Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-15, 23:17
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Smile DIY αυτοματη αναπληρωση by stanisalus18

Παιδια θα σας δειξω μια DIY αυτοματη αναπληρωση νερου που εφτιαξα πριν λιγο καιρο με την πολυτιμη βοηθεια του συνχομπιστα μας petrossol. Χωρις εκεινον δεν θα τα καταφερνα μονος μου, με καθοδηγησε οπως πρεπει και με βοηθησε στις λεπτομερειες. Πιστευω οτι ειναι σχετικα ευκολο να φτιαχτει απο καποιον αρχαριο στα ηλεκτρονικα (οπως και εγω) και ειναι σχετικα φτηνο. Τα περισσοτερα υλικα οπως θα δειτε εγιναν με αγορες απο το eBay. βεβαια θελει λιγη προσοχη σε ολα τα βηματα διοτι εδω εχουμε να κανουμε με το ρευμα κι ας ειναι στα 12V σε ολη τη κατασκευη. δουλευει μονο λιγες μερες και δουλευει οπως πρεπει στο ενυδρειο με το sump μιας και παρατηρησα οτι εξατμιζεται το νερο εκει λιγο λιγο με τις μερες. μπηκε το συγκεκριμενο ρελε διοτι με εκεινο εχεις μια χρονοκαθυστερηση 0 εως 10 δευτερολεπτων (χρησιμευει στη περιπτωση που εχεις κυματισμους του νερου, στα 10 δευτερολεπτα το εβαλα εγω) δεν προσεξα καποιο ελαττωμα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας. βεβαια θα το λειτουργησω για καιρο για να σας πω αν ειναι καλο και αξιοπιστο τελικα.

Υλικα

1) 12βολτο Ρελε NE555 με ποτενσιομετρο για λειτουργια σε 0-10 δευτερολεπτα
Κοστος: γυρω στα 1.50 ευρω



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Delay...item259005edf9

2) Φλοτερακια (εδω χρησιμοποιησα δυο για λογους ασφαλειας)
Κοστος: γυρω στο 1 ευρω το ενα
(Γιωργο σε ευχαριστω για τα φλοτερακια, αξιοποιηθηκαν οπως βλεπεις)



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/Water-Level-...3D151384249177

3) 12βολτη αντλια με μανομετρικο στα 2-3 μετρα με μικρη ροη νερου (240L/H)
Κοστος: γυρω στα 5 ευρω



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/310947764443...443%26_rdc%3D1

4) Τροφοδοτικο 220V σε 12V με 2Α
Κοστος: γυρω στα 2.50 ευρω



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/300963203609...609%26_rdc%3D1

5) Καλωδιο απλο δυο μετρα απο τον ηλεκτρολογο της γειτονιας
Κοστος: γυρω στο 1 ευρω το διμετρο



αυτα ειναι τα βασικα υλικα που χρειαζονται για να γινει αυτο το συστηματακι. κοστιζει γυρω στα 12 ευρω, παιζουν διαφορες τιμες στο eBay κατα καιρους απο διαφορους πωλητες οποτε μπορειτε και να τα βρειτε πιο φτηνα απο αυτες τις τιμες που παραθετω εδω.

Σχεδιαγραμμα

εδω σας παραθετω το σχεδιαγραμμα που ακολουθησα συμφωνα με τις οδηγιες του petrossol. σας το παραθετω χωρις να ξερω απο ηλεκτρονικα οποτε οποτε μη με ρωτησετε για λεπτομερειες. οι εμπειροτεροι εδω ας πουνε την γνωμη τους και για οποιαδηπωτε βελτιωση μπορει να γινει στο σχεδιαγραμμα. Να σημειωθει πως στην περιπτωση μου, εγιναν καποιες αλλαγες στην πολικοτητα των καλωδιων. δηλαδη εγιναν το αντιθετο απο οτι βλεπετε εδω στο σχεδιαγραμμα, στα καλωδια του ρελε και της αντλιας. εφταιγε το τροφοδοτικο μαλλον, τα εβγαζε αλλιως στην περιπτωση μου συμφωνα με τον κυρ Πετρο.



