Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-05, 01:57
fanouris Ο χρήστης fanouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή αρσενικό-θηλυκό?

έχω σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων δύο δίσκους και κάτι άλλα μικρά ψάρια.πριν αρκετό καιρό είχα βρει αυγά πάνω στο φίλτρο και μετά από ψάξιμο για το χρώμα των αυγών κτλ.κατέληξα ότι ήταν αυγά δίσκων(δεν είχα και κανένα άλλο ζευγάρι ψαριών εκείνη την εποχή που θα μπορούσε να γεννήσει)αυτό συνέβη αρκετές φορές,χωρίς ποτέ να εκκολαφθούν τ'αυγά.οι δίσκοι,ειδικά ο ένας κάθονταν πάντα γύρω απ'τ'αυγά,μετά όμως από μερικές μέρες έφευγαν και τ'αυγά εξαφανίζονταν.αυτό σημαίνει ότι ήταν ζευγάρι?κι αν ναι,γιατί δεν εκκολάφθηκαν?γίνεται να'ναι θηλυκά και μα γεννάνε αγονιμοποίητα αυγά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-05, 01:41
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω τις απαντησεις αυτων που υποστηριζουν οτι 1 ζευγαρι δισκων θελει γυρω στα 230 λιτρα ενυδρειου...

moderator noteantouan θα σε παρακαλουσα στα επομενα μηνυματα σου να μην ειρωνευεσαι.
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-05, 01:48
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω τις απαντησεις αυτων που υποστηριζουν οτι 1 ζευγαρι δισκων θελει γυρω στα 230 λιτρα ενυδρειου...
Καλό θα ήταν να απαντάμε σε αυτά που ρωτάνε και όχι να ρίχνουμε σπόντες που έχουν σχέση με αλλο τόπικ.
Δεν το λέω ειρωνικά απλή επισήμανση είναι.

Υπάρχει η πιθανότητα να έχουν φαγωθεί τα αυγά σου από άλλα ψάρια ή από τους ίδιους τους δίσκους σου.
Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα? Τι συνθήκες έχει το νερό σου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-05, 11:37
fanouris Ο χρήστης fanouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

οταν είχα βρει τ'αυγά είχα μέσα πολλά ψάρια πλάτυ,cardinal,cories,harlequins κσι σαλιγκάρια.από γατόψαρα δεν ήταν γιατί το'χα ψάξει και βρήκα ότι τα γατόψαρα κάνουν άσπρα αυγά.το πεχα ήταν αρκετά χαμηλό(κάτω από 6)κι οι τιμ΄ες καλές εκτός από ανεβασμένα νιτρικά.το ότι είδα αυγά σημαίνει ότι οι δίσκοι είναι ζευγάρι?τον έναν τον είχα αγοράσει καιρό πριν απ'τον άλλον,αλλά το μέγεθος του είναι πολύ μικρότερο απ΄τον δεύτερο που πήρα.πρόσφατα αρρώστησε με εξάμιτα.φαίνεται καλύτερα τώρα(πριν τη θεραπεία καθόταν σχεδόν ακίνητος)αλλά είναι σα συρρικνωμένος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-05, 15:08
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Όταν οι Δίσκοι ζευγαρώνουν και εναποθέτουν τα αυγά είναι συνεχώς δίπλα τους και τα αερίζουν συνεχος,τα προστατεύουν από τα αλλά ψάρια και απομακρύνουν τα τυχόν χαλασμένα αυγά…Αν λιπών όταν είδες τα αυγά δεν υπήρχε η παρουσία τουλάχιστον του ενός δίσκου κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν αυγά τους…

