Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-05-12, 07:33   #1
Στησιμο απο την αρχη με παλιο εξοπλισμο, τα φωτα σας παρακαλω!
celebron
Junior Member
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος 30-05-12, 07:33
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σε ολους, θα ηθελα να ξαναφτιαξω το ενυδρειο μου μιας και το εγκατεληψα εντελως εδω και μερηκα χρονια δεν εχω ιδεα τι μου γινετε γιατι παλιοτερα μου το ειχανε στησει αλλοι και εγω ο ιδιος οπως αντιλαμβανομαι τωρα δεν εκανα καθολου σωστη χρηση με αποτελεσμα να μου πεθανουνε ολα τα ζωντανα!

Νεα αρχη λοιπον με μπολικη διαθεση και υπομονη θελω να μου προτεινετε πως να ξεκινησω!!!

1)Απο τα βασικα λοιπον και πριν μπω σε λεπτομεριες θελω να ξερετε οτι παλι εκανα ενα τρομερο λαθος και καθαρισα τον εξοπλισμο μου με οτι ποιο χημικο και οξυ βρηκα μπροστα μου! Ειναι ολα για πεταμα? Μπορω να κανω κατι? πχ αν τα αφησω εξω για αρκετο διαστημα θα μπορω να συνεχισω?

2)Αφου μπορεσω να συνεχισω απο το λαθος μου ποιο πανω θελω να μου πειτε πως να ξεκηνισω ενα νεο οικονομικο και χωρις μεγαλες απαιτησεις στησιμο μιας και δεν παω για κατι το πολυ εξειδικευμενο!
Οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι 32 πλατος 80 μηκος και 50 υψος!
Θελω να ειναι γλυκου νερου χωρις φυτα με τροπικα ανθεκτικα ψαρια που θα μου προτεινετε εσεις !
Εμφανίσεις: 6182
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-12, 08:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ας ξεκινησω με την ερωτιση ΤΙ καθαρισες και με ΤΙ?
η φραση "οτι πιο χημικο και οξυ" δε βοηθαει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-12, 08:12
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ας ξεκινησω με την ερωτιση ΤΙ καθαρισες και με ΤΙ?
η φραση "οτι πιο χημικο και οξυ" δε βοηθαει.
Με viacal κατα των αλλατων συν χλωρινη συν ξυδι το εσωτερικο και εξωτερικο του ενυδρειου! :/

Δεν εχω καθαρισει ακομα τα υπολοιπα, πχ αντισταση, διακοσμιτικα, πετραδακι, και το φιλτρο που πιστευω οτι αν το ανοιξω θα βρω εξωγηινο....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-12, 09:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, δεν ειναι τραγικα αυτα που εβαλες, και αφου τα χρησιμοποιησες μονο στο γυαλι αλλα θελει ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ απανωτες πλυσεις με νερο και τελευταια με νερο και λιγο αντιχλωριο (για να μαστε σιγουροι ) που θα το πεταξεις και μετα ενα καλο στεγνωμα και το αφηνεις για κανα δυο μερες αν γινεται στον ηλιο.
Εγω τουλαχιστο αυτο θα εκανα.
Τα υπολοιπα μην τα καθαρισεις με αυτο τον τροπο ομως.
Χλωρινη μπορεις να χρησιμοποιησεις σε δυαλυση αν ειναι απαραιτητο αλλα φτανει μετα να ξεπλυνεις τελεια και να την εξουδετερωσεις. Φυσικα οταν λεω χλωρινη δεν ενοω με αρωμα λεμονι και τετοια. Το βρασιμο παντως ειναι προτιμοτερο, καθως και η χρηση καυτου νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-12, 09:15
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, δεν ειναι τραγικα αυτα που εβαλες, και αφου τα χρησιμοποιησες μονο στο γυαλι αλλα θελει ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ μια καλη πλυση με ξυδι, μετα απανωτες πλυσεις με νερο και τελευταια με νερο και λιγο αντιχλωριο (για να μαστε σιγουροι ) που θα το πεταξεις και μετα ενα καλο στεγνωμα και το αφηνεις για κανα δυο μερες αν γινεται στον ηλιο.
Εγω τουλαχιστο αυτο θα εκανα.
Τα υπολοιπα μην τα καθαρισεις με αυτο τον τροπο ομως.
Χλωρινη μπορεις να χρησιμοποιησεις σε δυαλυση αν ειναι απαραιτητο αλλα φτανει μετα να ξεπλυνεις τελεια και να την εξουδετερωσεις. Φυσικα οταν λεω χλωρινη δεν ενοω με αρωμα λεμονι και τετοια. Το βρασιμο παντως ειναι προτιμοτερο, καθως και η χρηση καυτου νερου.

