Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-10, 07:04
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή Το πρώτο μου φυτεμένο

Η αρχή σιγά σιγά έγινε και μπήκαν και τα πρώτα γκαπάκια στο ενυδρείο... Έχω πολλή δουλειά ακομα αλλά δείτε για να μου πείτε παρατηρήσεις και διορθώσεις...
Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών... Τωρα μαθαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-10, 10:36
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Για πρώτη προσπάθεια τα πήγες πολύ πολύ καλά! Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να καταφέρεις σπουδαία πράγματα! Θα κάνω λοιπόν παρατηρήσεις για να να διορθώσεις τα εξής:
1. Κανά δύο στρογγυλά βότσαλα που είδα ενοχλούν λίγο το μάτι. Καλλίτερα να τα αντικαταστήσεις με πιο φυσικές πετρούλες ακανόνιστες και χρώματος σκούρου καφετί άν βρεις σε δάσος και να τις βάλεις κοντά στη ρίζα σου με δεμένες τις ανούμπιες.
2. Στην πλάτη του ενυδρείου βάλε κανά ψηλό φυτό ακόμη, δίπλα στην ετζέρια και τη μπακόμπα. Ωραία αντίθεση θα έκανε μια λινοφίλα σεσιλιφλόρα με τα ανοιχτόχρωμα φυλλαράκια της.
3. Δεν μπορώ να διακρίνω καθαρά από τις φωτογραφίες, αλλά νομίζω έχεις φυτέψει βαθιά μια ανούμπια ή είναι ένα είδος εχινόδωρου? Επίσης διέκρινα μια κρυπτοκορίνα πολύ θαμμένη στο χαλίκι? Μπορεί να κανω λάθος για την ανούμπια. Αν δεν κάνω, τότε ξέθαψε την και ΄δέσε την στο ξύλο ή στην πέτρα.
Αν προσθέσεις 2-3 φυτά μεσαίου ύψους γύρω από τη ρίζα σου και βάλεις και στο μπροστινό τμήμα προς το τζάμι εύκολα χαμηλά φυτά, θα έχεις ολοκληρώσει όλο το σχέδιο.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-10, 13:29
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πρώτη προσπάθεια τα πήγες πολύ πολύ καλά! Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να καταφέρεις σπουδαία πράγματα! Θα κάνω λοιπόν παρατηρήσεις για να να διορθώσεις τα εξής:
1. Κανά δύο στρογγυλά βότσαλα που είδα ενοχλούν λίγο το μάτι. Καλλίτερα να τα αντικαταστήσεις με πιο φυσικές πετρούλες ακανόνιστες και χρώματος σκούρου καφετί άν βρεις σε δάσος και να τις βάλεις κοντά στη ρίζα σου με δεμένες τις ανούμπιες.
Τα βότσαλα είναι πρόχειρα εκεί. Σίγουρα κάποια θα "ντυθούν" με moss και ανούβιες όπως η πέτρα δεξιά που προς το παρον έχει μια ανούβια επάνω της. Θα κοιτάξω και για πέτρες που λες.
2. Στην πλάτη του ενυδρείου βάλε κανά ψηλό φυτό ακόμη, δίπλα στην ετζέρια και τη μπακόμπα. Ωραία αντίθεση θα έκανε μια λινοφίλα σεσιλιφλόρα με τα ανοιχτόχρωμα φυλλαράκια της.
Ακριβώς αυτο είχα σκοπό να κάνω! Είσαι στο μυαλό μου!
3. Δεν μπορώ να διακρίνω καθαρά από τις φωτογραφίες, αλλά νομίζω έχεις φυτέψει βαθιά μια ανούμπια ή είναι ένα είδος εχινόδωρου? Επίσης διέκρινα μια κρυπτοκορίνα πολύ θαμμένη στο χαλίκι? Μπορεί να κανω λάθος για την ανούμπια. Αν δεν κάνω, τότε ξέθαψε την και ΄δέσε την στο ξύλο ή στην πέτρα. Δεν είναι ανούμπια, είναι εχινόδωρος αλλά ακόμα μικρός. Η κρυπτοκορίνα αναπτύσσεται εξαιρετικά και ήδη έχει βγάλει καινούργιο φυλλαράκι που μεγαλώνει μέρα με τη μέρα.
Αν προσθέσεις 2-3 φυτά μεσαίου ύψους γύρω από τη ρίζα σου και βάλεις και στο μπροστινό τμήμα προς το τζάμι εύκολα χαμηλά φυτά, θα έχεις ολοκληρώσει όλο το σχέδιο.
Αυτό θα κάνω...

