Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-06-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι οχιές λοιπόν μπορεί απλώς με το που θα σε δούν από απόσταση 10 μέτρα, να πάρουν επιθετική στάση και να κάνουν κατά πάνω σου.
Ανέβασα 2 βίντεο από τα αρκετά που έχω για να δείξω πως συμπεριφέρεται μία οχιά αν δει άνθρωπο όχι στα 10 μέτρα αλλά σε πολύ λιγότερα. Αυτό που λες δεν το έχω συναντήσει ποτέ και μόλις μπαίνει η άνοιξη μέχρι και το φθινόπωρο πηγαίνω τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα σε φιδότοπους, συνήθως γεμάτο οχιές, για παρατήρηση και φωτογραφία, οπότε έχω συναντήσει πάρα πολλές.

Παράθεση:
Με την ίδια λογική ακριβώς, λέω και ότι έχω δει πολλές φορές οχιά να κολυμπάει κανονικά, οπότε πάλι μπορεί να παραπλανηθεί κανείς.
ΟΛΑ τα φίδια κολυμπούν και κάποιες φορές μπαίνουν στο νερό για να βοηθήσουν την έκδυση. Η οχιά δεν μένει όμως ποτέ σε μία λίμνη όπως κάνουν τα νερόφιδα. Ο japetus αναγνώρισε το φίδι όπως μπορεί να αναγνωρίσει και την οχιά και εγώ αν δεις γράφω και τα λατινικά για κάθε φίδι που μιλάμε για να γίνεται πιο σωστή αναγνώριση μέσω φωτογραφιών από έρευνα στο ίντερνετ αλλά και μέσα από το άλμπουμ μου ( http://s174.photobucket.com/albums/w...les/?start=all ) αν τυχαίνει να υπάρχει εκεί μέσα το φίδι για το οποίο μιλάμε.

Σίγουρα για κάποιον που δεν μπορεί να αναγνωρίσει ένα φίδι με σιγουριά είναι επικίνδυνο να κάνει πειράματα. Γι'αυτόν το λόγο προηγουμένως (πριν την αναγνώριση) είπα ότι καλύτερα να μην το πιάσει με γυμνά χέρια. Ο japetus είναι εξοικιωμένος με τα φίδια και αναγνώρισε το Natrix natrix που βρίσκεται στον κήπο του. Το ότι λέω να το πιάσει δεν ισχύει για όποιον δει ένα φίδι στην αυλή ή στην λίμνη του. Μιλάω για το συγκεκριμένο φίδι-νερόφιδο

Παράθεση:
Το ότι τα ελληνικά δηλητηριώση δεν είναι κόμπρες, ισχύει, αλλά δεν είναι και γούτσου-γούτσου.
Κανένα άγριο ζώο δεν είναι γούτσου-γούτσου και αγκαλίτσες, κάποια από αυτά όμως είναι εντελώς άκακα και ακίνδυνα στον χειρισμό, όπως και πολλά ελληνικά φίδια μικρού μεγέθους.


ΟΧΙΕΣ - VIPERA AMMODYTES

http://www.youtube.com/watch?v=glrXbkmtMh0
http://www.youtube.com/watch?v=Z_sQYvXuLQA



Παρακάτω βάζω ένα βίντεο από νεαρό natrix natrix (νερόφιδο) να το χειρίζεται η κοπέλα μου.


