Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-17, 19:07
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Τύρφη κηπουρικής VS ενυδρειακή τύρφη

Ανοίγω αυτό το θέμα περισσότερο για αν βοηθηθούν τα νέα μέλη που σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν τύρφη, προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο γύρω από το συγκεκριμένο υλικό, μιας και πολλά μηνύματα δέχομαι κατά καιρούς για την τύρφη που χρησιμοποιώ και φυσικά τις εμπειρίες μου από τη χρήση της.

Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα το Αμερικάνικο ενυδρείο, αποφάσισα ότι θα χρησιμοποιήσω τύρφη κηπουρικής και όχι ενυδρειακή. Ο λόγος; Καθαρά οικονομικός αλλά και πρακτικός. Το ενυδρείο μου είναι 340 λίτρα και εύκολα αντιλαμβάνεται κάποιος ότι τύρφη που θα πρέπει να καταναλώσω μέσα σε ένα έτος, θα είναι μια πολύ μεγάλη ποσότητα και αυτό μεταφράζεται σε πολλά χρήματα κάθε φορά. Μεταξύ χομπιστών προκλήθηκε κάποια στιγμή ένας μεγάλος «πόλεμος» γύρω από αυτό το θέμα. Οι μεν έλεγαν ότι δεν είναι κατάλληλη η τύρφη κηπουρικής για το ενυδρείο μας γιατί προορίζεται για άλλες δουλειές (χωράφια, κήπους, γλάστρες, παρτέρια κτλ) καθώς μπορεί να περιέχει μέσα επικίνδυνα πρόσθετα …. ακόμα ότι σαπίζει, μουχλιάζει και πιάνει σκουλήκια όταν μείνει καιρό αποθηκευμένη ειπώθηκε (!!!), οι δε, απαντούσαν ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν η τύρφη κηπουρικής είναι καθαρή χωρίς λιπάσματα, χημικά και άλλες ουσίες και απλά είναι τύρφη όπως την λαμβάνει ο άνθρωπος από τη φύση και φυσικά όταν αποθηκεύεται σωστά. Το αποτέλεσμα είναι ο χομπίστας να μπερδεύεται διαβάζοντας όλα αυτά τα κείμενα και τις διαμάχες και από φόβο και μόνο, επιφυλασσόμενος δηλαδή για απώλειες ζωντανών ή πρόκληση άλλων προβλημάτων, δεν αγόραζε τύρφη κηπουρικής και έσκαγε ένα κάρο χρήματα για την ενυδρειακή. Οι λόγοι που αυτοί οι χομπίστες που προανέφερα επιμένουν ακόμα στην ακαταλληλότητα της τύρφης κηπουρικής και είναι ανένδοτοι σε αυτό το θέμα, είναι ένα κομμάτι που λίγοι εδώ μέσα γνωρίζουμε αλλά δε θα αναλυθεί εδώ, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε.

Με μια αναζήτηση στην ελληνική αγορά, βρήκα σε pet shops το 1 λίτρο ενυδρειακής τύρφης σε τιμές που κυμαίνονται από 5,50 έως 7,50 ευρώ (οι χύμα) ενώ μια επώνυμη, μεγάλης εταιρίας, στα 8,33 ευρώ το λίτρο πάντα. Με μια αναζήτηση σε φυτώρια και πολυκαταστήματα, βρήκα την καθαρή τύρφη σε τιμές από 0,09 έως 0,1 ευρώ το λίτρο. Ξαναδιαβάστε τις τιμές και αντιληφτείτε τώρα τη διαφορά!

