Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-21, 20:41
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Ενυδρείο ΙΚΕΑ

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 157 x 39 x 29 Μ x Π x Y , DIY κατασκευή με τα τζαμια να προέρχονται απο επιπλο-βιτρινα του ΙΚΕΑ ( φαίνεται στην τελευταία φώτο )
Όγκος: 170 λίτρα
Κατηγορία: φυτεμένο με εύκολα φυτά
Φυτά: echinodorus bleheri, egeria densa, java fern, anubias nana, lemna minor, ceratophyllum demersum, salvinia minima, limnovium laevigatum, pistia stratiotes, cardamine lyrata
Ψάρια / ¶λλα είδη: 10 tiger barbs, 3 torpedo barbs (θα μπουν άλλα 2)
Διακοσμητικά υλικά: 25kg χαλαζιακή άμμος, πέτρες και ξύλα Λεπτοκαρυάς/Νεων επιβατών/Αλιάκμονα
Φόντο: βαμμένο μαύρο
Φωτισμός: 2Χ24 Watt T5
Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ώρες
Φιλτράρισμα: 1ΧDIY εξωτερικό φίλτρο 600 l/h, 1Xdophin astro 2212
Θερμοστάτης: eheim jager 150w
Λίπανση: ταμπλέτες βυθού
Παροχή CO2: Ναι, μπουκάλα

Παράμετροι:

pH: 7,4 ( νερό δικτύου 7.8 )
Γενική σκληρότητα (GH):17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):~0
Αλλαγές νερού: 40% κάθε μήνα
Θερμοκρασία: 20 °C
¶λλες πληροφορίες: τρέχει 6 μήνες
Φωτογραφία:




Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20211028_203754.jpg
Εμφανίσεις:  1019
Μέγεθος:  26,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20211028_203620.jpg
Εμφανίσεις:  1116
Μέγεθος:  34,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20211028_203353.jpg
Εμφανίσεις:  1058
Μέγεθος:  60,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20211028_203333.jpg
Εμφανίσεις:  1023
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20211028_203308.jpg
Εμφανίσεις:  1043
Μέγεθος:  45,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20211028_203226.jpg
Εμφανίσεις:  1125
Μέγεθος:  48,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20211028_195232.jpg
Εμφανίσεις:  1016
Μέγεθος:  18,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-21, 21:15
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Σαν ιδέα φοβερή! Φαντάζομαι ότι είσαι 100% βέβαιος για την αντοχή της κατασκευής, έχω μικρή ανησυχία για το πλάτος και το ύψος του, σίγουρα για το αν το φιλτράρισμα/ροή δουλεύει επαρκώς αλλά και για το αν το Co2 "απλώνεται" παντού, σε γενικές γραμμές όμως είναι πολύ εντυπωσιακό και μου αρέσει πολύ και το στήσιμο που έχεις κάνει.
Σαν "Τιγράκιας" κι εγώ έχω έναν παραπάνω λόγο να το συμπαθώ και ζηλεύω απίστευτα το μάκρος που έχουν να "τρέχουν" αυτά τα μουρλοψαράκια!

Βγάζω καπέλο στην εφευρετικοτητα πάντως!

Πόσο περίπου κόστισε η αγορά της βιτρίνας και η μετατροπή της σε ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-21, 22:12
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Makis η αλήθεια ειναι οτι δεν ειμαι ουτε 60% βέβαιος . Είναι η πρωτη μου τετοιου ειδους κατασκευη, δεν εχω εμπειρία. Το επιπλο υπηρχε σπιτι και ημουν έτοιμος να το πεταξω. Μετα απο καποιες συζητησεις με παλιους ενυδρειαδες που μου ειπαν χονδρικα οτι μεχρι 200λιτρα με 5ρι τζαμι ειναι οκ σκέφτηκα να το τολμήσω σε εξωτερικό χωρο ετσι για πλακα. Πολυ πολυ να πηγαιναν χαμενα τα 5¤ της σιλικόνης. Οσο έβλεπα οτι αντεχει επαιρνα θάρρος και φτασαμε εδω.



Το συγκεκριμένο επιπλο-βιτρινα ειναι παλιο, δεν ξερω αν πωλείται ακομη. Σε αγγελιες παντως το βρισκεις μεταχειρισμένο με 20-25¤.



Φοβερα τα τιγρακια! Δεν τα ξαναειχα. Απο τη δευτερη μερα ειχαν μαθει απο που σηκωνω το καπακι για να ταισω και ερχονταν σφαιρα!


