Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-11-09, 13:31  
Επιτέλους Ξεκινάω!!!!
pavlos2003
Member
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος 01-11-09, 13:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλη μέρα σε όλους.Δε μπορώ ακόμα να παρουσιάσω ενυδρείο και για αυτό παρουσιάζω τον ..εαυτό μου!!!
Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ και έχω οφεληθεί αρκετά.
Πριν βρώ αυτές τις πληροφορείες είθελα να αποκτήσω ένα ενυδρείο 60 λτ με καραβάκι μέσα, νεκροκεφαλές πλαστικά φυτά μπουρμπουλίθρες και μερικά χρυσόψαρα...
Σήμερα μετά από πολύ μελέτη είμαι σε άλλο στάδιο.Απέκτησα ένα RIO 180 6 μηνών με τα χαρτιά του απο ένα σπουδαίο φίλο του φόρουμ (τρελό Δισκόφιλο) που μου χάρισε και πάρα πολλά πράγματα....
Το μόνο που έχω πάρει είναι τα διακοσμητικά (ξύλα-πέτρες).Προσανατολίζομαι σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων (δεν αποκλείω και το υψηλών ακόμα) με κάποια υποστίρηξη δειοξειδίου. Κοινωνικό αλλα τα ψάρια θα τα δώ αρκετά αργότερα (την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ζωοτόκα,τώρα λέω ωοτόκα...).
Είμαι στη φάση αναζήτησης φυτών....πλούσιο υλικό στο φόρουμ..
Θα παραθέσω όμως μια λίστα σύντομα με αυτά που μου αρέσουν για να μου πούν οι πιό έμπειροι οτι όντως είναι πραγματοποιήσιμο όραμα για χαμηλών απαιτήσεων ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι ή αντι για κάποιο είδος να βάλω κάτι άλλο...Από κεί και πέρα θα προχωρήσω σε υπόστρωμα-φυτά κλπ...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει το εξής για αρχή...Αλλού βλέπω να τοποθετούνται τα φυτά σε άδειο ενυδρείο (η διαδικασία στρωσίματος δε θα τους προκαλέσει βλάβες??)και αλλού σε γεμάτο....
Ευχαριστώ παιδιά και βοηθάτε όσο μπορείτε..Πιστεύω κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορώ να σας δείξω τι...φτιάξαμε!!!...
Εμφανίσεις: 19063
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 27-11-09, 23:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
"...Τις λαμπες στην αλλαγή τους τότε ίσως τις αυξήσω κατα 20-30 βάτ συνολικά,δε νομίζω οτι χρειάζεται κάτι παραπάνω έτσι????..."

..Νομιζα και γω οτι ειναι σαν τις λάμπες του σπιτιού, εντάξει λέω τις βγάζω όποτε θέλω τις 45 αρες και βάζω.. 60 αρες στη θέση τους αν ειναι για το καλό του φυτεμένου...
Δεν παίζει όμως έτσι το σενάριο, τρυπάς,κάνεις πατέντες και βάζεις 3η λάμπα!!! μου είπαν τελικά αν θές να αυξήσεις φωτισμό..
Οπότε εγκαταλοίπω και αυτό το πρότζεκτ πριν καν το ξεκινήσω,και αν είναι θα βάλλω κανέναν ανακλαστήρα πάνω απο τις λάμπες και καλά είμαστε!....
Δεν ειναι και τοοοοοοοσο δυσκολο να προσθεσεις λαμπες!!! εδω εγω τα καταφερα που ειμαι ασχετος .....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 27-11-09, 23:41
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

