Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-04, 00:19
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Μονομαχος σε βαζο??

Ειχα εναν ταλαιπωρο μονομαχο στο ενυδρειο που προοριζεται για guppies αφοτου αγορασα χθες το πρωτο μου ζευγαρακι ο μονομαχος στην κυριολεξια τους τρελλανε στο κυνηγι και μαδισε και την ουρα του ενος.Αναγκαστηκα φυσικα να τον βγαλω......η ερωτηση μου τωρα.....δεν εχω καπου αλλου να τον βαλω και σκεφτηκα ενα μεγαλο γυαλινο διαφανη βαζο χωριτικοτητας περιπου 15λιτρων το οποιο εχει μεσα 3μεγαλα μπαμπου(ξερετε αυτα τα διακοσμητικα).
Μπορω να τον βαλω εκει?
Μπορω ν'αφησω μεσα τα μπαμπου?
Και καθε ποσο θα ηταν φρονιμο να αλλαζω το νερο και σε τι ποσοστο?
(η θερμοκρασια δεν πεφτει ποτε σχεδον κατω απο 20βαθμους μεσα στο σπιτι και σκεφτηκα οτι ισως τα μπαμπου θα μπορουσαν να "λειτουργησουν" οπως τα φυτα μεσα στο ενυδρειο.)
ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-04, 00:50
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Κατσε να τα πιασουμε ενα ενα.
σαν λιτρα τα 15 ειναι ενταξει το μονο θετικο...
το προβλημα ειναι χωρις θερμοστατη θα εχεις προβλημα το χειμωνα
οσο αφορα τα μπαμπου ΘΑ πω μια καθαρα πρωσοπικη εμπειρια που ειναι εν εξελιξη.
απο την ιδια περιεργεια εβαλα σε ενα απο τα ενυδρεια μου (( φυτεμενο)) 3-4 απο αυτα τα μπαμπου βυθισμενα τελειος εδω και 3 μηνες και απο οτι παρατηρω δεν εχουν καποια αλιωση και δεν εχουν δημιουργησει καποιο προβλημα στα ψαρια και γενικα στο νερο.... αυτο δεν σημαινει οτι στο προτεινω ανεπιφυλακτα ,,ακομα ειναι σε πειραματικο σταδιο .
προσωρινα πιστευω οτι μπορεις να τον εχεις εκει...με τις απαραιτητες εβδομαδιεες αλλαγες νερου φυσικα..,και απλα κοιταξε το νερο τις που τωρα το χειμωνα ειναι αρκετα κρυο μην το βαζεις κατευθειαν αλλα κρατα σε ενα μπετονι την ποσοτητα που θες να αλλαξεις κανα δυο μερες πριν εται ωστε να παρει την θερμοκρασια δωματιου.. και μετα να το βαλεις.
Και βεβαια μην σκεφτεις ουτε για αστειο να κανεις μιξη νερο απο βρυση και θερμοσυφωνα μαζι ...... συμβαινουν και ατυχηματα η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας ειναι επικυνδηνη.
ΑΥΤΑ
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λυση ειναι να σκεφτεις την αγορα ενος ενυδρειου μικρου (( που να χωραει ενα θερμοστατη και να τον βαλεις εκει το ΒΕΤΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-04, 01:04
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

τελικα το εκανα τον ειχα μεσα σε ενα μπολ δεν γινοταν αλλιως.....εβαλα σε εναν κουβα νερο και το θερμανα με εναν εφεδρικο θερμαντηρα που ειχα ωστε να φτασει τους βαθμους που ειιχε το ενυδρειο απο οπου βγηκε.δυστηχως αλλο ενυδρειο δεν μπορω να παρω(θα με βγαλουν στο χαλακι της εξωπορτας οι δικοι μου μαζι με τα ζωα μου.
δηλαδη για να ανακεφαλαιωσω μονο η θερμοκρασια ειναι προβλημα?
αν τον ξαναβαλω με τα γκαπακια υπαρχει πιθανοτητα να ηρεμησει?τι λετε εσεις απο την εμπειρια σας....το μονο που δεν θελω ειναι να χασω γκαπακι!
εβαλα και ενα θερμομετρο στο βαζο να δω ποσο θα πεσει η θερμοκρασια.

