Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-12, 01:18
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή Στήσιμο νεου ενυδρείου με γαρίδες

Χαίρετε! Θα μετακομίσω σιγα σιγα σε καινούριο σπίτι απο βδομαδα και θέλω να στήσω το μικρό μου ενυδρείο περίπου 18λίτρα

Το ενυδρείο θέλω να ειναι ένα ωραιο μικρο φυτεμένο ενυδρείο, φουλ φυτεμένο βασικα με γαριδες Red Cherry μιας και διάβασα οτι ειναι απο τις πιο εύκολες.

Θα ήθελα εαν μπορειτε να με καθοδηγήσετε λίγο με το τι και πως. Έχω διαθέσιμα για το ενυδρείο αυτο ένα μικρο φίλτρο, εναν θερμαντήρα και μπλε χαλαζιακή άμμο. Επίσης το ενυδρειο έχει καπακι αλλα δεν έχει φως.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-12, 10:01
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Eδω μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-12, 11:03
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Το είδα αυτο το θέμα. Απλός έχω και μερικές απορίες. βάζω αριθμούς για να μην μπερδευτουμε

1) Το φίλτρο ειναι εντάξει? Μήπως θα ρουφάει της γαρίδες η κάτι τέτοιο?

2) Με φωτισμό τι πρέπει να κάνω? Πόσα watt και τι λάμπα? Γίνετε να βάλω μια μόνος μου στο καπάκι?

3) Οι Red Cherry τρώνε την άλγη? θέλω οπωσδήποτε να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο κάποιο ψάρι που να τρώει την άλγη (όπως ο Plecostomus ο οποιος δε χωράει σε τέτοιο ενυδρείο)

4) Για να το φυτέψω πρέπει να βάλω και λίπασμα κάτω απο το χαλίκι? Έχω κάτι χαπάκια τις Sera γίνετε με αυτα?

5) Οι αλλαγές νερού θα γίνονται με σκούπα βυθού? αν το ενυδρείο ειναι φυτεμένο πως θα καθαρίζονται οι βρομιες που βρίσκονται στην άμμο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-12, 12:21
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είδα αυτο το θέμα. Απλός έχω και μερικές απορίες. βάζω αριθμούς για να μην μπερδευτουμε

1) Το φίλτρο ειναι εντάξει? Μήπως θα ρουφάει της γαρίδες η κάτι τέτοιο?
Ενταξει φαινεται, καλο ομως ειναι να το επενδυσεις στο κατω μερος του εκει που εχει τις γρυλλιες εισαγωγης, με τουλι για να μην ρουφαει τον γονο των γαριδων, αν θελεις να δεις αναπαραγωγες.

2) Με φωτισμό τι πρέπει να κάνω? Πόσα watt και τι λάμπα? Γίνετε να βάλω μια μόνος μου στο καπάκι?
Αν ψιλοπιανουν τα χερια σου μπορεις να βαλεις μια μικρη 9-11w, εχει η arcadia αυτα τα νουμερα, (ισως να εχουν και αλλες εταιρειες) μαζι με εναν ανακλαστηρα στο πανω μερος.
3) Οι Red Cherry τρώνε την άλγη? θέλω οπωσδήποτε να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο κάποιο ψάρι που να τρώει την άλγη (όπως ο Plecostomus ο οποιος δε χωράει σε τέτοιο ενυδρείο)
Οι red cherry τρωνε την αλγη χαλαρα.
Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται να βαλεις pleco, δεν το επιτρεπουν και τα λιτρα του ενυδρειου.
Αν οι γαριδες ειναι μονες τους χωρις ψαρια, τοτε θα δεις την πραγματικη τους συμπεριφορα.

4) Για να το φυτέψω πρέπει να βάλω και λίπασμα κάτω απο το χαλίκι? Έχω κάτι χαπάκια τις Sera γίνετε με αυτα?
Ναι για ευκολα φυτα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα, μπορεις να ξεκινησεις με αυτα βυθιζοντας απο ενα, 1-2 εκατοστα μακρυα απο καθε ριζα.

5) Οι αλλαγές νερού θα γίνονται με σκούπα βυθού? αν το ενυδρείο ειναι φυτεμένο πως θα καθαρίζονται οι βρομιες που βρίσκονται στην άμμο?
Οταν σου γεννησουν οι γαριδες δεν θα πρεπει να βαζεις σκουπα βυθου.
Καλυτερα να σπρωχνει τα αποβλητα ενας μικρος κυκλοφορητης προς το φιλτρο οπου και θα τα τραβηξει, οι γαριδες παντως δεν βρωμιζουν πολυ, μηδαμηνα θα ελεγα.