Χρησιμοποίησα τύρφη από ένα φυτώριο στην πόλη μου, στα 110 λίτρα νερού αλλαγής στο βαρέλι, έβαζα 1.100 γραμμάρια τύρφης (την αγόραζα 6 ευρώ τα 60 λίτρα) και μου κατέβαζε το από 8,2 στο 7,2 περίπου σε 24 ώρες. Αυτό δε με ικανοποιούσε αρκετά μέχρι που μίλησα με τον φίλο μου Τάκη. Με προτροπή του Τάκη, αγόρασα και χρησιμοποιώ πλέον τύρφη Βαλτικής από τα Praktiker, http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701. Διαπίστωσα ότι με ποσότητα 400 γραμμαρίων, σε 12 ώρες κατεβάζω το ph από 8,2 που είναι του δικτύου, σε 6,5 στο ίδιο βαρέλι αλλαγής με τα 110 λίτρα νερό. Σε χρήματα, αυτό μεταφράζεται σε σπατάλη 0,036 ευρώ την εβδομάδα ενώ σε αντίθεση με μια επώνυμη, θα σπαταλούσα εβδομαδιαίως 3,33 ευρώ, χώρια τα έξοδα που θα έκανα κάθε φορά για να παραγγέλνω νέα ποσότητα ή ακόμα να τρέχω να αγοράσω από pet shop. Χθες μάλιστα δοκίμασα να χρησιμοποιήσω την ίδια τύρφη που χρησιμοποίησα την προηγούμενη εβδομάδα και είδα σήμερα τα ίδια αποτελέσματα στον ίδιο χρόνο επεξεργασίας. Αυτό σε χρηματική σπατάλη, μεταφράζεται τελικά σε 0,018 ευρώ την εβδομάδα (Αυτό βέβαια πιθανόν να συμβαίνει και με την ενυδρειακή τύρφη αλλά η διαφορά παραμένει αναλογικά η ίδια). Πως σας φαίνεται λοιπόν;

Ξεκινώντας με αρχικές τιμές (νερού βρύσης): ph 8.2 Κh: 14 Gh: 20
Μετά από 12 ώρες επεξεργασίας με τύρφη, έχω: ph 6.5 Κh: 7 Gh: 9 και ένα υπέροχο σκούρο νερό.
Αν είναι επικίνδυνη για τα ψάρια; Χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής από τον Φεβρουάριο 2016, σχεδόν ένα χρόνο και είχα ένα θάνατο ψαριού που οφειλόταν σε προβληματικά ψάρια από το κατάστημα (ψόφησε 4 μέρες μετά την αγορά) και ένα θάνατο από είσοδο ψαριού σε κυκλοφορητή όσο λειτουργούσε. Παθήσεις που παρατήρησα στα ψάρια μου κατά καιρούς οφειλόταν σε τραυματισμούς και δυσκοιλιότητες. Από την άλλη, τα ψάρια μου γεννοβολάνε σα κουνέλια (και σήμερα πάλι έχω αυγά), είναι ζωηρά, κινητικότατα, έχουν έντονα τα χρώματά τους, τρώνε με όρεξη σα γουρούνια και όλα αυτά μου δείχνουν ότι με το νερό τους τουλάχιστον, δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η συγκεκριμένη τύρφη χρησιμοποιείται και από τον Τάκη και τα ενυδρεία και τα ψάρια του, τα βλέπετε!

Κλείνοντας το θέμα, από προσωπική εμπειρία θα σας έλεγα να μη φοβάστε να χρησιμοποιήσετε τύρφη κηπουρικής. Περνάμε δύσκολους καιρούς και όλοι έχουμε ανάγκη να μειώσουμε τα έξοδά μας. Η τιμή της είναι εξευτελιστική έως σκέτη κοροϊδία! Αν είμαι «τσίπης» όπως χαρακτήρισαν εμένα και έναν ακόμα φίλο μου εδώ μέσα, κάποιοι πολέμιοι της συγκεκριμένης τύρφης; ….. Ναι, είμαι «τσίπης»………. Βλάκας δεν είμαι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-17, 20:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, είμαι «τσίπης»......... Βλάκας δεν είμαι!
Καταρχας...καλησπερα
Κατα δευτερον μιας και δεν χρησιμοποιω τυρφη τουλαχιστον οχι ακομα...
Θελω να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω για το αρθρο που μπορω να πω με καλυψε πληρως...λεπτομερεστατο...
Κατα "τελευταιο" (δεν θα σταθω πουθενα περι του αρθου γτ οπως ειπα με καλυψε αλλα εχω μια μικρη διαφωνια)

