Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 24-08-15, 20:02
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή κοι

Τα ψάρια που φιλοξενούμε στα ενυδρεία η στης λίμνες μας γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε τεχνητά εκτροφεία ζούνε σε συγκεκριμένο χώρο και έχουν εξοικειωθεί με τον άνθρωπο .Αν αυτά τα ζώα τα ελευθερώσεις στο φυσικό τους περιβάλλον δύσκολα θα επιβιώσουν. Όλοι μας που έχουμε μικρούς υδροβιοτοπους στα σπίτια μας ικανοποιουμαι το προσωπικό μας εγώ και όχι την άνετη και ελεύθερη διαβίωση των ψαριών. Όποιος πραγματικά ήθελε αυτό θα πήγαινε να επισκεφτεί αυτά τα ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον .Ποιος είναι αυτός αλήθεια που γνωρίζει ότι το χρυσόψαρο για παράδειγμα ζει καλύτερα στα 20 - 50-80-100-200- 500 η στα 1000 λίτρα? . Το σίγουρο είναι ότι τα ζώα αυτά θέλουν οπωσδήποτε ένα καθαρό περιβάλλον καλή οξυγόνωση και μια σωστή και ισορροπημένη τροφή .Αυτά είναι ζωτικής σημασίας και όχι τα 20 και τα 30 λίτρα παραπάνω. Όσο αναφορά για τη βιολογία η γνώμη μου είναι ότι η ελαφρόπετρα δεν είναι καθόλου καλώ βιολογικό υλικό .Στομωνη πολύ γρήγορα και δεν επιτρέπει στα καλά βακτήρια να δημιουργισουν μια δυνατή αποικία ούτως ώστε να διευκολυνουμε το νερό να κάνει πιο γρήγορα των κύκλο του αζώτου .Εγώ δουλεύω το kristal bio έχει τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερη βιολογική επιφάνεια από οποιοδήποτε άλλο βιολογικό υλικό όπως πχ το κ1. Δεν στομωνη ποτέ,δεν γκρεμίζει το ph (κρατάει την ισορροπία) συν ότι εξοικονομούμε πολύτιμο χώρο για τα φίλτρα .¶λω ένα εξαιρετικό υλικό είναι bio star,και η ιαπωνική ψάθα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 25-08-15, 11:04
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον... και εγώ είμαι της γνώμης ότι πρώτο ρόλο έχει η φίλτρανση σε ένα σύστημα, μπορείς να γράψεις σχετικά με τα υλικά που αναφέρεις, cristal bio, bio star, ιαπωνική ψάθα. Πως τα κάνεις χρήση, ποσότητες κλπ. Κάποιο λινκ με φώτο, τιμές κλπ να τα δούμε

Η ελαφρόπετρα θεωρείτε από πολλούς οικονομικό και άριστο υλικό, νομίζω είσαι από τους ελάχιστους που λέει κάτι άλλο, μήπως κάνει για μικρά συστήματα και όχι για μεγάλα;. ΑΝ θες γράφεις την εμπειρία σου.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 25-08-15, 11:18
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Σευχαριστω που κανεις ουσιαστικη κουβεντα,και μαθαινω και νεα υλικα φιλτρανσεις.Και εγω εχω τις επιφυλλαξεις μου για την ελαφροπετρα,γιατι εδώ εχουμε πολλες και μεγαλες,και τις εβαζα μεσα στα ενυδρεια(όχι στο φιλτρο)Και λαπωναν πολύ.Τα αλλα υλικα πουλες δεν τα ξερω,βαλεμας ένα λινκ αν θελεις.

Επισης συμφωνω ότι φιλτρανση ειναι το βασικο στο ενυδρειο,και επισης ότι όλα τα ψαρακια μας αν τα αφήσουμε στην φυση,δεν θα επιβιωσουν.Αλλα το να μπορεις να κρατας 65-90 ποντους ,7-8 ψαρια σε 1000 λιτρα,το αποδιδω δυχως να εχω καμια φνωση για τα ΚΟΙ,ειναι ο φιλικος χαρακτηρας τους,γιατι εγω αν βαλω τις φροντοζες μου σε 300 λιτρα,θα αλληλοσπαραχτουν.Οποτε δεν πιστευω ότι οι ψαρουκλες σου καλοπερν,απλα επιβιωνουν λογο ότι είναι καλωσυνατα ψαρια.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 25-08-15, 20:53
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή koi