Εγω στο γαριδαδικο δεν εχει χρειαστει να βαλω ποτε σκουπα, αλλα εχω μαυρο χαλικι που γινονται ιζημα και βυθιζονται μεσα του.
Το νερο της αλλαγης το τραβαω με μια εισαγωγη εξωτερικου φιλτρου, που εχω προσαρμοσει στο ακρο ενα σφουγγαρι, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι δεν θα τραβηξω κανενα γαριδομωρο.
Οι γαριδες ειναι απο την φυση τους πλασματα γεματα περιεργεια, και οταν μπει κατι νεο στο ενυδρειο, θα τρεξουν να πιαστουν επανω του, οποτε δεν αργει η στραβη.

__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-12, 12:46
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

1) Ναι τουλι θα βάλω το έχω ξανα κάνει δε θα έχω θέμα

2) Δυστηχως δε μπορώ να πω οτι τα χέρια μου πιάνουν. Αυτες τις λαμπες arcadia απο που μπορώ να τις βρω? ebay και petcumulus δεν...

3) Οχι δε θα βάλω πλεκο. Απλος δε θέλω να βάζω algea magnet για τα τζάμια.. Σκεφτομουν να βάλω και κανα σαλιγκαράκι αλλα δε το κόβω τελικα έχω κατι Helena στο μεγαλο ενυδρειο αλλα τα εχω δει να τρώνε νεκρα ψαρια οπότε δε το διακινδυνευω να τα βάλω με τις γαρίδες

4) Θα βάλω μπόλικα φυτα, τώρα εύκολα δύσκολα δε ξερω. Πάντος έχω σκοπο να βάλω σίγουρα moss και καμια ανούμπια. Με το λίπασμα κάτω απο το υποστρωμα αν θυμάμαι καλα πρεπει να το αλλαζω μια φορα το χρόνο? Δε θέλω να κάνω κατι τέτοιο, σκέτος μπελας Με τα χαπάκια μόνο δε θα γίνει η δουλεια?

5) Κυκλοφορητής δε ξέρω τι ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-12, 13:20
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ναι τουλι θα βάλω το έχω ξανα κάνει δε θα έχω θέμα

2) Δυστηχως δε μπορώ να πω οτι τα χέρια μου πιάνουν. Αυτες τις λαμπες arcadia απο που μπορώ να τις βρω? ebay και petcumulus δεν...
Κανε μια ερωτηση σε καποιο κοντινο σου petshop.
Και να μην την εχει μπορει να στην φερει.

Αλλιως μετα κοιταξε ebay για φωτιστικο με κλιπ.
Εχει καπακι το ενυδρειο;


3) Οχι δε θα βάλω πλεκο. Απλος δε θέλω να βάζω algea magnet για τα τζάμια.. Σκεφτομουν να βάλω και κανα σαλιγκαράκι αλλα δε το κόβω τελικα έχω κατι Helena στο μεγαλο ενυδρειο αλλα τα εχω δει να τρώνε νεκρα ψαρια οπότε δε το διακινδυνευω να τα βάλω με τις γαρίδες


4) Θα βάλω μπόλικα φυτα, τώρα εύκολα δύσκολα δε ξερω. Πάντος έχω σκοπο να βάλω σίγουρα moss και καμια ανούμπια. Με το λίπασμα κάτω απο το υποστρωμα αν θυμάμαι καλα πρεπει να το αλλαζω μια φορα το χρόνο? Δε θέλω να κάνω κατι τέτοιο, σκέτος μπελας Με τα χαπάκια μόνο δε θα γίνει η δουλεια?
Σου εχω ηδη απαντησει.
Παντως τα φυτα που αναφερεις δεν φυτευονται.
5) Κυκλοφορητής δε ξέρω τι ειναι
Ξεκινα πρωτα με το φιλτρακι, και βλεπεις πως θα παει.
Θελεις οπωσδηποτε αμμο στον βυθο;
Γιατι με μαυρο χαλικι αποκτουν πολυ ωραιο κοκκινο οι cherry προσπαθωντας να μιμηθουν το περιβαλλον, και κανει πολυ ομορφο κοντραστ σε συνδυασμο με το πρασινο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

