Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-14, 19:11
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Πρόβλημα Σε δισκαδικο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 300 καθαρα
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2015 με UV και fluval 405
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμόςarrow-10x10.png): 9 δισκακια 6cm - 6sterbai small
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 4 φορες την ημερα απο flakes της ocean nutition, tropical και καρδια μερα παρα μερα.... αλλαγη νερουν 2-3 φορες την εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH: 2
- GH: 4
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 8
- Θερμοκρασία: 29
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: api, salifert
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: blue tirquise discus
- Ιστορικό Ψαριού: Μπηκε πριν 2 μηνες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
Απομονωνεται, λευκα ινωδη περιττωματα, αρνηση τροφης, κυκλοφορει μονο οταν εχω τα φωτα κλειστα και τσιμπαει τιποτα απο την αμμο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:
ποτε καμια ασθενεια!! ΑΛΛΑ....
ελειψα για καμια 10αρια μερες λογο δουλειας και ξαφνικα μου ειπαν απο το σπιτι οι ειναι σαν ζαβλακωμενα...
εκαναν και μια βλακια και αλλαξανε νερο(χωρις να μου το πουνε) τα 2/3 του ενυδρειου με νερο μονοarrow-10x10.png απο ΑΟ και πρεπει να επαθαν phcrash κι εχασα το ενα, ενω εγω κανω μηξη νερου 50-50
το θεμα ειναι οτι εχουν περασει 10 μερες απο τοτε και τα ψαρακια δεν τα βλεπω ορεξατα και κρυβονται συνεχεια πισω απο μια ριζα που εχω ολα μαζι... κοβουν βολτες μονοarrow-10x10.png οταν κλεισουν τα φωτα, κι αυτο με πολυ ηρεμα.... οταν πεφτει η τροφη τρεχουν καποια την πλησιαζουν τρονε μια μπουκιτσα φευγουν και μετα απο λιγη ωρα ισως ξαναβγουν.... σκεφτικα να κρυψω λιγο τις λαμπες να μειωθει λιγο ο φωτισμος μπας και ξεθαρεψουν.... αλλα λιγα πραγματα βελτιωσης ειδα, εκει που δεν εβγαινε κανενα, αντε να βγαινουν 2-3....
τι τελευταιες 10 μερες απο οταν εφυγε ο ενας δισκος εχω σταθερες μετρησεις
αμμωνια νιτρωδη μηδεν, νιτρικα 7-8, θερμοκρασια 29, kh 2 gh4
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-14, 22:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα λευκα ινωδη περιτωματα θυμιζουν hexamita ... διαβασε εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/...-Hexamita-quot

Μια αλλαγη 2/3 με σκετη οσμωση και με τις τιμες που εχεις σε σκληροτητες δε πιστευω να φταιει κατι ... Εγω θα τους εκανα αλλαγες μονο με οσμωση και φυσικα καλο φαγητο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-14, 14:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Γιώργο... ρίξε μια ματιά και σε αυτό.-
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79457
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-14, 15:11
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

ευχαριστω τον Nidal !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-14, 09:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω τον Nidal !!!
Ο λόγος? Έδωσε λύση στο πρόβλημα σου?
Σ' εμάς δεν θα την πεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-14, 21:16
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ναι φυσικά το έλυσα με tremazol, έκανα τη θεραπεία και τέλος.

