Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-06-09, 10:41   #1
Κάθε αρχή και δύσκολη ...αλλά με ένα μονομάχο;
Helena
Junior Member
Εγγραφή: 17-06-2009
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Helena Ο χρήστης Helena δεν είναι συνδεδεμένος 17-06-09, 10:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σε όλους,

Εδώ και λίγες μέρες είμαι "μαμά" ενός μονομάχου και πρέπει να ομολογήσω ότι όταν τον αγόραζα δεν είχα ποτέ αναλογιστεί πόσο μεγάλη ευθύνη είναι και πόσο δύσκολο θα ήταν τελικά. Πάντα με μάγευε ο υδάτινος κόσμος και ήταν όνειρό μου να αποκτήσω ένα ενυδρείο κάποτε και αγοράζοντας τον μονομάχο νόμιζα ότι αυτό το κάποτε δεν είχε έρθει ακόμα. Δεν χρειάζεται να επαναλάβω σε τι κατάσταση ήταν όταν τον αγόρασα, όλοι ξέρετε τι επικρατεί στα pet shops. Του πήρα λοιπόν μια μικρή γυάλα και κατενθουσιασμένη έτρεξα να σερφάρω για να βρω πληροφορίες για να μπορώ να τον φροντίσω καλύτερα, και όταν βρήκα με έλουσε κρύος ιδρώτας... Με την πρώτη ευκαιρία πήγα και του αγόρασα ενυδρείο 20 L και με την πληροφορία που βρήκα και σε αυτό το forum φρόντισα να είναι εξοπλισμένο. Βέβαια εδώ και τρεις μέρες που κατέχς το ενυδρείο δέχομαι συμβουλές από τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού από το οποίο το αγόρασα, κι επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θα ήθελα την βοήθειά σας. Το ενυδρείο ήταν fixed εξοπλισμένο με φίλτρο, λάμπα και θερμοστάτη. Ο μαγαζάτορας μου είπε ότι ο θερμοστάτης δεν είναι αναγκαίος αυτήν την εποχή, ισχύει; Αγόρασα βιολογικό υλικό το οποίο στις οδηγίες χρήσης του αναγράφει ότι μπορεί να δεχθεί το ενυδρείο ψάρια μετά το 1ο 24ωρο. Μήπως όμως δεν είναι σωστό να στρώνω το ενυδρείο με το ψάρι μέσα; Ενά πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι το φιλτρο ίσως έχει πολύ ισχυρή αντλία γιατί βάζοντας το ψάρι μέσα ενώ το φίλτρο ήταν σε λειτουργία πάσχιζε το καημένο να απομακρυνθεί από αυτό και δεν τα κατάφερνε, οπότε από χτες το βράδυ το ενυδρείο είναι χωρίς φίλτρο-ελπίζω να μην αποβεί αυτό μοιραίο για το ψάρι μου. Σήμερα κιόλας θα πάω να το φροντίσω το θέμα του φίλτρου. Τώρα σχετικά με τη διακόσμηση, προτιμώ φυσικά φυτά. Χτες αγόρασα μια Anubia nana για την οποία μου είπαν ότι δεν χρειάζεται καν υπόστρωμα και φως, μήπως με κοροϊδεύουν λίγο; (είμαι και εν δυνάμει γεωπόνος τρομάρα μου) Το ψάρι μου φαίνεται να το λατρεύει το φυτό πάντως και θα ήθελα να αγοράσω κανα δυο ακόμα, τι θα μου προτείνατε; Αυτά προς το παρόν. Ανυπομονώ να διαβάσω απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
Εμφανίσεις: 3140
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-09, 10:53
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Καλωσόρισες!!!
Η ανούμπια όντως δε θέλει πολύ φώς και υπόστρωμα, θέλει όμως κάποιο ξυλάκι ή πέτρα για να "πιαστεί"...
Τη ροή ίσως μπορείς να την ρυθμίσεις... δες αν έχει κάποιο κουμπάκι... αν όχι, μπορείς να την στρέψεις προς κάποιο τζάμι για να "σπάει"... αν και πάλι όχι, μπορείς να βάλεις λίγο περισσότερο υαλοβάμβακα για να μειώσεις την ροή εισόδου!

Ο μονομάχος είναι πολύ ωραίο ψαράκι για αρχή... φρόντισε να διαβάσεις όσο μπορείς εδώ μέσα για να του παρέχεις όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες!

Καλή συνέχεια και περιμένουμε και φωτογραφίες από το ενυδρείο σου!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-09, 13:54
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

διαβασε και εδω θα σε βοηθησει παρα πολυ!
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-09, 14:09
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καλωσόρισες
Αν και είμαι και εγώ σχετικα κενουριος στο Forum αλλα και στο χομπι εχω διαβασει τον τελεφτέο καιρό πολλα.
Για το φίλτρο εγώ ειχα παρόμιο πρόβλημα γιατί δεν είχα βάλει το νερό ως το σοστό σημειο ειχα βάλει λιγότερο και έτσι το φίλτρο το έριχνε απο ψιλά με περισσότερη πίεση όταν πρόστηεσα ακομα λίγονερό ως τιν γραμμή τοθ πλαστικου (καπάκι) τότε όλα καλα.