απλος επειδη την έχω την άμμο μην αγοράζω χαλίκι τώρα...Το ενυδρείο έχει καπάκι ναι οποτε με κλιψάκι δε το κόβω
-------------------------
Φως με LED και χρώμα κάνει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sandrea : 01-09-12 στις 13:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-12, 13:49
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

ο.κ.
Θα σου πω εγω τι εκανα σε ενα αντιστοιχο μικρο:
Πηρα απο τα ηλεκτρολογικα 2 στηριγματα "ωμεγα" για Τ5, εκοψα εναν ανακλαστηρα που ηδη ειχα και περισσευε σε μηκος τετοιο που να χωραει να τοποθετηθει στο πισω μερος του ενυδρειου κατα μηκος, ανοιξα 2 τρυπες στο καπακι με τρυπανι 4,5 mm, και περνωντας 2 βιδες , στηριξα στηριγμα "ωμεγα-ανακλαστηρα-περαστη στο καπακι, και απο επανω παξιμαδι Μ4 (ανοξειδωτα).
Στο τελος κλιπαρεις την λαμπα με τα ακροφυσια της στα στηριγματα "ωμεγα" και εισαι ετοιμος.
Αλλα το ενυδρειο σου εσυ το ξερεις πως ειναι το καπακι του.
Θα κοιταξω να σου ανεβασω φωτο να παρεις μια ιδεα.

Βρηκα, δες:


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Φως με LED και χρώμα κάνει?
Oσες φορες το δοκιμασα δεν μου αρεσε το αποτελεσμα, και δεν ειχαν τα φυτα την αναπτυξη με αυτην του φθορισμου.
Μιλαω για αυτην που "ροζιζει" και ειναι για φωτοσυνθεση ομως.
Δεν θυμαμαι πως την λεει η Arcadia...tropical κατι ισως...

Το βρηκα: original tropical plant, και εχει μηκος 30 ποντους, αλλα υπολογισε αλλους 2 ποντους με τα ακροφυσια.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 01-09-12 στις 13:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-12, 14:18
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

κατι τέτοιο πρεπει να φτιαξω και γω δηλαδή.. Πολυ ωραιο το έκανες αλλα δε νομίζω να τα καταφέρω εγω Προς το παρον θα παω αν ειναι στα πετσοπ απο Δευτερα να ψάχνω για λάμπα μικρη να χωράει. Αλλα αυτη που μου έστειλες εσυ δν έχει καλώδια και τέτοια,εγώ πρεπει να βάλω? τι παίζει? Επίσης αυτο με τον ανακλαστήρα πως το ζητάω? στηριγμα ωμεγα-ανακλαστηρα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-12, 20:54
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο.κ.
Θα σου πω εγω τι εκανα σε ενα αντιστοιχο μικρο:
Πηρα απο τα ηλεκτρολογικα 2 στηριγματα "ωμεγα" για Τ5,
Καλυτερα ψαξε για ετοιμο φωτιστικο με κλιπ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα αυτη που μου έστειλες εσυ δν έχει καλώδια και τέτοια,εγώ πρεπει να βάλω? τι παίζει?
Για αυτο σου εγραψα να πας σε ετοιμη λυση, γιατι εκτος το τρυπημα και την μηχανικη στερεωση, τα καλωδια που φευγουν απο τα ακροφυσια πανε σε κατασκευη με πηνιο και σταρτερ, οποτε εκει θα δυσκολευτεις περισσοτερο.
Μπορεις βεβαια να παρεις ετοιμη την κατασκευη του μπαλαστ με τα ακροφυσια σετ, και να παλειψεις την μηχανικη στερεωση, αλλα θα σου ερθει λιγο πιο ακριβα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 01-09-12 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-09-12, 21:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω θα ηθελα να πω το εξης προς αποφυγη τυχων απωλειων ζωντανων.Γαριδες καλο θα ειναι να βαζουμε σε ενυδρεια με στρωμενο βυθο(δηλαδη να τρεχουν 3 μηνες).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-12, 21:57
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Καλα κανεις και το αναφερεις, ελεγα να το επισημανω και εγω στην αρχη στον φιλο, αλλα ειπε πως εχει διαβασει τα θεματα του Raven στο λινκ που του παρεθεσα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-09-12, 22:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ή να τον μπολιασει κι αυτον με στρωμμενη αμμο, για αμεση εισαγωγη (μετα απο 2-3 μερες)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-09-12, 23:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή να τον μπολιασει κι αυτον με στρωμμενη αμμο, για αμεση εισαγωγη (μετα απο 2-3 μερες)
Τip απο γαριδο-forum το οποιο δοκιμασα δυο φορες και δουλευει αψογα (τουλαχιστο δεν υπηρξαν απωλειες, αρα δουλευει)
Αν αντι για αμμο θελει να βαλει χαλικι θα παρει ενα πολυ λεπτο επιφανειακο στρωμα απο ενυδρειο που τρεχει καιρο. Δε χρειαζεται να μπολιασει ολη την επιφανεια, απλα να σκορπισει λιγο χαλικι (1 κουταλια του γλυκου ανα 20-30 τετραγωνικα εκατοστα) και διαλυσει σε ολη την επιφανεια του βυθου μια μικρη ταμπλετα τροφης και σε 48 ωρες θα εχει γεμισει ο βυθος με ολη την απαραιτητη ετεροτροφη βιολογια.
Την τριτη μερα εφ οσον οι μετρησεις ειναι σωστες βαζεις γαριδες
Απαραιτητη προυποθεση να υπαρχει πολυ καλα στρωμενο φιλτρο βεβαια
Αν παρεις βυθο απο στρωμενο ενυδρειο με ενα πλαστικο κουταλακι, δε σκαβεις σε βαθος αλλα παιρνεις κατα μηκος μονο απο την επιφανεια