<Εξυπνος εισαι> και οχι "Τσιπης" μεγαλη διαφορα η μια κουβεντα με την αλλην...και δυστυχως την σημερον ημερα την εχουμε παρεξηγησει...
Και παλι ενα ευχαριστω
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-17, 20:15
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δε το κατάλαβες το τελευταίο. Δεν εννοώ ότι ο βλάκας χρησιμοποιεί ενυδρειακή τύρφη, θέλω να πω ότι προτιμώ να είμαι "τσιπης" πάρα βλάκας σαν εκείνους που με χαρακτήρισαν με αυτό τον τρόπο επειδή τους χάλασα τη μαγιά με την επιμονή μου στην τύρφη κηπουρικής και την προτροπή μου να τη χρησιμοποιήσουν κι άλλοι

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-17, 20:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το κατάλαβες το τελευταίο. Δεν εννοώ ότι ο βλάκας χρησιμοποιεί ενυδρειακή τύρφη, θέλω να πω ότι προτιμώ να είμαι "τσιπης" πάρα βλάκας σαν εκείνους που με χαρακτήρισαν με αυτό τον τρόπο επειδή τους χάλασα τη μαγιά με την επιμονή μου στην τύρφη κηπουρικής και την προτροπή μου να τη χρησιμοποιβσουν κι άλλοι

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
χαχαχαχαχ
Μαλλον εσυ δεν με καταλαβες...
Εγω καταλαβα πολυ καλα τι ειπες...επειδη και εγω εχω χαρακτηριστει ετσι στο παρελθον απο κοντινους μου φιλους(οχι απο εδω μεσα,μην παρεξηγηθω κιολας)
Εννοω οτι ο εξυπνος και αυτος που ψαχνεται αγοραζει πραγματακια ιδιας ακριβως "ουσιας" με λιγοτερα λεφτα...αυτος δεν ειναι ο λεγομενος "τσιπης" αλλα οπως ειπα ο εξυπνος που μπορει και αποταμιεύει λεφτα για κατι διαφορετικο..(ας πουμε)
Μην με ευχαριστας..εγω πρεπει να σε ευχαριστήσω και εσενα και τον μεσιε.Τακης και οχι μονο(και παρα πολλους αλλους)...που μας ανοιγετε τα ματια
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-17, 20:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Όταν έγραψα την τελευταία φράσηεω, κοίτα να δεις τώρα που θα μπερδευτούν και θα μου την πουν. Ίσως προτρέχω μερικές φορές χαχαχαχαχχαχα.
Τόσα πράγματα μπορούμε να κάνουμε για να γίνει το χόμπι μας και πιο εύκολο και πιο φθηνό. Απορώ με ορισμένους που ακόμα επιμένουν. Θα σου πω λοιπόν ότι έφτιαξα και DIY melafix με απλή συνταγή που διάβασα και το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές με εκπληκτικά αποτελέσματα. Τα γράφω στα θέματά μου. Έφτιαξα 300 ml με 3 ευρώ. Περισσότερη από τη διπλάσια ποσότητα που έχει το γνωστό μπουκαλάκι και κοστίζει 18¤ αν δε κάνω λάθος. Κατάλαβες τι εννοώ; Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας παραέξω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-17, 20:30
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτιαξα 300 ml με 3 ευρώ. Περισσότερη από τη διπλάσια ποσότητα που έχει το γνωστό μπουκαλάκι και κοστίζει 18¤ αν δε κάνω λάθος. Κατάλαβες τι εννοώ; Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας παραέξω.
Συμφωνώ και επαυξάνω...
Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες...
Που το βρισκω αυτο για το μελαφιξ...?!?!?!?!?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-17, 20:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν νομιζω πως ειχε κανεις αντιρρηση για την τυρφη κηπουρικης
οι παρατηρησεις σου ειναι χρησιμες ομως για οποιον αποφασισει να ψαχτει λιγο

δεν την εχω δοκιμασει ακομα γιατι ειχα λιγη ενυδρειακη που μου ειχε μεινει απο παλιοτερα και εβαλα αυτη στο μεγαλο για να φυγει και να παρω καινουρια.
συμπηρωσα κιολας με ενα λιτρο τυρφη της Fluval στην αρχη γιατι δεν εφτανε.

η επομενη που θα παρω θα ειναι κηπουρικης.
το μονο προβλημα με αυτη ειναι πως η ποσοτητα ειναι πολυ μεγαλη και θα πρεπει να βρω μερος να τη φυλαξω αν παρω 200 λιτρα μονος μου...

