Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-14, 18:54
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή ερωτησεις αρχαριος malawi

καλησπερα θελω να ρωτησω σε ενυδρειο 100 επι 40 επι 45 ποσα κιλα χαλικι πρεπει να βαλω?απο το παλιο ενυδρειο που ειχα με ζωοτοκα ειχα χαλικακι ψιλο πολυ μικρο αλλα οχι λεπτοκοκο και οχι αμμο.πειραζει να βαλω το ιδιο?αφου φυσικα το πλυνω?επειδη ειναι μαυρο μαρεσει και δεν θα βρομιζει...μετα εχω και πετρες ασβεστολιθικες 19 κιλα μεγαλες 3 και 4 μικρες.ακομα ειμαι στις δοκιμες και εμενα μαρεσουν μεσα στο χωρο του ενυδρειου με περασματα και σπηλιες αλλα τις θεωρειτε λιγες?πρεπει περισσοτερες?φαρδιες να πατανε καλα κατω και με πολλες τρυπες επανω.λεω να κανω τις μεγαλες στη μια μερια και απο την αλλη να βαλω αραια τις 4 μικρες.τι να προσεξω?πως μπορει να πεσουν??ακομα και αν πατανα καλα?πειραζει που το βαρος θα ειναι αριστερα η δεξια??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-14, 19:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τι κιχλιδες σκοπευεις να βαλεις?

Την αμμο τη θεωρω απαραιτητη σε ενυδρειο Αφρικης. Τα περισσοτερα ψαρια συνηθιζουν να σκαβουν και να βαζουν την αμμο στο στομα τους.

Πηγαινε σε μια καθαρη παραλια και μαζεψε οση αμμο θαλασσης θελεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-14, 19:13
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Κατα πρώτον η λίμνη εχει άμμο, τα ψάρια προτιμουν την αμμο, συνεπως ειναι καλύτερο να βάλεις άμμο...αν μπορείς να πάρεις απο παραλια και να την πλύνεις, ολα ΟΚ, αλλα να ειναι καθαρή παραλια (ακομα καλυτερα να βρεις κανενα αμμολοφο και να σκαψεις λίγο....). Ειδικα τα maingano τα εχω δει αρκετες φορές να σκάβουν! Σε ενυδρείο φίλου είχα δει labidos να πηγαινουν την αμμο ποτε δεξιά, ποτε αριστερα!
Πέτρες πρεπει να βάλεις πολλές, αλλα προσεχε! δεν θες ογκο, κρυψωνες θες, οποτε καλύτερα να βρεις σχετικά μικρές και να κανεις πολλές κρυψώνες (πολλές ομως!). Λογικά θα βαλεις τις μεγαλύτερες κάτω και τις μικρότερες πανω, ενώ καλο θα ήταν να βρείς και πλακέ ωστε να κανεις και καποια επιπεδα σημεια (να πατανε καλύτερα). Αν βαλεις αμμο, οι πέτρες που ειναι στον βυθό πρεπει να μπούν ΠΡΙΝ την αμμο, η να σκαψεις και να τις ακουμπήσεις κάτω, γιατι αν σκαψουν τα ψαρια μετα απο εσενα, τοτε θα τις δεις ολες στο πάτωμα (σου). Το βάρος θα το μοιράσεις, γιατι υποθέτω οτι εχεις τζάμι κάτω και δεν θες να κρακ...

Ενα τελευταίο, ΠΡΙΝ βαλεις οτιδήποτε αλλο, βαζεις στον πάτο φελιζόλ (νομιζω οτι το λενε DOW), μετά τις πέτρες και στην συνέχεια την άμμο. Ετσι θα εχεις καλύτερη κατανομή του βάρους και ελαστικότητα σε περίπτωση που φύγει καμια πέτρα.Το φελιζόλ δεν χρειάζεται να είναι πολύ παχυ, 3 πόντους είναι ΟΚ, ενώ πάνω θα βάλεις αλλους 4 άμμο. Στην μπροστινή πλευρά και στα πλάγια ασε κενό 2-3 πόντους απο το τζάμι και βάλε άμμο, ωστε να μην φαίνεται το φελιζόλ απο εξω

αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-14, 19:45
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

