Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-13, 22:10
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή diy ψυξη ενυδρειου

Καλησπερα σας εχω ενα ενυδρειο 60λτ και εφτιαξα με δυο μιλαρακια τα ιδια απο παλιουσ υπολογιστες που ειχα διαλυση παλια. Καθε 1 ωρα κατεβαινει η θεροκρασια κατα ενα βαθμο τα βαζω και δουλεβουν στα 12volt το ερωτιμα μου ειναι αν υπαρχει ενα εξαρτιμα που να τα ρυθμισω να σταματανε μονα τουσ στους 26 βαθμους.
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-13, 22:18
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας εχω ενα ενυδρειο 60λτ και εφτιαξα με δυο μιλαρακια τα ιδια απο παλιουσ υπολογιστες που ειχα διαλυση παλια. Καθε 1 ωρα κατεβαινει η θεροκρασια κατα ενα βαθμο τα βαζω και δουλεβουν στα 12volt το ερωτιμα μου ειναι αν υπαρχει ενα εξαρτιμα που να τα ρυθμισω να σταματανε μονα τουσ στους 26 βαθμους.
Αγοράζεις έναν Temperature Controller STC-1000 Whit απο eBay (πολύ φθηνά), κανείς την απαραίτητη συνδεσμολογία και είσαι έτοιμος. Τα ανεμιστήρια ξεκινάνε οταν ανεβεί η θερμοκρασία πάνω απο εκείνη που έχεις ρυθμίσει και σταματούν οταν την φτάσουν. Θέλω κι εγω να πάρω αλλα όλο το αναβάλλω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-13, 22:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

διαλεγεις ενα απο αυτα http://www.acdcshop.gr/temperaturecontrol-c-25_46.html

η πας σε μια φθηνη λυση σαν αυτους που επιλεγουν οι περισσοτεροι ενυδρειαδες stc1000 κι εναν αλλον (δε θυμαμαι μοντελο αλλα σιγουρα θα σου πουν)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-13, 22:28
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

πολυ καλο αυτο συνδεεται μαζι με μετασχιματιστη η τον εχει μεσα του και εσυ απλοσ το βαζεισ στην πριζα με τα ανεμιστιρακια
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-13, 22:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας εχω ενα ενυδρειο 60λτ και εφτιαξα με δυο μιλαρακια τα ιδια απο παλιουσ υπολογιστες που ειχα διαλυση παλια. Καθε 1 ωρα κατεβαινει η θεροκρασια κατα ενα βαθμο τα βαζω και δουλεβουν στα 12volt το ερωτιμα μου ειναι αν υπαρχει ενα εξαρτιμα που να τα ρυθμισω να σταματανε μονα τουσ στους 26 βαθμους.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-13, 22:31
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους με κατατοπισατε
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-13, 22:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολους με κατατοπισατε
Αν βιάζεσαι, πάρε τον STC από Αγγλία
Κάνει 7 περίπου μέρες να φτάσει, θα πληρώσεις όμως λίγο παραπάνω
Από Κίνα κάνει 15-30 μέρες...(και μπορεί και να μην φτάσει ποτέ!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-13, 22:43
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

χαχαχα απο Κινα. δυστιχως δεν κανω παραγγελιεσ απο εξωτερικο μαλον που θα το παρω απο το λινκ του νικ74 δηλαδη τωρα που θα το παρω τα extra που δεν εχει ειναι ενα τροφοδοτικο και ανεμιστιρακια και θερμαντικο σωμα σωστα?
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-13, 22:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα απο Κινα. δυστιχως δεν κανω παραγγελιεσ απο εξωτερικο...
Σε μερικά είδη (ενυδρειακά και μη) συμφέρει και απο Κίνα και από το φεγγάρι...αλλά όχι από Ελλάδα!

Μην σου χαλάσω το θέμα, απλά ένα παράδειγμα : Φίλτρα για ψυγειο LG
Στην Ελλάδα 90 ευρώ το ένα
Από το εξωτερικό 60 ευρώ τα 2!!!
(Ακριβώς τα ίδια!)

