Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-18, 13:34
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή Παράξενη συμπεριφορά..

Καλησπέρα!

Έχει τώρα τελευταία που παρατηρώ τα ψάρια μου να αράζουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο...
Υποψιάζομαι πως οι τελευταίες αλλαγές που μπορεί να ευθύνονται γι αυτό είναι η προσθήκη ενός κυκλοφορητή Sicce Nano VOYAGER 2.000 λίτρα/ώρα και η τροφή Tropical Supervit Granulat.

Όσο αναφορά την τροφή:
Μέχρι τώρα τους έδινα την Tropical Supervit σε φλέικς και τώρα πρόσθεσα μέσα και granulat από την ίδια σειρά.
Ισως να φταίει που η granulat είναι πιο συμπαγές και δεν προλαβαίνει να μαλακώσει μέσα στο νερό αφού ορμάνε και την καταβροχθίζουν άμεσα με αποτέλεσμα να ντουμπανιάζουν οι κοιλιές από όλα τα ψάρια κατευθείαν.

Όσο αναφορά τον κυκλοφορητή:
Μου πρότειναν να βάλω έναν (3000λίτρα/ώρα) για καλύτερη κυκλοφορία. Τελικά έβαλα έναν 2000 λίτρα/ώρα θεωρώντας πως είναι αρκετός για 200άρι ενυδρείο.
Μήπως η δύναμη του "κουράζει" τα ψάρια και γι αυτό κάθονται από κάτω του?
Και σε συνδιασμό με το βαρύ φαγοπότι να θέλουν πιο ήσυχα νερά?
Σκέφτομαι να τους κόψω την τροφή για μια-δυο μέρες να δω πως θα αντιδράσουν...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-18, 14:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν βλεπω καλα, εχεις ροδοστομους, αρλεκινους και νεον (ή καρδιναλιους)?


Μετρησεις νερου εχουμε?


Το λογικο ειναι να τα κουραζει ο κυκλοφορητης, μιας και ειναι αρκετα αδειο το ενυδρειο . Γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει για αρχη να "φορτωσεις" το ενυδρειο με αρκετη διακοσμηση ακομα (φυτα, ριζες), για να εχουν κρυψωνες τα ψαρακια σου και να νοιωθουν ασφαλη. Οπως φαινεται, δεν εχουν και πολλα σημεια ησυχιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-18, 02:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εκτός του ότι... περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο, θα βοηθήσουν να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα... βλέπω μέσα 3 διαφορετικά είδη κοπαδόψαρα (ΙΣΩΣ και 4) το ένα μάλιστα από άλλη ήπειρο... αφού οι αρλεκίνοι ζουν, στην ανατολική πλευρά της γης και σε αριθμό ατόμων, που τα κάνει να νιώθουν ανασφάλεια (σε συνάρτηση και με τον διάκοσμο).
Η άποψη μου σε πρώτη φάση είναι... ότι η "τουρμπίνα" που πλήρωσες είναι υπερβολή και μάλλον τα κουράζει.
Τις τροφές σε μορφή pellet... τις μουλιάζεις καλά (10-15 λεπτά... να φουσκώσουν) πριν τις δώσεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-18, 12:16
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός του ότι... περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο, θα βοηθήσουν να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα... βλέπω μέσα 3 διαφορετικά είδη κοπαδόψαρα (ΙΣΩΣ και 4) το ένα μάλιστα από άλλη ήπειρο... αφού οι αρλεκίνοι ζουν, στην ανατολική πλευρά της γης και σε αριθμό ατόμων, που τα κάνει να νιώθουν ανασφάλεια (σε συνάρτηση και με τον διάκοσμο).
Η άποψη μου σε πρώτη φάση είναι... ότι η "τουρμπίνα" που πλήρωσες είναι υπερβολή και μάλλον τα κουράζει.
Τις τροφές σε μορφή pellet... τις μουλιάζεις καλά (10-15 λεπτά... να φουσκώσουν) πριν τις δώσεις.-
Οι μετρήσεις μου είναι:
pH: 7,9
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10