Αλεξάνδρα, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που έχω το ενυδρείο 11 χρόνια, είμαι παντελώς άσχετη από φυτά. Πριν ξεκινήσω την προσπάθεια για φυτεμένο έριξα ατελείωτες ώρες διαβάσματος και εδώ και σε ξένα φόρουμς. Έχω πάρα πολλή δουλειά ακόμα αλλά έχω υπομονή ώστε να φτιάξω κάτι ομορφο τουλάχιστον για μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-10, 13:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μπράβο, μια χαρά τα πας, όταν φουντώσουν τα φυτά σου θα γίνει κουκλί.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-10, 14:16
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

θελει χρονο ακομα να γινουν τουμπανο τα φυτα και μετα βλεπουμε πως θα ειναι αλλα μπορεις να βαλεις πετρες και ξυλα απλα οχι απο δασος αλλα απο καποιο μαγαζι με πετροματα (για να παρεις πετρες ουδετερες για το νερο) και ξυλα απο καποιο πετσοπ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-10, 14:31
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Σίγουρα θα φτιάξεις πολύ όμορφο ενυδρείο. Οχι μόνο για σένα αλλά και για τους άλλους που θα το βλέπουν. Ηδη δηλ είναι ωραίο.
Υπομονή θέλει μόνο και όρεξη για βελτίωση μέσα από τη συνεχή παρατήρηση και το ψάξιμο για τις λεπτομέρειες...Εμείς οι γυναίκες έχουμε και τη διακόσμηση στο αίμα μας!!
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα θα φτιάξεις πολύ όμορφο ενυδρείο. Οχι μόνο για σένα αλλά και για τους άλλους που θα το βλέπουν. Ηδη δηλ είναι ωραίο.
Υπομονή θέλει μόνο και όρεξη για βελτίωση μέσα από τη συνεχή παρατήρηση και το ψάξιμο για τις λεπτομέρειες...
Εμείς οι γυναίκες έχουμε και τη διακόσμηση στο αίμα μας!!
Ναι καλά. Από άποψης ενυδρείων μόνο εσείς (και κάποιες άλλες)...

__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-10, 07:32
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο, μια χαρά τα πας, όταν φουντώσουν τα φυτά σου θα γίνει κουκλί.

Σε ευχαριστώ... Μου δίνεις κι εσύ κουράγιο να συνεχίσω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
θελει χρονο ακομα να γινουν τουμπανο τα φυτα και μετα βλεπουμε πως θα ειναι αλλα μπορεις να βαλεις πετρες και ξυλα απλα οχι απο δασος αλλα απο καποιο μαγαζι με πετροματα (για να παρεις πετρες ουδετερες για το νερο) και ξυλα απο καποιο πετσοπ
Οκ, δεν είπε κανείς ότι τα φυτά θα γίνουν δάσος από τη μια μέρα στην άλλη!!!!!!!! Όύτε σκοπέυω να στείλω το ενυδρείο σε διαγωνισμό! Κάνω μια προσπαθεια να δημιουργήσω κάτι ομορφο και σωστό, ένα περιβάλλον που θα απολαμβάνουν τα ψαράκια μου κι εγώ... Πίστεψέ με ότι εδώ και τρεις μήνες σχεδόν, ασχολούμαι με αυτή την ιστορία διαβάζοντας πάρα πολύ και κάνοντας μικρά και προσεκτικά βήματα, καταναλώνοντας τον ελάχιστο ελέυθερο χρόνο μου σε αυτό. Το τρίτο μου παιδί είναι μόλις τριών μηνών και ο ύπνος μου είναι ελάχιστος. Κλέβω λοιπόν ώρες από αυτόν τον ελάχιστο ύπνο για να κάνω κάτι που αγαπώ πολύ. Μην με αποπαίρνεις λοιπόν με το ύφος σου... Ζήτησα τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σας, ως πιο έμπειροι που είστε, και τίποτε παραπάνω...
Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές περί ξύλων και πέτρας....

Υ.Γ. Συγν'ωμη που ξέφυγα λίγο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καλά. Από άποψης ενυδρείων μόνο εσείς (και κάποιες άλλες)...

Απλώς αντιπαρέρχομαι το σχόλιό σου...χαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 08-12-10 στις 07:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-10, 08:31
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων

Οκ, δεν είπε κανείς ότι τα φυτά θα γίνουν δάσος από τη μια μέρα στην άλλη!!!!!!!! Όύτε σκοπέυω να στείλω το ενυδρείο σε διαγωνισμό! Κάνω μια προσπαθεια να δημιουργήσω κάτι ομορφο και σωστό, ένα περιβάλλον που θα απολαμβάνουν τα ψαράκια μου κι εγώ... Πίστεψέ με ότι εδώ και τρεις μήνες σχεδόν, ασχολούμαι με αυτή την ιστορία διαβάζοντας πάρα πολύ και κάνοντας μικρά και προσεκτικά βήματα, καταναλώνοντας τον ελάχιστο ελέυθερο χρόνο μου σε αυτό. Το τρίτο μου παιδί είναι μόλις τριών μηνών και ο ύπνος μου είναι ελάχιστος. Κλέβω λοιπόν ώρες από αυτόν τον ελάχιστο ύπνο για να κάνω κάτι που αγαπώ πολύ. Μην με αποπαίρνεις λοιπόν με το ύφος σου... Ζήτησα τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σας, ως πιο έμπειροι που είστε, και τίποτε παραπάνω...
Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές περί ξύλων και πέτρας....