Αλλά κάποιο θέμα υπάρχει με τα ψαράκια γενικα
Ο ένας δίσκος μου έιχε φαγωμενα ραχιαίο πτερύγια και του έκανα θεραπεία με ektozon,
Ελπίζω να δω βελτίωση και να αναπτυχθούν ξανά
Και το άλλο είναι πιο σημαντικό
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΛΕΙΠΑ 4 ΜΕΡΕΣ, ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ, δεν ειναι δυνατον αυτο που ζω
ΜΗΠΩς ΕΧΕΙ "ΜΑΤΙ", ΠΑΡΑΣΙΤΑ, ΒΑΚΤΗΡΙΑ, ΟΛΑ ΜΑΖΙ,,, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ,,,
δυστυχως επιδη ειμαι το πολεμικο ναυτικο ελειψα 4 μερες, απο τη δευτερα και την δευτερα ενας δισκος μου ειχε ακανονιστη κολυμβυση και εκανε κατι τιναγματα στην αμμο πανω κατω και γυρο γυρο σε ασχετες στιγμες ξαφνικα και μονος του, αυτο το πρωτοπαρατηρησα την περασμενη κυριακη που εκανα αλλαγη νερου, κατα τη διαρκεια της αλλαγης, μεχρι που σκεψου οτι τον επαιρνε το ρευμα του φίλτρου, κι το κορμι του είχε σκευρωσει , μην τα πολυλογο εχθες πεθανε, αφου συνεχιζε τα τιναγματα μια στο τοσο..ολα αυτα παρουσιαστηκαν ξαφνικα την πρωτη φορα σε χρονο dt... μην τα πολυλογο εχθες πεθανε...
απο τιμες αμμωνια/νιτρωδη μηδεν, νιτρικα 4, θερμοκρασια 28,5, kh3, gh 6, ph δεν μετραω, ολα φυσιολογικα
ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ
που γυρισα στο σπιτι ο ενας δισκος μου κολυμπαει στην επιφανεια του νερου με το προσωπο προς τα πανω και εχει ρουφιγμενη κοιλιτσα και δεν τρωει, τα περιτοματα μια χαρα, αλλα δεν ξερω τι ειναι,,,,
μολις εκανα 60% αλλαγη νερου και εριξα βιταμινες serafishtamin στο νερο, γτ δεν τρωει και δεν ξερω τι να κανω....

δεν θελω να βγαζω θεωριες, μηπως, μηπως βακτηρια? ΜΗΠΩΣ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ FLAGYL ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ 1,5 μήνα ?
εχω φτασει στο σημειο να φοβαμαι να κανω αλλαγη νερου...
Αν μπορεί κανείς να μου πει τη γνώμη του θα το εκτιμούσα, γτ αρχίζω και νευριάζω , αντί να το απολαύσω, ασχολούμαι με ασθένειες...
-------------------------



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalmichalis : 07-06-14 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-14, 06:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λυπάμαι που ασχολείσαι με ασθένειες αλλα συνηθως εμφανίζονται οταν τα ψαρια ζουν μεσα στο στρες! Βακτήρια, ιοί, παράσιτα υπαρχουν παντου ... Δε μπορει κανεις να τα εξαφανίσει! Αυτο που μπορει καποιος να κανει ειναι να εξαφανίσει τους λόγους που προκαλούν στρες στα ψαρια ωστε να εχουν καλο ανοσοποιητικό και να τα καταπολεμούν με αποτελεσματικότητα!
Αν και πολυ ανθεκτικά ψαρια αν τα παρει η κατω βολτα δύσκολα μπορει καποιος να τα επαναφέρει ... Συνηθως ο χομπιςτας πιστεύει οτι φταίει καποια θεραπεία ... Ξεκινάει αλλη και γινεται ενας μεγάλος κύκλος που ο χομπιστας "κυνηγάει" την ασθένεια χωρις καν να γνωρίζει ποια ειναι αυτη (αφου καθε φάρμακο που δοκιμάζει δεν εχει θετική επίδραση).
Απο οσο εχω δει απο τα δικα μου πρώην ενυδρεια τα οποία προβληματα υποχώρησαν χωρις καποιο φάρμακο ... Οταν εδωσα:
1. Χώρο στα ψαρια ... 50 λιτρα για καθε ψαρι στο ενυδρειο!
2. ¶λλαξα το στήσιμο σε πιο λειτουργικό για τους δισκους
3. Απομάκρυνα καθε αλλο είδος ψαριού απο το ενυδρειο και
4. Δεν εβαζα αλλους δισκους η αλλα ψαρια
5. Χρησιμοποίησα οσμωση και
6. Καλη τροφη
Ειχα παρει ολοκληρη τη σειρά φαρμάκων για καλο και για κακο που τελικα έληξαν και τα πέταξα ... Το μονο που χρειάζονταν ηταν νερο καθαρό και τροφη - τιποτα αλλο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-14, 07:17
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες...
Το ψάρι αυτό υπάρχει πιθανότητα να πάσχει από βραγχιοσκωληκες? Αυτό τι συμπτώματα έχει?
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως εκεί που τρέχουν κυνηγιούνται δεν έχουν stressbar ξαφνικά ένα ένα αρρωσταίνει
Το ψάρι σίγουρα θα το χάσω απλά το θέμα είναι να καταλάβω τι φταίει μη χάσω κι άλλο, εκτός πιστεύω πια 7δισκακια σε 300λιτρα θα είναι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-14, 11:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα συμπτώματα δεν παραπέμπουν σε κάποια ασθένεια συγκεκριμένη! Μπορεί να είναι πολλά που να του κάνουν "επίθεση" ... Πια πιστεύω (μετά την ενασχόληση μου με αυτά τα ψάρια) ότι οι ασθένειες είναι το τελευταίο στάδιο των προβλημάτων και όχι το ίδιο τ ο ίδιο το πρόβλημα! Ακούγεται θεωρητικό αλλά πίστεψε το δεν είναι καθώς η προσοχή μας επικεντρώνεται στο να βρούμε κάποιο φάρμακο ενώ ταυτόχρονα οι αιτίες εμφάνισης του παραμένουν ... πρακτικά λοιπόν έγραψα παραπάνω τι ριζικές αλλαγές έκανα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-06-14, 13:23
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Βραγχιοσκωληκες μπορει να εχει ΑΝ κραταει καποιο βραγχιο κλειστο.Προσπαθησε να βαλεις καθαρες φωτο του ψαριου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-14, 16:48
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

