Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-08, 18:51
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή Πανσέληνος+αναπαραγωγή χρυσόψαρων

Η Πανσέληνος και η επιπτώσεις της στην αναπαραγωγική διαδικασία

Η σελήνη ιδιαίτερα με την επιβλητικότερη φάση της, την πανσέληνο είναι ένα από τα πλέον προσφιλή αντικείμενα παρατήρησης, θαυμασμού και λογισμού από την γέννηση του ανθρώπου έως και σήμερα. Και ενώ οι μάγισσες, οι λυκάνθρωποι και άλλα εξωτικά παράξενα όντα ανήκουν πλέον στην σφαίρα της φαντασίας και ενώ ο άνθρωπος προσεδαφίστηκε αρκετές φορές στην επιφάνεια της «εξανεμίζοντας» κάθε παλαιά δοξασία και προκατάληψη εντούτοις υπάρχουν ακόμη και σήμερα ,πολλοί που ισχυρίζονται πως υπάρχει συσχετισμός ανάμεσα στον κύκλο του φεγγαριού και την δραστηριότητα πάνω στη γη .Δε ,νύκτες με πανσέληνο για πολλούς ιδιοκτήτες λιμνών ,ιδιαίτερα Ασιατών ,θεωρούνται σημαντικές γιατί υποστηρίζουν πως αυξάνεται η ωοτοκία των χρυσόψαρων . Λέτε?

Ακόμη και σήμερα η πανσέληνος «ευθύνεται» κατά πολλούς για την αύξηση της εγκληματικότητας ,των αυτοκτονιών, επιληπτικών και άλλων ψυχικών καταστάσεων καθώς επίσης και για την αύξηση των γεννήσεων αλλά και της γονιμότητας των ανθρώπων και των ζώων .Υπάρχουν μαρτυρίες αστυνομικών που μαρτυρούν πως όταν το φεγγάρι είναι γεμάτο δέχονται περίεργες.. κλήσεις . Οι κλήσεις για απόπειρες αυτοκτονίας ειδικά, σπάνε ρεκόρ...
Από ανθρώπους της υπαίθρου πολλά μπορούμε να ακούσουμε επίσης .Ακόμη και σήμερα , υλοτόμοι προτιμούν να κόβουν τα έλατα που προορίζονται για την χριστουγεννιάτικη αγορά την πρώτη πανσέληνο του Δεκεμβρίου γιατί πιστεύουνε πως τα φύλλα κρατιούνται πάνω στο δέντρο περισσότερο καιρό .Συλλέκτες βοτάνων επιλέγουν νύχτες με πανσέληνο για τις εξορμήσεις τους διότι πιστεύουν πως τότε τα βότανα περιέχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά ιχνοστοιχείων .Επίσης λένε πως τα σκυλιά και τα άλογα γίνονται πιο ανήσυχα .Ο λύκος στην θέα ενός γεμάτου φεγγαριού βγάζει τα ποιο μακρόσυρτα ουρλιαχτά.
Από την άλλη η επιστήμη, με πολυάριθμες μελέτες που είχαν ως στόχο την απάντηση στο κατά πόσο επηρεάζει η σελήνη την ζωή μας , δεν έχει βρει ποτέ συσχετισμό είτε θετικό ή αρνητικό ανάμεσα στον κύκλο του φεγγαριού και οποιαδήποτε ανθρώπινης δραστηριότητας. Επίσης η μαγνητική επίπτωση του φεγγαριού είναι πλέον μετρήσιμη και έτσι π.χ. ένα αυτοκίνητο που περνάει από δίπλα μας ενώ περπατάμε στο πεζοδρόμιο ασκεί πολύ μεγαλύτερη έλξη από ότι το φεγγάρι.
Αλλά αν θεωρήσουμε ότι όντως η σελήνη, εκτός από το να μας σαγηνεύει με την όψη της , δεν μας επηρεάζει σε τίποτε άλλο, τότε πως μπορούμε να ερμηνεύσουμε π.χ. αυτό που συμβαίνει κάθε φθινόπωρο, δύο νύχτες μετά την πρώτη πανσέληνο, όπου εκατομμύρια κοράλλια, την ίδια στιγμή, ελευθερώνουν τα ερωτικά τους κύτταρα και αναπαράγονται ,λες και κάποιος έδωσε το σύνθημα για αυτό το συγχρονισμό, που είναι βέβαια και αναγκαία συνθήκη για την διαιώνιση τους. Ή τα πεταλωτά καβούρια που τους καλοκαιρινούς μήνες με την εμφάνιση της πανσέληνου ξεχύνονται στις παραλίες για να αναπαραχθούν .
Μήπως λοιπόν έχουν δίκιο αυτοί που ισχυρίζονται πως ένα πλήρες φεγγάρι αυξάνει την διάθεση ωοτοκίας στα χρυσόψαρα και ότι και «δύσκολα» χρυσόψαρα που δεν έχουν την “διάθεση” να αναπαραχθούν άλλες ημέρες ,η πανσέληνος τα «ενεργοποιεί».
Όποιοι θα ήθελαν να διαπιστώσουν κατά πόσο ευσταθούν ή όχι τα παραπάνω και να προγραμματίσουν την αναπαραγωγή των ψαριών τους σύμφωνα με την πανσέληνο ,μπορούν να δουν παρακάτω τις ημερομηνίες της εμφάνισής της (ο κύκλος του φεγγαριού είναι 29.53 ημέρες) για το 2008:






Υγ.Ευχαριστώ τον Jonh Parker για την ιδέα αυτού του μικρού ας πούμε ,άρθρου και τον mikenuke για την σύνθεση της φωτογραφίας

__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 07-04-08 στις 11:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-08, 21:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη η επιστήμη, με πολυάριθμες μελέτες που είχαν ως στόχο την απάντηση στο κατά πόσο επηρεάζει η σελήνη την ζωή μας , δεν έχει βρει ποτέ συσχετισμό είτε θετικό ή αρνητικό ανάμεσα στον κύκλο του φεγγαριού και οποιαδήποτε ανθρώπινης δραστηριότητας.
σε αυτο εχω απλα να απαντησω πως :
η πιθανη ημερομηνια τοκετου (Π.Η.Τ.) μιας εγκυου γυναικας υπολογιζεται απο την πρωτη μερα του τελευταιου "κυκλου" της (Τ.Ε.Ρ:τελευταια εμμηνος ρυση).....το διαστημα δηλαδη απο την Τ.Ε.Ρ. μεχρι την Π.Η.Τ. ειναι 10 σεληνιακοι μηνες....(δηλαδη η εγκυμοσυνη δεν υπολογιζεται σε 9 μηνες αλλα 10 σεληνιακους)
επισης ο κυκλος καθε γυναικας οταν ειναι σταθερος συνηθως ειναι ενας σεληνιακος μηνας...(περιπου 28 μερες)
αποδειξεις ισως η επιστημη να μην εχει...αλλα αυτο προβληματιζει.....
η δικη μου αποψη ειναι πως ολα αυτα ειναι ΑΡΡΗΚΤΑ συνδεδεμενα...
οι σεληνιακοι μηνες ειναι :ο αστρικος (διαρκεια:27,3217 μερες) και ο συνοδικος (διαρκεια!29,5306 μερες) ( http://www.teicrete.gr/users/kutruli...nits_sigma.htm )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-08, 22:32
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Πανο λες και τα ζωδια?
Περα απο την πλακα η σεληνη ειναι αιτια για το ζευγαρωμα οχι μονο των χρυσοψαρων αλλα και των μονομαχων ,αφου το ζευγαρωμα τους γινεται την πανσεληνο,για διαφορετικους μεν λογους...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-08, 09:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο λες και τα ζωδια?
Περα απο την πλακα η σεληνη ειναι αιτια για το ζευγαρωμα οχι μονο των χρυσοψαρων αλλα και των μονομαχων ,αφου το ζευγαρωμα τους γινεται την πανσεληνο,για διαφορετικους μεν λογους...
Ισως εδω να κρυβετε και το μυστικο της πανσελληνου αν οχι για ολες τις περιπτωσεις αλλα για πολλες περιπτωσεις οπως ζευγαρωμα ζωων, εγκληματικοτητα κλπ...για παραδειγμα τα ψαρια επειδη βλεπουν πιο ευκολα τα βραδυ της πανσελληνου και λειπουν οι ημερησιοι θηρευτες, οι ανθρωποι παλι με την εγκληματικοτητα, επειδη τους αρεσει να συντηρουν μυθους διαλλεγουν νυχτες με πανσελληνο για οποια εγκληματικη και βιαιη ενεργεια εχουν σκεφτει να κανουν.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-08, 20:44
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εμένα πάλι μου αρέσει η λαογραφική πλευρά του θέματος.. μύθοι παραμύθια κλπ... Επίσης η πανσέληνος δεν επηρεάζει μόνο τα ζώα στο να ζευγαρώσουν, αλλά και τους ανθρώπους, παρατηρήστε το, ειδικά μετά από ένα γεύμα με πανσέληνο ! 'Η δοκιμάστε να κάνετε μπάνιο στην θάλασσα νύχτα με το ταίρι σας κάτω απο το φως της πανσελήνου..καλά αν είναι Αύγουστος ειδικά, θα έχετε περάσει ένα από τα ωραιότερα βράδια της ζωής σας. Για μένα είναι γεγονός οτι η πανσέληνος επηρεάζει όλο τον κόσμο είτε θετικά είτε αρνητικά..είναι γνωστό επίσης οτι τα τροχαία δυστυχήματα αυξάνονται την πανσέληνο.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-08, 21:39
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Σωστος!!!!
Αλλα για αυτα που λενε για το ... μεσα στην θαλασσα,τι γινεται?
γιατι με την πανσεληνο φωτιζει πιο πολυ η νυχτα και θα σε δουν και αλλοι!!! και σκεψου να βγεις αγκαλιτσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-08, 12:17
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Αν κυκλοφορείς με DIY καπέλο moonlight έχει τα ίδια αποτελέσματα;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-08, 13:14
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστος!!!!
Αλλα για αυτα που λενε για το ... μεσα στην θαλασσα,τι γινεται?
γιατι με την πανσεληνο φωτιζει πιο πολυ η νυχτα και θα σε δουν και αλλοι!!! και σκεψου να βγεις αγκαλιτσα!!
Μιλάμε πάντα για ερημική παραλία..χωρίς κόσμο. Όσο για το.. μέσα στην θάλασσα, υπάρχει και η αμμουδιά , αν θες μέσα, παίζεις με τις πιθανότητες . Έχουμε ξεφύγει κάπως από το κύριο θέμα
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-08, 13:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε πάντα για ερημική παραλία..χωρίς κόσμο. Όσο για το.. μέσα στην θάλασσα, υπάρχει και η αμμουδιά , αν θες μέσα, παίζεις με τις πιθανότητες . Έχουμε ξεφύγει κάπως από το κύριο θέμα
μα γιατι ...η αναπαραγωγη υπο το σεληνοφως ειναι το θεμα...δεν ξεφυγαμε καθολου!!! ....
αληθεια γιατι τα χρυσοψαρα δεν ""κολλανε"???? α χα χα χα χα χα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-08, 23:23
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης η πανσέληνος δεν επηρεάζει μόνο τα ζώα στο να ζευγαρώσουν, αλλά και τους ανθρώπους, παρατηρήστε το, ειδικά μετά από ένα γεύμα με πανσέληνο ! .......................... Για μένα είναι γεγονός οτι η πανσέληνος επηρεάζει όλο τον κόσμο είτε θετικά είτε αρνητικά..είναι γνωστό επίσης οτι τα τροχαία δυστυχήματα αυξάνονται την πανσέληνο.
Για να επανελθουμε καπως στο θεμα...ερχεσαι στα λογια μου, κανουμε ερωτα επειδη το θεωρουμε ρομαντικο, και οχι επειδη μια μαγικη δυναμη μας ωθει, και τρακαρουμε οταν εχει πανσεληνο επειδη χαζευουμε το φεγγαρι που ειναι γεματο!!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-08, 08:06
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κάπου είχα διαβάσει πως η σελήνη όπως επηρεάζει τα νερά (παλίροια - άμπωτη) έτσι επειρεάζει και το αίμα μας σαν υγρό που είναι κι αυτό.
Και όπως "φουσκώνουν" τα νερά στη θάλασσα έτσι "φουσκώνει" και το αίμα στις φλέβες μας και μας αναστατώνει. Πολλές φορές όταν είχα πολλά νεύρα χωρίς λόγο, το βράδυ διαπίστωνα πως είχαμε πανσέληνο!!!!

