Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-04-12, 08:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

To ότι ξεκινήσαμε εμείς κάποτε με χρυσόψαρα, δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να ξεκινούν από ευκολότερα (φαινομενικά) πράγματα. Τότε, πριν μια δεκαετία, πολύ ελάχιστα πράγματα υπήρχαν στην αγορα και αυτά με παραγγελία, όπως επίσης και οι πληροφορίες ελάχιστες ως ανύπαρκτες. Ότι κάναμε τότε, το κάναμε σχεδόν στην τύχη, για να μην πω ότι ο εξοπλισμός μας ήταν σχεδόν πάντα DIY!

Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ, τόσο στο εξωτερικό, αλλά τόσο και στις χώρες μας. Υπάρχουν πολλές-πολλές πληροφορίες πλέον, ακόμα και για τα πιο εξειδικευμένα πράγματα στο χόμπυ. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις απευθείας με κοι, καθότι είναι το ίδιο εύκολα ψάρια με τα χρυσόψαρα, με τη διαφορά ότι οι απαιτούν λίγο περισσότερο εξοπλισμό και βάβαια τάισμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-04-12, 18:12
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Ένα μικρό update για την πορεία των εργασιών. Τα χώματα έχουν πλέον βγεί όλα και φαίνεται ξεκάθαρα ο βράχος. Προσπάθησα με ένα κομπρεσεράκη να ισιώσω όσο μπορούσα τον βράχο και έσκαψα στο περίπου τον χώρο για το bottom drain. Υπολογίζω πως μέσα στην εβδομάδα θα έρθει και θα έχουμε καλουπώματα.!


__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-04-12, 07:55
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
To ότι ξεκινήσαμε εμείς κάποτε με χρυσόψαρα, δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να ξεκινούν από ευκολότερα (φαινομενικά) πράγματα. Τότε, πριν μια δεκαετία, πολύ ελάχιστα πράγματα υπήρχαν στην αγορα και αυτά με παραγγελία, όπως επίσης και οι πληροφορίες ελάχιστες ως ανύπαρκτες. Ότι κάναμε τότε, το κάναμε σχεδόν στην τύχη, για να μην πω ότι ο εξοπλισμός μας ήταν σχεδόν πάντα DIY!

Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ, τόσο στο εξωτερικό, αλλά τόσο και στις χώρες μας. Υπάρχουν πολλές-πολλές πληροφορίες πλέον, ακόμα και για τα πιο εξειδικευμένα πράγματα στο χόμπυ. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις απευθείας με κοι, καθότι είναι το ίδιο εύκολα ψάρια με τα χρυσόψαρα, με τη διαφορά ότι οι απαιτούν λίγο περισσότερο εξοπλισμό και βάβαια τάισμα.
ποιος σου ειπε για ευκολοτερα! αυτη τη σκεψη την απεχθανομαι απιστευτα! προτιμω να το λεω αλλη φιλοσοφια και κουλτουρα!!!! ειμαι της κινεζικης φιλοσοφιας; αρα μου αρεσουν τα χρυσοψαρα, τα φυτα εντος λιμνης , οι κυκλικες λιμνες και η ηρεμια που σου προσφερουν τα χρυσοψαρα!!!! ειμαι της ιαπονικης; αγαπω τα κοι και τα μουστακια τους, τις ποιο οξιες και τετραγονισμενες λιμνες τους με μεγαλυτερη ροη νερου και περισοτερη εμφαση στα φυτα εκτος λιμνης! φιλικα αποστολης!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-04-12, 09:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος σου ειπε για ευκολοτερα! αυτη τη σκεψη την απεχθανομαι απιστευτα!
Μα τα χρυσόψαρα είναι εκ των πραγμάτων ευκολότερα σαν ψάρια να τα διατηρήσεις απ' όλες τις απόψεις. Και στο θέμα του μεγέθους της λίμνης, και η τεχνική υποστήριξη είναι σαφέστατα λιγότερη και η τροφοδοσία στοιχίζει πολύ-πολύ λιγότερο, όπως επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η ποιότητα του νερού.