παντως σε γενικες γραμμες το ιδιο ισχυει για ολα τα ενυδρειακα προιοντα.
απο ελαφροπετρα,μεχρι τυρφη μεχρι ξυλα,πετρες, και οτι αλλο σκεφτεις.

μολις μπουν σε συκευασια η γραψουν πανω "ενυδρειακη χρηση" αμεσως ανεβαινει η τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-17, 20:53
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Γιώργο κι εγώ φοβόμουν τα 200 λίτρα για το που θα τα βάλω κτλ. Πήρα τη συσκευασία και με τη βοήθεια ενός μέλους από εδώ, την χωρίσαμε σε τρία τσουβαλακια για να γίνει πιο εύκολη η αποθήκευση και η μεταφορά της. Θέλουν έναν χώρο χωρίς υγρασία και τίποτα άλλο. Τα τσουβάλια αναπνέουν, οπότε αεριζεται κι όλας. Ένα πράγμα θα σου πω Γιώργο, ΣΩΘΗΚΑ!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και επαυξάνω...
Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες...
Που το βρισκω αυτο για το μελαφιξ...?!?!?!?!?
Σε αρωματοπωλειο το ζητάς ως tea tree oil ή στο EBay http://m.ebay.com/itm/220961623333?_...49&_mwBanner=1 και για pimafix http://m.ebay.com/itm/221053702083?_...49&_mwBanner=1
Βάζεις 99% ενέσιμο νερό και 1% από το έλαιο αναλόγως πιο απόντα δύο θα φτιάξεις. Τις αναλογίες θα τις βρεις με τη μέθοδο των τριών ανάλογα με τι ποσότητα θέλεις να φτιάξεις. Το αποθηκεύεις σε σκούρα μπουκαλάκια, να μη τα χτυπάει ο ήλιος. Το ανακινείς καλά πριν τη χρήση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 07-01-17 στις 20:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-17, 20:58
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να παρεις 200 λιτρα.πριν κανα 2μηνο κ ε πειδη to ph στο ζωγραφου επιασε 8.2 αποφάσισα να δοκιμασω τυρφες.fluval sera aquarioum munster κ του practiker.χωρις να πολυλογώ εκτος απο την fluval που την θεωρώ απαράδεκτη ολες οι αλλες εχουν σχεδον το ιδιο αποτέλεσμα.να τονίσω ότι μετρουσα μονο ph.η τιμη ειναι ασύγκριτη οπως ξερετε. σ δισκους που εχω ,δεν παρατήρησα κατι στην συμπεριφορα τους με την χρηση της κηπουρικής ενα μηνα τωρα ,οποτε την έβαλα κ σε ενα ζευγαρι κ εχω τα μικρα περιπου 7 μερεςπου κ εκει δεν εχω δει κατι διαφορετικο.οι μερες που την χρησιμοποιώ ειναι λιγες για συμπερασματα οποτε απλα καταθετω τα μεχρι τωρα συμπερασματα μου.επισης οτι πριν την χρηση της την εβαζα σ μια κατσαρολα στους 200 κ ανακατεμα για 15 λεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-17, 21:00
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Εγώ παίρνω τύρφη από τη Χωματεχνική λόγω συσκευασίας 20L. Την τύρφη βαλτικης από το praktiker πού την αποθηκεύετε ρε παιδιά; Δεν εχω χώρο, μόνο μπαλκόνι και αν το παρακάνω θα πέσει παντόφλα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-17, 21:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λουκά δες εδώ για το melafix http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90326
----------------------------------------------------
Γιώργο (kgf12345) αν θυμάμαι καλά είχες βάλει τύρφη κηπουρικής για βυθό στη μονομαχολίμνη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-17, 21:06
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πήρα πλαστικά κουτιά από Praktiker 50 λίτρων και την έβαλα μεσα. Τα κουτιά είναι σε ζεστό μέρος μέσα στο σπίτι (ντουλάπα), δεν έχει υγρασία και αισθητικά δεν ενοχλεί τη γυναίκα γιατί είναι.... κουτιά. Το τι έχουν μέσα, δε παίζει ρόλο χαχαχαχαχα.
Πάρε τη συσκευασία και το πολυ πολύ τη μοιραζεσαι με ένα ή δύο φίλους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-17, 21:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τακη εχεις δικιο το ειχα ξεχασει!
ναι ηταν κηπουρικης αυτη που ειχα βαλει στη λιμνη αλλα την ειχα παρει απτο γιωργο (noname).
μια σακουλα πηρα δεν ειχα αγορασει καινουρια συσκευασια.