Ισως και με την αμμο να δουλευει ακριβως το ιδιο, απλα οι οδηγιες ειναι για χαλικι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-12, 16:42
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Στα γαριδοενυδρεία προτιμούμε χαλίκι για την αποφυγή αναερόβιων περιοχών.
Επίσης καλό θα ήταν να προσθέσουμε μερικά σαλιγκάρια melanoides tuberculata(ειδικά αν έχουμε άμμο) ώστε να διατηρούν τον βυθό μας υγιή με προσοχή όμως για υπερπληθυσμό ειδικά σε λίγα λίτρα ενυδρείο.

Σε "ανθεκτικές" γαρίδες με μπόλιασμα βυθού και φίλτρου μπορούμε να τις εισάγουμε άμεσα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-12, 17:03
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα ψαξε για ετοιμο φωτιστικο με κλιπ.
-------------------------


Για αυτο σου εγραψα να πας σε ετοιμη λυση, γιατι εκτος το τρυπημα και την μηχανικη στερεωση, τα καλωδια που φευγουν απο τα ακροφυσια πανε σε κατασκευη με πηνιο και σταρτερ, οποτε εκει θα δυσκολευτεις περισσοτερο.
Μπορεις βεβαια να παρεις ετοιμη την κατασκευη του μπαλαστ με τα ακροφυσια σετ, και να παλειψεις την μηχανικη στερεωση, αλλα θα σου ερθει λιγο πιο ακριβα.
Θα παω να δω σε πετσοπ στην θεσ/νικη για λάμπα έτοιμη να μπει σε καπακι αν ειναι.

Για το μπόλιασμα που είπατε. Σκευτικα να πάρω σε ένα τούλι μέσα χαλίκι απο το στρωμένο μου ενυδρείο ετσι ώστε να μην ανακατευτή με την άμμο και να το βάλω στο γαριδάδικο πριν βάλω τις γαρίδες. Θα το αφήσω χωρις γαρίδες σίγουρα καμια βδομαδα αφου το στήσω για να βρώ τα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-12, 17:10
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μπόλιασμα που είπατε. Σκευτικα να πάρω σε ένα τούλι μέσα χαλίκι απο το στρωμένο μου ενυδρείο ετσι ώστε να μην ανακατευτή με την άμμο και να το βάλω στο γαριδάδικο πριν βάλω τις γαρίδες. Θα το αφήσω χωρις γαρίδες σίγουρα καμια βδομαδα αφου το στήσω για να βρώ τα φυτα
Θα πρέπει να το σκορπίσεις το στρωμένο χαλίκι σου σε όλο το μήκος του καινούριου ενυδρείου για άμεσα αποτελέσματα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-09-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να το σκορπίσεις το στρωμένο χαλίκι σου σε όλο το μήκος του καινούριου ενυδρείου για άμεσα αποτελέσματα.

