Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-15, 23:12
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή η γλαστρολιμνουλα μου

hello everybody... νομιζω ηρθε η ωρα να παρουσιασω κι εγω τη μικρη μου γλαστρολιμνηπου εχω φτιαξει στο μπαλκονι....
http://i58.tinypic.com/np4dv9.jpg
http://oi58.tinypic.com/2ngalo2.jpg
http://oi61.tinypic.com/167kqzb.jpg
http://oi61.tinypic.com/1z5p3yg.jpg
http://oi61.tinypic.com/34hukxw.jpg
(ελπιζω να φαινονται)
λοιπον,η ζαρντινιερα ειναι κατι παραπανω απο 100 λιτρα... επανω εχω φτιαξει ενα "εξωτερικο φιλτρο" το οποιο αποτελλειται κι αυτο απο μια μικροτερη ζαρντινιερα και περιμετρικα εχει ντυθει με αφρο πολυουρεθανης βαμενη με τσιμεντο για υδατοδεξαμενες (aquamat της isomat)ωστε να φαινεται σαν "βραχος" και να δημιουργειται ενας καταρακτης...
το φιλτρο εχει την λογικη του σαμπ, δλδ το νερο ανεβαινει μεσω της αντλιας σε εναν "σωληνα"(μπουκαλι απο νερο) γεματο ενυδρειακο βαμβακι, ξεχειλιζοντας πεφτει στο διαμερισμα με την ελαφροπετρα, κι απο κει αφου ξαναπερασει απο ενα διαμερισμα με ενυδρειακο βαμβακι μεσω μιας τρυπας ψηλα στην ζαρντινιερα πεφτει στην "λιμνη".

Η ολη ιδεα ειναι να δημιουργηθει ενα "αυτονομο" συστημα με την χρηση οσο το δυνατο λιγοτερων εξωτερικων επεμβασεων, οπως πχ αλλαγες νερου,και να γινει οσο το δυνατο πιο φυσικο, με τις αλγες του κτλ κτλ. φυτα δυστυχως λογω εποχης δεν εχω βαλει ακομα (υδροφιλα οπως πχ παπυρος) εκτος απο 2-3 υδροβια απο ικεα και 2 κομματια καλαμιας που μαζεψα απο το παρκο τριτση.

επισης σκοπευω να βαλω κουνουποψαρα ωστε να βοηθησω στην αυτονομια της γλαστρολιμνης.βεβαια οταν πηγα στο παρκο τριτση δυστυχως δεν βρηκα, και δεν βρισκω και καποιον να αγορασω, εκτος απο κανα δυο παιδια που προσφερθηκαν αλλα βρισκονται εκτος αθηνων.

παρολα αυτα, πηρα δυο χρυσοψαρακια κομετ (δεν κρατηθηκα τελικα) και τα εβαλα μεσα, αφου πρωτα εβαλα λιγο μπολι αποενα 60λιτρο που εχω. βεβαια εαν και οταν μεγαλωσουν θα δοθουν αλλα μεχρι στιγμης τα βλεπω να παιρνανε αρκετα καλα....
δεν ξερω πως σας φαινεται, εγω παντως καθε μερα μετα τη δουλεια περναω κανα μισαωρο χαζευοντας τα...
και ψαχνοντας τροπους να φτιαξω μια μεγαλυετρη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-15, 23:57
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

πολυ ωραια ειναι!!αν μπορεσεις να κανεις και λιγο μεγαλυτερη μια χαρα θα ειναι με τα χρυσοψαρακια..
το σκεφτομαι κι εγω να κανω μια αλλα δεν ξερω πως θα την παλεψουν το καλοκαιρι..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-15, 00:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εχει προοπτικές να γίνει πολύ όμορφη, βρες και βάλε νούφαρο, όταν το δεις να ανθίζει θα τρελλαθείς.
Δεν συμφωνώ όμως με τα χρυσόψαρα, ειδικά τα COMET, είναι πολύ μικρός ο χώρος, γιατι δεν βάζεις συννεφάκια ; Αντέχουν και στο κρύο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-15, 01:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην μου αρεσει που ασχολεισαι.
δεν ειναι ασχημη η γλαστολιμνη σου και σιγουρα μπορει να γινει πολυ καλυτερη.
σιγα σιγα θα τη βελτιωσεις.και μεσα και εξω.