Αυτά τα υλικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει .ling να σας στύλο δεν ξέρω .Εγώ τα κάνω απευθείας εισαγωγή από japan των ogata.Φέρνω ποσότητες. Μπορούν να μπουν σε όλα τα βιολογικά . Και σε sab sistem και σε vortex sistem και σε trip clean sistem.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 26-08-15, 06:49
goldjohnny Ο χρήστης goldjohnny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Περιοχή: Athina, Sepolia
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ένα αποτέλεσμα από γκουγλαρισμα
50 litres of Crystal Bio weighs only 7.5kg
http://www.koilogic.co.uk/product-sh...-media?page=20
μάλλον πρέπει να το δούμε καλυτέρα, κόστος δεν βρήκα ακόμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 26-08-15, 07:06
goldjohnny Ο χρήστης goldjohnny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Περιοχή: Athina, Sepolia
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Βρήκα

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Crystal Bio - Shower Media 10-20mm - Koi Logic.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  19,7 KB
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-08-15, 07:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εμενα γιατι μου φαινεται για ελαφροπετρα παλι με αλλαγμενη ονομασια?
αλλη seachem μας βγηκε εδω
καλα...το πρακτικερ ειναι φτηνοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 26-08-15, 08:22
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή koi

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldjohnny Εμφάνιση μηνυμάτων
ένα αποτέλεσμα από γκουγλαρισμα
50 litres of Crystal Bio weighs only 7.5kg
http://www.koilogic.co.uk/product-sh...-media?page=20
μάλλον πρέπει να το δούμε καλυτέρα, κόστος δεν βρήκα ακόμα.....
Ναι αυτό είναι το υλικό . Το μόνο που δεν έχει καμία σχέση με την ελαφρόπετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 26-08-15, 08:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιαννη εχω βρει ηδη αρκετες αναφορες σε φορουμ (σχετικα με κοι) πως το crystal Βιο ειναι ελαφροπετρα(pumice).

ισως εχει περασει απο επεξεργασια(ψησιμο,διαλογη για συγκεκριμενη διαμετρο πορων κλπ)αλλα ολα μεχρι στιγμης μου δειχνουν πως ειναι ελαφροπετρα....

http://www.koi4u.co.za/index.php?opt...278&view=topic
http://chatterkoi.uk/viewtopic.php?f=10&t=639
http://www.koiforum.co.uk/general-ko...ice-stone.html
http://www.koimag.co.uk/forum/growst...o-t560413.html

και αλλα...

(οπως λενε και οι αγγλοι:if it walks like a duck and quacks like a duck...)
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 26-08-15, 11:31
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Γιάννη αν και είπαμε κάποια πράγματα στο τηλ.... Κάνα άμα θέλεις μια πιο καλή περιγραφή αυτών των υλικών! Πχ τι είναι και τι κάνει η ιαπωνική Ψαθα ?
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 26-08-15, 12:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά δεν ξέρω από λίμνες και από βιολογικά υλικά για λίμνες, αλλά για ενυδρεία η ελαφρόπετρα θεωρώ πως είναι πολύ καλό υλικό , και η σχέση απόδοση/κόστος το κάνει άριστο και ασύγκριτο με οποιοδήποτε άλλο. Προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει σε δικά μου αλλά και σε άλλα ενυδρεία φίλων που έστησα, από 30αρια έως και 500αρια με πολύ καλά αποτελέσματα, και συγκεκριμένα στα δικά μου με τα χρυσόψαρα αποδείχτηκε πως κάνει πάρα πολύ καλά τη δουλειά της.
Τώρα για λίμνες που σίγουρα τα σωματίδια που αιωρούνται στο νερό είναι πολύ περισσότερα από οποιοδήποτε ενυδρείο και οι ρύποι αρκετοί δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί η ελαφρόπετρα.
Οπτικά μου φαίνεται το ίδιο και απορώ πως μπορεί η ελαφρόπετρα να στομώνει πιο εύκολα από το Crystal Bio, για το εσωτερικό του ότι και να βλέπουμε δεν λέει κάτι, αυτό μόνο με εξειδικευμένες μετρήσεις μπορεί να αποδειχθεί. Από την άλλη όμως είναι πλέον γνωστό ότι οι εταιρίες ψάχνουν να δημιουργήσουν προϊόντα που πιθανών να υπάρχουν ήδη στη φύση έτοιμα αλλά για να έχουν να πουλήσουν κάτι δικό τους και μας τάζουν λαγούς και πετραχήλια και μας πουλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Το ξέρετε πολύ καλά πως το Marketing πουλάει και τσατσάρες σε καραφλούς.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 26-08-15, 14:05
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ανοίγουμε ένα τεράστιο θέμα που δεν νομίζω ότι μπορεί να αναλυθεί μέσω του forum. Παρόλο αυτά.