με ποιον να τη μοιραστω ρε πανο?
εχουν λυσσαξει με τα χρυσοψαρα ολοι εδω στο αθηνα
αυτο μου λειπει τωρα εδω στο σπιτι,ναχω και 200 λιτρα τυρφη
αλλα αναγκαστικα θα γινει κιαυτο μαλον γιατι δε βλεπω αλλη επιλογη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 07-01-17 στις 21:29
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-17, 21:16
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά δες εδώ για το melafix http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90326
ευχαριστω κ.τακη
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-17, 21:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, όταν ξεκίνησα και εγώ το τροπικό μου, έψαχνα να βρω οικονομικούς τρόπους να μαλακώνω το νερό και να μειώνω το PH.
Και εγώ ξεκίνησα με ενυδρειακή τύρφη αλλά δυστυχώς ήταν ασύμφορη,
ψάχνοντας βρήκα σε κάποιο Ελληνικό φόρουμ (δυστυχώς δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή σε κάποιο άλλο, μάλλον στο GreekDiscus πρέπει να ήταν) που κάποιος συνχομπίστας είχε δίσκους και συγκεκριμένα είχε γεννήστρες με δίσκους.
Ο φίλος μαλάκωνε το νερό με φίλτρο Α/Ο , αλλά όταν του ήρθε ο λογαριασμός νερού κάπου στα 200 Ευρώ, δοκίμασε με τύρφη κηπουρικής από το praktiker.
Αρχισα τότε να ψάχνω και εγώ να δω τι είναι η τύρφη, πως φτιάχνεται , πως μαζεύεται , και γενικά να δω τι γίνεται.
Ανακάλυψα λοιπόν πως η τύρφη είναι επιφανειακό ορυκτό, πως όταν τη μαζεύουν είναι σαν σφιχτή λάσπη, και πως την αποξηραίνουν και την συσκευάζουν, τίποτα άλλο.
Διάβασα επίσης πως την βάζουν και σε βιβάριουμ και γενικά σε διάφορα εκτός από τις γλάστρες. Διάβασα επίσης από κάποιο γεωπόνο, πως όσο πιο φθηνή είναι η τύρφη , τόσο πιο καθαρή είναι, γιατί είναι πολύ φθηνό υλικό και δεν συμφέρει να την νοθεύσεις, το αντίθετο μάλιστα , οι πιο ακριβές είναι εμπλουτισμένες με κάποια λιπάσματα ή με περλίτη.
Ετσι ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ και εγώ, στις αρχές μάλιστα, έβαζα τύρφη με νερό σε αλουμινένια μπολάκια και να την ψήνω, το σταμάτησα γρήγορα όμως , και απλά την βάζω για λίγο στο φούρνο, και αυτό για να στεγνώσει ακόμα πιο πολύ για να μη μουχλιάσει. Αν φυλαχτεί σε ξηρό μέρος και αερίζεται καλά δεν νομίζω πως θα υπάρχει θέμα.
Το καλό με μας εδώ στην Αθήνα είναι πως στη χωματοτεχνική πουλάνε την ίδια τυρφη σε μικρές συσκευασίες , και έτσι δεν χρειάζεται να αγοράζουμε 200λιτρα , που είναι λίγο δύσκολη η μεταφορά και αποθήκευση.
Τη χρησιμοποιώ ήδη πάνω από 3 χρόνια, και δεν έχω παρατηρήσει κανένα μα κανένα πρόβλημα. Από τότε δεν είχα καμία ασθένεια στα ψάρια και όλα σφύζουν από υγεία.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-17, 21:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
με ποιον να τη μοιραστω ρε πανο?
εχουν λυσσαξει με τα χρυσοψαρα ολοι εδω στο αθηνα
αυτο μου λειπει τωρα εδω στο σπιτι,ναχω και 200 λιτρα τυρφη
αλλα αναγκαστικα θα γινει κιαυτο μαλον γιατι δε βλεπω αλλη επιλογη...
Πάρε βρε από τη Χωματοτεχνική, έχει μικρές συσκευασίες.
Και με τα χρυσόψαρα καλά κάνουμε βρε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-17, 21:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για τη χωματοτεχνικη και τις μικροτερες συσκευασιες δεν το ηξερα.
η αν μου το ειχες πει εσυ τακη δεν το θυμομουνα...

