Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-07, 15:09
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Nikolas ακόμα να χαλαρώσεις ? Περιμένουμε !!! Και για να πιέσω πιο πολύ για ρίξε και μια εξήγηση σε αυτό στη φώτο.Τι θέλει να πει ο Γερμανός ,οέο ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07165 copia.jpg
Εμφανίσεις:  594
Μέγεθος:  25,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07166 copia.jpg
Εμφανίσεις:  634
Μέγεθος:  27,9 KB  
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-07, 18:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

φτου σου παλιοπαιδο......μου χαλας την εκπληξη,..... Λοιπον επειδη το ανταλλακτικο της ΑΟ αργει ακομα και βλεπω να καθυστερει η δοκιμη, θα σας περιγραψω τη διαδικασια συμφωνα με την ομιλια του Δρ. Γκεμπελ.....Δεν ειναι δικα μου αυτα που σας λεω και δεν εχω καμια ευθυνη......Η συσκευη αυτη που στην ουσια δεν ειναι καμια πατεντα αλλα υπαρχει ηδη στο αλμυρο...... υποσχεται να κραταει σταθερο και πολυ χαμηλο το πεχα χωρις τους κινδυνους του διοξειδιου....... ΣΟΣ.....πριν διαβασετε παρακατω πρεπει να ξερετε οτι για την επιτυχη της λειτουργια θελει νερο ενυδρειου με ΚΗ=0 εως 0,5 (μηδεν εως μισο) αλλιως δεν.....
Η ολη διαδικασια βασιζεται στη διασπαση του ανθρακικου ασβεστιου απο το οξυγονο που μας δινει οξυ με αποτελεσμα να κατεβαζουμε το πεχα.....Μεχρι ενα σημειο που οταν το πεχα πεσει κοντα στο 5,5-6 σταματα η αντιδραση......

Για τη συσκευη χρειαζομαστε ενα πλαστικο διαφανη σωληνα ο οποιος θα ξεκινα λιγο πανω απο τον πυθμενα του ενυδρειου και θα καταληγει λιγο κατω απο την επιφανεια......Διαμετρος σωληνα 2-2,5 εκ.... Εγω χρησιμοποιησα σωληνα απο φιλτρο βυθου........Ταπωνουμε το κατω μερος με μπλε σφουγγαρι.......Γεμιζουμε τη σωληνα με ασβεστολιθο (δολομιτη ή υλικο για καλσιουμ ριακτορ) σε μεγεθος ρυζιου....... Ταπωνουμε απο πανω με μπλε σφουγγαρι χωρις να παρα πιεσουμε το ρυζι.....Απο πανω βαζουμε ενα καπακι με πολλες τρυπες και εχουμε ετοιμο ενα καλσιουμ ριακτορ.......Στο κατω μερος εφαρμοζουμε σωληνακι αεραντλιας και παρεχουμε αερα τοσο ωστε να εχουμε μια ελαφρια αναδευση των πετρων μεσα στη σωληνα.......Ολα αυτα φαινονται σχηματικα και πραγματικα στις φωτο του προδοτη μιος (που θα τιμωρηθει παραδειγματικα......)........

Ετσι θα καταφερετε ενα πεχα κατω απο το 6 χωρις κινδυνους κρασαρισματος και αναγκη διοξειδιου.......Μια τετοια συσκευη αρκει για 300 λιτρα ενυδρεια και κρατα αναλογα με τις απαιτησεις σε οξυ του ενυδρειου σας.........Ολα καλα ΑΛΛΑ δουλευει μονο για ΚΗ 0 εως 0,5......Δηλαδη σχεδον καθαρο νερο ΑΟ που δουλευει αριστα........ Οπως καταλαβαινετε το νερο χρειαζεται συμπληρωματα μεταλλων και ιχνοστοιχειων ωστε τα ψαρια να μην παρουσιαζουν προβληματα......Για καντε μια δοκιμη να δουμε........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-07, 19:22
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Το 'ξερα ότι θα έπιανε το δόλωμα .Λοιπόν για κάντε ,γιατί άδειο ενυδρείο δεν παίζει και δεν ήμαστε για πειράματα με τα "παιδιά" μέσα.
Το υλικό θέλει αντικατάσταση μετά από κάποιο διάστημα ? Για μεγαλύτερα ενυδρεία προσθέτεις κι άλλο (σωλήνα?) και με ποια αναλογία? Με μεγαλύτερο ΚΗ έχεις κάποιο αποτέλεσμα (έστω και μικρότερο) ή τζίφος.Εσύ είχες κάποιο αποτέλεσμα ?
Για πες (με το τσιγγέλι θα στα βγάζουμε) υπέροχε,μοναδικέ πρύτανη ,για το ΡΗ στους δίσκους εκτροφής έγινε καμιά αναφορά ή μιλάμε μόνο για τους άγριους ?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-07, 19:45
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