γιατι τοσα ωραια ψαρια να εχουν τετοια συμπεριφορα γμτ......???!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-04, 01:18
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Το βασικο προβλημα εκει ειναι στην θερμοκρασια....
γιατι σου λεω να μην το ζεσταινεις το νερο , ας πουμε οτι οταν κανεις αλλαγη νερου εχεις φτιαξει την θερμοκρασια στους 25 βαθμους και ολα ειναι .ο.κ Μεχρι την επομενη αλλαγη και ειδικα το χειμωνα η θερμοκρασια θα πεσει ενας θεος ξερει στους ποσους βαθμους. αν την επομενη αλλαγ εσυ ξαναβαλεις νε ρου με 25 βαθμους, το ψαρια θα ειναι σε ενα συνεχη στρεσ με τις αυξωμειωσεις αυτες οποτε καλυτερα να το συνηθησεις σε μια σταθερη θερμοκρασια (( δωματιου ας πουμε)).
τωρα για την συμπεριφορα ..... την να πω σχετικο ειναι κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος ..
γραφω για αυτο το θεμα στο σχετικο τοπικ....

πρεπει να βρεις τροπο να ψησεις τους δικου σου για ενα μικρο ενυδρειακη ακομα......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-04, 02:08
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Το βάζο τι σχήμα έχει ;
Μπορεί να κολυμπήσει καθόλου ή θα κάνει περιστροφές γύρω απο τον εαυτό του;

Να συμπληρώσω σε αυτά που λεέι ο Μάνθος ...
Σε χαμηλές θερμοκρασίες συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα ενεργητικοί οι μονομάχοι, και επίσης έχουν σχετικά χαμηλό μεταβολισμό, οπότε προσέχεις την ποσότητα που ταίζεις.

Αν θες να ζήσει αρκετά κάνε αλλαγές κάθε τρεις μέρες, γιατί τα μπαμπού κάτι θα τραβάνε αλλα καλύτερα να είσαι σίγουρος.

Είχα χρησιμοποιήσει μπαμπού όπως και εσύ αλλα σε πολύ λιγότερα λίτρα, οπότε οι αλλαγές έφτιαχναν την κατάσταση.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-04, 16:15
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ναι εχεις δικιο σε αυτο που ανεβαζω την θερμοκρασια στα 26 και μετα πεφτει....αλλα απο οσο το παρακολουθησα χθες εχει πεσει μονο στο 24..οπως ειπα και στην αρχη η θερμοκρασια στα μεγαλα κρυα του χειμωνα δεν πεφτει κατα απο 20 με 23 βαθμους στο δωματιο.
οσο για το σχημα του βαζου φανταστειτε μια μεγαλη γυαλινη μπαλα τραβηγμενη λιγο στους πολους(βαση-στομιο)!
εκανα παλι μια προσπαθεια να τον βαλω στο ενυδρειο αλλα συνεχισε να τα κυνηγαει....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-04, 16:40
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παρε εναν μικρο θερμοστατη και βαλτον στο βαζο.
Θα ειναι μια χαρα
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-04, 16:41
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Αμαλία αντιμετώπισα κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα. Σε ένα μικρό ενυδρείο (25lt) έχω 1 θηλυκιά platty με τα 2 μωρά της τα οποία είναι τώρα περίπου 2 μηνών, κολυμπάνε ελεύθερα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να τα κηνυγάει η μάνα τους ή τα 2 cories που έχω μέσα. Πριν από 2 μέρες χρειάστηκε να βάλω εκεί μέσα μία θηλυκιά betta. Στην αρχή όλα ήταν καλά. Την άλλη μέρα όμως το πρωί που άνοιξα το φως του ενυδρείου διπίστωσα έντρομος ότι είχε στρώσει στο κηνύγι και τα 2 μικρά χωρίς σταματημό. Ακόμα και όταν κρυβόντουσαν μέσα στα φυτά πήγαινε με φόρα να τα πιάσει. Έτσι το πρωί είδα 2-3 φυτά να έχουν ανέβει στην επιφάνεια και ένα ανελέητο κηνύγι να λαμβάνει χώρα. Αναγάστηκα λοιπόν να τη βγάλω και να τη βάλω σε ένα μικρότερο (10lt) που είχαν έναν αρσενικό, αλλά απεβίωσε ένα πρωί εντελώς ξαφνικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-04, 00:43
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Τελικα το θεμα επιστρεφει στην συμπεριφορα των ΒΕΤΤΑ μαλλον θα μεταφερω και αυτα τα ποστ εκει (( να τα εχουμε ολα μαζεμενα σε ενα σημειο)) οταν τελειωσει η συζητηση.......

