mas tora ...

to oti ta n02 einai 30 einai ekseretika anisixitiko kai simenei oti to enidrio den einai stromeno
ta no2 einai toksika gia ta psaria kai den prepei na ftanoun toso psila !!!
tora ti prepei na na kaneis ...
sinexise na kaneis sixnes alages nerou .. kathe 2meres to 50 %
prosthese kai zontana baktirdia .. se kathe alagi mpas kai epitaxineis thn biologia !!
kai prosexe mhn plineis to filtro !!!
ase to enidrio na strothei .. auto tha parei xrono ..
poso kairo douleuei to enidrio sou ??
posa psarakia exeis mesa ???

tora kata poson ta psarakia sou kindineuoun tha to diksei o xronos .. einai thema tixis me tis metriseis sou ...
ta mikra anebazoun para poli thn amonia giati katourane sinexeia .. os ektoutou kalo tha htan na mhn taizei kai esi toso poli !! kai as klaine !! xixi
3 fores einai para poles !!! poso malon oi 6 !!!!!
egw taiza 2 !!!!
ipomoni kai tha strosi ...

kali sinexeia ...
oti allo thes tha xarw na ksanaboithisw .. alla authn thn fora tha htan xrisimo na einai sto forum !!

elpi na boithisa arketa !!

maiktr :

kalimera kai pali s eyxaristo para poly!

Ebala kapoia themata sto forum kai epairna mia apanthsh meta apo 3 meres h 4 kai oxi ikanopoiitkh tora ephgei gi ayto soy egrapsa .

ta mikra t exo bgalei exo mono 6 megala kai to enydreio einai enos mhna kai exo balei mesa texnhta as poume bakthridia se ygrh morfh kai se kapsoyla ekana xtes alagh neroy tha kano pali shmera den ksero fobame ti tha symbei mhn xaso ta psarakia kai ftaio ego tha exo enoxes meta me ksero.
To filtro moy einai biologiko den to pleno pote etsi kai allios.
Kai pali eyxaristo.
maiktr συγνώμη που βγάζω την ιδιωτική μας κουβεντούλα στο forum αλλα θεώρησα ότι με τις απορίες που έχεις καλό θα ήταν να πάρουμε και την βοήθεια και των ποίο μυημένων στα πράγματα !! εξάλλου δεν νομίζω ότι αναφέρετε και τίποτα προσωπικό μέσα !!

καταρχάς πιστεύω ότι αυτό με την απάντηση έτυχε και άρχισε τόσο ... υπάρχουν περίοδοι όπου το forum αδρανεί λίγο, αλλά γενικά οι απαντήσεις έρχονται μετά από λίγο ...
καμιά φορά πάλι συμβαίνει και επειδή μπορεί τα ερωτήματα που θέτει κάποιος είτε να μην είναι γνωστά, είτε να έχουν απαντηθεί πολύ σύντομα σε άλλη ερώτηση ...

τώρα στο προκείμενο ...

καταρχάς και τα βιολογικά φίλτρα θέλουν καθάρισμα ... ποιος σου είπε ότι όχι ??? κάποια στιγμή θα στομπώσουν από την βρώμα και θα πρέπει να το ξεβγάλεις λίγο ... αλλά πάντα με νερό του ενυδρείου σου ποτέ της βρύσης...

τι εννοείς ότι τα μικρά μπήκαν σε άλλο ενυδρείο ??? πείρες καινούργιο ??
διαστάσεις ??? το στρώσιμο ??? φίλτρο ??? δώσε πληροφορίες γιατί αλλιώς θα είναι δύσκολο να σου δώσουμε σωστές οδηγίες !!

PS. συγνώμη για τα greeklish επάνω αλλά έγιναν copy - paste απο το Pm και θα ήταν σκότωμα να τα ξαναγράψω .. κατανόηση
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-05, 12:32
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Πηρα καινουργιο

Λοιπον φιλε μου πηρα καινουργιο ενα 60 λιτρο με σπηλιες και πλαστικα ομως φυτα και θερμοστατη του εβαλα το μισο νερο απ το παλιο και συμπληρωσα το υπολοιπο αυτο εχει μηχανικο φολτρο και θερμοστατη φως αμμο κτλ και εβαλα τα ψαρακια μεσα αμεσως μολις το νερο επιασε τους 28 βαθμους τα εχω εκει μια βδομαδα και ειναι υγιεστατα,μετρησεις στο καινουργιο δεν εχω κανει ακομα ειναι ολο και ολο μιας βδομαδας τα μικρα καμια 40 εχουν μεγαλωσει αρκετα και πιστεψε με ηθελα να κανω ενα πειραμα να τα μεγαλωσω σε ενα ενυδρειο οχι καλα στρωμενο γιατι το 1/3 του νερου του παλιου που μπηκε ειναι λιγο στα 60 λιτρα για στρωσιμο απλα θελω να τα μαθω απο μικρα να ειναι ανθεκτικα σε τετοιους παραγοντες ας πουμε αστρωτου ενυδρειου ,δεν λενε οτι αμα συνηθισεις κατι απο παιδι μετα αντεχεις θα πειραματιστο λοιπον με οποιο κοστος αν και σου λεω μιας βδομαδας και δεν εχω καμια απωλεια και δεν εχω αλλα ψαρια μεσα μονο τα μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-05, 16:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή


Αμα ηταν ετσι.. θα το κανανε τα petshop και οι εκτροφεις πριν απο μας για μας..
Το ενυδρειο δεν στρωνει βαζοντας το παλιο νερο.
Σε λιγο θα εχεις... πολλες απωλειες.
Χρειαζεσαι βιολογικο στρωμενο φιλτρο και συχνες αλλαγες οταν εχεις μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-05, 18:17
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή αγαπητε netblue

Οπως ειπα θα παρω το ρισκο να το δω αλλα τωρα εχει περασει μια βδομαδα και ολα ειναι καλα θα σε ενημερωνω σιγουρα ανα διαστηματα παντως μεχρι τωρα δεν εχω απωλειες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-05, 08:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

μετρησεις κανεις στα ενυδρεια ?
στην κατασταση που βρισκεσαι χρειαζονται καθημερινα μετρησεις
νη3/4 νο2 νο3...
και αναλογες αλλαγες νερου.
δεν υπαρχει τιποτε αγνωστο ή μη μελετημενο σε αυτό που κανεις.
οταν αρχισουν οι απωλειες ειναι πλεον αργά..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-05, 10:26
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Mετρησεις !!!

Μετρησεις κανω καθημερινα απλα ακομα δεν ειναι ανησυχιτικες δεν εχω νιτιρικα καθολου τα υπολοιπα ειναι GH 9, KH 5, PH 8,Θερμοκρασια 28 ολα καλα μου φαινοντε προς το παρων.Αλλαγη νερου στο ενυδρειο με τα μικρα δεν εχω κανει ακομα ειναι μιας βδομαδας το νερο την αλλη θα κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-05, 10:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

μα δεν μετρας τα κρισιμα.. Nh3/4 και No2..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-05, 12:01
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Τιμες

Εχω τις εξης τιμες:

PH 8
GH 9
KH 16
NO2 >0.3mg
NO3 0
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-05, 12:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

να το ξαναπω...
αμμωνια = Nh3/4... αυτο θα ανεβει πρωτο σε ενα αστρωτο ενυδρειο.
δεν βλεπω να μετρας..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-05, 22:29
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Αμμωνια

Ετσι οπως μου το γραφεις δεν βλεπω να εχω κανα τεστ για αμμωνια υπαρχει εχω σε ολα αυτα που σου εγραψα τα τεστ της ΤΕΤΡΑ αλλα για αμμωνια δεν εχω παρει,θα το κοιταψω αυριο.

Πες μου κατι αλλο που θα βρω και τι ακριβως ειναι η σιλικονη για ενυδρεια για να κολλησο κατι μεσα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-05, 11:33
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Σιλικόνη για τα ενυδρεία είναι απλή σιλικόνη απλά είναι διάφανη και αντιμουχλική !!!

αλλά φυσικά για να κολλήσεις οτιδήποτε πρέπει πρώτα να αδειάσεις όλο το ενυδρείο , να το αφήσεις να στεγνώσει τελείως ... να κολλήσεις ότι θες ... να αφήσεις ακόμα 3 μέρες να στεγνώσει η σιλικόνη ώστε να μην σου βγάλει αναθυμιάσεις στο νερό, και μετά μπορείς να βάλεις νερό στο ενυδρείο !!

τώρα κάτι άλλο !!
οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν θεωρούμε τα ψαράκια πειραματόζωα !!!
αυτό σημαίνει ότι είμαστε εδώ για να ανταλλάσσουμε γνώσεις με σκοπό να μην κάνουμε λάθη που άλλοι έχουν κάνει πιο πριν !!

Όταν λοιπόν βλέπεις έναν πιο ιδικό από εσένα να σου δίνει συμβουλές για ένα θέμα, δεν στο λέει για κακό .. κάτι θα ξέρει . Πόσο μάλλον άμα κατέχει και θέση Moderator στο forum!

οι τιμές που μετράς και περηφανεύεσαι ότι είναι μηδέν και ότι όλα πάνε καλά το μόνο που δείχνουν για το ενυδρείο σου είναι ότι πιθανότατα έχει ανεβάσει επικίνδυνα την αμμωνία !! και αν δεν το έχει κάνει ακόμα θα το κάνει σύντομα !!
ο κύκλος της αμμωνία λέει το εξής !!!