συμφωνα με τον εφευρετη ο οποιος ασχολειται 45 χρονια με το αθλημα , ο νουμερο ενα παραγοντας για υγιειη ψαρια ειναι το χαμηλο πεχα.......Χαμηλο (5,5-6).....Συμφωνουν και αλλοι εκτροφεις που εχω μιλησει γιατι σε τοσο οξινο περιβαλλον δεν επιβιωνουν τα περισσοτερα βακτηρια, παρασιτα κλπ που προσβαλλουν τους δισκους...... Συμφωνα με την αναλυση του οι δισκοι (ασχετα με αγριους και εκτροφης) επειδη προερχονται απο πολυ οξινα νερα δεν ειχαν αναγκη απο δερμα ανθεκτικο που θα τους προφυλασσει απο τους εξωτερικους εχθρους.....Οχι μονο αυτο αλλα εξελιξαν το δερμα τους ετσι ωστε κατα τη διαρκεια αναπαραγωγης να εκκρινουν ουσιες για το μεγαλωμα των μικρων καθιστωντας τους ετσι ακομα πιο ευαλωτους..... Συμπερασματικα προτεινει χαμηλο πεχα......

Τελος εσυ που εισαι και εμπειρος μην κανεις τα λαθη αρχαριων..... Τι θα πει δισκοι εκτροφης και τι αγριοι;;; Μπορει ο δισκος που εσυ χαρακτηριζεις εκτροφης να ειναι 2 ή 3 η γενια απο αγριους......Αλλα ακομα και προιον πολλων διασταυρωσεων να ειναι τι μπορει να αλλαξε στις απαιτησεις του;;;Δεν μεταλλαχθηκε απλα αναπαραχθηκε..... Και να ξερεις οτι ειναι μυθος η ευαισθησια των αγριων δισκων..... Πολλες φορες οι εκτροφεις για να αυξησουν τα κερδη τους πλακωνουν τα ψαρια με χημικα (απο χρωματα, στεροειδη, κοκτεηλ αντιβιωτικων κλπ) που τελικα το ψαρι εκτροφης κατανταει πολυ πιο ευαισθητο αρρωστιαρικο απο τους αγριους προγονους του........ Τωρα το οτι εμεις κραταμε τους δισκους σε ψηλο πεχα σε σχεση με το φυσικο τους περιβαλλον, εχε στο νου σου οτι ο Αμαζωνιος εχει τετοια εκταση και τετοιες διαφοροποιησεις στις συνθηκες νερου που ακομα και εκει πολλα απο τα υποειδη των δισκων ζουν σε πεχα σχετικα ψηλο 6-6,5 οποτε οι απογονοι τους προσαρμοζονται πιο ευκολα (αν και οχι χωρις προβληματα) στα δικα μας νερα........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-10-07, 20:16
Το avatar του χρήστη AngleV
AngleV Ο χρήστης AngleV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2005
Περιοχή: Αμπελοκήπους
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Αν συνδέσουμε την αεραντλία με ενα πεχα κοντρολερ και κόβει το ρεύμα της δεν θα χουμε και κατα κάποιο τρόπο εναν έλεγχο για πεχα crash ; η δε παίζει ρόλο ;
__________________
Βαγγέλης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-07, 20:24
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Η ερώτηση αφορούσε το κατά πόσο κρίνουν αναγκαίο,μάλλον θετικό γιατί το αναγκαίο είναι πολύ δευσμευτικό, το χαμηλό (εώς πολύ χαμηλό) ΡΗ στους εκτροφής που έχουν γεννηθεί σε 7άρια(+_).¶ρα ο μόνος λόγος που διάφοροι εκτροφείς διατηρούν σχετικά ψηλό ΡΗ είναι ο οικονομικός,σωστά ?.Και οι θεωρίες περί ψηλών ΚΗ κτλπ άκυρες ?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-07, 20:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

