Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 19-04-12, 02:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Oκ, οποτε αναφερω την μετρηση που θα κανω για αμμωνια στο βαρελι πριν την αλλαγη και αν εχει ξαναγραφω να δουμε τι κανουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 20-04-12, 15:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εκανα πριν λιγο τεστ στο νερο του βαρελιου με την τυρφη να δουμε που ειμαστε. Η αλλαγη νερου στο ενυδρειο θα γινει αυριο ή μεθαυριο.

Ph: 6,8
Gh: 5
Kh: 2
Αμμωνια: 0
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 20-04-12, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ.
Για αλλαγη της μισης τυρφης καθε 15 μερες, θα την πας τη ρουτινα?
Υπολογισε τωρα, βαση των οσων εχουν σμυμβει, ποση τυρφη θα χρειαζεσαι (φρεσκια + παλια).
Θα την βρεις τη ρουτινα και μετα θα εισαι ΟΚ.
-------------------------
Ααα και κατι ακομα.
Μετρηση αμμωνιας (στο βαρελι) κανε μετα απο 2-3 μερες μετα απο εισαγωγη φρεσκιας τυρφης.
Αν δεν βρεις παλι ιχνη θα εχεις ησυχο το κεφαλι σου.

Μια αναφορα σε αυτο το θεμα (αμμωνια στο βαρελι με την τυρφη)
Παλια ειχα τυρφη σε εσωτερικο φιλτρο (ξηλωμενο απο juwel ενυδρειο) μεσα στο βαρελι και οταν εβαζα φρεσκια τυρφη (οτι κι αν εκανα, πλυσιμο καλο της τυρφης πριν την εισαγωγη της, αλλαγη τυρφης με αλλες μαρκες κλπ) εβρισκα μετρησιμη αμμωνια (test Api) μετα απο 1-2 μερες.
Αν πεταγα το νερο αυτο και εβαζα καινουριο δεν μου ξαναβγαζε αμμωνια η τυρφη.
Κατι σαν να ξεπλενοταν δλδ.
Για κανενα χρονο δεν χρησιμοποιουσα τυρφη (εβαζα μιξη ΑΟ βρυση 50-50 αλλα ελλειψει οργανικων, φωσφορικων, χουμικων, ταννινων κλπ συν η παρουσια μερικων μαρμαροπετρων δεν μου αφηνε το πεχα να πεσει και ειχα οσο στη βρυση).
Εβαλα παλι μπροστα με τυρφη στο βαρελι.
Δεν μετρησα αμμωνια οπως παλια.
Οι διαφορες ηταν οτι χρησιμοποιησα αλλα φιλτρο (εξωτερικο eheim 2211) και η τυρφη ηταν η παλια που ειχα απο περσυ. (αγοραζω 5λιτρες σακουλες)
Τωρα τι εγινε και δεν ξαναβρηκα αμμωνια, ποιος ξερει.
Εχω παρει μια καινουρια σακουλα και θα την δοκιμασω μολις την παραλαβω, να δω αν ειναι απο το "μπαγιατεμα" της τυρφης που δεν βρηκα αμμωνια.
Αλλιως κατι παιζει με το φιλτρο.
Το test δεν νομιζω να κανει λαθος. Θα μετρησω και με αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-04-12 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 20-04-12, 17:01
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχω μεσα 87g τυρφης συνολικα (σε 20 λιτρα). Τα εχω βαλει σταδιακα ως εξης:

8/4 --> 23g

12/4 --> 32g

18/4--> 32g

Oποτε μεσα απο αυτο θα κοιταξω να βρω ποση χρειαζεται καθε φορα. Μαλλον θα το παω οπως λες αλλαγη μισης ανα 15 μερες αλλα ισως να θελει και παραπανω απο τη μιση αλλαγη καθε 15 συμφωνα με τα παραπανω.