Ψάξτο λίγο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-13, 22:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παρε αυτο απο δω http://www.frigohellas.gr/product_de...7416Z&extLang= που δεν ειναι κι ακριβο (τα πανω που εδωσα ηταν πιστοποιημενα για marine χρηση οποτε τσουζουν λιγο οι τιμες)

μπορεις να επιλεξεις καποιο οποιοδηποτε απο ολη τη λιστα http://www.frigohellas.gr/product_se...50201&extLang= και ζητα τους να το παρεις απο τον αντιπροσωπο τους στην Αθηνα (το μαγαζι ειναι Θεσσαλονικη).
Επισεις μιλας με το τεχνικο τμημα για οποιαδηποτε διευκρινηση πριν παραγγειλεις οτιδηποτε μηπως και εχουν να σου προτεινουν κατι καλυτερο η κατι σε προσφορα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-13, 22:51
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μερικά είδη (ενυδρειακά και μη) συμφέρει και απο Κίνα και από το φεγγάρι...αλλά όχι από Ελλάδα!

Μην σου χαλάσω το θέμα, απλά ένα παράδειγμα : Φίλτρα για ψυγειο LG
Στην Ελλάδα 90 ευρώ το ένα
Από το εξωτερικό 60 ευρώ τα 2!!!
(Ακριβώς τα ίδια!)

Ψάξτο λίγο
Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω. Αν ξεκινά κάποιος τώρα το χόμπυ, θα γλυτώσει πολλά χρήματα έτσι. Καλά είναι να ενισχύουμε και τις ελληνικές επιχειρήσεις αλλά ρε φίλε πως να το κάνουμε; ....... με κρύο μαχαίρι σε σφάζουν μερικές!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-13, 22:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε οικιακες μαλ....ουλες οντως ετσι ειναι, αλλα σε βιομηχανικο εξοπλισμο δεν ειναι τοσο αισθητες οι διαφορες, οχι παντα βεβαια (εχει τυχει και 40%διαφορα) αλλα συνηθως κυμαινονται σε πολυ λογικα επιπεδα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-13, 22:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω και στα 3 ενυδρεια μου εχω STC-1000 απο κινα και ας κανει οτι θελει ο καιρος.

Βεβαια, δεν τους πηρα τελευταια στιγμη, για να τους χρυσοπληρωσω, αλλα η ελληνικη αγορα σε κατι τετοια ειναι πολυ ακριβη, δυστυχως. Για παραδειγμα, παιρνεις 3 και παραπανω STC-1000 (ebay) στην τιμη του ενος Eliwell ic915 (ελλαδα). Οπως και να το κανεις, ακριβως την ιδια δουλεια κανουν, χωρις προβληματα και οι δυο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-13, 22:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τελείως πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω

http://www.ebay.com/itm/110V-220V-LC...item4ac40d2bc3 14 Ευρώ & Top Rated Plus Πωλητής - από HongKong

http://www.ebay.co.uk/itm/STC-1000-T...item53f07c3bfc 20 Λίρες, από Μ. Βρετανία
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε οικιακες μαλ....ουλες οντως ετσι ειναι, αλλα σε βιομηχανικο εξοπλισμο δεν ειναι τοσο αισθητες οι διαφορες, οχι παντα βεβαια (εχει τυχει και 40%διαφορα) αλλα συνηθως κυμαινονται σε πολυ λογικα επιπεδα
Νίκο για να χρειαστούμε βιομηχανικό εξοπλισμό, θα πρέπει να μαζευτούμε όλοι μαζί και να παραγγείλουμε καμιά τουρμπίνα αεροπλάνου!!

