Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-03, 19:38
mpampis Ο χρήστης mpampis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-08-2003
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 48
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mpampis
Προεπιλογή Μαδημένο Betta

Λοιπών ενώ το betta μου ήταν υπερευτυχισμένο στο ενυδρείο μου (130lt για την πάρτι του) σκέφτηκα να του πάρω παρέα.

Είχα δει κάτι θυλικιές μονομαχίνες σε ένα μαγαζί στο κορυδαλλό και είπα να πάρω 4 να έχει παρέα να γεμίσει λίγο και το ενυδρείο μου.
Για να μην πλαγιάσω έβαλα την μονομαχίνες στο ενυδρείο και ενώ την πρώτη μέρα όλα έδειχναν μια χαρά χτες το πρωί βλέπω το μονομάχο να είναι μαδημένος σχεδόν τελείως (μόνο το πάνω φτερό του είχε μείνει κάπως ανέπαφο). Λίγο πριν το βγάλω από το ενυδρείο είδα και την αιτία. Μία από της θυλικιές ήταν τσαμπουκαλού και τον μάθαινε πώς να κάνει όπισθεν.

Τον έβαλα σε μία γυάλα που έχω, περίπου 10-15lt.

Ερωτήσεις τώρα.
1. Τι πρέπει να κάνω για να επανέλθουν τα φτερά του?
2. Αν επανέλθουν πόσο καιρό θα κάνουν?
3. Είναι λογικό που έφαγε ξύλο από μια γυναίκα?

Υ.Γ. Σήμερα αλλά και εχτές που τον απομάκρυνα από το ενυδρείο τρώει κανονικά και δείχνει υγιείς. (στην συμπεριφορά του γιατί από εμφάνιση μάλλον δεν είναι).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-03, 02:01
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Τα φτεράκια του θα μεγαλώσουν, συνήθως σε μια δυο βδομάδες κλείνουν οι τρύπες, αλλά για να μεγαλώσει η ουρά θέλει παραπάνω.

Σχολαστική καθαριότητα στο νερό γιατί είναι ευαίσθητος τώρα και λίγο αλατάκι (μια κουταλίτσα) θα τον προστατέψει.

Γενικώς αυτά παίζουν ξυλο μεταξύ τους όταν ζευγαρώνουν και συνηθως το αρσενικό υπερισχύει. Παρόλαυτά όμως όταν η θηλυκιά είναι μεγαλύτερη σε ηλικία και μέγεθος μπορεί να υπερισχύσει εκείνη.
Επίσης δεν είναι απίθανο να συμβεί όταν οι θηλυκές είναι περισσότερες στο ενυδρείο.

Μια φορά μου έχει τύχει αυτό όταν ένα μικρό αρσενικό crowntail μπήκε για ζευγάρωμα με μεγαλύτερο θηλυκό. Ευτυχώς η θηλυκιά δεν τον χτύπησε πολύ και τη γλυτωσε ο μάγκας. Αλλα δεν ζευγαρώναν με τίποτα.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02731 seconds with 14 queries