Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-04, 10:52
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Μονομάχος με Zebra Danio

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων με ένα θερμοστάτη 150 watt και ένα εσωτερικό φίλτρο 1000 λίτρων / h. Έχω βάλει 2 φυτά anubia και θα προσθέσω κάποια στιγμή και άλλα. Το ενυδρείο είναι διαστάσεων 60 * 30 * 35 ύψος ( καθαρό ύψος ). Θα γίνει κοινωνικό ενυδρείο και θα βάλω γρήγορα ψάρια μέσα τα οποία δεν θα πειράζουν το ένα με το αλλο. Έχω ένα κόκκινο αρσενικό μονομάχο μαζί με 3 ζεμπράκια. Στην αρχή είχα βάλει μόνο του τον μονομάχο και μετά από 3 μέρες έβαλα τα ζεμπράκια. Από την πρώτη στιγμή έδειχνε να τα καταδιώκει αλλά επειδή είναι γρήγορα εγκατέλειπε σχετικά εύκολα την προσπάθεια. Την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι είχε δαγκώσει την ουρά ενός από τα ζεμπράκια ( είχε κόψει το κάτω πτερύγιο ). Τώρα εξακολουθεί να τα πειράζει αλλά φαίνεται να έχει ηρεμήσει. Κολυμπάει σε όλο το ενυδρείο και έχει βρει και κάποια μέρη όπου η ροή του νερού είναι χαμηλή και κάθεται και εκεί κάποιες στιγμές. Από τροφή του δίνω κάτι μπίλιες που είναι προνύμφες ( κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς ) όπου μου προτείνανε σαν την καλύτερη. Όταν τα ταϊζω το κάθε ένα τρώει την δικιά του την τροφή ( το καθορίζω εγώ με δικιά μου παρέμβαση). Μου είπαν ότι ο μονομάχος ότι δεν κάνει να τρώει flakes γιατί θα έχει πρόβλημα μελλοντικά. Ομολογώ να πω ότι είναι ένα ψάρι ( ο μονομάχος ) που μου άρεσε από παλιά και μου αρέσει ακόμη περισσότερο που έχει και "χαρακτήρα". Σκέφτομαι να το ζευγαρώσω αλλά αυτό που με απασχολεί είναι ότι τα ψάρια που θα βγούν από την γέννα ( εάν πετύχει ) τι θα τα κάνω καθότι από ότι ξέρω βγάζουν περίπου 100 αυγά. Εάν βγουν πολλά αρσενικά θα πρέπει μετά τους δύο μήνες να χωριστούν. Που θα τα βάλω όμως???Σκέφτομαι ότι κάποια θα τα χαρίσω και κάποια άλλα να τα πουλήσω κρατώντας κάποια όμορφα για εμένα. Δεν ξέρω βέβαια άν θα τα αγοράσουν αλλά θα δούμε. Τι πρέπει να προσέξω όταν πάω να ζητήσω μία θυληκιά μονομαχίνα?Θα πρέπει να είναι και αυτή κόκκινη για να βγάλω μόνο κόκκινα ή δεν παίζει ρόλο αυτό?Επείσης πως μπορώ να δω τι ηλικία είναι τα ψάρια για να ξέρω εάν μπορούν να ζευγαρώσουν ή όχι?

Αυτά προς το παρών.

Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-04, 00:44
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Οσο αφορα την τροφη μπορεις να του δεινεις αποξηραμενο σκουλικι η κατεψυγμενο, αν και υπαρχει σε μορφη flakes αποκλειστικα τροφη για ΒΕΤΤΑ (νομιζω ειναι τις τετρα))
στο θεμα του ζευγαρωματος ...
100 μωρα δεν νομιζω να εισαι τοσο τυχερος με την πρωτη φορα (( υπαρχει σχετικο τοπικ για την αναπαραγωγη ριξε μια ματια εκει και τα λεμε παλι))