Ελαφρόπετρα vs Crystal Bio.

Η ελαφρόπετρα είναι αρκετά ποιο βαριά και είναι φτιαγμένη από διαφορετικό υλικό σε σχέση με το Crystal Bio. Είναι ηφαιστειογενές ορυκτό (κυρίως πυριτικό υλικό) και αρκετά εύθραυστη. Το Crystal Bio κατασκευάζετε από ανακυκλωμένο γυαλί το οποίο βράζει σε μεγάλες θερμοκρασίες πριν πάρει την τελική του μορφή. Για αυτό τον λόγο δεν είναι ούτε βαρύ ούτε εύθραυστο. Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια. Και τα 2 υλικά τα έχω χρησιμοποιήσει στην λίμνη μου.

Είμαι υπέρ της άποψης ότι μπορεί η ελαφρόπετρα να δουλέψει σαν βιολογικό υλικό λόγο της πορώδης επιφάνειας. Είναι αρκετά φτηνό υλικό με μπόλικα μειονεκτήματα. Η πορώδες επιφάνεια στομώνει εύκολα και χρειάζεται καθάρισμα. Οσο και να την καθαρίσεις δεν θα είναι ποτέ "καθαρή". Θρυμματίζετε και στουμπώνει τον εαυτό της. Μετά από 1 χρόνο χρήση η ποσότητα του υλικού είχε μειωθεί λόγο του θρυμματισμού της.
Από την άλλη αγόρασα με τον Γιάννη Crystal Bio και είναι εντυπωσιακό υλικό. Δεν θρυμματίζετε με ότι συνεπάγεται αυτό. Για αυτό δίνουν και πολλά χρόνια εγγύησης. Δεν είναι απλώς πορώδες υλικό. Είναι διάτρητο. Δηλαδή αν φυσήξεις από την μια πλευρά με δύναμη θα βγει ο αέρας από την άλλη. Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Συν της άλλης η αναλογία που δίνουν είναι 1 προς 10 σε σύγκριση με άλλα υλικά φίλτρου.

Τώρα για παραγγελλείες παίζουν διάφορα υλικά σαν το Crystal bio στο ίντερνετ (ebay). Προτίμησα όμως να μπω στην παραγγελία που έκανε ο Γιάννης από τον oggata.

Ιαπωνική Ψάθα / Japanese matting

Προσοχή δεν είναι το ίδιο με το Matala Matting. Προτιμήστε την Ιαπωνική ψάθα. Χρησιμοποιείτε στο προφίλτρο. Από τα πολύ καλά υλικά φίλτρου. Είναι κάτι σαν τεράστιο σφουγγάρι που επιτρέπει το νερό να περνάει από μέσα του. Βοηθάει στο να ανέβουν τα επίπεδα οξυγόνου του νερού,

Η παραγγελία του από το εξωτερικό είναι θέμα. Όταν πήγα να παραγγείλω με διαστάσεις 1μχ2μ μου ζήταγαν τα διπλάσια λεφτά λόγο μεταφορικών. Μερικές (/αρκετές) εταιρίες δεν έστελναν λόγο του τεράστιου όγκου που πιάνει.

Ούφφφ.. ελπίζω να μην σας κούρασα.... Εγώ πάντως κουράστηκα να τα γράφω
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 26-08-15, 15:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραιος!αν ισχυει αυτο ειναι ενδιαφερον.
επισης ενδιαφερον το οτι δεν θρυματιζεται(υποθετω πως ετσι δεν χανει και επιφανεια?)
γιατι το siporax της Sera που ειναι επισης βασισμενο στο γυαλι χανει.