θα περασω μια βολτα μολις χρειαστω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-17, 21:40
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι η ταχύτητα με την οποία κατεβάζει το ph και μάλιστα τόσες μοναδες ακόμα και μια ποσότητα τύρφης που έχει ξαναχρησιμοποιηθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-01-17, 22:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάνο νομίζω πως υπάρχει λογική εξήγηση σε αυτό το θέμα,
η ενυδρειακή τύρφη είναι σε μορφή πέλετ,
η τύρφη κηπουρικής είναι σαν ίνες,
στο πέλετ το νερό έρχεται πρώτα σε επαφή με τα εξωτερικά τοιχώματα του πέλετ, και το εσωτερικό αργότερα,
στη τύρφη κηπουρικής όμως , το νερό έρχεται σε επαφή με ολόκληρη τη μάζα της τύρφης ,
έτσι υπάρχουν πιο άμεσα αποτελέσματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-01-17, 10:43
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

από την χωματεχνικη ποια τύρφη ζητάμε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-01-17, 10:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από όσο ξέρω Χρήστο μία έχει,
αλλά ζήτα την απλή τη καθαρή , χωρίς προσμίξεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-01-17, 10:55
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

έχει 2-3

http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%C...F%83%CF%84.php
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-01-17, 11:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μου φαινεται τη μαυρη θελουμε που λεει για εμπλουτισμο εδαφους,αλλα δεν παιρνω και ορκο γιατι δεν ξερω αν εχει προσθετα αυτη.
αν ξερει ο τακης ας μας πει...