συμφωνω με τον τακη,με τα κομετ θα εχεις προβλημα εκει μεσα,ειδικα το καλοκαιρι με τις ψηλοτερες θερμοκρασιες,και σιγουρα θα εχεις και προβλημα χωρου μολις μεγαλωσουν λιγο.

η γνωμη μου ειναι να τα "ανταλλαξεις" με κουνουποψαρα.μαλιστα ισως ειναι καλυτερα να ξεκινησεις βαζοντας κιαλλα φυτα και να αφησεις τα ψαρια για το τελος του μηνα, αρχες του επομενου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-15, 10:24
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

κατ αρχας ευχαριστω για τα σχολια...
βεβαια βλεπωντας τις φωτο, πιστευω οτι αδικειται αρκετα το ολο εγχειρημα, καθως απο κοντα μου φαινεται πολυ πιο ωραιο...

@tyrinthos: δυστυχως μεγαλυτερη ζαρντινιερα οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα... μετα παμε σε λιμνη πλαστικη, η οποια αυξανει (εστω και λιγο) το κοστος, αλλα μετα εχουμε αλλα θεματα, οπως η περιμετρικη καλυψη κτλ κτλ

@takis gt: νουφαρα ενας πετσοπας που ειπε οτι μπορει να μου φερει, μου ειπε μια πολυ ωραια τιμη (25-30 ευρω)! και στα φυτωρια που ρωτησα δεν ειχε κανεις λογω εποχης (οπως και για τα υπολοιπα υδροχαρη φυτα)... πιστευω μεχρι τελους του μηνα να βρω... με τα χρυσοψαρα ουτε εγω πολυ συμφωνω αλλα ηθελα να βαλω οπωσδηποτε κατι να ζωντανεψει τη λιμνη και ελλειψει κουνουποψαρων πηρα αυτα... ειναι μικρα και την παλευουν, μολις μεγαλωσουν θα φυγουν για καλυτερο περιβαλλον (το οτι ξερω απο τωρα που θα τα δωσω μ εκαναν να τα παρω). οσο για τα συννεφακια, το νερο ειναι πολυ κρυο και δεν κανουν.. χθες πχ που υποτιθεται εχει φτιαξει ο καιρος, ειχε 14 βαθμους, ενω με τα χιονια ειχε φτασει κατω απο 5. και θερμαντηρα δεν σκοπευω να βαλω, θα παει πολυ το μαλλι με την δεη...

@kgf12345: σιγουρα μπορει να γινει καλυτερη και πιστευω οσο περνα ο καιρος και αποκτα φυσικα χαρακτηριστικα (αλγες κτλ) θα καλυτερευει.. αν και οπως προειπα, οι φωτογραφιες το αδικουν.... απο κει και περα σκοπευω να βαλω περιμετρικα αλλες ζαρντινιερες (μικροτερες) με ψηλα φυτα ωστε να δημιουργησω ενα ειδους "φραχτη".... ή ακομα σκεφτομαι να βαλω κανα δυο ακομα μεγαλες γλαστρες με νερο και παπυρους και μεταφερω το νερο απο τη μια γλαστρα στην αλλη (αυτο θελει μελετη και δεν ξερω πως και αν θα γινει)

κλεινοντας, να πω οτι η ολη ιδεα ηταν να γινει κατι φτηνο και "ευκολο" τοσο σε κατασκευη οσο και σε συντηρηση

