Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-13, 21:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή οστρακοειδη γλυκου νερου

τι ξερουμε για τα οστρακοειδη (μυδια κλπ) γλυκου νερου? εχει κρατησει κανεις?εψαξα λιγο εδω μεσα αλλα δεν βρηκα πολλα πραγματα και τα λιγα που βρηκα ητανε σκορπια.

εχω αρχισει να το σκεφτομαι τις τελευταιες μερες μηπως εβαζα κανενα στο ενυδρειο(αν βρω κιολας) και χωρις ψαρια,αλλα δεν εχω κατσει να ψαξω καλα ακομα.αν εχει κανεις σχετικη εμπειρια η παρατηρησεις,ποσταρετε

υ.γ δεν ειμαι σιγουρος αν επρεπε να το ανοιξω στα σαλιγκαρια,μηπως ειναι πιο σχετικο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-13, 07:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Είχα βρει κάποια στιγμή κάτι όμορφα κιτρινωπά αλλά τα προσπέρασα για τους λόγους που αναφέρονται πιο κάτω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%FD%E4%E9%E1
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-13, 10:38
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

φιλε μου θελεις να μπλεξεις ασχημα ε?

δεν εχω ασχοληθει καθολου με τετοια πραγματα, αλλα απο οτι εχω δει τα μυδια του γλυκου νερου γινονται αρκετα μεγαλα και δεν ξερω τι μπορει να τα ταισεις, γιατι φιλτραρουν το νερο για μικροοργανισμους και αλγη. (και δεν ξερω ποσα ειδη μπορει να υπαρχουν)

ισως τροφη για κοραλια?

παντως στην περιοχη μου, αυτα που βρισκω μοιαζουν με γυαλιστερες και εχουν μεγεθος περιπου οσο ενα πακετο τσιγαρα.

στο ποταμι της περιοχης μου, μπορεις να τα βρεις στις ακρες του ποταμου μεσα στη λασπη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-13, 11:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω.το θεμα με τους θανατους δεν το ειχα διαβασει πουθενα και δεν το σκεφτηκα κιολας να πω την αληθεια

βεβαια δεν θα τα εβαζα μαζι με ψαρια γιατι μπορει να φερουν παρασιτα.

η τροφη ειναι αλλο ενα θεμα,αλλοι λενε για πρασινο νερο,αλλοι για ινφουσοριες και μικροοργανισμους ,κοπιποδα κλπ.

εχω διαβασει διαφορα και ακρη δεν εχω βγαλει ακομα,ειναι λιγο περιεργα.γιαυτο ανοιξα το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-13, 19:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%FD%E4%E9%E1 μιλανε για 4,5 λιτρα που δε θεωρειται ουτε ενυδρειο ουτε τιποτα... εκει μεσα και βακτηριο να ψωφησει θα γεμισει αμμωνια, αλλα σε ενα κανονικο ενυδρειο, με τα φιλτρα του, με τα λιτρα του, τα φυτα του και ολα τα σχετικα τι μπορει να συμβει αν πεθανει ενα μυδι? (απλα θα ανεβουν λιγο τα νιτρικα? αν και γι αυτο αμφιβαλλω)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-13, 21:55
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Πολύ σωστά έθεσες το θέμα μεγέθους ενυδρείου και φυτών
Σε φυτεμένο από ότι διάβασα λίγο δύσκολο αφού του αρέσει να χώνεται στην άμμο και να ταξιδεύει μέσα σε αυτή κάποιος το έγραψε πιο πάνω.
Στο θέμα νιτρικών ας δούμε ότι τα βακτήρια που έχουμε διπλασιάζονται σε 24 ώρες
Οπότε έχουμε μια αντίδραση στο οικοσύστημα καθυστερημένη 24 ώρες
Το λιγότερο !!! και τώρα πάμε στον παράγοντα ποσότητας αμμωνίας παράγωγο από το πόσο μεγάλο είναι και πόση ποσότητα θα βγάλει ? ένα ψαράκι περίπου 5 εκατοστών αν πεθάνει και δεν το βγάλουμε από το ενυδρείο τα peak που θα κάνει αμμωνία νιτρώδη νιτρικά και για πόσο χρονικό διάστημα είναι το ζητούμενο και το δύσκολο να απαντήσουν οι περισσότεροι και φυσικά παραμένει το θέμα φαγητό που δεν έχει αναφέρθη ακόμα
Και ένα ακόμα πόσο καλά θα πρέπει να ειναι στρωμένος ο βυθός μιας και δεν μιλάμε μόνο για επιφάνεια?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-13, 12:17
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Το είχα κοιτάξει πριν πολύυυ καιρό, με είχαν βάλει μέσα κάποια όστρακα που είχε ο Frank.
Πρώτα πρώτα αν υπάρχει άμμος στο βυθό και σε αρκετό πάχος θα χωθούν μέσα και δεν θα τα βλέπουμε, οπότε ή πρέπει να υπάρχει λεπτότερος βυθός ή πιο πετρώδης. Αυτό, αν θέλουμε να είμαστε πιουρίστες, δεν είναι το φυσικό τους.
Για την τροφή δε θα ανησυχούσα και τόσο, φιλτράρουν το νερό, και η παραμικρή θρεπτική ουσία να υπάρχει θα την εκμεταλλευτούν και δεδομένου ότι δεν πάνε και πουθενά δε θέλουν και πολλά, τα περισσεύματα εκμεταλλεύονται και τι τους φέρνει το ρεύμα, αυτό κάνουν και στο φυσικό τους περιβάλλον.
Για την αμμωνία, αφού φιλτράρουν το νερό, μάλλον βοηθάνε. ΑΛΛΑ, κάποια στιγμή θα πεθάνουν. Ακόμη κι από φυσικά αίτια. Το ψάρι θα το δεις όταν πεθαίνει, το όστρακο? Και ισχύει και το παράδοξο: αν καταφέρεις και δημιουργήσεις αναπαραγώμενη αποικία, τόσο πιο πολλά μαζί μπορούν να πεθάνουν ταυτόχρονα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
D.I.Y Ενυδρειακη γλυκου νερου !!! Stefs DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 17-01-13 14:58
χελι γλυκου νερου scooby14 Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-07-10 12:46
αρχαριος γλυκου νερου axinos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 31-03-09 23:30
Σαλαχια Γλυκου Νερου kwstas_original Γλυκό νερό - Γενικά 35 19-03-09 14:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03922 seconds with 13 queries