Εξτρα Υλικα

-Ταινια ειδικη για ηλεκτρολογικα (χρειαζεται στις ενωσεις των καλωδιων, υπηρχε)
-Θερμοσυστελλομενο σωληνακι (μπηκε σε διαφορα σημεια για να μη φυγει η ταινια, υπηρχε)
-Κλεμες (προαιρετικα, τις εβαλα για διευκολυνση κυριως, υπηρχαν)
-Βαρελι αναπληρωσης νερου 20 λιτρο απο ενα μικρο μαγαζακι στην Αθηνας, μου κοστισε αν θυμαμαι σωστα γυρω στα 5 ευρω.
-Σωληνα δυο μετρα (για την αντλια απο το βαρελι στο sump, 1 ευρω απο μαγαζι με υδραυλικα στην Αθηνας επισης)
-Κουτι απο μπατονετες (εκει μπηκε ολο το συστηματακι, δεν κοστισε κατι, υπηρχε)
-Βαση για τα φλοτερακια απο πλεξιγκλας (εδω μπορει να γινει η δικια σας πατεντα, δωρεαν)
-Μικρο διακοπτακι ON/OFF (χρησιμευει αν θελετε να το αχρηστεψετε τελειως με ενα κουμπι αντι να το βγαζετε απο την πριζα, υπηρχε, το βρισκεις ομως στα ηλεκτρολογικα με 1 ευρω, μπαινει πριν το τροφοδοτικο)

Μερικες φωτογραφιες



κατα τη διαδικασια της κατασκευης



η βαση για τα φλοτερακια



η βαση με τα φλοτερακια εγκαταστημενα



εκει εγινε ολη η δουλεια, πανω σε μια μικρη DIY βαση για ενυδρειο η οποια δεν χρησιμοποιηθηκε τελικα αλλα αξιοποιηθηκε αλλιως



κανοντας τεστ στο συστηματακι



τεστ. εδω να σας πω οτι εχει δυο λαμπακια μικρα. οταν δεν αναβει τιποτα, σημαινει οτι δεν λειτουργει το συστημα, οτι η σταθμη του νερου ειναι πιο πανω απο τα φλοτερακια. οταν η σταθμη πεσει και τα φλοτερακια το ιδιο, τοτε αναβει το λαμπακι το μπλε πρωτα. αφου περασουν τα 10 δευτερολεπτα (τοσο το ρυθμισα εγω, με το ποτενσιομετρο που υπαρχει πανω του) αναβει τοτε το κοκκινο λαμπακι. με το κοκκινο λαμπακι δινει εντολη στην αντλια να δουλεψει και στελνει το νερο. και οταν η σταθμη περασει τα φλοτερακια τοτε σταματαει ολο και σβηνουν τα λαμπακια. θα ξαναναψουν την επομενη φορα που η σταθμη πεσει παλι.



βαζοντας το συστηματακι στο κουτι απο μπατονετες, οτι επρεπε ηταν (ανακυκλωση οπως λεμε)



ετοιμο με ολα τα υλικα του εδω, 12 ευρω στοιχισε



το κουτι με το συστημα μεσα



δοκιμαζοντας το στο μεγαλο ενυδρειο για πρωτη φορα



εδω το βλεπετε εγκατεστημενο το συστημα διπλα απο το sump με τον διακοπτη του (μπηκε πιο μετα τελικα διοτι παρατηρησα οτι δεν βολευε και τοσο να το βγαζω απο την πριζα)



εδω η βαση με τα φλοτερακια να κανει τη δουλεια της στο sump

-----
-----
-----

Τελειωσα νομιζω με την παρουσιαση, ελπιζω να αξιζε μου πηρε αρκετη ωρα να τα γραψω ολα εδω χα. Και παλι ευχαριστω τον κυρ Πετρο για την βοηθεια του. Και για την προσφορα των φλοτερακιων απο τον Γιωργο οταν τα χρειαστηκα. Θα χαρω να δεχτω τις παρατηρησεις σας και ολα τα σχολια σας ειναι ευπροσδεκτα (θετικα-αρνητικα δεν εχει σημασια)

