Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-16, 15:56
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή Καραβιδάκι Mexican Dwarf Lobster κάνει μαραθώνιο!

Εδώ και μια εβδομάδα έχω βάλει στο ενυδρείο ένα Mexican Dwarf Lobster (αστακουδάκι) και 4 γαριδούλες amano. Ενώ οι γαρίδες είναι απόλυτα ήσυχες, αυτό έχει λυσσάξει να γυρίζει γύρω γύρω στο ενυδρείο. Μπαίνει, βγαίνει σε κρυψώνες, αλωνίζει τα πάντα. Υπερκινητικό εντελώς!
Έχει κάποιος φίλος Mexican Dwarf Lobster για να μου πει αν είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-16, 16:05
rozela120 Ο χρήστης rozela120 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2014
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

ειχα εγω καμια 10 ρια ..ετσι ακριβως κανουν...και αμα υπαρξουν και αλλα να δεις..γενικα χρειαζετε πολλεσ κρυψωνες..και αμα παρεις και αλλα να ξερεις οτι βανδαλιζονται αγρια..καια ρσενικα μεταξυ τουσ κια αρσενικα θηλυκά ...αλλα εχουν το γουστο τουσ...ειχα βγαλει και μικρα καποια φορα αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις θηλυκα του ειδουσ καθος ειανι πολυ περισσοτερα τα αρσενικα που υπαρχουν στο εμπόριο ..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-16, 16:16
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rozela120 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα εγω καμια 10 ρια ..ετσι ακριβως κανουν...και αμα υπαρξουν και αλλα να δεις..γενικα χρειαζετε πολλεσ κρυψωνες..και αμα παρεις και αλλα να ξερεις οτι βανδαλιζονται αγρια..καια ρσενικα μεταξυ τουσ κια αρσενικα θηλυκά ...αλλα εχουν το γουστο τουσ...ειχα βγαλει και μικρα καποια φορα αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις θηλυκα του ειδουσ καθος ειανι πολυ περισσοτερα τα αρσενικα που υπαρχουν στο εμπόριο ..
Στην αρχή είχα πάρει 2 αλλά άρχισαν να πλακώνονται μέσα στη σακούλα, οπότε άφησα το δεύτερο στο κατάστημα και πήρα μόνο το ένα. Στη σακούλα είχε αρχίσει να πέφτει τρελό ξύλο με τις δαγκάνες! Δεν θα το άντεχα αυτό να το βλέπω μέσα στο ενυδρείο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-16, 22:34
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγόρασα και εγώ πρόσφατα, (πριν 20 ημέρες), τέσσερα τέτοια αστακουδάκια. Τη τρίτη μέρα βρήκα το μικρότερο από, αυτά νεκρό! Λέτε να τον ''καθάρισαν'' τα υπόλοιπα; Eπιπλέον προσπαθούν να πιάσουν τις γαρίδες red cherry, αν και η προσπάθειά τους μου φαίνεται αδέξια, και θέλω να ελπίζω ότι επί δεν είναι σε θέση να το επιτύχουν. Πάντως και σε μένα τρέχουν σαν τρελά όταν τα βλέπω, κυρίως στο τάισμα, αλλά είναι ακριβοθόρητοι. Συνήθως κρύβονται στα πυκνοφυτεμένα τμήματα του ενυδρείου και έχω την αίσθηση ότι δεν τους αρέσει το πολύ φως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-17, 15:49
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα και εγώ πρόσφατα, (πριν 20 ημέρες), τέσσερα τέτοια αστακουδάκια. Τη τρίτη μέρα βρήκα το μικρότερο από, αυτά νεκρό! Λέτε να τον ''καθάρισαν'' τα υπόλοιπα; Eπιπλέον προσπαθούν να πιάσουν τις γαρίδες red cherry, αν και η προσπάθειά τους μου φαίνεται αδέξια, και θέλω να ελπίζω ότι επί δεν είναι σε θέση να το επιτύχουν. Πάντως και σε μένα τρέχουν σαν τρελά όταν τα βλέπω, κυρίως στο τάισμα, αλλά είναι ακριβοθόρητοι. Συνήθως κρύβονται στα πυκνοφυτεμένα τμήματα του ενυδρείου και έχω την αίσθηση ότι δεν τους αρέσει το πολύ φως.
Εμένα το δικό μου έχει κατασκηνώσει εδώ και 15 μέρες σε μια κρυψώνα και βγαίνει μόνο για φαγητό!
Να ξέρεις, ότι πλακώνονται άσχημα τα αρσενικά μεταξύ τους. Ενδεχομένως στο "καθάρισαν" το μικρό και πιο αδύναμο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-17, 16:29
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν ειναι για συγκατοικηση με γαριδες αυτοι οι κανιβαλοι!
σιγουρα θα τσιμπισουν καποιες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-17, 16:37
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

απ'οσο ξέρω αυτά τα βάζεις ή μόνα τους ή πολλά μαζί (για να μοιράζονται οι επιθέσεις και να μην φτάνουν μέχρι τον θάνατο) είχα και εγώ παλαιότερα προσπαθήσει να διατηρήσω τέτοιο καραβιδακι αλλά και τις 2 φορές που το προσπάθησα δεν έζησαν πάνω από 2-3 μήνες,μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι και τις δυο φορές που τα βρήκα ψόφια ήταν σαν να προσπαθούσε να αλλάξει τον εξωσκελετό και να μην τα κατάφερε,tsala δεν έχει σχέση με τις μεγάλες αυτό το είδος είναι αρκετά ειρηνικό

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91361
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-17, 19:02
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

το ξερω Χρηστο το μεγεθος, εχει φιλος και ξερω τι καφροι ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-17, 23:46
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Μάλλον από ότι κατάλαβα... Κι άλλο μπελά, εβαλα μέσα στο ενυδρείο !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-17, 08:00
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον από ότι κατάλαβα... Κι άλλο μπελά, εβαλα μέσα στο ενυδρείο !
Το δικό μου όταν το πρωτοέβαλα στο ενυδρείο, πρέπει να το γύρισε γύρω γύρω άνω από 1000 φορές!
Μετά λούφαξε και τώρα είναι πιο ήρεμος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-17, 15:37
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Το αστακουδάκι εδώ και μια βδομάδα αγνοείται...
Είχα να το δω 10 μέρες γιατί χωνόταν όλο σε κρυψώνες, αλλά έκανα καθάρισμα με σκούπα βυθού και δεν το εντόπισα.
Δεν βρήκα κανένα ίχνος του, κέλυφος κλπ εκτός και αν είναι χωμένο σε κανένα απίστευτο μέρος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εγκυμονουσα mexican dwarf crayfish( Cambarellus patzcuarensis) sailor247 Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 0 19-04-14 19:50
Ξυλόκολλα.Κάνει ή δεν κάνει? πλυμμήρας DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 03-01-08 17:27
Shinnersia rivularis "Mexican Oak Leaf" => Μεζε mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 25-02-05 17:35
κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο; newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 23-12-02 15:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05279 seconds with 15 queries