Οσον αφορα τωρα την αμμωνια στο βαρελι, η τελευταια προσθηκη νεας τυρφης ηταν οπως φαινεται πιο πανω στις 18/4 32g και σημερα μετρησα αμμωνια (δηλαδη 2 μερες μετα) και δεν ειχα. Εχω 2 τεστ για αμμωνια και μετραω (της σερα και τα 2). Η api τι μετρησεις εχει, μιας και εμενα η σερα εχει 0 και μετα 0,5. Βεβαια αν ηταν αναμεσα φανταζομαι θα ειχε πρασινισει εστω και ελαχιστα για να δειξει μια αυξηση αλλα στο τεστ ηταν εντελως κιτρινο. Η τυρφη που εχω ειναι της sera το πακετο που βγαζει των 500g.
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 20-04-12, 17:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεις οτι ξυθυμαινει γρηγορα η τυρφη σου, μαλλν θα πας καθε εβδομαδα λλαγη αλλαγη της μισης ή εναλλακτικα θα βαλεις τρια δεματακια και θα αλλαζεις καθε εβδομαδα το 1/3.

Και μενα ξεθυμαινει στο μηνα πολυ, αλλα βαζω πολυ ποσοτητα για να μην αλλαζω καθε εβδομαδα. (τεμπελης here)

Νομιζω οτι το "15-20" μερες ειναι το πιο συνηθες στην αντοχη της δραστικοτητας της τυρφης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 21-04-12, 14:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μετρησα το ph βαρελιου σημερα πριν κανω την αλλαγη (με το σερα υγρο) και εδειξε 6,5. Το χθεσινο 6,8 το ειχα μετρησει με της jbl. Εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο περιπου 15 λιτρα και μετα απο 20 λεπτα μετρησα το ph και απο 7,5 που εχω (αν δεν κανω λαθος 7,5 λεει το σερα 7,6 λεει το jbl) τωρα με της jbl στο ενυδρειο εχω 7,3. Μηπως μετρησα πολυ νωρις και πρεπει να περασει καποια ωρα?

Eδω 2 βιντεο: Πριν και μετα. Νομιζω φαινεται οτι εχει παρει το νερο κιτρινο χρωμα τωρα.

http://www.youtube.com/watch?v=Vjxxu...feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=MEElh...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 21-04-12, 17:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ειναι.
Σιγα σιγα να ερθει.
Μετρα κι αυριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 22-04-12, 13:23
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, σιγα σιγα να πεσει θελω και εγω για να μην παθουν και τιποτα τα ψαρια.

Θα μετρησω και αυριο να δουμε.
-------------------------
Σκεφτομαι για καποιο φυτο πισω αλλα και για καποιο φυτο επιφανειας. Αν βαλω επιφανειας γλιτωνω και την μικρη πιθανοτητα καποιο ψαρι να πηδηξει εξω? Μεχρι τωρα το κλεινω απο πανω με ζελοφαν κουζινας που εχω κανει πολλες τρυπες ωστε να παιρνει αερα αλλα χωρις να μπορει να πηδηξει καποιο αμα θελησει και δεν εχω και εξατμιση πολυ με αυτο (αλλιως εχω αρκετη και γρηγορα). Σκεφτομαι να παω να κοψω τζαμι για απο πανω, εχω μιλησει με φιλο τζαμα να ερθει αν παρει τις διαστασεις και να το δει. Μπορει να μπει φυτο επιφανειας αν υπαρχει τζαμι? Τι φυτο επιφανειας θα προτινατε? Δεν θελω καποιο που να κανει μεγαλες ριζες. Εχω ομως και αρκετη κινηση στην επιφανεια του νερου λογω του κρεμαστου φιλτρου. Σε αυτη την περιπτωση τι κανω αν βαλω επιφανειας? Φανταζομαι θα το πηγαινει ολο απο τη μερια που πηγαινει και το νερο οπως βγαινει απο το φιλτρο. (στη δεξια μερια δηλαδη).
-------------------------
Mετρησα και σημερα το ph του ενυδρειου και ειναι 7,5. Αν παιζει κατι και με τις πετρες και δεν ειναι ουδετερες θα τα σπασω ολα.... Θυμαμαι στα τεστ που εκανα με ακουαφορτε δεν αφρισαν και σε ποτηρια με νερο που τις αφηνα 2-3 μερες το ph παρεμενε 7,5 που εχω και στη βρυση.

Μηπως απλα θελει και αλλο καιρο ωστε να αρχισει να πεφτει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 22-04-12 στις 13:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 22-04-12, 13:27
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Φίλε μου... ένα θα σου πω... ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ το ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 22-04-12, 13:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Με βλεπεις να μην εχω....