..δε ξέρω θα το κοιτάξω κάποια στιγμή αργότερα...Δε βλέπω να έχει και...τόσους χώρους περισσευούμενιυς το ενυδρείο για τέτοιες ενέργειες!!
¶σε να δώ και απο κανέναν άλλο απο κοντά πως το έχει κάνει και βλέπουμε..
Εξάλλου αυτός που βγάζει τους ανακλαστήρες λέει οτι δίνει διπλάσιο φωτισμό και με τους 2. Εγώ δε θέλω διπλάσιο, ακόμα και με τον ένα πιστεύω θα έχω περισσότερο φώς απο ότι χρειάζομαι....
Σχετικά με το co2 θα το κυνηγήσω, πάντως ποιο φτηνα μου έρχεται το εξέλ στην παρούσα φάση..Θα μου πείς σε...4 χρόνια θα έχεις ξεχρεώσει την....300αρα που θα έδινες μια και καλή για μπουκάλες!!!...Σε 4 χρόνια ποιος ζει ποιος πεθαινει ρε συ Γιώργο μπορεί να μην έχω και τόσα χρόνια φυτά...¶σε που καλύτερα να πληρώνεις λίγα- λίγα...Δεν είναι εποχές για 300άρες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 30-11-09, 19:20
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Αρχικά είχα τοποθετήσει το σύστημα δειοξειδίου της Νουτραφίν.Αφού μετά τις 5 μέρες έβλεπα μια φουσκαλίτσα το 2λεπτο-3λεπτο αποφάσισα να το βγάλω. Συζήτησα όμως με ένα παλικάρι που έχει κάποια χρόνια ενυδρείο και μου είπε οτι το είχε χησιμοποιήσει σε 200 λίτρα αρκετό καιρό και πήγαινε μια χαρά..
Είπα οτι μάλλον κάτι δε θα είχα κάνει σωστά...Καταλήξαμε οτι δεν το είχα ανακατέψει σχεδόν καθόλου ενώ αυτός πριν τη χρήση έκανε το μπουκαλάκι..σέικερ!!
Τα αγόρασα 2η φορά τα φακελάκια και το δοκίμασα με αυτόν τον τρόπο. Το τρίτο 24άωρο βρισκόμουν στη μία φουσκαλίτσα στο.. ενάμιση με δύο λεπτά...αισθητη...πρόοδος!!.Το πέταξα για δεύτερη και τελευταία φορά.
Πήρα μπιτόνι 4 λίτρα και ακολουθώντας τις οδηγίες του φόρουμ κατα γράμμα αλλα για διπλάσιες ποσότητες (6 κούπες ζάχαρι=1κιλό),μισό κουταλάκι γλυκού μαγιά,χτύπημα,νερό στους 25-27 βαθμούς,αντεπίστροφη βαλβίδα,τεφλόν στο βίδωμα,σιλικόνη.
Βρίσκομαι να έχω μόλις κλείσει 24ωρο,το μπουκάλι έχει μέσα υδρατμούς και έχει αφρίσει λίγο, αλλα παραγωγή....ΜΗΔΕΝ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ.....
Έχει κανείς καμμια ιδέα εκτός απο το οτι τα..διοξείδια δε με πάνε με ΤΙΠΟΤΑ??????
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-11-09, 19:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αυτα εχουν τα diy ... θα πρεπει να περιμενεις (νομιζω) και αλλο .. Σε τι θερμοκρασια να ειναι το τωρα το μειγμα? Στην εξοδο απο το σωληνακι εχεις βαλει κατι?? Διαχυση πως θα κανεις??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-11-09, 19:51
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα εχουν τα diy ... θα πρεπει να περιμενεις (νομιζω) και αλλο .. Σε τι θερμοκρασια να ειναι το τωρα το μειγμα? Στην εξοδο απο το σωληνακι εχεις βαλει κατι?? Διαχυση πως θα κανεις??
φαντάζομαι οτι με καλύπτει η "σκάλα" που υπάρχει απο το άλλο πράγμα που έβγαλα...Το μείγμα αυτή τη στογμή βρίσκεται σε θερμοκρασία περίπου 21,5 με 22 βαθμούς...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-11-09, 19:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
φαντάζομαι οτι με καλύπτει η "σκάλα" που υπάρχει απο το άλλο πράγμα που έβγαλα...Το μείγμα αυτή τη στογμή βρίσκεται σε θερμοκρασία περίπου 21,5 με 22 βαθμούς...
Αν καταφερεις να αυξησεις τη θερμοκρασια του πιστευω οτι θα ειναι καλητερα τα πραγματα!!
Αν μπορεις βαλε το σωληνακι στην εισοδο του φιλτρου ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-11-09, 20:03
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...επίσης υπάρχει μια ελαφριά καφέ "σκόνη" που έχει κάτσει επάνω στα περισσότερα φύλλα, υποθέτω οτι ξεκινά η "καφέ άλγη "που θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει (η έτσι τουλάχιστον θα ήθελα να γίνει!!!)
Και έχω 2 φύλλα απο εχινόδορο που γίνονται όπως πλησιάζεις έναν αναπτήρα στη μέση ενός χαρτιού που αρχίζει σιγά σιγά να γίνεται καφέ και να απλώνεται μέχρι που ανοίγει μια τρύπα στη μέση...
Αν θυμάμαι καλά απο κάτι που είχα διαβάσει μάλλον θέλω λίγο κάλιο..

