Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-12-09, 17:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seleykos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φυσικος αυτος μαλλον πρεπει να παρει συνταξη
Μετα απο 2 χρονια που εχουν γραφτει ολα αυτα ... μπορει ηδη να εχει βγει σε συνταξη
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-12-09, 17:58
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο 2 χρονια που εχουν γραφτει ολα αυτα ... μπορει ηδη να εχει βγει σε συνταξη
γιαυτο μαρεσουν τα φορουμ

αν ειχαν εφευρεθει πριν 200 χρονια θα απαντουσαμε σημερα στον Κολοκοτρωνη
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-12-09, 19:20
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧαχαχαχΑΧΑχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-06-10, 07:08
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή fluorescent tube

Καλημέρα.
οι λάμπες αυτες παραγουν UV ακτινοβολια με τον ιονισμό σε χαμηλή πιέση ατμού υδραργύρου, ενα φωσφορίζον επίστρωμα στο εσωτερικό των σωλήνων απορροφά το UV και το μετατρέπει στο ορατό φως
Βασικα επειτα απο μελετες που εχουν γινει οι εν λογω λαμπες στον ανθρωπο κανουν αρκετη ζημια οπως πονοκεφαλοι, στρες, προβλημα στα ματια, και το πιο βασικο καρκινο του δερματος.
Εχει να κανει με τις UV.
αποδεδειγμένα οι λαμπες αυτες επειτα απο μελετες επηρεάζουν ακομα και τα τρόφιμα στα μάρκετ.
Επισης αξιο αναφορας ειναι οτι περιεχουν στο περιπου 5mg υδραργυρο, πολυ λιγο σε σχεση με ενα παλιο θερμομετρο που εχει 500mg .
Η συχνοτητα λειτουργειας ειναι στα 30000 - 40000 Hz, και χρησιμοποιουν το ballast για την σταθεροποιηση στο κύκλωμα μαγνητικα (παλαιοτερα ηταν ηλεκτρονικα) γι αυτο και καμια φορα τρεμοπαιζουν και αυτο εχει αποτελεσμα πονο στα ματια και πονοκεφαλο.
Και φυσικα αν σπασει η λαμπα πρεπει να γινει καλος καθαρισμος απο ατομο ειδικο με στολη κρανος και τετοια.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-06-10, 09:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καλο ειναι να μη διαβαζουμε οτι μπουρδα κυκλοφορει στο internet και να την αναπαραγουμε. (υπαρχει και σχετικο βιβλιο σε free download με προλογο απο γνωστη τηλεπερσονα καναλιων τελεμαρκετινγ, σφραγιδα πρωην Δημοκριτου και ακρατης επιστημονικοφανειας...)
Οι λαμπες φθορισμου δεν εκπεμπουν UV (εχουν φιλτρο για αυτο το σκοπο)
και ουτε κατα διανοια ειναι αποδεδειγμενο οτι επηρεαζουν τα τροφιμα στο supermarket.
Οι χελωνες, σαυρες, φιδικα κλπ χρειαζονται UV για να ζησουν σωστα (και ειναι συνηθης πρακτικη στα τεραρια, ομως εκει βαζουμε ειδικες λαμπες.
Οπως και με τον υδραργυρο ετσι και με τη UV σημασια εχει η ποσοτητα.
Περα απο το γεγονος οτι η ποσοτητα υδραργυρου που περιεχεται ειναι απειροελαχιστη, επιπλεον με το καιρο δεσμευεται πανω στο γυαλι.
Η ζημια που κανει η μη χρηση χαμηλης καταναλωσης λαμπτηρων μεταφραζεται σε αυξηση των εκπομπων co2, με αποτελεσμα αυξηση του φαινομενου του θερμοκηπιου κλπ.
Οσο για τα μαγνητικα μπαλαστ που παλαιοτερα ηταν ηλεκτρονικα και δουλευουν και στα 30- 40Khz και μαλιστα τρεμοπαιζουν κιολλας ειναι απιστευτες ανακριβειες για να το πω κομψα....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-06-10, 07:40
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή απαντηση