Απλα μιας και ειδα εχθες 7,3 στο ενυδρειο (20 λεπτα μετα την αλλαγη νερου) και σημερα 7,5 λεω γιατι να ανεβηκε? Μιας και εχω περασει το λουκι με την αμμο που δεν ηταν ουδετερη, εχω παρει εναν μικρο φοβο. Απο εκει και περα και οι πετρες να φταινε θα αλλαχτουν, δεν εγινε τιποτα. Απλα να δουμε αν ειναι λογικο που ανεβηκε και θα πεσει ακομα πιο σταδιακα απο οσο νομιζα ή κατι φταιει. Το νερο της πρωτης αλλαγης πριν μια εβδομαδα που μπηκε ηταν 7 (15 νεα λιτρα στα 45) και το χθεσινο (αλλα 15 λιτρα με 6,5 - 6,8 )
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 22-04-12, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mετρησα και σημερα το ph του ενυδρειου και ειναι 7,5. Αν παιζει κατι και με τις πετρες και δεν ειναι ουδετερες θα τα σπασω ολα.... Θυμαμαι στα τεστ που εκανα με ακουαφορτε δεν αφρισαν και σε ποτηρια με νερο που τις αφηνα 2-3 μερες το ph παρεμενε 7,5 που εχω και στη βρυση.

Μηπως απλα θελει και αλλο καιρο ωστε να αρχισει να πεφτει?
Κοιτα εγω ειχα βαλει κατι πετρες (μαρμαροπετρες) που ενω δεν αφριζουν με το ακουαφορτε, περιεχουν καποιο ασβεστιο.
Χρειαζεται αλλο ειδος τεστ σε τετεοια υλικα που δεν μπορει να γινει εκτος εργαστηριου.

Τις ειχα μεσα οταν χρησιμοποιουσα στο ενυδρειο νερο μιξης ΑΟ και βρυσης (χωρις τυρφη) και ενω ειχα νερο με χαμηλες σκληροτητες (3GH 2ΚΗ), και δεν μου ανεβαζαν το πεχα (πανω απο αυτο που ειχε και η βρυση), δεν μου το αφηναν ομως .... να πεσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 22-04-12, 14:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Το μονο που με καθησυχαζει καπως για τις πετρες ειναι οτι στα ποτηρια που τις αφηνα για 2-3 και 4 μερες ειχα αφησει μια, δεν ειχε ανεβει το ph. Βεβαια μου λες οτι μπορει να μην το ανεβαζουν περαιτερω αλλα να μην το βοηθαν και να πεσει ομως. Προβλημα και αυτο. Η αμμος που ειχα απο την αλλη, παντα το ανεβαζε σε 8 το ph στο ποτηρι απο 7,5. Μπορουμε να πουμε λοιπον οτι θα επρεπε να εχω δει καποια πτωση του ph με αυτες τις 2 αλλαγες ή ειναι νωρις και περιμενουμε και αλλες αλλαγες? Αν επρεπε να εχω δει καποια πτωση, τοτε ισως να ειναι οι πετρες που την κανουν.
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 22-04-12, 14:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και η καλη αναταραξη ανεβαζει λιγο πεχα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 22-04-12, 19:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δηλαδη παντα θα το ανεβαζει η αναταραξη (αν οφειλεται και αυτη)? Οταν λες λιγο? Δηλαδη τωρα απο 7,3 - 7,5 μπορει να φταιει η αναταραξη? Αν παει καποια στιγμη στο 6,5 για παραδειγμα το ενυδρειο, θα μπορει η αναταραξη απο μονη της να το ανεβασει στο 7?

Και τωρα λιγο λιγο παμε να το ριξουμε. Δηλαδη 0.2 - 0,3 κατω σε καθε αλλαγη. Αν καθε φορα το ριχνω και ανεβαινει παλι στο 7,5 τι κανουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 22-04-12, 19:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι αναλογως μπορει και μιση μοναδα να το ανεβασει.
Διωχνει το διοξειδιο η αναταραξη εκτος του οτι εισαγεται οξυγονο.
Ανταλλαγη αεριων λεγεται το φαινομενο.