δικιο εχετε...και οκ παω στο χωριο μου και μαζευω αμμο απο παραλια.πως καθαριζεις την αμμο?καλα το χαλικι το εκανα με σουροτηρι με τουλι απο κουφετα...την αμμο?????και αναγκαστικα καφε ετσι???τουλαχιστον στις παραλιες μας στεην ευβοια ειναι καφε...κανεις εδω με μαυρη παραλια???μετα για τις πετρες που ειπατε ογκο,οι 2 ειναι μεγαλες πχ 20 υψος επι 20 φαρδος αλλα ειναι τιγκα στις τρυπες αλλες διαμπερες και αλλες οχι.ελεγα να ακουμπησω αυτες τις 2 μαζι μετα διλα να κανει ενα διαδρομακι την τριτη μεγαλη και μετα τις 4 αραια.δηλαδη εκει απλα θα κολυμπανε στο μισο ενυδρειο.δεν θα εχει κρυψωνες τιποτα.ιδεες???τα ψαρια που θα βαλω θα ειναι demasoni η labidochromis
-------------------------
και θελω να προσθεσω ακομα οτι αφου 4 ψαρακια χωρανε μεσα στα λιτρα μου γιατι να εχω τοσες πολλες φωλιες??ρωταω ετσι δεν ειρωνευομαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 20-06-14 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-14, 20:38
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

για μαυρη αμμο μπορεις να παρεις απο μαντρα που πουλαει πετρες για διακοσμηση..εχει στην θεσσαλονικη στο πανγκεα και στην αθηνα ο ερμης..εσενα θα σε βολεψει ο ερμης που ειναι και στην αθηνα..κι εγω μαυρη αμμο βασαλτικη εβαλα μαζι με πετρες βασαλτη και τα πηρα απο το πανγκεα...απ'οτι ειδα στην σελιδα του ερμη εχει μαυρη ψιλοκκοκη αμμο..
αλλα αν θες παρε και ρωτα τους:http://www.votsalo.net/Home.aspx
θελει πολλες κρυψωνες γιατι θα πεφτει κυνηγητο με τον αρσενικο..ειδικα οταν θα ειναι μπουκωμενη η θυληκια και οταν θα γεννηθουν τα μικρα θα πρεπει να εχει κρυψωνες αρκετες για να επιβιωσουν..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-14, 23:21
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Όλα όσα λέτε καλά αλλά πολύ πλύσιμο έχει πέσει.Είστε σίγουροι ότι η άμμος θαλάσσης και όλες οι άμμοι που πουλάνε για χάλαζιακές οι μαντράδες και τα περισσότερα petshop είναι κατάλληλη κι αυτές αξίζουν τα ενυδρεία σας;Παλαιότερα κάποιοι έβαζαν ποταμίσια άμμο από υλοκά οικοδομών με 1,50¤ το τσουβάλι,εκείνη στούμπωνε και την συνιστούσαν κιόλας.Ακόμα και τον γιο μου να βάλετε με όσα δείγματα άμμου μπροστά του θα ξεχωρίσει ποια είναι πραγματικά χαλαζιακή carat 6. Η διαφορά είναι τεράστια και πολύ εύκολα θα τη ξεχωρίσετε κι εσείς.Μπορεί η τιμή της να την κάνει απαγορευτική αλλά εγώ σας έχω την λύση !

Σταματήστε να βάζετε λάσπες στα ενυδρεία σας.Όπως μπορείτε να προστατέψετε τις παραλίες πετώντας όλα τα σκουπίδια και τις γόπες σας σε καλάθι απορριμάτων έτσι θα πρέπει και να περιποιηθείτε τα ενυδρεία σας.

Μην χρησιμοποιείτε για τα ενυδρεία σας άμμο θαλάσσης ή αυτή που κάποιοι ''βαφτίζουν'' ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-14, 08:36
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα όσα λέτε καλά αλλά πολύ πλύσιμο έχει πέσει.Είστε σίγουροι ότι η άμμος θαλάσσης και όλες οι άμμοι που πουλάνε για χάλαζιακές οι μαντράδες και τα περισσότερα petshop είναι κατάλληλη κι αυτές αξίζουν τα ενυδρεία σας;Παλαιότερα κάποιοι έβαζαν ποταμίσια άμμο από υλοκά οικοδομών με 1,50¤ το τσουβάλι,εκείνη στούμπωνε και την συνιστούσαν κιόλας.Ακόμα και τον γιο μου να βάλετε με όσα δείγματα άμμου μπροστά του θα ξεχωρίσει ποια είναι πραγματικά χαλαζιακή carat 6. Η διαφορά είναι τεράστια και πολύ εύκολα θα τη ξεχωρίσετε κι εσείς.Μπορεί η τιμή της να την κάνει απαγορευτική αλλά εγώ σας έχω την λύση !

