Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-11, 11:00
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή Μολισ γεννησε η μια γκαπινα 2 γονους(βοηθεια)

παιδια μολις ειδα 2 μικρουσ γονουσ στην επιφανεια του νερου..χρειαζομαι βοηθεια και να μου πειτε τροπουσ να μεγαλωσουν και να αποφυγουν κινδυνους.
1ος κινδυνος υπαρχει περιπτωση να τα φαει αλλο ψαρι η οι γαριδες? τετρας κορυντορας και πλατυς εχω εκτος απο τα γκαπακια
2ος κινδυνος η υποδοχη του φίλτρου ειναι με σχετικα μεγαλα ανοιγματα να βαλω τουλι η δεν θα τραβαει αρκετο νερο?
3ος κινδυνος πως θα τα ταιζω φαγητο και τι φαγητο? χωρις να τρεχουν τα αλλα κατευθειαν πανω εκει και τα τρομοκρατουν η τα φανε? γιατι ετσι πρεπει να μου πεθανε και ο προηγουμενος γονος..
4ον να παω να παρω μια γεννηστρα να τελειωνω? εχω σκεφτει και να τα πιασω με την αποχη και να τα εχω στην επιφανεια και να τα ταιζω εκει που θα ειναι προστατευμενα απο αλλα ψαρια και γαριδες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-11, 11:13
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

μερικες παρατηρησεις για το ενυδρειο σου με ολη την καλη διαθεση
ταψαρακια που εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους...
για παραδειγμα τα κορυ θελουν μαλακο νερο ενω τα γκαπακια οχι,...
επισης απο οτι βλεπεις τα κορυ ειναιψαρια βυθου και δεν εχεις αρκετη επιφανεια στον βυθο με αποτελεσμα το κορυ(ετσι φαινετα στο βιντεο)να τριγυρναει στην μεση του ενυδρειου...
ο γονος δεν θα εχει προβλημα κατα την αποψη μου με τα ψαρια για να τον φανε και τροφη θα τους ριχνεις θρυμματα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-11, 11:21
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

θα προτιμουσα να μου ελεγες παραπανω για τους γονους που ειναι το κυριο θεμα..απο το να ακουσω για 56η φορα για την ψαροσυνθεση ευχαριστω..και τα κορυ ολη την μερα κατω ειναι απλα ανεβαινουν και παιζουν και πηγαινουν κοντρα στο ρευμα που τους αρεσει..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-11, 11:32
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Mιας και γνωριζεις οτι εχεις λαθος ψαροσυνθεση και μικρο ενυδρειο για 5-6 ειδη που εχεις μεσα,θα σου πω για τον γονο.
Τον γονο μπορουν να τον φανε: τα ιδια τα γκαπυ,τα πλατυ,ισως και τα τετρα θελησουν μεζε.
Μπορεις να γλυτωσεις πολλα μωρα γεμιζοντας την επιφανεια κερατοφυλλο,αλλα ασε και λιγη επιφανεια ελευθερη γιατι θελουν τα κορυς λιγο χωρο να ανεβαινουν.Ταιζεις τροφη φυλλαρακι που την εχεις τριψει κανοντας την σκονη,3 φορες την ημερα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-11, 11:35
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δεν θα ανεβουν τα νιτρικα με τοση τροφη? και τα ψαρια με το που ριξω θα ανεβουν ολα και υπαρχει περιπτωση να φανε και τον γονο μαζι σαν μεζεδακι..δεν ειναι η καλυτερη λυση η γεννηστρα? η αυτο που ειπα με την αποχη?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-11, 11:43
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν θα αλλαξεις την ποσοτητα τροφης που θα ριχνεις,απλα ενα μικρο μερος της θα το κανεις σκονη.
Την σκονη θα την ριχνεις εκει που ειναι το κερατοφυλλο που δεν εχουν προσβαση στην επιφανεια τα αλλα ψαρια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-11, 11:46
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα αλλαξεις την ποσοτητα τροφης που θα ριχνεις,απλα ενα μικρο μερος της θα το κανεις σκονη.
Την σκονη θα την ριχνεις εκει που ειναι το κερατοφυλλο που δεν εχουν προσβαση στην επιφανεια τα αλλα ψαρια.
μα εγω ταιζα 1 φορα την μερα οταν δεν ηταν ο γονος οποτε θα αλλαξει η ποσοτητα τροφης..και τωρα που ταισα ειδα ότι το ενα δεν πηγε ουτε καν να φαει ενω το αλλο κατι τσιμπησε..απο ποτε να αρχισω να ταιζω αρτεμια ? αυριο θα παω να παρω γεννηστρα και θα βαλω μεσα τις θυληκες να ειναι ηρεμες και να γεννησουν με την υσηχια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-11, 11:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Θα ταιζεις 1 φορα οπως ταιζες,και τις αλλες 2 θα τριβεις 2-3 φυλλαρακια και θα τα ριχνεις στο κερατοφυλλο.Δεν ανεβαινουν ετσι με 5 φυλλαρακια παραπανω τα νιτρικα.Αν πιστευεις οτι εχεις τετοιο προβλημα με τοσα ψαρια εκει μεσα κανεις 2 αλλαγες νερου την εβδομαδα.
Αρτεμια δεν ειναι απαραιτητη στα ζωοτοκα,καλο κανει ομως κακο δεν κανει.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-11, 11:55
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

