Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-14, 23:48
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Γνωμες για το στησιμο του ενυδρειου μου.

Καλησπερα και χρονια πολλα!
Πηρα αποφαση να ξηλωσω το φυτεμενο και να ερθω Αφρικη μερια.
Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα πετρες απο τη φυση και αμμος απο παραλια.
Ξερω οτι ειναι λιγα τα λιτρα για μαλαουι αλλα το καλοκαιρι θ αλλαξω μπαλκονοπορτες οποτε θα κολλησω ενα μεγαλο με τα τζαμια
Το εστησα πως σας φαινεται?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτογραφία.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  51,3 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-14, 23:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν ειμαι αφρικανος, αλλα που ομορφο μου φαινεται το στησιμο!
οπως ειπες ομως κι εσυ, λιγα τα λιτρα για μαλαουι..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-14, 23:57
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειμαι αφρικανος, αλλα που ομορφο μου φαινεται το στησιμο!
οπως ειπες ομως κι εσυ, λιγα τα λιτρα για μαλαουι..
Το ξερω ειπα και οτι θα κολλησω μεγαλυτερο ομως!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-14, 00:35
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

το ξερω...
απλα λογικα θα πρεπει να "παιξεις" με 1 ειδος κι 1 χαρεμι μεχρι τοτε.
καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-14, 12:29
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο έγινε.Με λίγες ανούμπιες θα σπάσεις το νταμάρι λίγο.Με το σκεπτικό ότι σε λίγο θα πας σε μεγαλύτερο θα πρότεινα να βάλεις ένα χαρεμάκι labidochromis caeruleus ή δεν ξέρω αν σε παίρνει να βάλεις από τώρα τα maingano όπου σου αρέσουν.Ας μας πουν και οι πιο έμπειροι.Πάντως μου αρέσει πολύ το στήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-14, 14:43
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΙΧΘΥΟΣΥΝΘΕΣΗ 120 LT

Καλημέρα,χρόνια πολλά και καλώς να 'ρθεις στην Αφρική!!! Το να φτιάξεις ενυδρείο με τα τζάμια από τις μπαλκονόπορτες καλύτερα να το ξεχάσεις από τώρα.Πολύ ωραίο το στήσιμο σου αν έπλυνες πάρα μα πάρα πολύ κάλα τις πέτρες σου,την άμμο όμως βγάλτην και πέταξε την.Το ενυδρείο πλύνε το καλά πολλές φορές με ζεστό νερό.Στο βυθό πρέπει να στώσεις Dow ( όχι φελιζόλ αλλά το συγκεκριμένο είδος που θα βρείς σε υλικά οικοδομών,είναι αυτό που μοιάζει με φελιζόλ αλλά δεν είναι και το βάζουν για μόνωση σε όλες τις οικοδομές ).Αυτό πρέπει να γίνει για να προφυλάξει το ενυδρείο από σπάσιμο σε περίπτωση κατολίσθησης αφού τα ψαράκια μας ευχαριστιούνται το σκάψιμο.Μετά θα στήσεις τις πέτρες σωστά και στο τέλος θα βάλεις χαλικάκι ή άμμο χαλαζιακή.Εμπιστεύσου με και μην βάλεις ποταμίσια είτε την μαζέψεις είτε την αγοράσεις από υλικά οικοδομών που πωλείται φθηνά γιατί σφίγγει ''στουμπώνει'' και δεν κάνει.Ξέρω ότι την χαλαζική την καλή την πουλάνε σε ''τσιμπιμένη'' τιμή που την κάνει απαγορευτική για την τάξη μας,έχω όμως κάποια άκρη - όχι μαγαζί - που προμηθεύομαι κι εγώ λευκή ή μπεζ χαλαζιακή carat 6 με 7¤/5κιλο κι αν θες μπορώ να σου στείλω.
Για ιχθυοσύθεση θα σου κάνω κάποιες προτάσεις αν και το καλύτερο είναι να διαλέξεις εσύ ένα είδος για να σου πούνε οι Αφρικάνοι με ποιο άλλο είδος μπορείς να το συνδυάσεις.Από Tanganyika μπορείς να βάλεις μέχρι 10 neolamprologus multifasciatus που είναι κοχυλόψαρα και αναπαράγονται με γρήγορους ρυθμούς αν αφαιρέσεις πολλές πέτρες και βάλεις στη μία πλευρά μία στίβα από πέτρες και συμπληρώσεις στο ενυδρείο πολλά κοχύλια και δεν θα συγκατοικήσουν με άλλο είδος.Ή με μία στίβα πέτρες χωρίς συγκάτοικους βάλεις 6 neolamprologus brichardi που παρά το μέγεθος τους θα βλέπεις πολλή κίνηση.Από Malawi θα σου πρότεινα να αποφύγεις οποιοδήποτε είδος aulonocara γιατί μεγαλώνουν πολύ κι είναι λίγα τα λίτρα σου και δεν πιστεύω να ήθελες στο ενυδρείο 1 ζευγάρι μόνο ή 1m+2f ενώ θα ήταν πιο άνετα για mbuna πετρόψαρα δηλαδή που δεν γίνονται τόσο μεγάλα.Ένας ωραίος συνδυασμός 2 ειδών θα ήταν 1m+2f pseudotropheus saulosi 1m+2f pseudotropheus acei yellow tail.Με τα saulosi θα είχες τη διχρωμία των φύλλων αφού το αρσενικό είναι μπλέ με σκούρες κάθετες ρίγες ενώ τα θηλυκά λαμπερά κίτρινα.Τα αρσενικά acei yellow tail με λαμπερό μπλε κεφάλι και γκρι σώμα με γυαλάδα του μπλε και κίτρινη ουρά ενώ τα θηλυκά γκρι με κίτρινη ουρά.Αν δεις κάποιο είδος που να σου αρέσει θα σου πούμε αν μπορείς να το ταιριάξεις με κάποιο άλλο κι αν κάνει για το ενυδρείο σου.Ακολουθούν οι σύνδεσμοι των ειδών των κιχλίδων που σου ανέφερα για να δεις φωτογραφίες τους με την σειρά που τις ανέφερα.''ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ''!!!

