Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-14, 20:27
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή sos προτασεις για μια "γρηγορη" ψαροσυνθεση!

Καλησπερα και παλι.Ειμαι λιγο βιαστικος μιας και αυριο η μεθαυριο η μανα μου θα κανει παραγγελια τα ψαρια οποτε θελω να μην την καθυστερω!λοιπον εχω 120λτ πυκνοφυτεμενο θα ελεγα και σκεφτομαι να βαλω μεσα: ενα αρσενικο colisa lalia(dwarf),3 θυληκα pearl ή colisa chuna gouramies (ειναι δυνατον να προελθουν γεννες απο αυτα ? (1η ερωτηση)..για τον βυθο θα προτιμησω 4-5 corydoras sterbai μιας και δεν βρηκα κατι αλλο..και τωρα ψαχνω ενα κοπαδοψαρο για εχει κινηση το ενυδρειο μου..σκεφτηκα τα νεον αλλα ελεγα κατι σε πιο Ασια μερια οπως πχ τα chili rasbora(borara briggittae) ή Trigonostigma espei 8-10 τον αριθμο!!Στο ενυδρειο θα υπαρχουν και red cherry γαριδες..αν εχετε να προτεινετε κατι ευχαριστως καλοδεχουμενο απλως αφου το φτιαχνω απο την αρχη παλι κριμα ειναι να βαλω οτι να ναι!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-14, 20:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαφορετικα γκουραμι?
Οχι.
(1 αρσ. με 2-3 θηλυκα ιδιου ειδους παντα σε τετοιο ενυδρειο)

Κορυ λιγοτερα απο 8?
Οχι
(αμμος κατω ή ψιλο χαλικακι στρογγυλεμενο)

Οι γαριδες ειναι συνηθως εκλεκτος μεζες για τα γκουραμι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-14, 20:54
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφορετικα γκουραμι?
Οχι.
(1 αρσ. με 2-3 θηλυκα ιδιου ειδους παντα σε τετοιο ενυδρειο)

Κορυ λιγοτερα απο 8?
Οχι
(αμμος κατω ή ψιλο χαλικακι στρογγυλεμενο)

Οι γαριδες ειναι συνηθως εκλεκτος μεζες για τα γκουραμι.

Πρωτον ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις!! 2ον τωρα και σημαντικο..οποτε προτινεις να βαλω pearl gourami ή colisa chuna με αναλογιες 1αρσ-3θυλ. συν ρασμπορα αν καταλαβα καλα ? και για τον βυθο τι να βαλω? εχω μαυρο χαλικι τωρα αλλα απο κατω απο το χαλικι εχω ψιλη ποταμισια αμμο!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-14, 21:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα Pearl γινονται μεγαλα οποτε δεν σε παιρνει και για κοπαδι ση μεση και για κοπαδι στο βυθο.
Dwarf, εως αδυνατο να βρεις θηλυκα (εδω ειναι δυσκολο να βρεις pearl) γιατι ειναι καπως αχρωμα και δεν τα φερουν τα μαγαζια συνηθως.

Ηταν αναμενομενο, να παει το ψιλο υλικο (αμμος) απο κατω απο το πιο χοντρο (χαλικι)
Δυο διαφορετικα ειδη υλικων στο βυθο (αμμος και χαλικι) ειναι μια καλη ευκαιρια για προβληματα που προερχονται απο το βυθο. Πολλες αναεροβιες περιοχες με υδροθειο κλπ.

Απο το στιγμη που ειναι χαλικι λοιπον το πανω υλικο, αν δεν ειναι ενυδρειακο χαλικι, στρογγυλεμενο και καθολου αιχμηρο, τα κορυ θα χασουν τα μουστακια τους, και δεν θα μπορουν να αναζητουν την τροφη ευκολα, με αποτελεσμα τον υποσιτισμο και σταδιακα προωρο θανατο.

Τα espei (οπως και τα γκουραμι και τα κορυ) εχεις διαβασει τι νερο θελουν (απο pH GH)?
Θα το φτιαχνεις?

Ο μεγαλυτερος συμμαχος του ενυδρειοφιλου ειναι η υπομονη (και η μελετη)
Με τις βιασυνες, εχεις βαλει πλωρη για προβληματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-14, 21:40
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

