Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-07, 20:46
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή Βαρελι προετοιμασιας

Αφου εχει συζητηθει οτι η τυρφη δεν δινει σταθερες συνθηκες ειπα να βαλω ενα 300λιτρο βαρελι στην ταρατσα που θα μου εξασφαλιζει νερο για ενα μηνα.Εκει θα πεφτει αποχλωριωμενο νερο και τυρφη και υστερα,οταν χρειζει αλλαγη το νερο θα ειναι ετοιμο.Θα μου δωσει σταθεροτητα αυτο το συστηματακι?Επισης,οποιος ξερει απο ρυτινες ας μου δωσει κανα λινκακι για διαβασμα η πληροφοριες για το πως θα τις χρησιμοποιησω και κοστος.Ευχαριστω!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-07, 21:05
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου εχει συζητηθει οτι η τυρφη δεν δινει σταθερες συνθηκες ειπα να βαλω ενα 300λιτρο βαρελι στην ταρατσα που θα μου εξασφαλιζει νερο για ενα μηνα.Εκει θα πεφτει αποχλωριωμενο νερο και τυρφη και υστερα,οταν χρειζει αλλαγη το νερο θα ειναι ετοιμο.Θα μου δωσει σταθεροτητα αυτο το συστηματακι?Επισης,οποιος ξερει απο ρυτινες ας μου δωσει κανα λινκακι για διαβασμα η πληροφοριες για το πως θα τις χρησιμοποιησω και κοστος.Ευχαριστω!!
Δημήτρη το νερό σκέφτεσαι να το ετοιμάζεις λίγο πριν το βάλεις στο ενυδρείο ή να είναι μόνιμα μέσα; Γιατί λες να σου εξασφαλίζει νερό για ένα μήνα. Και όλον αυτό το μήνα το νερό θα είναι στο βαρέλι; με ήλιο απ`έξω; με κρύο το χειμώνα; δεν το βλέπω και σαν πολύ καλή ιδέα...
Τις ρητίνες τι τις θέλεις;
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, ¶νοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-07, 22:41
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Εχουμε και λεμε!Το βαρελι θα βρισκεται στη ταρατσα στεγασμενο σε ενα υποστεγακι αρα δεν θα το βλεπει ηλιος.Η τυρφη θα ειναι μονιμα και ποτε δεν θα περνω νερο απο κει αν δεν παραμεινει 10μερες μεσα για να δρασει.Θα υπαρχει επισης κυκλοφοριτης μικρος 100~200λ/ω για να μην ειναι στασιμο.Απλα το βαζω στην ταρατσα για να υπαρχει διαφορα υψος και να κατεβαινει ευκολα στο ενυδρειο.Τις ριτινες τις θελω για να κατεβαζω κιαλλο τη σκληροτητα.(εκτος και αν δεν χρειαζεται λογω τυρφης).Προπονουμε βλεπεις για να κανω αναπαραγωγη σκαλαριων,αργοτερα αλτουμ και στη πορεια να εχω γνωσεις για πειρα για δισκακια!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-07, 22:53
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Στην ταράτσα και στεγασμένο να ειναι θα βράζει το καλοκαίρι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-07, 22:57
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν θα ξεπερναει τους 30 με τιποτα γιατι την αλλη βδομαδα ριχνουμε θερμομονωση!!Αλλωστε αλλαζω 100λιτρα τη βδομαδα.Θα βαλω 4ανεμιστηρακια να βαρανε και 2 να βγαζουν οποτε απο 26 να μου τη παει 28 γρηγορα θα τη κατεβασει!Κατα ταλλα σαν σταθεροτητα ΡΗ και GH αλυτερο δεν ειναι το νερο να ειναι ετοιμο?Οχι να περιμενω να γινειο το νερο καφε μετα απο καθε αλλαγη νερου και το ΡΗ να κανει σκαμπανεβασματα
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-07, 23:00
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Μήπως ειναι πιο εύκολη μια Α/ο λέω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-07, 23:03
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Η οποια Α.Ο δεν μου δινει black water και σπαταλη νερου μεγαλη,αργει να βγαλει νερο...Δεν,δεν....Θα θελα να μαθαινα τι παιζει με τις ριτινες αντι για ΑΟ,αρκει το 70% του νερου να μη πετιεται και εκει!Και ειναι και για ζητημα οικονομιας αλλα και περιβαντολογικο.Και οσο επιδεινωνεται το δευτερο αλλο τοσο και το πρωτο με αυξησεις,μαζι πανε αυτα!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-07, 23:06
