Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-14, 12:00
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Δημιουργια νεας λιμνης -αποριες

Καλως σας βρηκα και γω!!!!

Καταρχην να σας συγχαρω για την εκπληκτικη δουλεια που κανετε και πραγματικα εχω βρει καταπληκτικες πληροφοριες εδω μεσα.Παρολα αυτα εξακολουθω να εχω καποιες αποριες.Βασικα στοχος μου ειναι να φτιαξω κατι γερο που θα το εχω για χρονια, αλλα που δε θα εχει μεγαλο κοστος συντηρισης.

1)Ας ξεκινησουμε με τις διαστασεις τις λιμνης: Αν και ο χωρος ειναι σχετικα μεγαλος (500 τ.μ.) σκοπευω να την φτιαξω 2χ3χ1 περιπου σε σημειο με σκιαση, δηλαδη 6 κυβικα μετρα ή 6000 λιτρα. Σε πρωτη φαση θα βαλω χρυσοψαρα, αλλα θα ηθελα να υπαρχουν οι προυποθεσεις ωστε μετα απο καποια χρονια να μπορω να βαλω και κοι αν το θελησω. Τι αντλια ομως θα πρεπει να παρω για μια τετοια λιμνη και ποσο θα κοστιζει; Και το κυριοτερο...οι αντλιες για τετοιες λιμνες τι καταναλωση εχουν; Εσεις ποσο δινεται στη Δεη τον μηνα για αντιστοιχες λιμνες; Και αν η καταναλωση ειναι μεγαλη, σε τι διαστασεων λιμνη θα πρεπει να παω ωστε να παρω μια αντλια που να με ικανοποιει σε αυτον τον τομεα;

2) Τα χρυσοψαρα (ας πουμε 4 για αρχη) θα μπορουσαν να επιβιωσουν σε ενα τετοιο χωρο χωρις φιλτρο(αλλα θα υπαρχει αντλια και καταρακτης) ακομα και μετα απο καποιες πιθανες γεννες; Αν παλι καποια στιγμη εβαζα 2 κοι, αυτα θα μπορουσαν να επιβιωσουν χωρις φιλτρο σε 6000 λιτρα;

3) Στο θεμα της τροφης, θα μπορουσαν να τρεφονται μονα τους (για αρχη 4 χρυσοψαρα) σε ενα χωρο 6000 λιτρων οπου θα υπαρχουν και τα απαραιτητα φυτα, ή θα πρεπει να συμπληρωνω την τροφη τους και εγω; Μετα απο ποσο καιρο θα ειναι η λιμνη ετοιμη ωστε να θρεψει τα ψαρια μονη της ;

4) Στο θεμα liner σκοπευω να παρω οτι καλυτερο υπαρχει. Γνωριζετε καποια μαρκα την οποια να εχετε τοποθετησει καιρο και να ειστε ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενοι; Σκευτομαι Firestone epdm με παχος καπου στο 1μμ. Θα με βοηθουσατε πολυ αν μπορουσατε να μου πειτε καποιο e-shop απο το οποιο να εχετε αγορασει και εσεις liner φτηνοτερα και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ.Το συγκεκριμενο βεβαια ξεπερναει τα 200 ευρω, αλλα για liner τα δινω, για επιπλεον εξοδα ομως σε καμια περιπτωση.

Αυτα για την ωρα (πιστευω να μη σας κουρασα) . Σας ευχαριστω πολυ και θα τα λεμε !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-14, 13:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλή αρχή.

1) Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις από τώρα χρυσόψαρα ή ΚΟΙ. Δεν είναι σωστό να τα μπλέκεις και τα 2 μαζί γιατί ιδριβίζουν. Μια αντλία 12.000 λτ/ω είναι μια χαρά. Το κόστος εξαρτάται Μπορείς να αγοράσεις μια φτηνή με μεγάλη κατανάλωση ή μια ακριβή με μικρή και να κάνεις μακροπρόθεσμα απόσβεση.