Και τα δύο φαινόμενα είναι σε πολύ ήπια μορφή, αν πάνε τα πράγματα να σοβαρέψουν θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες και φωτο....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορεις βαλε το σωληνακι στην εισοδο του φιλτρου ...
Α!, καλή ιδέα, εννοείς για την περίπτωση που συζητάγατε κάπου αλλου οτι βάζοντας το σωληνάκι εκει υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που γίνεται αρνητική πίεση (ή κάτι τέτοιο τελος πάντων) και γυρίζει όλο το υγρο μέσα στο ενυδρείο και πας για καινούργιο.....ΣΕΤ ΑΠ!!!!!!!!!!!???????????????????: smt120
¶σε προτειμώ να το κάνω μετά απο 3-4 χρόνια!!!!


(....εσύ φταίς που πάς να με βοηθήσεις δε φταίει κανας άλλος Ε????)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 30-11-09 στις 20:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 30-11-09, 20:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Αν κανει αναροφηση το μειγμα στο ενυδρειο σου ειτε εινει στην εισοδο του φιλτρου ειτε στη σκαλα σου τα ιδια ακριβως αποτελεσματα θα εχει!!
Αυτο που αλλαζει ειναι οτι με το φιλτρο γινεται πολυ καλυτερη διαχυση!!
Για βαλε καμια φωτο απο αλγη. Την ελλειψη καλιου συνηθως τη βλεπουμε με τρυπουλες στα φυλλα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 30-11-09, 20:46
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...η "καφέ σκόνη που λέω ίσως και να μη φαίνετε είναι παντού.Με το άλλο το έντονο χάλασμα έχω πρόβλημα μόνο σε 3-4 φυλλα ενώ έχω πολλα φυτά μέσα, αλλα καλό είναι βέβαια να.."δράσω" νωρίς...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2685.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  35,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2686.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  51,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2687.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2688.jpg
Εμφανίσεις:  182
Μέγεθος:  41,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 30-11-09, 21:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τις ανουβιες τις εχεις φυτεψει?? φαινεται ο κορμος τους??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 01-12-09, 20:22
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

η συγκεκριμένη που έχει κάνει την τρυπούλα είναι δεμένη σε πέτρα,γύρω απο τις ρίζες όμως (τις μισές τουλάχιστον σε μήκος) έχω δέσει τζάβα μοσσ ώστε να καλύψει και ρίζες και πέτρα... τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημα...
Α!!! Και οι δύο ανούβιες είναι έ?? τώρα το θυμήθηκα το λίγο πιο μεγάλο το έλεγα εχινόδορο, αυτή που έχει το μεγαλύτερο χάλασμα την είχα χαλίκι αλλα με το που έσκασε το πρόβλημα καλού κακού την έβγαλα και την έδεσα και αυτή σε πέτρα για να είμαι σίγουρος...
-------------------------
...έβγαλα τελικά το τεφλόν (όχι, λίγο είχα βάλει ρε παιδιά) και επιτέλους το ζαχαρόνερο μου άρχισε φούλ παραγωγή!!!
Ευτιχώς που..βρωμάει αυτό το πράγμα,οπότε χώνοντας το κεφάλι μέσα στο..ντουλαπάκι, καταλάβαινες που πήγαινε το διοξείδιο που ποτέ δεν έβλεπες στο ενυδρείο....
17 μέρες με μπόλι
ΝΟ2....................0,1
ΝΟ3...................10
ΝΟ4....................0
170 περίπου καθαρά λίτρα
Φωτισμός 90 βάτ
2 ψαράκια πληθυσμός (το είδος οταν κάνω την επίσημη παρουσίαση!!!!!)

...Για τα φύλλα παραπάνω έχει άλλος κάποια γνώμη??
...και για την καφέ "σκόνη" που λέω..
Επίσης σε δύο σημεία του ενυδρείου επάνω σε φυτά είδα (σε μικρό μέγεθος) κάτι που εκτός ενυδρείου θα το έλεγα...ιστό αράχνης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 01-12-09 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 16-12-09, 12:30
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Μετά την παρουσίαση ο Πάνος μου επισήμανε 2 σημεία
Α) το φωτισμό που δέχεται η καπόμπα
Β) πρόβλημα με τη ρίκια.

Για την πρώτη περίπτωση αποφάσισα τελικά να βάλω τον ανακλαστήρα στην πίσω λάμπα και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι. Έχω διαβάσει εδώ οτι γύρω στο 6-8 μηνο να αλλάζουμε τις λάμπες αλλα κάπου είχα διαδάσει πάλι οτι οι Τ8 (έτσι νομίζω λέγονται οι λεπτές) κρατάνε 5 φορές περισσότερο. Ισχύει τελικά αυτό ή όχι?? Τις αλλάζεις δηλαδή αυτές στα..2 1/2 χρόνια (?)