Δεν μίλησα υποτιμητικά για τα χρυσόψαρα, γιατί δεν παύει να μου αρέσουν και αυτά ιδιαίτερα, ψάρια που συνεχίζω να διατηρώ.

Ένα πράγμα που πρέπει να σκεφτεί ο φίλος εδώ, είναι το τί θα κάνει αργότερα, όταν αποφασίσει να βάλει τελικά κόι στη λίμνη του. Είναι τόσο εύκολο να αποχωριστεί τα χρυσόψαρα του?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-04-12, 15:22
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τα χρυσόψαρα είναι εκ των πραγμάτων ευκολότερα σαν ψάρια να τα διατηρήσεις απ' όλες τις απόψεις. Και στο θέμα του μεγέθους της λίμνης, και η τεχνική υποστήριξη είναι σαφέστατα λιγότερη και η τροφοδοσία στοιχίζει πολύ-πολύ λιγότερο, όπως επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η ποιότητα του νερού.

Δεν μίλησα υποτιμητικά για τα χρυσόψαρα, γιατί δεν παύει να μου αρέσουν και αυτά ιδιαίτερα, ψάρια που συνεχίζω να διατηρώ.

Ένα πράγμα που πρέπει να σκεφτεί ο φίλος εδώ, είναι το τί θα κάνει αργότερα, όταν αποφασίσει να βάλει τελικά κόι στη λίμνη του. Είναι τόσο εύκολο να αποχωριστεί τα χρυσόψαρα του?
σε αυτη τη λιμνη θα βαλη κοι; χοραν το πολυ 2 αντε 3
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-04-12, 17:55
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εγω θα συμφωνισω και με τους δυο σας....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτη τη λιμνη θα βαλη κοι; χοραν το πολυ 2 αντε 3
Αποστολη, ο φιλος μιλα για 6000 λιτρα οποταν 6 κοι τα βαζει ανετα

Ομως, εδω ερχεται καπακι αυτο που λεμε συνηθως.....θεμα γουστου οποταν....καταλαβαινεις

Εγω πχ θα εβαζα κοι ο φιλος λεει χρυσοψαρα καποιος αλλος ισως να ειχε αλλη αποψη πχ λιμνη μονο με φυτα κλπ....

Ολοι μας εκφραζουμε αποψεις........δεν σημαινει κιολας οτι ο καθε ενας πρεπει να κανει αυτο που του λεμε

Εκτος αν η αποψη καποιου ειναι λανθασμενη και που ισως οδηγησει καποιον σε λαθος δρομους......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 28-05-12 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-04-12, 08:01
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

αυτο ελειπε να μη δε συμφωνεις κιτα εμενα με πειραζει που λεν ευκολο και δυσκολο. και με πειραζει γιατι τετοια διαβαζουν και βλεπουμε χρυσοψαρα σε βαζα και ποτηρια!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-04-12, 18:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα μικρό update για την πορεία των εργασιών. Τα χώματα έχουν πλέον βγεί όλα και φαίνεται ξεκάθαρα ο βράχος. Προσπάθησα με ένα κομπρεσεράκη να ισιώσω όσο μπορούσα τον βράχο και έσκαψα στο περίπου τον χώρο για το bottom drain. Υπολογίζω πως μέσα στην εβδομάδα θα έρθει και θα έχουμε καλουπώματα.!


Να σε ρωτησω κατι ρε φιλε.....

Γιατι (και καλα κανεις) θελεις να βαλεις bottom drain το ειδες καπου, το διαβασες καπου προηγουμενως????

Γιατι ας πουμε δεν βαζεις μια αντλια βυθου.....η να φτιαξεις μια απλη υπερχηληση??

Μην με παρεξηγεις.....με ενδιαφερει πολυ η αποψη σου πανω σ'αυτο το κομματι γιατι αρχιζεις πολυ σωστα!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-05-12, 12:03
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτησω κατι ρε φιλε.....

