Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-07, 16:00
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2007
Περιοχή: Συκιές (Θεσσαλονίκης)
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Σκέψεις για nano reef...

Μετά από ένα χρόνο στο γλυκό νερό σε 120 λίτρα, αποφάσισα να κάνω και άλλο ένα ενυδρείο, αλλά αλμυρό... nano reef για την ακρίβεια...

Έψαχνα αρκετές μέρες για ενυδρείο, σκεφτόμουν να κάνω μόνος μου το ενυδρείο, με πολύ επιφυλακτικότητα γιατί είχα πολλά προβλήματα... μέχρι που είδα αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14330 και μου έλυσε τα χέρια... φτηνό, μικρό, ότι μέγεθος-σχήμα θέλω... όλα τέλεια!

Έτσι αποφάσισα να κάνω ένα με διαστάσεις 45χ60χ45 με την πλάτη (121,5L), και 45χ40χ45 χωρίς την πλάτη (81L)... θα βάλω eheim αντλεία (εννοείται) να γυρίζει 5-6 φορες τα λίτρα του (συνολικά) σε μια ώρα και πολύ πολύ βαμβάκι και substrat-pro και βέβαια μικρό skimmer (θα έχει 1 ψάρι άρα λίγη βρώμα απο τροφές κτλ). Σίγουρα θα βάλω κάποια κιλά ζωντανό βράχο (πάνω από 8kg) και πολύ αραγωνίτη (για το γνωστό λόγο) και επίσης λέω να βάλω δίπλα στον ζωντανό βράχο και λίγο ψόφιο. Στο pet shop μου είπαν ότι αυτά με ένα ψάρι είναι καλύτερα από οκ...


Το νερό βέβαια θα ετοιμάζεται με αο και αλάτια κα ειδικά συστατκά (θέλω να μου συστήσεται εταιρίες μιας και δεν έχω εμπειρία, μόνο τη seachem ξέρω) για 1-2 μέρες πριν μπει στο ενυδρείο και καλύτερα θα είναι να κάνω και εβδομαδιαίες αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα το 15-20% του νερού γιατί δεν θα έχω μηχάνημα που αφαιρεί τα νιτρικά που είναι πολύ βλαβερά για τα θαλλασινά, όπως μου είπαν στο pet shop.

Το ψάρι που θέλω να βάλω, το είδα στο pet shop και τρελάθηκα, είναι 1 και μοναδικό lionfish, είται το Dendrochirus brachypterus που είναι νανάκι είται το Pterois volitans που μεγαλώνει, και απ ότι βλέπω στο internet και από αυτά που μου είπαν στο pet shop δεν θεωρούνται ιδιαίτερα ευαίσθητα (μέτρια, στα ίδια επίπεδα με τον "νεμο") και αν το ενυδρείο είναι 2-3 μήνες εν λειτουργεία και όλα είναι καλά (με τα παραπάνω που έγραψα) δεν θα αντιμετωπίσω προβλήματα. Εκεί τα ταϊζουν καταψηγμένα krill, καμιά άλλη ιδεα? Μόνο κατεψυγμένα φυσικά...

Θα βάλω και κανα κοράλι βέβαια, με χαμηλές απαιτήσεις, αλλά εδώ έχω πρόβλημα, από τα site που βρίσκω δεν είναι ξεκάθαρο ποιο είναι πιο ανθεκτικό και με χαμηλές απαιτήσεις και επίσης ξέχασα να πάρω πληροφορίες από pet shop, άρα θέλω ονόματα-links οτιδήποτε, και βέβαια οι προσωπικές απόψεις των χομπιστών εδώ είναι πολύ πιο σίγουρες...

Ένα άλλο πρόβλημα είναι το χαμηλό ΚΗ και ph, στην περιοχή μου το ph είναι 7,4 (μου φαίνεται πολύ χαμηλό, api έχω) και το ΚΗ είναι κάτω από 10, οι τιμές ανεβαίνουν με ειδικά αλάτια και κοράλια και τον βράχο αλλά ανεβαίνουν αρκετά? Τα θαλασσινά θέλουν ph 8,1-8,4 και ΚΗ ~12, σωστά?
Γαρίδες λέω να μη βάλω μιας και έχω δει φωτο με lionfish που έχουν μια στο στόμα... αλλά και πάλι η προσωπική εμπειρία σας είναι πολύτιμη!

Όλα τα παραπάνω πως τα βλέπετε? Θα λειτουργήσει το ενυδρείο σωστά όχι? Και συμβουλές θέλω!