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ναι ρε δημητρη τα παιδια πειραν με μαζικη παραγκελια α/ο με 80€ μονο, το 300λιτρο βαρελακι κυκλοφορητες και ανεμηστηρακια πατεντες κτλ θα περνες 1α/ο με ανταλακτικα και ενα βαρελακι 100λιτρα και θα κανες δουλεια σου
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-07, 23:07
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μπα.....για τα κυβικα σου θαρρω πως ειναι μια οσμωσουλα,και οχι ρυτινες κλπ....
τουλαχιστο απο θεμα σταθεροτητος στις συνθηκες νερου,σε συνδιασμο με εμπειρια..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-07, 23:08
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οποια Α.Ο δεν μου δινει black water και σπαταλη νερου μεγαλη,αργει να βγαλει νερο...Δεν,δεν....Θα θελα να μαθαινα τι παιζει με τις ριτινες αντι για ΑΟ,αρκει το 70% του νερου να μη πετιεται και εκει!Και ειναι και για ζητημα οικονομιας αλλα και περιβαντολογικο.Και οσο επιδεινωνεται το δευτερο αλλο τοσο και το πρωτο με αυξησεις,μαζι πανε αυτα!
το blackwater παιζει και σε υγρο αν δεν κανω λαθος αλλα βαλε 20κιλα μοπανι μεσα να δεις για ποτε θα γινει το νερο καφε εγω εδω και 6 μηνες blackwater εχω τωρα το νερο που μενει μπορει να χρησιμοποιηθει για ποτισμα πχ
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-07, 23:14
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Οχι τα ανεμιστηρακια στο κυριως ενυδρειο εννοειται.Μπλακ γοτερ σε ζουμια δεν βαζω.Μοπανια σε πληροφορω,και 2 ριζες αλλες,μετο που τις εβαλα δεν βγαλαν σχεδον τιποτα και αργοτερα το νερο εγινε κρυσταλλο>και δεν ειναι τα λεφτα που χει μια οσμωση,σιγα τα πολλα.Δεν μου δινεισ κουρα νερα,αυτο με καιει τελειως.Και τα θελω για τα ραμιρεζια και τα σκαλαρια.Και οχι πως τους ειναι και απαραιτητο το σκουρο νερο,αλλα αν μπορω γιατι να μη το κανω.Αλλωστε αν στο μηνα αδειαζει το βαρελι και μπαινει η ιδια ακριβως ποσοτητα τυρφης το αποτελεσμα σε συνθηκες δεν θα ναι σταθερο?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-07, 00:43
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Μια στήλη με ρητίνες (αν εννοείς κάτι τέτοιο) για δυνατότητα επεξεργασίας νερού 2000 λίτρων δεν κοστίζει πάνω από € 150 (και μετά το κόστος πέφτει γιατί αγοράζεις μόνο τη γόμωση). Το θέμα είναι ότι κι αυτό το σύστημα δεν δουλεύει καλά, μετά τα πρώτα 1000 λίτρα η ποιότητα του νερού πέφτει σημαντικά (σε αντίθεση μεμια συσκευή ΑΟ).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-06-07, 08:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να μην λεμε οτι ναναι, η οσμωση ειναι με διαφορα ο καλυτερος τροπος παροχης νερου χαμηλης σκληροτητας.
Οσο για το νερό που "πετιεται", δεν επιβαρυνει το περιβαλλον, και ειναι φυσικως ανακυκλωμενο προιον, ενω για την παραγωγη του τα αναλωσιμα ειναι πολυ λιγα σε σχεση με αλλες μεθοδους (ρητινες), ενω οι ποσοτητες δεν ειναι και τοσο τεραστιες...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-06-07, 09:35
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Και εγώ φίλε μου ειχα του ίδιους προβληματισμούς με εσένα όταν σκεφτόμουν για δίσκους.Δεν ήθελα ΑΟ με τίποτα . Αλλά τελικά διαβάζοντας πείστηκα ότι είναι ο καλύτερος τρόπος. Και η μέχρι τώρα εμπερίααυτό μου έδειξε.
Εγώ θα σου πρότεινα να το βαλεις το βαρέλι που σκέφτεσαι στην ταράτσα και εκει να μαζευεις τα απόνερα της ΑΟ. Μεχρι την επόμενη αλλαγή να εισαι σίγουρος ότι θα το έχεις χρησιμοποιήσει το νεράκι. Αρα σπατάλη μηδεν. Μια πολύ καλή ιδεα ειναι να προσπαθήσεις να γεμίσεις το καζανάκι με αυτό. Επίσης μπορεις να το χρησιμοποιείς για πλύσιμο ή οτι άλλο. Αφου θα το έχεις συγκεντρωμένο στην ταράτσα σε βαρελι με ενα λάστιχο με μια βρύση στην άκρη κάνεις ότι θές.