μπορουμε να την κανουμε αλλου τη συζητηση ομως μη χαλασω το θεμα του γιαννη εδω.(γιαννη σορυ )
αν βρει καποιος κανα λινκ για διαβασμα σχετικα με το υλικο ας το βαλει.ειτε εδω ειτε ας μου το στειλει με πμ
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 26-08-15, 19:05
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή koi

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοίγουμε ένα τεράστιο θέμα που δεν νομίζω ότι μπορεί να αναλυθεί μέσω του forum. Παρόλο αυτά.

Ελαφρόπετρα vs Crystal Bio.

Η ελαφρόπετρα είναι αρκετά ποιο βαριά και είναι φτιαγμένη από διαφορετικό υλικό σε σχέση με το Crystal Bio. Είναι ηφαιστειογενές ορυκτό (κυρίως πυριτικό υλικό) και αρκετά εύθραυστη. Το Crystal Bio κατασκευάζετε από ανακυκλωμένο γυαλί το οποίο βράζει σε μεγάλες θερμοκρασίες πριν πάρει την τελική του μορφή. Για αυτό τον λόγο δεν είναι ούτε βαρύ ούτε εύθραυστο. Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια. Και τα 2 υλικά τα έχω χρησιμοποιήσει στην λίμνη μου.

Είμαι υπέρ της άποψης ότι μπορεί η ελαφρόπετρα να δουλέψει σαν βιολογικό υλικό λόγο της πορώδης επιφάνειας. Είναι αρκετά φτηνό υλικό με μπόλικα μειονεκτήματα. Η πορώδες επιφάνεια στομώνει εύκολα και χρειάζεται καθάρισμα. Οσο και να την καθαρίσεις δεν θα είναι ποτέ "καθαρή". Θρυμματίζετε και στουμπώνει τον εαυτό της. Μετά από 1 χρόνο χρήση η ποσότητα του υλικού είχε μειωθεί λόγο του θρυμματισμού της.
Από την άλλη αγόρασα με τον Γιάννη Crystal Bio και είναι εντυπωσιακό υλικό. Δεν θρυμματίζετε με ότι συνεπάγεται αυτό. Για αυτό δίνουν και πολλά χρόνια εγγύησης. Δεν είναι απλώς πορώδες υλικό. Είναι διάτρητο. Δηλαδή αν φυσήξεις από την μια πλευρά με δύναμη θα βγει ο αέρας από την άλλη. Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Συν της άλλης η αναλογία που δίνουν είναι 1 προς 10 σε σύγκριση με άλλα υλικά φίλτρου.

Τώρα για παραγγελλείες παίζουν διάφορα υλικά σαν το Crystal bio στο ίντερνετ (ebay). Προτίμησα όμως να μπω στην παραγγελία που έκανε ο Γιάννης από τον oggata.

Ιαπωνική Ψάθα / Japanese matting

Προσοχή δεν είναι το ίδιο με το Matala Matting. Προτιμήστε την Ιαπωνική ψάθα. Χρησιμοποιείτε στο προφίλτρο. Από τα πολύ καλά υλικά φίλτρου. Είναι κάτι σαν τεράστιο σφουγγάρι που επιτρέπει το νερό να περνάει από μέσα του. Βοηθάει στο να ανέβουν τα επίπεδα οξυγόνου του νερού,

Η παραγγελία του από το εξωτερικό είναι θέμα. Όταν πήγα να παραγγείλω με διαστάσεις 1μχ2μ μου ζήταγαν τα διπλάσια λεφτά λόγο μεταφορικών. Μερικές (/αρκετές) εταιρίες δεν έστελναν λόγο του τεράστιου όγκου που πιάνει.

