Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-10-13, 19:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φανταστικό υλικό και πολύ ευκολοδούλευτο. Εγώ το κόβω με επιτραπέζιο δισκοπριονο και κόβετε τέλια. Για χλωροφόρμιο δες εδώ http://kalochem.gr/greek/index.htm Τιμή 17 εύρο το λίτρο. Το μόνο κακό είναι πως εξατμίζετε εύκολα. Εγώ το βάζω στο ψυγείο. Μπορεί να δουλευτεί με εργαλεία για ξύλο, ρουτερ, ποτιροτρυπανα κτλ Μπορεί να τρυπηθεί η και να κοπεί με ένα κολλητήρι σαν και αυτό που έχουν οι ηλεκτρονικοί.
ετσι είναι, αν έχεις σωστό δίσκο κάνεις το τέλειο κόψιμο
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-10-13, 20:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι έχω βίδες για να πιάσω το τούλι και σκουριάσανε (λογικό ε) μετά έβαλα άλλες αλλά αυτή τη φορά πέρασα λίγη σιλικόνη ενυδρειακή από πάνω αλλά στις τρύπες είχε μείνει η κιτρινίλα
Ηταν ανοξοξειδωτες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-10-13, 21:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηταν ανοξοξειδωτες?
όχι δυστυχώς, και έβαλα βίδες για να μπορώ να αλλάξω το τούλι, ήταν βιαστική δουλειά αυτό, με τη σιλικόνη έστρωσε κάπως
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-10-13, 21:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι δυστυχώς, και έβαλα βίδες για να μπορώ να αλλάξω το τούλι, ήταν βιαστική δουλειά αυτό, με τη σιλικόνη έστρωσε κάπως
Χμμ
Μαλλον πρεπει να τις βγαλεις και να βαλεις ανοιξιδωτες ή κατι αλλο γενικα (γιατι και ολα τα ανοξειδωτα δεν ειναι τα ιδια, μονο τιτανιο ειναι 100% safe στα ενυδρεια απο μεταλλα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-10-13, 22:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμ
Μαλλον πρεπει να τις βγαλεις και να βαλεις ανοιξιδωτες ή κατι αλλο γενικα (γιατι και ολα τα ανοξειδωτα δεν ειναι τα ιδια, μονο τιτανιο ειναι 100% safe στα ενυδρεια απο μεταλλα)
θα φτιάξω κάποια στιγμή άλλο και θα βρω άλλο τρόπο να του αλλάζω τούλι, χωρίς βίδες, σκέφτομαι σε κάτι συρταρωτό, προς το παρόν έχω το 30αρι για τυχόν γέννα που είναι καλύτερο από γεννήστρα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-10-13, 11:46
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ένα κόλπο που μπορείτε να κάνετε για να φτιάξετε ποιο παχύρευστη κόλλα που μπορεί να γεμίζει και κενά. Τα ρινίσματα από το κόψιμο του ακριλικού τα μαζεύουμε και τα βάζουμε σε ένα αεροστεγή μπουκαλάκι με χλωροφόρμιο. Μετά από μερικές ώρες το ακριλικό έχει λιώσει και έχει αναμιχτεί με το χλωροφόρμιο. Όσο περισσότερο χλωροφόρμιο τόσο και ποιο λεπτόρρευστη κόλλα βγαίνει και το αντίθετο.
Επίσης για την χρήση του ανοξείδωτου στο ενυδρείο που αναφέρθηκε παραπάνω. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα αρκεί να είναι σε ποιότητα 316. Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν θα έχει άμεση επαφή με το νερό μπορεί να μπει και ποιότητα 304. Αυτά μόνο σε ενυδρείο γλυκού νερού. Σε θαλασσινό ενυδρείο όποια ποιότητα και να χρησιμοποιηθεί, είναι σχεδόν σίγουρο πως με την πάροδο του χρόνου θα πετάξει ψώρα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-10-13, 11:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα κόλπο που μπορείτε να κάνετε για να φτιάξετε ποιο παχύρευστη κόλλα που μπορεί να γεμίζει και κενά. Τα ρινίσματα από το κόψιμο του ακριλικού τα μαζεύουμε και τα βάζουμε σε ένα αεροστεγή μπουκαλάκι με χλωροφόρμιο. Μετά από μερικές ώρες το ακριλικό έχει λιώσει και έχει αναμιχτεί με το χλωροφόρμιο. Όσο περισσότερο χλωροφόρμιο τόσο και ποιο λεπτόρρευστη κόλλα βγαίνει και το αντίθετο.
Επίσης για την χρήση του ανοξείδωτου στο ενυδρείο που αναφέρθηκε παραπάνω. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα αρκεί να είναι σε ποιότητα 316. Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν θα έχει άμεση επαφή με το νερό μπορεί να μπει και ποιότητα 304. Αυτά μόνο σε ενυδρείο γλυκού νερού. Σε θαλασσινό ενυδρείο όποια ποιότητα και να χρησιμοποιηθεί, είναι σχεδόν σίγουρο πως με την πάροδο του χρόνου θα πετάξει ψώρα.
Το έχω κάνει αυτό με τα ρινίσματα, πολύ καλή λύση, γέμισα κάτι κενά και κάποιες τρύπες αλλά πήρε μια μέρα + για να στεγνώσει, αλλά έγινε οκ. Για αισθητικούς λόγους να γίνεται σε σημεία που δεν φαίνεται γιατί χάνεται όλη η γυαλάδα και η λάμψη που έχει το πλεξιγκλάς .
Τώρα για τις βίδες, τις κοίταξα σήμερα το πρωί, μία έχει λίγη σκουριά επάνω, οι άλλες είναι μια χαρά, οι τρύπες έχουν κιτρινίλα από τις προηγούμενες, η σιλικόνη έκανε δουλειά, θα αλλάξω και αυτή που έχει λίγη σκουριά και θα βάλω σιλικόνη πάλι και θα είναι οκ. Απλές και γρήγορες λύσεις, απλά για να υπάρχει η γεννήστρα για ώρα ανάγκης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-10-13, 12:00
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