Καλο βραδυ παιδια. Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-15, 00:43
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μπραβο Γιαννη! Θα με ενδιεφερε να κανω κατι τετοιο κυριως για τις διακοπες του καλοκαιριου.
Τι βαση για τα φλοτερακια την εκανες μονος με πλεξι?
Ευχαριστουμε!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-15, 00:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ενα μεγαλο μπραβο απο μενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-15, 08:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστούμε Γιάννη και μπράβο για την κατασκευή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-15, 11:18
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Γιαννη! Θα με ενδιεφερε να κανω κατι τετοιο κυριως για τις διακοπες του καλοκαιριου.
Τι βαση για τα φλοτερακια την εκανες μονος με πλεξι?
Ευχαριστουμε!
Θανκς φιλε μου, ειναι χρησιμη η αυτοματη αναπληρωση νερου, το παρατηρω τωρα, δεν βαζω χερι στο ενυδρειο πια. Θα ειναι ακομα πιο πολυ το καλοκαιρι που εχουμε τρελες εξατμισεις.

Περιμενω παλι τα ιδια υλικα απο το eBay, για να το κανω και στο μεγαλο μου ενυδρειο τωρα μιας και βλεπω οτι παει καλα το συστηματακι.

Η βαση εγινε με πλεξιγκλας, οχι δεν την εκανα μονος μου δυστυχως, δεν ξερω να το δουλευω αυτο το υλικο, πηγα σε ενα μαγαζακι στη Θεμιστοκλεους και ζητησα απο το παιδι εκεινο να μου τη κανει με κατι ρεταλια που ειχε. μου την εκανε και στο τελος μου ζητησε 5 ευρω. αν το ηξερα δεν θα το εκανα καν, δεν το περιμενα τοσο ακριβο. θα εκανα αλλη πατεντα. δεν πειραζει ομως, παρολο που εδωσα τοσο, με εχει βολεψει παρα πολυ φαινεται και εργοστασιακο και καθεται καλα στο sump

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα μεγαλο μπραβο απο μενα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστούμε Γιάννη και μπράβο για την κατασκευή!
Να ειστε καλα κυρ Χαρη και κυρ Κλεοβουλε, χαιρομαι που σας αρεσει

Την καλημερα μου εχετε παιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-15, 11:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο βρε Γιάννη, πολύ ωραία και εξυπηρετική η κατασκευή σου.
Την αντλία την 12βολτη θα την έχεις σε βαρέλι δηλαδή , και το βαρέλι θα είναι μόνιμα γεμάτο , σωστά ;
Και μία συμβουλή (επειδή δεν το βλέπω στις φωτογραφίες), το λάστιχο που θα ρίχνει νερό στο σαμπ να είναι όσο πιο ψηλά μπορείς και να μην ακουμπήσει ποτέ το νερό, και το τμήμα του σωλήνα που είναι μέσα στο βαρέλι να είναι πιο μεγάλο από το τμήμα που είναι έξω από το βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά δηλαδή.
Και οι λόγοι είναι οι εξής , αν το ύψος του νερού στο σαμπ ανέβει πιο ψηλά από το ύψος του νερού στο βαρέλι και η σωλήνα που πάει στο σαμπ είναι μέσα στο νερό, τότε θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και το νερό από το σαμπ θα γυρίσει στο βαρέλι μέχρι οι 2 επιφάνειες να έρθουν στο ίδιο ύψος, τότε βέβαια θα ενεργοποιηθούν τα φλοτεράκια και η αντλία θα ξαναστείλει το νερό από το βαρέλι στο σαμπ και αυτό θα γίνεται συνέχεια.
Αν τώρα το τμήμα του σωλήνα που πάει στο σαμπ , είναι πιο μακρύ από το τμήμα που είναι μέσα στο βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά πάλι, και η άκρη του σωλήνα είναι πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού στο βαρέλι, τότε όταν σταματήσει η αντλία να στέλνει νερό, πάλι θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και θα στέλνει το νερό στο σαμπ μέχρι οι 2 αυτές επιφάνειες έρθουν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα να σου πλημυρίσει το σαμπ. Για αυτό κάνε τις ανάλογες δοκιμές και ειδικά με το βαρέλι τέρμα γεμάτο για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Και πάλι μπράβο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βαση εγινε με πλεξιγκλας, οχι δεν την εκανα μονος μου δυστυχως, δεν ξερω να το δουλευω αυτο το υλικο, πηγα σε ενα μαγαζακι στη Θεμιστοκλεους και ζητησα απο το παιδι εκεινο να μου τη κανει με κατι ρεταλια που ειχε. μου την εκανε και στο τελος μου ζητησε 5 ευρω. αν το ηξερα δεν θα το εκανα καν, δεν το περιμενα τοσο ακριβο. θα εκανα αλλη πατεντα. δεν πειραζει ομως, παρολο που εδωσα τοσο, με εχει βολεψει παρα πολυ φαινεται και εργοστασιακο και καθεται καλα στο sump
Στο επόμενο έλα να σου φτιάξω ένα, όλο και κάποιο ρετάλι θα βρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-02-15 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-15, 11:45
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