Καλα θα δουμε.
Συνεχισε εσυ κανονικα τις διαδικασιες σου, να περιμενουμε να ωριμασει και λιγο το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 23-04-12, 19:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια συνεχιζω την ιδια διαδικασια και βλεπουμε στην πορεια τι μπορει να γινεται. Ενημερωνω λοιπον με μετρησεις καθε φορα.
-------------------------
Πηρα σημερα 2 anentome helena (delta ελπιζω να μην παρεξηγηθεις, απλα τα ειδα μπροστα μου στο ζοοπλανετ και πηρα 2), τα εκανα προσαρμογη και μετα τα εβαλα. Μετα απο λιγο το ενα εφαγε εναν λαθρεπιβατη. Nα εχουν θεμα τα ψαρια απο τα helena δεν υπαρχει περιπτωση ειχαμε πει. Σωστα?

Πηρα και την τροφη που μου ειχες προτεινει delta: ocean nutrition-discus flakes και εδωσα στα ψαρακια και την φαγανε και αυτην με πολυ ορεξη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 23-04-12 στις 19:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 23-04-12, 19:29
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Να εύχεσαι να μην είναι θηλυκά...

Γιατί άμα είναι θηλυκά την ΠΑΤΗΣΕΣ εάν σου γεννήσουν δεν θα μπορέσεις να βγάλεις τα αυγά τους ούτε με δυναμίτη
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 23-04-12, 19:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Χαχ! Για πες...υπαρχει τροπος να τα ξεχωρισω?

Διαβαζω και εδω τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 23-04-12, 19:39
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Βάλτα σε ένα μπολάκι για κάνα δυο μέρες και θα δεις άμα σου γεννούν...
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 24-04-12, 00:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πεταλουδα, για Anentome helena μιλαει, οχι zebra nerite.

Στρατηγε μου, εισαι ανωμαλος.
Σου εδινα σπιτισια helena και πηγες και αγορασες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 24-04-12, 02:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Στρατηγε μου, εισαι ανωμαλος.
Σου εδινα σπιτισια helena και πηγες και αγορασες.
Xαχ! Ισως να χρειαστω αλλο 1-2 αργοτερα και να παρω και σπιτισια. Εσυ δικιο εχεις, απλα μιας και τα ειδα και τα θυμηθηκα και αυξηθηξαν και οι λαθρεπιβατες, τα πηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 26-04-12, 00:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Με την ιδια τυρφη (χωρις αλλαγη δηλαδη με καινουρια απο το σαββατο που εκανα την αλλαγη) το ph σημερα ηταν 7. Αν δεν πεσει αλλο μεχρι παρασκευη θα βγαλω τη μιση και θα βαλω μιση καινουρια, αλλιως αν πεσει πιο κατω κανω την αλλαγη και αλλαζω τη μιση μετα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
8/4 --> 23g

12/4 --> 32g

18/4--> 32g
Εδω φαινεται απο ποτε ειναι η καθε ποσοτητα τυρφης μεσα στο φιλτρο του βαριλου.

Για τα anentome helena που διαβαζω ph 7-7,5 τι γινεται? Αν φτασει παρακατω απο 7 το ενυδρειο καποια στιγμη θα εχουν προβλημα? Μεχρι στιγμης μια χαρα γυρνανε στο ενυδρειο. Θαβονται και στην αμμο πολλες φορες. Μαλιστα μια βαλισνερια βγηκε απο το χωμα και πιστευω οτι περασε απο κει καποιο helena και το ξεριζωσε καταλαθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 26-04-12 στις 00:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 26-04-12, 09:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H πρωτη ποσοτητα εχει "τελειωσει", τσαμπα ειναι μεσα.

Τα anentome μεσα στην αμμο ειναι την περισσοτερη ωρα (αυτο της κανει και καλο).
Εχουν μεγαλο ευρος τιμων διαβιωσης (και σε ακομα πιο χαμηλες τιμες).
Το κέλυφος τους ειναι χοντρο και δεν ειναι ευαισθητο στο μαλακο νερο οπως των apple, zebra κλπ.
Τα εχω σε tds 60ppm και ειναι τουμπανα.
Πολυ πρωτεινη θελουν μονο. Ειναι σκετα πιρανχας στο φαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 26-04-12, 13:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σιγουρα η πρωτη ποσοτητα τυρφης θελει αλλαγη.

Οταν λες πρωτεινη εννοεις λαθρεπιβατες κλπ ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 26-04-12, 14:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι, και στην ξηρα τροφη εννοω.
Μη περιμενει κανεις να τραφουν με αλγες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 27-04-12, 00:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Απο τους λαθρεπιβατες δεν παιρνουν πρωτεινη? Να τους ριχνω και τιποτα αλλο για τροφη?