μπράβο πολύ ωραίες και πρακτικές κατασκευές
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-10-13, 12:35
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Μπραβο πολυ καλες κατασκευες.Μια ερωτηση,τις πριζες στον controler τις εχεις κολησει;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-10-13, 13:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο πολυ καλες κατασκευες.Μια ερωτηση,τις πριζες στον controler τις εχεις κολησει;
οι πρίζες είναι από χαλασμένο UPS και ναι τις έχω κολλήσει εσωτερικά με bisson poly max, στο UPS ήταν κουμπωτές και με το πλεξιγκλάς δεν έβρισκα τρόπο να κάνω κάτι παρόμοιο, αν δεις είναι μία διπλή πρίζα.
Για την ακρίβεια το κουτί χτίστηκε γύρω απο τις πρίζες
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-10-13, 19:05
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλως σ'ευχαριστω,θα προσπαθησω να το φτιαξω.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-10-13, 19:03
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Να προσθέσω κάτι. Έφτιαχνα σκέπαστρα παλιά και μπορώ να σας πω πως το Πλέξι όπως και ο Πολυκαρβονικό κόβονται απλά τέλεια με τροχάκι. Πάρτε έναν εξαιρετικά λεπτό δίσκο κοπής μετάλλου (υπάρχουν λεπτοί σαν χαρτί) και θα κάνετε την καλύτερη κοπή που έχετε κάνει ποτέ σας.

Πολύ καλό άρθρο πάντως. Έμαθα πολλά, ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-10-13, 19:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ineth Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κάτι. Έφτιαχνα σκέπαστρα παλιά και μπορώ να σας πω πως το Πλέξι όπως και ο Πολυκαρβονικό κόβονται απλά τέλεια με τροχάκι. Πάρτε έναν εξαιρετικά λεπτό δίσκο κοπής μετάλλου (υπάρχουν λεπτοί σαν χαρτί) και θα κάνετε την καλύτερη κοπή που έχετε κάνει ποτέ σας.