αν ειναι έτσι πριν βάλω τα φύτα θα πάρω χαλίκι σε ενα μεγάλο τουλι ετσι ώστε να καλύπτει όλο τον πάτο του ενυδείου και θα το αφήσω καμια 2-3 μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-12, 17:22
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι έτσι πριν βάλω τα φύτα θα πάρω χαλίκι σε ενα μεγάλο τουλι ετσι ώστε να καλύπτει όλο τον πάτο του ενυδείου και θα το αφήσω καμια 2-3 μέρες
Να το αφήσεις μόνιμα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-12, 17:30
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

γιατι? σε 3 μέρες δε προλαβένει?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-09-12, 17:37
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ας τα πάρουμε από την αρχή...

πρώτα μπορείς να βάλεις τα διακοσμητικά και τα φυτά και όταν έρθει η στιγμή να βάλεις τις γαριδούλες θα μπολιάσεις το φίλτρο και το βυθό, θα κάνεις τις μετρήσεις σου και αφού θα είσαι εντάξει θα εισάγεις τις γαριδούλες σου και δεν θα ξαναπηράξεις τίποτα για κάνα μήνα.

Ελάχιστη τροφή και έλεγχος των παραμέτρων του νερού καθημερινά τη πρώτη εβδομάδα και μετά 1 φορά την εβδομάδα.... και καλούς απογόνους
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-12, 21:17
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

οταν λες να μπολιάσω τον βυθο εννοείς να βάλω μόνιμο χαλικί απο το μεγάλο ενυδρείο πάνω απο την άμμο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-09-12, 21:24
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες να μπολιάσω τον βυθο εννοείς να βάλω μόνιμο χαλικί απο το μεγάλο ενυδρείο πάνω απο την άμμο?
Ναι,

μην ανησυχείς θα μπορέσεις να το κρύψεις με το καιρό μέσα στην άμμο αν δεν θέλεις να φαίνεται.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-12, 13:12
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδια! Πηγα σημερα να δω για λάμπα, Βρήκα μια Τ5 8watt μαζι με θήκη ειναι δηλαδη βγάζει πρίζα, ειναι σετ. Απλος όλο αυτο το σύστημα ειναι 34,5εκ + το βίσμα τις πρίζας πάει 37,4 ενω το καπάκι ειναι 34,7εκ.

Αρχικα η λάμπα των 8watt θα ειναι οκ για γαριδάδικο φυτεμένο?
Και θα μπορέσω να εφαρμόσω σωστά αυτην την λάμπα με το μέγεθος που έχει?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-09-12, 13:18
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδια! Πηγα σημερα να δω για λάμπα, Βρήκα μια Τ5 8watt μαζι με θήκη ειναι δηλαδη βγάζει πρίζα, ειναι σετ. Απλος όλο αυτο το σύστημα ειναι 34,5εκ + το βίσμα τις πρίζας πάει 37,4 ενω το καπάκι ειναι 34,7εκ.

Αρχικα η λάμπα των 8watt θα ειναι οκ για γαριδάδικο φυτεμένο?
Και θα μπορέσω να εφαρμόσω σωστά αυτην την λάμπα με το μέγεθος που έχει?
Ανάλογα τα φυτά που θα βάλεις, αν μιλάμε για "εύκολα" φυτά καλά είσαι.

Προφανώς η λάμπα δεν χωράει, θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα-να τρυπήσεις ίσως το καπάκι
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-09-12, 14:21
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

ε ναι καποια τρυπούλα απο τα πλάγια μάλλον θα χρειαστεί να κάνω..

Απο φυτα καμια αννουμπα, java fern, Valisneria και μετα απο μοσσ οτι βρω καλά ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-09-12, 16:07
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ναι καποια τρυπούλα απο τα πλάγια μάλλον θα χρειαστεί να κάνω..

Απο φυτα καμια αννουμπα, java fern, Valisneria και μετα απο μοσσ οτι βρω καλά ειναι?
Αν έχει ανακλαστήρα το φωτιστικό μια χαρά είσαι
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-09-12, 16:27
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Οχι δεν έχει ανακλαστήρα μέσα σε θήκη ειναι έχει και τζαμάκι πλαστικό αυτη η θήκη δε μπορώ να εξηγησω ακρβώς πως ειναι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νεου malawi oldschool12 Malawi 11 04-10-11 16:09
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08666 seconds with 15 queries