Γιατι (και καλα κανεις) θελεις να βαλεις bottom drain το ειδες καπου, το διαβασες καπου προηγουμενως????

Γιατι ας πουμε δεν βαζεις μια αντλια βυθου.....η να φτιαξεις μια απλη υπερχηληση??

Μην με παρεξηγεις.....με ενδιαφερει πολυ η αποψη σου πανω σ'αυτο το κομματι γιατι αρχιζεις πολυ σωστα!!!!
Καλό μήνα σε όλους!
Όταν άρχισα να ψάχνω για τις λίμνες και γενικά για την τεχνολογία που ακολουθείται σε αυτές, είχα διαβάσει το αντίστοιχο υπόμνημα και το έψαξα λίγο παραπάνω στο διαδίκτυο.Μου άρεσε σαν ιδέα, μιας που προσφέρει πολλά θετικά στην λίμνη και με μικρή σχετικά διαπάνη, έχεις μια πολύ καλή λειτουργία στην φίλτρανση και όχι μόνο.

Τώρα όσον αφορά τα ψαράκια η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Εννοείται πως δεν πιστεύω ότι τα χρυσόψαρα είναι "εύκολα - αναλώσιμα" όπως είπατε όλοι πιο πάνω. Και τα χρυσόψαρα και τα κοι μου αρέσουν εξίσου μιας που το κάθε είδος μας προσφέρει και άλλα πράγματα. Νομίζω τελική απόφαση θα πάρω όταν τελειοποιηθεί η λίμνη και μετρήσω ακριβώς την χωρητικότητά της.

Τέλος ήρθε εχτές και το bottom drain, οπότε τις επόμενες μέρες θα τελειώσω με το σπάσιμο του βράχου και θα ξεκινήσω να καλουπώνω.
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-05-12, 18:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εισαι λεβεντης!!!!!!!!!

Γιατι διαβασες, εψαξες και θα κανεις κατι πολυ σωστο απο την αρχη.......

Προσεχε ομως γιατι κυκλοφορουν διαφορες ομορφιες σε διαφορους χωρους
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-05-12, 15:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως δεν πιστεύω ότι τα χρυσόψαρα είναι "εύκολα - αναλώσιμα" όπως είπατε όλοι πιο πάνω. Και τα χρυσόψαρα και τα κοι μου αρέσουν εξίσου μιας που το κάθε είδος μας προσφέρει και άλλα πράγματα. Νομίζω τελική απόφαση θα πάρω όταν τελειοποιηθεί η λίμνη και μετρήσω ακριβώς την χωρητικότητά της.
Παιδιά, εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι! Στο χόμπυ μας όπως και να το κάνουμε έχουμε εύκολα και δύσκολα ψάρια ως προς τις απαιτήσεις τους. Πείτε το αν θέλετε καλύτερα ψάρια χαμηλών ή υψηλών απαιτήσεων. Αυτό δεν έχει να κάνει με το "αφού αυτό το είδος αντέχει παραπάνω, το αφίνω στο έλεος του". Είμαι φιλόζωος, αγαπώ όλα τα πλάσματα, επομένως εξασφαλίζω ότι είναι δυνατόν για την καλύτερη διατήρηση των ειδών που έχω ως πετ! Έχω εξηγήσει πιο πάνω στη διαφορά των nishikigoi - χρυσόψαρων.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-05-12, 20:40
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Μετά από λίγο καιρό έχω να σας πώ πως έγιναν το καλούπωμα, έπεσε το μπετόν, ξεκαλουπώθηκε και τώρα μόλις βρω λίγο χρόνο θα περάσω τα στεγανοποιητικά.

Επέστρεψα όμως με άλλη μια απορία! Θέλω να επιλέξω μια αεραντλία για το bottom drain και δεν μπορώ να βρώ κάπου άν υπάρχει κάποιος κανόνας που πρέπει να ακολουθήσουμε, όπως για παράδειγμα τα λίτρα ανά λέπτο. Η απλά ισχύει το ότι όσα περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερα?!