παρα που καλο κ με μικρο κωστος!τα πραγματα σε ποσο καιρο σου ηρθαν απ το e bay?
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-15, 11:55
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο βρε Γιάννη, πολύ ωραία και εξυπηρετική η κατασκευή σου.
Την αντλία την 12βολτη θα την έχεις σε βαρέλι δηλαδή , και το βαρέλι θα είναι μόνιμα γεμάτο , σωστά ;
Και μία συμβουλή (επειδή δεν το βλέπω στις φωτογραφίες), το λάστιχο που θα ρίχνει νερό στο σαμπ να είναι όσο πιο ψηλά μπορείς και να μην ακουμπήσει ποτέ το νερό, και το τμήμα του σωλήνα που είναι μέσα στο βαρέλι να είναι πιο μεγάλο από το τμήμα που είναι έξω από το βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά δηλαδή.
Και οι λόγοι είναι οι εξής , αν το ύψος του νερού στο σαμπ ανέβει πιο ψηλά από το ύψος του νερού στο βαρέλι και η σωλήνα που πάει στο σαμπ είναι μέσα στο νερό, τότε θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και το νερό από το σαμπ θα γυρίσει στο βαρέλι μέχρι οι 2 επιφάνειες να έρθουν στο ίδιο ύψος, τότε βέβαια θα ενεργοποιηθούν τα φλοτεράκια και η αντλία θα ξαναστείλει το νερό από το βαρέλι στο σαμπ και αυτό θα γίνεται συνέχεια.
Αν τώρα το τμήμα του σωλήνα που πάει στο σαμπ , είναι πιο μακρύ από το τμήμα που είναι μέσα στο βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά πάλι, και η άκρη του σωλήνα είναι πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού στο βαρέλι, τότε όταν σταματήσει η αντλία να στέλνει νερό, πάλι θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και θα στέλνει το νερό στο σαμπ μέχρι οι 2 αυτές επιφάνειες έρθουν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα να σου πλημυρίσει το σαμπ. Για αυτό κάνε τις ανάλογες δοκιμές και ειδικά με το βαρέλι τέρμα γεμάτο για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Και πάλι μπράβο
-------------------------

Στο επόμενο έλα να σου φτιάξω ένα, όλο και κάποιο ρετάλι θα βρώ
Οντως πολυ σωστα τα λες εδω, για εναν αρχαριο τελειως δεν θα προσεχε τις λεπτομερειες αυτες μεχρι να γινει το κακο. Το καταλαβα εγω πριν καιρο με τις αλλαγες νερου στα ενυδρεια και απο τοτε ξερω πως παει το πραγμα, οντως οπως τα λες ειναι. Προνοησα και ενεργησα αναλογως στο θεμα αυτο εδω στη αυτοματη αναπληρωση. Θανκς παντως για την επισημανση, ειναι σημαντικη.