Σταματήστε να βάζετε λάσπες στα ενυδρεία σας.Όπως μπορείτε να προστατέψετε τις παραλίες πετώντας όλα τα σκουπίδια και τις γόπες σας σε καλάθι απορριμάτων έτσι θα πρέπει και να περιποιηθείτε τα ενυδρεία σας.

Μην χρησιμοποιείτε για τα ενυδρεία σας άμμο θαλάσσης ή αυτή που κάποιοι ''βαφτίζουν'' ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ
Δεν ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες.Και θα ελεγα μαλιστα,αυτος που δεν βαζει αραγωνιτη(λογου κωστους),επιβαλεται να βαλει αμμο θαλασσης,για να αυξηθουν οι σκληροτητες,και να αποφευγει τον ουδετερο βυθο.Η αμμος θαλασσης,μετα τον αραγωνιτη
ειναι οτι πιο καταλληλο για τα αφρικανικα ενυδρεια,και το βασικοτερο ειναι και τζαμπα
Αλλιως οι περισσοτεροι θα βλεπαμε να επιπλεουν αποτσιγαρα στα ενυδρεια μας.

Για τον φιλο μας puntakias τωρα.

Οπωσδηποτε να βαλεις αμμο.Πανε σε μια καθαρη παραλια ,μαζι με ενα τσουβαλακι ,Και με ενα κουβαδακι γεμισε μεσα απο την θαλασσσα οσο θελεις.Αυτο θα στραγγιξει και θα παρεις την αμμο που θελεις.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-14, 12:24
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Να πούμε ότι το νερό από την βρύση στην Αθήνα είναι κατάλληλο για Malawi δεν χρειάζεται τίποτε,όσο για Tanganyika αρκεί να βάζεις epsom salt που στοιχίζει 3,50¤/κιλό και βάζεις 1 κουταλάκι του γλυκού ανά 30lt.Η άμμος θαλάσσης βρωμίζει και δεν καθαρίζει καθόλου εύκολα με σκούπα βυθού.Το ενυδρείο θα θέλει συνέχεια ξεστήσιμο και πλύσιμο μγιατί τα νιτρικά ΝΟ3 θα κοκκινίζουν συνέχεια.Στις λίμνες δεν κολυμπούν ούτε σε χαλαζιακή carat 6 ούτε σε άμμο θαλλάσης αλλά ζουν σε δισεκατομύρια τόνους νερού με τόσα δυνατά ρεύματα που ο βυθός δεν κάνει κατακράτηση των αποβλήτων για να δημιουργήσει μόλυνση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-14, 13:05
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Τι σχεση εχει το νερο,με το θεμα που κουβεντιαζουμε.ολη η Ελλαδα εχει τα ιδια νερα περιπου.
Η μια αμμος,δεν αναιρει την αλλη,με την διαφορα οτι η μια ειναι τζαμπα,και η αλλη εχει κωστος,και ειναι και ουδετρη.
Επισης τα νιτρικα δεν ανεβαινουν επειδη εχουμε αμμο θαλασσης.Αλλα ειναι ελλειψει φυτων,πολυ μαμ,πολλα ψαρια κτλ.

Διαφωνησα με τον τροπο που απορριπτεις την αμμο θαλασσης,για νεα παιδια που θα μπουν στο χομπι,και θα νομιζουν αν δεν πληρωσουν,και βαλουν θαλασσης,θα βγαλουν χολερα στο ενυδρειο τους.Και αυτο ειναι λαθος,νομιζω.Με ενα καλο πλυσιμο,ειναι μια χαρα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-14, 13:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι η άμμος θαλάσσης
Η καλύτερη αμμοληψία (κοκκομετρία,χρώμα,καθαρότητα) που είχα κάνει ήταν απ' την Ιερισσό Χαλκιδικής (αν ανοίξουν τα μεταλλεία άστα....).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-14, 13:21
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά είναι η άμμος θαλάσσης
Η καλύτερη αμμοληψία (κοκκομετρία,χρώμα,καθαρότητα) που είχα κάνει ήταν απ' την Ιερισσό Χαλκιδικής (αν ανοίξουν τα μεταλλεία άστα....).
Μπορει να εχει και χρυσαφι ομως
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-06-14, 13:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να εχει και χρυσαφι ομως
μαζί με κυάνιο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-14, 14:11
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