2) Χρυσόψαρα έχει τύχει να δούμε να επιβιώνουν σε βούρκους. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους παρέχουμε τις χειρότερες συνθήκες Από την στιγμή που θα έχεις αντλία πολύ εύκολα μπορείς να φτιάξεις ένα φίλτρο. Βρες ε΄να δοχείο +100 λίτρα και βάλτο πριν τον καταρράκτη. Βάζεις σφουγγάρια και ελαφρόπετρα και είσαι έτοιμος. Έτσι δεν θα σου είναι και εντελώς θολό το νερό. Τα ΚΟΙ έχουν απαιτήσεις και θες πολύ δυνατά φίλτρα. Ακόμα και αν έχεις δυνατά φίλτρα θα πρέπει να πάρεις και αεραντλία γιατί αυτά τα ψάρια έχουν μεγάλες απαιτήσεις.

3) Το καλοκαίρι θα χρειαστούν έξτρα τροφή. Τον χειμώνα δεν θα έχουν θέμα. Λίγα ψάρια σε τεράστια λίμνη, αν και σύντομα θα σου γεννήσουν...

4) 1μμ είναι καλά. Μερικά liner τα δίνουν με 20 χρόνια εγγύηση, άλλα με 40 χρόνια και δεν χρησιμοποιούν πάχος. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρήκα κάπου, όταν έψαχνα για μένα. Μην ξεχάσεις να βάλεις και γεωύφασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-14, 21:56
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Μαλιστα. Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Βασικα εχω ηδη αποφασισει να βαλω χρυσοψαρα ,αλλα ηταν χρησιμες οι πληροφοριες σου και για τα κοι, να ξερω τουλαχιστον τις προυποθεσεις τις λιμνης μου μελλοντικα. Ισως τα 4 ψαρια που λεω να ειναι λιγα, αλλα αν ειναι να γεννησουν δεν πειραζει. Μου αρεσει να τα βλεπω να αναπαραγονται απο το να τα παιρνω ετοιμα. Οσο για το φιλτρο, αν και ελεγα να το παραληψω, τελικα θα φτιαξω ενα δικο μου. Οντως δεν πρεπει να κοστιζει κατι σε κοπο και σε χρημα.

Οσο για την τροφη ,δεν εχει σχεση και με την αλγη; Υπαρχει καποιος συσχετισμος μεταξυ λιτρων , αριθμος και μεγεθος τροφης και αλγης ή μονο σχετικα μπορουμε να μιλησουμε για αυτο το θεμα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-14, 23:36
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Είμαι περίεργος πόσα χρυσόψαρα θα φτάσεις σε τόσα λίτρα. Θα φαίνεται στην αρχή άδεια με 4 χρυσόψαρα αλλά σίγουρα θα έχεις γέννες και πολλές.

Φίλτρο πρέπει να έχεις για τις καλές συνθήκες του νερού αλλά και για να αποφύγεις να είναι θολό (πράσινο το νερό) ώστε να βλέπεις τα ψάρια σου. Φτηνές λύσεις υπάρχουν, αρκεί να το ψάξεις. Κάποιοι χρησιμοποιούν σαν φίλτρο κομμένα καλαμάκια, καπάκια, ούπα, μπικουτί κτλ. Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φυτά που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Συσχετισμός μεταξύ λίτρων και αριθμών ψαριών υπάρχει. Π.χ το κάθε κοι χρειάζεται ~800λτ ενώ κάθε χρυσόψαρα θέλει ~80λτ (στα γράφω κάπως χοντρικά για να πάρεις μια ιδέα). Μεταξύ τροφής και άλγης δεν υπάρχει. Οι γέννες θα σου αλλάξουν τις ισορροπίες.

Υ.Γ. Πάρε μια φωτογραφία από τον χώρο σου να ρίξουμε μια ματιά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-14, 23:40
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