Το θέμα είναι τι γίνεται με τα απλά, καθημερινά πράγματα που αφορούν στο χόμπι μας κι όχι μόνο

Γιατί να δώσω 40 ευρώ για έναν controller όταν μπορώ να πάρω 2 STC 1000 με τα ίδια χρήματα και να πάρω και ρέστα!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 07-06-13 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-13, 23:04
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε αυτο απο δω http://www.frigohellas.gr/product_de...7416Z&extLang= που δεν ειναι κι ακριβο (τα πανω που εδωσα ηταν πιστοποιημενα για marine χρηση οποτε τσουζουν λιγο οι τιμες)

μπορεις να επιλεξεις καποιο οποιοδηποτε απο ολη τη λιστα http://www.frigohellas.gr/product_se...50201&extLang= και ζητα τους να το παρεις απο τον αντιπροσωπο τους στην Αθηνα (το μαγαζι ειναι Θεσσαλονικη).
Επισεις μιλας με το τεχνικο τμημα για οποιαδηποτε διευκρινηση πριν παραγγειλεις οτιδηποτε μηπως και εχουν να σου προτεινουν κατι καλυτερο η κατι σε προσφορα
θα το σκεφτω πιο απο τα δυο θα παρω τον 40ευρο η τον 100ευρο απο τα λινκ που μου ειπες γιατι στο μελλον σκεφτομαι να το κανω ρεεφ. Οσο για τισ αγορεσ απο εξωτερικο δεν μπλεκομε απο τωρα μονο αν βρω καποιο δικο μου να τιν κανει αυτος απο εξωτερικο
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-13, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και να το κανεις, ακριβως την ιδια δουλεια κανουν, χωρις προβληματα και οι δυο.
κοιτα, δεν ξερω τους συγκεκριμενους γιατι δεν εχουν πιστοποιηση οποτε δεν εχω ασχοληθει να τους χρησιμοποιησω, ομως ως επαγγελματιας του ειδους διαφωνω καθετα και οριζντια πως δυο ομοειδη οργανα που προοριζονται για τον ιδιο σκοπο κανουν την ιδια δουλεια (αρα παμε στο συμπερασμα των εφοπλιστων: φθηνο = καλο)


Αυτο πχ ειναι ενα πολυμετρο http://www.antoniou24.gr/p.PSifiako-...70.528327.html και το κοστος του ειναι 3 ευρω και 28 σεντς

Κι αυτο ειναι ενα πολυμετρο http://www.antoniou24.gr/p.PSifiako-...099.23395.html με κοστος 486 ευρω

Θεωρητικα κανουν ακριβως την ιδια δουλεια και ισως στα ματια ενος αδαη (οκ το πρωτο ηταν extreme περιπτωση κινεζιάς αλλα αν παρουμε ενα φυσιολογικο πολυμετρο της ταξης των 100 ευρω) αυτο που κανουν ειναι το ιδιο, θεωρεις πως εχουν την ιδια αξιοπιστια, λειτουργικοτητα, ποιοτητα κατασκευης, ποιοτητα εξαρτηματων κτλ κτλ κτλ? (πολυ χοντρα Ελληνικα να θεωρησουμε μπουφο αυτον που επιλεγει το δευτερο? )