Τη ρίκια την έχουν βρεί σαν παιχνίδι και συχνά την μαδάνε τα ραμ και ίσως σπάνια την πειράζουν και τα Αγγελόψαρα. Μου είπε ο Πάνος οτι δύσκολα θα επιβιώσει το φυτό σε αυτή την περίπτωση εκτός αν τυχών είχε πολύ γρήγορη ανάπτυξη..
Βρήκα μια λύση να την καλύψω με δυχτάκι για κάποιες μέρες και να δώ μετά στην πράξη τι γίνεται...Ίσως το λίγο φώς που της κόβω αναγκαστικά να αντισταθμιστεί με το λίγο παραπάνω που θα δώσει ο ανακλαστήρας, και μάλλον θα βοηθήσω και λίγο το διοξείδιο με εξέλ.
¶ν τελικά καταφέρει και φουντώσει, μετά πιστεύω δεν θα έχει πιά ανάγκη προστασίας...
[ το ένα φαίνεται οτι είναι βραχάκι που επάνω έχω δεμένη ρίκια και του έβαλα...σκουφί!, το άλλο που δε φαίνεται καλά είναι ένα οριζόντιο κομμάτι ξύλου που στο επάνω μέρος του έχω δέσει κομμάτια ρίκια και το τύλιξα κατα μήκος...στο βάθος....καλά Χριστούγενα!!! ίσως έπρεπε να στολίσω ένα και...μέσα στο ενυδρείο!!!!!]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2722.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2723.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  80,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 16-12-09 στις 12:35 Αιτία: .
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 19-12-09, 21:26
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

....μια απορία ρε παιδιά, χάζευα τα "μικρά" ενυδρεία στο
http://showcase.aquatic-gardeners.or...0&vol=0&id=156
και αν ρίξετε μια ματια θα παρατηρήσετε σε πολλά απο αυτά..ΥΠΕΡπληθυσμό με βάση τα λίτρα...
Τι γίνεται, εκτός Ελλάδος ισχύουν ...άλλοι κανόνες για το στύσιμο ενυδρείου???
Ή απλά βάζουν πολλά ψάρια για τη..φωτογράφιση(???) ούτε αυτό μου φαίνεται λογικό, δεν ξέρω ας πεί κάποιος που έχει ασχοληθεί με διαγωνισμούς, απλά μου κάνει εντύπωση .....
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 19-12-09, 21:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλτρα σωληνες κλπ βλεπεις?

Αλλο η φωτογραφηση και αλλο η μακροχρονη ανετη χωρις προβληματα και τρεξιμο συντηρηση ενος ενυδρειου.

Στην ιχθυοφορτωση εκτος απο το χρονο που μπορει να διαθεσει καποιος (για πιο συχνες αλλαγες νερου κλπ) παιζει ρολο και η εμπειρια του πολυ περισσοτερο.
Αλλο να εχει πχ ενας αρχαριος 10 δισκους σε 300 λιτρα και αλλο ενα εμπειρος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-12-09, 09:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν ειναι και τεραστια η ιχθυοφορτιση με μια γρηγορη ματια σε μερικα που ειδα. Μην ξεχνας οτι προκειται για βαρεων βαρων φυτεμενα, με συχνες αλλαγες για προσθεση θρεπτικων, και αμμωνια κλπ κακα δεν προλαβαινουν να εμφανιστουν, τα τρωνε ολα τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-12-09, 19:51
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

μεγαλο θεμα η ιχθυοφορτιση.
Τα προβληματα ειναι δυο.
- επιβαρυνση της ποιοτητας του νερου απο τα αποβλητα των ψαριων
- δημιουργια στρες στα ψαρια


το πρωτο μπορει να λυθει με διαφορους τροπους απο τους πολυ εμπειρους στο χομπυ. Βασικα με τα φυτα και την μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση.