Πολύ καλό άρθρο πάντως. Έμαθα πολλά, ευχαριστώ.
Έχω δοκιμάσει με λεπτό τροχό μετάλλων και κόβει καλά με λίγο γρέζι που βγαίνε εύκολα. Για μικρές επιφάνειες όμως προτιμώ το "παπαγαλάκι" γιατί βάζεις έναν χάρακα ή κάτι ίσιο για οδηγό, κάνεις μια ελαφριά χαρακιά στο πλεξιγκλάς και μετά με οδηγό αυτή τη χαρακιά χαράζεις πιο βαθιά και κόβεται ολόισιο
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-10-13, 23:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι,
ξεκίνησα μια νέα κατασκευή, ένα φίλτρο εξωτερικό πλάτης sump για έναν φίλο, το ξεκίνησα προχτές και σήμερα τελείωσα το κόλλημα, τώρα είναι γεμάτο νερό και θα μείνει όλο το βράδυ για να δω αν τρέχει ή όχι (που δεν τρέχει)
έχει διαστάσεις 50μήκος Χ 58υψος Χ 10πλάτος με μικτό όγκο 29 λίτρα περίπου.
Αύριο θα φτιάξω την είσοδο και έξοδο νερού καθώς και το στήριγμα που θα γίνει με γωνίες αλουμινίου.





Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3u9j.jpg
Εμφανίσεις:  1514
Μέγεθος:  53,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ejcb.jpg
Εμφανίσεις:  1591
Μέγεθος:  44,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9ri3.jpg
Εμφανίσεις:  1497
Μέγεθος:  44,2 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 13-07-17 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-10-13, 11:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το φίλτρο τελείωσε και είναι έτοιμο για λειτουργία. Σε αυτό το φίλτρο πρόσθεσα στα χωρίσματα (1ο & 3ο)προέκταση περίπου στους 7 πόντους και είναι συρταρωτά για να μπορεί να αυξομειώνεται η στάθμη του νερού. (Το μεσαίο που φαίνεται δεν είναι χωρίσματα, είναι ένα κομμάτι 2 εκατοστών για να στηρίζει το πλεξιγκλάς ψιλά και να μη φουσκώνει). Όλη η κατασκευή έγινε από πλεξιγκλάς 3 χιλ και σε όλες τις γωνίες έχει κολληθεί από ένα πηχάκι πλεξιγκλάς 2 εκατοστών για αντοχή και πλήρη στεγανότητα. Δοκιμάστηκε η ροή και η στεγανότητα και όλα πήγανε μια χαρά, τώρα θα δούμε πως συμπεριφέρεται με τα υλικά . Χωράει άνετα πάνω από 20 λίτρα υλικά και άνετα μπορεί να υποστηρίξει ενυδρείο 300 λίτρων με την κατάλληλη αντλία. Στο συγκεκριμένο μάλλον θα μπει μια αντλία SICCE SYNCRA 1.350 L/H 23W http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3454









Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  vowx.jpg
Εμφανίσεις:  2428
Μέγεθος:  178,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pb98.jpg
Εμφανίσεις:  1599
Μέγεθος:  185,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f3uz.jpg
Εμφανίσεις:  1560
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eq51.jpg
Εμφανίσεις:  1548
Μέγεθος:  193,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rjco.jpg
Εμφανίσεις:  2993
Μέγεθος:  190,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 13-07-17 στις 21:36
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-10-13, 12:15
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Μπράβο, πολύ ωραία δουλειά!!
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-10-13, 12:15
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και πάλι,
ξεκίνησα μια νέα κατασκευή, ένα φίλτρο εξωτερικό πλάτης sump για έναν φίλο, το ξεκίνησα προχτές και σήμερα τελείωσα το κόλλημα, τώρα είναι γεμάτο νερό και θα μείνει όλο το βράδυ για να δω αν τρέχει ή όχι (που δεν τρέχει)
έχει διαστάσεις 50μήκος Χ 58υψος Χ 10πλάτος με μικτό όγκο 29 λίτρα περίπου.
Αύριο θα φτιάξω την είσοδο και έξοδο νερού καθώς και το στήριγμα που θα γίνει με γωνίες αλουμινίου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο τελείωσε και είναι έτοιμο για λειτουργία. Σε αυτό το φίλτρο πρόσθεσα στα χωρίσματα (1ο & 3ο)προέκταση περίπου στους 7 πόντους και είναι συρταρωτά για να μπορεί να αυξομειώνεται η στάθμη του νερού. (Το μεσαίο που φαίνεται δεν είναι χωρίσματα, είναι ένα κομμάτι 2 εκατοστών για να στηρίζει το πλεξιγκλάς ψιλά και να μη φουσκώνει). Όλη η κατασκευή έγινε από πλεξιγκλάς 3 χιλ και σε όλες τις γωνίες έχει κολληθεί από ένα πηχάκι πλεξιγκλάς 2 εκατοστών για αντοχή και πλήρη στεγανότητα. Δοκιμάστηκε η ροή και η στεγανότητα και όλα πήγανε μια χαρά, τώρα θα δούμε πως συμπεριφέρεται με τα υλικά . Χωράει άνετα πάνω από 20 λίτρα υλικά και άνετα μπορεί να υποστηρίξει ενυδρείο 300 λίτρων με την κατάλληλη αντλία. Στο συγκεκριμένο μάλλον θα μπει μια αντλία SICCE SYNCRA 1.350 L/H 23W http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3454

Πολύ ενδιαφέρουσα φαίνεται η κατασκευή σου φίλε, μπράβο σου ... Πόσο σου κόστισαν πάνω κάτω όλα τα υλικά που χρησιμοποιησες στη συγκεκριμένη κατασκευή ?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-10-13, 12:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρουσα φαίνεται η κατασκευή σου φίλε, μπράβο σου ... Πόσο σου κόστισαν πάνω κάτω όλα τα υλικά που χρησιμοποιησες στη συγκεκριμένη κατασκευή ?
Χοντρικά, πλεξιγκλας, κόλλα, μούφες και 1 γωνία αλλουμινίου γύρω στα 75-80 Ευρώ
-------------------------
Μετά από τόσες κατασκευές κατάλαβα πως χρεώνουν και το κόψιμο, γιατί αυτή η κατασκευή δεν χρειάστηκε πάνω από 1,5 τετραγωνικά πλεξιγκλάς και υπολόγισα το αρχικό κόστος των πλεξιγκλάς γύρω στα 40 Ευρώ (1,5 Χ 25 Ευρώ) αλλά μου το χρέωσαν γύρω στα 60. Να το κόψει κάποιος μόνος του δεν είναι τόσο εύκολο γιατί θέλει σωστό μέτρημα και μετά τα κοψίματα με κόφτη θέλει τρίψιμο για να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια και να κολλάει καλύτερα και να αποφευχθούν τυχόν διαρροές όταν μιλάμε για κάτι που το θες υδατοστεγές. ¶λλο το κόψιμο με δισκοπρίονο πάγκου και άλλο χάρακας και χέρι. Όχι πως μου το έκοψαν σωστά, κάτι κομμάτια που ζήτησα 10 εκατοστά τα μισά ήταν 10,1 και με παίδεψε να το φέρω, αυτό το 0,1 μπορεί να σου χαλάσει όλη τη κατασκευή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 22-10-13 στις 12:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-12-13, 03:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο θεμα και κατασκευες. Δεν το ειχα δει. Μπραβο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-01-14, 13:02
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Τάκη καλησπέρα,
Είδα την κατασκευή που έφτιαξες με τα led ( για το μεγάλο ενυδρείο )και έμεινα άφωνος.
Έχω μερικές ερωτήσεις όμως να σου κάνω:

1) Από ότι είδα έχεις ενώσει 26 led πλακέτες. Σωστά?
2) Όλες αυτές, πάνε πάνω σε ένα μόνο μετασχηματιστεί ή περισσότερους?
3) Πόσα watts πρέπει να είναι o μετασχηματιστής, για να καλύπτει και τις 26?
4) Έχεις κάποιο post που δείχνεις αναλυτικά πως τα έχεις συνδέσει?
5) Πόσα λίτρα είναι το μεγάλο σου ενυδρείο και τη αναλόγια έχει λίτρα/watts?