Πηγη δεν αναφερω και φυσικα δεν εχει καμια σχεση με περσονες η στο ιντερνετ, επισης δεν ειπα οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε λαμπες τετοιες, οι μελετες εχουν γινει σε πανεπιστημια οπως στο Cornell University.
Δεν δεχομαι οτι ειναι μπουρδες αυτα που λεω ουτε ειμαι τυχαιος να παιρνω κατι απο το διαδικτυο και να το αναπαραγω, ειδικα σαν ατομο δεν ειναι του στυλ μου.
μελετες σε πανεπιστημια εχουν γινει για το αν ο γαιδαρος πεταει η οχι ,και δεν πιστευω οτι αυτα ειναι λογια μια περσονας.
Και με την απαντηση σου δειχνεις επιθετικοτητα βασιζομενος σε ενα rank η παλαιοτητα και δεν ειναι καλο.
Και να κανω και ενα λινκ για καποια φιλτρα που πωλουνται http://www.naturalux.com/
Και να συμπληρωσω κατι ακομα σχετικα με τις εμπειριες εγινα μελος εδω γιατι εχω κανει ενα ενυδρειο και θελω συμβουλες και φυσικα να γνωρισω ατομα που εχουν ιδια ενδιαφεροντα, δεν το παιζω οτι τα γνωριζω ολα και αν δεις τα μυνηματα μου καταλαβαινεις οτι ειμαι αρχαριος, με αυτο το μυνημα σου ομως προσπαθεις οχι να με υποβιβασεις σαν ατομο αλλα να αγνοησεις 14 χρονια προσωπικης μελετης επανω στην ακτινοβολια και τα αποτελεσματα της.
συν οτι εργαζομουν σε αυτον τον τομεα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-06-10, 08:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ε οχι και επιθετικοτητα, προς θεου..
Σαφως και εχω αποψη για αυτες τις "μελετες" αλλα στη τελικη δεν τις εκανες εσυ.
Το γεγονος ειναι οτι διαφοροι εκμεταλλευονται το γεγονος οτι οτι ειναι γραμμενο ειναι και σωστο, και δημιουργουν μια ατμοσφαιρα οτι ουτε λιγο ουτε πολυ ολα προκαλουν καρκινο και καταστροφη, (απο λαμπες φθορισμου μεχρι wi-fi, και απο τροφιμα μεχρι οικοδομικα υλικα)
Δλδ οταν εσυ λες οτι αν σπασει μια λαμπα φθορισμου χρειαζομαστε καθαρισμο με στολη και κρανος πρεπει να το αποδεχτουμε ασχολιαστο?
Aν σπασει ενα υδραργυρικο θερμομετρο πρεπει να θαψουμε το σπιτι chernobyl style?
Επισης τα περι μπαλαστ ειναι τελειως λαθος ανεξαρτητα το ποιος τα λεει.

Και ο λαικισμος μεσω της επιστημονικοφανειας ειναι πολυ πιο επικινδυνος απο τις υποψιες των μελετων.
Καπως ετσι το μεσαιωνα κατεληγαν να καινε τις μαγισσες.
Τον 21ο αιωνα αυτοι που πιστευουν σε μαγισσες τουλαχιστον δεν μπορουν να τις καψουν...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-06-10, 08:27
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή απαντηση

Το παιρνω πισω για την επιθετικοτητα
Κοιτα οτι ζουμε σε ενα κοσμο ακτινοβολιας ειναι γνωστο ακομα και το wifi εκπεμπει και κανει κακο οπως και το κινητο οπως και οι πριζες οι τηλεορασεις.
Δεν ξερω πως το βλεπει ο καθε ενας σημειωσε οτι εχει στην ελλαδα κοντα στα 20 χρονια που ειμαστε σε ενα τετοιο κλοιο.
τα αποτελεσματα θα φανουν στο μελλον πιο καλα ακομα νωρις ειναι.
Και εγω εχω σπασει τετοια λαμπα και ολα οπως και θερμομετρο εχω σπασει μικρος, δεν πεθανα φυσικα.
Και λογω εργασιας οπως ειπα πριν ειχα τα καταλληλα εργαλεια για μετρησεις ακτινοβολιας και τα πραγματα ηταν τοσο χαλια που η λαμπες αυτες και τα κινητα φανταζουν μικροπραγματα.την λυση την αφηνουμε πλεον εξελιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-06-10, 08:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κυκλοφορουν διαφορες αποψεις οτι οτιδηποτε ακτινοβολει ειναι κακο, με αποτελεσμα να καταληγουμε σε φαιδροτητες του στυλ ξηλωνουμε τις κεραιες τις κινητης, η θεωρουμε οτι ακομα και οι φουρνοι μικροκυματων δημιουργουν προβληματα λογω ακτινοβολιας.
Τιποτε δεν εχει αποδειχθει ομως.
Στη πραξη καταληγουμε να κανουμε ολα τα κινητα να εκπεμπουν με ακομα μεγαλυτερη ενταση, και επιπλεον να μην ακουγομαστε