Οι controllers που δωσα στα links δεν εχουν καμια σχεση με τον stc 1000 ο οποιος δεν ειναι καν controller αλλα στην καλυτερη περιπτωση τον θεωρεις διαφορικο θερμοστατη (στη χειροτερη απλα οργαο ενδειξης με δυο επαφες απλα για αλαρμ και τιποτα περισσοτερο κι αυτο οχι σε τιποτα κρισημης σημασιας).
Δε λεω πως ειναι για πεταμα, ομως επειδη στη δουλεια μου εχω μαθει το τι μπορω να χρησιμοποιω σε πραγματα τα οποια εξαρτωνται πολλες φορες ανθρωπινες ζωες η στην καλυτερη απλως καποιος εξοπλισμος αρκετων εκατομμυριων θεωρω πως και στο ενυδρειο (που παλι εξαρτωνται ζωες εστω κι αν δεν ειναι ανθρωπινες) επιβαλλεται τουλαχιστο οσο μπορω οικονομικα να δινω την ιδια ακριβως βαρυτητα.
Ολοι οι σωστοι controllers συνδεονται με υπολογιστη, μπορουν να δικτυωθουν και να προγραμματιστουν για PID (οχι απλα το min-max που δεν αφορα control αλλα σταθμες αλαρμ).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο για να χρειαστούμε βιομηχανικό εξοπλισμό, θα πρέπει να μαζευτούμε όλοι μαζί και να παραγγείλουμε καμιά τουρμπίνα αεροπλάνου!!
Βρε Σακη αν οι temperature controllers δεν ειναι βιομηχανικος εξοπλισμος τοτε τι ειναι? εκ\ξαρτημα που χρησιμοποιει η γιαγια για να ψησει καφε στο γκαζακι?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 07-06-13 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-13, 23:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Σακη αν οι temperature controllers δεν ειναι βιομηχανικος εξοπλισμος τοτε τι ειναι? εκ\ξαρτημα που χρησιμοποιει η γιαγια για να ψησει καφε στο γκαζακι?
Από αλλού ξεκίνησε το σχόλιο
Οτι πάρα πολλά προϊόντα είναι πάμφθηνα στο εξωτερικό και πανάκριβα στην Ελλάδα...
Πλέον ο αγοραστής διασφαλίζεται με τόσους διαφορετικούς τρόπους, είτε σε περίπτωση μη παραλαβής του αντικειμένου, είτε σε περίπτωση απάτης μέσω της κάρτας του...κλπ, που οι αγορές από το εξωτερικό είναι παιχνιδάκι

Οσο για υπόλοιπα περί controller, είναι της δουλειάς σου...και σίγουρα έχεις άποψη καλύτερη από τον μέσο χομπίστα, στο συγκεκριμένο θέμα

Εφόσον όμως ο STC1000 κάνει αυτά ακριβώς που θέλω, κοστίζει φθηνά σε σχέση με όσους ανέφερες, γιατί να μην το επιλέξω?

Αν σκεφτούμε για κάθετι έτσι, πρέπει να επιλέξω αυτό ως εξωτερικό φίλτρο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1439 γιατί αυτό που ήδη έχω είναι φθηνό και μπορεί να χαλάσει
Κι να πάρω κι αυτόν τον θερμαντήρα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3232 για να μην παγώσουν τα ψάρια μου
εεε και γιατί να βάλω ανεμιστηράκια...ας παρω αυτό καλύτερα
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=481 κλπ

Δεν ταυτίζω όσα ειπες με τα παραπάνω παραδείγματα...απλά δεν συμφωνώ πως πάντα το ακριβό είναι και το καλό ή η μοναδική επιλογή που έχουμε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-06-13, 23:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αλλού ξεκίνησε το σχόλιο
Οτι πάρα πολλά προϊόντα είναι πάμφθηνα στο εξωτερικό και πανάκριβα στην Ελλάδα...
Πλέον ο αγοραστής διασφαλίζεται με τόσους διαφορετικούς τρόπους, είτε σε περίπτωση μη παραλαβής του αντικειμένου, είτε σε περίπτωση απάτης μέσω της κάρτας του...κλπ, που οι αγορές από το εξωτερικό είναι παιχνιδάκι

Οσο για υπόλοιπα περί controller, είναι της δουλειάς σου...και σίγουρα έχεις άποψη καλύτερη από τον μέσο χομπίστα, στο συγκεκριμένο θέμα

Εφόσον όμως ο STC1000 κάνει αυτά ακριβώς που θέλω, κοστίζει φθηνά σε σχέση με όσους ανέφερες, γιατί να μην το επιλέξω?

