Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 25-01-09, 15:33
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή Στήσιμο RIO 240 για Malawi

Χθές το απόγευμα μου τη βίδωσε και πήγα και πήρα ένα RIO 240 και θα κρατήσω το 60άρι που στρώνω για γεννήστρα/καραντίνα.
Στόχος αυτό που μου άρεσε από την αρχή δηλ. Malawi mbuna και θέλω να το κάνω σωστά οπότε παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

1. Η βάση είναι της juwel, βιδώθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά στη μέση κάνει μία μικρή κοιλιά μήκους 50cm με μέγιστο βάθος περίπου 0,75mm (το μέτρησα με φίλερ). Είναι πρόβλημα ή το γυαλί θα κυρτώσει και θα πάρει το σχήμα της βάσης ?

2. Μία πολύ μικρή κλίση που υπάρχει λόγω δαπέδου 2-3mm κατά μήκος θα δημιουργήσει πρόβλημα ?

3. Στον πάτο θα βάλω εξιλασμένη πολυστερίνη (το μπλέ της DOW) για να πάρει το βάρος από τις πέτρες. Έχω ήδη ένα φύλλο πάχους 3cm και σκέφτομαι να το σκίσω στη μέση ώστε να γίνει 1,5cm ώστε να χάσω λιγότερο χώρο. Μου φαίνεται ότι το πάχος αυτό είναι αρκετό, το έχει δοκιμάσει κανείς ?

4. Το εσωτερικό φίλτρο δείχνει να εχεί αρκετό χώρο για υλικά αλλά είναι 600 lt/h δηλ. περίπου 4 φορές την ώρα τα καθαρά λίτρα . Από ότι έχω διαβάσει σε παρουσιάσεις οι περισσότεροι προσθέτουν και ένα εξωτερικό φίλτρο. Είναι απαραίτητη αυτή η προσθήκη ή θα μπορούσα έστω προσωρινά να κρατήσω το εσωτερικό ?

5. Για άμμο λέω να χρησιμοποιήσω ψιλό αραγωνίτη για τις σκληρότητες. Χρειάζεται και κάποιο άλλο υλικό ? 4-5 cm είναι αρκετό πάχος ??

6. Για την πλάτη σκέφτομαι το juwel rock ώστε να μπορούν να ακουμπήσουν και οι πέτρες πίσω. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό πιθανόν και πιο οικονομικό ?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας, Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο Rio180 soupia Γλυκό νερό - Γενικά 22 09-01-09 23:14
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
Στήσιμο Θαλασσινού... klaz Reef 29 19-05-08 16:41
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12206 seconds with 15 queries