Να εισαι καλα κυρ Τακη, σε ευχαριστω, θα σε εχω υποψην μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
παρα που καλο κ με μικρο κωστος!τα πραγματα σε ποσο καιρο σου ηρθαν απ το e bay?
απο το eBay, τα συγκεκριμενα τα πηρα απο την Κινα, αυτα συνηθως κανουν ενα μηνα εναμιση μηνα να ερθουν, μπορει ομως και σε 3-4 μερες ( μου εχει τυχει, απιστευτο ε? και ηταν με το φτηνο και δωρεαν ταχυδρομειο ) μπορει ομως και να μην σου ερθουν ποτε. Εδω δυο φορες παραγγειλα τα φλοτερακια, απο το καλοκαιρι ηθελα να το κανω το συστημα αυτο, δεν μου ηρθαν ποτε, ευτυχως ομως μου εδωσε εδω ο Γιωργος δυο και εκανα επιτελους την δουλεια μου. Τα βρισκεις και εδω μαλλον απλως θελει λιγο ψαξιμο γενικα και λογικα θα κοστιζουν περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-15, 23:00
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Μπραβο πολυ ενδειαφερον και με πολυ μικρο κοστος. Η μονη διαφορα με την αντιστοιχη της waterwaves einai to rele. Anti γι αυτο http://www.ebay.com/itm/KEMO-M158-Wa...vip=true&rt=nc που ειναι δοκιμασμενο και ακριβοτερο, εσυ αυτο που ανεβασες ειναι κατα πολυ φθηνοτερο αλλα εχει και χρονολαθυστερηση που ειναι πολυ χρησιμη αν οχι απαραιτητη. Απο αξιοπιστια προφανως ειναι νωρις για να κρινεις , αλλα ειδες κατι περιεργο μεχρι τωρα? Ο πετρος στο προτεινε το συγκεκριμενο? Και επειδη μου αρεσε πολυ και σκεφτομαι να τα παραγγειλω και να το χρησιμοποιησω χωρις την αντλια αλλα σαν συναγερμο αν κολησει η αλλη αναπληρωση, καποιες ερωτησεις αρχαριου. Στο σχεδιο σου τα + και - σε αντλια και τροφοδοτικο πως τα ξεχωρισες στην πραξη? Σε Τετοια τροφοδοτικα δεν ειδα ποτε ενδειξη στα καλωδιακια. Σε ανεμηστηρες που τα χρησιμοποιησα δοκιμαζοντας το πηγα , αλλα εδω ισως να υπαρχει κινδυνος να καψουμε το ρελε με δοκιμη? Εχω περισσευομενο 24Ω 2Α τροφοδοτικο. αραγε να κανει? ή τα εξτρα βολτ θα τα καψουν ολα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-15, 23:21
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Μπράβο Γιάννη για την παρουσίαση του συστήματος,μια ερώτηση έχω μόνο.Τα φλοτέρ δεν θα έπρεπε να είναι το ένα ψιλά και το άλλο πιο χαμηλά ώστε να υπάρχει μία ποσότητα λίτρων που θα συμπληρώνει;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-15, 23:44
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Μπραβο Γιαννη για την ωραια κατασκευη και την αναλυτικη προυσιαση.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-15, 08:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μπράβο για την κατασκευή και χίλια μπράβο που την μοιράστηκες μαζί μας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-15, 21:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο πολυ ενδειαφερον και με πολυ μικρο κοστος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Γιάννη για την παρουσίαση του συστήματος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Γιαννη για την ωραια κατασκευη και την αναλυτικη προυσιαση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την κατασκευή και χίλια μπράβο που την μοιράστηκες μαζί μας!!!
Να ειστε καλα παιδια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φλοτέρ δεν θα έπρεπε να είναι το ένα ψιλά και το άλλο πιο χαμηλά ώστε να υπάρχει μία ποσότητα λίτρων που θα συμπληρώνει;
Με το συστηματακι αυτο η σταθμη του νερου διατηρειται στο ιδιο επιπεδο με τα φλοτερακια ολη την ωρα. και οταν χρειαζεται η αντλια να λειτουργησει τοτε συμπληρωνει οσο νερο εφυγε με την εξατμιση. Η σταθμη γενικως μενει ιδια ολη την ωρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 12-02-15 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-15, 22:09
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Κατάλαβα!Για πιο λόγο όμως προτίμησες να το στήσεις έτσι;Το καλοκαίρι θα δουλεύει σχεδόν όλη την ώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-15, 01:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιαννη μπραβο,πολυ καλο