το δευτερο δεν λυνεται και ουτε μπορεις να το δεις μολις βαλεις τα ψαρια, ελεγχεται μονο με πολυ γενικους κανονες , πρεπει να αφηνεις μεγαλα περιθωρια και να κανεις το σταυρο σου
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 22-12-09, 19:42
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...έριχνα μια ματιά για πρώτη φορά στις "ασθένειες"...
Αυτό που κατάλαβα είναι οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε περίπτωση ασθένειας είναι τουλάχιστον να απομονώσεις τον ασθενή διοτι υπάρχει μεγάλος κύνδινος εξάληψης ακόμα και ολόκληρου του πληθυσμού του ενυδρείου σου....
Ας κάνεις τουλάχιστον αλλού την θεραπεία και ότι γίνει...
Και απο οτι κατάλαβα ακόμα και μικρό ενυδρείο να πάρεις πρέπει να είναι "πλήρες" δηλ με φίλτρο/ θερμόμετρο τουλάχιστον ωστε να μπορεί να διατηρήσει 2-3 ζωντανά για λίγες μέρες χωρίς προβλήματα και χωρίς να σε νοιάζει η βιολογία σου αφού το κυρίως ενυδρείο θα είναι ανέπαφο απο ουσίες....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 22-12-09, 20:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
...έριχνα μια ματιά για πρώτη φορά στις "ασθένειες"...
Αυτό που κατάλαβα είναι οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε περίπτωση ασθένειας είναι τουλάχιστον να απομονώσεις τον ασθενή διοτι υπάρχει μεγάλος κύνδινος εξάληψης ακόμα και ολόκληρου του πληθυσμού του ενυδρείου σου....
Ας κάνεις τουλάχιστον αλλού την θεραπεία και ότι γίνει...
Και απο οτι κατάλαβα ακόμα και μικρό ενυδρείο να πάρεις πρέπει να είναι "πλήρες" δηλ με φίλτρο/ θερμόμετρο τουλάχιστον ωστε να μπορεί να διατηρήσει 2-3 ζωντανά για λίγες μέρες χωρίς προβλήματα και χωρίς να σε νοιάζει η βιολογία σου αφού το κυρίως ενυδρείο θα είναι ανέπαφο απο ουσίες....
To ενυδρειο - καραντινα ... ειναι πολυ χρησημο σε ολους! Αν παρεις δεδομενο το το τα πιο πολλα φαρμακα καταστρεφουν την βιολογια του φιλτρου αλλα και οτι κανεις συχνες αλλαγες ... το φιλτρο στην καραντινα μου φαινεται αχρηστο! Πιο πολυ απαραιτητη ειναι μια αεραντλια!!
Αυτο βεβαια αν δεν το χρησιμοποιεις ως ενυδρειο-γεννηστρα (οπως οι πιο πολλοι)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 22-12-09, 21:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Bιολογικο φιλτρο σε ενυδρειο νοσοκομειο ουτε χρειαζεται ουτε συνισταται...
Δεν χρειαζεται γιατι τα ψαρια σπανιως τρωνε οταν ειναι αρρωστα και επειδη ειμαστε απο πανω με αλλαγες νερου κλπ δεν χρειαζομαστε βιολογια..
Δεν συνισταται γιατι πανω στα πορωδη υλικα του βιολογικου φιλτρου μπορει να επιβιωσει και κατι το παθογενες, ενω η απολυμανση βιολογικων υλικων ειναι μαλλον αδυνατη...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 01-01-10, 19:01
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά σε όλους...
Σημερινές μετρήσεις πριν την εβδομαδιαία αλλαγή νερού 30% με μόνο απιονισμένο (προσπαθώ να ρίξω το ph και δεν πέφτει με τίποτα το ριμάδι!!!)
Την προηγούμενη εβδομάδα στη μέτρηση πριν την αλλαγή είχα κοντά στο "1" το ΝΟ3 οπότε ξεκίνησα προσθήκη 1 δόσης nitrogen.Επίσης έκανα το τάισμα 2 φορές (απο 1 την ημέρα) και πήρα και 7 επιπλέον καρδινάλιους για να συμπληρώσω κοπάδι...
Επίσης ρίχνω μισή δόση flourish,iron,potasium kai phosphorus με την εβδομαδιαία αλλαγή και 1 δόση εξέλ.-Έχω και διοξείδιο με μαγιά-.
Σήμερα είχα
ΝΗ4..........0
ΝΟ2.........0,025
ΝΟ3.........20
GH...........5
Kh...........3 με 4
Ph...........7,2 (ακόμα...???)
και πρώτη φορά μέτρησα το PO4 kai to Fe και τα δύο στο "μηδέν" και θα διπλασιάσω την ποσότητα τους στην αλλαγή νερού.
Εχω επαναφέρει 250 γρ. τύρφη μέσα στο φίλτρο εδώ και 15 μέρες.
Εχω καφέ άλγη περίπου 1 μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 09-01-10, 00:48
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...μια μέρα πριν την εβδομαδιαία αλλαγή περίπου 25% ΜΟΝΟ με απιονισμένο όπως έχει σχεδόν καθιερωθεί και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται..μέσα στην εβδομάδα άλλαξα και το ένα καστσάκι με την τύρφη.
Έτσι λοιπον και σήμερα μέτρησα
ΝΗ4.............0
ΝΟ2............0,05
ΝΟ3............15-20
GH...............5
Kh...............4
PH...............7,6 μετρημένο με 2 τέστ!!
PO4 kai to Fe και τα δύο πάλι στο "μηδέν"αλλα τουλάχιστον αυτά τα μέτρησα πρώτη φορά πριν 1 εβδομάδα και πιστεύω σιγά-σιγά θα βρώ την ισσοροπία στη λίπανση..Εκτός αυτού έμαθα και οτι φώσφορο και σίδηρος δεν πάνε μαζί όπως τα βάζω εγω....