Τη ροη δε τη φοβαμαι, με τα δυο φιλτρα χιαστί δε μενει κανενα σκουπιδακι πουθενα στο ενυδρείο. Για το co2 δε το ειχα σκεφτεί οτι μπορει να μη παει παντου. Θα το παρακολουθώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-21, 23:47
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Όσον αφορά το διοξείδιο κι επειδή δεν βλέπω στις εικόνες από που και με ποιον τρόπο ξεκινάει η διάχυση, ο drop checker που έχεις πάντα δείχνει μια εικόνα. Αρκεί βέβαια να βρίσκεται απέναντι από το σημείο που ξεκινάει η διάχυση ώστε να έχεις μια παραπάνω σιγουριά ότι καλύπτεται το ενυδρείο από άκρη σε άκρη. Με τα φίλτρα σαφέστατα μπορείς να επιτυχείς πολλά, σε περίπτωση όμως που το μήκος του ενυδρείου αποδειχτεί μεγάλο (για τη ροή που δίνει το κάθε φίλτρο δηλαδή ) πάντα υπάρχει κι η εναλλακτική ενός κυκλοφορητή. Το βλέπεις και πραττεις χωρίς να σε αγχώνει και ιδιαίτερα πολύ από τη στιγμή που τα φυτά σου δεν έχουν τις τρελές απαιτήσεις..

Με Τιγράκια "τυραννιέμαι" κι εγώ από την αρχή του 2021, στο ξεκίνημα με ταλαιπώρησαν λίγο αφού παρουσίασαν φοβία στο δυνατό φως αλλά μόλις το αντικατέστησα με dimmable φωτιστικό και με δυνατότητες προγραμματισμού (ξημέρωμα σούρουπο κλπ ) όλα άλλαξαν. Πήραν "αέρα", σταμάτησαν να κρύβονται στα φυτά καθ'όλη τη διάρκεια της φωτοπεριοδου μου, έκαναν το ενυδρείο δικό τους και μου κάνουν χαρές κάθε φορά που πάω κοντά! Έκτοτε αύξησα σταδιακά τον φωτισμό και μέχρι σήμερα δεν το συζητώ, πασάδες στα Γιάννενα όλο το κοπάδι (11 έχω αυτή τη στιγμή).
Τα έχω μονα τους με μερικές Amano, συμβιώνουν μια χαρά και στην ουσία τα Τιγρακια αισθανονται είναι σαν να ζουν στον αποκλειστικό τους χώρο. Φοβερές συμπεριφορές αν νιώθει ασφάλεια το κοπάδι..!

Για την κατασκευή στα είπα, αλήθεια εντυπωσιαστηκα από την ιδέα!
Και εύχομαι να το χαρείς χωρίς το παραμικρό πρόβλημα - ποτέ.!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-21, 13:00
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Μάκη!


Ναι drop checker και εξοδος διοξειδίου είναι απέναντι.



Σε αυτο τα τιγρακια ειναι λες και ηταν παντα το σπιτι τους! Ισως επειδή ο φωτισμός ειναι πολύ αδύναμος? Δεν ξερω.


Εκείνα που με προβληματίζουν είναι τα 2 μεγάλα torpedo barbs.Τα μετέφερα σε αυτό από άλλο ενυδρείο. Η συμπεριφορά τους ειναι ΟΚ αλλά έχουν χασει τα χρώματα τους. Το προηγούμενο ειχε πολύ περισσότερο φως και ηταν στους 26°c. Ίσως τα στρεσαρα πολύ που τα κυνηγούσα καμιά ώρα να τα πιάσω? Το ένα το μικρό πάντως που μπήκε απο pet shop απευθείας ειναι ΟΚ απο χρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-21, 09:12
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Δύο πράγματα φοβάμαι μήπως στρεσάρουν τα Torpedo σου, το ένα είναι η ροή που δεν ξέρω αν επαρκεί σε αυτά. Αν θυμάμαι καλά χρειάζονται νερό που κινείται γρήγορα και λατρεύουν την ροή που έρχεται πάνω από την επιφάνεια του νερού από ένα δυνατό φίλτρο ας πούμε. Αλλά αυτό το φτιάχνεις αν επιβεβαιωθεί - κι αν δεν τους το παρέχεις ήδη βέβαια.

Το άλλο είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου και κυρίως το πλάτος/βάθος του. Νομίζω εκτιμούν ενυδρεία άνω των 45cm στο σημείο. Για το ύψος δεν είμαι σίγουρος αν τους δημιουργεί κάποιο θέμα, το μήκος που τους έδωσες δεν το συζητάμε καν, είμαι σίγουρος ότι το λατρεύουν.

Γενικά εστίασε στο δεύτερο περισσότερο αν και το πρώτο παίζει κι αυτό τον ρόλο του σε περίπτωση που δεν τους παρέχεται.

Εύχομαι πάντως να το μπέρδεψα με άλλο ψαράκι και να μη χρειαστεί να ασχοληθείς με τα παραπάνω, τα παρατηρείς προσεκτικά όμως σε αυτή τη φάση για να προλάβεις ότι παρουσιαστεί..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτα ικεα vasilis 1988 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 13-12-13 20:58
υδροφυτα απο ικεα dakar77 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 13-12-11 13:44
Φυτά ΙΚΕΑ Crazy_Beaver Αναγνωρίσεις φυτών 28 20-03-11 00:19
φυτά από το ΙΚΕΑ norma Αρχάριοι γλυκού νερού 15 13-05-08 23:09
Φυτα Ικεα epistimon Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 22-04-06 12:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04562 seconds with 15 queries