οκ θα παω να παρω αυριο μια γεννηστρα θα την βαλω σε μια γωνια και θα βαλω μεσα και κερατοφφυλο και θα ταιζω εκει εκ του ασφαλους..ευχαριστω guys
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-11, 11:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Φαγωθηκες με την γεννηστρα!
Αν εχεις πολυ κερατοφυλλο δεν σου χρειαζεται.

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-11, 12:21
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

στο ειπα με ολη την καλη διαθεση...think positive
καλο για σενα θα ειναι...

επι του γονου λοιπον εμενα τους γονους εντλερ δεν τα πειραζει τιποτα και φιλοξενω ενα bala shark στο ιδιο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-11, 12:37
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

το ξερω ότι το ειπες με ολη την καλη διαθεση..απλα επειδη ολοι εχουν καλη διαθεση το εχω ακουσει 50 φορες..οι αλλαγες ψαροσυνθεσης θα γινουν συντομα ηδη εχω δωσει 5 ψαρια 2 τετρας και 3 κορυς..απλα δεν θελω να τα δωσω πισω στο πετ σοπ ουτε να τα πεταξω στην λεκανη και να τραβηξω το καζανακι..αυτα.. σε αυτο το θεμα..
οσο για την γεννηστρα δεν εχει μονο αρνητικα οπως αναφερετε στο θρεντ το οποιο εχω διαβασει αλλα εχει και θετικα και σιγουρα θα δω ψαρακια απο κει μεσα και θα μπορω να τα ταιζω ανετα και να μην τα στρεσσαρουν τα αλλα ψαρια..μην κοιταμε παντα την αρνητικη πλευρα αλλα και τα θετικα..
-------------------------
παρεπιμπτοντος ο bala shark ταιριαζει σε ενυδρειο με εντλερς? και αν ναι γιατι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 26-06-11 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-11, 12:38
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Δεν ειναι καλο να χρησιμοποιουμε γενηστρες! Στρεσαρονται παρα πολυ τα ψαρια! Ετσι θα αρχισουν να αποβαλουν τα θυλικα.. Βρες λιγη πελια ή μος και δεσε την στο βυθο και εκει θα βρουν καταφυγιο και τροφη τα μικρα.. Κατα τη γνωμη μου κανουν καλυτερη δουλεια απ το κερατοφυλλο.. Επεισης κανει ενα λοφακι 4-6 εκατοστων με πετρες σε μια γωνια ωστε να εχουν αλλο ενα καταφυγιο τα ψαρια, και μην τα βασανιζεις με γεννηστρες.. Αν κανεις αυτα που σου λεμε θα σωσεις σιγουρα την επομενη γεννα αυτα τα δυο δεν εχουν πολλες ελπιδες..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-11, 12:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
οσο για την γεννηστρα δεν εχει μονο αρνητικα οπως αναφερετε στο θρεντ το οποιο εχω διαβασει αλλα εχει και θετικα
Τα οποια θετικα ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-11, 12:44