Και κατι για το ph. Να εβαζα κανα φυλλο catappa (την ποσοτητα που αντιστοιχει στα λιτρα μου αναλογα της εταιριας που παρω) μεσα σε καλτσα και να το σφηνωνα πισω απο τη ριζα? Θα βοηθουσε το ph να πεσει λιγο?
-------------------------
Ο φιλος Tzane ειχε παρει κατι catappa της jbl τα πολυ μεγαλα που λενε 1 ανα 100 λιτρα και μου εδωσε 1 να δοκιμασω, οποτε λεω να βαλω το μισο σε μια καλτσα και να το βαλω στο ενυδρειο. Θα προσφερει κατι γενικα? Θα βοηθησει το ph? Να το βαλω ή να περιμενω λιγο?
-------------------------
Αυτα τι μεγεθος ειναι? Μου κανουν αμα θελησω να χρησιμοποιησω catappa σε περιπτωση που χρησιμοποιησω αυτο απο το φιλο tzane και μου κανει?

Edit: Aπο οτι βλεπω ειναι grande c που αν καταλαβα καλα δεν ειναι grande a - b κλπ, εχουν δηλαδη καποια σπασμενα λιγο και καποια με τρυπες φυλλα και δεν ειναι αριστα εμφανισιακα και εχει απο ολα τα μεγεθη μεσα η συσκευασια που ερχεται. Αν ειδα καλα καπου 25 φυλλα βγαινουν. (You are buying 50 grams (about 25 pieces) of Grade C - mixed size Indian Almond Leaves.) Λεω να προβω στην αγορα εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι σε grande a - b αν εχει σημασια.

Eχει και 100gr grande d που βγαινουν παραπανω φυλλα με τα ιδια χρηματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 27-04-12 στις 00:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 27-04-12, 01:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν υπαρχουν αρκετα σαλιγκαρια πρεπει να τρωνε κατι αλλο τα helena.

Μη τρελλαινεσαι με τα φυλλα.
Κατ'αρχας δεν σε νοιαζει η ποιοτητα A B C κλπ αν μπαινουν σε καλτσα.
Δευτερον αν δεν μπαινουν σε καλτσα, και αφηνωνται και ως διακοσμητικα στο βυθο, πρεπει να ειναι σε καταλληλο μεγεθος αναλογα το ενυδρειο, γιατι αν βαλει καποιος μεγαλα φυλλα, θα κανει το ενυδρειο να φαινεται μικρο.
Για το ενυδρειο σου, μονο μεγεθος baby (που βγαινουν πιο σπανια στην αγορα) θα εκαναν.
Δεν κανουν τρελη δουλεια με το πεχα (οσο η τυρφη) και θα πρεπει για κατι τετοιο να εμπαιναν μεγαλες ποσοτητες (που ομως θα γινονται και περισσοτερο σκουπιδι μεσα στο ενυδρειο).
Ειναι ομως πιο δραστικα στο χρωματισμο του νερου απο την τυρφη (για καποιον που θελει blackwater).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 27-04-12, 01:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχει αρκετα σαλιγκαρια οποτε ακομα ειναι οκ τα helena πιστευω. Για πες και το κατι αλλο να το εχω υποψην μου για αργοτερα αν ποτε ξεμεινω τελειως απο σαλιγκαρια..

Απο εκει και περα οσον αφορα τα φυλλα, ναι, δεν παιζει καποιο ρολο αν ειναι a-b-c-d αν μπαινουν σε καλτσα (οπως σκεφτομαι να βαλω εγω το μισο αυτου που μου εδωσε ο τζανε μιας και ειναι large) μετα την αλλαγη του νερου που θα κανω το Σαββατο, αλλα ελεγα να επαιρνα αυτα τα grande c που λεει οτι εχει απο ολα τα μεγεθη και τα μικρα για το ενυδρειο μου που κανουν για να φαινονται να τα βαλω στο βυθο και οταν ξεμεινω μονο με μεσαια - μεγαλα να τα βαζω σε καλτσα. Η καλτσα αν ειναι καλτζον και οχι ενυδρειακη πειραζει?

Αλλαξα και τυρφη σημερα εβγαλα τα 23g και 32g και εβαλα 50g νεας τυρφης μιας και το ph ειχε παραμεινει στο 7,1.