https://www.google.gr/search?q=multi...w=1138&bih=501

https://www.google.gr/search?q=brich...w=1138&bih=501

https://www.google.gr/search?q=saulo...w=1138&bih=501

https://www.google.gr/search?q=acei+...w=1138&bih=501
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-14, 17:29
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο έγινε.Με λίγες ανούμπιες θα σπάσεις το νταμάρι λίγο.Με το σκεπτικό ότι σε λίγο θα πας σε μεγαλύτερο θα πρότεινα να βάλεις ένα χαρεμάκι labidochromis caeruleus ή δεν ξέρω αν σε παίρνει να βάλεις από τώρα τα maingano όπου σου αρέσουν.Ας μας πουν και οι πιο έμπειροι.Πάντως μου αρέσει πολύ το στήσιμο.
Ανουμπιες η και αλλα φυτα δε θα βαλω ειχα πριν ενα φυτεμενο ζουγκλα.Οι ανουμπιες αν τις βαραει το φως γεμιζουν αλγη θελουν σκια.Θα το αφησω ετσι μεχρι να κανω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,χρόνια πολλά και καλώς να 'ρθεις στην Αφρική!!! Το να φτιάξεις ενυδρείο με τα τζάμια από τις μπαλκονόπορτες καλύτερα να το ξεχάσεις από τώρα.Πολύ ωραίο το στήσιμο σου αν έπλυνες πάρα μα πάρα πολύ κάλα τις πέτρες σου,την άμμο όμως βγάλτην και πέταξε την.Το ενυδρείο πλύνε το καλά πολλές φορές με ζεστό νερό.Στο βυθό πρέπει να στώσεις Dow ( όχι φελιζόλ αλλά το συγκεκριμένο είδος που θα βρείς σε υλικά οικοδομών,είναι αυτό που μοιάζει με φελιζόλ αλλά δεν είναι και το βάζουν για μόνωση σε όλες τις οικοδομές ).Αυτό πρέπει να γίνει για να προφυλάξει το ενυδρείο από σπάσιμο σε περίπτωση κατολίσθησης αφού τα ψαράκια μας ευχαριστιούνται το σκάψιμο.Μετά θα στήσεις τις πέτρες σωστά και στο τέλος θα βάλεις χαλικάκι ή άμμο χαλαζιακή.Εμπιστεύσου με και μην βάλεις ποταμίσια είτε την μαζέψεις είτε την αγοράσεις από υλικά οικοδομών που πωλείται φθηνά γιατί σφίγγει ''στουμπώνει'' και δεν κάνει.Ξέρω ότι την χαλαζική την καλή την πουλάνε σε ''τσιμπιμένη'' τιμή που την κάνει απαγορευτική για την τάξη μας,έχω όμως κάποια άκρη - όχι μαγαζί - που προμηθεύομαι κι εγώ λευκή ή μπεζ χαλαζιακή carat 6 με 7¤/5κιλο κι αν θες μπορώ να σου στείλω.
Για ιχθυοσύθεση θα σου κάνω κάποιες προτάσεις αν και το καλύτερο είναι να διαλέξεις εσύ ένα είδος για να σου πούνε οι Αφρικάνοι με ποιο άλλο είδος μπορείς να το συνδυάσεις.Από Tanganyika μπορείς να βάλεις μέχρι 10 neolamprologus multifasciatus που είναι κοχυλόψαρα και αναπαράγονται με γρήγορους ρυθμούς αν αφαιρέσεις πολλές πέτρες και βάλεις στη μία πλευρά μία στίβα από πέτρες και συμπληρώσεις στο ενυδρείο πολλά κοχύλια και δεν θα συγκατοικήσουν με άλλο είδος.Ή με μία στίβα πέτρες χωρίς συγκάτοικους βάλεις 6 neolamprologus brichardi που παρά το μέγεθος τους θα βλέπεις πολλή κίνηση.Από Malawi θα σου πρότεινα να αποφύγεις οποιοδήποτε είδος aulonocara γιατί μεγαλώνουν πολύ κι είναι λίγα τα λίτρα σου και δεν πιστεύω να ήθελες στο ενυδρείο 1 ζευγάρι μόνο ή 1m+2f ενώ θα ήταν πιο άνετα για mbuna πετρόψαρα δηλαδή που δεν γίνονται τόσο μεγάλα.Ένας ωραίος συνδυασμός 2 ειδών θα ήταν 1m+2f pseudotropheus saulosi 1m+2f pseudotropheus acei yellow tail.Με τα saulosi θα είχες τη διχρωμία των φύλλων αφού το αρσενικό είναι μπλέ με σκούρες κάθετες ρίγες ενώ τα θηλυκά λαμπερά κίτρινα.Τα αρσενικά acei yellow tail με λαμπερό μπλε κεφάλι και γκρι σώμα με γυαλάδα του μπλε και κίτρινη ουρά ενώ τα θηλυκά γκρι με κίτρινη ουρά.Αν δεις κάποιο είδος που να σου αρέσει θα σου πούμε αν μπορείς να το ταιριάξεις με κάποιο άλλο κι αν κάνει για το ενυδρείο σου.Ακολουθούν οι σύνδεσμοι των ειδών των κιχλίδων που σου ανέφερα για να δεις φωτογραφίες τους με την σειρά που τις ανέφερα.''ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ''!!!