Για το ph που το παλεύω 2 μήνες παρα μια εβδομάδα τι να πώ???? σε όλο το διάστημα πλην μιας εβδομάδας χρησιμοποιώ και τύρφη στο φίλτρο την οποία και ανανεώνω ανα 20 περίπου μέρες...Τα υλικά (πέτρες- χαλίκι) έχουν ελεγχθεί πριν μπούν στο ενυδρείο..
Το αρχικό γέμισμα είχε γίνει με νερό βρύσης (ph 7,6) μετά μόνο απιονισμένο για αλλαγές.Όταν πέτυχα όξινο λέω καλά είμαι και έκανα τις 2 επόμενες αλλαγές με 50-50% βρύση-απιονισμένο.Είδα όμως αμέσως οτι έπαιρνα την....άνω βόλτα και ξαναγύρισα πάλι σε απιονισμένο...
Όπως φαίνεται όμως με σκέτο απιονισμένο σχεδόν έχω....ξεπεράσει το ph της βρύσης μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..................... .......και ποιός ξέρει και που θα φτάσω...
Την προηγούμενη εβδομάδα είχα 7,2.Ένα 24ωρο μετά την αλλαγή είχα 7 και 7 μέρες μετά....7,6...Συνήθως έτσι με πάει, αυτό που χάνω απο ph με την αλλαγή νερού, στο τέλος της εβδομάδας σίγουρα το ξαναπαίρνω και κάτι ..παραπάνω....
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-01-10, 00:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Στο ειχα πει με τυρφη - απιονισμενο ειναι δυσκολα τα πραγματα ... μια Α/Ο θα σε "σωσει"!!
Σε φυτεμενα καλητερα να ειχες ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο ωστε να μην ειχες το πονοκεφαλο: ph!
Θελεις να "παντρεψεις" δυο διαφορετικα πραγματα! Νομιζω πρεπει να επιλεξεις (καποια στιγμη) τι υπερισχυει! Εχεις και αγρια (?) ψαρια! και πρεπει να σκεφτεις σοβαρα ...να τους δωσεις οτι εχουν αναγκη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 09-01-10, 12:26
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ειχα πει με τυρφη - απιονισμενο ειναι δυσκολα τα πραγματα ... μια Α/Ο θα σε "σωσει"!!
Σε φυτεμενα καλητερα να ειχες ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο ωστε να μην ειχες το πονοκεφαλο: ph!
Θελεις να "παντρεψεις" δυο διαφορετικα πραγματα!
...Μέτρησα πάλι σήμερα πρωί, και κανονικά έτσι θα έπρεπε γιατί όλες τις μετρήσεις πριν τις αλλαγές τις έχω κάνει πρωί.
Αυτό που αλλάζει είναι το οτι χτές μετρώντας βράδυ το ph, πήρα μέτρηση προς το τέλος της φωτοπεριόδου και σίγουρα διαφέρει με την πρωινή μέτρηση, και επίσης έβλεπα το χρώμα απο το τεστ όχι στο φυσικό φως που το συγκρίνω πάντα και ίσως φαινόταν και λίγο διαφορετικό..
Το πρωινό αποτέλεσμα ήταν 7.2 πάλι βέβαια υψηλό αλλά όχι τραγικό...
Α.Ο θα αγοράσω σίγουρα αλλα τι θα αλλάξει, το ίδιο δεν είναι με το απιονισμένο??απλά δε θα τρέχω να αγοράζω κάθε εβδομάδα και θα το φτιάχνω σπίτι....
Αυτό για τα φυτεμένα όσο και αν είχα διαβάσει δεν το είχα καταλάβει οτι δεν θα με αφηναν να κατεβάσω το ph για ψάρια που το ήθελαν χαμηλό και αν το ήξερα σίγουρα θα είχα κάνει διαφορετική ψαροσύνθεση γιατί το οτι θα έκανα φυτεμένο το είχα αποφασίσει πρίν καν αγοράσω ενυδρείο,ενώ στα ψαρια κατέληξα πάρα πολύ αργότερα...
Τέλος παντων προς το παρόν υπομονή και συνεχίζω,δεν ξέρω ίσως χρειάζεται μεγαλύτερος χρόνος για να φτιάξω το ph ..Πάντως το παλεύω σχεδόν 2 μήνες και νομίζω οτι το 6.0 - 6.5 που θέλω να το σταθεροποιήσω δεν είναι πια και καμμια τόσο πολύ δύσκολη τιμή να την πετύχω,ΗΜΑΡΤΟΝ..