!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-12, 09:15
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Οκ, τα αλλα πως να τα καθαρησω που ειναι καλημενα με μια παχια και πολυ σκληρη στρωση αλλατων?
Επισης τι ειναι το αντιχλωριο και που μπορω να το βρω? ( σορρυ για τιν ασχετωσινη μου.. βρησκομαι και σε μια περιοχη οπου για να φτασω το κοντινοτερο πετ σοπ θελει ολοκληρο ταξιδι!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-12, 09:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για τα αλατα καυτο νερο πιστευω θα κανει δουλεια , ομως οταν λεμε καυτο ενωουμε βραστο οχι απο το θερμοσιφωνα.
Αντιχλωριο εχουν ολα τα pet shops. για ξεπλυμα δε χρειαζεται βεβαια να ριξεις την αναλογια που λεει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-12, 09:22
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από celebron Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους, θα ηθελα να ξαναφτιαξω το ενυδρειο μου μιας και το εγκατεληψα εντελως εδω και μερηκα χρονια δεν εχω ιδεα τι μου γινετε γιατι παλιοτερα μου το ειχανε στησει αλλοι και εγω ο ιδιος οπως αντιλαμβανομαι τωρα δεν εκανα καθολου σωστη χρηση με αποτελεσμα να μου πεθανουνε ολα τα ζωντανα!

Νεα αρχη λοιπον με μπολικη διαθεση και υπομονη θελω να μου προτεινετε πως να ξεκινησω!!!

1)Απο τα βασικα λοιπον και πριν μπω σε λεπτομεριες θελω να ξερετε οτι παλι εκανα ενα τρομερο λαθος και καθαρισα τον εξοπλισμο μου με οτι ποιο χημικο και οξυ βρηκα μπροστα μου! Ειναι ολα για πεταμα? Μπορω να κανω κατι? πχ αν τα αφησω εξω για αρκετο διαστημα θα μπορω να συνεχισω?

2)Αφου μπορεσω να συνεχισω απο το λαθος μου ποιο πανω θελω να μου πειτε πως να ξεκηνισω ενα νεο οικονομικο και χωρις μεγαλες απαιτησεις στησιμο μιας και δεν παω για κατι το πολυ εξειδικευμενο!
Οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι 32 πλατος 80 μηκος και 50 υψος!
Θελω να ειναι γλυκου νερου χωρις φυτα με τροπικα ανθεκτικα ψαρια που θα μου προτεινετε εσεις !

Λοιπόν....για αρχή, ένα ενυδρείο, για να στρωθεί, χρειάζεται 4-6 εβδομάδες (για να ολοκληρωθει ο κύκλος του αζώτου)! Κατά την γνώμη μου....καλό θα ηταν να το κανεις φυτεμενο! Ειδικα αν θελεις να βαλεις τροπικά ψαρια! Βάλε, έστω, καμια anubia (που ειναι πολύ ανθεκτική) και δεν χρειάζεται φυτέματα και μπερδέματα! Αν θέλεις να βάλεις τροπικά ψάρια...θα σου έλεγα για δισκάκια, αλλα ειναι μικρο το ενυδρειο σου γι'αυτα! Θέλουν μπόλικα λίτρα! Μια πολύ καλή ιδέα είναι οι "κιχλίδες" (αφρικάνικες, αμερικανικες κτλ.)! Είναι πολύ όμορφα ψάρια....! ¶λλες απορίες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-12, 09:23
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Τα πλαστικα σωλινακια του φιλτρου με καυτο νερο φανταζομαι οτι δεν κανει.... να τα ξεπλυνω και να τα αφησω οπως ειναι?
Αλλες αποριες:
1) για να επαναφερω το φιλτρο θα πρεπει να πεταξω οτι εχει μεσα και να το γεμησω απο την αρχη? Τι πρεπει να βαλω? ( το ειπα, ειμαι πολυ ασχετος)
2) σκεφτομαι να βαλω αμμο στο εδαφοσ, και σκεφτομουν οικοδομικη για ποιο οικονομικα, τι να προσεξω?
3) ειπες να φυτεψω ομως διαβασα οτι θελει να εμπλουτιζω το νερο με Διοξείδιο του ¶θρακα ( Co2) και Λιπάσματα για αυτο ειπα να το αποφυγω...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-12, 09:41
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Αν δεν μπορείς να πάς στο pet-shop πάρε αντιχλώριο απ' το internet!
-------------------------
Τι φίλτρο και τι θερμοστάτη έχεις?? Να ξέρεις...καλό θα ήταν (με τον καιρο) να παρεις και ενα βιολογικό φίλτρο...! Αν θέλεις να ειναι σχετικά φθηνό, πάρε εσωτερικό (γιατι τα εξωτερικά ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!)!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από celebron Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πλαστικα σωλινακια του φιλτρου με καυτο νερο φανταζομαι οτι δεν κανει.... να τα ξεπλυνω και να τα αφησω οπως ειναι?
Αλλες αποριες:
1) για να επαναφερω το φιλτρο θα πρεπει να πεταξω οτι εχει μεσα και να το γεμησω απο την αρχη? Τι πρεπει να βαλω? ( το ειπα, ειμαι πολυ ασχετος)
2) σκεφτομαι να βαλω αμμο στο εδαφοσ, και σκεφτομουν οικοδομικη για ποιο οικονομικα, τι να προσεξω?
3) ειπες να φυτεψω ομως διαβασα οτι θελει να εμπλουτιζω το νερο με Διοξείδιο του ¶θρακα ( Co2) και Λιπάσματα για αυτο ειπα να το αποφυγω...
Απαντήσεις:

1)Τι φίλτρο εχεις?? (Πες μάρκα ή μοντέλο)....ή καλύτερα ανεβασε μια φωτο!
2) Τι εννοείς άμμο? Χαλαζιακή?? Θα μπορούσες να βαλεις πολύ λεπτό χαλικάκι (που ειναι σαν άμμος) και ειναι και φθηνο! Κανει καπου στα 8-10 ευρω, αλλα εσυ θα χρειαστεις δυο τσουβαλια γιατι το ενυδρειο ου ειναι μεγαλο!
3)Κοίτα...! Τα φυτά "Παίρνουν" το διοξειδιο του ανθρακα (Co2) και "απελευθερώνουν" οξυγώνο στο νερό! Είναι σαν "δευτερο φίλτρο"! Όσο για το λύπασμα οι anubies δεν χρειάζονται, αλλά τα άλλα φυτά ναι! Αλλά και το λύπασμα δεν ειναι κατι το δυσκολο! Πας σε ενα pet-shop παιρνεις ενα λύπασμα (π.χ. της Sera) και βάζει όσα ml χρειάζεται κάθε μήνα (νομίζω)!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noutsman : 30-05-12 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-12, 09:42
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Το φιλτρο μου ειναι εξωτερικο λεγετε Eheim classic 2213 και ειναι για 150-250 l.
Ο θερμοστατης ειναι και αυτος της eheim και γραφει επανω jager 3604 aquarium heater 100 w 220-240 v max 150 l .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-12, 09:44
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από celebron Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο μου ειναι εξωτερικο λεγετε Eheim classic και ειναι για 150-250 l.
Ο θερμοστατης ειναι και αυτος της eheim και γραφει επανω jager 3604 aquarium heater 100 w 220-240 v max 150 l .

Για φίλτρο φίλε μου...δεν ξερω να σου πω..
Πάντως απο θερμοστάτη...καλά είσαι νομιζω...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-12, 13:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από celebron Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους, θα ηθελα να ξαναφτιαξω το ενυδρειο μου μιας και το εγκατεληψα εντελως εδω και μερηκα χρονια δεν εχω ιδεα τι μου γινετε γιατι παλιοτερα μου το ειχανε στησει αλλοι και εγω ο ιδιος οπως αντιλαμβανομαι τωρα δεν εκανα καθολου σωστη χρηση με αποτελεσμα να μου πεθανουνε ολα τα ζωντανα!

Νεα αρχη λοιπον με μπολικη διαθεση και υπομονη θελω να μου προτεινετε πως να ξεκινησω!!!

1)Απο τα βασικα λοιπον και πριν μπω σε λεπτομεριες θελω να ξερετε οτι παλι εκανα ενα τρομερο λαθος και καθαρισα τον εξοπλισμο μου με οτι ποιο χημικο και οξυ βρηκα μπροστα μου! Ειναι ολα για πεταμα? Μπορω να κανω κατι? πχ αν τα αφησω εξω για αρκετο διαστημα θα μπορω να συνεχισω?

2)Αφου μπορεσω να συνεχισω απο το λαθος μου ποιο πανω θελω να μου πειτε πως να ξεκηνισω ενα νεο οικονομικο και χωρις μεγαλες απαιτησεις στησιμο μιας και δεν παω για κατι το πολυ εξειδικευμενο!
Οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι 32 πλατος 80 μηκος και 50 υψος!
Θελω να ειναι γλυκου νερου χωρις φυτα με τροπικα ανθεκτικα ψαρια που θα μου προτεινετε εσεις !
Μια χαρα εισαι.
Τιποτα δεν παει χαμενο.
Oσα εχεις, εκτος απο καταλληλα, ειναι και καλης ποιοτητας (eheim jagger)
Αρκει οι κολλησεις (σιλικονες) στο ενυδρειο να μην εχουν ξεραθει με τον καιρο απο την αχρησια και εχουν παθε καμια ζημια.
Οταν τελειωσεις με τον καθαρισμο του, κανε του τεστ αντοχης, γεμιζωντας σε εξωτερικο χωρο με νερο κι αφηνωντας το 2-3 μερες να δεις πως παει.

Τα αλατα καθαριζουν με ξυδι (ασπρο καλυτερα).
Αν μουλιασει πανω στα αλατα θα ειναι πιο ευκολη η αφαιρεση τους.
Πχ τον εξοπλισμου που χωραει μεσα σε κουβα, δοχειο κλπ, μπορεις να τον βαλεις μεσα με ξυδιισα να καλυπτεται, για μια μερα και την αλλη καθαριζεις.

Απολυμανση του εξοπλισμου, μπορεις να τον κανεις με διαλυμα νερου 95%, και απλης πρασινης χλωρινης 5% (οχι συμπλυκνωμενης και χωρις αρωματα).
Μετα θελεις καλο ξεπλυμα μεχρι να μην μυριζει στη μυτη καθολου η χλωρινη, και για σιγουρια αν θες βαζεις και αντιχλωριο 5πλη δοση.
Παρακατω θα γραψω τις αναλυτικες οδηγιες.
(σωληνες θα ελεγα να παρεις καινουριους γιατι εκτος απο μανουρα θα εχουν ξεραθει).

Αντιχλωριο οικονομικο και δυνατο (5ml στα 200 λιτρα) παρε το seachem prime.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551
(Θα βαζεις και στο νερο του ενυδρειου φυσικα, στο αρχικο γεμισμα θα βαλεις στο ενυδρειο, για ολα τα λιτρα του ενυδρειου, και μετα σε καθε εβδομαδιαια 30% αλλαγη νερου, θα βαζεις στο δοχειο που προετομαζεις το νερο, δοση για τα λιτρα του της αλλαγης).