Αν σκεφτούμε για κάθετι έτσι, πρέπει να επιλέξω αυτό ως εξωτερικό φίλτρο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1439 γιατί αυτό που ήδη έχω είναι φθηνό και μπορεί να χαλάσει
Κι να πάρω κι αυτόν τον θερμαντήρα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3232 για να μην παγώσουν τα ψάρια μου
εεε και γιατί να βάλω ανεμιστηράκια...ας παρω αυτό καλύτερα
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=481 κλπ

Δεν ταυτίζω όσα ειπες με τα παραπάνω παραδείγματα...απλά δεν συμφωνώ πως πάντα το ακριβό είναι και το καλό ή η μοναδική επιλογή που έχουμε

κοιτα, αν θελουμε το τελειο φιλτρο τοτε δεν παμε σε pet shop αλλα φτιαχνουμε ενα diy sump και μας στοιχιζει φθηνοτερα και εχουμε αριστη φιλτρανση.
Επισεις αν θελουμε ιδανικο θερμαντηρα υπολογιζουμε τις αντιστασεις -για 12 24 η 48 volt καλυτερα- και τις παραγγελνουμε απο τον οικονομου (η καποια αλλη βιοτεχνια) και αγοραζουμε κι ενα θερμοστατη danfoss (οκ και στοιχιζει αρκετα ακριβοτερα, αλλα τουλαχιστο για τους επομενους 18 αιωνες δε μας ανησυχει η αξιοπιστια του συστηματος)
Οσο για το τσιλερ που δειχνεις τελευταια, θα ηταν τελειο να μπορουσαμε να εχουμε ολοι ενα, η να βαζαμε τον απαυτο μας κατω να φτιαχναμε ενα με συμπιεστες 50-60w που ειναι παμφθηνοι (κι εγω μεσα δηλαδη, οταν ασχολειται καποιος με cpu overclocking δεν τον νοιαζει να διαβαζει μερονυχτα περι ψυξης λες και θα δωσει εξετασεις για ψυκτικος αλλα για το ενυδρειο συνηθως βαζουμε ενα δυο ανεμιστηρια και ολα καλα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον όμως ο STC1000 κάνει αυτά ακριβώς που θέλω, κοστίζει φθηνά σε σχέση με όσους ανέφερες, γιατί να μην το επιλέξω?


ποσο σιγουρος εισαι?
εβαλες 10 stc1000 σε διακριβωμενο callibrator και λειτουργησαν ολα σωστα?
ΟΧΙ, απλα βασιζεσαι στις θερμοκρασιες που γραφει το ιδιο το θερμομετρο του stc 1000
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 07-06-13 στις 23:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-06-13, 23:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο σιγουρος εισαι?
εβαλες 10 stc1000 σε διακριβωμενο callibrator και λειτουργησαν ολα σωστα?
ΟΧΙ, απλα βασιζεσαι στις θερμοκρασιες που γραφει το ιδιο το θερμομετρο του stc 1000
Τον τσεκαρα με 3 διαφορετικά θερμόμετρα που δειχνουν ίδια θερμοκρασία (+-0,1) κι απ όσο θυμάμαι έχει και δυνατότητα ρύθμισης...

Edit : Βαθμονόμηση (calibration) της ένδειξης του αισθητήρα (αν έχετε κάποιο πιο αξιόπιστο θερμόμετρο, ελέγξτε τη θερμοκρασία του νερού, και ρυθμίστε την ίδια και στον controller)
  • Πιέστε παρατεταμένα το S για να μπείτε στο menu
  • Επιλέξτε με τα βελάκια πάνω ή κάτω, την παράμετρο F4
  • Πιέστε παρατεταμένα το S και ενώ το πιέζετε, πιέστε ταυτόχρονα και το πάνω βελάκι για να αυξήσετε, ή το κάτω βελάκι για να μειώσετε την ένδειξη της θερμοκρασίας όσο χρειάζεται
  • Πιέστε μια φορά σύντομα, το πάνω αριστερά κουμπί (On-Off) για να αποθηκεύσετε τη ρύθμιση


Μην προσπαθείς να τον βγάλεις σκάρτο...θα σου πάρει χρόνια!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-06-13, 23:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξέρετε αν οι ουροσυλλέκτες κάνουν για να βάλω νερό ενυδρείου; Τη Δευτέρα το πρωί έχω ραντεβού στο γενικό χημείο του κράτους να μου μετρήσουν αμμωνία!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-06-13, 23:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην προσπαθείς να τον βγάλεις σκάρτο...θα σου πάρει χρόνια!