Το site από το οποίο χρησιμοποίησα είναι το http://www.aquahobby.com/age_of_aquariums.php και πολλά link που βρήκα σε αυτό, αν και δεν είναι πολλές οι πληροφορίες (όσες θα ήθελα να δω τουλάχιστον) γι αυτό αν ξέρετε κάποιο καλύτερο παρακαλώ γράψτε το.


Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-07, 16:12
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλη αρχη σου ευχομαι φιλε μου,και οντως το νανο του φιλου tricky χαραξε το δρομο για πολλους απο εμας....
παρολα αυτα εχω καποιες υποδειξεις να σου επισημανω..
αν και φαινεται αρχικα σχετικα ευκολο,μονο ευκολο δεν ειναι.
χρειαζεσαι πολυ διαβασμα,και καποια χρηματα που θα επενδυσεις σε εξοπλισμο,για να μην τρεχεις αργοτερα....
μιλαμε για τα 3 βασικοτατα για μενα και στην αρχη οπως ειναι το νερακι απο ΑΟ,το σκιμμερ,και αξιοπιστα τεστ...
συνεχισε το διαβασμα,και εχε υπομονη....
οσο για λινκς....βαλε μονο τη λεξη ριφ στον γουγλη...και θα γινει χαμος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-07, 16:29
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2007
Περιοχή: Συκιές (Θεσσαλονίκης)
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν θα γίνει τώρα, υπολογίζω θα αρχίσει να κατασκευάζεται σε 2-3 μήνες (και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα γίνει, αχ αυτές οι μάνες! ), ως τότε έχω χρόνο να ψάξω και να διαβάσω, και επειδή η ιστορία με το ενυδρείο άρχισε πριν κανα μήνα (ήταν 250L γλυκό με κιχλίδες πριν δω τον αλμυρό ψάρακλα) ξέρω πολύ καλά τι θα κάνω, απλά τις τελευταίες μέρες έγινε αμλυρού νερού και μπήκαν skimmer, νέα ψάρια, κοράλια, αλάτια κτλ που θέλουν ψάξιμο διπλό μιας και είμαι άσχετος με το αλμυρό...
Δεν θέλω να κάνω τα λάθη που έκανα στο παλιό ενυδρείο, και τώρα μιλάμε για πολύ πιο δύσκολα πράγματα... δεν θα βιαστώ αυτή τη φορά και θα κάνω 7-8 μήνες (από τώρα) ως να το τελειώσω.
Μου εύχομαι καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-07, 16:30
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

θα περιμενουμε τα νεα σου....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-07, 12:17
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε χαιρομαι που σου αρεσε το ενυδρειο μου ...επισης χαιρομαι που δεν βιαζεσαι

Σε πρωτη φαση να σου πω:
1) Η επιστροφη του νερου απο την πλατη προς το ενυδρειο θα πρεπει να γινει με αρκετες (3-4) αντλιες μικρου μεγεθους ...οχι δηλαδη μια μεγαλη .Ετσι,μπορεις να μοιρασεις την ροη σε ολα τα επιπεδα του ενυδρειου σου αναλογα με τα ζωντανα που θα κρατας σε καθε ζωνη.Αυτο θα σου παρεχει και μεγαλυτερη ασφαλεια αφου ακομα και αν μια αντλια σταματησει , οι υπολοιπες θα συνεχισουν χωρις να εχεις προβληματα.

2)Το PH/KH και λοιπα φτιαχνονται με buffers ...μην σε ανησυχει.Στα λιτρα αυτα , η ποσοτητες ειναι μικρες και το κοστος αστειο

3) Το Lion fish μην το βαλεις ...οσο και αν μου αρεσουν , μιλαμε για ψαρια ιδιαιτερα στο ταισμα τους ...επισης μην εχεις την εικονα ενος lionfish στο πετ σοπ οπου ,λογω ελλειψης κρυψωνων , το βλεπεις συνεχεια.Σε ενα κανονικο ενυδρειο , το ψαρι αυτο ειναι κατα 75% κρυμμενο.Επισης να ξερεις οτι αυτα τα ψαρια ειναι δηλητηριωδη και μπορουν να σε στειλουν στο νοσοκομειο...σε ενα μικρο ενυδρειο αυτο μπορει να αποτελεσει πολυ μεγαλο προβλημα και μονιμη πηγη αγχους (καθε φορα που θα βαζεις χερι μεσα για καθαρισμα ή για να κολλησεις καποιο κοραλι)

Τα υπολοιπα θα τα φτιαξουμε στην πορεια ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-07, 12:16
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2007
Περιοχή: Συκιές (Θεσσαλονίκης)
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Μετά από μια μέρα χωρις ίντερνετ και πολλές ώρες χωρίς τηλέφωνο σε όλη το βόρεια ελλάδα (!!!) μπόρεσα επιτέλους και ξαναμπήκα να γράψω τις σκέψεις μου...