ΝΗ3 --> ΝΟ2 --> ΝΟ3

η αμμωνία μεταβολίζετε με την βοήθεια του βιολογικού φίλτρου σε νιτρίτη και αντίστοιχα ο νιτρίτης σε νιτρικά άλατα !!

άμα τα 2 τελευταία είναι μηδέν , σε ενυδρεία που έχουν μέσα ψαράκια .. και ιδίως νεογέννητα που παράγουν πολύ αμμωνία ... τότε πάει να πει ότι ο κύκλος του αζώτου δεν έχει ακόμα ούτε καν ξεκινήσει και το ενυδρείο κατά πάσα πιθανότητα θέτει σε τοξικό κίνδυνο τους ενοίκους του !!


φαντάσου να σε έβαζαν εσένα να ζήσεις σε ένα δωμάτιο όπου κατέληγε η καμινάδα ενός εργοστασίου με μόνη διέξοδο, την ανανέωση του αέρα σου κατά το 1/3 κάθε 2 βδομάδες !!

ακόμα και άμα κατάφερνες να ζήσεις θα ήσουν πολύ χαρούμενος ??
ή θα ήσουν ικανοποιημένος με μία απάντηση του στυλ : το έκανα για να συνηθίζεις να ζεις στον αέρα της Αθήνας ????

έχεις ξεκινήσει πολύ λάθος την ενασχόληση σου με το hoby !
όσο ποιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο το καλύτερο και για σένα και για τα ψάρια !!
είσαι τυχερός που υπάρχει το forum και υπάρχουν άνθρωποι να σε καθοδηγήσουν .. αρκεί να το πάρεις απόφαση ότι το θες !!

πάντα φιλικά
Λεωνίδας Σουρτζόπουλος
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-11-05, 11:42
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Και για να μην παρεξηγηθώ …
Επειδή μου έχει ξανασυμβεί και δεν μου άρεσε !!

Κατανοώ ότι οι προθέσεις σου μπορεί να είναι οι καλύτερες του κόσμου !!
Και όντως να θες να γίνεις και θα γίνεις ένας πολύ καλός ενυδρείας …
Απλά .. ασχολήσου λίγο διαβάζοντας προηγούμενα Posts του forum ..
Και προσπάθησε να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις !!
Κατανόησε της ανάγκες και τον τρόπο λειτουργίας ενός ενυδρείου .. τουλάχιστον τα βασικά … όλα πολλοί λίγοι τα ξέρουν .. και όλα θα πάνε καλά !

Όλοι μας στην αρχή ήμασταν επιπόλαιοι και βιαστικοί ..
Σιγά σιγά όμως στρώσαμε !!

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου !!
Ότι χρειαστείς με χαρά μου θα προσπαθήσω να συνδράμω με τα λίγα που ξέρω !
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-05, 20:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Σιλικόνη για τα ενυδρεία είναι απλή σιλικόνη απλά είναι διάφανη και αντιμουχλική !!!
Προφανως εννοεις και ΜΗ αντιμουχλικη.. Οποιαδηποτε αντιμουχλικη ουσια μεσα στο ενυδρειο ισοδυναμει με θανατο των ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-11-05, 09:55
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Ευχαριστω πολυ

Σευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου με το ενυδρειο που ρχω τα μικρα μου εκει το φιλτρο δεν ειναι βιολογικο ειναι μηχανικο βιολογικο εχω στο μεγαλο μου ενυδρειο που εχω τους γονεις τους.Πες μου ομως εαν κανω το τεστ για την αμμωνια και δω οτι υπαρχει σε ανεπιθυμητα ποσοστα τι κανω μετα αλλαγη νερου η χρειαζεται κατι αλλο?????
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-11-05, 10:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

με διαδοχικες αλλαγες, της ταξεως του 40% μπορεις να την κατεβασεις, αλλα θα ανακαλυψεις στην πορεια οτι δεν ειναι καθολου πρακτικο να κανεις 3-4 αλλαγες νερου την ημερα για να κρατας την αμμωνια χαμηλά, ασε που η συνεχης εναλλαγη συνθηκων μπορει να αποβει μοιραια για τα μικρα.
η υπαρξη στρωμενου βιολογικου φιλτρου σε νεογεννητα ειναι δυστυχως μονοδρομος. η αλλαγη νερου ειναι το αμεσως επομενο. βοηθαει επισης να προσθεσεις μεγαλυτερη ποσοστητα αντιχλωριου που δεσμευει και αμμωνια, αλλα αυτο ειναι κατι τελειως προσωρινο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07726 seconds with 12 queries