Φυτα ευκολα που δεν θελουν τιποτα εκτος απο το να ειναι μεσα στο νερο, μπορεις να βαλεις ανετα.
Μερικα δεν θελουν ουτε καν φυτεμα.
Απλα τα δενεις πανω σε διακοσμητικα με πετονια.
Επελεξε απο τα παρακατω οτι γραφει "απαιτησεις" μικρες ή ελαχιστες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
Μπορεις εκτος απο τα καταστηματα, να βρεις και στις αγγελιες απο δωρεαν κλαδεματα και απο ebay.
http://stores.ebay.co.uk/AquaticMagi...=p4634.c0.m322

Πριν ξεκινησεις το στησιμο ξεκινα το διαβασμα των υπομνηματων (sticky) στην κατηγορια αρχαριων και θα αποφυγεις πολλα λαθη, χρηματα και κοπο.
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Εδω ειναι και ολη η αρθογραφια αν εχεις καμια απορια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490
-------------------------
Παράθεση:
ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ


ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Τρία είναι τα κοινά απολυμαντικά μέσα που έχει στη διάθεσή του ο ενυδρειόφιλος για την επίτευξη πλήρους απολύμανσης ενός ενυδρείου, και του εξοπλισμού του, το οποίο λειτούργησε έστω και για μικρό χρονικό διάστημα. Πρόκειται για το διάλυμα υπερμαγγανικού καλίου (KMnO4) ή p.p. [αγοράζουμε το στερεό υπερμαγγανικό κάλιο, από κατάστημα χημικών, και το αναμιγνύουμε με νερό], για το πυκνό διάλυμα υπεροξειδίου του υδρογόνου (H2O2) ή perhydrol 30% κ.β.[πωλείται έτοιμο στα φαρμακεία και στα καταστήματα χημικών], καθώς και για το αραιό διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου (NaClO) [αγοράζουμε κοινή χλωρίνη χωρίς πρόσθετα αρωματικά και την αραιώνουμε με νερό, σε αναλογία 50ml χλωρίνη / 1 λίτρο νερού, παρασκευάζοντας έτσι ένα αραιό διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου 5% κ.ο.].

Και τα τρία αυτά διαλύματα σκοτώνουν ένα ευρύτατο φάσμα παθογόνων μικροοργανισμών. Ωστόσο, το διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου, δηλαδή το αραιό διάλυμα χλωρίνης, θεωρείται ως το πιό ισχυρό - αποτελεσματικό "όπλο" μεταξύ των τριών, απέναντι στο ευρύ πλήθος παθογόνων που απαντώνται δυνητικά στα κλειστά ενυδρειακά συστήματα. Πρίν αναλύσω διεξοδικά τα στάδια απολύμανσης της γυάλας και του εξοπλισμού, με χρήση του διαλύματος υποχλωριώδους νατρίου, θα ήθελα να τονίσω κάτι πολύ σημαντικό. Και τα τρία αυτά απολυμαντικά διαλύματα είναι ισχυρά οξειδωτικά. Αυτό σημαίνει εκτός των άλλων ότι, παρουσία οργανικών ενώσεων, ένα σημαντικό ποσοστό του χρησιμοποιούμενου διαλύματος θα σπαταληθεί στο κάψιμο - οξείδωση των οργανικών, δηλαδή χάνεται ένα σημαντικό μέρος της απολυμαντικής δράσης του χρησιμοποιούμενου μέσου. Με απλά λόγια, οτιδήποτε είναι βρώμικο, όπως τζάμια, ξύλα, βυθός, σωληνώσεις, σφουγγάρια, βιολογικά υλικά, κ.λ.π., σημαίνει ότι περιέχει και οργανικές ενώσεις, οι οποίες θα οξειδωθούν - καούν από το απολυμαντικό διάλυμα που θα χρησιμοποιήσουμε, "αδυνατίζοντας" έτσι την απολυμαντική δράση του διαλύματος. Γιαυτό το λόγο, οτιδήποτε πρόκειται να απολυμάνουμε ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ να έχει καθαριστεί σχολαστικά, έτσι ώστε η απολυμαντική διαδικασία να λειτουργήσει "επί καθαρού εδάφους" και να αξιοποιηθεί το 100% της ισχύος της επί των παθογόνων που θα "συναντήσει".

Η διαδικασία που θα περιγράψω είναι χρονοβόρα και επίπονη, απαιτεί υπομονή και σχολαστικότητα, μας δίνει όμως τη δυνατότητα να ξεκινήσουμε ένα νέο ενυδρειακό σύστημα με τις καλύτερες προϋποθέσεις, δηλαδή γυάλα και εξοπλισμό απαλλαγμένα πλήρως από παθογόνα προηγούμενων χρήσεων. Επειδή τα παθογόνα έχουν την τάση να "κρύβονται" σε σχισμές και μικροσκοπικές κοιλότητες, και επειδή η διαδικασία που θα περιγραφεί έχει ώς στόχο την ιδανική απολύμανση, αναγκάζομαι να εξαιρέσω το βυθό (άμμος ή χαλίκι οποιασδήποτε κοκκομετρίας), τα σφουγγάρια εσωτερικών ή εξωτερικών φίλτρων, τα ενυδρειακά βαμβάκια και όλα τα υλικά χημικής φίλτρανσης (ενεργός άνθρακας, πάσης φύσεως ρητίνες, κ.λ.π.). Δυστυχώς, όλα αυτά ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ, κι έτσι πρέπει να μην ξαναχρησιμοποιηθούν.