στο θεμα μας τωρα..
δυστηχως δεν υπαρχει καποια στανταρ μετρο που να μπορουμε να δωσουμε για το πως συμπερηφερθει ενα ΒΕΤΤΑ με αλλα ψαρια, εγω εχω φτασει στο συμπερασμα να λεω οτι οταν ενα ΒΕΤΤΑ μπαινει σε ενα ενυδρειο μικρο ( 25 λιτρα και κατω)) με αλλα ψαρια αυξανονται η πιθανοτητες κατα πολυ να γινει επιθετικο... ενω σε ενυδρεια μεγαλυτερα των 80 λιτρων δεν αντιμετωπιζουμε τετοια προβληματα...(ΙΜΕ) .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-04, 01:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silver
....αλλα απο οσο το παρακολουθησα χθες εχει πεσει μονο στο 24..οπως ειπα και στην αρχη η θερμοκρασια στα μεγαλα κρυα του χειμωνα δεν πεφτει κατα απο 20 με 23 βαθμους στο δωματιο.
Αυτη τη θερμοκρασια παρατηρεις εσυ την μερα.Ομως το βραδυ υπαρχει μεγαλη περιπτωση να πεφτει και πιο χαμηλα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-11-04, 21:41
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

οταν ενα ΒΕΤΤΑ μπαινει σε ενα ενυδρειο μικρο ( 25 λιτρα και κατω)) με αλλα ψαρια αυξανονται η πιθανοτητες κατα πολυ να γινει επιθετικο... ενω σε ενυδρεια μεγαλυτερα των 80 λιτρων δεν αντιμετωπιζουμε τετοια προβληματα...(ΙΜΕ) .

το κακο ειναι οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι κατω των 25λ ειναι 70λιτρα με 3 γκαπακια μεσα αλλα δεν συμορφονετε με τιποτα...εκανα παλι δοκιμη σημερα το πρωι και μολις επεσε στο νερο αρχισε να τα τσιμπαει με μανια...λυσασμενο ψαρι!!
τελικα εβαλα εναν θερμαντηρα μικρο που ειχα για εφεδρικο....βεβαια αισθητικα ειναι χαλια αλλα δεν μπορω να τον αφησω και ετσι τον μικρουλι!

ευχαριστω για τις απαντησεις σας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-11-04, 00:02
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silver
το κακο ειναι οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι κατω των 25λ ειναι 70λιτρα

τελικα εβαλα εναν θερμαντηρα μικρο που ειχα για εφεδρικο....βεβαια αισθητικα ειναι χαλια αλλα δεν μπορω να τον αφησω και ετσι τον μικρουλι!

ευχαριστω για τις απαντησεις σας....
ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με αυτο το ψαρι
Παντως λυση βρεθηκε εστω και αντιαισθητικη..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05068 seconds with 14 queries