ελα βρε που θα δουλευει ολη την ωρα,ποση εξατμιση θα εχει και σε ποση ωρα αφου ειναι κλειστο το ενυδρειο?αν υπαρχει καπακι και στο σαμπ,ακομα καλυτερα.ετσι κιαλλιως,το νερο που ισως "χανει" θα το κερδιζει σε σταθεροτητα παραμετρων στο νερο.

μαλιστα το βλεπω και πιο απαραιτητο σε ενυδρεια μαλακου νερου.
αν ειχα ενυδρειο τωρα θα το εφτιαχνα κιεγω σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-15, 11:01
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα!Για πιο λόγο όμως προτίμησες να το στήσεις έτσι;Το καλοκαίρι θα δουλεύει σχεδόν όλη την ώρα!
Τι εννοείς φίλε μου? Πως αλλιώς δηλαδή δουλεύουν τα άλλα γνωστά συστήματα αυτόματων αναπληρώσεων νερού? Πάνω κάτω δεν έχουν την ίδια ιδέα με του συστήματος που έχω κάνει εδώ?

Τώρα που το σκέφτομαι και το έψαξα λίγο, στο ebay βρίσκεις φλοτερακια ίδια μέ αυτά που έχω βάλει απλά με πιο μεγάλο μάκρος. Θα βάλω link όταν θα είμαι στο υπολογιστή. Με αυτά φαντάζομαι η αντλία θα δουλεύει μια και καλή σε μακρύτερα χρονικά διαστήματα. ¶μα το είχα κανεί έτσι, θα ήταν καλύτερο λες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη μπραβο,πολυ καλο

ελα βρε που θα δουλευει ολη την ωρα,ποση εξατμιση θα εχει και σε ποση ωρα αφου ειναι κλειστο το ενυδρειο?αν υπαρχει καπακι και στο σαμπ,ακομα καλυτερα.ετσι κιαλλιως,το νερο που ισως "χανει" θα το κερδιζει σε σταθεροτητα παραμετρων στο νερο.

μαλιστα το βλεπω και πιο απαραιτητο σε ενυδρεια μαλακου νερου.
αν ειχα ενυδρειο τωρα θα το εφτιαχνα κιεγω σιγουρα.
Τι έγινε Γιώργο, δεν έχεις κανένα ενυδρείο να τρέχει τώρα? Κι όμως στο μικρό μέ το sump παρόλο που έχω καπάκια πάνω κ κάτω έχω τρελή εξάτμιση. Για να δούμε το καλοκαίρι πως θα γίνεται χαίρομαι που σου αρέσει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-15, 11:26
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Απλά έτσι όπως λέω με τα φλοτέρ πιο ψιλά το ένα από το άλλο θα χάνεις ας πούμε 20λ θα τα γεμίζει,όταν μετά από ώρα ξανά χάσει 20λ πάλι το ίδιο!Το λέω καθαρά για θέμα κάποιας διαφοράς λίτρων αλλιώς το σύστημα φαίνεται πολύ καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-15, 12:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που το σκέφτομαι και το έψαξα λίγο, στο ebay βρίσκεις φλοτερακια ίδια μέ αυτά που έχω βάλει απλά με πιο μεγάλο μάκρος. Θα βάλω link όταν θα είμαι στο υπολογιστή. Με αυτά φαντάζομαι η αντλία θα δουλεύει μια και καλή σε μακρύτερα χρονικά διαστήματα. ¶μα το είχα κανεί έτσι, θα ήταν καλύτερο λες?
http://www.ebay.com/itm/2-x-ZP10010-...item1c37347d3d