PS:Έρχονται σύντομα και φωτογραφίες!!!
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-05-12, 21:01
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από λίγο καιρό έχω να σας πώ πως έγιναν το καλούπωμα, έπεσε το μπετόν, ξεκαλουπώθηκε και τώρα μόλις βρω λίγο χρόνο θα περάσω τα στεγανοποιητικά.

Επέστρεψα όμως με άλλη μια απορία! Θέλω να επιλέξω μια αεραντλία για το bottom drain και δεν μπορώ να βρώ κάπου άν υπάρχει κάποιος κανόνας που πρέπει να ακολουθήσουμε, όπως για παράδειγμα τα λίτρα ανά λέπτο. Η απλά ισχύει το ότι όσα περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερα?!

PS:Έρχονται σύντομα και φωτογραφίες!!!
Αν δεν ανεβασεις πρωτα τις φωτο εγω δεν λεω τιποτα για αεραντλιες....

Για αεραντλιες εχουμε χρονο...
Προηγουνται οι φωτο......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-05-12, 21:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν ανεβασεις πρωτα τις φωτο εγω δεν λεω τιποτα για αεραντλιες....

Για αεραντλιες εχουμε χρονο...
Προηγουνται οι φωτο......
'Οπως επίσης, έχεις υπολογίσει στο περίπου τα λίτρα σου, τώρα που τελείωσε το θέμα με τα μπετά? Οι αεραντλίες δεν είναι ακριβός εξοπλισμός, οπότε μην ανησυχείς και θα βρούμε την κατάλληλη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-05-12, 15:54
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Οι επιθυμίες σας έγιναν δεκτές!


Μόλις ξεκινήσαμε να ρίχνουμε! (Ολη η γειτονιά προσφέρθηκε να βοηθήσει! - Εγώ μέσα στην λίμνη)


Στο τέλος! Δυστυχώς σε κάποια σημεία το καλοπωμα δε αντεξε και ληγισε με αποτέλεσμα να γίνει το σχήμα λίγο πιο σουρεαλιστικό. Όμως για να σας πω την αλήθεια δεν με πειράζει καθόλου. Η χαρά και το αίσθημα ότι τα κατάφερα χωρίς να είμαι κανένας έμπειρος μου φτάνει.


Και το μέχρι τώρα αποτέλεσμα, στολισμένο με λωτούς

Χονδρικα τα λίτρα βγήκαν όπως τα είχα υπολογίσει, κάτι λίγο λιγότερο από 6 κυβικά
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-05-12, 18:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μου έχει αρέσει ιδιαίτερα το σχήμα που της έχεις δώσει. Μια δυο ατέλειες μπορούν να καλυφθούν και αργότερα. Τελικά δεν έχεις εφαρμώσει κάποιο τρόπο επιφανειακού σκίμμερ? Πού έχεις βγάλει την έξοδο του σωλήνα προς το χώρο φίλτρανσης?


Εκείνη η καρυδιά από πάνω, θα σε δυσκολεύει με τα φύλλα της.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-05-12, 21:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Πολυ καλη δουλεια!
Τι ειδους σκιμερ θα βαλεις??

Βαλε ρε ανθρωπε μου πιο κοντινες φωτο.......
το drain ειναι 110 χιλ.??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-05-12, 23:39
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σας αρέσει! Τόσος σχεδιασμός στο draw ουτε όταν ήμουν μωρό!!

Δυστυχώς δεν έβαλα σκιμμερ στα τοιχώματα της λίμνης, διότι αρχικα δεν ήθελα να έχω τόσο χοντρά τοιχώματα όσο κατέληξαν!! Όμως σκέφτομαι να πάω ή σε κάτι τέτοιο

, είτε στα κλασσικά


Οι άκρες από τις σωλήνες ξεχωρίζουν στην 3η φωτό πάνω πάνω. Εκεί το τετράγωνο που φαίνεται είναι περίπου ο χώρος που θα χτιστεί για το φίλτρο και τα μηχανήματα με μπλοκ αφρομπετού. Τέλος το bottom drain είναι όντως 110.