Για τον κυκλοφορητή άνοιξα συζήτηση σε 2 διαφορετικά threads κι αρκετά έμπειρα άτομα του φόρουμ μου πρότειναν να τον βάλω.
Μάλιστα μου πρότειναν και μεγαλύτερο αλλά σύμφωνα με το size chart του κατασκευαστή (για 200 λίτρα γυάλα) και την γνώμη εξειδικευμένου προσωπικού επέλεξα αυτόν για αρχή (2000λ/ω).
Θα συμφωνήσω με τον διάκοσμο. Αυτή την στιγμή τοποθετώ φυτά και μεγαλύτερη ρίζα ώστε να έχουν αρκετές κρυψώνες και να μην νιώθουν ανασφάλεια.
Θα διαφωνήσω όμως με την διαφορά τόπου των συγκεκριμένων κοπαδόψαρων.
Έχω δει ενυδρεία του Takashi Amano που έχουν πολυεθνικό χαρακτήρα πχ. ροδόστομους με puntius denisonii και γενικότερα Ν.Αμερική με Ινδία και Ν.Α.Ασία μαζί...
Η λύση με το μούλιασμα των κόκκων είναι λίγο δύσκολη και δεν συμβαδίζει με το αυτόματο τάισμα οπότε απλά θα μειώσω την ποσότητα των κόκκων στην ανάμιξη με τα φυλλαράκια κι αν δεν δω αλλαγή θα τους κόψω τελείως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-18, 00:48
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Για το τι σου πρότειναν και πόση εμπειρία διαθέτουν... ΔΕΝ μπορώ να μιλήσω... αφού ΔΕΝ γνωρίζω, ποίοι συμμετείχαν στην συζήτηση.
2. Μπορείς ελεύθερα να διαφωνείς... όσο θέλεις. Η προσωπική μου θέση είναι... το να ταιριάζουν τα ψάρια (ως προς τις περιοχές)... έχει πιο φυσικό αποτέλεσμα.
3. Το τι έχεις δει σε ενυδρεία "για τα μάτια του κόσμου"... ΔΕΝ μου λέει κάτι... κι εγώ έχω δει δίσκους μαζί με τζουλιδοχρωμίδες, μέσα σε κοράλλια.
4. ΑΝ το μούλιασμα των pellet σου είναι πρόβλημα... δίνε μόνο flakes.
5. Οι συνθήκες νερού και θερμοκρασίας είναι πολύ σημαντικό πράγμα για τα ψάρια (αν και ΔΕΝ έγραψες τα είδη, που έχεις μέσα).
Έχεις ΡΗ : 7,9 στο ενυδρείο... για κοίτα στα παρακάτω προφίλ τις απαιτήσεις τους...

http://diszhal.info/english/characin...n_axelrodi.php

http://diszhal.info/english/characin...us_bleheri.php

http://diszhal.info/english/cyprinds...teromorpha.php

ΔΕΝ είναι δικαιολογημένη λοιπόν μια απορία του τύπου... "τι έχουν και ψοφούν τα έρμα".-
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-18, 13:04
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Τον βράχο πάνω στην ρίζα τον έβαλα για λίγο καιρό ώστε να μουλιάσει καλά το ξύλο και μετά θα βγει...
Περιττό να πω πως η συμπεριφορά των ψαριών άλλαξε 360 μοίρες....
Οι καρδινάλιοι καβάτζωσαν τις τρύπες της ρίζας και ο πλέκο βολτάρει συνέχεια.
Θα προσθέσω 1-2 φυτά ακόμη.
Ο κυκλοφορητής ίσως να είναι δυνατός (ακόμη δεν είμαι σίγουρος) και μάλλον θα πάω σε μικρότερο: από 2000λ/ω σε 1000λ/ω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-18, 00:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για τις μετρήσεις... κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-18, 00:13
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Το Ph είναι όξινο ως προς αυτό που θέλουν τα ψάρια σου φίλε μου. Δεν νομίζω να ενοχλεί τόσο η εοή του νερού όσο το συγκεκριμένο Ph. Πέρνω έναν σκύλο Σιβηρίας και έναν Ιμαλλαίων (σχετικά παρόμοιο κλίμα) και ζω σε μία χ τοποθεσία. Θα συνυπάρχουν, αλληλεπιδρούν σε βαθμό ικανοποιητικό ώστε να μπορούν να ζουν; Ή να το θέσω πιο απλά. Δεν μπορείς να βάζεις ψάρια φίλε μου εμ διαφορετικές απαιτήσεις σε συνθήκες , στοιχεία νερού μαζί. Όπως Αμερικάνικες με Αφρικάνικες . (Ph Kh C(όχι άνθρακας) κτλπ)
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-18, 00:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Με το ΡΗ στο 7,9... είναι όξινο ως προς αυτό που θέλουν;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-18, 01:11
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το ΡΗ στο 7,9... είναι όξινο ως προς αυτό που θέλουν;
Βασικό
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-18, 07:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95...B7%CF%84%CE%B1
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-18, 00:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικό
Ελπίζω να έχεις διαβάσει ήδη... αυτό που έβαλε ο Κλεόβουλος και να κατάλαβες ότι... και πάλι λάθος είχες απαντήσει (αλκαλικό... είναι το 7,9).-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παράξενη συμπεριφορά χρυσόψαρων lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 65 26-08-12 22:37
θηλυκό γκάπυ με παράξενη συμπεριφορά stdev Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 19-10-09 17:36
Παράξενη συμπεριφορά clown-βοήθεια sp67 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 12 25-06-09 17:50
Παράξενη συμπεριφορά Gourami - Αρρώστια???? raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-10-08 17:50
Παράξενη συμπεριφορά.... pani Γλυκό νερό - Γενικά 12 29-09-06 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05921 seconds with 13 queries