NATRIX NATRIX


http://www.youtube.com/watch?v=d8jvEIMlHUI
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-06-07, 17:00
Το avatar του χρήστη iki28
iki28 Ο χρήστης iki28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2005
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Strahos να ρωτησω κατι ασχετο στις φωτο το χερακι που τα εχει ειναι δικο σου ? Γιατι αν ναι εχεισ τρελλααααααα κοτσια
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-06-07, 17:08
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-06-07, 17:17
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iki28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Strahos να ρωτησω κατι ασχετο στις φωτο το χερακι που τα εχει ειναι δικο σου ? Γιατι αν ναι εχεισ τρελλααααααα κοτσια
ναι δικό μου είναι το χέρι και δεν χρειάζεται καθόλου κότσια σε πληροφορώ. Οι μόνες περιπτώσεις που θέλει λίγα κότσια είναι όταν πρέπει να πιάσεις κάποιο επιθετικό φίδι όπως ο σαπίτης ή ο έφιος σε μεγάλο μέγεθος (>1.5m) ή οχιά (που δεν το συνιστώ). Τα φίδια για να μπορέσεις να τα φωτογραφίσεις είναι αναγκαίο να τα πιάσεις γιατί αλλιώς γίνονται καπνός!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-09-07, 17:08
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέβασα 2 βίντεο από τα αρκετά που έχω για να δείξω πως συμπεριφέρεται μία οχιά αν δει άνθρωπο όχι στα 10 μέτρα αλλά σε πολύ λιγότερα.
βρήκα μία πολύ καλή φώτο που αποδεικνύει , όπως έλεγα, ότι η οχιά δεν είναι και τόσο επικίνδυνη αν δεν την πατήσεις http://www.geocities.com/hartwig_del...Viperidae.html
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-09-07, 20:58
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Strahos δεν ξέρω αν στην προηγούμενη συγκέντρωση ήσουν αλλά βλέπω ότι εχεις ψώρα με τα φίδια είχα φέρει λοιπόν ένα Γερμανό φίλο μου (στη συκέντρωση) ο οποίος δουλεύει σε ζωολογικό κήπο και ασχολείται με φίδια μικρά και μεγάλα και άκρως επικύνδινα ,όποτε έρχεται εδώ πάει σε βουνα και σε λαγκάδια και ψάχνει για οχιές. Του χρόνου όταν ξαναέρθει και θέλεις και εσύ να στον γνωρίσω για να βγήτε για κυνήγι μαζί .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-09-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
όποτε έρχεται εδώ πάει σε βουνα και σε λαγκάδια και ψάχνει για οχιές. Του χρόνου όταν ξαναέρθει και θέλεις και εσύ να στον γνωρίσω για να βγήτε για κυνήγι μαζί .
εξαρτάται τι είδους "κυνήγι" κάνει, γιατί αν ψάχνει για να μαζέψει και να αιχμαλωτίσει ή να πουλήσει στην Γερμανία, καλύτερα να μην μου τον γνωρίσεις... Αν πάλι τον ενδιαφέρει ερπετολογικά ο τόπος, έχει καλώς. Εσύ ξέρεις τι ακριβώς κάνει όταν πάει στα βουνά?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-09-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Δεν τα πιάνει για να τα πάρει έχει γυρίσει ολο τον κόσμο το μάτι του έχει δει τα πάντα εξάλου αυτή είναι η δουλειά του 10 ώρες την ημέρα ζει με φίδια και κροκόδειλους .οτι πιάνει το κοιτάει και μετά το απελευθερώνει αμέσως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-09-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα πιάνει για να τα πάρει έχει γυρίσει ολο τον κόσμο το μάτι του έχει δει τα πάντα εξάλου αυτή είναι η δουλειά του 10 ώρες την ημέρα ζει με φίδια και κροκόδειλους .οτι πιάνει το κοιτάει και μετά το απελευθερώνει αμέσως.
άμα είναι έτσι ταιριάζουμε

Σ'αυτό που είμαι περίεργος είναι τι έγινε με τον απρόσκλητο επισκέπτη του japetus, έχει να μπει στο φόρουμ από τον Αύγουστο... ν'αρχίσω να φοβάμαι?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-09-07, 20:57
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
άμα είναι έτσι ταιριάζουμε

Σ'αυτό που είμαι περίεργος είναι τι έγινε με τον απρόσκλητο επισκέπτη του japetus, έχει να μπει στο φόρουμ από τον Αύγουστο... ν'αρχίσω να φοβάμαι?

Οχι φιλε Ηλία μην ανησυχεις, μια χαρά είμαι!

'Οντως ειχα καιρο να μπω, πιαστηκα με τις δουλειες στο εξοχικο τον περασμενο μηνα και οπως το περιμενα, η παρουσια ανθρωπου στο χωρο απετρεψε την εμφανιση αλλων ερπετων . Φαντάζομαι τωρα, την ανοιξη με το καλο για νεες "συναντησεις".. Τωρα το φθινόπωρο παλι, γεμισε και η περιοχη με κυνηγους, πού να εμφανιστούν φιδια με τους πυροβολισμους και τα σκυλια....

Εν τω μεταξυ, μου δοθηκε η ευκαιρια αυτο το διαστημα να συμμαζεψω λιγο τη λιμνη μου...