Ούφφφ.. ελπίζω να μην σας κούρασα.... Εγώ πάντως κουράστηκα να τα γράφω
Πάνω συμφωνώ απόλυτα. Προσέγγισες το θέμα τέλεια. Ένα λίτρο cristal bio δουλεύει για 500 λίτρα νερό και για μια ζωή .Από προσωπική μου εμπειρία στην μεγάλη λίμνη που έχω 30000 λίτρα νερό ταΐζω ιδικά το καλοκαίρι με full πρωτεϊνούχα τροφή ως και 60% ασταμάτητα (έχω μέσα μεγάλη ιχθυοφορτωση) ο ήλιος την λούζει όλη μέρα ΧΩΡΙΣ UV. Και δεν έχω ίχνος αλγης. Και το νερό μου κρύσταλλο. Αυτό οφείλετε στα καλά βιολογικά υλικά. Α (στο τελευταίο στάδιο το νερό πέφτει σε μια μικρή προ λίμνη με φυτά). Η επιφάνεια της λίμνης είναι 25 τ/μ σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η λίμνη θα ει τανε γεμάτη στην άλγη..
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 26-08-15, 19:49
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Από το site της oggata

http://www.ogatakoi.com/eng/dry_goods/crystalbio/
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 26-08-15, 20:14
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

σε τι τιμες παιζει το crystal bio?για 13000 λιτρα λιμνη ποσο περιπου χριαζεται?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-08-15, 20:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων

Ελαφρόπετρα vs Crystal Bio.
Πολύ καλές οι πληροφορίες σου και αρκετα κατατοπιστικές.
Ευχαριστούμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 26-08-15, 21:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω παιδια.δεν θα επιμεινω αφου δεν ξερω αλλα ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης...

με παραξενευει λιγο το γεγονος πως η συγκριση(τουλαχιστον στο λινκ που εβαλε ο γιωργος)ειναι μεταξυ του υλικου της εταιριας και συνθετικων υλικων κ δεν το συγκρινουν με ελαφροπετρα.(το ιδιο κανει και η seachem παρεπιπτοντως...)
πρωτον αυτο.

δευτερον η διαδικασια παρασκευης του μου θυμιζει πολυ το πως δημιουργειται η ελαφροπετρα,αλλα χρησιμοποιουν αλλες λεξεις κ το περιγραφουν πιο γενικα.

τριτον,αμφιβαλω πολυ πως μπηκαν στη διαδικασια να αναπτυξουν νεο υλικο ενω ολοκληρη seachem (με αρκετα μεγαλυτερο μεριδιο αγορας νομιζω) δεν τοχει κανει....(θα μου πεις αλλοι τοχουν κανει...αλλα εχουν μιμηθει στην ουσια την ελαφροπετρα κ ετσι κιαλλιως δεν θα μπορουσαν ολοι να χρησιμοποιησουν το ιδιο υλικο.καποιος το προλαβε)

κ επειδη οπως ειπε ο τακης το μαρκετινγκ και οι δικηγοροι λυνουν κ δενουν(για ναχουν τον κ...λο τους καλυμενο),μεχρι να διαβασω κατι σοβαρο θαχω αμφιβολιες.

αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 26-08-15, 22:00
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω συμφωνώ απόλυτα. Προσέγγισες το θέμα τέλεια. Ένα λίτρο cristal bio δουλεύει για 500 λίτρα νερό και για μια ζωή .Από προσωπική μου εμπειρία στην μεγάλη λίμνη που έχω 30000 λίτρα νερό ταΐζω ιδικά το καλοκαίρι με full πρωτεϊνούχα τροφή ως και 60% ασταμάτητα (έχω μέσα μεγάλη ιχθυοφορτωση) ο ήλιος την λούζει όλη μέρα ΧΩΡΙΣ UV. Και δεν έχω ίχνος αλγης. Και το νερό μου κρύσταλλο. Αυτό οφείλετε στα καλά βιολογικά υλικά. Α (στο τελευταίο στάδιο το νερό πέφτει σε μια μικρή προ λίμνη με φυτά). Η επιφάνεια της λίμνης είναι 25 τ/μ σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η λίμνη θα ει τανε γεμάτη στην άλγη..
Γιάννη το βιολογικό υλικό, οποιοδήποτε είναι αυτό,τι σχέση έχει με τις άλγες; Το βιολογικό υλικό έχει σχέση,με το ποσό γρήγορα ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου, ενω οι άλγες χρησιμοποιούν τα νιτρικά που παράγονται στο τέλος του κύκλου....για να μην έχεις άλγες προφανώς έχεις χαμηλά νιτρικά και φοσφωρικα, αλλά πως απομακρύνει αυτα τόσο αποτελεσματικά, μόνο στα φυτά που έχεις στην προλιμνη μπορεί να οφείλεται και όχι στα καλά βιολογικά υλικά που έχεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 27-08-15, 10:35
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Οι λιμνούλα που έχει ο φίλος μας, μου θυμίζει το aqua ponic system.
Βασίζετε στην κατανάλωση τον no3 για την ανάπτυξη τον φυτών. Ίσος από εκεί έχει πόλοι χαμηλά no3.
Μελετήστε το σύστημα και θα καταλάβετε πάρα πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 27-08-15, 11:30
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή κοι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη το βιολογικό υλικό, οποιοδήποτε είναι αυτό,τι σχέση έχει με τις άλγες; Το βιολογικό υλικό έχει σχέση,με το ποσό γρήγορα ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου, ενω οι άλγες χρησιμοποιούν τα νιτρικά που παράγονται στο τέλος του κύκλου....για να μην έχεις άλγες προφανώς έχεις χαμηλά νιτρικά και φοσφωρικα, αλλά πως απομακρύνει αυτα τόσο αποτελεσματικά, μόνο στα φυτά που έχεις στην προλιμνη μπορεί να οφείλεται και όχι στα καλά βιολογικά υλικά που έχεις.....
Ο κύκλος του αζώτου για να γίνει θέλει 7 ημέρες .Όλες αυτές της ημέρες τα καλά βακτήρια αναπτύσσονται πάνω στη βιολογική επιφάνεια που τούς παρέχουμε όταν σε αυτές τησ ημέρες τα καλά βακτήρια υπερισχύσουν τότε γίνετε μέσα σε ένα βράδυ το σοκ του νιτριτη και επέρχεται η ισορροπία στη λίμνη .Αυτό βέβαια μεταβάλετε ανάλογα με το ζωικό πληθυσμό που έχουμε και το τάισμα που κάνουμε ακόμα και μετά από μια φαρμακευτική αγωγή .Όταν έχουμε στα φίλτρα μας μεγάλη επιφάνεια και πολλά βακτήρια είναι πολύ δύσκολο να χαλάσει η ισορροπία .Αν ώμος χαλάσει τότε το νερό θολώνει και μοιραία αναπτύσσετε και άλγη και ας"έχεις όσα λουλούδια θες δεν είναι απαραίτητο .Αφού εκείνη τη στιγμή σπάει η αλυσίδα μοιραία δεν θα μπορέσει να γίνει ο κύκλος,και από μόνη της η φύση θα δράση .Αυτό είμαι σίγουρος ότι θα το έχετε πάθει πολλοί όπως και εγώ .Η άλγη αναπτύσσετε γρήγορα τότε σταματάω το τάισμα προσπαθώ με απαλό τρόπο(μικρή αναμόχλευση των υλικών και μπακ γουος) να αποβάλω τα συντρίμμια και τη λάσπη από τα φίλτρα μου γιατί εκεί αναπτύσσονται τα κακά βακτήρια αναερόβια και φλεξιμπακτερ. Και με δεδομένο ότι έχω καλά βιολογικά υλικά στο σύστημα μου θα επέλθει από μόνο του η ισορροπία δηλαδή θα γίνει το σοκ του νιτριτη.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 28-08-15, 18:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παροσίαση ενώς doitsu sanke και ενως yamabuki απο τον @GIANNHS_KOI

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 29-08-15, 12:34
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιολογικό φιλτράρισμα λίμνης 30.000 λύτρων.