Εδω για αλλα πραγματα που εχει αποδειχθει οτι κανουν κακο εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια
(πχ τσιγαρο) συνεχιζουμε να τα επιτρεπουμε...
Και ναι , και τα λεωφορεια που περνανε απο τους δρομους κανουν αποδεδειγμενα κακο, ομως δεν ειδα κανενα "διορατικο" τοπικο "αρχοντα" να προσπαθει να τα απαγορευσει, προφανως γιατι το θεμα δεν πουλαει....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-06-11, 16:01
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή το κλιματιστικο κανει δουλεια?

τωρα με τουσ καυσωνες που θα ξεκινησουν σκέφτηκα και εγω να γρπαψω για να ειμαι καλυμενος. Εχω στο δωματιο μου το ενυδρειο 60 λτ και κλιματιστικο.. εαν έξω έχει π.χ 35 βαθμους και μεσα στο δωματιο 32. να αναψω το κλιματιστικο και στους πόσους βαθμούς να το έχω για να κάνει δουλεια? επειση σε κανα μηνα θα φυγω διακοπες και θα αφηω την τυχη των ψαριων στα χερια του πατερα μου θα ήθεα τουλαχιστον να του δώσω σωστες οδηγίες έτσι ώστε γυρνώντας να δω όλα τα ψαρακια μου ζωντανα και υγιη
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-06-11, 16:20
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε αφου δεν παραγει θερμοτητα πες του να πιασει καμια....

Υ.γ Με στεγνα χερια ....
φυσικός εδώ... πες του οτι στο φορουμ που διαβαζεις υπαρχει φυσικος που ψαχνει δουλεια και δε λεει κοτσανες...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-06-11, 16:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικός εδώ... πες του οτι στο φορουμ που διαβαζεις υπαρχει φυσικος που ψαχνει δουλεια και δε λεει κοτσανες...
Aπαντάς σε ποστ που δημοσιεύτηκε 28-06-07, δηλαδή πριν 4 χρόνια..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-06-11, 17:46
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
6. Σηκωστε την εξοδο του νερου ΕΚΤΟΣ ενυδρειου και βαλτε τα ανεμιστηρακια να χτυπανε πανω στο "συντριβανι" Η αποδοση τους ανεβαινει κατακορυφα.
Να ρωτήσω, αν βάλω την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου προς τα επάνω και το νερό βρέχει τη λάμπα, υπάρχει πρόβλημα;
Έχω το Aquadream 80 της Aquatlantis με BioBox 2 μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-06-11, 16:54
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπαντάς σε ποστ που δημοσιεύτηκε 28-06-07, δηλαδή πριν 4 χρόνια..
xaxaxaxa τωρα το ειδα αλλα δουλεια ψαχνω απο τοτε!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω, αν βάλω την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου προς τα επάνω και το νερό βρέχει τη λάμπα, υπάρχει πρόβλημα;
Έχω το Aquadream 80 της Aquatlantis με BioBox 2 μέσα...
επιταχυνεις τη φθορα της λαμπας και επισης ζεσταινεις και γρηγορα το νερο σου αν η ροη πεφτει πανω της. Ισως αν μπορεις με προεκταση γυρισε τη ροη προς τα πλαγια (δεξια η αριστερα) και πανω για να μην τη βρεχει (εχω το ιδιο ενυδρειο και το κανω ετσι) αν και ουτως η αλλως θα γινει χαμος απο το πιτσιλισμα εντος του καπακιου αλλα ειναι προβλημα που το εν λογω ενυδρειο το εχει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Superpzarr : 10-06-11 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-06-11, 16:58
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
επιταχυνεις τη φθορα της λαμπας και επισης ζεσταινεις και γρηγορα το νερο σου αν η ροη πεφτει πανω της. Ισως αν μπορεις με προεκταση γυρισε τη ροη προς τα πλαγια (δεξια η αριστερα) και πανω για να μην τη βρεχει (εχω το ιδιο ενυδρειο και το κανω ετσι) αν και ουτως η αλλως θα γινει χαμος απο το πιτσιλισμα εντος του καπακιου αλλα ειναι προβλημα που το εν λογω ενυδρειο το εχει!
ΟΚ, ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-03-12, 10:45
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή Για να το ξανα-ξεθάψω...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι λάμπες δε λέγονται φθορίου αλλά ΦΘΟΡΙΣΜΟΥ
αφού η λειτουργία τους βασίζεται στο ομόνυμο φαινομένο του φθορισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-05-12, 11:42
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