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερω ότι το ειπες με ολη την καλη διαθεση..απλα επειδη ολοι εχουν καλη διαθεση το εχω ακουσει 50 φορες..οι αλλαγες ψαροσυνθεσης θα γινουν συντομα ηδη εχω δωσει 5 ψαρια 2 τετρας και 3 κορυς..απλα δεν θελω να τα δωσω πισω στο πετ σοπ ουτε να τα πεταξω στην λεκανη και να τραβηξω το καζανακι..αυτα.. σε αυτο το θεμα..
οσο για την γεννηστρα δεν εχει μονο αρνητικα οπως αναφερετε στο θρεντ το οποιο εχω διαβασει αλλα εχει και θετικα και σιγουρα θα δω ψαρακια απο κει μεσα και θα μπορω να τα ταιζω ανετα και να μην τα στρεσσαρουν τα αλλα ψαρια..μην κοιταμε παντα την αρνητικη πλευρα αλλα και τα θετικα..
-------------------------
παρεπιμπτοντος ο bala shark ταιριαζει σε ενυδρειο με εντλερς? και αν ναι γιατι?
δεν ταιριαζει καθολου!!!!!
απλα φιλοξενειται προσωρινα
σου λεω ομως οτι δεν πειραζει τον γονο...
ειμαι της αποψης πως ουτε εσενα θα στα πειραξει καποιο ψαρι
μοσσ και κερατοφυλλο ειναι τα καλυτερα για τα μικρα ψαρακια σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-11, 12:52
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι καλο να χρησιμοποιουμε γενηστρες! Στρεσαρονται παρα πολυ τα ψαρια! Ετσι θα αρχισουν να αποβαλουν τα θυλικα.. Βρες λιγη πελια ή μος και δεσε την στο βυθο και εκει θα βρουν καταφυγιο και τροφη τα μικρα.. Κατα τη γνωμη μου κανουν καλυτερη δουλεια απ το κερατοφυλλο.. Επεισης κανει ενα λοφακι 4-6 εκατοστων με πετρες σε μια γωνια ωστε να εχουν αλλο ενα καταφυγιο τα ψαρια, και μην τα βασανιζεις με γεννηστρες.. Αν κανεις αυτα που σου λεμε θα σωσεις σιγουρα την επομενη γεννα αυτα τα δυο δεν εχουν πολλες ελπιδες..
εχω μοςς μπολς και τζαβα μοσσ αλλα αυτα πανε στην επιφανεια κατω απο κατι φυτα επιφανειας που εχω..

Τολη τα θετικα κατα την γνωμη μου ειναι ότι εκει μεσα θα ειναι πιο ασφαλη και με λιγο κερατοφυλλο στην γενηστρα θα εχουν την σιγουρια ότι δεν θα τα φανε και δεν θα αγχωνονται τοσο πολυ σε σχεση με τωρα που τα βλεπω ειναι τρομαγμενα..2ον θα ταιζω στην γεννηστρα και όχι σκορπια σε ολο το ενυδρειο για να παει πανω στα μικρα η τροφη αλλα να ειναι μεσα στην γεννηστρα και να μην πειραζει κανενα αλλο ψαρια την τροφη τους..και κατα 3ον τα χανω στο ενυδρειο και μπορει να ψοφησουν απο ασητια μιας και θελουν 3 φορες την μερα τροφη..4ον εχω εξωτερικό φίλτρο το οποίο ρουφαει και μπορει να παρει και κανα γονο μαζι ενω μεσα στην γεννηστρα οχι..ετσι ειχε γινει και με εναν αλλο γονο που ενω ειχε μεγαλωσει ηταν μιαμισης βδομαδας ξαφινκα τον εχασα..