Για τιν ανουμπία έβαλα και εγω μία θέλει αποσο εμαθα και απο το μαγαζι και απο εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._var__nana.htm
απλα να εχει ενα μικρο κομάτι απο τισ ρίζες μέσα στο υπόστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-09, 19:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
να χαιρεσαι το μονομαχο σου...
αν στο σπιτι δεν εχεις κατω απο 25 βαθμους αυτη την εποχη ..τοτε ναι, δε χρειαζεσαι θερμοστατη προς το παρων......καλο θα ηταν να εβρισκες μπολι για να μη στρεσσαριστει πολυ ο μονομαχος...αν δε μπορεις να βρεις να κανεις συχνες αλλαγες νερου και παντα με μετρησεις ιδιως τωρα στην αρχη...εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζωτου? επισης καλο θα ηταν να του παρεχεις σχετικα μαλακο νερο...αν θελεις να ζησει πιο ετυχισμενος και περισσοτερο...ποικιλια τροφων....και καλα να περνατε μαζι!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-09, 07:56
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

και πατάμε και το enter,από καμια φορα για να μην βγαίνουν τα ματάκια μας !

.
καλός ήρθες στην παρέα μας!
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-09, 10:04
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Καλωσόρισες στην παρέα μας,
θες επειγόντως μπόλι.
__________________
facebook quarium Greece
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-09, 01:30
Helena Ο χρήστης Helena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2009
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις σας. Τα links αποδείχτηκαν χρησιμότατα. Θα ποστάρω φωτογραφίες απο το ενυδρείο όσο πιο γρήγορα μπορώ. Πιστεύω ότι εχω κατανοήσει τον κύκλο του αζώτου αλλά το μπόλι, τουλάχιστον σαν ενυδρειακό όρο πρώτη φορά τον ακούω-τι εννοούμε με αυτό; Μήπως μιλάμε για τα απονιτροποιητικά βακτήρια;Είναι η τέτρτη μέρα που έχω το ενυδρείο και προσθέτω καλλιέργεια κάθε μέρα, μου είπαν να το κάνω για τις 10 πρώτες μέρες και το ενυδρείο μου θα είναι στρωμένο. Όσο για το ψάρι φαίνεται αρκετά χαρούμενο, κινητικότατο και ορεξάτο. Σύντομα σκέφτομαι να του αγοράσω και bloodworm για να έχει και ποικιλία στην τροφή και να προσθέσω τουλάχιστον 2 φυτά ακόμα. Του αρέσει πολύ να κρύβεται ανάμεσα στα φύλλα. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-09, 02:13
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Μπόλι εννοούμε την "μετάγγιση" μπίχλας ( ) από ήδη στρωμένο ενυδρείο.
Κοινώς, βρίσκεις κάποιον φίλο/γνωστό/γείτονα με στρωμένο (και υγιές) ενυδρείο και στύβεις τα σφουγγάρια του φίλτρου του στα δικά σου ή αφαιρείς μέρος του υλικού του φίλτρου του και το βάζεις στο δικό σου.

Πρόβλημα κρύου δεν νομίζω να έχεις αυτή την εποχή, το αντίθετο όμως μπορεί... Ειδικά τα μικρά ενυδρεία εξομοιώνουν τη θερμοκρασία του νερού με την εξωτερική αρκετά εύκολα, οπότε έχε το νου σου μην γίνει ο μονομάχος σου σουπίτσα αν χτυπήσουμε κανένα 40άρι αργότερα.

Την ανούμπια μπορείς είτε να την δέσεις σε κάποιο ξύλο ή πέτρα όπως σου είπανε ήδη τα παιδιά είτε να την φυτέψεις στην άμμο/χαλίκι, αλλά με προσοχή ώστε να μην βυθίζεται κάτω από την άμμο το οριζόντιο "κοτσάνι" της (αν και από την άμμο ξεφυτεύεται εύκολα, πιο σταθερό είναι το χαλίκι για αυτή τη δουλειά).

Καλή αρχή σου εύχομαι και να χαίρεσαι το μονομαχάκι σου!
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-09, 00:16
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Talking

να τον χερεσε τον μαγκα οσο αφορα το φιλτρο σου βρες ενα σωλινακι μακρη οσο το ενυδρειο σου το οποιο να τεριαζει στην εξοδο του φιλτρου καντουσχετικα μεγαλες τριπουλες και με μια βεντουζα στερεωσε το στο τζαμι πισω αυτο ηταν εσπασες τη ροη του νερου

DSC01314.jpg
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01314.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  65,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κάθε αρχή και δύσκολη koko Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 13-04-06 15:18
Νέο ενυδρείο... δύσκολη περίπτωση. zak Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-02-06 14:51
HELP!!! μου πεθαίνουν ένα-ένα κάθε μέρα! Guppy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 24-10-05 07:08
13.9L και betta κάθε πότε αλλαγή? spirosta Bettas 3 14-10-05 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14137 seconds with 16 queries