αρχικα καλωςηλθες! Εχω λιμνη 6*3*1 εδω και 4-5 χρονια.Κατασκευη με liner και απο κατω γεωυφασμα.liner αγορασα απο την εταιρια ALTO με δομικα υλικα ειναι αν ψαξεις .Εχει διαφορα ειδη liner εμενα νομιζω ειναι της firestone.Απο αντλια εχω μια 9000 λιτρα την ωρα και ειμαι υπερευχαριστιμενος για φιλτρανση 2 βαρελια της tetra τα πρασινα αν ψαξεις θα τα βρεις.Μεσα εχω βιομπαλες τις τετρα και πολυυ υαλοβαμβακα για μηχανικη φιλτρανση λογο αλγης γινεται χαλια και θελει συχνα αλλαγη .Αυτο συμβενει λογο του οτι δεν ειναι σε σκια. Η αντλια ειναι αυτη http://www.aliexpress.com/item/Sense...172870103.html και πριν απο αυτη ειχα μια της sera 6000 λιτρα την ωρα.Απο καταναλωση ειμαι καπου στα 80ευρω τους 4-5 μηνες βεβαια εχω και μια δευτερη αντλια 3000 λιτρα για το συντριβάνι της sera που εχω για decor και εχτρα φιλτρανση με sera siporax 20 litra και ενα πρασινο υλικο της σερα για μηχανικη φιλτρανση.Απο ψαρια ξεκινησα με 10 (8 κοι και 2 χρυσοψαρα) γεννησαν και προσθεσα και αλλα 10 χρυσοψαρα εγω.Τωρα με μια καταμετρηση που εκανα πριν ενα χρονο που καθαρισα το βυθο απο λασπη ειχα 95 ψαρια μεσα. Απο απολιες μονο 1 κοι τοσα χρονια. Τα κοι εχουν μεγεθος τα μεγαλυτερα 30εκ .Απο φυτα εχω 10 ριζες νουφαρα και μια καλαμια.Τροφη ταιζεις κανονικα μεχρι να πεσει η θερμοκρασια κατω απο 9-10 βαθμους στο νερο και ξανα ξεκινας ταισμα οταν περασει τους 10-12 βαθμους. Δεν χριαζεται καθημερινο ταισμα αλλα τουλαχιστον 2-3 φορες τη βδομαδα για αρχη μεχρι να αναπτυχτει η ζω στη λιμνη.Εγω πλεον ταιζω αν 1-2 βδομαδες και ειναι ολα καλα πολλες φορες αν ταισω νωρις δεν τρωνε καθολου.Χωρις φιλτρο θα εχεις προβληματα πολλα και διαφορα οποτε κανε ενα δεν ειναι δυσκολο .Αλγη μην φοβασε αν εχεις σκια εγω δεν εχω και καθε χρονο με επισκεπτετε και σπανια εχω καθαρο νερο απο αλγη.Τα ψαρακια το χαιρονται αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο εμφανισιακα.Ταιζεις αναλογα τα ποσα ψαρια εχεις.Επισης απο μετρησεις που εκανα πολλες φορες νιτρικα δεν περνουσαν το 15-20 αναλογα την εποχη ,αμμωνια και νιτροδη δεν ειχα ποτε και το ph παλι παει αναλογα τον καιρο αν βρεχει η οχι.


Υ.Γ: προσοχη στο βαθος μην ειναι κατω απο 1μετρο για να αντεξουν καιτ οχειμωνα τα χρυσοψαρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-14, 17:50
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Οι βοηθεια που μου παρεχετε ειναι μεγαλη και οι πληροφοριες ειναι πραγματικα εξαιρετικες.

Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφια απο το σημειο.Απο αυριο λογικα θα ξεκινησω και τα πρωτα σκαψιματα.
-------------------------
Και κατι αλλο, εχει κανενας ψωνισει απο εδω liner κλπ;
https://www.aqualinersdirect.co.uk/p...stone-PondGard
Ειναι απο Αγγλια. Θεωρειται αξιοπιστο ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikospap : 22-03-14 στις 17:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-14, 22:06
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Λοιπον...μια καινουρια διαπιστωση που εκανα ειναι οτι το firestone EPDM liner αν και δε του φαινεται,ειναι βαρυ, κατι που σημαινει οτι τα ταχυδρομικα εξοδα αποστολης του απο εξωτερικο ειναι πολλα.
Σκεφτομαι λοιπον μηπως καταφερω να μειωσω το μεγεθος που θα χρησιμοποιησω.Η ερωτηση που θελω να κανω λοιπον ειναι η εξης:

Μεχρι τι βαθος πρεπει να την κανω αν θελω να βαλω ΜΟΝΟ χρυσοψαρα; Ειμαι στη νοτια Πελοποννησο κοντα σε θαλασσα και η θερμοκρασια δεν πεφτει ποτε κατω απο 0 βαθμους, ακομα και τις ποιο κρυες μερες του χειμωνα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-14, 14:17
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Να και ο χωρος.
Τελικα θα βγει ποιο μικρη. 2 μετρα μεγιστο μηκος και 2.8 μεγιστο πλατος με βαθος 0.6 μετρα.
Τα ενοχλητικα σκηνια εννοειται οτι θα φυγουν συντομα.
Θα γινουν και τα απαραιτητα "σκαλοπατια" εσωτερικα της λιμνης. Το βαθος τους λεω να ειναι 18εκ. Το μηκος τους ομως ποσο πιστευετε οτι θα πρεπει να ειναι;Φτανουν τα 15 εκ. μηκος για τα φυτα που θα μπουν εκει ή τα φυτα θα εχουν απαιτησεις για μεγαλυτερες γλαστρες;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010003.jpg
Εμφανίσεις:  737
Μέγεθος:  159,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-14, 15:53
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μια χαρά μέγεθος έχει και η ποιο μικρή που σκέφτεσαι Θα χρειαστείς και μικρότερες αντλίες έτσι.

Τώρα για τα σκαλοπάτια προσωπικά τα έφτιαξα αναλόγως με τις γλάστρες που είχα. 25εκ ύψος και 20εκ μήκος νομίζω ότι άφησα. Το πλάτος μην το έχεις και τσίμα τσίμα γιατί θα πέφτουν με τον παραμικρό αέρα οι γλάστρες μέσα στην λίμνη.
Επί σεις μπορείς να αφήσεις κάποιο κομμάτι στα π.χ. 40εκ για να βάλεις κάποιο νούφαρο και στο ποιο βαθύ σου κομμάτι να βάλεις την αντλία σου.

Πάρε καμιά ιδέα από το δικό μου βίντεο με το σκάψιμο , στήσιμο
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=26
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-14, 19:58
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Πολυ δουλεια εριξες στη λιμνη σου φιλε μου, αλλα αξιζε το αποτελεσμα!
Οκ. Θα το κανω 25χ20 το "σκαλοπατι" αν και μειωνεται η χωρητικοτητα της λιμνης ετσι.
Τα νουφαρα δεν μπορουν να ειναι και στα 60 εκατοστα βαθος;

Τελος ακομα ψαχνω για καλο liner. (firestone epdm)
Επικοινωνησα με αυτον εδω water-garden.co.uk (εχει αναφερθει και σε αλλο σημειο του φορουμ) και οι πληροφοριες που μου εδωσε ειναι οι ιδιες με αυτες που φαινονται και στη σελιδα του.δηλαδη:
το 4.27m x 4.88m το δινει £171.00+£39.00μεταφορικα
και το
3.66m x 4.88m το δινει £148.80+ £39.00μεταφορικα

Για εκτος Αγγλιας ομως δεχετε πληρωμη μονο με μεταφορα ποσου σε λογαρισμο του στην τραπεζα.Γιατι το θελει μονο ετσι αραγε, ενω στην χωρα του δεχετε και αλλους τροπους πληρωμης;Τι λετε; Να τον εμπιστευθω;Εχει αγορασει ξανα καποιος απο αυτον;
Οσο απο το ebay δεν βρηκα κανεναν που να στελνει Ελλαδα τις διαστασεις που θελω.Στελνουν μονο μικροτερα κομματια.
Επειδη εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με αυτο το θεμα και δυστυχως στην περιοχη μου δε βρισκω, μπορει να μου στειλει καποιος με πμ απο που αγορασε το δικο του liner φθηνοτερα και αξιοπιστα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-04-14, 21:02
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

http://www.e-garden-shop.gr/oase-alf...-6m-x-25m.html

δες εδω και ψαξε για την εταιρια ALTO ΔΟΜΙΚΑ ΥΛΙΚΑ εχει Αθηνα και Θεσσαλονικη και Κυπρο αλλα δεν γνωριζω Ελλαδα αν δουλευει ή αν εκλεισε .Κυπρο σιγουρα δουλευει. Το βαθος καλυτερα να ειναι πανο απο 60εκ καπου 90-100 εκ ειναι οτι πρεπει και ειναι και πιο βολικο και για νουφαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-14, 21:20
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τον κοπο που εκανες να μου απαντησεις, αλλα δυστυχως ολες αυτες οι πολεις ειναι μακρια απο εκει που ειμαι εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-14, 22:13
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