Διαβάζοντας (πριν κοπεί το ίντερνετ) ανακάλυψα ότι αν οι αντλίες γυρίζουν 7 φορές τα λίτρα του ενυδρείου είναι εντελώς αστείο... οπότε σκέφτηκα να βάλω 4, και οι 4 συνολικά κάτω από 3000L\h και πάνω από 2000L\h μάλλον κάπου στα 2400L\h, μάρκα δεν έχω σκεφτεί ακόμα και αν η eheim δεν είναι τόσο ακριβή όσο και στα φίλτρα τότε θα βάλω eheim.

Δυστυχώς όμως ανακάλυψα και τις πληροφορίες για τον ψάρακλα, στο pet shop λένε ότι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα μιας και θα είναι μόνος του, με συμβούλεψαν αν βάλω lionfish να βάλω τον νανο, ο οποίος δεν είναι και τόσο ωραίος και δεν μπορει ακόμα και ο νάνος να μπει σε ~80L, απ ότι διάβασα θέλει πάνω από ~120L.
Βλέποντας και τα παραπάνω... αποχαιρετώ τα lionfish...

Έτσι προκύπτει το πρόβλημα με τα ψάρια... δεν ξέρω τι να βάλω και είναι πολλά πολύ ωραία, θέλω λοιπόν τη γνώμη σας για κάποιο ψάρι, θέλω να είναι όσο το δυνατόν εντυπωσιακό, γι αυτό άλλωστε πάω για reef. Μου άρέσει πάρα πολύ το Pseudanthias bicolor αν και απ ότι διάβασα θέλει πολλααα λίτρα, επίσης μου άρεσε πολύ το Nemateleotris decora, αλλά και μια ανεμώνη (μπορώ να βάλω ανεμώνη?) με clown είναι πολύ ωραία!

Επίσης από κοράλια ενθουσιάστηκα πολύ με τους πολύποδες όπως zoanthus sp., protopalythoa sp αλλά επίσης μου άρεσαν sarcophyton sp., rhodactis indosinensis, fungia repanda, lobophylia spp... βέβαια δεν μπορώ να τα βάλω όλα μαζί, ξέρω για την επιθετικότητά τους, τον φωτισμό που χρειάζοται κτλ απλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα κρατήσω και χρειάζομαι την προσωπική εμπειρία των μελών εδώ!

Αφού λοιπόν δεν θα βάλω lionfish έψαξα και για άλλα είδη, και μου άρεσαν τα feather duster (oποιοδήποτε) και lysmata debelius.

Ένα πρόβλημα που έχουμε στη θεσσαλονίκη μας, είναι ότι δεν βρίσκεις αυτά που θες, άρα αν από τα παραπώνα κάποια δεν βρίσκονται εύκολα παρακαλώ να το αναφέρετε να μην τα περιμένω...

Να σημειώσω α) ότι θα βάλω φωτισμό 150w και βέβαια ότι χρειαστεί από χημικά για τα κοράλια, β) έχω κάνει και σχέδια για το ενυδρείο και όταν τα τελειοποιήσω σε λίγες μέρες θα τα βάλω εδώ να τα συζυτήσουμε...


Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-07, 13:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα πρόβλημα που έχουμε στη θεσσαλονίκη μας, είναι ότι δεν βρίσκεις αυτά που θες, άρα αν από τα παραπώνα κάποια δεν βρίσκονται εύκολα παρακαλώ να το αναφέρετε να μην τα περιμένω...
.....εαν ψαξεις καλα φιλε μου ....θα βρεις...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-07, 13:21
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2007
Περιοχή: Συκιές (Θεσσαλονίκης)
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι τα μαγαζιά δεν τα έχω ψάξει αρκετά... ήρθε η ώρα να κάνω ενα tour στην πόλη!
Μέσω ίντερνετ φοβάμαι να πάρω ψάρια...


http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...8xgITm0pmyEXID
δλδ αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να βάζω ζουμιά για ιώδειο, ασβέστειο, ph-up κτλ ή είναι μουφά?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-07, 11:33
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μην σε προβληματιζουν τα προσθετα προς το παρον ...ειναι αληθεια οτι τα ποιοτικα αλατια περιεχουν πολλα απο τα προσθετα που απαιτει ενα reef ενυδρειο αλλα ειναι πρακτικα αδυνατο να συντηρηθει μακροχρονια μονο με αυτα , εκτος και αν κανεις πολυ μεγαλες αλλαγες νερου συνεχεια.