αυτα εσυ δεν τα θεωρεις θετικα? μην κοιταμε παντα τα αρνητικα γιατι τοτε δεν θα υπηρχε τιποτα θετικο στα ενυδρεια...μπορω να βρω και εγω αρνητικα σε οτιδηποτε και να μου πεις και στο πιο καλοστημενο ενυδρειο και με τις πιο καλες ψαροσυνθεσεις και αριθμο ψαριων..

Υ.Γ και εγω τα τετρας τα φιλοξενω μεχρι να βρω που θα τα δωσω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-11, 12:54
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

φιλε μου θα σου προτινα να μην παρεις γεννηστρα γιατι στρεσαροντε τα ψαρια οταν τα βαλεις μεσα σε τοσο μικρο χωρο και θα εχουν προβληματα στην αναπτυξη μεχρι και θανατο....

για την τροφη μην σε αγχωνει παντα κατι θα βρουν να φανε ακομα και αν δεν μπορεις να το δεις και να το καταλαβεις
η επιλογες ειναι πολλες στο θεμα της διατροφης ειναι πολλες και θα σου πω 2 πραγματα πανω σε αυτο και μετα εσυ αποφασιζεις:
η αρτεμια ειναι κατι που δεν θα σου προτεινα μια και ειναι ακριβη και την θεωρω "αχρηστη" για τασυγκεκριμενα ψαρια μια και μπορουν να τραφουν κανονικα με οποιαδηποτε τροφη αρκει να την τριβεις καλα, αν θελεις υπαρχουν και ετοιμες τροφες σαν πουδρα
η δικη μου προταση ειναι να ξεκινησεις μια καλλιεργεια grindal κατι που ειναι τζαμπα και πολυ ευκολο να το κανεις μιας και εισαι αθηνα και ειναι πολυ καλη ζωντανη τροφη για ολα σου τα ψαρια απο τον γονο μεχρι και τα κορυντορακια

οσο για το αν υπαρχει κινδυνος να φαγωθουν απο τα μεγαλυτερα δυστυχως η απαντηση ειναι ναι
αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις σε μια γωνια του ενυδρειου σου αρκετο κερατοφυλλο και θα κρυβοντε εκει μεσα
απωλιες παντα θα υπαρχουν(στον γονο) αλλα τα πιο δυνατα θα επιβιωνουν

καλη επιτυχια φιλε μου και μην αγχωνεσαι,ακομα και αυτη η γεννα να μην παει καλα ειμαι σιγουρος οτι στην επομενη θα εισαι καλυτερα προετοιμασμενος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-11, 12:55
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

