Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-04, 05:38
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Βίαιη συμπεριφορά θηλυκιάς BETTA!

Αυτό είναι το σχετικό μηνυμα για να μπείτε στο νόημα.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1541

Τελικά σήμερα ξαναέβαλα το αρσενικό BETTA στο ενυδρείο, αφού μάλλον δεν είναι άρρωστος . Αποτέλεσμα; Η θηλυκιά να το έχει στο κυνηγητό, τον έχει μαδήσει κι άλλο, είναι συνέχεια στη σπηλιά, φοβάται να βγεί έξω και άύριο το βλέπω να τον ξαναγυρίζω στο μικρό ενυδρείο. Τη θηλυκιά ΒΕΤΤΑ (χρώματος λευκο-ροζ) τη χαρίζω σε όποιον τη θέλει από Θεσσαλονίκη, αλλιώς σκέφτομαι για αυτήν τα χειρότερα . Ειλικρινά έχω απογοητευτει από την ατυχία μου, και στεναχωρέθηκα που μου κατέστρεψε το πανέμορφο ψάρι, που για χάρη του ξεκίνησα αυτό το χόμπυ.

P.S. Ζητείται ναζιάρα και πεινασμένη γατούλα, για να της δώσω ένα λαχταριστό μεζέ
[Μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό , να την ταΐσω το θηλυκό ΒΕΤΤΑ εννοώ.]
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-04, 16:37
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Εμένα δεν μου έτυχε ποτέ τέτοια συμπεριφορά από θυληκιά Betta (και είχα αρκετές). Υπάρχουν αρκετές αναφορές σχετικά με επιθετικά θυληκά. Υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο, να είναι short fin αρσενικό, αφού συμβαίνει και αυτό (σπάνια βαίβαια). Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση. Αγόρασα καμιά 10αριά θυληκά και τελικά η μία ήταν... ένας Πείραμα Νο1: Δοκίμασε να βάλεις άλλο αρσενικό μαζί της διαφορετικού χρώματος από τον δικό σου. Πείραμα 2: Βάλε άλλο θυληκό μαζί της να δείς πως θα αντιδράσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-04, 15:31
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Αν η θυληκια δεν ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει ειναι απολυτα φυσιολογικο να κυνηγαει τον αρσενικο.!!!!!!!
το καλυτερο θα ηταν να μπορουσες να βαλεις ενα γυαλινο χωρισμα αναμεσα τους , οταν η θυληκια σταματησει να εχει τασεις επιθεσης και η κοιλια της ειναι φουσκωμενη(( πριν το φαγητο)), και δεις οτι βγαζει καθετες ριγες στο σωμα , τοτε σημαινει οτι μπορει να ζευγαρωσει , και μπορεις να τα αφησεις μαζι.!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-04, 05:56
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
Αν η θυληκια δεν ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει ειναι απολυτα φυσιολογικο να κυνηγαει τον αρσενικο.!!!!!!!
το καλυτερο θα ηταν να μπορουσες να βαλεις ενα γυαλινο χωρισμα αναμεσα τους , οταν η θυληκια σταματησει να εχει τασεις επιθεσης και η κοιλια της ειναι φουσκωμενη(( πριν το φαγητο)), και δεις οτι βγαζει καθετες ριγες στο σωμα , τοτε σημαινει οτι μπορει να ζευγαρωσει , και μπορεις να τα αφησεις μαζι.!!!!!
Δεν τον κυνηγάει απλά, τον έχει ΜΑΔΗΣΕΙ άσχημα. Από χθές πάντως βγαίνει λίγο περισσότερο έξω από τη σπηλιά του. Μέχρι και για φαγητό φοβόταν να βγει
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-04, 15:34
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Φιλε μου και εγω το ειχα παθει αυτο ωταν ειχα παει σε ενα φιλο μου που ειχε μονομαχο μια θηλυκια ασπροπρασινη Πιαστηκανε απο το στομα και μετα τον πηρε στο κυνηγι Μηπος τελικα οι ασπρες μονομαχηνες ειναι πιο αγριες απο τις αλλες
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-04, 23:06
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι οτι οι 3 άσπρες που είχα ήταν πολύ καλές μαμμάδες! Βοηθούσαν τον αρσενικό να ανεβάσει τα αυγά στην φωλιά. Αυτό μου έτυχε και με θυληκές άλλων χρωμάτων αλλά σε πολύ μικρό ποσοστό. Αυτές 3 στα 3.... Το θέμα είναι οτι εδώ και 2 χρόνια περίπου που "έφυγαν" αυτές που είχα, ψάχνω να βρώ άσπρες αλλά δεν φέρνουν στην Κύπρο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-04, 23:22
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι οτι οι 3 άσπρες που είχα ήταν πολύ καλές μαμμάδες! Βοηθούσαν τον αρσενικό να ανεβάσει τα αυγά στην φωλιά. Αυτό μου έτυχε και με θυληκές άλλων χρωμάτων αλλά σε πολύ μικρό ποσοστό. Αυτές 3 στα 3.... Το θέμα είναι οτι εδώ και 2 χρόνια περίπου που "έφυγαν" αυτές που είχα, ψάχνω να βρώ άσπρες αλλά δεν φέρνουν στην Κύπρο

υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο, πολλες φορες εχει παρατηρηθει η θυληκια να βοηθαει τον αρσενικο στοβ φτιαξιμο τις φωλιας.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-04, 17:01
sharky Ο χρήστης sharky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Μόλις είχα γεννητούρια και ναι Μάνθο όπως τα λες, η θυληκιά όχι μόνο βοηθούσε στο φτιάξιμο της φωλιάς αλλά και στο μάζεμα των αυγών αν παρασυρόταν κανένα από την ροή.
__________________
Yiorgos
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-04, 00:22
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sharky
Μόλις είχα γεννητούρια και ναι Μάνθο όπως τα λες, η θυληκιά όχι μόνο βοηθούσε στο φτιάξιμο της φωλιάς αλλά και στο μάζεμα των αυγών αν παρασυρόταν κανένα από την ροή.

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1665

να σου ζησουν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-04, 06:57
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τελικά ο αρσενικός μονομάχος μας άφησε χρόνους
Σήμερα πήρα έναν γαλάζιο (φρέσκια παρτίδα, τον χρυσοπλήρωσα), τον έβαλα στο ενυδρείο και προς μεγάλη μου έκπληξη μέσα σε 2 ώρες η θυληκιά betta τον μάδησε!!!!
Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, η θυληκιά μου βγήκε αρσενικός!!
Κάποιος από Θεσσαλονίκη που να θέλει τον αρσενικό μονομάχο (αν θέλει και ανταλλαγή με καμμιά θυληκιά) πριν τον τσακίσει η "δήθεν" θυληκιά.
(Δηλαδή έχω λευκό betta αρσενικό...κατά λάθος??? Είναι σπάνιος?)
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-04, 00:59
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Όχι δεν είναι σπάνιο το χρώμα αλλά αν πράγματι είναι αρσενικός είναι σπάνιο (εδώ στην κύπρο τουλάχιστον) να βρέις αρσενικό με κοντά πτερύγια. Βάλε ένα θυληκό μαζί του να δεις τι θα κάνει. Από την αντίδραση του μάλλον θα καταλάβεις αν είναι αρσενικός. Ο short fin αρσενικός που είχα αν και έφτιαχνε φωλιά κανονικά όπως τους άλλους και είχε την ίδια συμπεριφορά, δεν κατάφερε να ζευγαρώσει με καμιά θυληκιά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-04, 18:11
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Δεν φτιάχνει φωλιά, δεν ανεβαίνει στην επιφάνεια (σπάνια μόνο) για να κάνει φούσκες ή να πάρει αέρα.
__________________
Το ΜΕΓΑΛΟ ψαρι τρωει το μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-04, 09:07
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Οι φούσκες που φτιάχνει ουδεμία σχέση έχουν με τις τσιχλόφουσκες.
Φούσκες = Φωλιά
next........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06765 seconds with 14 queries