Εγώ πήρα ΑΟ με DI από Ro-man 123¤ συν τα μεταφορικά 285λιτρα/ημέρα. Ειναι εξαιρετική και απλούστατη στη χρήση.
Βλέπω οτι παιζουν και φθηνότερες μέσω ebay. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-06-07, 10:01
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Προσωρινα θα το δουλεψω το βαρελι με τυρφη αποκλειστικα.Εχω τωρα ενα ερωτηματακι.
Τα απονερα της ΑΟ μπορω να τα διοχετευω στο βαρελι και να τα μαλακωνω με τυρφη?Δλδ αν κανω αλλαγη 100λιτρα τα 30 να ειναι ΑΟ και τα 70 απο τα απονερα της ΑΟ που θα εχουν μεινει στο βαρελι με τυρφη για να μαλακωσουν

ΥΓ>Ολη αυτη η φασαρια γινεται για σκαλαρια και ραμιρεζι!Δεν παω για δισκους ακομα με τιποτα.Εχω ακομα να μαθω....Και τις ριτινες τις ξεχναω...
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-06-07, 12:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα απονερα της ΑΟ μπορω να τα διοχετευω στο βαρελι και να τα μαλακωνω με τυρφη?Δλδ αν κανω αλλαγη 100λιτρα τα 30 να ειναι ΑΟ και τα 70 απο τα απονερα της ΑΟ που θα εχουν μεινει στο βαρελι με τυρφη για να μαλακωσουν

ΥΓ>Ολη αυτη η φασαρια γινεται για σκαλαρια και ραμιρεζι!Δεν παω για δισκους ακομα με τιποτα.Εχω ακομα να μαθω....Και τις ριτινες τις ξεχναω...
Ξανασκέψου αυτο που έγραψες αφου διαβάσεις αυτο! http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/osmose.htm
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-06-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Πάντως για σκούρο νερό υπάρχει εύκολη και οικονομική λύση.

Παραγγέλνεις indian almond leaves από το internet, φτιαχνεις "τσαι" με αυτά, προσθέτεις στο ενυδρείο σου και το κάνεις όσο blackwater γουστάρεις. Και επιπλέον θα έχεις όλα τα οφέλη που λένε για τα indian almond leaves.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-06-07, 16:06
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανασκέψου αυτο που έγραψες αφου διαβάσεις αυτο! http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/osmose.htm

Έτσι, ένα μέρος του νερού (περίπου 75%) φεύγει από την έξοδο 5 και ένα άλλο μέρος (25%) από την έξοδο 6. Αυτό το νερό που φεύγει από την έξοδο 6 είναι απαλλαγμένο κατά 95-98% από όλα τα άλατα και λοιπές ουσίες που υπήρχαν στο νερό πριν μπει στην συσκευή.

Δλδ το νερο ειναι απαλαγμενο απο χλωραμινες,χλωρια,ιονται ασβεστιου που δινουν KH και αλλα ιοντα που κατα συνεπεια ανεβαζουν και τη GH.Με αλλα λογια το 75% που πεταει η οσμωση εχει τα παραπανω που αναφερα.Παιρνω αυτο το 75% και το βαζω στο βαρελι.Βαζω αντιχλωρια και τυρφη.Σε 10μερες πχ δεν θα εχει μαλακωσει λαι θα εχει πεσει το ΡΗ?Αυτο προσπαθω να καταλαβω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως για σκούρο νερό υπάρχει εύκολη και οικονομική λύση.

Παραγγέλνεις indian almond leaves από το internet, φτιαχνεις "τσαι" με αυτά, προσθέτεις στο ενυδρείο σου και το κάνεις όσο blackwater γουστάρεις. Και επιπλέον θα έχεις όλα τα οφέλη που λένε για τα indian almond leaves.
Καποια στιγμη θα τα δοκιμασω σιγουρα και αυτα..Ηδη τα εχω στα υποψιν μου
__________________
~OPEL~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimfytakis : 13-06-07 στις 16:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kατασκευη προετοιμασιας νερου Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 27-05-07 21:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06451 seconds with 13 queries