Ίσως το λάθος ηταν και απο την αρχή οτι το πρώτο γέμισμα το έκανα όλο με βρύσης και όχι τουλάχιστον μισό μισό ωστε τώρα να το χαμήλωνα ευκολότερα..
Γιατί τώρα με ψάρια μέσα απο οτι ξέρω δεν μπορώ να κάνω μεγάλη αλλαγή που θα μου ρίξει το ph πχ 0,5 ή 1 βαθμό κάτω,οπότε πάω τσούκου-τσούκου......
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-01-10, 21:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παυλο εχεις διοξειδιο??
αν ναι..ειναι ευκολο να πιασεις χαμηλο πεχα...αν οχι...τοε θα πρεπει να εχεις υπομονη....απο την αρχη στο 400αρι μου εβαζα 100% ΑΟ και προσθετα ηλεκτρολυτες της ΑΡΙ...το πεχα μου ηταν κατι πανω απο 7 οπως και το δικο σου...ειχα απογοητευθει και νομιζα οτι δε θα επεφτε ποτε....συνεχισα την ιδια τακτικη ομως και ω, του θαυματος ειδα αυτο που λενε..οτι καθως ωριμαζει το ενυδρειο το πεχα πεφτει...τωρα εχω γυρω στο 6.5 ενω δεν κανω τιποτα διαφορετικο αποτι στην αρχη...και ποτε δε χρησιμοποιω τυρφη...
σκεψου εσυ που δεν εχεις 100% ΑΟ νερο μιας και με τις σταδιακες αλλαγες παντα μενει και νερο βρυσης μεσα...μεχρι να μειωθει παρα πολυ...
υπομονη και θα πεσει...αλλα οπως λεει και ο γιωργος...σε τοσο "στειρο" νερο....τα φυτα δεν ειναι και στην καλυτερη τους...
αα..ξεχασα...τα λιπασματα επισης επηρρεαζουν τις τιμες σου...προς τα πανω φυσικα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-01-10, 22:20
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω πολυ παιδια.Πάνο χρησιμοποιώ "σπιτικό" διοξείδιο, και Εξέλ 1 φορά την εβδομάδα με την αλλαγή νερού.
ΜΕ ΚΟΥΦΑΝΕΣ!!!!."...απο την αρχη στο 400αρι μου εβαζα 100% ΑΟ και προσθετα ηλεκτρολυτες της ΑΡΙ...το πεχα μου ηταν κατι πανω απο 7 οπως και το δικο σου..."
Νόμιζα οτι κάνοντας αυτό το πράγμα φτάνεις το πεχά σου στο...ΜΗΔΕΝ!!!!....(σε κούφανα εγώ τώρα..)
Θα προμηθευτώ και ηλεκτρολύτες όπως λες, το έχω διαβάσει οτι πολλοί χρησιμοποιούν μαζί με την αντίστροφη όσμωση αλλα είχα την εντύπωση οτι και μόνο με τη χρήση γενικού λιπάσματος καλύπτομαι...Ασε που κάτι προσθέτει και η τύρφη απο στοιχεία στο νερό (φαντάζομαι..)
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 09-01-10, 23:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι ομως ετσι ειναι...και με λιγους ηλεκτρολυτες το νερο διατηρειται αρχικα περιπου στο ουδετερο...(παιζει ρολο φυσικα και η ανταλλαγη αεριων)
πεφτει αργοτερα...υπενθυμιζω ομως οτι εγω δε βαζω τιποτα αλλο στο νερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-01-10, 20:37
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...κάποια στιγμή παιδιά είχε γίνει κάποια συζήτηση για το "σπιτικό" διοξείδιο οτι μπορεί ίσως να χρησιμοποιηθεί ΚΑΙ τρίτο συστατικό (αμμωνία ή σόδα) γιατί συνήθως περιέχεται και στα "φακελάκια" που δίνουν διάφορες εταιρίες για δημιουργία μείγματος παραγωγής διοξειδίου..
Κατέληξε άραγε πουθενά αυτό?? Χρησιμοποιούν τα άτομα εδώ και τρίτο συστατικό??
Αν είναι κάποιος που του περισσεύει κάποια "σκαλίτσα" για τις φυσαλίδες ή κάποιο παρόμοιο κόλπο θα είμουν υπόχρεος...