οπα οπα παρτο αλλιως σε καμια περιπτωση δεν σε αποπαιρνω. Να εχεις στον νου σου οτι ο γραπτος λογος ευκολα μπορει να παρεξηγιθει. τα σχολια ειναι για να βοηθησω και εγω οσο μπορω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-10, 11:14
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Σίγουρα όλοι θέλουν να βοηθήσουν. Στο φόρουμ αυτό το αποδεικνύουν τα παιδιά είτε έμπρακτα, στέλνοντας ο ένας στον άλλο διάφορα μπόλι, κλαδέματα κλπ, είτε μέσα από γραπτές παρατηρήσεις και συμβουλες΄.
Θα το διαπιστώνεις συνέχεια αυτό...

Τώρα άν γίνεται και λίγο άστοχο χιούμορ....δεν το παρεξηγούμε εφόσον προέρχεται από κατά πολύ νεαρότερο μέλος.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-10, 12:10
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα όλοι θέλουν να βοηθήσουν. Στο φόρουμ αυτό το αποδεικνύουν τα παιδιά είτε έμπρακτα, στέλνοντας ο ένας στον άλλο διάφορα μπόλι, κλαδέματα κλπ, είτε μέσα από γραπτές παρατηρήσεις και συμβουλες΄.
Θα το διαπιστώνεις συνέχεια αυτό...

Τώρα άν γίνεται και λίγο άστοχο χιούμορ....δεν το παρεξηγούμε εφόσον προέρχεται από κατά πολύ νεαρότερο μέλος.
Αν μιλάς για το σχόλιο του Τηλέμαχου, εννοείται ότι δε με πέιραξε καθόλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ίσα ίσα που γέλασα πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-10, 12:30
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Ε ναί αυτό εννοώ. Γέλασα κι εγώ πάντως.

Μπράβο πάντως που με τρία παιδιά και το ένα τόσο μικρό βρίσκεις χρόνο για το χόμπυ. Εγώ με έναν ντελικανή στα 9 μιση και πάω σαν τον κλέφτη τα βράδια να γράψω στο φόρουμ (τώρα γράφω από τη δουλειά) γιατί όλο φωνάζει ..."Πάλι στο laptop είσαι?? Φύγε επιτέλους κι ελα να δούμε την ταινία στον καναπέ...."
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-10, 13:10
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
οπα οπα παρτο αλλιως σε καμια περιπτωση δεν σε αποπαιρνω. Να εχεις στον νου σου οτι ο γραπτος λογος ευκολα μπορει να παρεξηγιθει. τα σχολια ειναι για να βοηθησω και εγω οσο μπορω

Αυτή είναι πολύ αγαπημένη μου έκφραση! Anyway, συγνώμη αν ήμουν κάπως απότομη...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναί αυτό εννοώ. Γέλασα κι εγώ πάντως.

Μπράβο πάντως που με τρία παιδιά και το ένα τόσο μικρό βρίσκεις χρόνο για το χόμπυ. Εγώ με έναν ντελικανή στα 9 μιση και πάω σαν τον κλέφτη τα βράδια να γράψω στο φόρουμ (τώρα γράφω από τη δουλειά) γιατί όλο φωνάζει ..."Πάλι στο laptop είσαι?? Φύγε επιτέλους κι ελα να δούμε την ταινία στον καναπέ...."
Πάντα πίστευα οτι όταν αγαπάς κάτι βρίσκεις χρονο να ασχοληθεις με αυτό... Εχω βρυκολακιάσει βέβαια...
Στο θέμα μας... Παρήγγειλα μια limnofila sessiflora, αρκετή moss και θα επσνέλθω με νεοτερα...
Π

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 08-12-10 στις 13:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι πρέπει να γνωρίζετε πριν κάνετε το πρώτο σας Φυτεμένο. kingrim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 12-04-18 20:56
Το πρώτο μου... iliasb Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 16-01-09 12:55
Kotsos: Το πρώτο μου φυτεμένο Kotsos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 7 04-01-09 13:41
Το πρώτο μου ενυδρείο!!!!!!! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-12-08 19:07
Το πρώτο 54λιτρο gsa Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 19 18-09-06 20:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05996 seconds with 13 queries