και για "στατιστικους λογους" το κοστος πηγε περιπου ως εξης:
ζαρντινιερα μεγαλη 25 ευρω
ζαρντινιερα μικρη (του φιλτρου) 2 ευρω
ελαφροπετρα φιλτρου 2-3 ευρω τα 16 λιτρα περιπου
υλικα κατασκευης καταρακτη: 2 αφροι πολυουρεθανης περιπου 8 ευρω συνολο
τσιμεντο 8 ευρω
χαλικι 7 ευρω
αντλια 800lt/h (την ειχα)
σωληνα ενυδρειακη περιπου 3,5ευρω/m
σιλικονη 4 ευρω
φυτα ικεα 2χ2 ευρω
συνολο περιπου 65 ευρω
βαλε και μερικα πραγματα που πηρα και τελικα δεν χρησιμοποιηθηκαν (μετα απο δοκιμες κτλ) συνολικα εδωσα γυρω στα 80
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-15, 10:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν ρωταγες και εψαχνες λιγο ακομα,πιστευω με τα ιδια λεφτα θα μπορουσες να κανεις μεγαλυτερη.
πχ http://ergaleioagora.gr/limnes-khpou-151
ενταξει δεν πειραζει,απλα και αυτη θα σε παιδεψει σε καποια πραγματα.περιμετρικη καλυψη κλπ.
ειμαι σιγουρος οτι χανει στις φωτογραφιες,το εχω δει και στη δικια μου.
σιγουρα χρειαζεσαι και αλλα φυτα παντως.
κοιτα και εδω
http://www.hellenicgardenteam.gr/en/...-water-lillies
εχει πολλα υδροβια φυτα και σε πολυ καλες τιμες.
αν περιμενεις την ανθοκομικη θα τα παρεις 15 ευρω τα νουφαρα.(περσι τοσο ειχανε)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-15, 11:15
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ρωταγες και εψαχνες λιγο ακομα,πιστευω με τα ιδια λεφτα θα μπορουσες να κανεις μεγαλυτερη.
πχ http://ergaleioagora.gr/limnes-khpou-151
ενταξει δεν πειραζει,απλα και αυτη θα σε παιδεψει σε καποια πραγματα.περιμετρικη καλυψη κλπ.
ειμαι σιγουρος οτι χανει στις φωτογραφιες,το εχω δει και στη δικια μου.
σιγουρα χρειαζεσαι και αλλα φυτα παντως.
κοιτα και εδω
http://www.hellenicgardenteam.gr/en/...-water-lillies
εχει πολλα υδροβια φυτα και σε πολυ καλες τιμες.
αν περιμενεις την ανθοκομικη θα τα παρεις 15 ευρω τα νουφαρα.(περσι τοσο ειχανε)
μωρε καλη κι η λιμνουλα, αλλα και το σχημα της δεν μου φαινεται κι οτι καλυτερο στα λιγα λιτρα (λενε πχ 140 λιτρα αλλα εχει πολλα σημεια που δεν μπορουν να περασουν ψαρια ενω στη ζαρντινιερα ολα τα λιτρα ειναι στη διαθεση τους).... ειχα σκεφτει απειρες ιδεες, απο κατασκευη ξυλινης ζαρντινιερας με liner στις διαστασεις που με βολευουν, μεχρι ξυλινο ενυδρειο, ή ενυδρειο γυαλινο με καλυμενες τις 4 απο τις 5 πλευρες με ξυλο κτλ κτλ.... ολα αυτα ομως θελουν δουλιτσα (εκτος απο χρημα) και η δουλιτσα θελει χρονο, κι αυτος δεν υπαρχει.... στο μελλον μπορει να φτιαχτει κατι καλυτερο, αλλα το καλυτερο μπορει να φερει το ακομα καλυτερο κοκ....
ασε που ειμαι με νοικι και σε οροφο, πραγμα που με αποτρεπει απο πολλα πραγματα...
φυτα θα παρω απο φυτωριο, μολις βρω βεβαια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-15, 11:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων

@takis gt: νουφαρα ενας πετσοπας που ειπε οτι μπορει να μου φερει, μου ειπε μια πολυ ωραια τιμη (25-30 ευρω)! και στα φυτωρια που ρωτησα δεν ειχε κανεις λογω εποχης (οπως και για τα υπολοιπα υδροχαρη φυτα)... πιστευω μεχρι τελους του μηνα να βρω... με τα χρυσοψαρα ουτε εγω πολυ συμφωνω αλλα ηθελα να βαλω οπωσδηποτε κατι να ζωντανεψει τη λιμνη και ελλειψει κουνουποψαρων πηρα αυτα... ειναι μικρα και την παλευουν, μολις μεγαλωσουν θα φυγουν για καλυτερο περιβαλλον (το οτι ξερω απο τωρα που θα τα δωσω μ εκαναν να τα παρω). οσο για τα συννεφακια, το νερο ειναι πολυ κρυο και δεν κανουν.. χθες πχ που υποτιθεται εχει φτιαξει ο καιρος, ειχε 14 βαθμους, ενω με τα χιονια ειχε φτασει κατω απο 5. και θερμαντηρα δεν σκοπευω να βαλω, θα παει πολυ το μαλλι με την δεη...
Για νούφαρα για πάρε ένα τηλέφωνο εδώ
http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=3089
http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=3090
Γύρω στα 10-15 Ευρώ έχουν , αν δεν κάνω λάθος.
Για τα συννεφάκια τώρα. αυτά αντέχουν έως και 14 βαθμούς
Temperature: This species is subject to seasonal temperature fluctuations in nature and is most comfortable between 14 – 22 °C.
http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/
Για τόσο χαμηλές θερμοκρασίες δεν νομίζω να αντέξουν τα κουνουπόψαρα, σύμφωνα με το seriouslyfish.com
Temperature: 65-80° F (18-27°C)
http://www.seriouslyfish.com/species/gambusia-affinis/
άρα είναι πιο δύσκολο να τα κρατήσεις χειμώνα χωρίς θερμοστάτη, και μη ξεχνας πως άλλο η λίμνη και άλλο ενυδρειο ή ζαρτινιέρα, η λίμνη στο βυθό έχει πιο ψηλή θερμοκρασία από ότι στην επιφάνεια, για θερμοκρασίες 5 βαθμούς και πιο χαμηλά μόνο τα χρυσόψαρα αντέχουν , και από αυτά μόνο τα COMMON & COMET, όχι τα FUNCY
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-15, 12:35
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Ναι αλλα τα κουνουποψαρα ειναι δοκιμασμενα σε ακραιες συνθηκες και αντεχουν (υπαρχει ενα θεμα στο φορουμ με μια γλαστρολιμνη που παγωσε ολη γυρω γυρω, και παρ ολα αυτα καποια επιβιωσαν στο ελαχιστο νερο που ειχε μεινει στο κεντρο) .... και σχεδον ολοι τα βαζουν σε γλαστρολιμνες

και στον αντεμισαρη ειχα ρωτησει αλλα δεν ειχε οταν πηρα.... ουτε υδροχαρη.. απο ανοιξη φερνουν ολοι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-15, 00:04
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Ωραία κατάσταση έκανες.Είμαι και γω σε σκέψεις για κάτι τέτοιο μολις ανοίξει ο καιρός αλλά με ξυλινη ζαρντινιέρα και ερωτώ :που βρίσκεις τόσο λιγο liner χωρίς να χρειάζεται να πάρεις ολόκληρο που ειναι πολύ και ακριβο;μπορείς να ντύσεις την ζαρντινιερα με χοντρό διάφανο νάιλον;(σορυ που μπαίνω σφήνα στο θέμα σου )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-15, 09:53
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσουπρακάκος παναγιώ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία κατάσταση έκανες.Είμαι και γω σε σκέψεις για κάτι τέτοιο μολις ανοίξει ο καιρός αλλά με ξυλινη ζαρντινιέρα και ερωτώ :που βρίσκεις τόσο λιγο liner χωρίς να χρειάζεται να πάρεις ολόκληρο που ειναι πολύ και ακριβο;μπορείς να ντύσεις την ζαρντινιερα με χοντρό διάφανο νάιλον;(σορυ που μπαίνω σφήνα στο θέμα σου )
κοιτα, λιγο που εψαξα βρηκα λαινερ σε διασταση 2Χ3 νομιζω, γυρω στα 26 ευρω.... δε θυμαμαι καταστημα βεβαια, απο google εψαχνα.... για το χοντρο ναιλον το σκεφτηκα κι εγω (αυτο που τυλιγεις τα επιπλα), να βαλεις 2-3 στρωσεις.. δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψει, αν και επειδη μετακομισα προσφατα και το χρησιμοποιησα, ειναι αρκετα χοντρο και ανθεκτικο....