οχι ανοιγει και τα δυο παρα πολυ και εχει κατι σαν κλωστουλες-ασπριλα μεσα σε αυτα, σαν προεκταση του εσωτερικου το βραγχιου...
θεραπεια για βραγχιοσκωλικες ειχα κανει πριν 1μηνα, διοτι τα μισα ψαρακια ανοιγαν μονο το ενα βραγχιο και μου ειπε ο νινταλ να κανω χρηση τρεμαζολ και ακολουθησα τις οδηγιες πιστα και εκανα και δευτερη φορα θεραπεια οπως λενε οι οδηγιες, και μετα ενοιειτε εαλα ανθρακα 5μερες

να κανω μια ερωτηση, σιγουρα κατι κανω λαθος
το μονο πραγμα που μου παει στο μυαλο ειναι η τροφη, να το παω αναλυτικα μηπως κανω καμια βλακια:
απο τροφες δινω 4 φορες την ημερα, τα εχω κανει μειγμα σε αυτοματη ταιστρα ωστε να πεφτει η επιθυμητη ποσοτητα
Tropical D-50 PLUS
Ocean Nutrition PrimeReef Flake
Ocean Nutrition Discus Flake
tropical astracolor
Tropical Super Spirulina Forte 36%
Tropical D-Allio Plus

και απο κατεψυγμενες 2-3 φορες την εβδομαδα
beaftheart+30%artemia
και καρδια γαλοπουλας bernd degen

εχω και εχω και tetra discus σε πελετ αλλα δεν την αγγιζουν, φαινεται ειναι χορτατα, τους ειχα κανι νυστια 1μιση μερα αλλα παλι τιποτα

1-2 φορες την εβδομαδα ποστισμα η τροφη στο guarlic
και 1 φορα βιταμινες στην τροφη

μια στο τοσο σπανακι βρασμενο

αλλα εχω να κανω μια παρατηρηση
ολα τα ψαρακια κολυμπανε μια χαρα αντε να πειραξει το ενα το αλλο μια στο τοσο,
μολις πεσει η τροφη, ξεκιναει κυνηγι το ενα με το αλλο, οποιο παει να φαει, τρεχει καποιο και το διώχνει, ολο αυτο κανενα 10λεπτο, με αποτελεσμα να μενει η τροφη κατω, μετα ξεκινανε δειλα δειλα το ενα "κρυφα απο το αλλο" και τρώνε, καποιες φορες καποια flakes "ελαχιστα" μπορει να μεινουν και καμια ωρα κατω μπορει και δυο, εδω θελω να τονισω οτι δεν εχω αμμωνιες νιτρωδη ουτε εκκεινη τη στιγμη ουτε μετα, μηπως κατι απο ολα αυτα τα πειραζει? τα φωτα σας οι έμπειροι!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-14, 20:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