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-15, 23:26
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Φιλε μου καλησπερα,

Οπως εγραψα παραπανω την εκανα και εγω αυτην την αναπληρωση με το συγκεκριμενο ρελε και την συνδεσμολιγια του σχεδιου σου. Ολα καλα αλλα ηθελα να σε ρωτησω κατι που δεν μου αρεσε. Οταν τα φλοτερακια ειναι και τα 2 επανω=σταθμη ψιλη το συστημα ειναι κλειστο φυσικα. Οταν πεφτουν κατω και τα 2 ανοιγει και στελνει νερο η αντλια, οποτε οταν ξαναανεβουν κλεινει. Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι, ενω αν ανεβει το ενα μονο, κλεινει το συστημα και η αντλια σταματαει, οταν ειναι και τα 2 επανω και πεσει μονο το ενα δεν ανοιγει το συστημα! πρεπει να πεσουν και τα 2! Επειδη ομως αν ειναι να κολησει καποιο (προοριζετε για θαλασσινο), θα ειναι οσο ειναι κλειστο το συστημα και πιασει αλατι καποιο φλοτερακι, δηλαση οταν ειναι επανω, ακυρωνετε ετσι η χρηση των 2 φλοτερ , αφου για να λειτουργησει πρεπει να πεσουν και τα 2 και οχι το 1.

Ενω αντιθετα οταν ειναι και τα 2 κατω και ανεβει μονο το ενα, τοτε κλεινει το συστημα και λειτουργει σαν πραγματικο back up, το ενα μονο φλοτερ. Αλλα στις πιο πολλες περιπτωσεις, οπως εγραψα στα θαλασσινα τουλαχιστον, αν ειναι να κολησει καποιο, θα ειναι στην επανω θεση! Με αλλα λογια οπως ειναι, μας προστατευει απο περιπτωσεις πλημμυρας-να μην αδειασει ολο το βαρελι της αναπληρωσης στο ενυδρειο- αλλα δεν μας προστατευει απο πτωση της σταθμης και ανεβασμα της αλατοτητας αλλα και ξενερισμα της αντλιας της επιστροφης, αφου στο θαλασσινο στο διαμερισμα επιστροφης του sump , εχουμε τ αφλοτερακια.

Το εχεις παρατηρησει και εσυ? Μπορουμε να αλλαξουμε κατι στην συνδεσμολογια για να μην συμβαινει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-03-15, 11:16
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Και εψαχνα αναπληρωση , ωραια παρουσιαση
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-03-15, 16:40
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εψαχνα αναπληρωση , ωραια παρουσιαση
Πλακα με κανεις;;;;; τετοια ενυδρειαρα χωρις αναπληρωση την εκανες ετσι;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-03-15, 20:55
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