Δε με ενδιαφερει κατι τετοιο, και καλως και μπηκε στη ζωη των ενυδρειοφιλων (και σιγουρα εχει κανει πιο ανετη τη διαβιωση χιλιαδων ψαριων οποτε για μενα μια χαρα ειναι) ΟΜΩΣ αν το προσπαθησω δε θα μου παρει πανω απο μιση ωρα στον παγκο και με ολα τα στοιχηματα, να εισαι απολυτα βεβαιος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-06-13, 23:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74
Θεωρητικα κανουν ακριβως την ιδια δουλεια και ισως στα ματια ενος αδαη (οκ το πρωτο ηταν extreme περιπτωση κινεζιάς αλλα αν παρουμε ενα φυσιολογικο πολυμετρο της ταξης των 100 ευρω) αυτο που κανουν ειναι το ιδιο, θεωρεις πως εχουν την ιδια αξιοπιστια, λειτουργικοτητα, ποιοτητα κατασκευης, ποιοτητα εξαρτηματων κτλ κτλ κτλ? (πολυ χοντρα Ελληνικα να θεωρησουμε μπουφο αυτον που επιλεγει το δευτερο? )

Οι controllers που δωσα στα links δεν εχουν καμια σχεση με τον stc 1000 ο οποιος δεν ειναι καν controller αλλα στην καλυτερη περιπτωση τον θεωρεις διαφορικο θερμοστατη (στη χειροτερη απλα οργαο ενδειξης με δυο επαφες απλα για αλαρμ και τιποτα περισσοτερο κι αυτο οχι σε τιποτα κρισημης σημασιας).
Δε λεω πως ειναι για πεταμα, ομως επειδη στη δουλεια μου εχω μαθει το τι μπορω να χρησιμοποιω σε πραγματα τα οποια εξαρτωνται πολλες φορες ανθρωπινες ζωες η στην καλυτερη απλως καποιος εξοπλισμος αρκετων εκατομμυριων θεωρω πως και στο ενυδρειο (που παλι εξαρτωνται ζωες εστω κι αν δεν ειναι ανθρωπινες) επιβαλλεται τουλαχιστο οσο μπορω οικονομικα να δινω την ιδια ακριβως βαρυτητα.
Ολοι οι σωστοι controllers συνδεονται με υπολογιστη, μπορουν να δικτυωθουν και να προγραμματιστουν για PID (οχι απλα το min-max που δεν αφορα control αλλα σταθμες αλαρμ).
Κοιταξε, μπορει ως αδαης (δεν το παιρνω στραβα) στο βιομηχανικο εξοπλισμο να επιλεγω κατι σαν το STC-1000, αλλα εισαι σιγουρος οτι ο συγκεκριμενος δεν καλυπτει το μεσο χομπιστα? Ή μηπως για παραδειγμα επρεπε να δωσω κανενα χιλιαρικο για να εχω σταθερη θερμοκρασια στα ενυδρεια μου? Μηπως τα παραλες? Ειναι σιγουρα αξιοπιστος, γιατι χρησιμοποιειται απο παρα πολλους χομπιστες για χρονια και αν παθει κατι (δεν το εχω ακουσει ποτε), τουλαχιστον θα ξερεις οτι δεν εδωσες μια περιουσια. Νομιζω οτι ξερεις καλυτερα απο εμενα, οτι και τα καλυτερα μηχανηματα χαλανε, επειδει ειναι απλα...μηχανηματα.