https://www.google.gr/search?q=multi...w=1138&bih=501

https://www.google.gr/search?q=brich...w=1138&bih=501

https://www.google.gr/search?q=saulo...w=1138&bih=501

https://www.google.gr/search?q=acei+...w=1138&bih=501
Καλησπερα και χρονια πολλα!
Dow ειναι εγω το λεω φελιζολ.Οι πετρες πλυθηκαν και πηραν και μια βραση οπως και η αμμος.Την αμμο γιατι να την βγαλω?Εχω διαβασει εδω οτι η αμμος απο παραλια κανει.
Τωρα απο ψαρια ελεγα να βαλω μαινγκανους
Απο αυτα που μου εδειξες τα δυο τελευταια μου αρεσουν
Τα τζαμια γιατι δεν κανουν?Εχω κολλησει και αλλες φορες με τετοια τζαμια ενυδρεια για φιλους.
Ευχαριστω για την βοηθεια
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skamanakos : 21-04-14 στις 17:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-14, 17:33
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Πολυ ομορφα ψαρια ιδικα τα δυο τελευταια λινκ,αν καποια στιγμη κανω Αφρικανικο ,θα το κανω για τα δυο τελευταια ειδοι μου αρεσαν παρα πολυ,ενα ζευγαρι blue acara ποσα λιτρα χρειαζεται ; κανει δυο ζευγαρια ; η πρεπει να ειναι χαρεμι; ειχα πολυ παλια αλλα τοτε δεν ηξερα και πολλα (δεν ειχα ιντερνετ)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-14, 17:45
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