Και με την ευκαιρια μια ερώτηση. Πώς θα μπορούσα να κρύψω το μαύρο πλαστικο που φαινεται κατω απο τις πετρες και το συντριβανάκι; Στο σημειο εκεινο υπαρχει τσιμεντενιο τοιχίο που το εχω επικαλύψει.... Με τον καιρο βεβαια θα μεγαλωσουν τα φυτα απο πανω, αλλα καμμια άλλη ιδέα; Σκέφτηκα ξυλινους κορμους τοποθετημενους διπλα-διπλα, αλλα μαλλον θα σαπισουν πολυ γρηγορα...

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-09-07, 10:31
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Η λίμνη είναι ... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το νάιλον είναι ...

Κάποιος είχε πει για το φυτό foxtail, εγώ βρήκα αυτή τη φωτο

http://www.cs.uno.edu/~golden/Garden/foxtail.jpg λέτε να κάνει;

Πάντως εγώ θα βάλω μεγάλο κλαδί, να μην ακουμπάει στο νερό. Ε, πόσο γρήγορα θα σαπίσει;
Δεν μπορείς να βάλεις κάποια ξύλα λίγο πιο πάνω από την επιφάνεια του νερού;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-09-07, 19:57
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

ποσα νουφαρα εχεις στη λιμνη;ποσα ψαρια;τι ψαρια;ποσα λιτρα ειναι;
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-10-07, 12:27
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πρεπει να χωρα γυρω στα 3 κυβικα με προχειρες μετρησεις διαστασεων, πες 2500 λιτρα να ειμαστε σιγουροι... Δυο κοι και γυρω στα 15 χρυσοψαρα.. Φυτα ειχα αρκετα αλλα τωρα το καλοκαιρι αλλαξα το πλαστικο υποστρωμα και ξηλωσα πολλα. Εχω δυο ριζες απο νουφαρα και φυτεψα τωρα δυο ιριδες.. Στην προηγουμενη σελιδα μπορεις να δεις πως εμοιαζε πριν που ειχα περισσοτερα φυτα... Επειδη ειχε πιασει ενα στρωμα λασπης κατω, οι ριζες των νουφαρων ειχαν αναπτυχθει σε ολο το πλατος της..

Μετα την αλλαγη, ουτε βατραχος, ουτε φιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-10-07, 19:52
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

τι μαρκα φιλτρο εχεις;
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-06-08, 09:10
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ένας χρόνος μετα, και αφου ήμουν ήσυχος, είχα καθαρίσει και κλαδεψει τη λίμνη, κοιτάω ξαφνικά χθες, ένα νερόφιδο (επιβεβαιωμενο) λίγο μικρότερο απο 1 μέτρο να λιαζεται στα νουφαρα! Με ειδε και βουτηξε μεσα
Πέρυσι εκεινο που ειχα δει ήταν μικρό και δε με ενόχλησε, φετος ομως... δεν το πολυσυμπαθησα... Απο όσο προλαβα να δω τα ψαρια ηταν λιγο στρεσαρισμενα και ακινητα, αλλα το ειχαν πλησιασει και δε φαινονταν να ενοχλουνταν... Καμμία γέννα δεν είχα φετος, αλλα πιθανόν γι αυτο να φταινε και τα κόι που παραμεγαλωσαν... Επίσης ενα black oranda που επεζησε το χειμώνα κατω απο τον πάγο, εξαφανιστηκε την άνοιξη...
Αν το ξαναπετυχω το παλιοφιδο να λιαζεται, θα ανεβασω φωτογραφια...

Προς Admins: Αυτό το thread ξεχάστηκε και δεν πήγε στο "λίμνες". Μπορείτε να το μεταφέρετε;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-06-08, 21:36
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γιατί το βρίζεις το ζωντανό?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-06-08, 08:21
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί το βρίζεις το ζωντανό?
Α όχι, παρεξηγηση... Με τους φιλους μου εχω αναπτύξει οικειότητα και με αφήνουν να τους αποκαλώ όπως θέλω
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-06-08, 08:27
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Α όχι, παρεξηγηση... Με τους φιλους μου εχω αναπτύξει οικειότητα και με αφήνουν να τους αποκαλώ όπως θέλω
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-06-08, 15:59
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τελικά παρατηρώντας προσεκτικά δίπλα σε ένα κερατόφυλλο, είδα να κολυμπάνε 3-4 μικρά ψαράκια (γυρω στο εκατοστό). Βέβαια το πιθανότερο είναι να είναι γόνος από χρυσόψαρα, αλλά υπάρχει καποιος τροπος σε αυτη τη φάση να διαπιστώσω αν είναι κόι;
Εντύπωση μου έκανε πάντως το ότι επέζησαν..