Τώρα θα έχω μου λύσεται την απορία για την αεραντλια?!
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-05-12, 07:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν έβαλα σκιμμερ στα τοιχώματα της λίμνης, διότι αρχικα δεν ήθελα να έχω τόσο χοντρά τοιχώματα όσο κατέληξαν!!
Θα μπορούσες να έκανες πιο χοντρό, μόνο το κομμάτι που θα εφάρμωζες το σκίμερ, με ένα μικρό καλουπάκι. Απλό!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως σκέφτομαι να πάω ή σε κάτι τέτοιο
Και το φορητό σκιμεράκι κάνει καλή δουλειά, αλλά έχει ένα μειονέκτημα. Απαιτεί τη δική του αντλία, άρα θα ανεβάσει το μηνιαίο κόστος λειτουργίας της λίμνης σου, έστω και στο ελάχιστο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι άκρες από τις σωλήνες ξεχωρίζουν στην 3η φωτό πάνω πάνω. Εκεί το τετράγωνο που φαίνεται είναι περίπου ο χώρος που θα χτιστεί για το φίλτρο και τα μηχανήματα με μπλοκ αφρομπετού. Τέλος το bottom drain είναι όντως 110.
Εδώ μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις. Να έχεις υπόψη σου όμως, ότι είναι καλό να σκάψεις κάτω από το χώρο φίλτρανσης ένα φρεάτιο, ώστε να το χρησιμοποιείς για την άντληση των ακαθάρτων νερών από το πλύσημο του φίλτρου σου που θα φτιάξεις. Επίσης, καλό είναι να πάρεις εκεί μια πρόνοια για ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά και νερό.

Τώρα, το bottom drain σου είχε διπλή σωλήνωση έτσι? Ο σωλήνας των 110 για το νερό και ο μικρός των 50 για να περάσει το λάστιχο που θα στεραιωθεί στο air dome του bottom drain, για την παροχή του αέρα. Χρησιμοποίησες κόλλα για να στεραιωθούν οι σωλήνες, έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θα έχω μου λύσεται την απορία για την αεραντλια?!
Προσωπικά, έχω δύο αεραντλίες. Η πρώτη στη σελίδα αυτή. Έρχεται ολοκληρωμένη με τα λάστιχα της, τις αερόπετρες της και το εξάρτημα με τις βάνες που θα χρησιμοποιείς ή μάλλον θα κατευθείνεις τον αέρα όπου θέλεις (Χώρο χίλτρων για την καθαριότητα - αερόπετρες - air dome). Ο ¶ντρος έχει μια άλλη αεραντλία και ανάμενε να σε διαφωτίσει ο ίδιος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-05-12, 13:43
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, καλό είναι να πάρεις εκεί μια πρόνοια για ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά και νερό.
Νερό και ρεύμα υπάρχουν στα 2 μέτρα δίπλα από τον χώρο που έχω σκεφτεί, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, το bottom drain σου είχε διπλή σωλήνωση έτσι? Ο σωλήνας των 110 για το νερό και ο μικρός των 50 για να περάσει το λάστιχο που θα στεραιωθεί στο air dome του bottom drain, για την παροχή του αέρα. Χρησιμοποίησες κόλλα για να στεραιωθούν οι σωλήνες, έτσι?
Ακριβώς όπως τα λές, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο σωλήνας του αέρα είναι 40 και όχι 50. Κόλλα έχει μπει σε όλες τις συνδέσεις εννοείται και μάλιστα κατάλληλη για πόσιμο νερό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, έχω δύο αεραντλίες. Η πρώτη στη σελίδα αυτή. Έρχεται ολοκληρωμένη με τα λάστιχα της, τις αερόπετρες της και το εξάρτημα με τις βάνες που θα χρησιμοποιείς ή μάλλον θα κατευθείνεις τον αέρα όπου θέλεις (Χώρο χίλτρων για την καθαριότητα - αερόπετρες - air dome). Ο ¶ντρος έχει μια άλλη αεραντλία και ανάμενε να σε διαφωτίσει ο ίδιος.
Βασίλη για την αεραντλία να υποθέσω ότι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στα λίτρα/λεπτό, αρκεί η αντλία να μπορεί να αντέξει την πίεση λόγω του βάθους του bottom drain?
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-05-12, 19:06
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τωρα θα πρεπει να σκεφτεσαι οχι μονο την αεραντλια, αλλα και την αντλια