ωραιο το ενυδρειο σου skamanako..λιγο πρασιναδα θελει ομως και θα ειναι σουπερ..μ'αρεσε το στησιμο σου....αν θες καμια 5-6 ψαρακια εχω λαμπιντος τα οποια και θελω να διωξω γιατι μεγαλωσανε και ειναι πολλα για το 120ρι μου..ειχα παρει 12 πολυ μικρα παο γεννα ενος παιδιου μεχρι να μεγαλωσουν κα ινα μπορεσω να ξεχωρισω το φυλο τους...και ειμαστε και διπλα κιολας..Πολυκαστρο μενω εγω..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-14, 18:06
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο το ενυδρειο σου skamanako..λιγο πρασιναδα θελει ομως και θα ειναι σουπερ..μ'αρεσε το στησιμο σου....αν θες καμια 5-6 ψαρακια εχω λαμπιντος τα οποια και θελω να διωξω γιατι μεγαλωσανε και ειναι πολλα για το 120ρι μου..ειχα παρει 12 πολυ μικρα παο γεννα ενος παιδιου μεχρι να μεγαλωσουν κα ινα μπορεσω να ξεχωρισω το φυλο τους...και ειμαστε και διπλα κιολας..Πολυκαστρο μενω εγω..
Ευχαριστω για την προταση!
Τα λαμπιντος ταιριαζουν με τα σαουλοσι?Αυτα που ο αρσενικος ειναι εχει μπλε ριγες και τα θηλυκα ειναι κιτρινα.
-------------------------
Να πω την αληθεια δε πιστευα οτι ενα ενυδρειο μονο με πετρες θα μου αρεσε πιο πολυ απο το φυτεμενο μου!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skamanakos : 21-04-14 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-04-14, 18:27
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για την προταση!
Τα λαμπιντος ταιριαζουν με τα σαουλοσι?Αυτα που ο αρσενικος ειναι εχει μπλε ριγες και τα θηλυκα ειναι κιτρινα.
-------------------------
Να πω την αληθεια δε πιστευα οτι ενα ενυδρειο μονο με πετρες θα μου αρεσε πιο πολυ απο το φυτεμενο μου!
απ'οσο ξερω δεν ταιριαζουν μαζι..γιατι εχουν ιδια χρωματα..και λενε οτι υπαρχει περιπτωση υβριδισμου..αλλιως maingano βαλε..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-14, 18:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Φίλε skamanakos εφόσον σχεδιάζεις να φτιάξεις μεγαλύτερο ενυδρείο είσαι σε σωστό δρόμο
Ενυδρείο 120 λίτρων μόνο προσωρινά, όσο είναι μικρά, μπορεί να φιλοξενήσει ψάρια από Malawi.
Το στήσιμο σου φαίνεται λειτουργικό. Η άμμος θαλάσσης είναι μια χαρά.
Για τα saulosi που σ' αρέσουν διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61917 και αν βρεις κοίτα να μην είναι υβρίδια (κυκλοφορούν κάποια που τα λένε "red coral").
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-14, 20:58
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο το ενυδρειο σου skamanako..λιγο πρασιναδα θελει ομως και θα ειναι σουπερ..μ'αρεσε το στησιμο σου....αν θες καμια 5-6 ψαρακια εχω λαμπιντος τα οποια και θελω να διωξω γιατι μεγαλωσανε και ειναι πολλα για το 120ρι μου..ειχα παρει 12 πολυ μικρα παο γεννα ενος παιδιου μεχρι να μεγαλωσουν κα ινα μπορεσω να ξεχωρισω το φυλο τους...και ειμαστε και διπλα κιολας..Πολυκαστρο μενω εγω..
Aυτη τι στιγμη εχω ενα οσκαρ μεσα οποτε ειναι λιγο να βαλω και αλλα ψαρια μεσα παντως ευχαριστω να εισαι καλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-14, 22:35
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Απο φωτισμο εχω 2 τ5 σιλβανια γκρολουξ 24βατ η μια.Μηπως ειναι πολυ?Να βγαλω την μια λαμπα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-14, 08:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Θα έλεγα να βγάλεις τη μια γκρολουξ και να βάλεις μια aquastar
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-14, 15:23
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα να βγάλεις τη μια γκρολουξ και να βάλεις μια aquastar
στα φυτεμενα προσπαθουσα να εχω 0,5βατ ανα λιτρο.Στα νταμαρια ποσο πρεπει να ειναι τα βατ?
Απο χθες το απογευμα εχω μονο τη μια λαμπα σε λειτουργια.
Τωρα δεν θα παρω αλλη λαμπα γιατι θα αγορασω τελικα ενα 240λιτρα.
Δε μπορω να περιμενω ως το καλοκαιρι για να κολλησω τα τζαμια απο τα παραθυρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-14, 17:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Στα νταμάρια ο φωτισμός είναι για τα ψάρια και δεν επηρεάζει την ανάπτυξη τους οπότε και με μια λάμπα είσαι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-05-14, 23:21
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καθομαι στον υπολογιστη και κοιταω το ενυδρειο αντι για την οθονη
Τελικα τρελο κολλημα η Αφρικη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στησιμο ενυδρειου giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 15 29-06-12 22:19
βοηθεια κ γνωμες για νεο στησιμο! χρηστος13 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 11-05-12 18:53
γνωμες για το στησιμο kgf12345 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 24-12-11 17:11
Ξεκινημα ενυδρειου~απορια κ γνωμες~ GrayFox Αρχάριοι γλυκού νερού 7 08-05-11 12:27
Νεο στησιμο ενυδρειου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-12-10 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07228 seconds with 16 queries