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά 3 πολύ καλούς φίλους. Το φαρμακοποιό και διακεκριμένο χομπίστα Γιώργο Ρεκλό, τον ιατρό μικροβιολόγο - βιοπαθολόγο και δισκά Βασίλη Νίκολας και το φαρμακοποιό Μιχάλη Μάνεση, για τις ατελείωτες συζητήσεις που κάναμε επί του θέματος "ΕΝΥΔΡΕΙΟ - ΠΑΘΟΓΟΝΑ - ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ".
Παράθεση:
ΚΥΡΙΟ ΜΕΡΟΣ

1ο στάδιο
Αφαιρούμε από το ενυδρείο τα πάντα (φίλτρα, σωληνώσεις, ξύλα, θερμαντήρες, διακόσμηση, βυθό, ...).

2ο στάδιο
Καθαρίζουμε πολύ καλά με καθαρό σφουγγάρι και νερό, όλες τις εσωτερικές επιφάνειες της γυάλας, επιμένοντας ιδιαίτερα στις εσωτερικές ακμές και στο επάνω "χείλος" του ενυδρείου. ¶ν υπάρχουν αποθέσεις αλάτων, χρησιμοποιούμε σκέτο ξύδι ή κάποιο υγρό acid buffer. Όταν ολοκληρωθεί αυτός ο καθαρισμός, θα πρέπει το ενυδρείο να μοιάζει σαν καινούργιο.

3ο στάδιο
Καθαρίζουμε εσωτερικά τις σωληνώσεις των φίλτρων με χρήση μισινέζας, τους κάδους και τα καπάκια των φίλτρων με σφουγγάρι και νερό, τα βιολογικά υλικά τα ξεπλένουμε πολλές φορές με νερό βρύσης μέχρι να μην υπάρχει ορατή βρωμιά. Τα ίδια κάνουμε για αερόπετρες, σωληνάκια αεραντλίας, ηλεκτρόδια, ξύλα, πέτρες, κυκλοφορητές, θερμαντήρες, και διακόσμηση πάσης φύσεως.

4ο στάδιο
Ξανατοποθετούμε τα πάντα στο ενυδρείο, το "στήνουμε" δηλαδή όπως ακριβώς πρόκειται να λειτουργήσει στο μέλλον. Στα φίλτρα, εσωτερικά ή εξωτερικά, δεν τοποθετούμε σφουγγάρια, βαμβάκια και υλικά χημικής φίλτρανσης, τα γεμίζουμε μόνο με το καθαρισμένο βιολογικό υλικό.

5ο στάδιο
Γεμίζουμε με νερό βρύσης το ενυδρείο και θέτουμε σε λειτουργία τα φίλτρα, τις αεραντλίες και τους κυκλοφορητές. Ρίχνουμε χλωρίνη στο νερό με αναλογία 50 ml χλωρίνης / 1 λίτρο νερού. Αφήνουμε το ενυδρείο να λειτουργήσει για 30 λεπτά ακριβώς. Σε αυτό το χρονικό διάστημα, το αραιό διάλυμα χλωρίνης 5% που έχουμε παρασκευάσει, θα απολυμάνει τα πάντα σκοτώνοντας όλους τους παθογόνους μικροοργανισμούς. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ : Ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο, στο οποίο θα λειτουργήσει η συγκεκριμένη απολυμαντική διαδικασία, πρέπει να είναι πολύ καλά αεριζόμενος. Παράθυρα και πόρτες πρέπει να είναι ανοιχτά και ιδανικά θα πρέπει να τοποθετηθεί ένας ισχυρός ανεμιστήρας ο οποίος θα λειτουργεί φουλ στοχεύοντας το ανοιχτό επάνω μέρος του ενυδρείου. Επειδή για 30 λεπτά θα απελευθερώνεται αέριο υποχλωριώδες οξύ στο χώρο, καλό θα ήταν να μη βρισκόμαστε στο συγκεκριμένο χώρο, δεδομένου ότι οι αναθυμιάσεις αυτές είναι ερεθιστικές και ημιτοξικές για το αναπνευστικό μας σύστημα.

6ο στάδιο
Με μία ισχυρή αντλία και μακρύ σωλήνα, αδειάζουμε όλο το νερό του ενυδρείου στην κοντινότερη αποχέτευση. Όσο πιο γρήγορα αδειάσει το ενυδρείο, τόσο καλύτερα. Η απολύμανση της γυάλας και του εξοπλισμού έχει επιτευχθεί.

7ο στάδιο
Ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό βρύσης, προσθέτουμε την 10πλάσια δόση ενός οικονομικού αποχλωριωτικού και θέτουμε σε λειτουργία τα φίλτρα, τις αεραντλίες και τους κυκλοφορητές. Αφήνουμε το ενυδρείο να λειτουργήσει για 30 λεπτά ακριβώς και μετά αδειάζουμε όλο το νερό.