Όσο για το φίδι, είναι πάρα πολύ φοβισμένο, με την παραμικρή κίνηση που αντιλαμβάνεται κρύβεται, δεν μπόρεσα να το φωτογραφήσω... Επιφυλλάσομαι
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 25-06-08, 20:10
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Νάτος!

Όχι και τοσο καλη ανάλυση, μόλις που πρόλαβα μια μακρινή πόζα, λιάζεται πίσω απο το ασπρο νούφαρο ενώ τα ψαρια κολυμπουν μπροστά του....

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-06-08, 18:12
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν φαίνεται καλά αλλά μου μοιάζει για N.tessellata
την επόμενη φορά τρέξε κ πιάστο κ βγάλε τις φωτογραφίες σου άνετα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-06-08, 12:56
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Χμμ.. ψάχνοντας κάτι αλλο, έπεσα επανω στην παρακατω φωτο στο ιντερνετ και με εκανε να αναθεωρησω καποιες αποψεις για τον επισκεπτη μου...

http://www.pbase.com/bister/image/79488731
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-06-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ναι, τρώνε ψάρια, νομίζω στο είπα κ πριν, γι'αυτό μένουν σε νερά, για ψάρια κ αμφίβια. Αν θέλεις να το απομακρύνεις απλά πιάστο κ πήγαινέ το κάπου κοντά που να έχει λίμνη, βάλτο, νερά.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 02-07-08, 11:44
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα δικά μου χρυσόψαρα λιγόστεψαν αρκετά! Καιρός να κάνω κάτι με τον δικό μου επισκέπτη, γιατί καλά έφαγε, καλά άλλαξε δέρμα ... μην το παρακάνουμε κι όλας!
Του ετοιμάζω παγίδα και θα τον εξορίσω σε έναν ταμιευτήρα νερού.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-07-08, 22:10
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Και επιτέλους!

Σήμερα τον ξαναείδα τον Νατρίκουλα, τον πρόλαβα πριν βουτήξει και τον τσάκωσα....
Ελπίζω τώρα τα ψαρια μου να βρουν την ησυχία τους... Ο φίλος αιχμαλωτίστηκε και θα απελευθερωθει σε λίμνη με όμοιούς του, μακρια απο κατοικημένη περιοχή......

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-07-08, 07:43
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-07-08, 08:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πως τον έπιασες;;;;;;;;;;;;;;;;; Ο δικός μου είναι πολύ πονηρός κι ακόμα παίζει κρυφτούλι μαζί μου! Πρέπει να αδειάσω την λίμνη .... έχω και γόνο ... δεν ξέρω τι θα κάνω!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-07-08, 15:33
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Natrix natrix τελικά και μάλιστα του υποείδους persa. Είδες που δεν ήταν ροζ τελικά? Ελπίζω να το έπιασες με ασφαλή τρόπο (ασφαλή για το φίδι) γιατί βλέπω το σώμα του κάπως περίεργα...
Που το έχεις τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-07-08, 16:02
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Απο την ουρα τον επιασα, ειχε κρυφτει κατω απο πετρα και αυτη προεξειχε, δεν επαθε τιποτα.. Είχε όμως σημάδι απο τραυματισμο στο σωμα του (ελειπαν και φολιδες) και ειχε κομμενο (και επουλωμενο) το άκρο της ουρας του. Προφανώς καποιο ζώο να τον είχε αρπάξει παλιότερα; Τι κυνηγούς μπορουν να εχουν τα φιδια σε ενα περιφραγμενο οικοπεδο; Κανενα πουλι (κουκουβάγια) ίσως;
Τον εχω σε ενα ειδικο δοχειο (τεραριουμ) -που κουβαλω παντα στο αμαξι-, και σε λιγο πηγαινω να τον αμολησω γιατι πολυ στρεσαριστηκε..

Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-07-08, 16:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

καλύτερα βάλτο σε μία μαξιλαροθήκη και σε έναν σάκο για να νιώθει καλύτερα.
Εχθρούς μπορεί να έχει αρκετούς. 1ος ο άνθρωπος, μετά πουλιά, γάτες, σκατζόχοιρους, άλλα φίδια, νεροχελώνες κτλ
άντε καλό αμόλημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08352 seconds with 12 queries