Τι διαμετρο εχουν η σωληνες επιστροφης?
Βλεπω 3 σωληνες ετσι?? Πες μας λιγο για τον τροπο λειτουργιας τους και αν στον ενα απο τους τρεις θα ηθελες να βαλεις ενα σκιμερ γιατι υπαρχει ενα ειδος σκιμερ που βαζουν σε πισινες και μαλιστα αναλογα με την σταθμη του νερου ανεβαινει/κατεβαινει αυτοματα....
Αυτο το ειδος σκιμερ μπαινει απευθειας πανω στον σωληνα (οπως τις εχεις τωρα) οποταν το ψαχνουμε.......

Αυτα τα σκιμερ (pool skim λεγεται) θα τα βρεις απο αυτους που φτιαχνουν πισινες. Η τιμη του εδω στην Κυπρο ειναι 50 ευρω.....
Αν σε ενδιαφερει τοτε θα σου πω και πως δουλευει γιατι δουλευει διαφορετικα απο τα συνηθησμενα σκιμερ.....

Για την αεραντλια τωρα......εγω εχω μια κινεζα αλλα μην νομιζεις....ειναι ενα απο τα πολυ καλα πραγματα που φτιαχνουν οι κινεζοι αν πληρωσεις το κατι παραπανω

Ειναι η 3η σεζον που την εχω τωρα χωρις κανενα προβλημα.

Ομως ανεπιφυλακτα εγω συστηνω αυτην του Βασιλη

Αν παρεις μια 70ρα σαν αυτην του κυριου Βασιλη θα εισαι μια χαρα αφου θα την παρεις οπως ειπε κι'ο Βασιλης με ολα τα εξαρτηματα της.......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 29-05-12 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-06-12, 16:16
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Επανέρχομαι λοιπόν με νέα. Τελείωσα με την στεγανοποίηση. Χρησιμοποίησα το υλικό που είχε προτείνει ο Ανδρος σε παλαιότερο Post και τις επόμενες μέρες θα κάνω το πρώτο γέμισμα - δοκιμή!
Τώρα από εξοπλισμό τελικά για αεραντλία την Evolution Aqua Airtech 75 που είχε λίγο καλύτερη τιμή, καίει όμως λίγο περισσότερο και είχε δώρο όλα τα παρελκόμενα σαν την άλλη.
Από αντλία έχω την Oase Aquamax Eco 8000 Pond Pump.
Τώρα για φίλτρο, μου χάρισε φίλος που δεν καταφερε να φτιαξει την λίμνη του αυτό το φίλτρο με το οποίο λέω να ξεκινήσω και αν δεν με καλύπτει να συνεχισω σε κάποια ιδιοκατασκευή.
Τέλος όσον αφορά τον χώρο που θα μπούν όλα αυτά σκάφτηκε περίπου στο 1,5μ βάθος και 1,5χ1,8 και χτίστηκε με alfablock ο χώρος.
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-06-12, 16:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δεν χρειαζόταν να ακαφτεί ολόκληρος ο χώρος του φίλτρου 1,5 μέτρα βάθος. Μόνο το σημείο εισόδου του σωλήνα του bottom drain χρειαζόταν. Εκεί θα πρέπει να τοποθετήσεις μια γωνιά 90 μοιρών προς τα πάνω και απ' εκεί και πέρα ένα ακόμα κομμάτι σωλήνα, το οποίο θα ενώσεις με τα φίλτρα σου.