Αυτά για αρχή και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όμορφη επίδειξη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-01-14, 14:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη καλησπέρα,
Είδα την κατασκευή που έφτιαξες με τα led ( για το μεγάλο ενυδρείο )και έμεινα άφωνος.
Έχω μερικές ερωτήσεις όμως να σου κάνω:

1) Από ότι είδα έχεις ενώσει 26 led πλακέτες. Σωστά?
2) Όλες αυτές, πάνε πάνω σε ένα μόνο μετασχηματιστεί ή περισσότερους?
3) Πόσα watts πρέπει να είναι o μετασχηματιστής, για να καλύπτει και τις 26?
4) Έχεις κάποιο post που δείχνεις αναλυτικά πως τα έχεις συνδέσει?
5) Πόσα λίτρα είναι το μεγάλο σου ενυδρείο και τη αναλόγια έχει λίτρα/watts?

Αυτά για αρχή και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όμορφη επίδειξη σου.
Καλησπέρα φίλε fh84
1) Ναι από ότι θυμάμαι εκεί γύρω πρέπει να είναι (24-25 πλακέτες)
2) Προς το παρόν σε ένα μετασχηματιστή
3) Να υπολογίσεις πως κάθε πλακέτα με 48 led 3528 είναι 1,8-2 W άρα πάμε περίπου στα 50-52 W. Στην αρχή για κάποιους μήνες είχα ένα μετασχηματιστή/τροφοδοτικό στα 6A (6A X 12V = 72W) αλλά κάηκε (κινέζικος) μετά για λίγες ημέρες δούλεψα με ένα τροφοδοτικό οθόνης υπολογιστή Viewsonic στα 3Α (εκεί φαίνεται το καλό πράγμα) δεν κάηκε, υπάρχει ακόμα, αλλά επειδή ζεσταινότανε πολύ το αντικατέστησα πριν 2 βδομάδες με ένα παλιό τροφοδοτικό υπολογιστή (αντέχει μέχρι 400W) και λειτουργεί με αυτό τώρα. Έχω παραγγείλει από ebay κάποιους ρελεδες για να φτιάξω μια κατασκευή με χρονοδιακόπτες που να ανάβουν σταδιακά ή να δίνω στην αρχή 3 ή 5 V και μετά 12V, όταν έρθουν θα κάνω μια παρουσίαση, έχω σκοπό με το ίδιο τροφοδοτικό και με τους ρελεδες να δίνω ρεύμα και στα ανεμιστηράκια, γιατί το τροφοδοτικό από υπολογιστή είναι ότι το καλύτερο σε αντοχές αλλά και σε απόδοση.
4) Δεν έχω ακόμα κάποιο ποστ με τη συνδεσμολογία αλλά είναι απλή, όλα συνδεμένα παράλληλα.
5) Τα λίτρα μου είναι περίπου 130 ωφέλιμα (το ενυδρείο είναι 1,10 μήκος Χ 0,32 πλάτος Χ 0,45 ύψος) περίπου 0,43W/L σε led
Έχω σκοπό να κάνω κάποιες αλλαγές/δοκιμές, υπάρχουν 5 θερμά λευκά και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με ψυχρά γιατί έχω λίγη τριχοειδή άλγη, ενώ στο μικρό κύβο που έχω δίπλα έχω μόνο ψυχρά λευκά και δεν ξέρω τι σημαίνει άλγη σε αυτό. Επίσης έχω 3 κόκκινα και 3 μπλε και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με 4 Ροζ που βρήκα τώρα.
Είχα κάνει και μια άλλη δοκιμή, είχα αντικαταστήσει 3-4 πλακέτες με αντίστοιχες 48 Χ 5050 SMD, τρομακτικό φως αλλά καίγανε πολύ, μάλλον από αυτές κάηκε το τροφοδοτικό, γιατί τα 5050 SMD έχουν τη 3πλασια απόδοση από ότι τα 3528SMD αλλά και τη 3πλασια κατανάλωση και θεώρησα πως είναι υπερβολή για το ενυδρείο μου, όταν τα είχα βάλει τα ψάρια θέλανε γυαλιά ηλίου. Για λίγο μεγαλύτερο ύψος τα 5050SMD είναι σαφώς αποδοτικότερα. Το καλό με αυτές τις πλακέτες είναι πως δεν θες ψύκτρες και ούτε κάποιο ιδιαίτερο τροφοδοτικό που θα χρειαζόσουν με high power led, και πιστεύω πως είναι αρκετά ανθεκτικά, τα πρώτα από αυτά λειτουργούν σχεδόν ένα χρόνο τώρα και επειδή μπορώ να τα συγκρίνω με τα πιο καινούρια δεν έχουν καμία διαφορά στην απόδοση, το έφτιαξα σιγά σιγά ψάχνοντας, το κακό είναι πως δεν έχεις πολλές επιλογές από χρώματα και φάσμα φωτισμού, ψυχρό λευκό, θερμό λευκό, κόκκινο, μπλε και τώρα τελευταία βρήκα ροζ, πράσινο και πορτοκαλί ενώ στα high power υπάρχουν πολλές επιλογές από φάσμα φωτισμού, για εύκολα φυτά όμως φαίνεται πως λειτουργούν μια χαρά, στο ενυδρείο μου έχω χάσει πλέον το μπούσουλα για τι φυτά έχω, και εύκολα και μέτρια , όλα έχουν πιάσει και μεγαλώνουν, υπάρχει βέβαια και μπουκάλα CO2 και λίγα λιπάσματα.
Ρίξε μια ματιά στα ενυδρεία μου να δεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154&page=3