Περι καλιμπραρισματος του STC-1000, παντως, επειδη προφανεστατα δεν τον εχεις χρησιμοποιησει, να σε ενημερωσω οτι δεν χανει καθολου. Τον καλιμπραρεις με μερικα απλα θερμομετρα και τελειωσες.
-------------------------
Ειναι απλα σαν να μου λες, για να πιασω τον δικο μου τομεα, τα οικονομικα, οτι τη φορολογικη σου δηλωση (η οποια απλα περιλαμβανει ενα μισθο και τιποτα αλλο) την αναθετεις σε εταιρια λογιστων, πληρωνοντας 300 ευρω για να στην καταθεσουν, επειδη αυτοι ξερουν καλυτερα.
Την ιδια δουλεια μπορεις απλα να την κανεις με 20 ευρω, αν οχι μονος σου. Τοσο απλα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 07-06-13 στις 23:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-06-13, 00:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι απλα σαν να μου λες, για να πιασω τον δικο μου τομεα, τα οικονομικα, οτι τη φορολογικη σου δηλωση (η οποια απλα περιλαμβανει ενα μισθο και τιποτα αλλο) την αναθετεις σε εταιρια λογιστων, πληρωνοντας 300 ευρω για να στην καταθεσουν, επειδη αυτοι ξερουν καλυτερα.
Την ιδια δουλεια μπορεις απλα να την κανεις με 20 ευρω, αν οχι μονος σου. Τοσο απλα.

κοιτα, αφου το πας εκει θα ελεγα οτι ειναι πολυ ευκολοτερο να κρατησεις σταθερη θερμοκρασια 111 - 116 βαθμων σε ενα θερμομωνομενο τανκι 300 τονους αργου πετρελαιου (εχοντας βεβαια αυθονια σε ατμο και θαλασσα) απο το να κρατησεις 22.5 σε 10 λιτρα νερο με ενα θερμαντηρακι του κ...ου και ενα ανεμιστηρα υπολογιστη, οποτε μαλλον το μικρο ειναι το δυσκολο κι οχι το μεγαλο στη συγκεκριμενη περιπτωση


Ακραια το πηγα εκει βεβαια, αλλα ειχε σχεση με το παραδειγμα σου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-06-13, 00:02
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

το αποφασισα τελικα θα παρω τον stc 1000 για να μην παρω κανενα κατωτερο και μετα απο καμποσουσ μηνες το μετανιωσο για καπιο ελατομα στιν ακριβια και δεν υπολογιζη σωστα η που ειδα γιατι αλαξαν τα πραγματα με το ενυδρειο γιατι βλεπω οτι τον χρεισιμοπειητε και ειστε μια χαρα
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-06-13, 00:06
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

να παρεις τον stc-1000 και τελος , δεν χριεζεται να δωσεις παραπανω χρηματα για να κανεις την ιδια δουλεια.
Εγω εχω 3 και τους εχως πανω απο 3 χρονια και δεν χρειαζονται καλιμπραρισμα ΠΟΤΕ , ειναι ετοιμοι οταν τους περνεις , 3 χρονια τωρα δεν εχουν χασει δεκατο και ουτε προκειτε !!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-06-13, 00:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
το αποφασισα τελικα θα παρω τον stc 1000 για να μην παρω κανενα κατωτερο και μετα απο καμποσουσ μηνες το μετανιωσο για καπιο ελατομα στιν ακριβια και δεν υπολογιζη σωστα η που ειδα γιατι αλαξαν τα πραγματα με το ενυδρειο γιατι βλεπω οτι τον χρεισιμοπειητε και ειστε μια χαρα
Γνώμη μου
Αν βρεις free shipping, πάρε δύο (2) από δύο (2) διαφορετικούς πωλητές
Αν σου έρθουν κι δύο, αφησε τον έναν σε ενα ντουλαπι...όλο και κάπου θα σου χρειαστεί
Αν σου σκαλωσει κάπου ο ένας, απλά θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω, αλλά δεν θα μείνεις ξεκρέμαστος
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-06-13, 00:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
το αποφασισα τελικα θα παρω τον stc 1000 για να μην παρω κανενα κατωτερο και μετα απο καμποσουσ μηνες το μετανιωσο για καπιο ελατομα στιν ακριβια