άσε μπήκε ο φασαρίας (γάτος) στο ντουλάπι και έσπασε τον μετασχηματιστή και για κάποιο λόγο κάηκε η αντλία και μάλλον και το ρελέ
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-03-15, 21:41
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Κωστα αυτο που ρωτησα παραπανω στον φιλο λογικα συμβαινει σε ολα τα φλοτερακια που ειναι παραλληλα συνδεδεμενα ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-03-15, 22:08
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Γρηγόρη λογικά έτσι δουλεύουν , εγώ την αναπλήρωση την δούλευα με ένα φλοτέρ , αν θες μπορείς να βάλλεις το δεύτερο πιο ψηλά και να είναι μόνιμα ανοιχτό και να δουλεύει η αναπλήρωση με ένα . Οπότε αν κολλήσει ανοιχτό το πρώτο θα κόψει την αντλία το δεύτερο , το επικήνδυνο είναι να μην κόψει την αντλία και ξεχυλίσουμε , το να κολλήσουν κλειστά είναι πιο δύσκολο εώς απίθανο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-03-15, 22:54
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγόρη λογικά έτσι δουλεύουν , εγώ την αναπλήρωση την δούλευα με ένα φλοτέρ , αν θες μπορείς να βάλλεις το δεύτερο πιο ψηλά και να είναι μόνιμα ανοιχτό και να δουλεύει η αναπλήρωση με ένα . Οπότε αν κολλήσει ανοιχτό το πρώτο θα κόψει την αντλία το δεύτερο , το επικήνδυνο είναι να μην κόψει την αντλία και ξεχυλίσουμε , το να κολλήσουν κλειστά είναι πιο δύσκολο εώς απίθανο
Ευχαριστω φιλε , παω να την δοκιμασω με νερο και εννοειτε σε διαφορετικα υψη τα φλοτερακια. Πως να τα στερεωσω χωρις βεντουζες ψαχνομαι τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-03-15, 23:35
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μια χαρά και εγώ θα παραγγείλω τα πραγματάκια για δυο να έχω και μια καβάτζα , ευχαριστούμε και πάλι stanisalus18
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-03-15, 11:56
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καλησπερα,
...................
Το εχεις παρατηρησει και εσυ? Μπορουμε να αλλαξουμε κατι στην συνδεσμολογια για να μην συμβαινει αυτο?
καλησπερα επισης φιλε μου, το αναφερω πιο πανω, ειμαι ασχετος με τα καλωδια και τις συνδεσμολογιες, με απλες οδηγιες και λιγη βοηθεια τα καταφερνω. δεν ξερω πως μπορω να σε βοηθησω τωρα εδω σε αυτα που ρωτας, ελπιζω να σου απαντησει καποιος εμπειροτερος εδω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εψαχνα αναπληρωση , ωραια παρουσιαση
να εισαι καλα χαιρομαι που σου αρεσει

ΥΓ: τρεχει η αυτοματη αναπληρωση σχεδον δυο μηνες τωρα, δεν εχω παρατηρησει κανενα απολυτως προβλημα, αν σας λεει κατι αυτο. περιμενω που και που αυτες τις μερες παντως μεγαλυτερα φλοτερακια απο τη Κινα (eBay) να το δοκιμασω στο συστημα εδω ετσι ωστε να δουλευει μια και καλη η αντλια οταν πρεπει και οχι καθε λιγο. θα ενημερωσω στο θεμα εδω μολις γινει η τροποποιηση.

Καλησπερα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-04-15, 23:18
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα πατατα με την αγορα των συγκεκριμενων φλοτερ. παρολο που ειναι με πιο μεγαλο μακρος, εκει που νομιζα οτι θα δουλευαν μεχρι να φτασουν πανω στο τερμα, σταματανε αμεσως με το που ανεβουν στην αρχη. καμια διαφορα δηλαδη με τα απλα που ειχα. τσαμπα τα εδωσα τα 6 ευρω. το γραφω εδω για να μην το παθει καποιος αλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-04-15, 23:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα πατατα με την αγορα των συγκεκριμενων φλοτερ. παρολο που ειναι με πιο μεγαλο μακρος, εκει που νομιζα οτι θα δουλευαν μεχρι να φτασουν πανω στο τερμα, σταματανε αμεσως με το που ανεβουν στην αρχη. καμια διαφορα δηλαδη με τα απλα που ειχα. τσαμπα τα εδωσα τα 6 ευρω. το γραφω εδω για να μην το παθει καποιος αλλος.
Μάλλον Γιάννη αυτά δεν είναι για να έχουν μεγάλη διαδρομή αλλά για όταν υπάρχει απόσταση απο το σημείο στήριξης με την επιφάνεια του νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-05-15, 14:47
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Μήπως αυτά εδώ που τα χαρακτηρίζουν double ball κάνουν για μεγαλύτερη διαδρομή?




Ή είναι για ασφάλεια το δεύτερο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αυτοματη αναπληρωση... vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-09-14 14:31
Αυτοματη αναπληρωση - αυτοματη αλλαγη νερου Qbrain DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 11-08-13 10:22
αυτοματη αναπληρωση νερου τραπεζιτης Λοιπός εξοπλισμός 5 07-03-09 12:02
αυτοματη αναπληρωση ποια??? alan boy Λοιπός εξοπλισμός 8 18-04-08 08:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12121 seconds with 14 queries