οταν λες ξυλινη ζαρντινιερα, εννοεις ετοιμη ή diy? γιατι κι εγω το σκεφτομουν diy απο παλετες. για ριξε καμια ιδεα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-15, 15:05
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Ετοιμη ρε συ , με 60 ευρω περίπου.δες στο skroutz.gr ή στο πράκτικερ .με γεωύφασμα απο μεσα.πολυ ωραίες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-15, 17:46
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσουπρακάκος παναγιώ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετοιμη ρε συ , με 60 ευρω περίπου.δες στο skroutz.gr ή στο πράκτικερ .με γεωύφασμα απο μεσα.πολυ ωραίες
ναι τις έχω δει, αλλα δεν έχει και ιδιαίτερα μεγάλες.. .. άσε που πρέπει να ναι και βαριές. ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-15, 19:32
Τσουπρακάκος παναγιώ Ο χρήστης Τσουπρακάκος παναγιώ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Νεα σμυρνη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Ναι πολυ βαριές πρεπει ναναι .εγω εχω βάλει στο ματι μια 90/40/40 που πρέπει να ναι γυρω στα 110 λιτρα καθαρο.θα το παλέψω το καλοκαιρι αν πανε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-15, 12:12
oselot Ο χρήστης oselot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2015
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

καλησπέρα, tolee κουνουποψαρα μπορείς να βρεις όσα θες σε μια λιμνούλα που υπάρχει στην λεωφόρο Πεντέλης στην πρώην βάση του ναυτικού. Εχει γίνει ένα πάρκο εκεί , έχει μια λιμνούλα και είναι ασφυχτικά γεμάτη από κουνουπόψαρα!!
Είναι περίπου στα σύνορα Μελισσίων - Βριλισσίων.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-03-15, 11:55
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oselot Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, tolee κουνουποψαρα μπορείς να βρεις όσα θες σε μια λιμνούλα που υπάρχει στην λεωφόρο Πεντέλης στην πρώην βάση του ναυτικού. Εχει γίνει ένα πάρκο εκεί , έχει μια λιμνούλα και είναι ασφυχτικά γεμάτη από κουνουπόψαρα!!
Είναι περίπου στα σύνορα Μελισσίων - Βριλισσίων.
για δώσε καμία παραπάνω πληροφορία.. .. σε πιο ύψος περίπου. ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-03-15, 12:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
για δώσε καμία παραπάνω πληροφορία.. .. σε πιο ύψος περίπου. ...
Νομίζω πως είναι αυτό
https://www.google.gr/maps/@38.04559...!3m1!1e3?hl=el
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-03-15, 14:06
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι ... αυτό είναι.... και βρίσκετε δίπλα στην λίμνη μου !!!
Καλά, έχει εκεί μέσα λίμνη με κουνουπόψαρα και δεν ήξερα τπτ ?

Θα περάσω σήμερα να ρίξω μια ματιά....

@tolee Αν είναι να περάσεις από Βριλήσσια στείλε μου το τηλέφωνό σου να μιλήσουμε. Θέλω αν ξεφορτωθώ κάτι νούφαρα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-03-15, 14:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ετσι φαινεται, βρήκα και φωτό

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-15, 15:15
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ... αυτό είναι.... και βρίσκετε δίπλα στην λίμνη μου !!!
Καλά, έχει εκεί μέσα λίμνη με κουνουπόψαρα και δεν ήξερα τπτ ?

Θα περάσω σήμερα να ρίξω μια ματιά....

@tolee Αν είναι να περάσεις από Βριλήσσια στείλε μου το τηλέφωνό σου να μιλήσουμε. Θέλω αν ξεφορτωθώ κάτι νούφαρα
ειμαι χαλανδρι, περναω οποτε θες
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-03-15, 13:29
oselot Ο χρήστης oselot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2015
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

sorry για την καθηστεριμένη απάντηση, η λιμνούλα που σας έγραψα είναι αυτή που δείχνει η φωτό, μόνο που σήμερα έχει μια πιο άγρια φυσική όψη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-03-15, 14:23
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Επισκέφτηκα την πρώην βάση του ναυτικού στα Βριλήσσια (Λεωφ. Πεντέλης & Αναπαύσεως).

Καλά, γίνεται ο χαμός από κουκουπόψαρα !!! Γύρο γύρο στις όχθες είναι το ένα πάνω στο άλλο.
Έχει μπόλικες νεροχελώνες και λίγα χρυσόψαρα. Από φίλτρανση δεν είδα τπτ. Έχει αρκετά νούφαρα και περιμετρικά κάποια φυτά. Την άνοιξη θα μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι. Δυστυχώς υπάρχουν και μπόλικα σκουπίδια. Για τα σκουπίδια έστειλα ένα εμαιλ στο Γραφείο Πρασίνου του Δήμου Βριλησσίων. Ελπίζω να καθαρίσουν την λίμνη...



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08011 seconds with 14 queries