http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76499




ότι άλλη πληροφορία θες ευχαρίστως να σου απαντήσω

EDIT : 6A (6A X 12V = 72W) λάθος το 36W
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-01-14, 14:48
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Έχεις κάνει τρομερή δουλειά. Γι αυτό και είσαι άξιος συγχαρητήριων!
Μερικές ακόμα ερωτήσεις:

1) Διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ έχεις δει?
2)κατά την γνώμη μου, ο χρωματικός φωτισμός π.χ. (διαφορετικά lumens) δεν διαχέονται σωστά στα φυτά. Τι εννοώ; Η κάθε πλακέτα έχει ένα μοναδικό χρωματισμό, ο οποίος φωτίζει κάθετα και μονό, με αποτέλεσμα διπλανά φυτά να μην τα ΅χτυπήσειΆ το συγκεκριμένο φως. Μήπως υπάρχει κάποια πλακέτα που να συνδύαζε πολλές χρωματικές αποχρώσεις, ώστε να γινόταν καλύτερα ι διάχυση του φωτός;

Κάτι τέτοιο δηλαδή ---> εδώ

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-01-14, 15:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει τρομερή δουλειά. Γι αυτό και είσαι άξιος συγχαρητήριων!
Μερικές ακόμα ερωτήσεις:

1) Διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ έχεις δει?
2)κατά την γνώμη μου, ο χρωματικός φωτισμός π.χ. (διαφορετικά lumens) δεν διαχέονται σωστά στα φυτά. Τι εννοώ; Η κάθε πλακέτα έχει ένα μοναδικό χρωματισμό, ο οποίος φωτίζει κάθετα και μονό, με αποτέλεσμα διπλανά φυτά να μην τα ΅χτυπήσειΆ το συγκεκριμένο φως. Μήπως υπάρχει κάποια πλακέτα που να συνδύαζε πολλές χρωματικές αποχρώσεις, ώστε να γινόταν καλύτερα ι διάχυση του φωτός;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!
1) Ναι, προς τα πάνω, δεν είχα ενυδρεία πριν . Είμαι νέος στο χόμπι και από το 1ο ενυδρείο χρησιμοποίησα led, επομένως δεν έχω μέτρο σύγκρισης πριν και μετά. Οτι τα led είνια πιο οικονομικά είναι βέβαιο, γιατί πριν 3-4 χρόνια άλλαξα ΟΛΑ τα φώτα του σπιτιού με LED και είχα μείωση στις KWH 25% περίπου, τότε έμαθα και αυτες τις πλακέτες γιατί έπεσε πολύ DIY.
2)Τώρα με μπέρδεψες, χρωματικός φωτισμός (διαφορετικά Kelvin) θα εννοείς (Κelvin = Χρωματισμός , Lumen = Ένταση Αν δεν κάνω λάθος).Η πλακέτες δεν φωτίζουν ακριβώς κάθετα έχουν αρκετά μεγάλη γωνία, όσο μεγαλώνει δε το ύψος απλώνουν ακόμα περισσότερο, για τον ίδιο λόγο τις έβαλα μία δίπλα στην άλλη για να μειώσω αυτό το φαινόμενο, από το 1ο εκατοστό η γωνία φωτισμού είναι μεγάλη, στα χρωματιστά (μπλε & κόκκινο) είναι λίγο μικρότερη γιατί είναι λιγότερα και πιο αραιά τοποθετημένα. Για τις συγκεκριμένες πλακέτες δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές γιατί είναι για φωτισμό καμπίνας αυτοκινήτου αλλά με βόλευαν και έκανα τη δοκιμή και δείχνουν πως δουλεύουν, σε εμένα τουλάχιστον δούλεψαν, για ένα high φυτεμένο δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες ταμπλέτες θα δουλέψουν το ίδιο καλά. Όλα αυτά έγιναν με δοκιμές και πειραματισμούς και χρειάζεται πολύς χρόνος, και ακόμα δεν μπορώ να πω πως είναι πλήρες, όταν αλλάξω τα θερμά λευκά και σταματήσει η τριχοειδής άλγη τότε θα μπορώ να πω πως λειτουργεί άψογα σε ενυδρείο με μέτρια φυτά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τέτοιο δηλαδή ---> εδώ
RGB δυστyχώς δεν έχω βρεί σε αυτό το τύπο led. Αν έχεις ύψος στο καπάκι υπάρχουν πολλές επιλογες από διάφορους τύπους led για να χησιμοποιήσεις, όσον αφορά τις λεντοταινίες , δεν τις έχω καθόλου σε υπόληψη γιατί μου έχαναν όλη σχεδόν την απόδοση στο μήνα, 3 πέταξα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 21-01-14 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-01-14, 16:04
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
RGB δυστyχώς δεν έχω βρεί σε αυτό το τύπο led. Αν έχεις ύψος στο καπάκι υπάρχουν πολλές επιλογες από διάφορους τύπους led για να χησιμοποιήσεις,
Για δείξε καμία επιλογή...
Λέω να χρησιμοποιήσω τα 5050smd. Τι γνώμη έχεις γι αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-01-14, 16:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δείξε καμία επιλογή...
Λέω να χρησιμοποιήσω τα 5050smd. Τι γνώμη έχεις γι αυτά?
Πολύ δυνατά τα 5050, ειδικά σε αυτού του τύπου τις πλακέτες δεν θέλουν ψήκτρα και με έναν απλό μετασχηματιστή 12V, αλλά σε αυτες τις πλακέτες δεν εχεις πολές επιλογές χρωμάτων
http://www.ebay.com/itm/10X-48-5050-...item99b3c79762