8ο στάδιο
Ενυδρείο και εξοπλισμός είναι έτοιμα για ένα ιδανικό νέο ξεκίνημα. Κατ΄εξαίρεση, το βιολογικό υλικό επιπρόσθετα, πρέπει να βραστεί για 30 λεπτά σε μία καθαρή κατσαρόλα. Έτσι θα έχουμε ένα πραγματικά καινούργιο βιολογικό υλικό με ανοιχτούς πόρους , διαθέσιμους για αποίκιση αεροβίων βακτηρίων, αφού θα έχει υποστεί τόσο τη διαδικασία της απολύμανσης με διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου όσο και τη διαδικασία του βρασμού. Κάποια ξύλα αποχρωματίζονται έντονα με τη συγκεκριμένη απολυμαντική διαδικασία. Όποιος θέλει να αποφύγει αυτή την παρενέργεια, μπορεί να τα "απολυμάνει" με βρασμό ή να μην ξαναχρησιμοποιήσει τα παλιά ξύλα.




4ο,5ο,6ο,7ο στάδιο εναλλακτικά :


Σε μία μικρή λεκάνη βάζουμε 2 λίτρα νερό βρύσης και 100 ml χλωρίνη. Με ένα σφουγγάρι και φορώντας γάντια, καθαρίζουμε εσωτερικά τη γυάλα επί 30 λεπτά. Συνεχώς βρέχουμε τις εσωτερικές επιφάνειες με το σφουγγάρι και το απολυμαντικό διάλυμα. Επιμένουμε ιδιαίτερα στις εσωτερικές ακμές και στο επάνω "χείλος" του ενυδρείου. Αφαιρούμε με το σφουγγάρι το απολυμαντικό διάλυμα από τη γυάλα. Με νέο σφουγγάρι και καθαρό νερό βρύσης κάνουμε τα ίδια επί 10 λεπτά. Αφαιρούμε το νερό. Με νέο σφουγγάρι, λίγο νερό βρύσης και αρκετό αποχλωριωτικό κάνουμε τα ίδια επί 10λεπτά. Αφαιρούμε το νερό και στεγνώνουμε τη γυάλα με καθαρό πανί. Με αυτό το τρόπο απολυμαίνουμε επίσης τα καπάκια αλλά και το φωτιστικό σώμα του ενυδρείου. Η απολύμανση του ενυδρείου επιτεύχθηκε.

Γεμίζουμε ένα μεγάλο κουβά με νερό βρύσης και χλωρίνη (50 ml χλωρίνη / 1 λίτρο νερού) και τον τοποθετούμε σε υπερυψωμένο σημείο (π.χ. ένα τραπέζι). Κάτω από το επίπεδο αυτό τοποθετούμε το φίλτρο με το βιολογικό υλικό και συνδέουμε το φίλτρο με τον κουβά, δηλαδή ο κουβάς με το νερό παίζει το ρόλο του ενυδρείου. Θέτουμε σε λειτουργία το φίλτρο για 30 λεπτά. Μέσα στον κουβά μπορούμε να τοποθετήσουμε και οτιδήποτε άλλο θέλουμε να απολυμάνουμε, αρκεί να χωράει. Μετά τα 30 λεπτά, αδειάζουμε το νερό, προσθέτουμε νέο νερό βρύσης και τη 10πλάσια δόση ενός οικονομικού αποχλωριωτικού. Αφήνουμε το φίλτρο να λειτουργήσει για άλλα 30 λεπτά. Αδειάζουμε το νερό. Φίλτρο, βιολογικό υλικό και οτιδήποτε υπήρχε εντελώς βυθισμένο μέσα στον κουβά, έχει απολυμανθεί πλήρως.


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Μετά το ξεκίνημα του νέου ενυδρείου, που έχει υποστεί την παραπάνω επίπονη και σχολαστική απολυμαντική διαδικασία, οφείλουμε να προσέχουμε για οτιδήποτε νέο πρόκειται να τοποθετήσουμε μέσα στο ενυδρείο, καθώς και για την καθαριότητα των χεριών μας, τα οποία αναγκαζόμαστε να βουτάμε συχνά. Καλό θα ήταν να πλένουμε τα χέρια μας πολύ καλά με κάποιο φαρμακευτικό σαπούνι που παρουσιάζει αντισηπτικές και απολυμαντικές ιδιότητες, όπως το Betadine surgical scrub ή το Ampitasol. Το πλύσιμο των χεριών πρέπει να διαρκεί περίπου 1 λεπτό και μετά χρειάζεται πολύ καλό ξέπλυμα των χεριών αλλά και στέγνωμα με καθαρή φρεσκοσιδερωμένη πετσέτα.

2. Για το διάλυμα υπερμαγγανικού καλίου (P.P.), η απολυμαντική αναλογία είναι 2g KMnO4 / 1 λίτρο νερού και απαιτείται χρονικό διάστημα 20 λεπτών. Για όποιον δεν έχει ζυγό ακριβείας, τα 2g υπερμαγγανικού καλίου είναι περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού. Επειδή το συγκεκριμένο διάλυμα το παρασκευάζουμε μόνοι μας, χρειάζεται μεγάλη προσοχή κατά τη διάλυση του στερεού υπερμαγγανικού καλίου στο νερό. Πρέπει να γίνει αργή και σχολαστική ανάδευση έτσι ώστε να μην παραμείνουν αδιάλυτοι κρύσταλλοι.