...Εδω και καμμια 15 αρια μερες τα σκαλαρια ειναι αρκετες ωρες κρυμενα και προβληματιζομαι..
Ανυσηχω μηπως ελοχευει καποιος κινδυνος υγειας...Τι αλλαξε εκεινη την περιοδο?? Οι παραμετροι του νερου ειναι περιπου στα ιδια..εχω αυξησει λιγο την λιπανση,μεγαλωσα το κοπαδι των καρδιναλιων και εκανα την διατροφη πρωι-βραδυ απο μονο βραδυ...
Απο εκεινη την ημερα αλλαξαν συμπεριφορα..ενω διαρκως εκοβαν βολτες στο ενυδρειο,αρχισαν να ειναι εξαφανισμενα καπου στην πλατη του ενυδρειου πιστευω τουλαχιστον για τις μισες ωρες που εχω τις λαμπες αναμενες, ισως και πολυ παραπανω....Οταν πλησιαζω την μουρη κοντα στο ενυδρειο (το κανω συνηθως την ωρα του φαγητου τους ή οταν επεξεργαζομαι κανα φυτο..) αναλογα την πεινα τους μπορει να μου μαζευτουν αμεσως ολα μπροστα ή να ερθουν 1-2 και μετα να ερθουν και αλλα...
Επίσης νομίζω οτι τρομάζουν λίγο πιό εύκολα..Περνάει δηλαδη ξαφνικά κάποιος ακόμα και 2-3 μέτρα κοντά απο το ενυδρείο και αν είναι μπροστά κάνουν ένα τσουφ και εξαφανίζονται πάλι για αρκετή ώρα...
Έχω πιτσιρίκια στο σπίτι αλλα δεν πειράζουν το ενυδρείο,δεν το χτυπούν και ακόμα και αν το πλησιάσουν πάνε με τα χεράκια πίσω απο την πλάτη χωρίς άγριες κινήσεις (ε, έτσι είναι τα κοριτσάκια!!!!!) και αυτό βέβαια δε γίνεται όλη την ημέρα παραμόνο 1-2 φορές....
Την διατροφη την εκανα 2 φορες γιατι α) ήθελα να αυξησω λίγο τα νο3 που έφταναν κοντά στο 1 μετά απο 7 μέρες(!) και μπας και τα ξεκολησω λίγο απο 2-3 φυτά που πήγαιναν και όχι οτι τα έτρωγαν αλλα τα τσιμπολογούσαν,ξερίζωναν και τα μάζευα απο την επιφάνεια..Και στα δύο πέτυχα το στόχο αλλα ίσως το..χορτάτο ψάρι θέλει να κοιμάται όλη μέρα....¨η δε γουστάρουν τη...φάτσα των καρδινάλιων!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 14-01-10, 21:17
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...6 εβδομάδες ακριβώς κράτησε το 4 λιτρο με το διοξείδιο..
Σήμερα είχα αποφασίσει να προσθέσω 2ο μπιτόνι για να δώσω λίγο ώθηση σε 2-3 φυτά που σίγουρα το χρειάζονται και βλέπουμε...πάνω που το ετοίμαζα είδα οτι και το πρώτο μπιτόνι υπολειτουργούσε, οπότε το άλλαξα και αυτό....
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-01-10, 16:43
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε φυτεμενα καλητερα να ειχες ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο ωστε να μην ειχες το πονοκεφαλο: ph!
αυτη ειναι μια πολυ χρησιμη παρατηρηση τελικα

Παυλο μηπως στρεσαρονται απο τα μικροψαρα. Ειχαν συνηθησει να ειναι στο κεντρο μονα τους. Εμενα στρεσαριστηκαν και καναν τα ιδια οταν αλλαξα τη ροη του φιλτρου.

6 βδομαδες σου κρατησε φτιαχτο διοξειδιο;!!!!!! Οταν λες τετραλιτρο μηπως εβαλες μπουκαλα διοξειδιου; δεν καταλαβα.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-01-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Βαλε καμια φωτογραφια ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Επιτέλους!!! Alusa Χρυσόψαρα 4 09-01-08 14:56
Επιτέλους johnny98130 Δίσκοι 9 04-09-03 15:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13190 seconds with 14 queries