¶ρα (λέω τώρα εγώ) οι "φουσκοθαλασσιές" χτυπάνε τον καθένα εκεί που έχει αδυναμία, τα χρυσόψαρα στην αναπαραγωγή, τον Μιχάλη στον ρομαντισμό, εμένα στα νεύρα ....
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-08, 14:16
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Γιατί το γεγονός οτι αποτελούμαστε 60% απο νερό δε λέει τίποτα???....Όσες φορές κοιμήθηκα ανήσυχος τα βράδια την άλλη μέρα μάθαινα ότι είχε πανσέληνο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-08, 22:44
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Τα νερα της θαλασσας φουσκωνουν γιατι τα τραβαει η βαρυτητα της σεληνης απο την μερια της, εμεις, αντε το πολυ να νιωθαμε λιγο ελαφρυτεροι...!Το αιμα δεν επηρεαζεται οπως το νερο, της θαλασσας.
Διαβαστε περισσοτερα εδω http://home.hiwaay.net/~krcool/Astro/moon/moontides/



Αν παλι δε σας πειθει, διαβαστε εδω http://www.themetaarts.com/archives/200302/wicca.html την αλλη πλευρα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-09, 12:13
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ανανεωση για το 2009:

__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-09, 13:25
Το avatar του χρήστη ΕΛΒΙΡΑ
ΕΛΒΙΡΑ Ο χρήστης ΕΛΒΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 318
Προεπιλογή

Παρολίγο να πέσει Παρασκευή και 13 η πανσέληνος φέτος!!!!!! Και τότε να δείτε χαρές που θα χαμε......!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οι πιο κοινές ασθένειες των χρυσόψαρων και η αντιμετώπισή τους memy Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 11 18-08-16 14:14
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
πληγές σε σώμα χρυσόψαρων pet Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 22 12-10-06 10:47
Φύλο χρυσόψαρων gkoutis Αναπαραγωγή 2 21-11-05 12:39
Περί χρυσόψαρων* newfish Χρυσόψαρα 1 15-08-03 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06470 seconds with 13 queries