δεν υπαρχει προβλημα με μεταφορικη ειναι πολυ οικονομικα απ οσο ξερω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-14, 08:20
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα παρακατω προιοντα;

Πολυμπριζο με ασυρματη λειτουργια εξωτερικου χωρου, ωστε να μεταφερω το ρευμα κοντα στη λιμνη.
http://www.youtube.com/watch?v=dcW7YTTm1XA

Που θα ενωνεται με
Πρίζα με Προστασία Ηλεκτροσόκ Εξωτερικού Χώρου, για αποφυγη ηλεκτροπληξιας και βραχυκυκλωματος.
http://www.geta.gr/eshop/index.php?p...com_virtuemart

Και τα δυο ειναι Γερμανικης κατασκευης.

Κανουν για να συνδεσουν τα ηλεκτρικα της λιμνης;Υπαρχει μηπως κατι που δεν εχω σκεφτει; Η λιμνη επειδη θα εχει ακανονιστο σχημα και "σκαλοπατια" γυρω γυρω, μαζι με τα φυτα κλπ που θα μπουν την υπολογιζω στα 2500 lt περιπου , και δε θα παρω ανλια με περισσοτερα απο 150 watt.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-14, 18:06
Το avatar του χρήστη geustathiou
geustathiou Ο χρήστης geustathiou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: κ.αχαια-νιφορεικα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

150 watt πολλα
δεν ειναι. τι αντλια θελεις να βαλεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-14, 22:38
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ειμαι κοντα σε κατι σαν αυτη εδω στα 5000lt . Λεει οτι ειναι στα 60w

http://www.ebay.co.uk/itm/OASE-PONTE...item27dacdb4cb
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-14, 22:03
Το avatar του χρήστη geustathiou
geustathiou Ο χρήστης geustathiou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: κ.αχαια-νιφορεικα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

βρηκα μια με λιγoτερα watt και ποιο πολλα λιτρα στο ενα μετρο

Jebao EFP-5000
Flow Rate At 1 meter 4250 lph
Watts 40w
http://www.ebay.co.uk/itm/Jebao-Eco-...-/120929354591
το θεμα αντλια θελει πολυ ψαξιμο. παντα αναλογα με το φιλτρο που εχουμε, την τοποθεσια της λιμνης ( δηλαδη τι ωρες ηλιοφανεια εχουμε ,κτλ ) τι ταιζουμε και σε τι ποσοτητα , τι φυτα εχουμε και ποσα αλλα και που τα εχουμε ακομα. τι ειδος και τι αριθμο ψαριων εχουμε . το ποιο σημαντικο τελεια κυκλοφορια νερου σε ολα τα σημεια (δεν λεω για μεγαλη σε λιτρα αντλια ) αλλα τι σχημα λιμνησ εχουμε απο που τραβαμε νερο και πως ( skimer - aerated bottom drain) ΠΟΥ επιστεφουμε το νερο και πως. γενικα το ολο θεμα λιμνη θελει ψαξιμο. εχω λιμνη 5000 + λιτρα και τρεχει με 1500 λιτρα πραγματικη ροη. ετοιμαζομαι για επεκταση σε 15.000 λιτρα μονο με 100watt http://www.acuariosdepared.com/Pond-...JKP-16000-100W
-------------------------
ωραιο χωρο εχεις. απο ηλιο πως ειναι? δεντρα βλεπω, μετα φυλλα τι θα κανεις? απο βαθος 0,90 - 1,00 μετρο θα ελεγα. γατες εχει εκει γυρω? γιατι σε μενα εχει και μετα απο 2 χρονια μαθανε να ψαρευουνε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geustathiou : 09-04-14 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-04-14, 23:37
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλα στοιχεια εχει και αυτη που λες, αλλα αν δεν κανω λαθος ειναι κινεζικη ενω αυτη που ανεφερα παραπανω ειναι γερμανικη.Δεν λεω βεβαια οτι δεν ειναι απαραιτητα καλη, αλλα μια δυσπιστια στα κινεζικα την εχω. Την εχεις δοκιμασει αυτη την αντλια εσύ ή καποιος γνωστος σου και ποια η γνωμη σου;Καποιες αλλες καλες μαρκες γνωριζεις;


Ο χωρος καλυπτεται απο 3 δεντρα, οπως βλεπεις, και το κυριο κτηριο που ειναι απο πισω και δεν φαινεται. Καμια ωρα την ημερας δε θα την χτυπαει ολοκληρη ο ηλιος παρα μονο καποια σημεια της, στα οποια μαλιστα λεω να βαλω νουφαρα. Κανενα απο τα δεντρα δεν ειναι φυλοβολο, οποτε δεν υπαρχει προβλημα με τα φυλλα.