και μετα μαζευω απο μια παραλια και τη βραζω....ποσα κιλα περιπου σε 150 λιτρα???στο περιπου ετσι...ειναι 100 επι 40
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-06-14, 14:24
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Την πλενειες καλα,πριν την βαλεις.καμια 20αρια κιλα και βλεπεις
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-14, 09:03
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Καλημέρα Πέτρο ήθελα να σου πω κάποια πραγματάκια σε όσα έγραψες,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλαιότερα κάποιοι έβαζαν ποταμίσια άμμο από υλοκά οικοδομών με 1,50¤ το τσουβάλι,εκείνη στούμπωνε και την συνιστούσαν κιόλας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άμμος θαλάσσης βρωμίζει και δεν καθαρίζει καθόλου εύκολα με σκούπα βυθού.Το ενυδρείο θα θέλει συνέχεια ξεστήσιμο και πλύσιμο μγιατί τα νιτρικά ΝΟ3 θα κοκκινίζουν συνέχεια.
Εγώ εδώ και έναν χρόνο που την έχω (αναγκαστικά αφού δεν έχουμε παραλίες κοντά στα μέρη μας και δη καθαρές) αυτό το πρόβλημα που λες δεν το έχω αντιμετωπίσει.Η βυθός μου καθαρίζει μια χαρά εύκολα με την σκούπα βυθού και τα ψάρια μου την σκάβουν χωρίς το πρόβλημα που κάποιοι λένε ότι πετρώνει.Τα νιτρικά μου δεν έχουν ξεφύγει από το 5 και φυσικά δεν έχω ξεστήσει και τα σχετικά για τον λόγο που ανέφερες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα και τον γιο μου να βάλετε με όσα δείγματα άμμου μπροστά του θα ξεχωρίσει ποια είναι πραγματικά χαλαζιακή carat 6. Η διαφορά είναι τεράστια και πολύ εύκολα θα τη ξεχωρίσετε κι εσείς.Μπορεί η τιμή της να την κάνει απαγορευτική αλλά εγώ σας έχω την λύση !
Όπως πολύ σωστά λες στο τέλος,το πρόβλημα δεν είναι αν μπορούμε να την αναγνωρίσουμε άλλα αν μπορούμε να την αγοράσουμε,αλλιώς δεν θα γινόταν αυτή η κουβέντα...
Έχεις χρησιμοποιήσει άμμο θαλάσσης και έχεις αυτή την εντύπωση γιατί σε βλέπω σε κάποια πράγματα ΑΠΟΛΥΤΟ,θυμάμαι για παράδειγμα και ένα ψιλοκράξιμο που είχες ρίξει για όσους χρησιμοποιούν υγρά τεστ της aquilli ή άλλης εταιρείας πλην της API,και σε πληροφορώ ότι τα NO3 & NO2 της aquilli μετράνε μια χαρά αξιόπιστα.
Αυτά από έμενα με φιλική διάθεση πάντα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-14, 09:24
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Ο Πετρος εχει ενα κολλημα με την χαλαζιακη αμμο τι να κανουμε απο οτι εχω μιλησει μαζι του εχει πληρωσει και εχει μαθει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-06-14, 09:52
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

παιδια τελικα βρηκα αμμο θαλλασης απο ενα φιλο εδω και με καλυψε.αλλα θελω να κανω αλλη ερωτηση.wave maker ανεμηστηρακι οπως λεω εγω να βαλω?στο προηγουμενο στησιμο που ειχα κανει με ζωοτοκα ειχα βαλει για να γυρναει το νερο οποτε ετσι τα σκατουλακια να πανε πιο ευκολα προς την εισοδο του φιλτρου.ισχυει?η μπαρουφα εκανα???τοτε ηταν και μαυρο το χαλικακι.τωρα με την μπεζ αμμο λεω να το ξαναβαλω για να μην βρωμιζει.τουλαχιστον να μην φαινεται.ισχυει??το εχω δεν θα το αγορασω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-14, 12:33
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Πετρος εχει ενα κολλημα με την χαλαζιακη αμμο τι να κανουμε απο οτι εχω μιλησει μαζι του εχει πληρωσει και εχει μαθει
Οκ αν την έχει πατήσει δικαιολογείται τότε γι αυτό τον ρώτησα αν την έχει χρησιμοποιήσει γιατί εμένα όσα έγραψε δεν μου έτυχαν ευτυχώς...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΙΑΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ κικη Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-05-12 22:13
γενικες ερωτησεις περι θαλασσινου(αρχαριος) georot1981 Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 19-02-12 12:06
ΠΙΟ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ bantourakis Αρχάριοι γλυκού νερού 31 29-08-10 21:23
αρχαριος ,ερωτησεις για μονομαχους Leo Bettas 1 12-08-09 16:17
Αρχαριος-Ερωτησεις για φυτα nikolas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 02-04-07 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06517 seconds with 15 queries