συγνωμη φιλε αλλα αυτο δεν το καταλαβα
6. Σηκωστε την εξοδο του νερου ΕΚΤΟΣ ενυδρειου και βαλτε τα ανεμιστηρακια να χτυπανε πανω στο "συντριβανι" Η αποδοση τους ανεβαινει κατακορυφα.

μαλλον αναφερεσε σε ενυδρεια με sump ε? γιατι εγω δεν εχω και ειμαι κ αρχαρια ..... μπορεις να μου πεις ?


__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-05-12, 11:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όχι, απλά εννοεί να βγάλεις το spraybar πάνω από την επιφάνεια του νερού. Έτσι ρίχνει το νερό από ύψος, με την ανάλογη φασαρία!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-05-12, 12:47
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, απλά εννοεί να βγάλεις το spraybar πάνω από την επιφάνεια του νερού. Έτσι ρίχνει το νερό από ύψος, με την ανάλογη φασαρία!
μαλιστα , σε ευχαριστω πολυ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, απλά εννοεί να βγάλεις το spraybar πάνω από την επιφάνεια του νερού. Έτσι ρίχνει το νερό από ύψος, με την ανάλογη φασαρία!
δυσκολο παντως να κρατησεις καλη θερμοκρασια μεσα στο καλοκαιρι ....... χωρις ψυγειο
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stap : 03-05-12 στις 12:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-05-12, 18:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

1.Δεν σφυξαν οι ζεστες ακομα.
2. Μια χαρα θερμοκρασια κρατας μονο με ανεμιστηρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-05-12, 08:11
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Δεν σφυξαν οι ζεστες ακομα.
2. Μια χαρα θερμοκρασια κρατας μονο με ανεμιστηρακια.
καπου διαβασα οτι 28 βαθμους το καλοκαιρι ειναι ανεκτικα για τα κορακια και τα ψαρια , καποιος μου ειπε οτι ειχε 30 βαθμους και ομως τα κοραλια του εζησαν . αλλα δεν ξερω , ενα παιδι απο το φορουμ μου ειπε οτι πρεπει να εχω 25 βαθμους μεσα στο ενυδρειο . εσεις τι λετε ?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-05-12, 09:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
καπου διαβασα οτι 28 βαθμους το καλοκαιρι ειναι ανεκτικα για τα κορακια και τα ψαρια , καποιος μου ειπε οτι ειχε 30 βαθμους και ομως τα κοραλια του εζησαν . αλλα δεν ξερω , ενα παιδι απο το φορουμ μου ειπε οτι πρεπει να εχω 25 βαθμους μεσα στο ενυδρειο . εσεις τι λετε ?
25 είναι υπερβολή στους 27 είσαι μια χαρά
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-09-12, 15:52
mar20
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

η ζεστη ειναι πιο σοβαρο θεμα.εγώ είχα πρόβλημα μεγάλο
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-06-17, 18:51
Bchris Ο χρήστης Bchris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Περιοχή: Drama
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Φυσικά και οι λάμπες φθορισμού παράγουν θερμότητα. Όχι τόσο πολύ όσο οι κανονικές βέβαια. Αλλά δεν υπάρχει συσκευή που λειτουργεί με ρεύμα και έχει αντιστάσεις που να μην θερμαίνεται. Είναι απλό...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ειδικα μετρα αντιμετωπισης καυσωνα netblues Γλυκό νερό - Γενικά 8 29-08-06 00:08
Αντιμετώπιση Καυσωνα.... με Νερο dialpistis Αρχάριοι γλυκού νερού 46 30-06-06 21:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07602 seconds with 13 queries