γιατι βρε συ επιμενεις οτι θα στα φαει καποιο ψαρι?
ειχες αλλη γεννα και στα εφαγαν?
αν ναι παρατηρησες ποιο τα ετρωγε...λογικα σε λιγο θα εχεις και αλλους γονους αποκλειεται να κανει μονο δυο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-11, 13:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν τα ταιζεις στην γεννηστρα εχεις παρα πολλες πιθανοτητες να σηκωσει αμμωνια στον κλειστο χωρο της γεννηστρας και να βλαψει-σκοτωσει τα ψαρια. Οσες παραπανω μερες καθονται στην γεννηστρα τοσες παραπανω πιθανοτητες εχουν να μεγαλωσουν με δυσμορφιες.
Τριαντα χρονια στο χομπυ, πιστεψε με τα ζηταω τα θετικα κι αν τα βρισκω τα λεω. Τα θετικα που αναφερεις ειναι "θετικα" για σενα, οχι για τα ψαρια. Αν θες να κρατας γονους απο τα ψαρια σου, φτιαξε το ενυδρειο ετσι ωστε τα μικρα να εχουν πιθανοτητες επιβιωσης. Μερικα φυτα που επιπλεουν, και μερικα πυκνοφυλλα φυτα κατω, και κλεισε το φιλτρο με τουλι.
Διαβασε κι αυτο: http://www.psfe.gr/articles/Repro/repro.html
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-11, 13:03
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω με λιγο κερατοφυλλο σε ενα μηνα δεν ξερω καν ποσα μωρα εχω και εχω προβλημα υπερφωρτωσης. βαλε λιγο κερατοφυλλο και οσα ζησουν. ... καλυτερα να ζουνε λιγα παρα ολα......
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-06-11, 13:13
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Αν ειναι κατω απ τα φυτα ειναι ασφαλη.. Πως το καταλαβες οτι ειναι τρομαγμενα? Ολα τα μωρα, ακομη και των εντλερ που δεν τα τρωνε οι γονεις τους κρυβονται τις πρωτες μερες.. Αν νιωσουν οτι κυνδυνευουν θα πανε στο βυθο.. Μην ανυσυχεις.. Ουτε για το ταισμα μην αγχωνεσαι.. Ταιζε την ιδια ποσοτητα τροφης αλλα σε μικροτερες δωσεις και θα ειναι οκ.. Βαλε και κερατοφυλλο για σιγουρια..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-06-11, 15:48
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ωραια εβαλα και το τουλι (διχτακι τυρφης) και περιμενω να δω αποτελεσματα αυριο θα παω να παρω και κερατοφυλλο απο κανα πετ σοπ και βλεπουμε.. .παλι μολις εβαλα το διχτακι ενω τα εβλεπα και τα δυο το ενα εξαφανιστηκε παλι...ευχαριστω παιδια!
-------------------------
τελικα παιδια ειχατε δικιο για την γεννηστρα...εξω ειναι μια χαρα και δεν αγχονονται καθολου..ειδικα το ενα που ειναι στην κοιλια του black phantom πρεπει να νιωθει μεγαλη ασφαλεια..απο κοιλια βγηκε σημερα και σε κοιλια ξαναμπηκε..μεσα σε λιγες ωριτσες!! αυτα ειναι !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 26-06-11 στις 15:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-06-11, 15:58
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

δεν πειραζει φιλε μου
μην απογοητευεσαι,καθε εμποδιο για καλο που λενε!!!
κανε μερικες αλλαγες στο ενυδρειο σου οπως ειπαμε παραπανω και συντομα δεν θα ξερεις τι να τα κανεις τοσα γκαπακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-11, 16:00
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

τωρα παω να παρω το κερατοφφυλο που θα μου δωσει ενα παιδι..μακαρι να δω να μεγαλωνουν τα μικρα που θα γεννηθουν με αυτην την μεθοδο..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-06-11, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω λεω να μη κανεις τιποτα μηπως και μεινει χαμηλη η ιχθυοφορτωση και επιζησουν τα υπολοιπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-06-11, 16:51
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

εβαλα τρελη τουρμπινα (φίλτρο eheim ecco pro 300) τωρα μπορω να βαλω και κροκοδειλο μεσα οποτε δεν παιζει προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-06-11, 19:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα τρελη τουρμπινα (φίλτρο eheim ecco pro 300) τωρα μπορω να βαλω και κροκοδειλο μεσα οποτε δεν παιζει προβλημα
Το φιλτρο δεν κανει απονιτροποιηση, ουτε δεσμευει φωσφορικα, ουτε διορθωνει redox, ουτε αναπληρωνει χαμενα μεταλλα και ιχνοστοιχεια
Εχε το νου σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΓΚΑΠΙΝΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ tepe Ζωοτόκα 3 03-05-10 10:22
ΓΕΝΝΗΣΕ ΓΕΝΝΗΣΕ ΝΑΙΙΙΙΙΙ platy Ζωοτόκα 30 14-03-10 16:00
Φωτο απο τους γονους. Andros Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 01-09-08 18:03
Επιτελους ειδα γονους! Andros Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 17 16-07-08 06:31
ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕ!!!!!! hlias Αναπαραγωγή 7 09-02-05 15:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08183 seconds with 13 queries