εγω τη χειροκροτ την επιλογη σου (και μονο επειδη πας σε κοντρολλερ) αλλα... μαλλον απο τη συζητηση δεν καταλαβες οτι χειροτερο αποκλειεται να βρεις
Οπως και να χει δε θα λειτουργησει ουτε σε ακραια περιβαλλοντα ουτε θα εξαρτηθει απο αυτον μια εκρηξη δεξαμενης και τη δουλεια του θα την κανει αφου εχει δοκιμαστει αλλωστε απο τοσους συγχομπυστες και δεν ειχαν προβλημα, απλα να διευκρινησουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει κατι χειροτερο ωστε να φοβηθεις μην μπλεξεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-06-13, 00:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74
κοιτα, αφου το πας εκει θα ελεγα οτι ειναι πολυ ευκολοτερο να κρατησεις σταθερη θερμοκρασια 111 - 116 βαθμων σε ενα θερμομωνομενο τανκι 300 τονους αργου πετρελαιου (εχοντας βεβαια αυθονια σε ατμο και θαλασσα) απο το να κρατησεις 22.5 σε 10 λιτρα νερο με ενα θερμαντηρακι του κ...ου και ενα ανεμιστηρα υπολογιστη, οποτε μαλλον το μικρο ειναι το δυσκολο κι οχι το μεγαλο στη συγκεκριμενη περιπτωση


Ακραια το πηγα εκει βεβαια, αλλα ειχε σχεση με το παραδειγμα σου
Τελος παντων. Απλα θεωρω οτι εισαι λιγο υπερβολικος. Το θεμα ειναι ο συγκεκριμενος controller κανει πολυ καλα τη δουλεια του. Το αν ειναι ο καλυτερος της αγορας, νομιζω δεν ενδιαφερει καποιον που δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα. Το οτι πληρωνεις παιρνεις, παντα ισχυει σε ολα. Αλλα αυτα που δινεις, ισοδυναμουν με πολυ περισσοτερα, εφοσον το συγκεκριμενο προϊον ειναι δοκιμασμενο οτι λειτουργει αψογα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-06-13, 00:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα θεωρω οτι εισαι λιγο υπερβολικος.
κι εγω εχω την ιδια αποψη (σε καποια πραγματα θεωρειται προσον αλλωστε)

Παράθεση:
Το αν ειναι ο καλυτερος της αγορας, νομιζω δεν ενδιαφερει καποιον που δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα. Το οτι πληρωνεις παιρνεις, παντα ισχυει σε ολα.
κι εδω συμφωνουμε

Παράθεση:
εφοσον το συγκεκριμενο προϊον ειναι δοκιμασμενο οτι λειτουργει αψογα.
σε ιδανικες συνθηκες οταν τον εχεις στα πουπουλα ειμαι βεβαιος, διαφορετικα δε θα υπηρχε στο εμποριο.
Απο κει και περα, αν τον περιλαβω ειμαι βεβαιος πως δε θα περασει ουτε ενα απο τα βασικα τεστ καταλληλοτητας
Μπορει βεβαια αν αρχισουν να εισαγουν τιποτα Κινεζιές να πεσουν τα στανταρ και βρεθει και απο τους top της κατηγοριας και να ψαχνουμε ολοι για stc (δεν κανω πλακα, εχει συμβει σε αρκετα πραγματα, δυστυχως ζουμε στην παρακμη του Κινεζου)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-06-13, 00:31
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

τα οργανα μετρισησ πχ πολυμετρο πχ αναλιτησ καυσαεριον παλμογραφοσ γραφουν ευσθισια οργανου ακριβια στισ τιμεσ σφαλμα οργανου θερμοκρασια και αλλα το stc-1000 τα γραφει αυτα αν τα γραφει πουθενα δειτετα και πειτε τα μονο ετσι θα δουμε ποσο καλο ειναι αλιωσ δεν μπορουμε να πουμε τιποτα
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ CHRISTOS13 Χρυσόψαρα 7 07-06-11 22:09
ψυξη ενυδρειου gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 7 27-05-11 15:33
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ moudi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 92 09-01-09 20:21
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ioannist Αρχάριοι γλυκού νερού 25 10-07-07 20:22
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11013 seconds with 13 queries