Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-07, 19:13
fontas Ο χρήστης fontas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Περιοχή: Athhna
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Τη γνωμη σας για να γινει σωστη δουλεια

εχω ενα 55Λ ενυδρειο και θελω να κανο σωστη δουλεια,εχω βαλει ψευτικα φυτα το χαλικι απο οτι διαβαζω ειναι λιγο αυτο που εχω(1π)και αν μπορει καποιος θα ηθελα να μου τι εξοπλισμο χρειαζομαι ακριβως ,τι φυτα, τι φιλτρα
και αν ξερεται καποιο site να δω τιμες.

ειδα ενα ζωακι που με εχει συνεπαρει και θα ηθελα να ξερω αν θα μπορεσω να το μεγαλωσω ασφαλες με τα 55λ και τι αλλα μπορω να βαλω μαζι του αν γινεται.(ενοειται θα εχει στρωθει πρωτα το ενυδρειο)


http://www.tropicalfishfinder.co.uk/stores_productsinfo.asp?store=21∏=1050

εχω χασει τις ελπιδες μου και απο οτι διαβαζω εδω σε σχεση με αυτα που μου λεει αυτος απο το pet-shop ειναι εντελως διαφορετικα αλλα εσας σας εμπιστευομαι πιο πολυ.

σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-07, 21:26
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι,μπορείς να κρατήσεις αυτόν τον pleco στη δεξαμενή σου(αρκεί να είναι τουλάχιστον 60εκ μήκος και 30πλάτος...Αν θέλεις να τον κρατήσεις,θα πρέπει να στήσεις το ενυδρειο από τώρα σύμφωνα με τις ανάγκες του...
Αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά όπως λες,τα ψεύτικά φυτά δεν έχουν θέση... Επίσης,τι στιγμή που σκέφτεσαι να κρατήσεις pleco και θέλεις σωστή δουλειά,θέλεις άμμο ουδέτερη και μάλιστα πολύ ψιλή,όχι χαλίκι...Πάχος άμμου 2-4εκ...Σαν φίλτρο,ανάλλογα με το τι προτιμάς,μπορείς να πας είτε σε εσωτερικό,είτε σε εξωτερικό αρκεί όμως η μικρότερη αναγραφόμενη ικανότητα φίλτρανσης να είναι τουλάχιστον 2πλάσια του όγκου του ενυδρείου σου(ακόμα μεγαλύτερη,ακόμα καλύτερα...).Επίσης θα χρειαστείς θερμοστάτη που να είναι ικανός να κρατάει την θερμοκρασία του ενυδρείου σου στους 28C(τα W διαφέρουν λίγο ανα εταιρία και πολύ ανάλλογα με την θερμοκρασία του χώρου που θα βρίσκεται το ενυδρείο...)Με 55W θερμοστάτη Jager λογικά είσαι καλυμμένος εκτός και αν πέφτει πολύ η θερμοκρασία του χώρου τον χειμώνα.Θα χρειαστείς επίσης έναν Heater Guard για τον θερμοστάτη για προστασία των ψαριών...
Μια εξτρα αντλεία με Venturi είναι επίσης κάτι καλό να προσθέσεις για έξτρα ροή και αερισμό στα σημεία που θες...
Σαν διακόσμηση,λείες σκουρόχρωμες πέτρες και πολλά ξύλα που να κάνουν καλή σκιά και με μεγάλες εσοχές για να κρύβεται,είναι το καλύτερο για αυτόν...Από φυτά,μπορείς να βάλεις επιπλέοντα που θα κόβουν το φως φτιάχντας ένα πιο ασφαλές περιβάλλον για αυτόν αλλά μπορείς να βάλεις και μεγάλα υδρόβια όπως Echinodorus...Δεν είναι βέβαια βιοτοπικά τα δεύτερα καθώς το μέρος που ζει δεν έχει καθόλου υδρόβια φυτά,αλλά και να τα βάλεις δεν ύπάρχει πρόβλημα αν τα θεωρείς απαραίτητα για ένα πιο ελκυστικό look στη δεξαμενή...

Αυτά νομίζω είναι τα βασικά,στην πορεία βέβαια αν πράγματι αποφασίσεις πως θέλεις να τον έχεις και καθώς προχωράς το στήσιμο,θα πούμε και τα υπόλοιπα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-07, 22:08
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

κωστα οταν λες Heater Guard ?ψαχνω κατι παρομοιο κατι δηλαδη σαν προστατευτικο για τον θερμοστατη αλλα δεν εχω δει κατι πουθενα αμα εχεις καμια φοτο λινκ η ξερεις καποιο μαγαζι να εχει κατι τετοιο αθηνα για ριχτο
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-07, 11:18
fontas Ο χρήστης fontas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Περιοχή: Athhna
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ θα ξεκινησω την προσπαθεια μου σε λιγοκαιρο και θα σας ενημερωσω για το πως παει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εννοώ τους Tronic Heater Guards...


Τους βρίσκω και στον Υδρόκοσμο και στον Ωκεανό...Πολύ πιθανώς να τους φέρνουν και άλλα pet shop πάντως.

fontas,
Περιμένω update!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΛΒΙΡΑ Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 26-10-07 15:16
τη γνωμη σας GP250381 Δίσκοι 35 19-06-06 15:01
Το ενυδριο μου-Τη γνωμη σας gangrel Malawi 6 18-03-06 19:53
Την γνωμη σας για λαμπες φθοριου Makis M Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 31-03-05 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04037 seconds with 13 queries