Τώρα όπως και να έχει πρέπει στα άμεσα σχέδια σου να αγοράσεις ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρειο..Οπως είναι τώρα να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού για να κρατάς χαμηλά τα νιτρικά που έχεις…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω τις απαντησεις αυτων που υποστηριζουν οτι 1 ζευγαρι δισκων θελει γυρω στα 230 λιτρα ενυδρειου...
Δεν θα το σχολιάσω μιας και μάλλον δεν θες να ακους.
Δικαίωμα σου να κάνεις ότι θες στα ψάρια σου αλλά όσον αφορά τους άλλους πόσο μάλλον καινούργιους στο χόμπι
να είσαι προσεκτικός…
__________________
I can picture in my mind a world without war, a world without
hate. And I can picture us attacking that world, because they'd
never expect it


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-05, 18:25
fanouris Ο χρήστης fanouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

κάθονταν και οι δυο δίσκοι γύρω απ'το φίλτρο που ήταν τ'αυγά και κυρίως ο ένας δεν έφευγε καθόλου.έδιωχναν μέχρι και τα σαλιγκάρια μετά από λίγες μέρες όμως άφησαν τ'αυγά κι αυτά φαγώθηκαν τι μπορεί να έφταιγε που δεν εκκολάφθηκαν?τώρα έχω αλλάξει υπόστρωμα στο ενυδρείο(έβαλα χαλαζιακή άμμο),έβαλα κορμό και πολλά φυτά.πόσα λίτρα χρειάζονται για 2 δίσκους?ισχύει κάτι που διάβασα χτες ότι αν είναι λίγοι τσακώνονται?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-05, 18:49
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
τι μπορεί να έφταιγε που δεν εκκολάφθηκαν?τώρα έχω αλλάξει υπόστρωμα στο ενυδρείο(έβαλα χαλαζιακή άμμο),έβαλα κορμό και πολλά φυτά.πόσα λίτρα χρειάζονται για 2 δίσκους?ισχύει κάτι που διάβασα χτες ότι αν είναι λίγοι τσακώνονται?
Οι λόγοι που δεν εκολάφθηκαν μπορεί να ειναι πολλοί. Έλλειψη εμπειρίας του ζευγαριού, κακές συνθηκες του νερού σου(με την ευκαιρία πες μας σε τι συνθηκες τους κράτας), κτλ.
Τα λίτρα σου ειναι λίγα για ένα ζευγάρι δίσκων. Εγώ θα τους έβαζα σε ενα 150λτ για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο.
Όσον αφορα για το αν τσακώνονται θα σου πω ότι ο δίσκος προτιμά να βρίσκεται σε κοπάδι(εκτός αν μιλάμε για ζευγάρι) οπότε ένα μικρο κοπαδακι 5-6 δίσκους ειναι ότι πρεπει. Οσο περισσότεροι βεβαια τόσο το καλύτερο.

P.S. Με την ευκαιρια του post αυτου θέλω να διευκρινισω το εξής: Επειδη έχουν ειπωθει και γραφτεί πολλα για τα λίτρα του νερου ανα δισκο έιναι καλό να διευκρινιστει ότι το νουμερο 60-70 καθαρων λιτρων ανα δισκο που αναφερεται στην βιβλιογραφία αποτελει ένα κατω όριο ασφαλειας λαμβάνοντας υπόψη την φυσιολογια του ψαριου αυτου αλλα και την εμπειρια ενός μεσου χομπιστα. Φυσικα ειναι πολλα τα παραδειγματα χομπιστων οι οποίοι γνωριζοντας πολύ καλα τι κάνουν και έχοντας μεγάλη εμπειρια υπερβαινουν το οριο αυτό και μάλιστα με μεγάλη επιτυχια. Αυτό ομως δεν αποτελει τον κανονα για τον ίδιο ακριβώς λογο που κάποια από τα φυτεμενα ενυδρεια του Takashi Amano δεν αποτελούν τον σωστό τροπο δημιουργίας ενος φυτεμενου ενυδρειου.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-01-05, 18:51
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
τι μπορεί να έφταιγε που δεν εκκολάφθηκαν?τώρα έχω αλλάξει υπόστρωμα στο ενυδρείο(έβαλα χαλαζιακή άμμο),έβαλα κορμό και πολλά φυτά.πόσα λίτρα χρειάζονται για 2 δίσκους?ισχύει κάτι που διάβασα χτες ότι αν είναι λίγοι τσακώνονται?
Οι λόγοι που δεν εκολάφθηκαν μπορεί να ειναι πολλοί. Έλλειψη εμπειρίας του ζευγαριού, κακές συνθηκες του νερού σου(με την ευκαιρία πες μας σε τι συνθηκες τους κράτας), κτλ.
Τα λίτρα σου ειναι λίγα για ένα ζευγάρι δίσκων. Εγώ θα τους έβαζα σε ενα 150λτ για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο.
Όσον αφορα για το αν τσακώνονται θα σου πω ότι ο δίσκος προτιμά να βρίσκεται σε κοπάδι(εκτός αν μιλάμε για ζευγάρι) οπότε ένα μικρο κοπαδακι 5-6 δίσκους ειναι ότι πρεπει. Οσο περισσότεροι βεβαια τόσο το καλύτερο.