κατα αρχην δεν χρειαζεται κοντρολερ γιατι η αντιδραση ειναι αμφιδρομη και σε καποιο πεχα θα ισορροπησει (συμφωνα με τον εφευρετη κοντα στο 6)Τωρα οσο αφορα τον προδοτη...... Ποιοι εκτροφεις εχουν ψηλο πεχα;;;; Στην ασια τα νερα τους ειναι ****** και οξινα, στη Γερμανια εγω με δυο που μιλησα συμφωνουσαν στην αναγκαιοτητα του χαμηλου πεχα......Και σου ξαναλεω, εγω θεωρω λογικη την εξηγηση του οξινου νερου και του δερματος των δισκων επισης και ασιατες εκτροφεις προτεινουν ως θεραπεια σε πολλες μολυνσεις και ασθενειες την πτωση του πεχα κοντα στο 5,5, ολα αυτα μαζι μου δινουν κινητρο να το προσπαθησω.......Αλλωστε αν οντως μπορω να απαλλαγω απο τον βραχνα της φιαλης διοξειδιου που συνεχεια και κατι θελει , του πεχα κοντρολερ που κανει ενα καρο λεφτα και θελω αλλα τρια για τις γεννηστρες και τη βγαζω με λιγο σπασμενο δολομιτη καθε εξαμηνο συντομα θα ξεκινησω τη φαρμα μου.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-07, 22:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πρόσεχε μόνο Πρύτανη για να μην έχει το επόμενο ποστ σου τον τίτλο :
Έχασα τους δίσκους μου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-07, 08:57
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα αρχην δεν χρειαζεται κοντρολερ γιατι η αντιδραση ειναι αμφιδρομη και σε καποιο πεχα θα ισορροπησει (συμφωνα με τον εφευρετη κοντα στο 6)Τωρα οσο αφορα τον προδοτη...... Ποιοι εκτροφεις εχουν ψηλο πεχα;;;; Στην ασια τα νερα τους ειναι ****** και οξινα, στη Γερμανια εγω με δυο που μιλησα συμφωνουσαν στην αναγκαιοτητα του χαμηλου πεχα......

Νικο δεν παει καλα με αυτά που λές παραπάνω. Δεν λεω ότι δεν ισχύουν απλα εγώ δεν τα καταλαβαίνω. Π.χ. το CaCO3 δεν απελευθερώνει το οξύ (HCO3) του με απλη παροχή φυσαλίδων. Από την άλλη σκεφτομαι ότι αν υπηρχει τρόπος μεσα σε οποιοδήποτε Calcium Reactor με δολομιτη(??) να απελευθερώνεται οξυ........οι θαλασσινοί θα κλαίγανε μαυρο δακρυ. Εκτός και οτι εγραψες ισχύει μονο σε ειδικές συνθηκες και μονο σε αυτές π.χ. ΚΗ=0 .....
Σε καθε περιπτωση για δωσε μας το λινκ ρε φιλε να διαβασουμε μπας και καταλαβουμε καλυτερα τι λεει ο γκεμπελ.......
__________________
Γιάννης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnny98130 : 23-10-07 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-07, 19:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

link να διαβασεις δεν υπαρχει αφου ειναι παρουσιαση που εγινε στο σεμιναριο.... Ο ανθρωπος δεν ειναι χημικος αλλα αρχιτέκτονας οποτε στη χημεια δεν ειχε τις γνωσεις να μας τα πει με τυπους κλπ..... Οποτε σιγουρα απο καποιον αλλον το τσιμπησε το κολπακι.......Τωρα αν μου ζητας να σου εξηγησω εγω χημεια εχασες αφου ειμαι ενας απλος μηχανολογος......Παντως ηταν καθετος οσο αφορα τη σκληροτητα ΚΗ οποτε αυτο ισως ειναι η διαφορα που υπαρχει σε σχεση με το αλμυρο οπου εχουμε ΚΗ10 και ανω........Εγω σας ειπα να το δοκιμασω πρωτα αλλα φαγωθηκατε..... ΠΑντως νομιζω οτι ειναι ευκολο και μπορουμε ανετα να το δοκιμασουμε να δουμε.......