ναι εχω καιρο ψαχνομαι για να εχω σαν κυριο θεμα τα γκουραμι και ενα μικρο κοπαδοψαρο για να εχει κινηση το ενυδρειο μου!!το νερο ειναι στο 7 το ph μου εδω που μενω..οσο για ταγκουραμι θα ρωτησει αν υπαρχουν και θυληκα για να μου βαλει τις αναλογιες που θελω αλλιως θα ψαξω και αλλου..ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-14, 21:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε μονο το αρσενικο γκουραμι που θα το βρεις κι ευκολα, να σου φυγει ο καημος, και εται θα ειναι πιο ομαλο και το στρωσιμο, κι αν παει κατι στραβα δεν θα ξεκληριστει ολο το ενυδρειο, και θα εχεις και καιρο και για αλλη μελετη μεχρι την επομενη παραλαβη ζωντανων, γιατι δεν εφτασε η μεχρι τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-14, 00:18
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε μονο το αρσενικο γκουραμι που θα το βρεις κι ευκολα, να σου φυγει ο καημος, και εται θα ειναι πιο ομαλο και το στρωσιμο, κι αν παει κατι στραβα δεν θα ξεκληριστει ολο το ενυδρειο, και θα εχεις και καιρο και για αλλη μελετη μεχρι την επομενη παραλαβη ζωντανων, γιατι δεν εφτασε η μεχρι τωρα.
Χαχα καλως θα παρει τηλεφωνο αυριο και βλεπουμε γιατι εχω πολλα να κανω!!θελω να βαλω και εξωτερικο φιλτρο μπορει να αλλαξω διακοσμηση κτλ κτλ..Ευχαριστω παντως για την βοηθεια!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-14, 00:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα εχεις και καιρο και για αλλη μελετη μεχρι την επομενη παραλαβη ζωντανων, γιατι δεν εφτασε η μεχρι τωρα.
Για να μη παρεξηγηθω, δεν το λεω υποτιμητικά αυτο.
Ειναι πολλες οι λεπτομερειες σε ενα ενυδρειο, που ειναι φυση αδυνατο να τις μαθεις μεσα σε δυο μηνες που εισαι μελος.
Απλα εχε υπομονη και κανε διπλοτσεκαρισμα για καθε σου κινηση και ρωτα κι εδω και για αλλες γνωμες πριν κανεις κατι. (πχ να βαλεις αμμο και χαλικι μαζι ή οτιδηποτε ειναι δυσκολο να διορθωθει μετα)
Πηγαινε το χαλαρα και δεν θα χασεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-14, 00:53
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μη παρεξηγηθω, δεν το λεω υποτιμητικά αυτο.
Ειναι πολλες οι λεπτομερειες σε ενα ενυδρειο, που ειναι φυση αδυνατο να τις μαθεις μεσα σε δυο μηνες που εισαι μελος.
Απλα εχε υπομονη και κανε διπλοτσεκαρισμα για καθε σου κινηση και ρωτα κι εδω και για αλλες γνωμες πριν κανεις κατι. (πχ να βαλεις αμμο και χαλικι μαζι ή οτιδηποτε ειναι δυσκολο να διορθωθει μετα)
Πηγαινε το χαλαρα και δεν θα χασεις.

καμια παρεξηγηση εξαλλου γι'αυτο κανω τις ερωτησεις μου εδω εν υπαρχει λογος για παρεξηγησεις σαν πιο εμπειρος σαφως γνωριζεις καλυτερα πολλα πραγματα και χαιρομαι για την βοηθεια σου και τις υποδειξεις που μου εκανες!!για το χαλικι λες να βγαλω το μαυρο χαλικι και να αφησω την αμμο μονο;;απλα την αμμο την ειχα για βαση γιατι ειναι φυτεμενο το ενυδρειο και το χαλικι το εβαλα απο πανω για ομορφια!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-14, 01:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαλεγεις ή το ενα, ή το αλλο.
Για φυτα παντως κανουν και τα δυο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-14, 08:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για μενα βαλε κανα δυο ψαρακια για αρχη αν ειναι στρωμενο και ετοιμο το ενυδρειο, μετα απο λιγο καιρο βαλε παλι μερικα, και ολοκληρωσε την ψαροσυνθεση σου σε κανα τριμηνο.
Οταν ολοκληρωσεις τοτε αρχιζεις σιγα σιγα να φτιαχνεις και το νερο.
Επειδη ειχα σε 300ρι pearl και γνωριζω τις συμπεριφορες τους καθως και την αναγκη τους για ανεση χωρου, προσωπικα σε μικροτερο δε θα τα εβαζα (μαλλον αν ξανασχοληθω θα τους διαθεσω τουλαχιστο ενα 500ρακι)...
Εμενα παντως τις γαριδες ουτε που τις αγγιζαν και κολυμπουσαν παρεα, αλλα ειναι θεμα χωρου, στησιματος, ποιοτητας ταισματος και δεν αποκλειεται να παιζει ρολο κι ο χαρακτηρας των ψαριων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-14, 10:00
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Talking

το ενυδρειο τρεχει τωρα με ζωοτοκα εδω και ενα χρονο αρα φιλτρο χαλικι και ολα τα σχετικα ειναι στρωμενα!!μονο το νερο θελω να κατεβασω σιγα σιγα γιατι τωρα εχει 7ph..θα παρω σημερα τηλ να μαθω κιολας τι ψαρια εχει..αν δεν εχει θυληκα θα μεινω με τα γκαπυ και τους ξιφοφορους μου και ουτε γατα ουτε ζημια!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05259 seconds with 15 queries