περιεργα τα γραφεις δε μπορω να καταλαβω τη φταει ακριβος εισαι σιγουροσ οτι τρωνε και δε το φτηνουν ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-06-14, 20:51
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

οχι τρωνε απλα με ολο το στορυ που προανεφερα, δεν φτυνουν καποια τροφη, τη φτυνουν μονο οταν την καθαριζουν και την τρονε στη συνεχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-14, 15:48
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Kalmiachalis...
1. Τα προβλήματα συνήθως ξεκινάνε από το νερό (ενυδρείο γενικότερα)... και καταλήγουν στα ψάρια. Σε καθαρό νερό... σπάνια βλέπεις "προβληματικά" ψάρια.
2. Φάρμακα και θεραπείες (ειδικά στα "κουτουρού") προσπαθούμε να αποφύγουμε ΑΝ γίνεται... γιατί (όπως έχω ξαναγράψει) σακατεύουν τα συκώτια τους. Όσο πιο πολύ φαρμακώνεις το νερό... τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να χάσεις τα ψάρια. ΠΑΝΤΑ το ζητούμενο είναι το αίτιο... ΌΧΙ η θεραπεία. Εγώ βλέπω (μάλλον)... "φαγωμένο" πτερύγιο της ουράς... που κολλάει το ektozon;
3. Προέκυψες και συνάδελφος... και γείτονας!!!!!


ΥΓ. Έχω γράψει πολλές φορές την αντίρρηση μου... για την ανάμιξη τροφών.-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-06-14, 21:50
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

νερακι σιγουρα αλλαζω τακτικα, και δεν νομιζω να εχω μεγαλη ιχθυοφορτηση με 8 δισκακια 8cm, σιγουρα το Α και το Ω ειναι το νερο, και θυμαμαι ολα οσα μου εχεις πει για τα λιτρα κτλπ...
Πηρα επιτελους καραντινα, για να μην κανω θεραπειες σε ολο το ενυδρειο και επιρρεαζω αλλα ψαρια που ειναι μια χαρα, αχρειαστη ναναι
το δισκακι το εσωσα μεχρι στιγμης, το εκανα μπανιο με τρεμαζολ για ενα 6ωρο οπως λενε οι οδηγιες, 2 μερες τωρα ειναι οκ, κολυμπαει χωρις θεμα και με κανονικες αναπνοες, απλα ειναι στρεσαρισμενο, και το βλεπω να ψαχνει για τροφη οταν ειναι κλειστο το φως,εμφανως ομως το στομαχι του αδειο....
και οσο για το εκτοζον, ετσι μου ειπαν, οτι ειναι αντιπαρασιτικο γενκης χρησεως, δεν φταιω εγω, οπως ξαναειπα πρωτη φορα στη ζωη μου ασχολουμαι με ασθενειες και δεν εχω ιδεα πως ειναι οταν αρρωστήσει ενα ψαρι, ποσο μαλλον να ξερω τι εχει και τι πρεπει να κανω....
3.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-06-14, 22:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ σε κατηγορεί κανείς ωρέ... κουβέντα κάνουμε και μάλιστα με τον ίδιο στόχο... να σωθούν ψάρια!!!!!
Όταν ΔΕΝ έχω δει με τα μάτια μου κάτι... ΔΕΝ μπορώ να έχω σίγουρη γνώμη.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-14, 18:24
thanos459 Ο χρήστης thanos459 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