ΥΓ οταν το ρωτησα αν μπορουμε αντι για οξυγονο να το κανουμε με διοξειδιο του ανθρακα μου ειπε οτι γινεται αλλα ειναι πολυ αποτομο και επικινδυνο......Με τον αερα ειναι πιο ομαλη η διασπαση και εντελως ακινδυνη........

ΥΓ2 επειδη ειμαι μεγαλη γατα εχω γραψει στο κινητο την ομιλια και μπορω να σας την ανεβασω να την ακουσετε και εσεις.....Απλα πες μου πως......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-07, 19:31
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

αν ήταν τόσο απλό και "κυκλοφορούσε" σαν εφαρμογή στα αλμυρά, γιατί δεν έγινε ο συσχετισμός νωρίτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-07, 20:36
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ειναι ευκολο να εξηγησει καποιος τι πχ <καταλαβαινετε το νερο χρειαζεται συμπληρωματα μεταλλων και ιχνοστοιχειων >. Ακουγετε ενδιαφερον παντως
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-07, 20:47
zerox Ο χρήστης zerox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2006
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
τί περιέχει ένα calcium reactor ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-07, 22:21
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

και τι γινεται με τα φυτα?αν καταλαβα καλα θα απουσιαζει πληρως το co2 απο το νερο οδηγωντας τα φυτα σε θανατο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-07, 09:02
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ2 επειδη ειμαι μεγαλη γατα εχω γραψει στο κινητο την ομιλια και μπορω να σας την ανεβασω να την ακουσετε και εσεις.....Απλα πες μου πως......
Sir..........δωσε μας τα φωτα σου.....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-07, 09:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ριχτο στο youtube και δώκε μας το λινκ!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-10-07, 16:03
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

οπως επισης μου φαινεται απιστευτο με ασβεστολιθο μεσα στο ενυδρειο να μεινει μηδενικο το KH...το υλικο δηλαδη ειναι που με εκπλησει.λογικα με ασβεστολιθηκο υποστρωμα θα κατεβαινε το PH με την υπαρξη οξυγονου μεσα στο νερο....(συμφωνα με οσα περιγραφονται)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-07, 14:20
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

θα προσπαθήσει άραγε κάποιος να το επιβεβαιώσει σαν διαδικασία, θέτοντας το σε λειτουργεία?
οψόμεθα!
-------------------------
κανένα ενδιαφέρον?
η μήπως είναι για επαγγελματίες μόνο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βαγγέλης (Dearangelo) : 25-10-07 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-10-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

λοιπον επειδη με πρηξατε αλλα και επειδη με ετρωγε το θεμα εκατσα και το εψαξα πιο επιστημονικα.......Λοιπν ολο το θεμα εχει ως εξης......

Ξεκιναμε απο τον κυκλο του αζωτου......τα βακτηρια διασπουν την αμμωνια παραγουν νιτρωδη και νιτρικα αλατα μαζι με ιοντα Η.....Τα ιοντα αυτα μειωνουν το πεχα του νερου και το νερο μας γινεται πιο οξινο......
ΟΜΩΣ υπαρχει η ανθρακικη σκληροτητα που πρακτικα ειναι το μπαφερ του νερου μας σε μεταβολες του πεχα, ουσιαστικα ειναι η περιεκτικοτητα σε ανθρακικα αλατα τα οποιο αναλογα με το πεχα του νερου αντιδρουν με τα ελευθερα ιοντα και εξουδετερωνουν τα ιοντα Η ή τα ιοντα ΟΗ και το πεχα διατηρειται σταθερο....... Αν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει τιποτα σε ενα ενυδρειο που να αυξανει το ΚΗ αλλα εχουμε ενα φιλτρο με βιολογια που παραγει συνεχεια ιοντα Η τοτε σταδιακα το ΚΗ θα μειωθει και το πεχα θα μειωνεται συνεχεια....Οταν το ΚΗ μηδενιστει το πεχα θα πεσει στο 4,3 και θα σταθεροποιηθει εκει.......