Καλησπέρα παιδιά για τι βιολογία της λίμνης χρησιμοποιώ δυο συστήματα φίλτρων.Το πρώτο έχει ένα κυκλοφοριτή 22000l/h το νερό πάει στο πρώτο στάδιο και περνάει από βούρτσες στο δεύτερο στάδιο από ιαπωνική ψάθα .Στη συνεχεία από CRISTAL BIO.Στο επόμενο στάδιο έχω της βιόσφαιρες (KELDNES.K1).Αμέσως μετά περνάει από υαλοβάμβακα έτσι με τον τρόπο αυτό γυαλίζουμε το νερό.Στην έξοδο περνάει απο τη λάμπα UV και πέφτει σε μια προ λίμνη με λουλούδια. Αυτό είναι και το τελευταίο στάδιο της βιολογίας μου πριν πέσει στην λίμνη.Στο δεύτερο φίλτρο χρησιμοποιώ κυκλοφοριτή 16000l/h και λειτουργεί με την ίδια φιλοσοφία. Α! και εννοήτε ότι στην λίμνη υπάρχει και μια αεραντλία 120l/min.Και σκίμερ επιφανείας
Γιαννη τι μαρκα ειναι ο μικρος κυκλοφορητής??? και τι κατανάλωση εχει?? ψαχνω να βρω κατι να γυρναει 12-15.000 λιτρα την ωρα και να καιει οσο γίνεται λιγότερο!!!
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-11-15, 19:56
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Aφαιρεση ογκου σε KOI από τον Giannhs_KOI

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-11-15, 20:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φοβερό, Μπράβο.
Το είχε 9 λεπτα περίπου χωρίς να του στέλνει νερό στο βραγχια ;
αντέχουν τόσο πολύ ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 09-11-15, 20:26
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μπράβο βρε Γιάννη , δεν έχω λόγια Να μην με αξιώσει ο θεός να το περάσω αυτό το στάδιο και εσένα ευχομαι να είναι το τελευταίο σου
Να είσαι καλά
Θαύμα το Κόι όμως μια χαρά με εσένα για γιατρό Να μην σε έχω κοντά ..... αδικία
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 09-11-15, 21:14
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

χαρας το κουραγιο σου και χιλια μπραβο απο την αρχη μεχρι το τελος
και για την αγαπη που εχεις και για αυτο που εχεις φτιαξει...!!συγχαρητηρια!!!
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 10-11-15, 10:47
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Η επέμβαση κράτησε πάνω από 20 λεπτά και εγώ φοβάμαι να τα αφήσω εκτός νερού πάνω από 20 δευτερόλεπτα. Με τις σωστές προϋποθέσεις και στα σωστά χέρια μπορούν να μείνουν αρκετά εκτός νερού....

Εντυπωσιακό, ιδικά για τα Ελληνικά δεδομένα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 19-04-16, 21:06
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή Tεχνητές λίμνες

Αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω κάτι για της τεχνητές λίμνες που έχουμε στα σπίτια μας η ενδεχομένως θα θέλαμε να κατασκευάσουμε.
Η κατασκευή μιας λίμνης απαιτεί χρόνο κόπο χρήμα και μεράκι .
Ο χρόνος δεν φτάνει μόνο για την κατασκευή ,αλλά είναι
περισσότερο απαραίτητος και για την συντήρηση μαζί με λίγο κόπο και γίνεται σχεδόν καθημερινά. Τίποτα δεν μπαίνει στον αυτόματο .
Χρήμα για των απαραίτητο εξοπλισμό (χωρίς μεγάλες εκπτώσεις)αφού εκεί θα φιλοξενήσουμε ζωντανούς οργανισμούς και έχουμε ευθύνη. ¶λλωστε τα έξοδα δεν σταματούν μόνο στην κατασκευή αλλά συνεχίζονται και για την διατήρηση .
Και μεράκι μεράκι μεράκι……
Αυτά πρέπει κάποιος να τα λάβει σοβαρά πριν ξεκινήσει για να κάνη μια σωστή αρχή .
Με ημίμετρα (υποτυπώδης φίλτρα, φτηνά βιολογικά μέσα, μικρή κυκλοφορία και καθόλου αερισμό) δεν θα καταφέρει κανείς τίποτα θα απογοητευτεί και θα τα παρατήσει με συνέπια να χάση χρόνο και χρήμα, αφού στην ουσία θα έχει φτιάξη ένα βούρκο …...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 19-04-16, 21:13
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Έτσι είναι Γιάννη μου 2 μέρες καθαρίζω αντλίες και σουξου- μουξου καπάκι μετα την δουλειά .... Μεράκι , αγάπη , χρήμα , κόπο και χρόνο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
Η λιμνη μου Μαριος35 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 22 11-11-10 08:36
Νεα λιμνη nikolaras Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 26-08-10 13:46
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10143 seconds with 14 queries