P.S. Με την ευκαιρια του post αυτου θέλω να διευκρινισω το εξής: Επειδη έχουν ειπωθει και γραφτεί πολλα για τα λίτρα του νερου ανα δισκο έιναι καλό να διευκρινιστει ότι το νουμερο 60-70 καθαρων λιτρων ανα δισκο που αναφερεται στην βιβλιογραφία αποτελει ένα κατω όριο ασφαλειας λαμβάνοντας υπόψη την φυσιολογια του ψαριου αυτου αλλα και την εμπειρια ενός μεσου χομπιστα. Φυσικα ειναι πολλα τα παραδειγματα χομπιστων οι οποίοι γνωριζοντας πολύ καλα τι κάνουν και έχοντας μεγάλη εμπειρια υπερβαινουν το οριο αυτό και μάλιστα με μεγάλη επιτυχια. Αυτό ομως δεν αποτελει τον κανονα για τον ίδιο ακριβώς λογο που κάποια από τα φυτεμενα ενυδρεια του Takashi Amano δεν αποτελούν τον σωστό τροπο δημιουργίας ενος φυτεμενου ενυδρειου.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-05, 19:32
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Επίσης,τα πλάτυ(off topic) που έχεις στο 6 ph πόσο καιρό τα έχεις;Τα συγκεκριμένα που έχου αναγκαστικά προσαρμοστεί,σε ακατάλληλο ph αν θέλεις να τα κρατήσεις ευτυχισμένα θα σου πρότεινα να τα εγκλιματίστεις σταδιακά σε άλλο ενυδρείο με ph άνω του 7,5 και λίγο αλατάκι στο νερό (άνοιξε σχετικό τόπικ στα ζωοτόκα).Καλό είναι να μην τεστάρουμε τις αντοχές των ψαριών,γιατί αν αρρωστησουν τότε θα πάρεις και τους δίσκους στο λαιμό σου .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-05, 01:38
fanouris Ο χρήστης fanouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

το πλατυ δεν αντεξε πολυ τωρα εχω μονο 3 καρντιναλ και 4 αρλεκινους.η θερμοκρασια ειναι στους 30.εχω καιρο να καν μετρησεις,οποτε μια απ'αυτες τις μερες πρεπει οπωσδηποτε ν τσεκαρω το νερο.το ενυδρειο εχει ιχυρο εξωτερικο φιλτρο,που κανει για πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.δυστυχως υπαρχει προβλημα χωρου και προς το παρον ειναι δυσκολο να παρω νεο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-02-05, 04:35
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

kata thn gnwmh mou ama eides ta psaria na fylane ta auga to pithanotero einai na stresaristhkan apo kati kai na efagan ta auga.kalh tyxh me to epomeno
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04800 seconds with 12 queries