3. Για το perhydrol 30% κ.β., η απολυμαντική αναλογία είναι 1 λίτρο perhydrol / 360 λίτρα νερού και απαιτείται χρονικό διάστημα 24 ωρών.

4. Και τα 3 αυτά απολυμαντικά διαλύματα είναι καυστικά και ερεθιστικά. Απαιτείται μεγάλη προσοχή κατά τη χρήση τους, συγκεκριμένα πρέπει να φοράμε γάντια, προστατευτικά γυαλιά και φόρμα εργασίας.
πηγη http://www.greekdiscus.com/test2000/...E9%F3%EC%EF%FD
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-05-12 στις 13:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-12, 15:02
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη απαντηση, την εβδομαδα αυτη θα την αφηερωσω στο καθαρισμα, στο διαβασμα των ποστ και στις ερωτησεις απο την τριτη που μας ερχετε θα επισκεφτω το πετ σοπ για τα βασικα που μου χρειαζοντε για το στρωσιμο!

Μια αλλη απορια που εχω ειναι με τι να στρωσω το πυθμενα... το παλιο χαλικι δεν μου αρεσει τοσο και θελει πολυ καλο καθαρισμα... μαλλον ολο βρασιμο!

Υπαρχει καποια πολυ φτηνη λυση? Καπου ειχα διαβασει οτι μπορω να βαλω οικοδομικη αμμο, μπορω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-05-12, 16:18
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν πας για αφρικανες, μπορεις να βαλεις οικοδομικη αμμο την ποταμισια την κοκκινη καθοτι ασβεστολιθικη. αν σκοπευεις να στησεις το ενυδρειο με ψαρια μαλακου νερου, τοτε προτιμησε χαλαζιακη που ειναι ουδετερη, εχουν και οι μαντρες με τα οικοδομικα υλικα και την πουλανε φθηνα.
εννοειται πως μπορεις να βαλεις και χαλαζιακη στις αφρικανες, εκτος της ποταμισιας, στο λεω για να μην καταλαβεις κατι λαθος και νομιζεις οτι ειναι μονοδρομος η ασβεστολιθικη αμμος στα νταμαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-07-12, 14:10
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Επανέρχομαι λοιπόν μετά από περίπου ένα μηνα με στρωμένο ποια το ενυδρείο και με τους πρώτους μου κατοικους :

1 Hypostomus plecostomus ( babe)
10 neon tetra (babe)
1 anubia barteri var barteri

Έχω λοιπόν να κάνω μερικές ερωτήσεις:

Πρώτον: Καλώς η κακώς (δεν το γνωρίζω) δεν έχω βάλει ακόμα τίποτα για υπόστρωμα και με προβληματίζει πολύ αυτό γιατί καταρχάς είμαι σε νησί και δυσκολεύομαι να προμηθευτώ το οτιδήποτε και επίσης δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω!Σκοπεύω να βάλω και αλλα φυτά στους ερχόμενους μήνες και ίσως και να φυτέψω σε ορισμένα σημεία moss ώστε να φαίνεται σαν γρασίδι η κάτι άλλο που να δίνει το εφέ του γρασιδιού τέλος πάντων!
Οποτε ερωτώ, τι πρέπει να βάλω?
Να βάλω αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=963 ή αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2084 από κάτω και από πάνω χαλαζιακή μπεζ
άμμο 1-2mm κοκομετριας?

Δευτερoν: από που μπορώ να προμηθευτώ φυτά όπου να μου τα στέλνουνε ταχυδρομικώς με το νεράκι τους σε ποτηράκια?

Τρίτον: είναι ασφαλές να μου στείλουνε neon tetra ταχυδρομικώς? και αν ναι από που?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-07-12, 15:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κανενα υποστρωμα, μονο βυθο με χαλικακι η αμμο...
Τα "ειδικα υποστρωματα" ειναι περισσοτερο προβλημα παρα λυση. και ακομα και σε σουπερ φυτεμενο να πας πιο καλα εναι να ριχνεις καποια υγρα λιπασματα η καμια ταμπλετα παρα να βαλεις κατι το οποιο εχει ενα χρονο ζωης και μετα απλα θα αποθηκευει δηλητηρια.
(αν βεβαια παραμεινεις σε ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι ουτε λιπασματα, και γενικα ειμαι της αποψης πως οσο λιγοτερα χημικα ριχνουμε μεσα στο ενυδρειο τοσο το καλυτερο για τα ψαρια μας).
Τα ψαρακια που επελεξες ειναι του extreme μαλακου νερου και χαμηλου ph, και του blackwater. οποτε αν σιγα σιγα τους φτιαξεις αυτες τις συνθηκες που ειναι και οι ιδανικες τοτε αυτονοητο ειναι πως ξεχνας τα δυσκολα φυτα (μαζι και τα πολλα περιεργα λιπασματα και ολα τα σχετικα).
Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δε μπορεις σε αυτες τις συνθηκες να φτιαξεις ομορφο φυτεμενο, απλα θα παραμεινεις σε πολυ ευκολα φυτα που δεν εχουν πολλες απαιτησεις (που κατα τη γνωμη μου ειναι και το καλυτερο, γιατι ενα ενυδρειο πρεπει να στηνεται με γνωμονα την οσο γινεται καλυτερη διαβιωση των ψαριων και οχι των φυτων)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-07-12, 15:19
celebron Ο χρήστης celebron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: Θασος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ναι και εγώ αυτής της γνώμης είμαι!
Δεν θα βάλω τίποτα το δύσκολο ούτε από φυτά ούτε από ψαρια, θέλω κάτι απλό και εύκολο ώστε να είναι όλα αρμονικά μεταξύ τους!