Και ετσι εχει ως εξης:

8/4 --> 23g (αφαιρεθηκε στις 26/4)

12/4 --> 32g (αφαιρεθηκε στις 26/4)

18/4--> 32g

26/4--> 50g
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 27-04-12, 02:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες και το κατι αλλο να το εχω υποψην μου για αργοτερα αν ποτε ξεμεινω τελειως απο σαλιγκαρια..

Απο εκει και περα οσον αφορα τα φυλλα, ναι, δεν παιζει καποιο ρολο αν ειναι a-b-c-d αν μπαινουν σε καλτσα (οπως σκεφτομαι να βαλω εγω το μισο αυτου που μου εδωσε ο τζανε μιας και ειναι large) μετα την αλλαγη του νερου που θα κανω το Σαββατο, αλλα ελεγα να επαιρνα αυτα τα grande c που λεει οτι εχει απο ολα τα μεγεθη και τα μικρα για το ενυδρειο μου που κανουν για να φαινονται να τα βαλω στο βυθο και οταν ξεμεινω μονο με μεσαια - μεγαλα να τα βαζω σε καλτσα. Η καλτσα αν ειναι καλτζον και οχι ενυδρειακη πειραζει?

....το ph ειχε παραμεινει στο 7,1.
Σου ειπα πιο πανω, ψαροτροφη πρωτεινουχα. πχ για δισκους ή θηρευτες, θαλασσινη (γραφουν ποσοστα οι συσκευασιες, αν ειναι πανω απο 48-50% ειναι πρωτεινουχα)
Και να βυθιζεται.
(φυσικα αν υπαρχει ηδη, κανουν σαν τρελλα και για κατεψυγμενη πχ bloodworms ή μοσχοκαρδια για δισκους diy ή αγοραστή)

Αν ειναι να μπανουν σε καλτσα (ή γυναικειο αφορετο καλτσον) τα ποιο οικονομικα ειναι τα σπασμενα που πουλανε κατα καιρους.

Aν ειναι να βαλεις τελικα, μη παρεις ακομα.
Θα σου βρω εγω baby.


7.1 στο βαρελακι ή στο ενυδρειο?
Τι τυρφη ειπαμε βαζεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 27-04-12, 02:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Η τροφη θα πρεπει φυσικα να βυθιζεται αλλα και να μην την τρωνε τα tetra και να μενει στον βυθο μεχρι να παει καποιο helena να την παρει σωστα? Εχω για δισκους φυλλαρακια αυτη που μου ειχες πει της ocean nutrition αλλα δεν ξερω αν κανει αν και διαβασα στο ιντερνετ (δεν μπορω να παω να δω την τροφη ειναι διπλα στο ενυδρειο και κοιμουνται τωρα τα ψαρακια)...οτι εχει 52,5 πρωτεινη. Θα την τρωνε ομως τα ψαρια αν κανει. Grindal τρωνε μιας και μου εχεις δωσει...(ταιζω grindal 1-2 φορες την εβδομαδα και κανουν σαν τρελα τα tetra) αλλα και να τρωνε παλι δεν νομιζω να προλαβουν απο τα τετρα.

Φυσικα μιλαμε για αφορετο γυναικειο καλτζον (και οχι δυχτιωτο οπως εχεις αναφερει...αχαχ...) σε τετοιο βαζω και την τυρφη.

Αληθεια μπορεις να βρεις baby? Θα ηταν πολυ καλο....(στο ebay δεν βρηκα λιγο που κοιταξα παρα μονο αυτα σε small που λεει 4 - 7 ιντσες και σε ενα ξενο site ειδα μονο baby που λεει μικροτερα απο 5 ιντσες και out of stock). Προσπαθησα πριν να αγορασω τα grande c αλλα δεν ξερω γιατι μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν μπορει να ολοκληρωθει η πληρωμη... Ισως να ειναι για καλο μηπως βρουμε baby. Ουτως ή αλλος εχω να κανω τωρα την δοκιμη - δουλεια μου με το φυλλο του Tzane.

7.1 στο βαρελι. Ενυδρειο 7,5 ενω ειχε πεσει 7,3 μετα την αλλαγη, αλλα μετα απο 1-2 μερες παλι 7,5. Τυρφη sera super peat.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09110 seconds with 14 queries