Αφού έχεις σκάψει το σημείο όμως, μπορείς το επιπλέον βάθος να το χρησιμοποιήσεις για σάμπ του λερωμένου νερού που θα πλαίνεις τα φίλτρα σου.

Καμιά φώτο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 05-06-12, 20:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Με το bottom drain τι εκανες? Αν εχεις και την παραμικρη αμφιβολια για τον τροπο που το στεγανωσες να πας να παρεις ενα μαστιχο (απο εκει που πηρες και το στεγανωτικο) και συγκεκριμενα το sikaflex-11fc

Τωρα...το drain απο πανω εχει ενα δακτυλιο με βιδες ετσι?? Λοιπον, αν δεν το εχεις κανει, βγαζεις το δακτυλιο και με μια βουρτσα απλωνεις το ρεζερβουαρ μεχρι τις τρυπες και το αφηνεις να στεγνωσει.

Μετα, απο τις τρυπες και μεσα προς το drain βαζεις το μαστιχο με πιστολα παιρνεις τον δακτυλιο τον βαζεις απο πανω και βιδωνεις τις βιδες.....
Μεσα σε ενα πλαστικο ποτηρι βαλε λιγο υγρο πιατων με νερο και με το δαχτυλο σου απλωσε ομορφα το μαστιχο που θα βγει απο τον δακτυλιο (απο μεσα και απ'εξω) και να το αφησεις να στεγνωσει.
Νερο την επομενη αφου εισαι σιγουρος οτι δεν σου ξεφυγε κατι.....


Αντε....καλη επιτυχια!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 06-06-12 στις 19:09
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-06-12, 12:50
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Μια εικόνα, χίλιες λέξεις!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  581106_4074154974108_344183475_n.jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  37,5 KB  
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-06-12, 13:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια εικόνα, χίλιες λέξεις!
Όχι χίλιες λέξεις, αλλά 10,000 τουλάχιστον. Μπράβο σου. Το αποτέλεσμα άψογο από κάθε άποψη. Τώρα να δουμε και τα υπόλοιπα ή θα αναμένεις λίγο ακόμα να τη χαρείς με το νερό?

Τί είδους φώτα έβαλες? Εκείνο το γνωστό λευκό φιδάκι με τα λέντ που χρησιμοποιούμε τα χριστούγεννα? Αν ναι, πόσα σου κόστησε?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 26-06-12, 20:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Πολυ καλη δουλεια μπραβο σου!!
Τι αποφασισες σχετικα με το skimmer? Νομιζω θα το χρειαστεις λογο του οτι η λιμνη σου ειναι κατω απο δεντρα. Μπορει να προσφερουν σκια στη λιμνη αλλα η φυλλοπτωση ειναι ενα προβλημα.

Και παλι μπραβο!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 29-06-12, 12:27
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Ο φωτισμός είναι σαν αυτό:


Αδιάβροχη ταίνια led περίπου 11m. 50w σύνολο! Το κόστος δεν είναι καθόλου αποτρεπτικο. Συνολικά με το τροφοδοτικό και ασύρματο dimmer περίπου στα 100Ε

Στην λίμνη βρίσκονται πλέον 6 μουστακια!

Για skimmeraki μπήκε το bermuda!

Ακολουθεί και πρωινή φωτό μετά την δεντροφύτευση γύρω από την λίμνη! Τώρα μένει η φύτευση και μέσα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond.jpg
Εμφανίσεις:  440
Μέγεθος:  127,9 KB  
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 29-06-12, 18:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολυ ομορφη!!

Καλη συνεχεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 29-06-12, 21:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

6 ζευγάρια μουστάκια ή 6 σύνολο? Καμιά φωτογραφία υπάρχει για αναγνώριση?

Ο φωτισμός σου όλα τα λεφτά, προσωπικά έχω 5 μικρά προβολεάκια λέντ, με συνολική κατανάλωση 15 βατ. Για να είμαι ειλικρινής, η δική σου λύση μου άρεσε πολύ περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Tanganyika project! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 17 19-01-10 17:03
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10247 seconds with 14 queries