Επισης , τα αλατια δεν ειναι παντα ισορροπημενα : αλλα περιεχουν πολυ ασβεστιο , αλλα μεγαλη alkalinity κλπ.

Οπως ειπα , αυτα δεν ειναι επι του παροντος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-07, 21:18
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2007
Περιοχή: Συκιές (Θεσσαλονίκης)
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Αυτά απλά τα κοίταξα... τώρα με τον εξοπλισμό ασχολούμε, σκέφτηκα να πάρω μια αντλία sacem winds 1600, με 1700L\h και έχω μια μικρή αντλία με 400L\h άρα σύνολο 2100L\h. Αυτές οι αντλίες θα πέρνουν νερό από το κυρίως ενυδρείο θα το περνάν από την πλάτη που θα έχω βιολογικό, χημικό φίλτρο και μετά πάλι στο ενυδρείο και νομίζω ότι αυτή η ροή είναι οκ για φίλτρο. Αλλά επειδή τα θαλασσινά ενυδρεία χρειάζονται πολλή ροη, σκέφτηκα να βάλω και άλλη μια stream αντλία την tunze turbelle nanostream 6025 2500L\h να "χτυπάει" τα κάτω-μεσσαία σημεία του βράχου (δεν θα βάλω πολύ βράχο και θα καλύπτει γωνία), για να γίνει αυτό βέβαια θα τοποθετηθεί στην απέναντι γωνία.
Αλλα αυτό είναι καλύτερο σύστημα από το να βάλω περισσότερες αντλίες στην πλάτη? Μήπως έχω πάρει πολύ ¨πατριωτικά" το θέμα με την μεγάλη ροή στα θαλασσινά ενυδρεία?

Τα χημικά που κατεβάζουν τα nitrate κάνουν δουλειά? δεν εννοώ ειδικό φίλτρο βέβαια...

Κατα την διαδικασία ετοιμασίας του ενυδρείου για σωστό περιβάλλον, που θα μπουν μαζι βιολογικό και χημικό φίλτρο και ο ζωντανός βράχος και ζωντανή άμμος χρειάζεται να βάζω στοιχεία γιατί το νερό είναι φτωχό σε αυτά λόγω ΑΟ?

Αύτό αξίζει τον κόπο?
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...QV8ijRjjbnoaZF
Δεν θέλει καλιμπράρισα λέει...

Ξέρω ότι ρωτάω πολλά και ότι δεν είναι επι του παρόντως αλλά δεν πρέπει να έχω ένα πλάνο ούτως ώσε να κάνω γρήγορα και σωστά τις πρώτες κινήσεις κατά την αρχή της κατασκευής και της ετοιμασίας του ενυδρείου μου για να μην χάνω χρόνο με πειράματα και συζυτήσεις για θέματα που μπορούν να γίνουν και τώρα? Β' Λυκείου φέτος και νομίζω θα στριμοχτώ κάπως... αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Για τα ψάρια/κοράλια κ.ά. (πολυυυυυυυ) μετα τον Δεκέμβρη...


-Λόγω αλλαγής και συζύτησης κάποιων θεμάτων για το ενυδρείο θα αργήσουν κάπως τα σχέδια (μιας και τα παραπάνω θα ζωγραγιστούν). Αλλά μην ανυσηχείται, θα σας τα δείξω!...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φτιαχνοντας ενα nano reef (log) Tricky Nano Reef 73 19-05-09 23:16
Nano Reef 80 λίτρων accnt Nano Reef 11 20-01-08 20:58
nano reef, μπορώ????? Βασίλης Μαιόπουλος Nano Reef 25 14-04-07 23:54
Τσιπούρες και λαβράκια!! Σκέψεις για Μεσογειακό. Stavros Μεσογειακό 36 16-12-06 10:59
Βασικες ερωτησεις για το nano reef jimismc Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 17-10-04 20:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05926 seconds with 13 queries