αγαπητε kalimichalis μιας κ το ανεφερες κ επειδη ειμαι συναδελφος σου κ εγω το νουμερο ενα ειναι η ιχθυοφορτωση...οσα λεει ο φαν εχουν μεγαλη βαση ασχετως μερικες φορες που φερεται σαν παλιος λοχιας. ..επειδη λειπω παρα πολυ λογω του πλοιου(ακομα κ τωρα λειπω εδω κ δεκα μερες κ για αλλες δυο βδομαδες)ξερω ακριβως τα οτια του ενυδρειου κ μυστικο ειναι η χαμηλη ιχθυοφορτωση...θα τα πουμε κ απο κοντα...καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-14, 18:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ποία χαμηλή ιχθυοφόρτωση ωρε "στραβονόμε"... τι έπρεπε να κάνει δηλαδή... να έχει 4 ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-06-14, 07:45
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

μακαρι να ειχα ενα 1000αρι με heckel
αλλα δυστυχως...
ευχαριστω για τις πληροφοριες και για τη βοηθεια στα θεματακια που αντιμετωπισα....!!
-------------------------
Να κάνω μια ερώτηση...
Στο δισκάκι το οποίο έσωσα, που είναι και στη φωτογραφία, που τελικά πρέπει να τη γλύτωσε βλέπω το εξής...
Στα βράχια, τα οποία τα ανοίγει παραπάνω από το κανονικό, βλέπω μέσα ένα πράγμα σαν βλένα, μύξα, άσπρη, το οποίο μεγαλώνει λίγο, και μόλις αρχίσει και βγαίνει έξω από τα βράγχια, αποκολαται και φεύγει από πάνω του, θα το θεωρούσα σκουλήκι στα βράγχια, αλλά δεν έχω δει ξανά για να ξέρω αν είναι, συν ότι έχω ακούσει ότι οι βραγχιοσκωλικες κλείνουν το ένα από τα δύο βράγχια, συν ότι του έκανα θεραπεία με tremazol και λογικά θα έπρεπε να είναι οκ τουλάχιστον για αυτή την ασθένεια σωστά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalmichalis : 13-06-14 στις 07:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-06-14, 12:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να ειχα ενα 1000αρι με heckel
αλλα δυστυχως...

ευχαριστω για τις πληροφοριες και για τη βοηθεια στα θεματακια που αντιμετωπισα....!!
-------------------------
Να κάνω μια ερώτηση...
Στο δισκάκι το οποίο έσωσα, που είναι και στη φωτογραφία, που τελικά πρέπει να τη γλύτωσε βλέπω το εξής...
Στα βράχια, τα οποία τα ανοίγει παραπάνω από το κανονικό, βλέπω μέσα ένα πράγμα σαν βλένα, μύξα, άσπρη, το οποίο μεγαλώνει λίγο, και μόλις αρχίσει και βγαίνει έξω από τα βράγχια, αποκολαται και φεύγει από πάνω του, θα το θεωρούσα σκουλήκι στα βράγχια, αλλά δεν έχω δει ξανά για να ξέρω αν είναι, συν ότι έχω ακούσει ότι οι βραγχιοσκωλικες κλείνουν το ένα από τα δύο βράγχια, συν ότι του έκανα θεραπεία με tremazol και λογικά θα έπρεπε να είναι οκ τουλάχιστον για αυτή την ασθένεια σωστά?
1. Η άποψη μου είναι πως... ευτυχώς για σένα... ΔΕΝ έχεις ένα ενυδρείο με Heckel.
2. Παρακαλώ.
3. Λογικά ναί... αλλά για μια ακόμα φορά θα πω ότι... αντί για μια περιγραφή... είναι καλύτερα ένα video.
Νομίζω πάντως... ότι θα έπρεπε να απευθυνθείς στον Nidal.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινουργιο δισκαδικο diaolos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 25 09-09-13 23:01
νεο δισκαδικο 850 λιτρα stelios816 Δίσκοι 17 10-09-12 22:10
Δισκαδικο Giannis_4 Δίσκοι 48 25-02-11 00:58
αλλαγη σε δισκαδικο 6981giwrgos Δίσκοι 28 24-01-11 22:24
Ερωτησεις για δισκαδικο Giannis_4 Δίσκοι 7 04-12-10 20:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07549 seconds with 13 queries