Στα δικα μας ενυδρεια τωρα, απο τη στιγμη που εχουμε ενα στρωμενο φιλτρο ψαρια και ταισμα εχουμε μια συνεχη παραγωγη ιοντων Η που τεινουν να μειωσουν το πεχα ομως η ΚΗ βρισκεται εκει και καταναλωνει τα ιοντα αυτα..... Τι κανει ο Γερμανος τωρα....... Μηδενιζει το ΚΗ οποτε τα ιοντα Η που παραγονται συνεχεια μπορουν πολυ γρηγορα να ριξουν το πεχα στο 4,3 πραγμα που ομως θα σκοτωνε τα ψαρια....... Ετσι προσθετει τον ασβεστολιθο (ανθρακικο αλας ασβεστιου) και ο αερας που μπαινει διασπαται σε διοξειδιο του ανθρακα που πολυ ηπια αντιδρα με το CaCO3 και δινει Ca(HCO3)2 το οποιο με τη σειρα του διασπαται και δινει ανθρακικο αλας και ασβεστιο.......Ουσιαστικα δηλαδη το μπαφερ που θελουμε και ασβεστιο......Οσο πιο οξινο γινεται το περιβαλλον τοσο πιο πολυ Caco3 διασπαται ενω οταν το πεχα ισορροπησει η αντιδραση χανει ενταση.......Ετσι καταφερνει να εκμεταλευτει το ιοντα Η που παιρνουμε απο το φιλτρο για να κατεβασει το πεχα χαμηλα και παιρνει ως υποπροιον ασβεστιο που δεν βλαπτει........Τωρα που θα κατεβει το πεχα..... ΚΑνεις δεν ξερει !!!! Ειναι αναλογο με την ιχθυοφορτιση και την ποσοτητα που ταιζουμε......ΟΣο πιο πολυ αμμωνια τοσο πιο πολυ Η απελευθερωνεται απο τον κυκλο του αζωτου......Για ενα νορμαλ ενυδρειο το πεχα θα σταθεροποιηθει κοντα στο 5,8-6.........

Αν το ενυδρειο μας εχει μετρησιμη ΚΗ τοτε τα ιοντα Η που παιρνουμε απο το φιλτρο δεν επαρκουν να μειωσουν το πεχα (πολυ) αφου εξουδετερωνονται απο τα ανθρακικα αλατα του νερου......

ΑΥΤΑ
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-10-07, 12:36
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο αερας που μπαινει διασπαται σε διοξειδιο του ανθρακα που πολυ ηπια αντιδρα με το CaCO3 και δινει Ca(HCO3)2 το οποιο με τη σειρα του διασπαται και δινει ανθρακικο αλας και ασβεστιο......
ΑΥΤΑ
Πολύ καλή εξήγηση Νικ..... έχω δυο ερωτήσεις (προς τον Γκεμπελ εννοείται)......1) δεν πολυκαταλαβα πως διασπάται ο αερας σε Co2 μεσα στον Reactor ...
2) Εφόσον ο αέρας (που έρχεται από έξω) περιέχει συγκεκριμένη & σταθερή ποσότητα Co2 πως θα ισσοροπήσει η αντίδραση? Μάλλον συνέχεια θα παράγεται ανθρακικό άλας και ασβέστιο και το PH θα ανέβει τελικά.....

Εννοείται πως ότι δεν καταλαβαίνω δεν σημαινει ότι δεν ισχύει. Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που περιέγραψες και δεν μένει παρά να το δούμε στην πράξη.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-10-07, 12:53
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

περναει τον αερα απο το σφουγγαρι ωστε να τον κανει μικρες φυσαλιδες οι οποιες μπορουν να διασπαστουν μεσα στο νερο σε διοξειδιο ανθρακα.....Πολυ μικρη ποσοτητα γιαυτο αλλωστε και δεν χρησιμοποιεί απευθειας διοξειδιο που ειναι πολυ επιθετικο...... Για το δευτερο τωρα οταν ισορροπησει το συστημα σε ενα πεχα θα απραμεινει εκει γιατι οπως σωστα λες ειναι σταθερη η ποσοτητα αλατος που παραγεται αλλα σταθερη ειναι και η ποσοτητα αμμωνιας που διασπαται (πρακτικα) οποτε αν δεν αλλαξει κατι δραματικα στο ενυδρειο θα εχουμε μια ισορροπια......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πτώση Πεχά.. τι να κάνω να το ανεβάσω? Noni Αρχάριοι γλυκού νερού 33 16-06-07 12:05
ΠΕΧΑΜΕΤΡΟ = ΒΟΗΘΕΙΑ !!! Nisam Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 20-05-07 13:28
πεχάμετρα ?? dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 15-10-05 20:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18608 seconds with 16 queries