παρακατω βλεπω εχει και μια μπαλα απο γρανιτη χρωματισμενη σαν ποδοσφαιρου.τι τρολαρισμα ειναι αυτο?
οποιος ερχεται επισκεψη, να φευγει με γυψο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-01-17, 11:46
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα πλαστικά κουτιά από Praktiker 50 λίτρων και την έβαλα μεσα. Τα κουτιά είναι σε ζεστό μέρος μέσα στο σπίτι (ντουλάπα), δεν έχει υγρασία και αισθητικά δεν ενοχλεί τη γυναίκα γιατί είναι.... κουτιά. Το τι έχουν μέσα, δε παίζει ρόλο χαχαχαχαχα.
Πάρε τη συσκευασία και το πολυ πολύ τη μοιραζεσαι με ένα ή δύο φίλους.
Καλά... κάτσε να έρθει να τα δει η πεθερά σου και τα λέμε μετά. Σε βλέπω να τη θάβεις σε τύρφη
Την ίδια έχω αγοράσει κι εγώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο νομίζω πως υπάρχει λογική εξήγηση σε αυτό το θέμα,
η ενυδρειακή τύρφη είναι σε μορφή πέλετ,
η τύρφη κηπουρικής είναι σαν ίνες,
στο πέλετ το νερό έρχεται πρώτα σε επαφή με τα εξωτερικά τοιχώματα του πέλετ, και το εσωτερικό αργότερα,
στη τύρφη κηπουρικής όμως , το νερό έρχεται σε επαφή με ολόκληρη τη μάζα της τύρφης ,
έτσι υπάρχουν πιο άμεσα αποτελέσματα
Τάκη, σε καλτσόν δεν τη βάζουμε; Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει καλά την πατέντα και δεν είδα μεγάλα αποτελέσματα. Έβαλα και μικρότερη δόση. Θα ασχοληθώ τώρα πάλι που τέλειωσαν οι διακοπές
Έχει δοκιμάσει κανείς φίλτρο καφετιέρας;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 09-01-17 στις 11:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-01-17, 11:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποιο φιλτρο καφετιερας?τα χαρτινα?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-01-17, 12:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σε καλτσόν τη βάζω Σταύρο, αλλά επειδή έχω φτιάξει ειδικό φιλτράκι , έχω μέσα και σφουγγάρι , και ενυδρειακό βαμβάκι, που τα καθαρίζω που και που
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-01-17, 12:20
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τα φίλτρα καφετιέρες δε κάνουν τίποτα παρά μόνο να μειώνουν τη ροή αφάνταστα και στο τέλος να μπουκωνουν και να σκίζονται πολύ ευκολα. Στην καφετιέρα πέφτουν σταγόνες. Για δοκίμασε ένα φίλτρο κάτω από τη βρύση να δεις τι θα γίνει. Εγώ βάζω την τύρφη σε υφασμάτινες θήκες που βάζουμε τα ευαίσθητα ρούχα στο πλυντήριο. Έχει διαφορά μεγέθη και πλαστικό φερμουάρ. Με έχουν βολέψει απίστευτα σε όλα. Αυτες τις μέρες έχει στο Lidl τέτοια. Έχουν πυκνή υφανση ώστε να μη φεύγει η τύρφη αλλά η ροή δε μειώνεται καθόλου.
Βαμβάκι χρησιμοποιουσα αλλά το σταμάτησα. Αυτό που κάνω όμως για να συγκράτησω τα μικροσωματιδια για να μη πέσουν στο ενυδρείο, είναι να περνάω το νερό από μια καλτσα που χρησιμοποιούν οι θαλασσινοι στα ενυδρεία τους. Την έκοψα και την διαμόρφωσα σαν ένα τετράγωνο ταψάκι με τοιχώματα (την έραψα τις γωνίες). Αυτό το έβαλα στο καπάκι που έχει υποδοχές για τα υλικά του φίλτρου που ήταν στο καπάκι το μαγνήσιο και εκεί προσαρμωσα το λάστιχο που έρχεται από το βαρέλι. Ανοίγω την αντλία και όλα γίνονται όπως πρέπει χωρίς άλλη επέμβασή μου. Το ταψάκι αυτό το ξεπλένω κάθε δύο εβδομάδες που πιάνει μπιχλα. Κρατάει και τα νανοσωματιδια ακόμα θα έλεγα. Πέφτει το νερό κρύσταλλο μέσα στο ενυδρείο. Στην επόμενη αλλαγή θα σας βάλω και φωτογραφίες να δείτε πως το έφτιαξα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-01-17, 12:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω παλι τη βαζω χυμα στο φιλτρο και ξεμπερδευω
αν και δεν το κανω γιατι βαριεμαι,το κανω γιατι για καποια ψαρια(οπως τα δικα μου), τα μικροσωματιδια τυρφης στο νερο δημιουργουν λιγο πιο φυσικο περιβαλον.
("turbidity" αγγλιστι...) δεν ειναι κρυσταλο το νερο στο ποταμι
κυριως λογω της ροης και ποσοτητας υλης δηλαδη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 09-01-17 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-01-17, 12:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι τη βαζω χυμα στο φιλτρο και ξεμπερδευω
αν και δεν το κανω γιατι βαριεμαι,το κανω γιατι για καποια ψαρια(οπως τα δικα μου), τα μικροσωματιδια τυρφης στο νερο δημιουργουν λιγο πιο φυσικο περιβαλον.("turbidity" αγγλιστι...) δεν ειναι κρυσταλο το νερο στο ποταμι
κυριως λογω της ροης και ποσοτητας υλης δηλαδη...
Χύμα την έχεις στο φιλτρο; Πως δε σου φεύγει όλη μέσα στο νερο;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-01-17, 12:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

που να παει? αυτη που εχω τωρα ειναι μια ποσοτητα σε πελετ και καποια ποσοτητα σε μορφη "μαλλιου".
οποτε δεν παει πουθενα.τωρα αυτη απτη χωματοτετοια θαναι πιο λεπτη βεβαια,αλλα θα κανω δουλεια με απλο καλτσον.
και οση καταληξει στο βυθο δε με χαλαει.
ομορφαινει το βυθο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τύρφη κηπουρικής σε ενυδρείο GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 19 08-10-16 17:16
Τύρφη kospets Δίσκοι 4 25-01-12 14:57
Τύρφη poliko_selas Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-02-09 00:47
Τύρφη. panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 01-07-08 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10491 seconds with 14 queries