άλλη επιλογή απλή είναι να βάλεις σποτάκια GU10 (220v) ή MR16 (12V) , τα mr16 τα έχω δεί σε πολλά χρώματα και σε RGB, αυτα για απλές κατασκευές
τα καλύτερα όμως με πληθώρα επιλογών από χρώματα και watt είναι τα high power αλλά θες driver και ψήκτρες, μπορείς να βρεις σε ότι φάσμα θες αλλά πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου γιατί έχουν λίγη δουλίτσα
http://www.ebay.com/itm/1W-3W-10W-30...item460fd2bd33
http://www.ebay.com/itm/High-Power-3...item485d9792ac

στο ebay αν ψάξεις για high power led ή cree ή cob θα βρείς χιλιάδες σελίδες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-01-14, 14:43
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Τελικά αγόρασα 10 Χ 48 5050 white και 10 Χ 48 5050 blue.
Θέλω να τις συνδυάσω και να δω το αποτέλεσμα.


Τάκη, μήπως ξέρεις πόσα watts είναι η 5050? Δεν έγραφε κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-01-14, 14:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρήκα αυτό

48 SMD 5050 Pure White 5.5W 590lm

http://www.ebay.com/itm/9-12-15-20-2...item51b6194d6f



-------------------------
Απο που τα πήρες και πόσο ?
-------------------------
Αν τα θες για φυτεμένο θα χρειαστείς και κόκκινα, αλλιώς φοβάμαι πως θα έχεις αλγη
πήρες πολλά μπλε μου φαίνεται, 4 μπλε και 4 κόκκινα πιστεύω πως θα ήταν υπερβολικά καλά, τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου ?
Επίσης πρέπει να φροντίσεις τη προστασία τους από την υγρασία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 22-01-14 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-01-14, 15:14
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Τις αγόρασα από εδώ.

Το σκεπτικό μου είναι ότι για αρχή θα χρησιμοποιήσω τα μισά ( 5 λευκά και 5 μπλε ) σε συνδυασμό με τις υπάρχουσες Τ8. Για μετά βλέπουμε. Το κύριο μέλημα μου είναι να αντέξουν στον χρόνο, μιας και εγώ έχω χαλάσει αρκετά χρήματα σε ταινίες LED.

Στο σημείο που θα τις βάλω, είναι στεγανά, οπότε κίνδυνο για βραχυκύκλωμα δεν έχω.

Ξέρεις πόσα watts είναι το κάθε ένα;

Το ενυδρείο μου είναι RIO 240L
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-01-14, 15:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις αγόρασα από εδώ.

Το σκεπτικό μου είναι ότι για αρχή θα χρησιμοποιήσω τα μισά ( 5 λευκά και 5 μπλε ) σε συνδυασμό με τις υπάρχουσες Τ8. Για μετά βλέπουμε. Το κύριο μέλημα μου είναι να αντέξουν στον χρόνο, μιας και εγώ έχω χαλάσει αρκετά χρήματα σε ταινίες LED.

Στο σημείο που θα τις βάλω, είναι στεγανά, οπότε κίνδυνο για βραχυκύκλωμα δεν έχω.

Ξέρεις πόσα watts είναι το κάθε ένα;

Το ενυδρείο μου είναι RIO 240L
Αυτό που σου έγραψα
για κάθε πλακέτα
48 SMD 5050 Pure White 5.5W 590lm

δηλαδή οι 10 πλακέτες είναι 55W και 5900 loumen (υπερβολικό φως)
συνολικά είσαι στα 110W (πολύ δεν είναι ? )
πήρες πολλές πλακέτες
πιστεύω πως δεν θα χρειάζεσε τις Τ8 μετά
θα χρειαστείς δυνατό τροφοδοτικό για ολες αυτές τις πλακέτες.
Σου προτείνω τροφοδοτικό από υπολογιστή

Καλή τιμή τα πήρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-01-14, 15:49
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

θέλω να επιτύχω αναλογία 0,8/1!

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καπάκια για Rio 125 με φωτισμό stephos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 24-03-13 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11169 seconds with 14 queries