τωρα τι θυληκια να διαλεξεις ...
μια οσο το δυνατον μονοχρωμη γινεται κατ προτημησει κοκκινη και σιγουρα οχι ΜΠΛΕ!!!
Ο συνδιασμος κοκκκινο με μπλε δεινει ενα χαος χρωματικο.
επειδη δεν ξερουμε τους εκτροφεις των ΒΕΤΤΑ που εχουν τα PET SHOP δεν μπορουμε να ξερουμε την ηλικια τους , καθως και τι αλλα γοννιδια (( σε σχεση με το χρωμα )) κουβαλαει μεσα του το ψαρι , και το κρυφο αυτο γοννιδιο (( ΓΟΝΟΤΥΠΟ)) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ καποια στιγμη σε καποια γεννα,, δηλαδη μπορει απο 2 κοκκινους μονομαχους να βγει ενα μωρο που να εχει και ασπρο χρωμα εκτος απο το κοκκινο...
κατι τετοιο ξεκαθαριζει υστερα απο αρκετες γεννιες διασταυροντας καποια αδερφακια μεταξυ τους.. και τοτε ξερουμε ολα τα γονιδια που εχουν τα ψαρια μας(( επιλκτικη αναπαραγωγη)),,

αυτα για την ωρα..
αρχιζεις το ψαξιμο λοιπον για
θυληκια και εμεις εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-04, 01:20
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

ΠΡΟΣΕΧΕ!ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΟΜΑΧΙΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΑΖΙ.αν ο αρσενικος φτιαχνει φωλια στη επιφανεια του νερου και εχει δηλαδη αναπαραγωγηκες τασεις βαζοντας στο ενυδρειο το θυληκο το πιο πιθανον ειναι να την σκωτοσει.Ειναι δυσκολη διαδικασι και θελει χρονο.Ψαξε λιγο στο φορουμ εχει ενα ποστ που εξηγω σε καποιον πως γινετε νομιζω.ειχα ασχοληθει και πιο παλια με αναπαραγωγη με επιτυχια.Να ξερεις πως αν με το καλο τα καταφερεις θα ειναι αρκετα δυσκολο να μεγαλωσεις τα μικρα. Αν δεν βρεις τις πληροφοριες που ψαχνεις πες μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-04, 15:23
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Ακόμη δεν θα βάλω τον μονομάχο να ζευγαρώσει.Θα κοιτάξω να βρω πρώτα μια καλή θυληκιά και αφού κάνω μια καλή προετοιμάσια όσον αφορά φαγητό και συνθήκες τότε θα τα βάλω μαζί. Επειδή έχω μεγάλη διατάραξη της επιφάνειας του νερού μου θα φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο μόνο για τους μονομάχους έτσι ώστε να είναι όσο τον δυνατό πιο κοντά στις πραγματικές συνθήκες. Έβαλα δύο ξιφοφόρους ( ζευγαρι ) και παρατηρώ ότι συνέχεια τα καταδιώκει χωρίς αυτά βέβαια να ενοχλούνται αφού δεν τα προλαβαίνει. Είναι όμως φανταστικός αφού όταν τα καταδιώκει ανοίγει τα πτερύγια του και γίνεται πανέμορφος. Παρακάτω σας δείχνω μία φωτογραφία.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-04, 15:38
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cristos
Επειδή έχω μεγάλη διατάραξη της επιφάνειας του νερού μου θα φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο μόνο για τους μονομάχους έτσι ώστε να είναι όσο τον δυνατό πιο κοντά στις πραγματικές συνθήκες.
Αυτο θα ηταν το καλυτερο.Ενα μικρο ενυδριακι περιπου 15λιτρα και θα ειναι πασας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cristos
Έβαλα δύο ξιφοφόρους ( ζευγαρι ) και παρατηρώ ότι συνέχεια τα καταδιώκει χωρίς αυτά βέβαια να ενοχλούνται αφού δεν τα προλαβαίνει. Είναι όμως φανταστικός αφού όταν τα καταδιώκει ανοίγει τα πτερύγια του και γίνεται πανέμορφος. Παρακάτω σας δείχνω μία φωτογραφία.
Θα σου πρωτινα να βαλεις αλλα 2θυλικα για να μιοθει το στρες που προκαλει ο αρσενικος στην θυλικια κατα την συνεχη προσπαθεια ζευγαροματος...
__________________
I can picture in my mind a world without war, a world without
hate. And I can picture us attacking that world, because they'd
never expect it


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04002 seconds with 14 queries