Γατες δεν εχω, και ουτε προκειται να εχω, γιατι υπαρχει σκυλος που δε τις συμπαθει και τοσο.Αληθεια με αυτον λες να εχω καποιο προβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-04-14, 18:46
Το avatar του χρήστη geustathiou
geustathiou Ο χρήστης geustathiou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: κ.αχαια-νιφορεικα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γατες δεν εχω, και ουτε προκειται να εχω, γιατι υπαρχει σκυλος που δε τις συμπαθει και τοσο.Αληθεια με αυτον λες να εχω καποιο προβλημα;[/QUOTE]

για τον σκυλο δεν ξερω, αλλα λογικα αν του αρεσει το μπανιο θα εχεις προβλημα απο τα νυχια. τωρα για την αντλια την εχει φιλος 2 μηνες χωρις προβλημα. αλλα δεν ξερω τι λιτρα (πραγματικα ) βγαζει βασικα πιστευω οτι και τα κινεζικα αξιζουν, πλεον ολα κινεζικα ειναι.για την αντλια εσυ θα αποφασησεις αναλογα με το φιλτρο - σωληνες- υψος καταρακτη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-04-14, 21:23
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τελικα αντλια και φιλτρο πηρα αυτο το σετ

http://www.gartenxxl.de/T.I.P.-WDF-1...t/p-1346652000

αντλια 2500 λτ με μεγιστο υψος 2.5μ,δεν ειναι μεσα σε φιλτρο
και φιλτρο 10000 λτ.
Γνωμες;

Επισης απο φυτα θα βαλω σιγουρα παπυρο και ψαχνω φυτα οξυγονωτες που να διατηρουν το φυλλωμα τους ολο το χρονο.Πιστευετε οτι καποια ειναι καλυτερα απο καποια αλλα και ποια ειναι αυτα; Τα θελω για βαθος μεχρι 25 ποντους, αλλα και μεχρι 70 ποντους.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-05-14, 12:49
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τελικα ειχα ενα προβλημα με την ανλια(ηταν ελλατωματικη, αλλα ευτυχως μετα απο πολυ πρηξιμο,ο πωλητης εκανε εκπτωση 50%) και πηρα αυτη εδω
http://www.ebay.co.uk/itm/4005720189...84.m1439.l2649
μαζι με το παραπανω φιλτρο.Μου αρεσε γιατι ειχε πανω απο μια εξοδους.

Νερο εχω βαλει 9 μερες, μαζι με καποια φυτα, τα οποια τα εβαλα σταδιακα (1 Παπυρος, βουρλα,2 τυφη(ή ψαθα),2 ακορος, καποιες πολυ μικρες λυσιμαχειες) και ηδη εχει γινει αρκετα θολο. Η αληθεια ειναι οτι καθε φορα που βαζω ενα νεο φυτο το νερο γινεται ολο και ποιο θολο εξαιτιας του χωματος και καθε μερα πρασινιζει ολο και περισσοτερο Η αντλια βεβαια δε δουλευει ακομα σε 24ωρη βαση γιατι περιμενω ηλεκτρολογο να φτιαξει καλυτερα τα ηλεκτρικα. Περιμενω 2 elodea densa για οξυγωνοτες και 2 pondederia cordata απο εβδομαδα.
Ψαρια θα βαλω οταν θα αρχισει να δουλευει μονιμα η αντλια και το φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητειται θηλυκο σκυλι νεας γης για ζευγαρωμα ραφαηλ10 ¶λλα ζώα 0 20-02-14 00:52
Σκυλος νεας γης ραφαηλ10 ¶λλα ζώα 18 03-06-10 09:08
Δημιουργια λιμνης. kokos125 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 26-03-10 07:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07785 seconds with 14 queries