Οποτε χαλαζιακη μπεζ άμμο μετριας κοκκομετρίας και είμαι oκ!

Για τα αλλα δυο ερωτήματα? Με απασχολούν και αυτά αρκετά!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-07-12, 15:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φυτα ευκολα υπαρχουν, ψαρια ευκολα ΔΕΝ υπαρχουν. Το καθε ψαρι θελει τις συγκεκριμενες συνθηκες του βιοτοπου του, και αν εννωεις να ειναι ευκολο να φτιαχτει το νερο, τοτε η επιλογη σου μονο "ευκολη" δε μπορει να θεωρηθει αφου απαιτει ετσι κι αλλιως ειδικη προετοιμασια (ευκολα με αυτη την εννοια θα θεωρουσα κατι σε κιχλιδες απο τα τροπικα η τα χρυσοψαρα απο κρυο νερο, αλλα και παλι ειμαι υπερ της "παλαιωσης" του νερου σε καθε περιπτωση).
Φυσικα δε χρειαζεται απο σημερα κι ολας να φτασεις μηδενικες σκληροτητες και ph 4, απλως πρεπει να βαλεις στο προγραμμα οτι σιγα σιγα πρεπει να μαθεις σχετικα με το μαλακο νερο, και αφου εισαι σιγουρος πως εχεις κατανοησει τις διαδικασιες και εισαι ετοιμος να προχωρησεις σταδιακα θα φτιαξεις τις συνθηκες οσο πιο κοντα στις βιοτοπικες τους (ειδικα στην περιπτωση αυτων των ψαριων δεν πιστευω να υπαρξει αντιπαραθεση σχετικα με το οτι μπορει να εχουν συνηθισει το νερο της βρυσης μια και κανενα νεον δεν εχει αναπαραχθει σε τετοιες συνθηκες, πραγμα που δειχνει πως ναι μεν μπορουν να ζησουν και σε σκληρο νερο, αλλα απο τη στιγμη που δεν αναπαραγονται σημαινει πως βιολογικα εχουν αναγκη τις σωστες συνθηκες του βιοτοοπου τους).

Για φυτα μετα απο αρκετους πειραματισμους εχω καταληξει πως η καλυτερη λυση ειναι η αγορα απο συγχομπυστες, ισως γιατι εχουν μεγαλωσει και αναπτυχθει μεσα σε ενυδρεια κι οχι με διαφορετικους τροπους.
Εδω και χρονια σε ολες τις περιπτωσεις που αγοραζα κατι ελαφρως πιο δυσκολο απο pet shop κατα 60% χαλαγε και κατα 29% δεν αναπτυσοταν με τιποτα.
Απο τοτε που ξεκινησα αγορες και ανταλλαγες απο συνχομπυστες σχεδον ολα τα φυτα που εχω παρει εχουν ποιασει (αντε ισως με κανα δυο εξαιρεσεις αναξιες λογου) και αναπτυσονται και σχετικα καλα δεδομενου των συνθηκων μου (μαλακο οξινο χρωματισμενο νερο και μετριος φωτισμος, ελαχιστη λιπανση. αποφυγη χρησης co2 λογο μηδαμινου KH κτλ).
Οκ δε λεω οτι εφτιαξα κανενα amano ή κανενα Ολλανδικο, αλλα εχω πια μεγαλη ποικιλια φυτων απο κει που περιοριζομουν σε 3-4 ειδη.

Σχετικα με τα ψαρακια, δεν εχω παραγκειλει ποτε ταχυδρομικως οποτε δε γνωριζω. Σιγουρα γινονται τετοιες αποστολες αφου και τα ψαρια που εχουμε κατα 90% εχουν ερθει απο εξωτερικο, αλλα ας μην ξεχναμε ποσες απωλειες εχουν αυτες οι αποστολες (ολα τα pet shop που εισαγουν ψαρια, μολις ανοιγουν τα κουτια που παραλαμβανουν βρισκουν παρα πολλα ψαρια νεκρα)


Η αμμος ειναι μαλλον καλυτερη επιλογη στην περιπτωση σου.
Φυσικα μην ξεχασεις να βαλεις και κανα ξυλο μεσα που αρεσει στον πλεκο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας παρακαλω giannisfot Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-03-08 13:40
Τα Φωτα σας Παρακαλω.... Jimmy996s Λοιπός εξοπλισμός 12 30-05-07 06:44
τα φωτα σας παρακαλω.. fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-02-07 18:35
Παρακαλω τα φωτα σας panousojet Δίσκοι 5 23-11-06 14:58
Παρακαλω τα φωτα σας hejo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-09-04 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10172 seconds with 13 queries